Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 30, 2024 4:15 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Pn wrz 07, 2009 7:34 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Śr lip 30, 2008 7:25 pm
Posty: 211
Lokalizacja: Kraków
Nie każdy ma samochód żeby jechać w Alpy :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn wrz 07, 2009 7:37 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 5:51 pm
Posty: 10096
Lokalizacja: Moszna
lukasz_skarpa napisał(a):
Nie każdy ma samochód

A co to ma do rzeczy ?

EDIT
A w Alpy, to rozumiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn wrz 07, 2009 7:40 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Wt wrz 26, 2006 10:56 am
Posty: 1119
Lokalizacja: Warszawa
lukasz_skarpa napisał(a):
Nie każdy ma samochód żeby jechać w Alpy :)


rozumiem że zakorkowane Zakopane czy posuwanie się 20 km/h zakopianką to wynik masowego przyjazdu rowerzystów :)?

_________________
Maciej Łuczkiewicz
http://naszegory.info - nasza strona o górskich wyprawach
http://czarnobyl1986.info - moja strona o wyprawach do "zakazanego" miejsca


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn wrz 07, 2009 7:44 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11092
Lokalizacja: Poznań
macciej napisał(a):
Tam nie ma takich tłumów,

No nie wiem. To chyba zależy kiedy i gdzie. Dokładnie z resztą tak samo jak w Tatrach. W żadnej kolejce w Tatrach nie stałem tak długo jak w kolejce na pewny alpejski szczyt :D
Zwłaszcza, że jeszcze w żadnej kolejce w Tatrach nie stałem.
A nie. Stałem. W tej na Kasprowy Wierch :mrgreen:

Alpy choć większe też mają takie swoje Morske Oka czy Giewonty.

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn wrz 07, 2009 7:51 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Wt wrz 26, 2006 10:56 am
Posty: 1119
Lokalizacja: Warszawa
No pewnie, ale jak w Alpy wepchnie się taką ilość turystów co w Polskich Tatrach to one to wchłoną bezboleśnie bo rozłoży się to na stukrotnie większym obszarze

_________________
Maciej Łuczkiewicz
http://naszegory.info - nasza strona o górskich wyprawach
http://czarnobyl1986.info - moja strona o wyprawach do "zakazanego" miejsca


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn wrz 07, 2009 7:56 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 5:51 pm
Posty: 10096
Lokalizacja: Moszna
macciej napisał(a):
No pewnie, ale jak w Alpy wepchnie się taką ilość turystów co w Polskich Tatrach to one to wchłoną bezboleśnie bo rozłoży się to na stukrotnie większym obszarze

Chyba jednak nie, bo przecież nawet teraz ruch nie rozkłada się równomiernie na Tatry Polskie i Słowackie. Myślę że nawet w Alpach Polacy mieli by swoje, zapchane w sezonie ludźmi Morskie Oko i Giewont.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn wrz 07, 2009 9:35 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 23, 2008 8:51 am
Posty: 3860
Lokalizacja: Bathgate/Wawa
Ali7 napisał(a):
Nie tylko Polacy. Wszędzie tak jest i będzie, że ludzie odwiedzający góry jako wczasowicze idą w miejsca najbardziej znane, setki razy ogladane na zdjęciach.

Zgadzam się. W pustych w porównaniu z Tatrami górach Szkocji jest to samo. Na Ben Nevisa ceprostradą jest kolejka jak na Giewont, a w sąsiednim równie atrakcyjnym paśmie Mamores, parę osób na trasie to maks. Tak samo na Cairn Gorm, bo do połowy można wjechać kolejką, nieważne, że sama góra przypomina kupę w którą ktoś wdepnął. I tak dalej, mogę mnożyć przykłady. To raczej nie ma nic wspólnego z mentalnością.

_________________
[https://wordpress.com/view/3000stop.home.blog]239, zostało 43[/url]


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn wrz 07, 2009 9:50 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Wt paź 25, 2005 4:04 pm
Posty: 1275
Vespa napisał(a):
Kościelec od północy wygląda jak psia kupa z zawijaskiem

Vespa napisał(a):
Tak samo na Cairn Gorm... sama góra przypomina kupę w którą ktoś wdepnął.


No, Vespa, masz przesrane z tymi górami :wink:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn wrz 07, 2009 9:56 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 23, 2008 8:51 am
Posty: 3860
Lokalizacja: Bathgate/Wawa
Koprofil we mnie drzemie, co zrobić :twisted: :twisted: :twisted:

_________________
[https://wordpress.com/view/3000stop.home.blog]239, zostało 43[/url]


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn wrz 07, 2009 10:04 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
To żałuj, że nie byłaś z nami na Świnicy...
Takiego kalibru jeszcze nie widziałem, gdyby nie papier pomyślałbym że to słoń z ZOO uciekł w Tatry. No chyba że to Yeti...

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn wrz 07, 2009 10:06 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Wt wrz 26, 2006 10:56 am
Posty: 1119
Lokalizacja: Warszawa
Jeszcze jedna sprawa dotycząca Alp. Napisałem to w kontekście pytania tytułowego "Dlaczego wszyscy pchają się w Polskie Tatry?". W polskie Tatry pchają się w 99% Polacy, z czego pewnie mniej więcej połowa pochodzi z południowych rejonów kraju gdzie mieszka naprawdę dużo ludzi (Kraków z przyległościami, Górny i Dolny Śląsk). Myślę że druga połowa przypada na Warszawę (głównie) i resztę kraju. Nie mam danych statystycznych, opieram ten szacunek tylko na własnych obserwacjach np. tablic rejestracyjnych. No więc skoro ta pierwsza połowa ma w Alpy równie daleko jak ta druga w Tatry, a mimo to też pcha się w te nieszczęsne Tatry to właśnie jest zastanawiające. Wiem... w Tatry mają zupełnie blisko, ale nadal się dziwię.

Ale może to wynika też z polskiej mentalności przeciętnego "turysty". Ważne żeby być tam gdzie modnie. Czyli w Zakopanem, w Mielnie, na molo w Sopocie itp. I ważne żeby wysyłać znajomym zdjęcia robione komórką w stylu "to my na Giewoncie"

Tatry Słowackie to rejon gdzie mówi się w podobnym, ale jednak nieco innym języku. Alpy to juz języki całkowicie niepodobne. To też może mieć wpływ, ludzie lubią jak wszystko jest proste i np. w sklepie można się bezpośrednio dogadac. Tu może już za bardzo filozofuję, ale sam się zastanawiam nad przyczyną stanu rzeczy jaki istnieje w polskiej części Tatr

_________________
Maciej Łuczkiewicz
http://naszegory.info - nasza strona o górskich wyprawach
http://czarnobyl1986.info - moja strona o wyprawach do "zakazanego" miejsca


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn wrz 07, 2009 10:19 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 23, 2008 8:51 am
Posty: 3860
Lokalizacja: Bathgate/Wawa
piomic napisał(a):
To żałuj, że nie byłaś z nami na Świnicy...
Takiego kalibru jeszcze nie widziałem, gdyby nie papier pomyślałbym że to słoń z ZOO uciekł w Tatry. No chyba że to Yeti...

Na szlaku od Zawratu? :shock: Nie mów mi, że na tej ścieżynie wąskiej i lufiastej ktoś gdzieś był się bezczelnie zes.rał :shock:

macciej napisał(a):
Ale może to wynika też z polskiej mentalności przeciętnego "turysty". Ważne żeby być tam gdzie modnie. Czyli w Zakopanem, w Mielnie, na molo w Sopocie itp. I ważne żeby wysyłać znajomym zdjęcia robione komórką w stylu "to my na Giewoncie"

Aaargh, z żadnej tam polskiej.
Ale że ze swoiście pojętej mody, to pewnie owszem. Bardzo, bardzo wielu ludzi zaplątuje się w Tatry przypadkowo, bez zajawki górskiej ale że to znane, popularne miejsce, to trzeba zobaczyć. A znane i popularne są w naszym kraju Tatry Polskie, i to bardzo wybiórczo: Rysy, Giewont, Kaspro, Dolina Kościeliska, Moko... Coś jeszcze?
To jest normalne i nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie to że nasz naród jest tak liczny, a Tatry po naszej stronie takie nieobszerne :?

_________________
[https://wordpress.com/view/3000stop.home.blog]239, zostało 43[/url]


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn wrz 07, 2009 10:28 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 01, 2008 11:36 pm
Posty: 447
Lokalizacja: Wrocław
Osobiście nie sądzę, żeby to była kwestia lansu. Fakt, Tatry są modne itd. Ale w tej skali Alpy to nie jest jakaś "kupa w którą ktoś wdepnął" tylko lans do potęgi. Nawet jeśli ktoś pojechał pochodzić po spacerowych szlakach porównywalnych z tatrzańskimi, w wyobraxni słuchaczy i tak pojawiają się niebotyczne, ośnieżone góry dostępne tylko dla najodważniejszych (i najbogatszych).

O wiele ważniejsze są imho takie kwestie jak język (tu zgadzam się z macciejem), czy nawet rozeznanie. O polskich Tatrach wielu ludzi ma mgliste pojęcie, ale to nie odstrasza. Wystarczy pojechać do zakopanego i tam mniej więcej zobaczyć, którędy na giewont czy do moka. Wyjazd w Alpy wymaga o wiele większych przygotowań i zebrania większej ilości informacji. Pod tym względem to jednak znacznie dalej, mimo, że odległość podobna. No i jednak nie wszyscy mają auta. PKP/PKS do Zakopca to jednak kilka razy prostsza i tańsza wersja niż dojazd komunikacją publiczną do np. Tyrolu.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn wrz 07, 2009 10:42 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 23, 2008 8:51 am
Posty: 3860
Lokalizacja: Bathgate/Wawa
Wiesz może źle to ujęłam pisząc o modzie. Tu wcale przecież nie chodzi o lans, tylko o to, w jakim stopniu dane miejsce jest zakorzenione w świadomości ogółu. Ja na ten przykład nie znam prawie naszego wybrzeża - rok temu jak miałam możliwość wyskoczyć na chwilę nad Bałtyk, wybrałam Sopot. Z dokładnie tego samego powodu dlaczego tyle luda wybiera Tatry - bo jest to miejscówka znana i popularna, a koneserem dzikich nadmorskich zakątków siłą rzeczy być nie mogę, nie bywam tam wszak.

A z językiem, z kwestią "ogarnięcia się" macie absolutną rację, to też jest istotny czynnik.

_________________
[https://wordpress.com/view/3000stop.home.blog]239, zostało 43[/url]


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn wrz 07, 2009 11:20 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
Vespa napisał(a):
Na szlaku od Zawratu?
Na grani od Świnickiej. :mrgreen:

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn wrz 07, 2009 11:27 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 23, 2008 8:51 am
Posty: 3860
Lokalizacja: Bathgate/Wawa
piomic napisał(a):
Na grani od Świnickiej. :mrgreen:

Jeden wuj :shock:
Nie w sensie że chamstwo, potrzeba potrzebą, ale tam są słabe warunki, znaczy tak jakby mało dyskretnie jest :wow:

_________________
[https://wordpress.com/view/3000stop.home.blog]239, zostało 43[/url]


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt wrz 08, 2009 5:40 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Cz sie 06, 2009 5:37 am
Posty: 795
Vespa napisał(a):
Na szlaku od Zawratu? :shock: Nie mów mi, że na tej ścieżynie wąskiej i lufiastej ktoś gdzieś był się bezczelnie zes.rał :shock:

Nie w takich zacnych miejscach już kloce stawiali ;) Gdzieś tu chyba nawet relacja jakaś była... :lol:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt wrz 08, 2009 8:19 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10407
Lokalizacja: miasto100mostów
Vespa napisał(a):
ale tam są słabe warunki

Na szczycie Rysów są jeszcze słabsze, a cudo leżało na słupku granicznym.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt wrz 08, 2009 9:41 am 
Swój
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 14, 2009 11:54 pm
Posty: 37
Lokalizacja: Opole / Wrocław
macciej napisał(a):
No więc skoro ta pierwsza połowa ma w Alpy równie daleko jak ta druga w Tatry, a mimo to też pcha się w te nieszczęsne Tatry to właśnie jest zastanawiające. Wiem... w Tatry mają zupełnie blisko, ale nadal się dziwię.


z mojej strony to wygląda tak: jesli bym miala jechac w alpy, to juz nie po to , zeby chodzic sobie po dolinkach, bo tyle kasy nie mam :p więc staram sie pokolei zbierac doswiadczenie, najpierw w polskich tatrach latem, zimą, potem słowacja i mam nadzieje ze w koncu cos wyzej! zeby będąc juz w alpach nie być takim polskim ceprem :p

wiem ze takie nastawienie jak ja ma chyba niewiele osób, bo wiele ludzi jedzie w tatry z innych powodów, moze po prostu zeby byc w tych najslawniejszych, najwyzszych i bardzo pięknych górach w Polsce.
Albo tez jedzie się do zakopca czy tez okolic, ale w opisie na gg szpanersko ustawi "Tatry" :D i wtedy jest się fajnym :D

w sumie nie byłoby to wszystko aż takie złe, gdyby ludzie się umieli prawidłowo mapą posługiwać 8)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr wrz 09, 2009 10:39 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 08, 2009 9:04 am
Posty: 661
Lokalizacja: górki mniejsze...
Krabul napisał(a):
Vespa napisał(a):
ale tam są słabe warunki

Na szczycie Rysów są jeszcze słabsze, a cudo leżało na słupku granicznym.


może po zimie zostało :D

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr wrz 09, 2009 11:30 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 05, 2005 9:12 am
Posty: 6269
Lokalizacja: Warszawa/Skierniewice
piomic napisał(a):
Takiego kalibru jeszcze nie widziałem, gdyby nie papier pomyślałbym że to słoń z ZOO uciekł w Tatry. No chyba że to Yeti...

Co najmniej Yeti...


Vespa napisał(a):
bezczelnie zes.rał

To mało powiedziane :shock:

_________________
Pozdrawiam
Jacek
Obrazek

___________
..Umiem być ciszą, Kończę się w twoim śnie, Ostatnie echo jest ciszą to miejsce gdzie kończy się twoje spojrzenie..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr wrz 09, 2009 3:27 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 29, 2007 8:31 pm
Posty: 3189
Lokalizacja: Nowy Sącz
Ali7 napisał(a):
większość ludzi przyjeżdżających do Chamonix chce wejść na Blanca. Większość w Wysokich Taurach na Grossglockner.

Nie sądzę, raczej wybierają w Chamonix jedną z kolejek: Aiguille du Midi, Brevent, Mer de la Glace a w rejonie Glocka przejazd trasą do lodowca Pasterze i tutaj są tłumy. Oczywiście na w.w. szczyty stosunkowo wychodzi najwięcej ludzi, ale nie są to tłumy porównywalne z Giewontem czy Rysami. Śmiem twierdzić że Polskie Tatry są chyba najbardziej zadeptanymi górami na Świecie! Pewnie gdyby wymyślić współczynnik: ilość turystów/powierzchnia na rok byłby najwyższy. Przynajmniej w roczniku statystycznym byłaby dziedzina, gdzie Polska miałaby 1 miejsce :?

_________________
http://naszczytach.cba.pl/ Aktualizacja 2023 - nowe: Góry Skandynawskie, Taurus w Turscji, Alpy Julijskie, Kamnickie, Ennstalskie, Tatry Bielskie, Murańska Planina, Haligowskie Skały i wiele innych. Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr wrz 09, 2009 8:36 pm 
Weteran
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 28, 2009 11:06 am
Posty: 123
Lokalizacja: Łódź
golanmac napisał(a):
trochę ponad 50 km w dwa letnie miesiące to chyba trochę mało na wytrawnego rowerzystę

No znacznie mało w ciągu dwóch miesięcy, śmiech na sali :mrgreen: Sam osobiście rowerkiem też jeżdże i trase 50 km robie na raz i to jest dla mnie taka norma i nie potrzebuje do tego ekstra "gejowskich" ciuszków. Tak jest w naszych tatrach, które stały się modne i ludzie jeżdżą po to by zobaczyć i tyle, tak samo kolega Twój golanmac kupił modny rower, pojeździł pojeździł i sie skończyło, ale ma modny rower. Tak samo inni "ale byłem w tatrach". Jak już uprawiać jakis sport to na całego a nie tak po trochu, bo wszyscy teraz tam jeżdżą.

_________________
W górach jest wszystko co kocham...
www.picasaweb.google.com/matwoj89


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt wrz 11, 2009 3:19 pm 
Nowy

Dołączył(a): So sie 15, 2009 4:44 pm
Posty: 23
Lokalizacja: Kraków
matwoj89 napisał(a):
No znacznie mało w ciągu dwóch miesięcy, śmiech na sali Sam osobiście rowerkiem też jeżdże i trase 50 km robie na raz


Nie jeżdżę zbyt dużo, ale na dwa razy da się zrobić z 60 km


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So wrz 12, 2009 7:52 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10407
Lokalizacja: miasto100mostów
sic napisał(a):
Nie jeżdżę zbyt dużo, ale na dwa razy da się zrobić z 60 km

Rekord świata w pokonaniu najdłuższego dystansu na rowerze w przeciągu 24h to 818 km, jeśli dobrze pamiętam. Tak w ramach ciekawostki.
W Polsce organizowane są rajdy, gdzie na raz pokonuje się 500 km

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 43 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL