Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Śr cze 26, 2024 2:07 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt wrz 27, 2013 7:14 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11092
Lokalizacja: Poznań
http://www.tygodnikpodhalanski.pl/?mod= ... 1&id=20354
Cytuj:
Ta stara, 4-osobowa, będzie zlikwidowana. Nowa będzie chodzić na nowych podporach i będzie wywozić 15 osób jednorazowo. W związku z modernizacją powstaje też nowa trasa narciarska...


W TANAPie zawsze dbali o przyrodę.

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn wrz 30, 2013 1:04 pm 
Weteran

Dołączył(a): Cz sie 29, 2013 11:42 am
Posty: 114
Lokalizacja: Szczecin
Pytanie, jak ona "stara". To już przecież nie pierwsza kolejka nad Łomnicki Staw. Ta "stara" gdzieś tam sobie spoczywa na uboczu.
Biedna ta przyroda, jakby dość nie ucierpiała w huraganie w 2004 r.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn wrz 30, 2013 4:22 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 02, 2012 5:32 pm
Posty: 424
Lokalizacja: 300 km do Tatr
mm74 napisał(a):
A zbocze masakrycznie zdewastowane, kto na to pozwala :cry:


Wejście nad Łomnicki Staw to była jedna z pierwszych moich wycieczek po słowackiej stronie. I jedna z najokropniejszych w ogóle. Chciałam tam pójść, bo jakoś "od dołu" wydawało mi się, że będzie tam ładnie. Tymczasem na szlaku napotkałam wystające zewsząd kable, plastiki, pozostawione jakieś wielkogabarytowe śmieci, w dodatku wszystko rozjeżdżone maszynami. Na górze szok jeszcze większy, paskudna tama, nieszczególnie urokliwy budynek, w wodzie znowu jakieś kable. Wyrobiłam sobie kiepskie zdanie na temat słowackiego gospodarowania Tatrami. Trochę się ono odmieniło po kolejnych wycieczkach, choć nadal uważam, że schroniska mają nieładne i że wszystko mają "na wierzchu" (kable, oczyszczalnie... zamiast to jakoś tak trochę pochować, "uestetycznić").

Rozumiem ludzi wjeżdżających na Łomnicę, na pewno jest to atrakcja jedyna w swoim rodzaju w Tatrach. Ale wjeżdżanie nad Staw Łomnicki jeśli nie mamy w planach iść nigdzie dalej, dla mnie jest pozbawione jakichkolwiek walorów.

mm74 napisał(a):
ma takie tempo, że nawet w sierpniowy przepiękny dzień to w kolejce stałam może 5 min


Do tej kolejki nie czeka się zbyt długo, bo kursuje dużo wagoników. Ale sama podróż trochę trwa.

_________________
http://tatry-dla-sredniozaawansowanych.blogspot.com/ - blog
https://www.facebook.com/tatryblog - fejs od bloga

"większość granic i lęków
to tylko ułomność naszego umysłu,
poza którą zaczyna się wolność"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn wrz 30, 2013 7:42 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N wrz 11, 2005 1:39 am
Posty: 1740
Lokalizacja: Zamość
Krajobraz w tym rejonie jest przygnębiający jak dla mnie. Schodziłam z Rakuskiej Przełęczy właśnie pod Staw Łomnicki. Jeden wielki plac budowy... .

_________________
A my zmieniliśmy jawę w sny
Jesteśmy jak rosa, jak pył!
Ukradliśmy siłę gwiazd
I dla nas zatrzymał się czas


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn wrz 30, 2013 9:42 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 02, 2012 5:32 pm
Posty: 424
Lokalizacja: 300 km do Tatr
mm74 napisał(a):
Długo, nudno, duszno i mdło :|


Nie da się zaprzeczyć.

Co do samego Stawu jeszcze:

"Wskutek czynników klimatycznych, a także działalności człowieka (prowadzonej w pobliżu budowy), zaczął wysychać. "

_________________
http://tatry-dla-sredniozaawansowanych.blogspot.com/ - blog
https://www.facebook.com/tatryblog - fejs od bloga

"większość granic i lęków
to tylko ułomność naszego umysłu,
poza którą zaczyna się wolność"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn wrz 30, 2013 11:25 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
Ewidentnie Słowacy swoją część Tatr traktują jako maszynkę do zarabiania kasy, zupełnie nie przejmując się samymi Tatrami i przyrodą.

Mam nadzieję że w Polskich Tatrach nigdy nikt nie wpadnie na podobne pomysły. Te góry są unikatowe w skali naszego kraju i powinny zostać jak najbardziej naturalne.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt paź 01, 2013 6:13 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
trekker napisał(a):
Ewidentnie Słowacy swoją część Tatr traktują jako maszynkę do zarabiania kasy, zupełnie nie przejmując się samymi Tatrami i przyrodą.


Brednie. Wiele lat temu Słowacy rzucili na pożarcie komercyjnej dzialalności podnóże Łomnicy. Zgadzam się, że teren ten wygląda żałośnie (w sierpniu nie dość, że jeżdziły tam spychacze, zrywano kosodrzewine, z dołu podjeżdzał jeep, to jeszcze nad całością latał śmigłowiec dowoząc elementy konstukcyjne słupów). Póki co, a może dzięki temu to szaleństwo nie rozlewa się na resztę Tatr. Słowacy mają na tyle duże tatry, że mogli sobie pozwolić na mniejsze zło, ograniczając dewastacje i budowę atrakcji, równiez dla spotów zimowych tylko do jednego miejsca. Z drugiej strony uczynili precedens.

trekker napisał(a):
Mam nadzieję że w Polskich Tatrach nigdy nikt nie wpadnie na podobne pomysły. Te góry są unikatowe w skali naszego kraju i powinny zostać jak najbardziej naturalne.


Zgoda, szczególnie, ze nasze Tatry są tak małe w stosunku do tych po Słowackiej stronie. Obiektywnie rzecz biorąc Słowacy wcale nie gorzej chronią swoją część. Powiedziałbym, że w niektórych aspektach przewyższają nas.
- 7 i pół miesiąca ich Tatry są zamknięte dla ruchu turystycznego (od pewnej wysokości - można sobie co najwyżej podejść do niektórych, ale nie wszystkich, schronisk). To jakoś daje się zregenerowac przyrodzie, daje też spokój zwierzętom.
- do kilku schronisk jedyny transport jaki istnieje to ludzie i ich plecy. Nie ma dojazdu samochodowego, nie ma nawet towarowej kolejki linowej jak u nas do 5 stawów.
- nie znam dokładnie Tatr Słwoackich, ale to co poznałem nie pozwoliło mi zauważyć takich głupot jak u nas popełniono w dolinie Roztoki - w ramach ideaologii nie naruszania przyrody nie sciągano obumarłych drzew, efekt jest taki, że rozmnożył się szkodnik i teraz drzewa usychają masowo.To co widać po lewej stornei idąc w kierunku Moka na wysokości Wodogrzmotów jest przerażające.

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt paź 01, 2013 7:52 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
Ale z tymi drzewami u Słowaków było zdaje się to samo po Kalamicie. Dopiero jak zaczęło się masowe zjadanie drzew przez robactwo to się opamiętali. Tylko, ze teraz to jest za późno. Wszystkie te drzewa wyginą. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości.

Nie tylko w tamtym rejonie można się napatrzyć na takie widoki. Pod Soliskiem także sa podobne.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt paź 01, 2013 9:19 am 
Stracony

Dołączył(a): Wt sie 07, 2012 8:56 pm
Posty: 4266
Lokalizacja: Łódź
Wolf_II napisał(a):
- nie znam dokładnie Tatr Słwoackich, ale to co poznałem nie pozwoliło mi zauważyć takich głupot jak u nas popełniono w dolinie Roztoki - w ramach ideaologii nie naruszania przyrody nie sciągano obumarłych drzew, efekt jest taki, że rozmnożył się szkodnik i teraz drzewa usychają masowo.To co widać po lewej stornei idąc w kierunku Moka na wysokości Wodogrzmotów jest przerażające.

E tam przerażajace, za pare lat zamiast drzew będzie widac okolicę. Gorzej że z Włosienicy widac namioty na taborze. :mrgreen:
Tego kornika nic raczej nie zatrzyma. I myślę że został przywleczony ze Słowacji.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz paź 03, 2013 7:03 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 05, 2007 8:49 pm
Posty: 6331
Lokalizacja: Kraków
WILCZYCA napisał(a):
I myślę że został przywleczony ze Słowacji.

Na butach offroadowców, przekraczających granicę w jakimś nielegalnym miejscu ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz paź 03, 2013 7:05 pm 
Stracony

Dołączył(a): Wt sie 07, 2012 8:56 pm
Posty: 4266
Lokalizacja: Łódź
Raczej na ciuchach czy plecakach i całkiem legalnie. :?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt paź 04, 2013 6:55 am 
Swój

Dołączył(a): Pt mar 15, 2013 12:27 pm
Posty: 73
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kornika chyba nie interesują żadne ideologie, a nasze "smrekowe" lasy w Tatrach nie są w 100% naturalne, świerki były posadzone w miejscu wyciętych lasów mieszanych i chyba dla tego jak pojawia się kornik to robi tu naturalny porządek. Na szczęście dzisiaj odtwarza się tatrzańskie lasy z głową, nie sadząc tylko i wyłącznie świerków. Kiedy one urosną, korniki nie będą już chyba robić w nich takiej jesieni średniowiecza.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt paź 04, 2013 2:27 pm 
Weteran

Dołączył(a): Cz sie 29, 2013 11:42 am
Posty: 114
Lokalizacja: Szczecin
mm74 napisał(a):
gosia_pe napisał(a):
Ale sama podróż trochę trwa.


Długo, nudno, duszno i mdło :|



To prawda. Jednak jeśli planuje sie wjazd na Łomnicę wczesnym kursem (żeby załapać się na bilety) to kolejka nad Łomnicki Staw rozwiązuje problem, jak szybko dostać się do kolejki do kolejki na Ł.
Co oczywiście nie usprawiedliwia kolejnej dewastacji terenu, choć ta nowa inwestycja powstaje pewnie głównie ze względu na narciarzy. Cóż, teren Skalnatej Doliny i Prednego Soliska to - niestety - tak jak u nas Doliny Goryczkowa i Gąsienicowa.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt paź 04, 2013 7:25 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
Szarotka2 napisał(a):
Cóż, teren Skalnatej Doliny i Prednego Soliska to - niestety - tak jak u nas Doliny Goryczkowa i Gąsienicowa.

Grube porównanie... pod każdym względem...

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn paź 14, 2013 5:16 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 12:43 pm
Posty: 3533
Lokalizacja: Węgierska Górka
byłem w tym roku dwa razy w tym rejonie i faktycznie nie fajnie to wygląda. Słowacy się niczym nie przejmują. Ostatnio schodząc z Brestowej zauważyłem, że Słowacy wycięli kilkadziesiąt metrów kosówki i powyżej wyciągu narciarskiego w Skrajnej Salatyńskiej Dolinie. Być może wydłużają sobie wyciąg.

_________________
Galeria zdjęć


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N kwi 13, 2014 6:02 pm 
Weteran

Dołączył(a): Pn lut 10, 2014 6:47 pm
Posty: 106
Wygląda na to, że Słowacy planują dalszą dewastację okolic Łomnicy i Smokowców - tym razem wymyślili m.in. wybudowanie kolejki linowej ze Smokowca na Skalnate pleso: http://poprad.korzar.sme.sk/c/7167555/t ... novka.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn kwi 14, 2014 9:22 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N paź 23, 2005 9:18 pm
Posty: 2111
Piszą że ta kolejka wymagać będzie tylko 2 podpór. Pomijając komentarz do tej kwestii -czy budowa ruszy jeszcze wiosną -przed 15 czerwca, czy też w sezonie letnim 2014?

a może dopiero 2015/16...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt kwi 15, 2014 12:41 pm 
Nowy

Dołączył(a): Wt kwi 15, 2014 12:34 pm
Posty: 2
No cóż... kasa musi się zgadzać...

_________________
Pozdrawiam,
Adam Fiałkowski


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt kwi 18, 2014 6:06 am 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Tak jest zdewastowany więc różnicy to nie zrobi większej.
Tych inwestycji nikt nie zatrzyma.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 35 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL