Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 16, 2024 8:51 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 72 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn cze 24, 2013 2:56 pm 
Swój

Dołączył(a): So wrz 04, 2010 9:19 am
Posty: 49
Lokalizacja: Białobrzegi
Po przeczytaniu paru wpisów w tym temacie przestaję się dziwić komentarzom na onecie :lol:

Ja też się chętnie wybiorę po lanserską koszulkę, całe życie na taką czekałem :twisted:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 24, 2013 3:16 pm 
Swój

Dołączył(a): Pn cze 03, 2013 5:15 pm
Posty: 77
Lokalizacja: PW
matziel napisał(a):
Po przeczytaniu paru wpisów w tym temacie przestaję się dziwić komentarzom na onecie :lol:

Ja też się chętnie wybiorę po lanserską koszulkę, całe życie na taką czekałem :twisted:
matziel napisał(a):
Po przeczytaniu paru wpisów w tym temacie przestaję się dziwić komentarzom na onecie :lol:

Ja też się chętnie wybiorę po lanserską koszulkę, całe życie na taką czekałem :twisted:

wzajemnie, wzajemnie, ale jednego, jakiegoś tam śmiecia podniesiemy :P

_________________
"Podróżować, doznawać wrażeń i uczyć się - znaczy żyć."


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 24, 2013 5:06 pm 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
gb napisał(a):
Przeczytaj jeszcze raz uważnie co napisałem...

To, że raz do roku będzie czyściej - bo przyjadą z całej Polski "chętni" by "pozbierać śmieci" w zamian za koszulkę i trzy dni atrakcji za friko - to jedno.
A drugie, że przez pozostałe 364 dni przyjeżdżają inni chętni i za cenę biletu śmiecą - to zupełnie coś innego.


@gb - ale tu jest mały kamyczek do ogródka TPN.
Bo to moim zdaniem TPN powinien organizować takie "medialne akcje" a przy okazji propagować to wszystko o czym piszesz. A przynajmniej robić to w porozumieniu z podmiotem zewnętrznym, który właśnie taką "akcję" organizuje, ale zwrócić uwagę na to co jest istotne - np. "dlaczego nie ma koszy na szlakach" (musiałam to tłumaczyć dziesiątki razy).

W pełni doceniam to co się dzieje w TPN, np. wspaniałe wystawy dla dzieci w Centrum Edukacyjnym, kwartalnik "Tatry", ale niestety faktem jest że Parkowi brakuje siły przebicia do ogólnopolskich mediów. A to teraz jest ważne.

O Tatrach pisze się w ogólnopolskich mediach niestety tylko wtedy jak ktoś się zabije, albo w kontekście takich "Akcji" jak powyższa. Dlaczego przy okazji takiej akcji TPN nie wykorzysta tego do swojej promocji i promocji właściwych zachowań na szlaku ?

_________________
-------------------------------------------------
Studenckie Koło Przewodników Górskich "Harnasie" w Gliwicach zaprasza na kurs przewodnicki :)
http://www.skpg.gliwice.pl/kurs/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 24, 2013 7:57 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
Basia Z. napisał(a):
@gb - ale tu jest mały kamyczek do ogródka TPN.

To nie kamyczek, ale głaz...
Cóż poradzisz - czy ktoś jeszcze pamięta (albo czy wie), że można zgłosić się (samodzielnie) i poprosić o worek na śmieci?
Lokalne imprezy - dotyczące głównie podejścia do przyrody, organizowane przez TPN trwają przez cały rok. Pracownicy Parku prowadzą lekcje, prelekcje, zajęcia i rozmaite warsztaty. No - ale one są skierowane głównie do dzieci i młodzieży z rejonu.
Przebicie do mediów ogólnopolskich - możliwe jest wyłącznie za pieniądze.
Jeśli nawet przedostanie się do ogólnopolskiego programu informacja o "złapaniu" na gorącym uczynku kogoś drastycznie naruszającego zasady korzystania z TPN (jak np. latanie/skakanie na paralotniach z niektórych szczytów) - to raczej w kontekście "ograniczania swobód" przez Straż/Park niż poparcia czy też w ogóle zainteresowania tym co w tym zakresie robi Park.
Basia Z. napisał(a):
"dlaczego nie ma koszy na szlakach"

Dzieci ze szkół zakopiańskich, podhalańskich świetnie wiedzą dlaczego. A czworo pracowników Parku zajmujących się - między innymi - tego typu edukacją nie da rady wytłumaczyć tego dzieciom z pozostałych rejonów Polski.

"Państwowe" podejście do problemu edukacji związanej z działalnością Parków Narodowych (wszystkich) jest takie jak i w innych zakresach edukacji. Bo edukacja musi przynosić zysk - a jeśli nie daje rady - to przynajmniej sama się powinna finansować. Od trzech lat polskie Parki Narodowe nie biorą udziału - oficjalnie - w imprezach Dnia Ziemi. Prozaiczny powód - nie ma pieniędzy na wynajem stanowisk, opłacenie przejazdu, delegacji, etc.
Basia Z. napisał(a):
O Tatrach pisze się w ogólnopolskich mediach niestety tylko wtedy jak ktoś się zabije, albo w kontekście takich "Akcji" jak powyższa.


Wykorzystuje na tyle, na ile ma możliwość. Kilka lat temu - to bodaj "Przekrój" organizował - "sprzątanie Krakowa, sprzątanie Tatr". Park przygotowywał całość logistycznie, przygotowywał torby na zbierane śmieci - ale musiał za to zapłacić.
Nie mam zamiaru wylewać tu - zwłaszcza nie swoich - żalów...

Jeszcze kilka lat i także parki narodowe - w tym przede wszystkim TPN - zostaną zmuszone do zarabiania na "dzikiej górskiej przyrodzie". A wtedy będziemy mogli powspominać :)

pozdrawiam
gb 8)

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 24, 2013 8:39 pm 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
gb napisał(a):
Basia Z. napisał(a):
@gb - ale tu jest mały kamyczek do ogródka TPN.

To nie kamyczek, ale głaz...
Cóż poradzisz - czy ktoś jeszcze pamięta (albo czy wie), że można zgłosić się (samodzielnie) i poprosić o worek na śmieci?


Jest informacja we wspominanym Centrum Edukacji (które jest świetne), ale nie ma na początkach szlaków.

BTW - o Centrum Edukacji TPN - nie wie o nim chyba żadne biuro podroży organizujące wycieczki. Z własnej inicjatywy "poza programem" prowadzę tam każdą młodszą grupę szkolną, którą zleca mi jakiekolwiek biuro - i za każdym razem dzieci i nauczyciele są zachwyceni.

Ale dlaczego biura organizujące wycieczki wiedzą o Wielkiej Krokwi, Gubałówce, Jaskini Mroźnej, Morskim Oku - i to wszystko wpisują do programów - i nic ponadto ?

gb napisał(a):
Lokalne imprezy - dotyczące głównie podejścia do przyrody, organizowane przez TPN trwają przez cały rok. Pracownicy Parku prowadzą lekcje, prelekcje, zajęcia i rozmaite warsztaty. No - ale one są skierowane głównie do dzieci i młodzieży z rejonu.
Przebicie do mediów ogólnopolskich - możliwe jest wyłącznie za pieniądze.
Jeśli nawet przedostanie się do ogólnopolskiego programu informacja o "złapaniu" na gorącym uczynku kogoś drastycznie naruszającego zasady korzystania z TPN (jak np. latanie/skakanie na paralotniach z niektórych szczytów) - to raczej w kontekście "ograniczania swobód" przez Straż/Park niż poparcia czy też w ogóle zainteresowania tym co w tym zakresie robi Park.


No niestety dokładnie tak jest.

gb napisał(a):
Basia Z. napisał(a):
"dlaczego nie ma koszy na szlakach"

Dzieci ze szkół zakopiańskich, podhalańskich świetnie wiedzą dlaczego. A czworo pracowników Parku zajmujących się - między innymi - tego typu edukacją nie da rady wytłumaczyć tego dzieciom z pozostałych rejonów Polski.


I tu jest rola przewodników, którzy są przecież obowiązkowi dla grup szkolnych.
Nie wiem jak inni, ale osobiście mówię o tym każdej grupie jaką prowadzę, od razu na początku szlaku, obojętnie czy to grupa dziecięca, czy dorosła. Przyjmują z zainteresowaniem i ze zrozumieniem.
Ale wg mnie brakuje jakichś plakatów, banerów czy innych objaśnień przy wejściu na szlak, np. na budce gdzie się kupuje bilety.
Świetny jest na przykład ten rysunkowy film o miśku, czegoś takiego brakuje (np. rysunków w żartobliwej ale nie złośliwej formie)

gb napisał(a):
"Państwowe" podejście do problemu edukacji związanej z działalnością Parków Narodowych (wszystkich) jest takie jak i w innych zakresach edukacji. Bo edukacja musi przynosić zysk - a jeśli nie daje rady - to przynajmniej sama się powinna finansować. Od trzech lat polskie Parki Narodowe nie biorą udziału - oficjalnie - w imprezach Dnia Ziemi. Prozaiczny powód - nie ma pieniędzy na wynajem stanowisk, opłacenie przejazdu, delegacji, etc.
Basia Z. napisał(a):
O Tatrach pisze się w ogólnopolskich mediach niestety tylko wtedy jak ktoś się zabije, albo w kontekście takich "Akcji" jak powyższa.


Wykorzystuje na tyle, na ile ma możliwość. Kilka lat temu - to bodaj "Przekrój" organizował - "sprzątanie Krakowa, sprzątanie Tatr". Park przygotowywał całość logistycznie, przygotowywał torby na zbierane śmieci - ale musiał za to zapłacić.
Nie mam zamiaru wylewać tu - zwłaszcza nie swoich - żalów...



Czyli generalnie - jak zwykle chodzi o pieniądze, a właściwie o ich brak.
Ale chyba parę drobiazgów dałoby się załatwić bez zbytniego angażowania pieniędzy ?

_________________
-------------------------------------------------
Studenckie Koło Przewodników Górskich "Harnasie" w Gliwicach zaprasza na kurs przewodnicki :)
http://www.skpg.gliwice.pl/kurs/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 24, 2013 10:43 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
Jest wydawane - bodaj raz do roku - wydanie specjalne "Tatr" kierowane do dzieci. "Taterki" - są bezpłatne.
Spróbuj nawiązać kontakt z p. Małgorzatą Kot z Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN :) zarówno w kwestii materiałów - jak i pomysłów :)

pozdrawiam
gb 8)

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 25, 2013 7:35 am 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
gb napisał(a):
Jest wydawane - bodaj raz do roku - wydanie specjalne "Tatr" kierowane do dzieci. "Taterki" - są bezpłatne.
Spróbuj nawiązać kontakt z p. Małgorzatą Kot z Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN :) zarówno w kwestii materiałów - jak i pomysłów :)



Problemem jest to, że ja wiem o Centrum, bywam tam i każdemu polecam.
Ale w 80 % jest tak, że dostaję od biura podróży zlecenie na wycieczkę, której program jest od dawna opracowany, nauczyciele i dyrekcja szkoły go zaakceptowali i nic już nie można zmienić. Pracownicy biur bardzo niechętnie słuchają uwag ze strony kogoś "z zewnątrz".
A o sposobie nieukładania niektórych programów (abstrahując od Tatr) mogłabym napisać cała epopeję. Często robi je chyba "absolwent wydziału turystyki", który potrafi np. zaplanować jednego dnia przejazd autokarem 920 km oraz zwiedzanie (miałam taki przypadek, dotyczył dorosłych).
I przewodnik / pilot nie ma nic do gadania, musi realizować.

Natomiast jeżeli nauczyciele są otwarci, chętnie już w trakcie wyjazdu słuchają sugestii i jedziemy zwiedzać coś czego nie było w pierwotnym programie.

_________________
-------------------------------------------------
Studenckie Koło Przewodników Górskich "Harnasie" w Gliwicach zaprasza na kurs przewodnicki :)
http://www.skpg.gliwice.pl/kurs/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lip 07, 2013 9:55 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
gb napisał(a):
W zeszłym roku "największe sprzątanie Tatr" pomogło usunąć z 250 km szlaków 1.5 tony odpadków. Przy pomocy 850 wolontariuszy.

Nie wiem na ile są wiarygodne wiadomości jakie podał dzisiejszy dziennik - na stronie Akcji jeszcze nie ma żadnych podsumowań...
Wedle Wiadomości zebrano 800 kg śmieci. Ile osób brało udział?
Zanim akcja ruszyła - na stronie widniała informacja o 1152 osobach, które potwierdziły uczestnictwo, plus anons o udziale 1500 harcerzy...

Mam nadzieję, że jednak oficjalne informacje - podsumowujące akcję zmienią te proporcje...

pozdrawiam
gb 8)
ps
a może - po prostu - ludzie w Tatrach śmiecą coraz mniej, albo służby odpowiedzialne za sprzątanie - takie codzienne/okresowe - działają coraz lepiej?

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lip 08, 2013 10:31 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
Z prasowych informacji wynika, że
1. w tym roku "sprzątało" szlaki dwa razy więcej osób niż w ubiegłym
2. w tym roku zebrano ze szlaków dwa razy mniej śmieci niż w ubiegłym
3. na 860 kg zebranych śmieci - 260 "pochodziło" z Palenicy Białczańskiej, z Doliny Chochołowskiej - 200, z Kuźnic 120. Łącznie z tych "wysokogórskich szlaków" zebrano 580 kg (czyli ok. 2/3)
4. zaraz po zakończeniu akcji grupa wandali "zaśmieciła" jeden z najbardziej popularnych szlaków tatrzańskich. Usunięciem tych "śmieci" będzie się musiał zająć TPN, a prawdopodobnie bez drastycznej ingerencji w pewne elementy przyrody nieożywionej - pozostałości tych "śmieci" dotrwają bez większych zmian do przyszłorocznej edycji "sprzątania szlaków"
5 tylko moja zwyrodniała wyobraźnia wymyśliła, że być może - dzielni krzeszowiccy "miłośnicy przyrody inaczej" dotarli pod Tatry w związku z jakąś masową imprezą...

pozdrawiam
gb 8)

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Ostatnio edytowano Pn lip 08, 2013 11:43 am przez gb, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lip 08, 2013 11:23 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
Przechodziłem w sobotę obok Równi. Brakowalo tylko baby z brodą, flaszki - głodzia i burdelu. Dobra - niech się bawią. Ale już sceny wyprowadzania dzieci w koszulkach "Czyste Tatry" prosto pod burzę to już zwykły bandytyzm.

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lip 08, 2013 11:29 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 05, 2007 8:49 pm
Posty: 6331
Lokalizacja: Kraków
Zastanawiam się czy burzowa sobota uniemożliwiła sprzątanie wysoko w górach, czy zrobiono to po prostu niedokładnie.
Na szlaku na Zawrat z Gąsienicowej widziałem co najmniej kilkanaście śmieci takich jak opakowania po batonach, woreczki foliowe, czy też podeszwa od buta.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lip 08, 2013 5:53 pm 
Stracony

Dołączył(a): Wt sie 07, 2012 8:56 pm
Posty: 4266
Lokalizacja: Łódź
Rohu napisał(a):
Zastanawiam się czy burzowa sobota uniemożliwiła sprzątanie wysoko w górach

Nie zbierałam śmieci, ale pałętałam się w okolicy Gąsienicowej.
Rano było potworne "mleko", później burza z trzykrotnie latajacym smigłowcem w tle, a później lało -
średnie warunki do takiej akcji.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lip 08, 2013 11:49 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 05, 2007 8:49 pm
Posty: 6331
Lokalizacja: Kraków
Tak właśnie podejrzewałem. Niestety pogoda nie dopisała w tym roku.
Ale w niedzielę kilka osób widziałem w koszulkach z akcji.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lip 09, 2013 8:35 am 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
Ten wypadek kiedy piorun poraził dwoje turystów miał miejsce jak się nie mylę właśnie w sobotę ?
Słyszałam, że nie wysoko, ale obok Betlejemki ?
Nie wiem czy to prawda, więc pytam.

_________________
-------------------------------------------------
Studenckie Koło Przewodników Górskich "Harnasie" w Gliwicach zaprasza na kurs przewodnicki :)
http://www.skpg.gliwice.pl/kurs/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lip 09, 2013 9:19 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 09, 2012 2:17 pm
Posty: 2995
Lokalizacja: Kraków
Podobno prawda, że dwie osoby zostały porażone. Co do reszty to nie wiem.

_________________
blog.marcinszymkowski.pl

"W warunkach normalnych najwięcej pomaga technika. Natomiast w sytuacjach wyjątkowych najważniejszy jest hart ducha." - Walter Bonatti


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lip 09, 2013 12:25 pm 
Weteran

Dołączył(a): Wt maja 29, 2012 2:40 pm
Posty: 116
Lokalizacja: WLKP
Rohu napisał(a):
Zastanawiam się czy burzowa sobota uniemożliwiła sprzątanie wysoko w górach, czy zrobiono to po prostu niedokładnie.

To pierwsze. Szłam na Kopę Kondracką przez przełęcz pod Kopą. Nie dało się. Uciekaliśmy jeszcze spod przełęczy w solidnej zlewie z burzą za plecami. Potem długie kiblowanie w schronisku na Hali, bo może się przetrze, może da się jeszcze wejść. Podobną nadzieję miała spora grupa "giewontowców". Niestety skończyło się na odwrocie do Kuźnic. Na oba szczyty przewidziane były spore grupy, szli też ludzie na dalsze szczyty Czerwonych - schronisko było pełniutkie, nawet nie po brzegi bo i poza. Nawet pod daszek na tarasie nie można się było wcisnąć. W efekcie chyba cała ta armia mogła ogarnąć jedynie szlak Kuźnice - Kondratowa z kawałkami podejść w stronę wybranych szczytów. Reszta była poza zasięgiem, może bardzo wcześnie rano ktoś tam wszedł ale przy tych burzach to później nie sądzę. Podobno nieciekawie było też na Kasprowym, nie wiem czy ktokolwiek zaryzykował pójście granią w stronę Kopy.
Rohu napisał(a):
Na szlaku na Zawrat z Gąsienicowej widziałem co najmniej kilkanaście śmieci takich jak opakowania po batonach, woreczki foliowe, czy też podeszwa od buta.

Nie przyglądałam się na liście, czy są ludzie na Zawrat chociaż obstawiam, że byli. W obliczu zagrożenia burzowego mogli zrezygnować i też krążyć w okolicach schroniska. Bo jak zapewne wiesz, piorun nie pyta czy idziesz samopas czy w ramach akcji, przyrąbie i tyle ;)
BTW, widziałeś śmieci. A zabrałeś je na dół? ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lip 09, 2013 1:27 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 05, 2007 8:49 pm
Posty: 6331
Lokalizacja: Kraków
aldi75 napisał(a):
A zabrałeś je na dół?

Nie. Bo szedłem do góry :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lip 09, 2013 1:31 pm 
Weteran

Dołączył(a): Wt maja 29, 2012 2:40 pm
Posty: 116
Lokalizacja: WLKP
Rohu napisał(a):
aldi75 napisał(a):
A zabrałeś je na dół?

Nie. Bo szedłem do góry :mrgreen:


No dobra, jest to jakiś argument :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lip 09, 2013 1:35 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 21, 2012 5:49 pm
Posty: 453
Lokalizacja: Kraków
Pogoda w sobotę była okropna. Ja w planach miałem Czerwone Wierchy, udało nam się dojść w całkowitym mleku w okolice Pieca (wchodziliśmy od czerwonym od Kir). W tym momencie zaczęło grzmieć, więc zaczęliśmy schodzić po dłuższej chwili zaczęła się ulewa i grzmiało głośniej i częściej. Gdy doszliśmy do zbiegu szlaków burza szalała już na dobre. Deszcz był tak intensywny, że w samym Zakopcu to podobno nawet ten potok przy Krupówkach wylał.
Z nami schodziła cała masa osób, w tym ludzie z workami i w koszulkach akcji - widać ich plany sprzątania Czerwonych też zostały zatopione pod strugami ulewy.
Podejrzewam, że w pozostałych częściach Tatr też było podobnie stąd wyżej położone szlaki nie zostały posprzątane.

Swoją drogą w ramach wolontariatu TPN sprzątać wolontariusze mogą cały rok :)

Szkoda, że pogoda nie dopisała. Efekty byłby lepszy z pewnością.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lip 09, 2013 1:41 pm 
Weteran

Dołączył(a): Wt maja 29, 2012 2:40 pm
Posty: 116
Lokalizacja: WLKP
Valril napisał(a):
Swoją drogą w ramach wolontariatu TPN sprzątać wolontariusze mogą cały rok :)

Niektórzy to i bez wolontariatu łażą z workiem ;)

Valril napisał(a):
Szkoda, że pogoda nie dopisała. Efekty byłby lepszy z pewnością.

Na pewno tak. Ale i tak w sumie chyba wyszło nieźle. Tyle ludzi łaziło w tych koszulkach akcyjnych, było nas widać. Może to niektórym chociaż obserwatorom dało do myślenia.

Ad ulewy - w życiu tak nie zmokłam. Moje buty jeszcze schną a potok faktycznie wystąpił - gdzieś mi mignęły zdjęcia.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lip 09, 2013 1:49 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
aldi75 napisał(a):
Rohu napisał(a):
Zastanawiam się czy burzowa sobota uniemożliwiła sprzątanie wysoko w górach, czy zrobiono to po prostu niedokładnie.

To pierwsze.

To będzie zwykłe czepianie się. Na zasadzie kontynuacji.
Cała impreza trwała 4 dni (początek: 4.07 po południu - koniec 7.07 również po południu).
Zastanawiam się - czy Organizatorzy w ogóle zakładali "niespacerową pogodę" w dniu "zero" czyli w sobotę?
Jaka była pogoda w piątek? Nie byłem, więc nie wiem, dlatego pytam.
Czy nie można było - znając prognozę (a myślę, że prognoza na 72 godziny, na 48 godzin wyprzedzenia była do uzyskania)
zaplanować pewną elastyczność i - na przykład - wyruszać na sprzątanie w piątek?
To jest tylko gdybanie...
Skądinąd wiadomo, że okres czerwca i lipca to w Tatrach czas najintensywniejszych opadów, pojawiania się burz, etc. To nie jest żadna państwowa tajemnica. Cóż szkodziło zaplanować całą imprezę w nieco innym - napiszę: "pewniejszym pogodowo" terminie?.

To tylko takie czepianie się - ale jestem ciekaw opinii uczestników - czy w ogóle na ten temat się zastanawiali, że trochę żal i szkoda, iż szlachetna mobilizacja tak sporej liczny chętnych - odpłynęła (dosłownie i w przenośni) z tatrzańskim deszczem...

pozdrawiam
gb 8)
ps
aldi75 napisał(a):
Tyle ludzi łaziło w tych koszulkach akcyjnych, było nas widać. Może to niektórym chociaż obserwatorom dało do myślenia.


Niektórych nawet "natchnęło" do działania. Polecieli i załatwili prace "sprzątające" na dłuższy czas...

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lip 09, 2013 1:53 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10406
Lokalizacja: miasto100mostów
gb napisał(a):
Cóż szkodziło zaplanować całą imprezę w nieco innym - napiszę: "pewniejszym pogodowo" terminie?.
Polacy zawsze idą na żywioł. Jak Tupolew na Siewiernym. Taki naród. Przecież równie dobrze mogło nie padać :mrgreen:

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lip 09, 2013 1:55 pm 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kiedyś przeszło 25 lat temu uczestniczyłam kilka razy w takich akcjach, które organizowane były przez sam TPN, ale po sezonie - to jest w drugiej połowie września.
Ten termin wydaje mi się dogodniejszy.

_________________
-------------------------------------------------
Studenckie Koło Przewodników Górskich "Harnasie" w Gliwicach zaprasza na kurs przewodnicki :)
http://www.skpg.gliwice.pl/kurs/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lip 09, 2013 1:57 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
@Basiu - sam rozdawałem torby w Chochołowskiej... :)
Ale tamte akcje - nie miały "zaplecza" w postaci dwóch dni "imprez towarzyszących" na Równi...

pozdrawiam
gb

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lip 09, 2013 2:19 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 21, 2012 5:49 pm
Posty: 453
Lokalizacja: Kraków
Z tego co mi wiadomo termin lipcowy jest uzasadniany tym, że akcja ma też edukować turystów, że w śmieci się wyrzuca do kosza a nie na szlaku.

Moja znajoma niezależnie od pory roku zawsze ma ze sobą mały worek i zbiera napotkane po drodze śmieci. Potrafi też upomnieć śmiecących albo dzieci karmiące kaczki w którymś ze stawów.


@gb,

W piątek pogoda była lepsza. Chwilami słoneczko, deszczyk owszem był ale krótki :) Może powinny być dwa dni zero? :)

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lip 09, 2013 2:26 pm 
Weteran

Dołączył(a): Wt maja 29, 2012 2:40 pm
Posty: 116
Lokalizacja: WLKP
gb napisał(a):
To będzie zwykłe czepianie się. Na zasadzie kontynuacji.
Cała impreza trwała 4 dni (początek: 4.07 po południu - koniec 7.07 również po południu).
Zastanawiam się - czy Organizatorzy w ogóle zakładali "niespacerową pogodę" w dniu "zero" czyli w sobotę?

Za organizatorów się nie wypowiem :) Powiem tylko, że ta akcja w Tatrach była dopiero po raz drugi, jakieś błędy z zeszłego roku zostały poprawione, to może ten feler zostanie poprawiony za rok. Prognozy niestety były typu "na dwoje babka wróżyła". Siedziałam tam w sumie trzy tygodnie to się naczytałam... Przez dobrych kilka dni wcześniej nadziewałam się na zmienność. Wieczorem prognoza mówiła, że coś tam a rano już było inaczej. Po fakcie to wszyscy wiemy, że była zlewa :D Impreza była na kilka dni niby ale główne największe wyjście zaplanowane było na sobotę i wiele osób przyjechało właśnie w przeddzień tego wielkiego wyjścia. Chyba dopiero w piątek po południu można było odebrać przydziałowe worki, mapkę z zaznaczonymi punktami odbioru itp. Oczywiście, można było iść w góry i bez tego, ale wtedy nie było widać, że to w ramach akcji. Może za rok będzie tak, że już pierwszego dnia wydadzą przydziałowe pakiety a wyjścia będą rozplanowane na kilka dni. Ale czy to załatwi sprawę... Ad piątku to niebo wyglądało tak "zachęcająco", że ja się w ogóle nie ruszyłam z Zakopanego.
Co do dogodniejszego terminu to już nic nie powiem :) Bo nie wiem za bardzo skąd się wzięła właśnie taka data ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lip 09, 2013 2:48 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
Valril napisał(a):
że w samym Zakopcu to podobno nawet ten potok przy Krupówkach wylał.

ten "potok" wylewa dosyć regularnie po tego typu opadach. Głównie w lipcu...
W końcu tereny Równi Krupowej to zdrenowane bagienko...
a tak poza tym
Obrazek
fragmencik z mojego przewodniczka-albumu: "Grań Krupówek"
Cytuj:
"gdy przerwy w ulewach są zbyt krótkie na dalsze wycieczki, każdy porządny turysta tatrzański zdobywa Grań Krupówek... Cechą charakterystyczną współczesnej Grani Krupówek jest występowanie - w wielu miejscach - tzw. krajobrazów niemożliwych, lub powidoków. Te ostatnie możliwe są jednak do zobaczenia wyłącznie dla starszych (wiekiem) zakopiańskich wędrowców. --- Do takich miejsc z pewnością można zaliczyć tzw. Rówień Coctail Baru. Na Rówień przechodzi się mostkiem przez częściowo ujarzmiony Foluszowy Potok, kierując się na zachód, mniej więcej w 2/3 Grani. Niewybitna, kamienna polana, upstrzona kolorowymi parasolami (z gatunku: parasolensis piwodajus okocimius) niczym nie przypomina kultowego - przez równe 100 lat - schronu o nazwie Coctail Bar. Legendarnego i szeroko znanego od początków XX w. Słynna restauracja Karpowicza, jedna z pierwszych i nielicznych wykorzystująca własną elektrownię wodną. Mekka narciarzy dwudziestolecia, stałe miejsce biwakowe Kasprowicza i Żeromskiego, żywa galeria karykatur (autorstwa Sichulskiego) wielkich zakopiańczyków okresu Międzywojnia. Po II Wojnie Światowej (od lat 60-tych) "firmowa" ciastkarnia i lodziarnia Zakopiańskiej Spółdzielni Mleczarskiej. Na słynne desery lodowe (przede wszystkim - ambrozję!!!) zjeżdżała do Coctail Baru cała demokratyczna, socjalistyczna i opozycyjna Polska. "Na bazie" Coctail Baru rozwinął skrzydła "Hortex" :))). Wraz z nastaniem "nowych" czasów - budynek został sprzedany i w 2000 roku rozebrany. Powstały plac przeznaczony jest na "cele gastronomiczno-rozrywkowe"....;. Wędrówka Granią Krupówek czasem jest bardzo smutna... czerwiec 2011; "

Dodam jeszcze, że i za czasów istnienia Coctail Baru - pozostałości po dawnej elektrowni powodowały "wytryski" wody na Krupówki...

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lip 09, 2013 4:29 pm 
Stracony

Dołączył(a): Wt sie 07, 2012 8:56 pm
Posty: 4266
Lokalizacja: Łódź
Basia Z. napisał(a):
Słyszałam, że nie wysoko, ale obok Betlejemki ?

Z tego jak widziałam lądowanie śmigłowca to miedzy Betlejemką a Karczmiskiem. Burza przyszła od strony Czerwonych Wierchów (to był taki dośc daleki i przytłumiony odgłos - wygladało jakby miało pójść gdzieś bokiemi po czym chmury burzowe nie skierowały sie w kierunku Świnicu ale od razu poszly dołem w kierunku Skupniów Upłazu i dalej Kopieńca.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lip 09, 2013 9:02 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
Valril napisał(a):
Z tego co mi wiadomo termin lipcowy jest uzasadniany tym, że akcja ma też edukować turystów, że w śmieci się wyrzuca do kosza a nie na szlaku.

Uzasadnienie dobre jak każde inne - świadczące tylko i wyłącznie o mojszości racji Organizatorów...

Akcja "Sprzątanie Świata" - w ramach której od wielu lat organizowane jest także "sprzątanie Tatr" - ruszyła w 1989 roku. Odbywa się na całym Świecie w trzeci weekend września. W Polsce trwa od 1994. W tym roku - w Polsce odbędzie się w dniach 21-23 09.
Edukowanie turystów - to szlachetny cel - ale z całym szacunkiem, robienie tego w ciągu jednego dnia, na początku wakacji - to próżny trud. Najlepszym przykładem fiaska edukacyjnego jest czterech krzeszowiczan... Do nich akcja nie dotarła absolutnie...

Tak dużym problemem było skoordynowanie tej akcji z ogólnoświatową. Jeśli nie pomyślano o tym w roku ubiegłym - czemu w tym też nie?

Wrześniowe sprzątanie - ma jeszcze dodatkową zaletę, że pozwala usunąć śmieci pozostawione przez turystów w czasie największego natężenia ruchu turystycznego. Lipcowe - wygląda tak, jakby ktoś chciał "przygotować miejsce" na śmieci wakacyjne...

pozdrawiam
gb 8)
ps
Ja wiem, że współcześnie najważniejsze są dobre chęci i medialna oprawa. No i "manie fana"...
pps
Jeśli chodzi o edukowanie turystów - to trzeba ich raczej edukować "w kierunku" zabierania śmieci ze sobą i wynoszenia ich poza teren Parku. Bo koszy - poza ścisłymi okolicami schronisk - w parku nie ma... jakby...

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lip 09, 2013 9:24 pm 
Stracony

Dołączył(a): Wt sie 07, 2012 8:56 pm
Posty: 4266
Lokalizacja: Łódź
gb napisał(a):
Wrześniowe sprzątanie - ma jeszcze dodatkową zaletę, że pozwala usunąć śmieci pozostawione przez turystów w czasie największego natężenia ruchu turystycznego

Ale może miec tę wade że śmieci będą przysypane śniegiem.
Co do akcji mam mieszane uczucia : z jednej strony fajnie że sa ci którym się chce, z drugiej narzucanie tak sztywnej daty jest wg, mnie nieporozumieniem w tych warunkach przyrody i pogody - szczególnie kiedy wiadomo było, że idą burze.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 72 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL