Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 16, 2024 2:29 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn wrz 24, 2012 6:40 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
Tak się czasami zastanawiam dlaczego nie ma nowego wydania WHP? I dochodzę do wniosku, że rynek jest prawdopodobnie zbyt niewielki aby zapewnić zbyt opłacalnego nakładu.
W dodatku, powiedzmy sobie to szczerze - jest on, szczególnie starsze tomiki, przeraźliwie nieaktualny, bo od czasu pierwszego, nigdy nie uzupełnianego wydania doszło setki nowych dróg i wariantów. Trudno zgadnąć ile tego jest ale podejrzewam, że dwa razy tyle. W dodatku trzeba by dokonć gruntownego przeredagowania, bo niestety Paryski nie zarezerwował numerów na nowe drogi.
To byłaba gigantyczna praca a i zapewne koszty.

Natomiast można znakomicie zarabiać na wtórnym obrocie księgarskim i to prawie bez żadnych kosztów, bo wielu posiadaczy kilku tomików a nawet kompletów się ich pozbyło a wielu nadal pozbywa z najrozmaitszych powodów.
Ja mam cały komplet (bez 25 ale to akurat najmniejsze zmartwienie). W góry już nie chodzę, tym bardziej pozaszlakowo, więc po co mi to? Ale co tam, z głodu nie umieram, na półkach jeszcze trochę miejsca jest, może wnukom się przyda, choć wątpię. Jakoś nie potrafię z tym rozstać.

I podejrzewam, że o to chodziło (ten wtórny obrót) przy zakupie praw autorskich, trochę dziwnym gdy się wie, że całe bezcenne zbiory pana Paryskiego odziedziczył TPN i ponoć niezbyt wie co z tym zrobić.

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N wrz 30, 2012 1:27 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
Mały nakład mogliby na początek wydrukować i zobaczyć jakie będzie zainteresowanie. Chociaż ja osobiście jak i pewnie większość zainteresowanych tym tematem mam wszystkie 25 tomów w pdf i w pełni mi to wystarcza.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 01, 2012 11:26 pm 
Nowy

Dołączył(a): Wt wrz 25, 2012 10:29 pm
Posty: 1
o to weź mi wyślij tomy 16,18 i 20


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 02, 2012 12:20 pm 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
Jeżeli wszyscy będą mieli w pdf to faktycznie wydawcy przestanie się opłacać dodruk czegokolwiek.

_________________
-------------------------------------------------
Studenckie Koło Przewodników Górskich "Harnasie" w Gliwicach zaprasza na kurs przewodnicki :)
http://www.skpg.gliwice.pl/kurs/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 02, 2012 12:34 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 6:19 pm
Posty: 3425
Lokalizacja: Elbląg/Gdańsk
Basia Z. napisał(a):
Jeżeli wszyscy będą mieli w pdf to faktycznie wydawcy przestanie się opłacać dodruk czegokolwiek.

Basiu.. tylko to działa w dwie strony... jeżeli wydawca ruszyłby swoje 4 litery to myślę że wersja pdf byłaby znaczniej mniej rozpowszechniana, vide przewodniki WC... Jeżeli natomiast nikt się nie kwapi żeby wydać reprinty to ludzie sami sobie radzą, bo patrząc obiektywnie nie jesteśmy środowiskiem co to sobie nie da rady...

_________________
Zesraj się, a nie daj się...:)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt paź 02, 2012 1:38 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14894
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Markiz napisał(a):
...W dodatku, powiedzmy sobie to szczerze - jest on, szczególnie starsze tomiki, przeraźliwie nieaktualny, bo od czasu pierwszego, nigdy nie uzupełnianego wydania doszło setki nowych dróg i wariantów. Trudno zgadnąć ile tego jest ale podejrzewam, że dwa razy tyle. W dodatku trzeba by dokonć gruntownego przeredagowania, bo niestety Paryski nie zarezerwował numerów na nowe drogi.
To byłaba gigantyczna praca a i zapewne koszty.

Przecież Cywiński dokładnie tego i z tej motywacji się podjął.
I już wie, że nie zdąży, pewnie głównie dlatego, że w zasadzie robi to sam.

Markiz napisał(a):
...
I podejrzewam, że o to chodziło (ten wtórny obrót) przy zakupie praw autorskich...

Chyba czegoś nie wiem, mógłbyś mnie oświecić? Moja wiedza stanęła na tym, że "jest spór".

Co do ponownego wydania WHP drukiem - faktycznie mogłaby to być ryzykowne przedsięwzięcie, chyba że państwo czy gmina Zakopane by się cuś dołożyło. A tak poza tym - WHP nadal jest dziełem bez którego nie wyobrażam sobie poruszania się po Tatrach ;-). A "wielkim" dziełem pozostanie i tak na zawsze, nawet jeśli wszystkie drogi w Tatrach zostaną ospitowanei/lub zaporęczowane i skrupulatnie opisane tak, że jak wyciągniesz za bardzo rękę w lewo to "zejdziesz na sąsiednią drogę" (co na szczęście Tatrom jednak nie grozi).

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 02, 2012 2:15 pm 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
PrT napisał(a):
Basia Z. napisał(a):
Jeżeli wszyscy będą mieli w pdf to faktycznie wydawcy przestanie się opłacać dodruk czegokolwiek.

Basiu.. tylko to działa w dwie strony... jeżeli wydawca ruszyłby swoje 4 litery to myślę że wersja pdf byłaby znaczniej mniej rozpowszechniana, vide przewodniki WC... Jeżeli natomiast nikt się nie kwapi żeby wydać reprinty to ludzie sami sobie radzą, bo patrząc obiektywnie nie jesteśmy środowiskiem co to sobie nie da rady...


Wydaje mi się, że jakimś rozsądnym wyjściem dla posiadacza praw autorskich jest legalna publikacja w formie pdf lub innej formie elektronicznej za w miarę rozsądne pieniądze - to znaczy nie całkiem za darmo ale i nie w cenie takiej jak druk papierowy.

W końcu oszczędza się wtedy na drukarni, papierze itd.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 03, 2012 9:11 am 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
grubyilysy napisał(a):
I już wie, że nie zdąży, pewnie głównie dlatego, że w zasadzie robi to sam.


No właśnie. Zapewne pamiętasz, że Paryski zapowiadał analogiczne opisanie Tatr Zachodnich i zapewne miał sporo materiałow już do tego zebranych.


grubyilysy napisał(a):
Markiz napisał:
...
I podejrzewam, że o to chodziło (ten wtórny obrót) przy zakupie praw autorskich...

Chyba czegoś nie wiem, mógłbyś mnie oświecić? Moja wiedza stanęła na tym, że "jest spór".



Na przykładzie - pan A. kupił WHP12 w internetowym antykwariacie, po miesiącu odstawił z powrotem, kupieł pan B, po dwóch miesiącach odstawił z powrotem itd - cena WHP12 wciąż rośnie - efekt końcowy - całkiem niezły zysk przy prawie braku kosztów, a krąg ludzi zajmujących się tym byznesem jest bardzo ograniczony.

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 03, 2012 2:54 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14894
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
To zrozumiałem, mi chodzi o ten "zakup praw autorskich". Ktoś wykupił prawa autorskie do "Tatr Wysokich - przewodnika taternickiego"?

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 03, 2012 3:19 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
grubyilysy napisał(a):
To zrozumiałem, mi chodzi o ten "zakup praw autorskich". Ktoś wykupił prawa autorskie do "Tatr Wysokich - przewodnika taternickiego"?


Wedle mojej i zresztą dość powszechnej informacji prawa autorskie do WHP są własnością tego księgarza co miał księgarnię górską w Domu Turysty w Zakopanem (nie wiem czy po zmienie właściciela DT jest tam nadal) Chyba nazywa się Maksymowicz.
Do WET chyba też ale tu nie mam pewności.

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt paź 19, 2012 6:45 pm 
Nowy

Dołączył(a): Pt paź 19, 2012 12:14 pm
Posty: 3
dzisiaj tylko nakład sie liczy i nic więcej a to wszystko zabije


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt paź 19, 2012 9:08 pm 
Nowy

Dołączył(a): N lip 22, 2012 6:40 pm
Posty: 18
Markiz napisał(a):
,Chyba nazywa się Maksymowicz.
Do WET chyba też ale tu nie mam pewności.


Martyn Martynowicz.

Co do tych praw (majątkowych, osobiste zostają na wieki wieków przy autorze - nie da się ich przenieść) to zwykle tak jest, że wydawca je bierze - przeniesienie lub licencja (zależy jaka pozycja wyjściowa autora) a w umowie określa się ile autor dostaje od egzemplarza. Jak jest mało znany, albo rynek trudny, to może coś dostać prze reprincie dopiero niestety (ciekawe jak tutaj było swoją drogą)

Acz nie wiem czy tu chodziłoby o jakieś zobowiązania finansowe (wobec spadkobierców ?) bo o ile wiem Martynowicz daży/dażył WHP wielką atencją, żeby nie powiedzieć nabożną czcią (przynajmniej tak deklaruje)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 22, 2012 11:46 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
suszek napisał(a):
Martyn Martynowicz

Ktoś taki szlajał się po moich okolicach ...
http://company-director-check.co.uk/director/904100055
:?

_________________
Obrazek TG


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 22, 2012 12:42 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N sty 20, 2008 10:17 pm
Posty: 1253
Lokalizacja: Zdolny Śląsk
Miłosz nie Martyn-znam go trochę, mogę zapytać :wink:

_________________
a do piekła zabiorę wspomnienia.....


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 22, 2012 1:37 pm 
Nowy

Dołączył(a): N lip 22, 2012 6:40 pm
Posty: 18
Racja, normalnie czeski błąd :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 36 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL