Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 16, 2024 10:51 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: So gru 24, 2005 3:24 pm 
Witam :D był ktoś z Was na tych wspaniałych pagórach :twisted: :?: jakie wrażenia :?: na którą z tych górek łatwiej wejść :roll: jakbyście porównali trudności na drodze? czy wchodząc tam w zimie trzeba mieć linę czy wystarczą tylko raki i czekan? może jakieś fotki 8) interesują mnie najłatwiejsze drogi i najciekawsze oraz wasze doświadczenia
PS: jak ktoś był też na Ganku, Rumanowym lub Żłobistym to wspomnienia i wrażenia też mile widziane :D


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 25, 2005 2:06 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt paź 14, 2005 9:18 am
Posty: 3112
Lokalizacja: z Manczy
Bardzo ciekawe górki( nie byłem na żłobistym) :wink: . Pytanie o drogi i czy trzeba mieć linę jest chyba zbyteczne.Wejścia są z wyższej półki "turystycznych" wejść w tatrach.Jeśli się tam wybierasz to powinieneś mieć doświadczenie i wiedzieć że każdy może mieć słabsze chwile i bez liny ani rusz.

_________________
"Posekaj, posekaj"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 26, 2005 1:27 pm 
mam coś co może Gościa zainteresować :P

http://www.gory.info/artyk.php?id=171 - opis drogi na pośrednią grań - droga raczej trudna :)

Pozdrawiam


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 26, 2005 1:27 pm 
Swój

Dołączył(a): N wrz 11, 2005 10:35 pm
Posty: 93
Lokalizacja: Rzeszów
ten powyżej to ja :P


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr gru 28, 2005 9:18 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Śr gru 14, 2005 7:34 pm
Posty: 1068
Nie byłem.
Opis letniej drogi turystycznej na Durny Szczyt znajdziesz w ostatnim numerze gór. Z tego co piszą to trudno, trzeba miejscami wchodzić stromymi żlebami, więc wiążą się z tym bardzo duże zagrożenie lawinowe zimą (nawet przy 2 stoniu zagrożenia) i trudności techniczne. Więc jeśli chcesz pójść na Durny zimą musisz wybrać jakąś dogodną drogę taternicką, co oczywiście wiąże się z wiedzą na temat asekuracji liną, dobrą kondycją i umiejętnościami, itp.
Użycie raków i czekana/ów na takich drogach zimą jest oczywiste, już na etapie dojścia do Chaty Tery'ego, więc nie wiem dlaczego wogóle się o to pytasz.
Jeżeli chodzi o Pośrednią Grań zimą, to w jakimś górskim czasopiśmie (nie pamiętam w którym) ktoś przy okazji innego artykułu napomknął o zimowym wycofie z tzw. Ławki Dubkego.
Wiem że przez Ławkę Dubkego przebiega najkrótsza, letnia droga na Pośrednią Grań.
Wg przewodnika Tadeusza Szczerby po słowackich Tatrach Wysokich przebiega ona następująco:
od Chaty Tery'ego idziemy do ujścia potoku z Pośredniego Stawu Spiskiego, po czym w lewo, ze znakowanej ścieżki, do Dolinki Lodowej. Następnie do ujścia żlebu spadającego z Przełączki pod Żółtą Ścianą (druga przełączka na prawo od wierzchołka Żółtej Ściany, patrząc od północy). Grzędą po lewej stronie żlebu na ową przełączkę, po czym w lewo w górę ostrą, dachówkowatą granią (najtrudniejsze miejsce). Grań ta wrasta w północną ścianę Pośredniej Grani przechodząc w zachód przecinający skośnie całą ową ścianę. Jest to właśnie tzw. Ławka Dubkego. Ławką w górę na Pośrednią Przełęcz (między Żółtym Szczytem, a Pośrednią Granią. Można stąd w 10 min. wejść łatwą, choć stromą granią na Żółty Szczyt (2385m)). Z Pośredniej Przełęczy, z powrotem kilkanaście metrów w dół do ujścia rynny spadającej z Wyżniej Pośredniej Przełączki (przełączka między Pośrednią Granią, a jej niższym wierzchołkiem- Małą Pośrednią Granią). Po prawej stronie rynny, w górę na tą przełączkę. Z niej ok. 50m w dół po stronie doliny Staroleśnej, po czym trawers przez żeberka, aż na południowe, skaliste zbocze Pośredniej Grani. Nim w górę na wierzchołek.
Znajdź w internecie zdjęcie widoku na Pośrednią Grań z Lodowej Przełęczy- widać na nim 90% opisanej drogi.
Jeżeli chodzi o wejście zimowe tą drogą to mogę jedynie wnioskować że:
- należy brać pod uwagę ryzyko lawinowe w żlebach
- prawdopodobnie Ławka Dubkego wygląda zimą podobnie jak galeryjka na szlaku na Przełęcz pod Chłopkiem, tzn. jest "ścięta" śniegiem i lodem, i po prostu trzeba trawersować w ekspozycji ścianę
- ostatni fragment zimą, tzn. zejście żlebem po stronie Doliny Staroleśnej i trawersowanie do południowego Grzbietu Pośredniej Grani jest raczej wykluczone ze względu na zagrożenie lawinowe. Bardziej realne wydaje mi się pokonanie uskoku szczytu bezpośrednio z Wyżniej Pośredniej Przełączki- na zdjęciu widać nawet jakiś kominek lekko po lewej.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr gru 28, 2005 9:27 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Śr gru 14, 2005 7:34 pm
Posty: 1068
cd.:
Niestety nie umiem powiedzieć jakie są tam trudności taternickie.
Jednak asekuracja liną na tej drodze zimą jest konieczna.
Oczywiście są to tylko moje wnioski,w niektórych kwestiach mogę się mylić (ale raczej niedoceniając lub niedostrzegając jakichś trudności i niebezpieczeństw, niż je przeceniając).
Inne letnie drogi turystyczne na Pośrednią Grań (przez Żleb Stilla, lub przez Ciemniasty Żleb), zimą, są moim zdaniem zbyt niebezpieczne, ze względu na zagrożenie lawinowe.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr gru 28, 2005 9:31 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Śr gru 14, 2005 7:34 pm
Posty: 1068
Cytuj:
Grzędą po lewej stronie żlebu na ową przełączkę, po czym w lewo w górę ostrą, dachówkowatą granią (najtrudniejsze miejsce).

Sorry.
Miało być:
Grzędą po lewej stronie żlebu na ową przełączkę, po czym w PRAWO w górę ostrą, dachówkowatą granią (najtrudniejsze miejsce).


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz gru 29, 2005 2:22 pm 
Swój
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 22, 2005 3:50 pm
Posty: 85
Lokalizacja: Kutno
Te dwie góry to pierwsze góry które zrobię w 2006 roku ,sezon letni oczywiscie. Co do zasadnosci olinowania to jest mocno wątpliwa . Polecam studiowanie przewodników Paryskiego .Generalnie wejscie zarówno na Durny jak i Pośrednią mozna zrobić trasami o trudności od 0+ do II czyli olinowanie jest zbyteczne ( chyba ze ktos bardzo chce ). Średnio walczymy w trudnosci I . Nie są to trudności taternickie a raczej zaawansowana turystyka.W przypadku Pośredniej mogą występić znaczne trudności orientacyjne. Aha, ten opis trasy na Durny z Gór nazwałbym dość mało precyzyjnym .


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz gru 29, 2005 2:44 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
Ave Venom. Jako, że mało kto z 321 czytuje to Forum, to tu zapytam. O jaką alternatywną ( samochodową ? ) nazwe Durnego Ci chodzi? Dumny za łatwe, i nie łapie się raczej pod motoryzacje :scratch:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz gru 29, 2005 2:45 pm 
Swój
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 22, 2005 3:50 pm
Posty: 85
Lokalizacja: Kutno
Czołem,
zaraz ci zapodam na prv i proszę o nie ujawnianie tego to jutra ,do 10 rano .


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So gru 31, 2005 6:11 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11090
Lokalizacja: Poznań
Czy to nie jest aby Durny Szczyt z Małego Durnego lub z Durnej Przełeczy
http://zeus.polsl.gliwice.pl/~akt/galer ... s/du12.htm
Ciekawie to wygląda :wink:

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So gru 31, 2005 6:45 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N paź 23, 2005 9:18 pm
Posty: 2111
Ten piękny tatrzański granit :P :twisted:
PS:Pysny stit


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sty 01, 2006 7:08 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt paź 14, 2005 9:18 am
Posty: 3112
Lokalizacja: z Manczy
tomek.l napisał(a):
Czy to nie jest aby Durny Szczyt z Małego Durnego lub z Durnej Przełeczy
http://zeus.polsl.gliwice.pl/~akt/galer ... s/du12.htm
Ciekawie to wygląda :wink:


Tomku a jak fajnie się wchodzi :outtahere: .

_________________
"Posekaj, posekaj"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sty 02, 2006 8:42 am 
Swój
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 22, 2005 3:50 pm
Posty: 85
Lokalizacja: Kutno
szedłeś granią z Lomnicy na Durny ?To chyba nieźle eksponowana II nie ?
Chce to latem zrobić .Wchodziłeś od Łomnicy czy Durnego?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sty 02, 2006 9:16 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt paź 14, 2005 9:18 am
Posty: 3112
Lokalizacja: z Manczy
Venom napisał(a):
szedłeś granią z Lomnicy na Durny ?To chyba nieźle eksponowana II nie ?
Chce to latem zrobić .Wchodziłeś od Łomnicy czy Durnego?


Pogoda była niepewna i szliśmy od terinki bezpośrednio żlebem bez śniegu, na włam( tzn I,II,III nie stanowiły problemu) z b. doświadczonym kolegą,

Obrazek
Droga na prawo od płata śniegu żlebem bez śniegu na przełęcz następnie granią na mały i granią na Pyśny. Powrót ta samą drogą. Szliśmy na lotnej asekuracji.

_________________
"Posekaj, posekaj"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sty 02, 2006 9:19 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt paź 14, 2005 9:18 am
Posty: 3112
Lokalizacja: z Manczy
Venom napisał(a):
szedłeś granią z Lomnicy na Durny ?To chyba nieźle eksponowana II nie ?
Chce to latem zrobić .Wchodziłeś od Łomnicy czy Durnego?


Chcę zrobić Durnego przez jordankę i w ten sam dzień Łomnicę od jordanki.

_________________
"Posekaj, posekaj"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sty 05, 2006 12:19 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Śr gru 14, 2005 7:34 pm
Posty: 1068
Venom napisał
Cytuj:
Co do zasadnosci olinowania to jest mocno wątpliwa . Polecam studiowanie przewodników Paryskiego .Generalnie wejscie zarówno na Durny jak i Pośrednią mozna zrobić trasami o trudności od 0+ do II czyli olinowanie jest zbyteczne ( chyba ze ktos bardzo chce ).

Gość pytał o wejścia zimowe, a na te górki zimą bez asekuracji to raczej ciężko (chyba że to Alain Robert:))


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sty 05, 2006 12:21 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Wt sie 02, 2005 1:05 pm
Posty: 702
Lokalizacja: że znowu
Pawel_Orel napisał(a):
Gość pytał o wejścia zimowe, a na te górki zimą bez asekuracji to raczej ciężko (chyba że to Alain Robert:))

dla chcacego... :twisted:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt sty 06, 2006 9:43 am 
Swój
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 22, 2005 3:50 pm
Posty: 85
Lokalizacja: Kutno
Pawel_Orel napisał(a):
Venom napisał
Cytuj:
Co do zasadnosci olinowania to jest mocno wątpliwa . Polecam studiowanie przewodników Paryskiego .Generalnie wejscie zarówno na Durny jak i Pośrednią mozna zrobić trasami o trudności od 0+ do II czyli olinowanie jest zbyteczne ( chyba ze ktos bardzo chce ).

Gość pytał o wejścia zimowe, a na te górki zimą bez asekuracji to raczej ciężko (chyba że to Alain Robert:))

Pełna zgoda.Nie zarejstrowałem tego że chodzi o zimowe wejście.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL