Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Pt cze 28, 2024 9:20 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 67 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt lip 20, 2010 9:12 am 
Swój

Dołączył(a): Pn lip 19, 2010 3:56 pm
Posty: 31
Lokalizacja: Lublin
Witam !!! Jestem początkującym taternikiem (tzn. jeszcze nie pojechałem w Tatry, za 2 tygodnie dopiero) i chciałbym dorzucić coś od siebie. Podczas planowania tras wkurzało mnie ręczne obliczanie czasu mojej wycieczki na podstawie poszczególnych odcinków szlaków, więc postanowiłem stworzyć prosty arkusz w Excel'u, który ułatwił mi bardzo życie i mam nadzieję, że ułatwi innym.

Kalkulator_do_obliczania_tras.xlsx

Ps.: Rozumiem, że nałogowym podróżnikom tym nie pomogę, bo znają góry doskonale i czasy przejść realne (swoje), ale może pomoże to trochę takim jak ja, czyli baaardzo początkującym, ale zarażonym urokiem Tatr.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 20, 2010 9:20 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
staszek84 napisał(a):
Jestem początkującym taternikiem (tzn. jeszcze nie pojechałem w Tatry, za 2 tygodnie dopiero)


Brawo. Bądź dzielny.

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 20, 2010 11:20 am 
Swój

Dołączył(a): Wt cze 29, 2010 1:49 pm
Posty: 61
Niedawno zrobiłem coś takiego w Pascalu :)
Dobry pomysł, fajne wykonanie.
Na pewno się przyda.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 20, 2010 11:46 am 
Swój

Dołączył(a): Śr kwi 14, 2010 7:01 pm
Posty: 53
Przewodnik1 napisał(a):
Na pewno się przyda.


już mamy pokolenie ludzi którzy sami nie umieją przeliczyć czasów na godzinach i minutach w pamięci tylko muszą posługiwać się komputerem do tego celu ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 20, 2010 11:56 am 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
A to znacie ?

http://hiking.sk/hk/li/sluzby-hikeplanner.html

Bardzo wygodne narzędzie, ja planując wypad na Słowację lub w pobliżu granicy często korzystam.
Tylko czasy mają mocno wyśrubowane, do swoich potrzeb lajtowego chodzenia mnożę je x 1,5.

No i trzeba korzystać łącznie z mapą bo jako punkty pośrednie wpisuje się skrzyżowania szlaków z mapy.

http://mapy.hiking.sk/

B.

_________________
-------------------------------------------------
Studenckie Koło Przewodników Górskich "Harnasie" w Gliwicach zaprasza na kurs przewodnicki :)
http://www.skpg.gliwice.pl/kurs/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 20, 2010 12:18 pm 
Swój

Dołączył(a): Pn lip 19, 2010 3:56 pm
Posty: 31
Lokalizacja: Lublin
Zawsze będzie spór o to czy takie narzędzia są potrzebne, zależy od punktu widzenia np. jeśli trasa jest dość krótka i łącznie jest kilka czasów do dodania to nie jest problem, ale jeśli ja musiałem dodać łącznie ok. 20 to pomyślałem, że proces można łatwo zautomatyzować i się przy okazji czegoś nowego w kwestii Excela nauczyć. Moim zdaniem jak ktoś jest obeznany w górach to mu to niepotrzebne, bo np. sam z doświadczenia wie, że do Morskiego Oka idzie np. 2 godz., a dla mnie jest to kilka krótkich odcinków, a jeśli chcę dodatkowo sobie sprawdzić jakby to było odbić Doliną Roztoki pod Wielki Staw Polski i potem do Morskiego Oka to już tutaj to narzędzie mi się okazało pomocne, bo jednak licząc samemu i ciągle zmieniając trasy można się pomylić, a tutaj tylko wklepuję dane i ciągle kontroluję ile może trwać wycieczka.

Proszę wybaczyć, że coś takiego zrobiłem, ale podyktowane było to naturalną potrzebą automatyzacji pewnych procesów i chęcią poznania nowych funkcji w Excelu. Osoby, których zdaniem narzędzie jest nieprzydatne, niech spojrzą na to jako na przykład wykorzystania formuł zaokrąglających liczby do postaci liczb całkowitych z zaokrągleniem do dołu oraz formuły dzielącej wartość komórki przez podaną liczbę i wracającą wartość reszty w komórce z formułą i niech pomyślą, czy można to wykorzystać w innych sytuacjach np. gdy Plus Maximus daje 1800 minut albo i więcej, to można od razu policzyć ile to będzie godzin (to akurat zły przykład, bo dzielenie tu proste...ale pomysł jakiś jest)

Ktoś kto ma nawigację pieszą może sobie ustalać trasy jak chce i w ogóle jest zwolniony z myślenia, ale to już może przesada.... choć swoją drogą znajomość swojej pozycji GPS w sytuacji kryzysowej może być bardzo pomocna. 8)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 20, 2010 12:25 pm 
Swój

Dołączył(a): Wt cze 29, 2010 1:49 pm
Posty: 61
Cytuj:
już mamy pokolenie ludzi którzy sami nie umieją przeliczyć czasów na godzinach i minutach w pamięci tylko muszą posługiwać się komputerem do tego celu ?

Cytuj:
Dodawanie to trudna i skomplikowana czynność.

Powiedzmy, że siedzę przed komputerem i potrzebuję obliczyć 20 odcinków (czasów). Chyba wiadomo, że lepiej w Excelu.
Co do 5, 6 odcinków to w pamięci bez problemów.
Ale jak widać ludziom nigdy nie dogodzisz. Zawsze będą narzekać, wielcy podróżnicy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 20, 2010 12:27 pm 
Swój

Dołączył(a): Wt cze 29, 2010 1:49 pm
Posty: 61
To przepraszam. Potraktuj ten post jako spam i więcej go nie czytaj.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 20, 2010 12:48 pm 
Swój

Dołączył(a): Pn lip 19, 2010 3:56 pm
Posty: 31
Lokalizacja: Lublin
Ja wolę jednak wklepywać na spokojnie do Excela i nie zastanawiać się w myślach co i jak i czy się aby nie pomyliłem i całą uwagę poświęcić na spokojne wyznaczenie trasy, tak jest wygodniej...zobaczcie, że człowiek właśnie dąży do automatyzacji i usprawniania różnych procesów.
Idąc w skrajną skrajność to zapewne znalazłby się ktoś, kto by powiedział, że i czasy pośrednie nie są potrzebne, że to głupota, że przecież jest podziałka na mapie, on ma sznureczek i sobie szlaki oblicza samodzielnie? A jednak ktoś to usprawnił (to jest słowo klucz) i dzięki temu nam jest łatwiej, bo już nie patrzymy na niemiarodajne odległości (bo w górach wiadomo, że odległość i czas przejścia inaczej niż na płaskim), a na czasy przejść, no i idąc dalej w stronę usprawniania, to znajdzie się ktoś, kto skorzysta z takiego kalkulatora jak wyżej, a ktoś jeszcze inny pójdzie o krok jeszcze dalej i kupi sobie nawigację pieszą, wklepie sobie kilka danych (a może i wybierze proponowaną wycieczkę z dostępnych na liście) i sobie pójdzie. Tutaj powstaje pytanie, gdzie kończy się zabawa z planowaniem, a zaczyna wygodnictwo i gadżeciarstwo. Myślę, że korzystanie z takiego kalkulatora nie wyręcza nas całkowicie, ale pozwala na poświęcenie większej uwagi na to co najfajniejsze, czyli wytyczanie tras przejść, a nie na skrupulatne liczenie czasów i dbanie o to, aby się nie pomylić.
Ukłon dla osób, które potrafią bardzo sprawnie liczyć w pamięci i uważają, że to głupota, no ale ile ludzi tyle indywidualności...więc nie kłóćmy się o to, czy to potrzebne, czy nie...kto zechce, ten skorzysta :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 20, 2010 12:50 pm 
Stracony

Dołączył(a): Cz lut 22, 2007 9:12 pm
Posty: 3329
Ali7, czepiasz się, młody jesteś to i świeży umysł masz, dodawanie dla Ciebie to pestka.

_________________
Modyfikuję, naprawiam, "uzdrawiam" nawigacje Garmin'a - info na PW.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 20, 2010 12:56 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
To ja poproszę o średni czas przejścia z z Szerokiej na Płaczliwą. Przez Lodowy.

Kolegę staszek84 też proszę o to samo.

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 20, 2010 12:59 pm 
Swój

Dołączył(a): Pn lip 19, 2010 3:56 pm
Posty: 31
Lokalizacja: Lublin
Swoją drogą...osoby takie jak Ali7 postów ponad 7000, czy Basia Z. postów prawie 3000...no nie ma dyskusji nad tym, że jesteście baaardzo doświadczonymi taternikami (jeśli tak mogę Was nazwać) i dla Was takie problemy jakie mam ja, czy Przewodnik1 mogą wydawać się śmieszne i banalne, ale proszę o wyrozumiałość, ja jeszcze 3 tygodnie temu nie wiedziałem nic o Tatrach (a mówiąc NIC, mam na myśli dosłownie nic). Dlatego takie osoby jak ja, dopiero poznają Tatry od strony teoretycznej, od mapy, od propozycji innych, od propozycji na forach/stronach etc., tutaj planowania jest dużo, bo np. zrobienie z Siwej Polany Grzesia, Rakonia i Wołowca dla niejednej osoby, która już tam była, jest oczywiste, że idzie się tyle i tyle i w ciągu x czasu się to zrobi, a dla mnie jest to zbiór czasów pośrednich i planowanie i jeszcze raz planowanie, obliczenie czasu potrzebnego na zrobienie tej trasy oraz przeczytania wielu opinii dopiero pozwoliło mi na wyciągnięcie wniosków czysto teoretycznych i opartych na doświadczeniach innych, że np. podczas powrotu lepiej wypożyczyć rower za ok 9zł i zjechać, bo zejście po asfalcie do najprzyjemniejszych nie należy, a widoki i tak były już uchwycone podczas podejścia...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 20, 2010 12:59 pm 
Stracony

Dołączył(a): Cz lut 22, 2007 9:12 pm
Posty: 3329
W temacie, wolę jakoś tradycyjne dodawanie w głowie, zawsze tak się planowało, w Tatrach szlaków jest taki ogrom, że chyba kalkulatora nie potrzeba. Nijak, gadżet dla kogoś może stać się potrzebny.

_________________
Modyfikuję, naprawiam, "uzdrawiam" nawigacje Garmin'a - info na PW.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 20, 2010 1:06 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 25, 2007 9:48 am
Posty: 7564
Staszku84 to wspaniały kalkulator, bardzo przydatny każdemu turyście, osobiście czekałem na coś takiego wiele lat! Nie słuchaj Ali'ego, na pewno siedzi teraz w kąciku i na nim liczy!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 20, 2010 1:06 pm 
Stracony

Dołączył(a): Cz lut 22, 2007 9:12 pm
Posty: 3329
Cytuj:
zrobienie z Siwej Polany Grzesia, Rakonia i Wołowca


i kolego nie myl "takich" tras z taternictwem.

_________________
Modyfikuję, naprawiam, "uzdrawiam" nawigacje Garmin'a - info na PW.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 20, 2010 1:08 pm 
Swój

Dołączył(a): Pn lip 19, 2010 3:56 pm
Posty: 31
Lokalizacja: Lublin
No mówię, że to narzędzie służy do celów poglądowych, bardziej dla zabawy, kto chce niech korzysta. Oczywiste jest, że czas podany na mapie może się znacznie różnić od realnego, ale to jest wszystko dla jednego wielkiego przybliżenia sobie średniego czasu przejścia...

Kolego Łukasz T, chętnie bym to dla Ciebie obliczył, ale nic mi te nazwy nie mówią, jestem jeszcze bardzo początkujący, ale zdaję sobie doskonale sprawę, że od najlepszego nawet kalkulatora czy programu najlepsze będzie sprawdzenie empiryczne przy wykorzystaniu własnej kondycji i nóg...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 20, 2010 1:09 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 10, 2009 2:55 pm
Posty: 745
Lokalizacja: Sewilla
A ja tam lubię excela. Można dopisać po wycieczce realny czas przejścia. Wyciągnąć średnią prędkość, wyrysować kolorowy wykres :mrgreen:
Jako humanistyczna dusza z polonistycznym wykształceniem to ja... to ja lubię tak przeliczać. W tabelkach, kilka wariantów, jakiś wykresik. O to, to!

Ali nie płacz.

_________________
"Czego krzyczysz... co noga? A tamtemu głowę urwało i nie krzyczy, a ty o takie głupstwo. "(Józef Piłsudski)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 20, 2010 1:15 pm 
Swój

Dołączył(a): Pn lip 19, 2010 3:56 pm
Posty: 31
Lokalizacja: Lublin
LigeiRO napisał(a):
i kolego nie myl "takich" tras z taternictwem.


Przepraszam, totalnie się z Tobą zgadzam...i przyznaję, że tak mi się to obijało pojęcie po różnych forach, że przyjąłem za prawdziwe, że taternik jest osobą chodzącą po górach....a tak dosłownie to ja jestem zwykły turysta (ewentualnie turysta górski). Teraz dobrze mówię? I dzięki za zwrócenie uwagi, lepiej tutaj, niż jakby mi jakiś góral wstydu przy ludziach narobił... :)

Do taternika to mi jeszcze duuuuuuuuuużo brakuje....


Ostatnio edytowano Wt lip 20, 2010 1:18 pm przez staszek84, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 20, 2010 1:17 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
staszek84 napisał(a):
góral wstydu przy ludziach narobił...


O, to zdanie ma sens !!!

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 20, 2010 1:20 pm 
Swój

Dołączył(a): Pn lip 19, 2010 3:56 pm
Posty: 31
Lokalizacja: Lublin
Heheh...no pięknie wyłapane rozgraniczenie między ludzi i górali...oczywiście nie miałem takiego zamiaru, bo
Cytuj:
Wszyscy Polacy to jedna rodzina
, ale jak czytam różne wątki na forum i opinie o góralach i nastawienie do nich przez to, jak śrubują ceny i ich pazerność, to pewnie coś w tym jest:)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 20, 2010 1:22 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 25, 2007 9:48 am
Posty: 7564
staszek84 napisał(a):
przyjąłem za prawdziwe, że taternik jest osobą chodzącą po górach....a tak dosłownie to ja jestem zwykły turysta (ewentualnie turysta górski).

Tak dokładnie, to Tatrzański Turysta Teoretyczno-Internetowy, skoroś nawet w nich nie był..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 20, 2010 1:27 pm 
Swój

Dołączył(a): Pn lip 19, 2010 3:56 pm
Posty: 31
Lokalizacja: Lublin
leppy napisał(a):
Staszku84 to wspaniały kalkulator, bardzo przydatny każdemu turyście, osobiście czekałem na coś takiego wiele lat!


Dla takich słów warto się starać i pomimo niektórych słów krytyki coś takiego tworzyć i udostępniać innym...Thx

Zresztą...każde słowa krytyki są nieocenioną wskazówką dla mnie i nigdy się nie obrażam...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 20, 2010 1:30 pm 
Swój

Dołączył(a): Pn lip 19, 2010 3:56 pm
Posty: 31
Lokalizacja: Lublin
Co prawda to prawda, nigdy nie byłem i tym bardziej cieszę się, że szereg czynników (pieniądze, urlop, chęci żony) dały mi możliwość na wyjazd w Tatry, do tej pory byłem w Karkonoszach i 3 razy w Bieszczadach, ale to mały dorobek....


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 20, 2010 1:31 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 11:25 am
Posty: 307
Lokalizacja: Kraków
hmm jak rozumiem (patrząc na miejsce wątku) program działa to tylko dla Tatr ?
:wink:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 20, 2010 1:31 pm 
Stracony

Dołączył(a): Cz lut 22, 2007 9:12 pm
Posty: 3329
No to czekamy na relacje z pierwszego szturmu tatrzańskiego.

_________________
Modyfikuję, naprawiam, "uzdrawiam" nawigacje Garmin'a - info na PW.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 20, 2010 1:39 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10407
Lokalizacja: miasto100mostów
staszek84 jak zrobisz dodatek, żeby offroady też liczył to masz flaszkę u mnie.
PS. motyla noga nawet nie mogę zobaczyć jak to cudo wygląda bo nie mam nowego office'a wrobocie.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 20, 2010 1:41 pm 
Swój

Dołączył(a): Pn lip 19, 2010 3:56 pm
Posty: 31
Lokalizacja: Lublin
Trafna uwaga, jakoś siedziałem w dziale Tatr i jakoś mi się tutaj ten temat założył, więc winnych nie ma :D A tak na poważnie, to ja nie mam takiej władzy, by temat przenieść, ale chyba moderatorzy/admin mogliby to zrobić? Na pewno się nie obrażę :)

BTW Już się nie mogę doczekać, regularnie robię z żoną szybkie przemarsze, ale po płaskim terenie średnio 8-10 km, chcę się dobrze przygotować, bo być w Tatrach i spędzić czas jak większość turystów na Krupówkach + wjazd Gubałówka + wjazd Kasprowy i ewentualnie wszędzie bryczkami to nie dla mnie, ja chcę poczuć te góry, a nie połazić z promilem we krwi po dolinach z fajką w buzi...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 20, 2010 1:45 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
Może to PiS - owska prowokacja z Lublina ?

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 20, 2010 1:46 pm 
Swój

Dołączył(a): Pn lip 19, 2010 3:56 pm
Posty: 31
Lokalizacja: Lublin
Krabul no nie wiem, czy to narzędzie spełni Twoje wymagania, to raczej skromna sprawa...

Kalkulator w wersji na starego Excela 97-2003

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 20, 2010 1:50 pm 
Swój

Dołączył(a): Pn lip 19, 2010 3:56 pm
Posty: 31
Lokalizacja: Lublin
.... spokojnie spokojnie, jestem tak daleki od polityki, że nawet nie wiem czy mnie teraz obrażacie...ja się uczę z for internetowych, a i tutaj był temat o tym, co nas/was wkurza w Tatrach i góralach i dużo osób właśnie narzekało na pijanych amatorów gór i pety powciskane w skały, zwłaszcza na szczytach... proszę, choć o polityce nie zaczynajcie... jestem z Lublina, to fakt, ale żadnej prowokacji nie urządzam, swoją drogą nie widzę związku między pijanymi turystami opisywanymi na tym forum, a polityką ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 67 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 25 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL