Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Śr cze 26, 2024 12:07 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Liptowskie Mury
PostNapisane: Pt sie 01, 2008 4:53 pm 
Weteran

Dołączył(a): So maja 10, 2008 3:58 pm
Posty: 141
Lokalizacja: krk
Witam,

Czy przechodzil ktos moze odcinek od Gladkiego po Szpiglasowy Wierch? Chodzi mi głownie o odcinek przez Kostury. Będę wdzięczny za info, bo wszelka literatura jaka posiadam oraz Google za duzo na ten temat powiedziec nie chca.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sie 01, 2008 5:01 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
Paryski - Tatry Wysokie Cz. IV

Uwaga - Filanceria tam ponoć gęsto łazi . Łatwo, jeden taki kominek I ale też łatwy.

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sie 01, 2008 6:39 pm 
Weteran

Dołączył(a): So maja 10, 2008 3:58 pm
Posty: 141
Lokalizacja: krk
dzieki za info, wyczytalem co chcialem z WHP.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 03, 2008 3:36 pm 
Swój

Dołączył(a): Wt paź 03, 2006 2:14 am
Posty: 35
Lokalizacja: Nottingham (w UK od 7 lat)
Sam jestem tego podcinka BAAAAAARDZO ciekawy... Ale filanceria, mowicie... Nasza czy Slowacka?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 03, 2008 11:39 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn lut 11, 2013 4:09 pm
Posty: 9871
Lokalizacja: FCZ
bardzo fajna droga ale wbrew pozorom nie taka łatwa..
jest kilka miejsc gdzie tzreba dobrze się natrudzić..
nie traktowałbym tego jako lajcik 8)
choc z perspektywy innych wejść to szału niema :lol:
aha i czasowo jednak troche to schodzi..

_________________
NIE MA LEPSZEGO OD MIĘGUSZA WIELKIEGO!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 11, 2008 8:56 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 17, 2007 11:24 am
Posty: 351
Lokalizacja: Kraków
Planuje tą trasę zrobić w przyszłym roku. I chyba to będzie najambitniejszy cel na przyszły sezon. ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 11, 2008 9:19 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 02, 2008 11:01 pm
Posty: 523
Lokalizacja: Olkusz
Ale Liptowskie Mury sięgają dalej, nie tylko do Szpiglasowego Wierchu, a do Wrót Chalubińskiego. To tylko tak w ramach ścisłości.

_________________
Dobrze jest, psiakrew, a kto powie, że nie, to go w mordę! Witkacy


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 11, 2008 11:51 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
Szanowni Państwo. Rozważacie tu publicznie zbrodnie wręcz potworne. Uprasza się Szanowne Towarzystwo o wstrzemięźliwość i zaniechanie niecnych planów.

Na zawsze Wasz
Gustaw Pogorzelski
:twisted:

_________________
Obrazek TG


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 12, 2008 1:17 pm 
Swój

Dołączył(a): Wt paź 03, 2006 2:14 am
Posty: 35
Lokalizacja: Nottingham (w UK od 7 lat)
Mam pytanie- a to chyba ebdzie dobre na nie miejsce, w sumie dotyczy tez Murow.
Znalazlem kiedys strone na ktorej byly dwie trasy- z opisami i informacja, ze mozna sie na nie wybrac z uprawnionym przewodnikiem. SZdziwilo mnie to troche, bo tymi trasami byly Liptowskie Mury i... Woloszyn, cala grania. Nie byly to stare artykuly- moze 3-4 lata... Prawda? Moge z przewodnikiem przejsc Woloszyn i/lub Liptowskie Mury? Linki moge podac pozniej, jak wroce do domu (z pracy pisze).


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 12, 2008 1:31 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
Gustaw napisał(a):
Rozważacie tu publicznie zbrodnie wręcz potworne.

Może będę musiał odszczekać ... czy Liptowskie Mury są udostępnione do wspinaczki ? ... chyba nie ... a jeśli nie to odszczekiwać nie będę ... :lol:

_________________
Obrazek TG


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 12, 2008 1:39 pm 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
Gustaw napisał(a):
Gustaw napisał(a):
Rozważacie tu publicznie zbrodnie wręcz potworne.

Może będę musiał odszczekać ... czy Liptowskie Mury są udostępnione do wspinaczki ? ... chyba nie ... a jeśli nie to odszczekiwać nie będę ... :lol:


Przepraszam, ale czy tego tutaj na prawdę nie było ???

http://www.nowy.tpn.pl/bip/pliki/zarzad ... 2005_1.pdf

http://www.nowy.tpn.pl/bip/pliki/zarzad ... 2005_2.pdf

Tylko to zakreskowane jest legalnie dostępne do uprawiania wspinaczki (również I-II).

Pozdrowienia

Basia


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 12, 2008 1:43 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
Basia Z. napisał(a):
czy tego tutaj na prawdę nie było ???

Może i było ale du*ę mam ciężką i trudno ją ruszyć i poszukać ... :lol:
Tak , o to właśnie chodziło. całuję rączki za pomoc.
Wlazłem na stronę TPN ale te ich pogibane linki nie chcą zatrybić ... klikam na to, klikam na tamto ... i nic się nie dzieje ... pogoniłbym tego co tą ich stronę popełnił ... może mam myszkę nie tą co trzeba ... nie godna moja myszka strony TPNu ... :mrgreen:

_________________
Obrazek TG


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 12, 2008 1:46 pm 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
Gustaw napisał(a):
Basia Z. napisał(a):
czy tego tutaj na prawdę nie było ???

Może i było ale du*ę mam ciężką i trudno ją ruszyć i poszukać ... :lol:
Tak , o to właśnie chodziło. całuję rączki za pomoc.
Wlazłem na stronę TPN ale te ich pogibane linki nie chcą zatrybić ... klikam na to, klikam na tamto ... i nic się nie dzieje ... pogoniłbym tego co tą ich stronę popełnił ... może mam myszkę nie tą co trzeba ... nie godna moja myszka strony TPNu ... :mrgreen:


W BIP-ie było, tam są wszystkie zarządzenia dyrektora TPN, ale przez google rzeczywiście nie da się znaleźć.

To jest też odpowiedź na post Janka z innego wątku, gdzie pisze ze "W Polskich Tatrach nie ma zróżnicowania". Otóż jak widać - jest.

Pozdrowienia

Basia


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 12, 2008 1:51 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
Basia Z. napisał(a):
To jest też odpowiedź na post Janka z innego wątku, gdzie pisze ze "W Polskich Tatrach nie ma zróżnicowania". Otóż jak widać - jest.

Niech się Janek sam broni. Myślę, że chodzi o proste niezrozumienie. Markiz twierdzi, że w TPN dopuszczenie efektywnie wszystkich do rejonów dostępnych do wspinaczki (brak wymogu KT czy stowarzyszenia) wcale nie spowodowało szturmu na te skały. Tak to zrozumiałem. Zrozumiałem też, że podobne podjeście sugeruje Markiz pod adresem TANAPU co wcale nie oznacza otwarcia terenu całego parku (np Tatr Bielskich) dla eksploracji przez wszystkich chętnych a tylko tych obszarów które już obecnie są udostępnione wspinaczom i bez ograniczeń co do trudności drogi. I to ma według mnie sens.

_________________
Obrazek TG


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 12, 2008 1:54 pm 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
Gustaw napisał(a):
Basia Z. napisał(a):
To jest też odpowiedź na post Janka z innego wątku, gdzie pisze ze "W Polskich Tatrach nie ma zróżnicowania". Otóż jak widać - jest.

Niech się janek sam broni. Myślę, że chodzi o proste niezrozumienie. Markiz twierdzi, że dopuszczenie wszystkich do rejonów dostepnych do wspinaczki wcale nie spowodowało szturmu na te skały. Tak to zrozumiałem. Zrozumiałem też, że podobne podjeście sugeruje pod adresem TANAPU co wcale nie oznacza otwarcia terenu całego parku dla eksploracji wszystkich chętnych a tylko tych obszarów które już teraz są udostępnione wspinaczom i bez ograniczeń co do trudności drogi. I to ma według mnie sens.


Moim skromnym zdaniem wystarczyłoby zlikwidować faktycznie głupi przepis że I-II nie jest wspinaczką. I wystarczyłoby.

Pozdrowienia

Basia


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 12, 2008 2:14 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
Basia Z. napisał(a):
Moim skromnym zdaniem wystarczyłoby zlikwidować faktycznie głupi przepis że I-II nie jest wspinaczką. I wystarczyłoby.

Moim zdaniem też. Myślę, że wszyscy byliby zadowoleni i uważam, że w sumie o to Markizowi / Jankowi właśnie chodziło w jego trochę pokretnym poście w tej innej dyskusji. Na pewno nie byłoby więcej pretekstu do rękoczynów w górach. Pozostaje kwestia zrzeszenia w klubie ale to można łatwo obejść lub uzgodnić.
Miło mi, że po tylu postach i zbędnych analiazch możemy się zgodzić w tak banalnej chyba sprawie. Tylko gdyby chief na to tak spojrzał to chyba dostałbym orgazmu. :mrgreen: :wink:

_________________
Obrazek TG


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 12, 2008 2:42 pm 
Swój

Dołączył(a): Wt paź 03, 2006 2:14 am
Posty: 35
Lokalizacja: Nottingham (w UK od 7 lat)
Ali7 napisał(a):
Fenderek napisał(a):
Moge z przewodnikiem przejsc Woloszyn i/lub Liptowskie Mury?

Wołoszyna na pewno nie.

No mnie sie tak tez wydawalo- poki tego nie przeczytalem. jak byk, ze zdjeciami, z opisem trasy od Polany pod Woloszynem po Krzyzne. Za kilka godzin wrzuce link.
EDIT
Znalazlem
[link wyrzucony, podobno na stronie wirusy...]


Ostatnio edytowano Śr lis 12, 2008 4:01 pm przez Fenderek, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 12, 2008 2:50 pm 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
Fenderek napisał(a):
Ali7 napisał(a):
Fenderek napisał(a):
Moge z przewodnikiem przejsc Woloszyn i/lub Liptowskie Mury?

Wołoszyna na pewno nie.

No mnie sie tak tez wydawalo- poki tego nie przeczytalem. jak byk, ze zdjeciami, z opisem trasy od Polany pod Woloszynem po Krzyzne. Za kilka godzin wrzuce link.
EDIT
Znalazlem
http://www.goryonline.com/gory,156,129,0,0,F,news.html


A czy tam gdzieś pisze że to jest legalne ?

B.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 12, 2008 2:53 pm 
Swój

Dołączył(a): Wt paź 03, 2006 2:14 am
Posty: 35
Lokalizacja: Nottingham (w UK od 7 lat)
Eeee... Przeczytajcie a bedziecie wiedziec? ;)
jakis kolo w jakims tam artykule, ktorego prawdziwosci staram sie dowiedziec napisał(a):
Na wierzchołek nie prowadzą żadne szlaki turystyczne, toteż - wedle obowiązującego prawa - można nań wejść tylko w towarzystwie uprawnionego przewodnika tatrzańskiego.


Z tego jasno wynika, ze niby wedlug autora- legalnie, w swietle prawa.
Pytam- bo jest to dla mnie KOMPLETNA nowosc, bo wiem ze Woloszyn jest rezerwatem.
Te tereny o ktorych mowa wyzej- to wspinaczka, na nie zdaje sie nie potrzeba przewodnika tylko umiejetnosci i sprzet. Wycieczka na Woloszyn, wedle tego pana (taki sam artykul jest o Murach) to wlasnie tyle- wycieczka, sciezka prawie. I zeby niby mozna nia przejsc z przewodnikiem. Dla mnie nowosc i szok. WIEM, ze nie nalezy wierzyc wszystkiemu co sie przeczyta w internecie ;) Ale sprawdzic warto- a moze zyje w blogiej niewiedzy? ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 12, 2008 3:04 pm 
Swój

Dołączył(a): Wt paź 03, 2006 2:14 am
Posty: 35
Lokalizacja: Nottingham (w UK od 7 lat)
Ali7 napisał(a):
Tę samą bzdurę powtarza w opisie dróg na Hawrań.

Zgadza sie- tam tez taki tekst jest...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 12, 2008 3:57 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
Basia Z. napisał(a):


Ostrzegam przed otwieraniem! Otwarłem i natychmiast NOD poinformował, że jest trojan. Na szczęście uleczalny.

Gustaw napisał(a):
Basia Z. napisał:
Moim skromnym zdaniem wystarczyłoby zlikwidować faktycznie głupi przepis że I-II nie jest wspinaczką. I wystarczyłoby.

Moim zdaniem też. Myślę, że wszyscy byliby zadowoleni i uważam, że w sumie o to Markizowi / Jankowi właśnie chodziło w jego trochę pokretnym poście w tej innej dyskusji. Na pewno nie byłoby więcej pretekstu do rękoczynów w górach. Pozostaje kwestia zrzeszenia w klubie ale to można łatwo obejść lub uzgodnić.
Miło mi, że po tylu postach i zbędnych analiazch możemy się zgodzić w tak banalnej chyba sprawie. Tylko gdyby chief na to tak spojrzał to chyba dostałbym orgazmu. Mr. Green Wink


Dokładnie tak. A wdałem się w te klasyfikacje i szacunki aby uzasadnić pogląd, że problem dotyczy tylko bardzo skromnej ilości osób.

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 12, 2008 4:00 pm 
Swój

Dołączył(a): Wt paź 03, 2006 2:14 am
Posty: 35
Lokalizacja: Nottingham (w UK od 7 lat)
Markiz napisał(a):
Ostrzegam przed otwieraniem! Otwarłem i natychmiast NOD poinformował, że jest trojan. Na szczęście uleczalny.

Sorry- u mnie nic nie bylo.
Likwiduje link, zostawiam tylko cytat.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 12, 2008 4:56 pm 
Swój

Dołączył(a): Wt paź 03, 2006 2:14 am
Posty: 35
Lokalizacja: Nottingham (w UK od 7 lat)
Inaczej- szukam juz od godziny i nie moge odnalezc...
Czy ktos ma liste tras ktorymi moze prowadzic Przewodnik Tatrzanski 1-szej klasy? Chodzi mi tylko o Tatry Polskie


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 12, 2008 5:17 pm 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
Fenderek napisał(a):
Inaczej- szukam juz od godziny i nie moge odnalezc...
Czy ktos ma liste tras ktorymi moze prowadzic Przewodnik Tatrzanski 1-szej klasy? Chodzi mi tylko o Tatry Polskie


Jest w

"Rozporządzenie Ministra Gospodarki w sprawie przewodników turystycznych i pilotów wycieczek
z dnia 17 stycznia 2006 r. (Dz.U. Nr 15, poz. 104)"

"Załącznik 8. Program uzupełniającego szkolenia dla kandydatów na przewodników górskich klasy pierwszej i drugiej"

Zacytuję co obejmuje (m.in.) szkolenie na II i na I klasę: (Ctrl-C Ctrl-V)

II:

Prowadzenie na drogach wspinaczkowych w Tatrach do III stopnia trudności w warunkach letnich - 5 dni.
Prowadzenie na drogach wspinaczkowych w Tatrach do II stopnia trudności w warunkach zimowych - 5 dni.
Prowadzenie na trasach poza oznakowanymi szlakami - 10 dni. Prowadzenie wycieczek narciarskich - 5 dni

I:

Prowadzenie na drogach wspinaczkowych w Tatrach do IV stopnia trudności w warunkach letnich - 6 dni.
Prowadzenie na drogach wspinaczkowych w Tatrach do III stopnia trudności w warunkach zimowych - 6 dni.
Prowadzenie na trasach narciarskich wysokogórskich w Tatrach (ski-tury) - 6 dni.
Prowadzenie na trasach poza oznakowanymi szlakami - 10 dni 

Oczywiście tylko tam, gdzie w ogóle dozwolone jest wspinanie (przez TPN).

W tym rozporządzeniu jest jeszcze coś takiego jak "przewodnik wysokogórski", ale to chyba jakiś relikt.

Załącznik 9.

Program uzupełniającego szkolenia dla kandydatów na przewodników górskich ubiegających się o uprawnienie do prowadzenia wycieczek w warunkach wysokogórskich, powyżej iii stopnia trudności w warunkach zimowych i iv stopnia trudności w warunkach letnich
Uwagi ogólne:
przejdź do treści aktu: Przewodnik turystyczny, pilot wycieczek
1. Kolejność tematów realizowanych w trakcie szkolenia powinna odpowiadać kolejności ich przedstawienia w programie.

2. Do szkolenia uzupełniającego w zakresie prowadzenia wycieczek wysokogórskich dopuszcza się przewodników tatrzańskich, którzy złożą wykaz przejść, obejmujący przejścia skalne wielowyciągowe, przejścia lodowe i mikstowe oraz przejścia narciarskie, a także zdadzą egzamin wstępny obejmujący:
a) w zakresie narciarstwa: jazdę terenową, techniki narciarskie i narciarstwo wysokogórskie,
b) w zakresie alpinizmu: umiejętności indywidualne w skale i lodzie oraz prowadzenie na drodze wspinaczkowej w górach.

3. Szkolenie kończy egzamin składający się z trzech części: egzamin teoretyczny, egzamin praktyczny w warunkach letnich i egzamin praktyczny w warunkach zimowych.
Program szkolenia
       
Lp.  Temat  Problematyka szczegółowa  Czas trwania 
1  2  3  4 
1  Teoria przewodnictwa wysokogórskiego  Sprzęt i teoria asekuracji. Dydaktyka i metodyka. Fizjologia wysiłku i podstawy medycyny sportu. Wypadki, pierwsza pomoc. Śnieg i lawinoznawstwo. Meteorologia. Podstawy nawigacji. Ochrona przyrody. Terminologia fachowa w językach obcych  30 godz. 
2  Kurs lawinowy    6 dni 
3  Wspinaczka skałkowa i metodyka    6 dni 
4  Ratownictwo    6 dni 
5  Kurs skalny    12 dni 
6  Kurs lodowy    13 dni 
7  Narciarstwo pozatrasowe i metodyka    3 dni 
8  Kurs zimowy    14 dni 
9  Praktyka  Demonstracja technik narciarskich, skalnych i lodowych. Umiejętności prowadzenia klientów w skale, lodzie i śniegu. Umiejętność prowadzenia klientów w warunkach zimowych. Umiejętności w zakresie szkolenia klientów  40 dni 
    OGÓŁEM  30 godz. + 100 dni







Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 29 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL