Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 16, 2024 10:06 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 17, 2010 2:06 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 11, 2007 1:46 pm
Posty: 1563
Lokalizacja:
miillka napisał(a):
To ze strony TPNu... szlaki nie są zamykane ze wzgledu na zagrozenie lawinowe, ale na ochronę przyrody... góry to nie tylko sport i piękne widoki, ale przede wszystkim przyroda, która oczekuje od Was szacunku, proszę pamiętajcie o tym, zanim zaczniecie cokolwiek komentować.

Jeżeli wierzysz w każde napisane słowo, to cienko Cię widzę w pracy quasi naukowej, jaką jest napisanie pracy magisterskiej. Praca taka wymaga krytycznego podejścia.
Założenie, że ochrona przyrody i szacunek dla niej zabrania komentowania zakazów kojarzy mi się nie bez powodu z pseudoekologicznym zamordyzmem i ekonazizmem

_________________
Wolę mieć brzuch od piwa, niż garb od roboty


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 17, 2010 2:21 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
miillka napisał(a):
I właśnie dlatego chciałam ten pogląd albo obalić, albo potwierdzić... dużo się mówi właśnie o fragmentacji siedlisk, zmniejszeniu areału osobniczego danego gatunku... mam nadzieję, ze w tej pracy uda mi się zweryfikować te poglądu dlatego też bardzo dziękuję za wszystkie sugestie

Kiepsko to widzę ... oczywiście pracę można popełnić tylko opierając się o takie ankiety jak ta ale naukowa wartość takiej pracy będzie znikoma ... :(
Trudno sobie nawet wyobrazić udowodnienie jakiejkolwiek tezy w tym zagadnieniu ... to by wymagało gigantycznej ilości informacji zarówno o populacji kozic (śledzenie każdego osobnika przez długi okres czasu) jak i o ruchu turystycznym (w czasie i przestrzeni) a potem wyrafinowanej obróbki statystycznej, poszukiwania korelacji itp itd Inne podejście do badań niż bardzo takie szczegółowe zakrawa na demagogię ... :(

_________________
Obrazek TG


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 17, 2010 2:53 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 5:51 pm
Posty: 10096
Lokalizacja: Moszna
Gustaw napisał(a):
oczywiście pracę można popełnić tylko opierając się o takie ankiety jak ta ale naukowa wartość takiej pracy będzie znikoma

Niewątpliwie bardzo znikoma, w społeczeństwie takim jak nasze, w którym wszelka forma ochrony, jest sprowadzana do kolejnych zakazów, nakazów i kar, często nie uzasadnionych, za to z ogromnym poparciem społecznym obywateli, których znaczna część swoje poglądy zwłaszcza w tematach o których nie ma bladego pojęcia kształtuje za pomocą uczuć.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 17, 2010 3:44 pm 
Nowy

Dołączył(a): Pn mar 01, 2010 7:33 pm
Posty: 7
Lokalizacja: Poznań
No wiecie, generalnie ankieta to jedynie jakieś 5% w metodyce badań jeśli chodzi o moją pracę magisterską. Chodzi tylko o to, jak turyści postrzegają to zagrożenie lub jego brak dla kozic.

Może trochę źle się wyraziłam, nie chodzi mi o to, że nie biorę pod uwagę komentarzy negujących mój pogląd (przecież równie dobrze może się zdarzyć, że po całym procesie badawczym okaże się, ze turystyka nie ma wpływu na populację kozic). Jestem po prostu zdziwiona Waszym nastawieniem do ochrony przyrody na terenie Tatr.

Przecież ja też jestem osobą, która po Tatrach chodzi i z tego zamiłowania zdecydowałam się na temat, w którym następuje konfrontacja ochrony przyrody z turystyką (a przecież bilety ze wstępów do TPN przeznaczane m.in. są na ochronę przyrody więc jest to jakby zamknięte koło).

Dziwi mnie po prostu fakt, że dużo osób twierdzi tu, ze rozwój turystyki nie ma żadnego wpływu na przyrodę, czy konkretniej kozice. Może i wpływ niewielki, ale na pewno jakiś wpływ ma.

Mimo wielu różnic w poglądach dzięki za wszystkie wypełnione kwestionariusze :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 17, 2010 3:51 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Oczywiście, że turystyka ma wpływ na zachowanie zwierząt. Najlepszy przykład to opisywana przez Was synantropizacja. Zwierzaki, nie tylko kozice przestały obawiać się człowieka. O ile w przypadku tego gatunku nie możemy mówić o jakiś zagrożeniach to już w przypadku niedźwiedzi sytuacja jest nieszczególna.
Moim zdaniem park narodowy, (zresztą w ten sposób określa piorytety także ustawa o ochronie przyrody) powinien nade wszystko służyć ochronie przyrody. Twoje poglądy miillka nie są odosobnione.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 17, 2010 4:03 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
miillka napisał(a):
rozwój turystyki nie ma żadnego wpływu na przyrodę

Tylko zaklinam Cię pamiętaj, że pojęcie "rozwój turystyki" jest niezwykle pojemne ... nie ograniczaj go do jakiegoś tam pojedyńczego bezszlakowca tu czy tam ... pamiętaj, że kozice nie mają paszportów więc się rozłażą gdzie im pasi ... to, że zamknie się jakiś szlak może mieć zero efektu na populację (zależy jaką ją zdefiniujesz) ... skoro trzeba gatunek "ratować" to na początku udowdnić musisz, że coś się z nim złego dzieje ... to że akurat dzisiaj nie ma kozic w każdej dolinie w Tatrach o niczym nie świadczy ... trzeba dobrze się zastanowić ile tych kozic tak naprawdę powinno być bo to wcale nie jest trywialne pytanie ... no i Tatry od dawna nie są "środowiskiem naturalnym" tylko środowiskiem znacząco zmienionym przez gospodarkę człowieka przez ostatnich kilkaset lat ... wątpię czy istnieją jakiekolwiek zapisy dot. pierwotnej przyrody Tatr sprzed czasów nieograniczonego niczym wydobycia rud, eksploatacji lasów, wypasu owiec, kłusownictwa ... chyba tylko przez studia porównawcze mozna pi razy drzwi ustalić ile tych kozic kiedyś w Tatrach było bo nie ma dość starego gazdy by to pamiętał ...

Dużo się pisze o "ochronie natury" ale ta natura wcale nie jest "naturalna" tylko mocno przeobrażona ... czlowiek za daleko w przeszłości ingerował w tę naturę by teraz ot sobie mógł ją tylko i wyłącznie chronić ... zamiast chronić należy "gospodarować" ... i to z głową ... trzeba mieć pewien model jak ta "pseudonaturalna tarzańska natura" ma wyglądać i potem prowadzić gospodarkę w terenie, żeby taki model osiągnąć w praktyce ...

Ech dużo by tu można sadzić banałów ... :|

_________________
Obrazek TG


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 17, 2010 4:23 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11090
Lokalizacja: Poznań
miillka napisał(a):
To ze strony TPNu... szlaki nie są zamykane ze wzgledu na zagrozenie lawinowe, ale na ochronę przyrody... góry to nie tylko sport i piękne widoki, ale przede wszystkim przyroda, która oczekuje od Was szacunku, proszę pamiętajcie o tym, zanim zaczniecie cokolwiek komentować.
A dlaczego zakładasz, że tego nie pamiętamy? Ja o tym wiem. I wiem, że wielu też wie. Jedyne co mi nie odpowiada to wybiórcze traktowanie ochrony przyrody zahaczające o obłudę i szukanie ekologicznych drzazg, w momencie gdy w oku tkwią wielkie belki :)
Nie biorę też poważnie wszystkiego co napisane czy powiedziane. Jak mi ktoś przedstawi konkretne badania, liczbę, zdjęcia itp. kozic, które zginęły w wyniku utraty energii spowodowanej nagłymi ucieczkami przed ludźmi to w to uwierzę. Na razie tylko o tym słyszałem czy też czytałem. Dlatego w to nie wierze. I tobie też radzę podchodzić do róznych informacji krytycznie jeśli chcesz coś wartościowego napisać :)
miillka napisał(a):
Jestem po prostu zdziwiona Waszym nastawieniem do ochrony przyrody na terenie Tatr.
Jakim nastawieniem? Skoro widzę, że ogólny pogląd na zagrożenie kozic nie zgadza się z tym co widziałem i jaki mam osobiste doświadczenia to zaraz mam złe nastawienie do przyrody. Nie. Nie wierze tylko w to co próbuje się wszystkim wmówić. Nie straszę świstaków. Nie deptam krokusów i nie przyczyniam się do śmierci kozic.

miillka napisał(a):
Dziwi mnie po prostu fakt, że dużo osób twierdzi tu, ze rozwój turystyki nie ma żadnego wpływu na przyrodę, czy konkretniej kozice. Może i wpływ niewielki, ale na pewno jakiś wpływ ma.

Ale dlaczego Cie to dziwi? Przecież wyraźnie ludzie piszą na podstawie czego mają taki pogląd. Pokazują zdjęcia, opisują własne doświadczenia.
Może zamiast się dziwić, zastanów się dlaczego poglądy i doświadczenia części ludzi chodzących po Tatrach tak bardzo się różnią od tej oficjalnej linii :)
Co do wpływu na kozice. To wszystko co się dziej na świecie ma na coś wpływ. Ale póki co, turystyka w Tatrach nie zagraża jak dla mnie specjalnie kozicom. Zwłaszcza, że ich populacja raczej rośnie :)

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 17, 2010 4:29 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 5:51 pm
Posty: 10096
Lokalizacja: Moszna
lucyna napisał(a):
Oczywiście, że turystyka ma wpływ na zachowanie zwierząt. Najlepszy przykład to opisywana przez Was synantropizacja. Zwierzaki, nie tylko kozice przestały obawiać się człowieka. O ile w przypadku tego gatunku nie możemy mówić o jakiś zagrożeniach to już w przypadku niedźwiedzi sytuacja jest nieszczególna

A co ma wspólnego synantropizacja z niedźwiedziem ? Wydawało mi się, że niewątpliwie trudne to słowo, dotyczy relacji człowiek - przyroda.

Wiesz co jest największym zagrożeniem dla przyrody ? Tumany, które nie posiadając elementarnej wiedzy, choć by w rozumieniu podstawowych dla tematu słów, zamiast rozsądkiem i nauką, kierują się własnymi odczuciami, klasyfikując za pomocą własnego postrzegania dobra i zła przy wsparciu tak modnych populistycznych haseł.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 17, 2010 4:32 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
golanmac napisał(a):
Wiesz co jest największym zagrożeniem dla przyrody ?

Synantropizdacja turysty wysokogórskiego :?:
:?
:roll:

_________________
Obrazek TG


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 17, 2010 5:12 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 20, 2006 3:56 am
Posty: 2343
Lokalizacja: Warszawa/Pruszków
miillka napisał(a):
Jestem po prostu zdziwiona Waszym nastawieniem do ochrony przyrody na terenie Tatr.

Temat jest konkretnie o kozicy, więc nie ma potrzeby rozciągać naszych poglądów na cały temat ochrony przyrody w Tatrach - naprawdę dzieją się tam gorsze rzeczy niż jedna zdziwiona moją obecnością kozica. Uważaj pisząc pracę na tego typu uogólnienia.

_________________
Powolutku do przodu, mamy już stronę !!! :) :arrow: http://pomagamoli.pl/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 17, 2010 6:07 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
golanmac napisał(a):
lucyna napisał(a):
Oczywiście, że turystyka ma wpływ na zachowanie zwierząt. Najlepszy przykład to opisywana przez Was synantropizacja. Zwierzaki, nie tylko kozice przestały obawiać się człowieka. O ile w przypadku tego gatunku nie możemy mówić o jakiś zagrożeniach to już w przypadku niedźwiedzi sytuacja jest nieszczególna

A co ma wspólnego synantropizacja z niedźwiedziem ? Wydawało mi się, że niewątpliwie trudne to słowo, dotyczy relacji człowiek - przyroda.

Wiesz co jest największym zagrożeniem dla przyrody ? Tumany, które nie posiadając elementarnej wiedzy, choć by w rozumieniu podstawowych dla tematu słów, zamiast rozsądkiem i nauką, kierują się własnymi odczuciami, klasyfikując za pomocą własnego postrzegania dobra i zła przy wsparciu tak modnych populistycznych haseł.


Nie rozumiem. Czyżbyś sugerował, że jestem nieposiadającym wiedzy tumanem?
Na wszelki wypadek wyjaśniam, że synantropizacja jest to proces przystosowywania się nieudomowionych zwierząt do życia w pobliżu człowieka, zmiany zachodzące w behawiorze gatunków zwierząt czy poszczególnych osobników i zmiany zachodzące w świecie roślin.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 17, 2010 7:58 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pn mar 01, 2010 11:19 am
Posty: 2462
Lokalizacja: z dalekiego pieknego zadupia
Ale niezla dyskusja sie rozwinela (az sie dziwie ze jeszcze tu nie ma Leppy'ego i Lukasza :)) Mysle, ze miilka moze pewne uwagi i przemyslenia wykorzystac przy pisaniu pracy. Pozdrawiam :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 17, 2010 8:56 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
Zwłaszcza, że ma wypowiedź autentycznej kozicy.

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 17, 2010 8:56 pm 
Nowy

Dołączył(a): Pn mar 01, 2010 7:33 pm
Posty: 7
Lokalizacja: Poznań
Oj wykorzystam... i to zarówno te za jak i przeciw!

A co do synantropizacji to trochę rozwijając temat: nawet dla niedźwiedzi w tatrach zrobiono skalę synantropizacji: najwyższym stopniem synantropizacji są w tym przypadku niedźwiedzie zdemoralizowane, które nie moją się człowieka, nawet same do niego podchodzą.

A trochę uogólniając problemem jest też fragmentacja siedlisk przez sieć szlaków turystycznych, ograniczenie areału osobniczego danego gatunku. To nie jest wina jako tako turysty, co infrastruktury jaka występuje w Tatrach.
I tyczy się to różnych zwierząt, gdyż w najgorszym przypadku taki zdemoralizowany osobnik może zostać wykluczony przez inne ze stada (to bardziej dotyczy kozic, niekoniecznie niedźwiedzi).

Tak więc synantropizacja to nie tyle relacja człowiek - przyroda, co przyzwyczajanie się gatunków do obecności człowieka. takie zwierzęta próbują wykorzystać bliskość człowieka z korzyścią dla siebie. Wierzcie mi, że ten temat nie jest przypadkowy... nie jeden egzamin się już na uczelni pisało :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 17, 2010 9:08 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Pt kwi 23, 2010 8:45 pm
Posty: 163
Lokalizacja: Warszawa
Kozica to relikt epoki lodowcowej, która wg. naukowców z obu parków, powinna wyginąć.

Ochrona przyrody wg. TPN i TANAP
* Wycinanie lasów (zdrowe drzewa) za pomocą pił spalinowych z zwózka (konie, traktor, ciężarówki) w obu parkach (Starorobociańska, Jaworowa)
* Ambony myśliwskie w pobliżu paśników dla vipów i pracowników parku (Jaworowa, Szeroka)
* Rozbudowa infrastruktury narciarskiej na terenie parku (Szczyrbski Staw, Łomnicka)
* Budowa domków, hoteli na terenie parku (Siwa Polana, Dolina Bystra)
* Planowana budowa schroniska w Białej Wodzie


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 17, 2010 9:34 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 5:51 pm
Posty: 10096
Lokalizacja: Moszna
miillka napisał(a):
Tak więc synantropizacja to nie tyle relacja człowiek - przyroda

W dużym stopniu uogólniając (a tak właśnie należy prowadzić dyskusję z Lucyną),jest to właśnie taka relacja, a na dokładne, naukowe definicje to raczej nie czas i miejsce. Lucyna z wrodzonej sympatii do kudłatych stworów wtrąciła do dyskusji niedźwiedzia, chcąc nie chcąc rozmywając ją we właściwy dla siebie sposób, a że głównym tematem jest kozica, naturalnym wydaje się zwrócić uwagę, że nie rozmawiamy o synantropizacji niedźwiedzi tylko kozic.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 17, 2010 9:40 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
Najlepszy sposób zapobiegania synantropizacji to polowania. Widziałeś kiedyś w lesie zsynantropizowanego zająca albo sarnę?

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 17, 2010 9:40 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11090
Lokalizacja: Poznań
Hako napisał(a):
* Wycinanie lasów (zdrowe drzewa) za pomocą pił spalinowych z zwózka (konie, traktor, ciężarówki) w obu parkach (Starorobociańska, Jaworowa)
To akurat działka Wspólnoty Leśnej Uprawnionych 8 Wsi.

miillka napisał(a):
Wierzcie mi, że ten temat nie jest przypadkowy... nie jeden egzamin się już na uczelni pisało
To zrób coś twórczego, wyjdź poza pewnie utarte ramy i zgłęb temat z innej strony, a nie tylko z takiej z jakiej Ci go przedstawiają :)
Na początek dotrzyj do informacji jak zmienia się liczebność kozic w Tatrach oraz jak wyglądała liczba turystów i narciarzy odwiedzających Tatry.
Dotrzyj do informacji na temat ilości kozic, które ucierpiały na wskutek kontaktu z turystami czy taternikami. Ile z nich z tego powodu zginęło. Czy w ogóle takie dane istnieją. I kto i skąd wysnuł takie wnioski, że turyści strasząc kozice doprowadzają do ich śmierci.
Nie przyjmuj bezkrytycznie wszystkiego co Ci wtłaczają na uczelni :D I nie tylko na uczelni. I może wtedy coś ciekawego wyjdzie.

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 17, 2010 10:46 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Wt sie 05, 2008 5:48 pm
Posty: 882
miillka materiał do opracowania do Twojej pracy :
http://www.wspinanie.pl/serwis/200405/1 ... ernicy.php

Proponuję skonsultować w/w temat z Władysławem Cywińskim.
Jak oprzesz na tym źródle to będziesz miała pracę niebanalną :wink:

_________________
Zamarzną dłonie, nie zamarznie Godność :!:
www.staszek206.wordpress.com
www.lubczasopismo.salon24.pl/taternik.salon24.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 18, 2010 4:39 am 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
golanmac napisał(a):
miillka napisał(a):
Tak więc synantropizacja to nie tyle relacja człowiek - przyroda

W dużym stopniu uogólniając (a tak właśnie należy prowadzić dyskusję z Lucyną),jest to właśnie taka relacja, a na dokładne, naukowe definicje to raczej nie czas i miejsce. Lucyna z wrodzonej sympatii do kudłatych stworów wtrąciła do dyskusji niedźwiedzia, chcąc nie chcąc rozmywając ją we właściwy dla siebie sposób, a że głównym tematem jest kozica, naturalnym wydaje się zwrócić uwagę, że nie rozmawiamy o synantropizacji niedźwiedzi tylko kozic.

Aha :roll:
Ciut naciągana argumentacja ale niech Ci tam, słynę przecież z wrodzonej sympatii dla stworów :lol:

@Miillka
Proszę napisz coś więcej o synantropizacji kozic, sądzę, że ten temat nie tylko mnie interesuje.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 18, 2010 6:41 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
Ja rozumiem Twą skromność, Gustawie, ale dlaczego nie zaproponujesz koleżance miillka Swej wiekopomnej pracy :


dr hab Gustaw Pogorzelski
Wpływ śmierdzących turystek pieszych na populację kozicy tatrzańskiej (rubicapra tatrica)

Po cytatach z niej obroni każdą Swą hipotezę.

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 18, 2010 6:50 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
Czy cytaty olfaktoryczne są dopuszczalne? Bo powaliłyby każdą komisję.

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 18, 2010 7:12 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pn mar 01, 2010 11:19 am
Posty: 2462
Lokalizacja: z dalekiego pieknego zadupia
Hako napisał(a):
Kozica to relikt epoki lodowcowej, która wg. naukowców z obu parków, powinna wyginąć.

:shock:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 18, 2010 9:37 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
Łukasz T napisał(a):
Ja rozumiem Twą skromność, Gustawie, ...

:lol: :lol: :lol:

_________________
Obrazek TG


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 18, 2010 9:54 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Pt kwi 23, 2010 8:45 pm
Posty: 163
Lokalizacja: Warszawa
kozica szwedzka napisał(a):
Hako napisał(a):
Kozica to relikt epoki lodowcowej, która wg. naukowców z obu parków, powinna wyginąć.

:shock:


Określenie "relikt" nie dotyczy kozicy szwedzkiej :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 18, 2010 10:02 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pn mar 01, 2010 11:19 am
Posty: 2462
Lokalizacja: z dalekiego pieknego zadupia
Hako napisał(a):
kozica szwedzka napisał(a):
Hako napisał(a):
Kozica to relikt epoki lodowcowej, która wg. naukowców z obu parków, powinna wyginąć.

:shock:

Określenie "relikt" nie dotyczy kozicy szwedzkiej :)

:cheer:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 19, 2010 8:52 am 
Weteran
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 28, 2009 11:06 am
Posty: 123
Lokalizacja: Łódź
Ankieta wypełniona, mam nadzieje, że nie za późno.
Powodzenia na obronie pracy.

_________________
W górach jest wszystko co kocham...
www.picasaweb.google.com/matwoj89


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL