Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 23, 2024 7:49 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 201 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lip 04, 2005 10:44 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11090
Lokalizacja: Poznań
Skoro rodzice nie mieli jeszcze doświadczenia z "żelastwem" to jestem tego samego zdania co Senior. Zanim zabiorą tam dzieci niech sami najpierw zobaczą co to jest i nauczą się tym posługiwać.
Chyba najprostsze i najłatwiej dostępne tego typu zabezpieczenia ( drabinka z klmr i krótki łańcuch ) jest w Dolinie Kościeliskiej w Wąwozie Kraków na podejściu i w samej jaskini Smoczej Jamie (latarka). Tam można zobaczyć jak to wygląda. Trochę trudniejsze są już na Giewoncie, Szpiglasowej czy na podejściu na Małołączniak.
Ogólnie zanim pójdzie się na jakiś szlak z dziećmi warto najpierw samemu nim przejść.

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lip 04, 2005 1:57 pm 
Nowy

Dołączył(a): So lip 02, 2005 7:42 pm
Posty: 24
tomek.l napisał(a):
Skoro rodzice nie mieli jeszcze doświadczenia z "żelastwem" to jestem tego samego zdania co Senior. Zanim zabiorą tam dzieci niech sami najpierw zobaczą co to jest i nauczą się tym posługiwać.
Mam dokładnie takie samo zdanie. Lepiej nie ryzykować z dziećmi,mogą się tylko w najlepszym wypadku zrazić do gór przez to. Proponuję,aby rodzic poszegł SAM na sprawdzenie trasy z "żelastwem" najlepiej na Zawrat i będzie wtedy miał pojęcie co go czeka na Orlej itp ubezpieczonych szlakach :)

_________________
Sztuka życia:móc zaspokoić głód,zachowując apetyt


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 19, 2005 9:23 pm 
Weteran
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 26, 2005 8:19 am
Posty: 106
Lokalizacja: Żory
po tegorocznej wyprawie w Tatry mogę powiedzieć, że łańcuchy są baaaardzo fajne.Zaliczyliśmy te na Giewoncie, w Smoczej Jamie, w drodze do Morskiego Oka z Doliny Pięciu-UWAGA-są tam wyrwane i nie ma co na nie liczyć!!!. Poza tym jeszcze w drodze na Miętusi przysłup-w Kobylarzowym Żlebie- przy schodzeniu z Małołączniaka. W planach następne-na Świnicy... :)Jesli ktoś ma takie obawy jak ja przed wyjazdem-niepotrzebnie.Osobiście polecam zacząć od tych w Kobylarzowym, bo w Smoczej jest ciut ślizgo-woda nacieka z sufitu.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 19, 2005 9:28 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N mar 27, 2005 9:30 pm
Posty: 2745
Lokalizacja: Katowice
Agniecha napisał(a):
, że w drodze do Morskiego Oka z Doliny Pięciu-UWAGA-są tam wyrwane i nie ma co na nie liczyć!!!.

Aga chodzi Ci o te łańcuchy na niebieskim szlaku przez Kępę? czy w okolicach Szpigłasowej przełęczy ?
PS. Przepraszam, ale chyba nie czujesz się urażona tym, że pozwoliłem sobie skrócić Twój nick do krótszej formy ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 19, 2005 9:32 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11090
Lokalizacja: Poznań
Agniecha tylko nie wpadnij w zachwyt nad łańcuchami, w końcu to tylko żelastwo :) Pamiętaj tylko o tym, że zanim powierzysz łańcuchowi swoje zdrowie czy czasem życie to sprawdź wcześniej czy jest on dobrze zamocowany.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lip 22, 2005 9:15 pm 
Weteran
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 26, 2005 8:19 am
Posty: 106
Lokalizacja: Żory
dresik napisał(a):
Agniecha napisał(a):
, że w drodze do Morskiego Oka z Doliny Pięciu-UWAGA-są tam wyrwane i nie ma co na nie liczyć!!!.

Aga chodzi Ci o te łańcuchy na niebieskim szlaku przez Kępę? czy w okolicach Szpigłasowej przełęczy ?
PS. Przepraszam, ale chyba nie czujesz się urażona tym, że pozwoliłem sobie skrócić Twój nick do krótszej formy ?

nie mam nic przeciwko :D
A co do łańcuchów-mam na mysli te na niebieskim szlaku przez Kępę. Ciekawe, jak długo tak wiszą? Z drugiej strony, nie ma tam skały, w której można by je solidnie umocować.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lip 22, 2005 9:17 pm 
Weteran
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 26, 2005 8:19 am
Posty: 106
Lokalizacja: Żory
Agniecha napisał(a):
w Smoczej jest ciut ślizgo-woda nacieka z sufitu.

sorki za błąd ort. :oops: :oops: :oops:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lip 22, 2005 9:22 pm 
Weteran
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 26, 2005 8:19 am
Posty: 106
Lokalizacja: Żory
tomek.l napisał(a):
Agniecha tylko nie wpadnij w zachwyt nad łańcuchami, w końcu to tylko żelastwo :) Pamiętaj tylko o tym, że zanim powierzysz łańcuchowi swoje zdrowie czy czasem życie to sprawdź wcześniej czy jest on dobrze zamocowany.

Święta racja. Miałam na myśli, że nie taki diabeł straszny. :twisted:
Pierwsze łańcuchy, jak mówiłam "zaliczyliśmy" w Kobylarzowym Żlebie. NIe wiem jak, ale nie zauważyłam ich na mapie, ale to chyba dobrze, bo nie wiem, czy nie wybrałabym wtedy innej drogi.Szczerze powiedziawszy, póki co mam większe zaufanie do tego "żelastwa" niż do własnych rąk i obecnych umiejętności. Jeszcze wiele się muszę nauczyć.Będę jednak bardziej sprawdzać umocowanie łańcucha.Dzięki za przestrogę.:)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 29, 2006 4:10 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11090
Lokalizacja: Poznań
Odświeżam ten miły wątek. :)
Dzisiaj słyszałem w Trójce, że teraz TOPR będzie się zajmował sprawdzaniem stanu zabezpieczeń na szlakach. Może nawet w paru miejscach poprowadzą szlaki troszeczke inaczej niż dotychczas. Dotyczy to pewnie OP.

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 29, 2006 4:59 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
Ciekawe, co się zmieni. (też to słyszałem)

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 29, 2006 5:13 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11090
Lokalizacja: Poznań
A mówili jeszcze coś takiego, że w świecie odchodzi się od sztucznych ułatwień i nowych czy też tych starych zniszczonych nie będą montować w Tatrach.

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 29, 2006 5:36 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
Wiem, fajniusio! 8)

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 29, 2006 5:39 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Pt gru 30, 2005 11:21 am
Posty: 233
tomek.l napisał(a):
A mówili jeszcze coś takiego, że w świecie odchodzi się od sztucznych ułatwień i nowych czy też tych starych zniszczonych nie będą montować w Tatrach.
Ciekawe czy jak drabinka na Orlei się uszkodzi to też ją zdemontują.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 29, 2006 5:41 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11090
Lokalizacja: Poznań
Drabinkę można obejść

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 29, 2006 5:47 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Pt gru 30, 2005 11:21 am
Posty: 233
Tą na Koziej Przełęczy,czy na Buczynowej.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 29, 2006 6:28 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 05, 2005 9:12 am
Posty: 6269
Lokalizacja: Warszawa/Skierniewice
Na Koziej to chyba niebardzo...choć mogę sie mylić hmm

Fajnie by było jakby znikło troche tego rzelastwa , wiadomo ze nie zniknie wszedze ale w niektórych miejscach to faktycznie mogłoby byc mniej, nawet na OP :) wtedy szlak bylby zdecydowanie ciekawszy :) i może mniej zatłoczony :)
Pozdrawiam
Jacek

_________________
Pozdrawiam
Jacek
Obrazek

___________
..Umiem być ciszą, Kończę się w twoim śnie, Ostatnie echo jest ciszą to miejsce gdzie kończy się twoje spojrzenie..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 29, 2006 6:45 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11090
Lokalizacja: Poznań
Cytuj:
Tą na Koziej Przełęczy

Kolega kc-19 uczynił podobny skrót :)
Ale to omija się chyba całą Zamarłą Turnię od Zmarzłej Przełęczy do Koziej Przełęczy.
Dla ścisłości. Północną stroną :) WHP II 165

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 29, 2006 7:38 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N paź 23, 2005 9:18 pm
Posty: 2111
To co-nie będą już montować nowego żelastwa na szlakach, a jedynie wymieniać stare łańcuchy na nowe?
Co do tych łańcuchów-to nie chwaliłbym ich tak bardzo. W tamtym roku przez łańcuchy na Giewoncie zostało porażonych piorunem kilka osób...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 29, 2006 9:08 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
To po co tykali żelastwa w czasie burzy? Przeca nawet haki ludzie w ścianie wyrzucają w czeluść, jak grzmoci.

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 29, 2006 9:11 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N paź 23, 2005 9:18 pm
Posty: 2111
Trudno wmontowywać w skałę stare "żelastwo" Tomku, bo to absurd. A po co tykali łańcuchów-nie wiem, ale wszystko wskazuje na ich głupotę. Mimo nadciągającej burzy i grzmotów nie rezygnowali i szli na szczyt :idea:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 29, 2006 9:32 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11090
Lokalizacja: Poznań
Jakub napisał(a):
Trudno wmontowywać w skałę stare "żelastwo" Tomku, bo to absurd.

Możesz wyjaśnić o co ci chodzi?
Widziałeś kiedyś na własne oczy łańcuch na OP?

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 29, 2006 9:33 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N mar 27, 2005 9:30 pm
Posty: 2745
Lokalizacja: Katowice
tomek.l napisał(a):
Widziałeś kiedyś na własne oczy łańcuch na OP?


I wyszlo szydło z worka. :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 29, 2006 9:39 pm 
"w świecie odchodzi się od sztucznych ułatwień i nowych czy też tych starych zniszczonych nie będą montować w Tatrach." starych zniszczonych? chyba nigdy tego nie robiono :wink:


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 29, 2006 9:54 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11090
Lokalizacja: Poznań
Po pierwsze to się loguj
A po drugie to nie czytaj między wierszami tam gdzie akurat nic nie ma.
Wyjaśnie Ci abyś dokładnie zrozumiał. Nie będzie nowych ułatwień a starych, zniszczonych też nie będą na nowo montować czyli np. zerwanych, nieużywanych, niepotrzebnych łańcuchów nie będą łączyć, przytwiedzać itd.
Zajmą się natomiast kontrolą stanu potrzebnych ubezpieczeń i być może w paru miejscach zmienią przebiegi szlaków na bezpieczniejsze.

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Ostatnio edytowano Pn maja 29, 2006 11:18 pm przez tomek.l, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 29, 2006 9:56 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): So lip 23, 2005 6:00 pm
Posty: 1495
Lokalizacja: z domu
Czy te metalowe podpory rzeczywiscie tak obrzydzaja purystom widok ze musza sie ich pozbyc? Jest przeciez pelno typowo wspinaczkowych tras, bez zadnych pomocy. Czy chodzi o to zeby tylko "elita" miala wstep w wyzsze gory czy w miejsca gdzie sa strome katy nachylenia? Pamietajcie ze wiekszosc parkow bez podatkow lub oplat od wizytujacych sie nie utrzyma.

Przyklad z mojego podworka. Ta trasa chodzi sporo ludzi. Tam jest tylko pare odcinkow takich, ale bez podpor zamknelo by sie droge zdecydowanej wiekszosci turystow. Komu to przeszkadza? Przeciez kilometr dalej sa czyste sciany dla tych co chca sie wspinac.

Dopoki to nie jest we wsciekle kolorki malowane tylko jest czarne, to mi to nie przeszkadza.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 29, 2006 11:15 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt lis 04, 2005 7:38 pm
Posty: 4278
Lokalizacja: Buk
Proponuje rozmontowac łańcuszyska na Giewoncie-one czasami naprawdę sprawiaja zbędne zagrożenie.
Tych zniszczonych,przerdzewiałych i ledwie trzymających się kupy to rzeczywiście lepiej,żeby nie było niż gdyby miały sprawiać fałszywe poczucie bezpieczeństwa

Co do innych tras to jakoś mnie nie razi ich obecność :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 29, 2006 11:30 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11090
Lokalizacja: Poznań
A nie przyszło komuś do głowy, że takie sztuczne ułatwienia dają ułudę bezpieczeństwa i sprawiają, że wyruszają na takie szlaki ludzie, którzy z trudem dają sobie na nich radę lub w ogóle sobie na nich nie dają rady.
Nie wiedział nikt ludzi kurczowo trzymających się łańcuchów lub przyklejonych ze strachu do skały nad jakąś przepaścią?
Nie przyszło komuś do głowy, że również dzięki tym ułatwieniom pchają się tam ludzie, którzy nie powinni się tam znaleźć. Bo poprostu nie dadzą sobie rady.
Nikt nie pamięta ile na takiej Orlej Perci mimo tego całego żelastwa zdarza się wypadków. Śmiertelnych wypadków.
Pomyślcie o tym zanim zaczniecie tak zażarcie bronić tego żelastwa, które ponoć otwiera drogę w Tatry zwykłemu, prostemu turyście.

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 30, 2006 12:19 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): So lip 23, 2005 6:00 pm
Posty: 1495
Lokalizacja: z domu
tomek.l napisał(a):
A nie przyszło komuś do głowy, że takie sztuczne ułatwienia dają ułudę bezpieczeństwa

Zglaszam obiekcje do slowa "uluda". Sugeruje ono ze bez nich byloby tak samo bezpiecznie/niebezpiecznie. Nie zgadzam sie z tym. Mimo wszystko poprawiaja one bezpieczenstwo. Nie gwarantuja go, ale poprawiaja.

Cytuj:
i sprawiają, że wyruszają na takie szlaki ludzie, którzy z trudem dają sobie na nich radę lub w ogóle sobie na nich nie dają rady.
Nie wiedział nikt ludzi kurczowo trzymających się łańcuchów lub przyklejonych ze strachu do skały nad jakąś przepaścią?

Tak jak pisalem wczesniej, takich ludzi jest prawdopodobnie wiekszosc. To oni utrzymuja parki w Polsce i na swiecie. Chca to przezyc i przezywaja (z reguly).

Cytuj:
Nie przyszło komuś do głowy, że również dzięki tym ułatwieniom pchają się tam ludzie, którzy nie powinni się tam znaleźć. Bo poprostu nie dadzą sobie rady.

Przyszlo do glowy. Ale nie wiesz czy dasz rade dopoki nie sprobujesz.

Cytuj:
Nikt nie pamięta ile na takiej Orlej Perci mimo tego całego żelastwa zdarza się wypadków. Śmiertelnych wypadków.

Sa niezle przepisy ruchu drogowego, a kupa ludzi ginie w wypadkach. Nikt jednak nie wola zeby zlikwidowac pasy na drogach i bariery na autostradach bo stwarzaja sztuczne poczucie bezpieczenstwa.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 30, 2006 12:21 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): So lip 23, 2005 6:00 pm
Posty: 1495
Lokalizacja: z domu
Hania ratmed napisał(a):
Tych zniszczonych,przerdzewiałych i ledwie trzymających się kupy to rzeczywiście lepiej,żeby nie było niż gdyby miały sprawiać fałszywe poczucie bezpieczeństwa

Oczywiscie ze jesli podpora jest tak zniszczona ze nie wypelnia swojej funkcji to lepiej zeby jej nie bylo.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 30, 2006 6:48 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
tomek.l napisał(a):
Może nawet w paru miejscach poprowadzą szlaki troszeczke inaczej niż dotychczas. Dotyczy to pewnie OP.


Widziałem w okolicach Zmarzłej Przełączki Wyżniej stare liny metalowe, kilka metrów nad obecnym szlakiem. Może tamtędy pójdą zmiany ?

P.s. Tomek czy K- c 19 nazwał skrót w okolicy Koziej Przełęczy? :wink:

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 201 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL