Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 16, 2024 4:04 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18015 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 484, 485, 486, 487, 488, 489, 490 ... 601  Następna strona

Czy ktoś Ci pomógł w tym wątku?
Tak, jestem zadowolona/y 45%  45%  [ 177 ]
Niestety nie 4%  4%  [ 15 ]
Zamieszali mi tak, że wiem mniej, niż przed pytaniem 3%  3%  [ 13 ]
To jakieś chore towarzystwo - same zboki i debile 15%  15%  [ 58 ]
Nikt nie pomógł, ale i tak Was kocham 8%  8%  [ 31 ]
Krowa cie wysrała 15%  15%  [ 59 ]
Wali mnie to 11%  11%  [ 42 ]
Liczba głosów : 395
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn cze 02, 2014 8:55 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Olga napisał(a):
powiedzmy wspinałam się na północnej ścianie Wołowej Turni i jeśli zechcę później zejść na słowacką stronę,


Niestety tak jest..
Inny przykład idziesz granią od Kasprowego do Ciemniaka poślizgniesz się i spadasz do Doliny Cichej kto przyleci TOPR czy Horska ?? Jesteś na szlaku granicznym.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 02, 2014 9:01 pm 
Weteran

Dołączył(a): Pn lut 10, 2014 6:47 pm
Posty: 106
Przejście przez Białkę czy analogiczne przekroczenie granicy poza szlakiem w terenie nieudostępnionym dla taternictwa jest nielegalne, ale nie ma to nic wspólnego z nielegalnym przekroczeniem granicy. To jest złamanie przepisów TPN i/lub TANAP. To pierwsze jest przestępstwem, to drugie nie. Po przystąpieniu do układu z Schengen, cytuję: "granice wewnętrzne mogą być przekraczane w każdym miejscu bez dokonywania odprawy granicznej osób niezależnie od ich obywatelstwa".


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 02, 2014 9:05 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 02, 2012 5:32 pm
Posty: 424
Lokalizacja: 300 km do Tatr
Valril napisał(a):
Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego granicę ze Słowacją można przekraczać w miejscach, gdzie spotykają się szlaki turystyczne obydwu Parków.


Jedno wynika z drugiego - skoro nie wolno schodzić ze znakowanych szlaków, to oczywistym jest, że nie wolno przekraczać granicy w miejscu, gdzie szlaku nie ma. Mówię o przepisach turystycznych, o taternickich nic mi nie wiadomo.

Palusia napisał(a):
gosia_pe napisał(a):
Zawsze mozesz zejsc z Kasprowego do Hali i przejsc do Piatki stamtad przez Zawrat (IMHO nieco latwiejsza opcja niz Swinica-Zawrat). A na Kasprowy planujesz wejsc czy wjechac?


Planuje wjechać. A jak dokładnie ta trasa przebiega i ile zajmuje czasu?




Dokładnie to też jest uznawana za raczej trudną dla początkujących turystów, tyle że moim zdaniem jest jednak sporo łatwiejsza od trasy Świnica-Zawrat. Obwieszona mocno łańcuchami (choć niejednokrotnie łatwiej jest się chwycić skały niż łańcucha), pnąca się dość stromo do góry, popularna, a więc zatłoczona. Najłatwiejszą opcją jest przejście przez Krzyżne, co już ktoś tu pisał. No tylko że wtedy robisz duże kółko. A musisz startować z Kasprowego?

_________________
http://tatry-dla-sredniozaawansowanych.blogspot.com/ - blog
https://www.facebook.com/tatryblog - fejs od bloga

"większość granic i lęków
to tylko ułomność naszego umysłu,
poza którą zaczyna się wolność"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 02, 2014 9:20 pm 
Stracony

Dołączył(a): Wt sie 07, 2012 8:56 pm
Posty: 4266
Lokalizacja: Łódź
Palusia napisał(a):
Chciałabym wybrać się w te wakacje z Kasprowego do Doliny 5 Stawów przez Świnicę oraz Zawrat ale jako że sporo czytam na ten temat i wiem że ten szlak do łatwych nie należy i wymaga nieco wysiłku czy można jakoś ominąć te szczyty w razie zmiany na gorsze warunków atmosferycznych lub w innych nieprzewidzianych sytuacjach.

Palusia to nie jest dobry pomysł na debiut. Tam nie chodzi o nieco wysiłku tylko bardziej o umiejętność sprawnego poruszania sie w terenie wysokogórskim i niewrażliwość na ekspozycję. Lepiej zaczynać od łatwiejszych technicznie szlaków.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 02, 2014 9:33 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
Valril napisał(a):
Może ująłem to nieprecyzyjnie. Powinienem to określić jako przekroczenie granicy w państwa w miejscu nielegalnym - tj. poza dopuszczonym przejściem granicznym na terenie TPN.

Ale nie jest to nielegalne przekroczenei granicy tylko złamanie przepisów prawa. Jasne?


Schengen zniosło wyłącznie kontrole na granicach państw sygnatariuszy układu. Oczywiście istnieją wyłączenia - a takimi są np. przepisy TPN.

Cytuj:
Przejść na stronę słowacką można tylko na Rysach, Kasprowym i Grzesiu. Czyli tam gdzie zbiegają się szlaki.

Zależy na jakie przepisy patrzysz. Jakbyś nie wiedział - nie tylko tam szlaki się zbiegają. Pewnie i tak wiele pomine, ale z pamięci: pod Rakoniem, na Wołowcu, Jarząbczy Wierch, Starorobociańska Przełęcz (między Kończystym Wierechem a Starorobociańskim).
TO nie jest kwestia przekroczenia granicy państwa a poruszania się po parkach narodowych: TPN i TANAP.

Cytuj:
Przepisy to regulujące mają zasięg ogólny i generalny. Złamanie takich przepisów - czyn nielegalny, niezgodny z prawem. Mandacik się należy.

ale pisaliśmy chyba o granicy państowej? Jak komuś ukradne w górach zegarek, to tez zostane ukarany - ale to są inne przepisy.

Valrill - NIE KOMBINUJ i nie mieszaj przepisów i nie rób innym wody z mózgu i nie brnij.

Poruszanie się poza znakowanymi śceiżkami na terenie TPN jest naruszeniem przepisów TPN i mozna za to dostać, ale nie trzeba, karę. Nie ma to jednak nic wspólnego z przepisami o granicy państowej.
W zakresie Szengen nie masz racji, bo zniesienie kontroli to było dawno dawno temu (lata 80 i wćześniej - na zachodzie). Teraz Uklad Szengen to swoboda przepływu osób wewnątrz tzw. strefy Schengen dotyczy nie tylko obywateli państw będących jego sygnatariuszami, ale wszystkich osób wszelkiej narodowości i o dowolnym obywatelstwie.

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 02, 2014 9:39 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
raffi79. napisał(a):
Przepisy obowiązują WSZYSTKICH turystów, taterników.
Idąc np drogą do Morskiego Oka i naglę w okolicach schroniska Roztoka przekroczę potok i pójdę słowackim szlakiem na Polanę pod Wysoką. Przekraczasz granicę nielegalnie.


Przekraczam granice nielegalnie? Jaką granice masz na myśli? Zapewne granicę parku. Granicę państwa przekraczasz LEGALNIE. Guliak ładnie to napisał: "granice wewnętrzne mogą być przekraczane w każdym miejscu bez dokonywania odprawy granicznej osób niezależnie od ich obywatelstwa". Wiec nikt Was za to nie aresztuje, a w czasach przed Schengen takie rzeczy miały miejsce.

Co nie oznacza, że nie łamiemy innych przepisów - np o parkach narodowych, regulaminów tych parków. Chodzi mi o to by nie robić ludziom wody z mózku i wyraźnie rozróżnić przepisy i wagę wykroczenia.

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 02, 2014 9:55 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Wolf_II napisał(a):
Jaką granice masz na myśli?


Porozumienie o układzie Schengen zawarto w m. Schengen w Luksemburgu w dniu: 14.06.1985r.

To porozumienie znosi kontrolę osób przekraczających granicę między państwami członkowskimi układu, a w zamian za to wzmacnia współpracę w zakresie bezpieczeństwa i polityki azylowej.

Strefa Schengen jest obszarem na którym zagwarantowano swobodę przemieszczania się osób. Państwa które przyjęły takie rozwiązania zniosły kontrolę na granicach wewnętrznych jednocześnie ustanawiając granicę zewnętrzną strefy. Obszar ten składa się z terytoriów państw europejskich , które ściśle stosują określone zasady reżimu Schengen dotyczące m.in. Ochrony granicy zewnętrznej, ochrony danych osobowych, współpracy pomiędzy służbami policyjnymi państw – sygnatariuszy, wydawania wiz cudzoziemcom, ekstradycji jak również działania Systemu informacyjnego Schengen (SIS).

Z dniem przystąpienia Polski do strefy Schengen zniesione zostały kontrole w przejściach granicznych usytuowanych na granicach z Republiką Federalną Niemiec, Republiką Czeską, Republiką Słowacką oraz Republiką Litewską. Kontrole nie są również prowadzone wobec pasażerów lotów wewnętrznych oraz względem osób podróżujących regularnymi połączeniami promowymi, które są prowadzone z Polski do innych państw strefy Schengen. Przekraczanie granic wewnętrznych odbywać się może w dowolnym miejscu i w dowolnym czasie bez względu na posiadane obywatelstwo (ograniczenia w tym zakresie mogą wystąpić jednanie w obszarach prawnie chronionych z uwagi na występujące tam walory środowiskowe, np. parki narodowe). Mimo braku kontroli, wszystkie osoby przekraczające granice (zarówno obywatele państw trzecich jak i ob. UE) zobowiązane są do posiadania dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy, tj. odpowiednio: ważnego paszportu, dowodu osobistego, dokumentu podróży, jednolitej wizy Schengen, wizy krajowej, tytułu pobytowego.

Kontrola tożsamości pomimo, że nie jest przeprowadzana na granicach, może być dokonana na zasadach wyrywkowych, na terenie całego obszaru Schengen. Uprawnione służby mogą w dowolnym miejscu skontrolować dokumenty oraz sprawdzić samochód (np. w poszukiwaniu narkotyków, przedmiotów zabytkowych, broni i amunicji).

W przypadku braku wymaganych dokumentów osoby kontrolowane mogą być zmuszone do przerwania podróży, zawrócone do kraju bądź doprowadzone na posterunek policji w celu ustalenia tożsamości.

Prawo jazdy, legitymacja szkolna czy studencka, zaświadczenie o złożeniu wniosków wydanie paszportu lub dowodu osobistego, świadectwo urodzenia nie są dokumentami potwierdzającymi tożsamość i obywatelstwo.

Wielka Brytania i Irlandia mimo, że należą do UE nie stosują w pełni przepisów Schengen, dlatego granice tych państw w dalszym ciągu można przekraczać tylko w przejściach granicznych, gdzie prowadzone są kontrole graniczne przedstawiając do kontroli granicznej ważny dowód osobisty lub paszport.

Należy jednak podkreślić, że zaprzestanie dokonywania kontroli granicznej nie jest jednoznaczne ze zniesieniem granic. Granica państwa Rzeczypospolitej Polskiej istnieje nadal, jej przebieg jest określony stosownymi umowami międzynarodowymi, które nadal pozostają w mocy, a Rzeczpospolita Polska nadal sprawuje zwierzchnictwo nad swoim terytorium zgodnie z przepisami ustawy z dnia 12 października 1990 r. o ochronie granicy państwowej.

Należy wiedzieć, że w celu zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa wewnętrznego strony układu z Schengen uzgodniły podjęcie specjalnych działań kompensujących zniesienie kontroli na ich granicach wewnętrznych. Realizując przyjęte uzgodnienia, Straż Graniczna prowadzi takie działania w trybie bieżącym. Polegają one między innymi na wzmocnieniu i zintensyfikowaniu kontroli granicznej na granicach zewnętrznych (w Polsce są to odcinki granic z Federacją Rosyjską, Białorusią i Ukrainą oraz granice morskie i lotnicze), między innymi poprzez wprowadzenie jednolitych zasad dotyczących:

wjazdu obywateli państw trzecich na terytorium państw strefy Schengen;
udzielania jednolitych wiz Schengen, odpowiednio zabezpieczonych przed sfałszowaniem;
jednolitych procedur odmowy wjazdu na granicy;
wspólnych pieczęci wjazdu i wyjazdu;
ujednoliconych procedur rozpatrywania wniosków o status uchodźcy.
Ważnym elementem działań kompensacyjnych, niezbędnych dla zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego wszystkich państw obszaru Schengen, jest zintensyfikowanie różnych form kontroli policyjnych na terytoriach tych państw. Zakres i rodzaj tych kontroli w poszczególnych państwach członkowskich Schengen regulowany jest na mocy przepisów prawa krajowego.

Kontrole te, chociaż nie są związane z przekraczaniem granicy, mogą obejmować m.in. kontrolę ruchu drogowego, transportu drogowego, transportu odpadów, szkodliwych substancji chemicznych, materiałów jądrowych i promieniotwórczych, broni i amunicji, materiałów wybuchowych, środków odurzających i substancji psychotropowych, ale także kontrolę legalności pobytu (w tym legitymowanie osób).




Granicę polsko-słowacką na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego można przekraczać wyłącznie w miejscach, gdzie stykają się szlaki turystyczne obu parków. Należy pamiętać, że od 1 listopada do 15 czerwca w słowackiej części Tatr szlaki, z wyjątkiem tych prowadzących do schronisk, są zamykane. Wtedy przekraczanie granicy jest zakazane. Aktualnie do bezpośredniego przejścia służą: z, Grześ, Raczkowa i Sucha Przełęcz koło Kasprowego Wierchu, jak również wierzchołek Rysów.


Info: StrażGraniczna.
Jak pisałem ten temat już przerabiałem trzykrotnie. Rozmawiałem z SG w Zakopanym. Zniesione zostały kontrole na granicach ale na terenie Parków Narodowych nie wolno przekraczać granicy gdzie popadanie. Skoro tak to czemu no-stop SG jeździ do Morskiego Oka i widziałem ich jak w okolicach Czub Roztockich obserwują Dolinę Białki.
Na terenie parku jest to wsio czy są to przepisy Schengen czy Parku bo nie wolno tego robić dreptamy gdzie popadnie bo jesteśmy w Schengen. Uwierz SG nie będzie to obchodziło jak Cię trzepną tam gdzie nie powinieneś być na terenie Parku. Miałem przyjemność spotkać się z SG Słowacji schodząc z Mięgusza. Oj grubo musiałem się tłumaczyć co ja tutaj robie a byłem w Schengen

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 02, 2014 10:21 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
raffi79. napisał(a):
Należy jednak podkreślić, że zaprzestanie dokonywania kontroli granicznej nie jest jednoznaczne ze zniesieniem granic.


To jest oczywiste. Czy w tym wszystkim nie chodzi o to, że pomimo zniesienia kontroli, ruch nadal powinien odbywać się na (niekontrolowanych) przejściach granicznych? W praktyce są to przejścia turystyczne oraz właśnie szalki turystyczne.

Tylko, że aktualen rozporządzenie o przejściach granicznych
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WMP20120000898
wymienia przejścia z Ukrainą, Bialorusią, Rosją oraz morskie i lotnicze. Ja rozumiem to tak, że na wewnętrznych granicach Szengen NIE MA przejść granicznych.


I z ustawy o ochronie granicy państowej, art 14, ust 3:
Cytuj:
Przekraczanie granicy państwowej stanowiącej granicę wewnętrzną w rozumieniu przepisów rozporządzenia (WE) nr 562/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 marca 2006 r. ustanawiającego wspólnotowy kodeks zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen) (Dz.Urz. UE L 105 z 13.04.2006, str.1), zwanego dalej „kodeksem granicznym Schengen”, następuje na zasadach określonych w kodeksie granicznym Schengen.



I ze strony Straży Granicznej:

Od 21 grudnia 2007 r. Polska stosuje wprost zapisy art. 20 kodeksu granicznego Schengen zgodnie z którym granice wewnętrzne mogą być przekraczane w każdym miejscu bez dokonywania odprawy granicznej osób niezależnie od ich obywatelstwa.

Poszukałem tego kodeksu granicznego Schengen:
http://europa.eu/legislation_summaries/justice_freedom_security/free_movement_of_persons_asylum_immigration/l14514_pl.htm
i z niego wynika coś nieco odmiennego:

Cytuj:
Granice wewnętrzne

Każda osoba, bez względu na narodowość, może przekroczyć granice wewnętrzne na dowolnym przejściu granicznym bez przechodzenia przez odprawę.

(błąd w oficjalnym streszczeniu !!! - dlaczego - napisałem poniżej)

Tu jest pełna treść kodeksu Schengen:
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/ALL/?uri=CELEX:32006R0562

Wynika z niego, że „przejście graniczne” oznacza każde przejście graniczne wyznaczone przez właściwe organy do celów przekraczania granic zewnętrznych;
!!!

i dalej:
Cytuj:
Granice wewnętrzne mogą być przekraczane w każdym miejscu bez dokonywania odprawy granicznej osób niezależnie od ich obywatelstwa.


I z mojego punktu widzenia to zamyka dyskusję z każdym pogranicznikiem :-).

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Ostatnio edytowano Pn cze 02, 2014 10:54 pm przez Wolf_II, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 02, 2014 10:47 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
Gdzieś czytałem - choć nie pamiętam gdzie - że określenie "dowolne przejście graniczne" generalnie odnosi się do drogi - która kontynuuje się po obu stronach danej granicy.
Pojęcie "dowolne przejście graniczne" - rozumiane jest jako "przejście przez granicę" (analogicznie do przejścia przez jezdnię na drugą stronę, czy przejścia przez torowisko).

Być może dlatego, słowaccy "ochroniarze" zmienili szereg szlaków tatrzańskich - nie "dochodzą" one go szlaku biegnącego główną granią - a kończą się kilkadziesiąt metrów przed granią...

pozdrawiam
gb 8)
ps
dobrym przykładem takiego "przejścia granicznego" może być odcinek drogi (niedawno wyasfaltowanej) pomiędzy Łapszanką, a Osturnią. Jadąc tą drogą (na rowerze, samochodem, czy idąc na piechotę) - po prostu w pewnym momencie mijamy tabliczki informujące, że już opuściliśmy RP i jesteśmy na Słowacji...

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 02, 2014 11:00 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
gb napisał(a):
określenie "dowolne przejście graniczne" generalnie odnosi się do drogi - która kontynuuje się po obu stronach danej granicy.
Pojęcie "dowolne przejście graniczne" - rozumiane jest jako "przejście przez granicę" (analogicznie do przejścia przez jezdnię na drugą stronę, czy przejścia przez torowisko)..


gb, rzecz w tym - że kodeks Schengen odnosi pojęcie przejścia granicznego WYŁĄCZNIE do granicy zewnętrznej Schengen, zatem pojęcie to nie znajduje zastosowania do granicy ze Słowacją....

Artykuł 20.
Cytuj:
Granice wewnętrzne mogą być przekraczane w każdym miejscu bez dokonywania odprawy granicznej osób niezależnie od ich obywatelstwa.

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 02, 2014 11:20 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
Być może owo "każde miejsce" zostało sprecyzowane jako "każda droga kontynuująca się po obu stronach granicy". Zapewne pływak przepływający wpław Odrę zwróci uwagę odpowiednich straży, natomiast pieszy przechodzący przez kładkę, mostek - nie :)

Na terenach parków narodowych - chodzi o szlaki (ścieżki - jeśli poruszanie się nimi jest dozwolone)...

pozdrawiam
gb 8)

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 03, 2014 6:07 am 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Wolf_II napisał(a):
I z mojego punktu widzenia to zamyka dyskusję z każdym pogranicznikiem :-)



Nie na terenie Parków Narodowych a w Małopolsce mamy aż 3 graniczne z Słowacja i dość jasno jest określone że nie wolno Ci przekraczać granicy na terenie parku gdzie Ci pasuje.


gb napisał(a):
każda droga kontynuująca się po obu stronach granicy"



Dokładnie.


gb napisał(a):
słowaccy "ochroniarze" zmienili szereg szlaków tatrzańskich - nie "dochodzą" one go szlaku biegnącego główną granią - a kończą się kilkadziesiąt metrów przed granią...



Jest wiele takich szlaków. Idziemy z PL na SK czy na odwrót i bęc kończy się przed granicą lub na granicy i nie wolno Ci zejść.
Przykład Przełęcz pod Chłopkiem.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 03, 2014 7:11 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
raffi79. napisał(a):
Nie na terenie Parków Narodowych a w Małopolsce mamy aż 3 graniczne z Słowacja i dość jasno jest określone że nie wolno Ci przekraczać granicy na terenie parku gdzie Ci pasuje.

Z tym nie polemizuje, natomiast twierdzę, że to sa inne przepisy niż graniczne i kompetencje kogoś innego niz straż graniczna. Chyba, że pogranicznik po godzinach pracy dorabia sobie jako pracownik straży parkowej ....

gb napisał(a):
słowaccy "ochroniarze" zmienili szereg szlaków tatrzańskich - nie "dochodzą" one go szlaku biegnącego główną granią - a kończą się kilkadziesiąt metrów przed granią...


Tak, ale te zmiany odbyły się dawno, dawno temu, w większości za ciemnej komuny, gdy nam się nawet nie marzyło Schengen. Zmiany były też po naszej stronie - np likwidacja szlaku na Gładką P. Słowacy zlikwidowali wejście na Wrota Ch.
Nie mam pojęcia czy za komuny (do 89) w Tatrach Zachodnich tak wiele szalków stykało się jak to ma miejsce obecnie.

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 03, 2014 7:23 am 
Weteran

Dołączył(a): Pn lut 10, 2014 6:47 pm
Posty: 106
To, że przykładowe przekraczanie Białki jest nielegalne, to jest sprawa oczywista i nikt tego nie kwestionuje. Ale nie jest to nielegalne przekraczanie granicy. Straż Graniczna może patrolować sobie Dolinę Białki w ramach ćwiczeń czy też po prostu współpracy ze Strażą Parku. Straż Parku współpracuje też np. z Policją. Ale ewentualnego złapanego delikwenta nikt nie oskarży z art. 264 KK, za co grożą 3 lata więzienia! Jedyne, co mu się może dostać to 500 zł mandatu od TPN i/lub 66 EUR od TANAP. Czy wg ciebie Raffi za (przykładowo) przekroczenie granicy na Rysach pod koniec października o godzinie 20 też można pójść za kratki na 3 lata? Bo wg twojego toku rozumowania to również będzie nielegalne przekroczenie granicy (w TPN szlaki do listopada włącznie są zamknięte od zmierzchu do świtu, a więc poruszanie się o tej godzinie po nich jest zabronione; w TANAP jeszcze gorzej - tam można się poruszać jedynie od godziny po wschodzie słońca do godziny przed zachodem słońca).

Dodam też, że ponieważ nielegalne przekroczenie granicy jest przestępstwem, każdy kto o tym się dowiedział ma obowiązek zawiadomienia Policji lub prokuratury (art. 304 KPK "Każdy dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub Policję.") Gdyby przyjąć wersję Raffiego, patrząc na relacje na forum, tudzież zamieszczane albumy zdjęć, trzeba by kilka razy w miesiącu kogoś stąd zgłaszać... proszę, nie popadajmy w absurdy! Takie czasy w Tatrach były, i to całkiem niedawno, ale teraz to już przeszłość!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 03, 2014 7:33 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 21, 2012 5:49 pm
Posty: 453
Lokalizacja: Kraków
http://terakowski.republika.pl/SG.html

tu znalazłem wywiad z jakiś funkcjonariuszem SG pracującym w Tatrach.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 03, 2014 7:39 am 
Weteran

Dołączył(a): Pn lut 10, 2014 6:47 pm
Posty: 106
Ten wywiad potwierdza, że w Tatrach obecnie nie ma czegoś takiego jak nielegalne przekroczenie granicy, karane natomiast jest łamanie przepisów parkowych.
"- Czy zatem z perspektywy Straży Granicznej, każdy obywatel Unii może w całych Tatrach przejść legalnie na Słowację?
Patrząc wyłącznie przez pryzmat przepisów obowiązujących na granicy?
- Tak. Ale to nie takie proste, bo Straż Graniczna interweniuje zawsze, gdy łamane jest prawo."


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 03, 2014 7:50 am 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Dokłądnie o tym pisałem wcześniej o czym mówi strażnik SG


Reaguje Pan widząc turystę chyłkiem przemykającego przez rezerwat ku granicy?

Za każdym razem.

W jaki sposób?

Przynajmniej legitymując, bo aby legalnie przekroczyć granicę trzeba spełnić kilka warunków. A jednym z nich jest posiadanie dokumentu tożsamości, potwierdzającego obywatelstwo państwa zrzeszonego w Unii. Niezdyscyplinowany turysta zawsze zwróci uwagę Straży Granicznej, bo skoro nie korzysta z wyznaczonych szlaków, to znaczy, że ma w tym jakiś cel. Naszym zadaniem jest sprawdzić jaki.

A jeżeli pomimo wszystko ktoś będzie upierał się, że chce właśnie przez ten rezerwat przejść na Słowację?


To siłą go nie zatrzymamy. Wezwiemy natomiast Straż Parku, która nałoży mandat za przebywanie poza szlakiem. Analogicznie zareagują służby słowackie.

Gdzie zatem w Tatrach można legalnie przekroczyć granicę?


Na Rysach (tam przejście istniało jeszcze przed wstąpieniem Polski do Unii), na Kasprowym Wierchu (skąd można zejść do Doliny Cichej) oraz na Grzesiu.



O ile nasi strażnicy są jeszcze ugodowi to Słowacy nie ma szans.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 03, 2014 8:49 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 26, 2011 4:21 pm
Posty: 1379
Lokalizacja: Tarnów
Rafii, z tego, co teraz napisałeś, jednak wynika, że jeśli przekraczam granicę w terenie udostępnionym dla taternictwa, to mnie najwyżej wylegitymują i tyle - po co mają wzywać straż, skoro przepisów parkowych nie złamałam?

_________________
Nie zaglądam już na forum, kontakt tylko przez maila.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt cze 03, 2014 9:03 am 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Olga napisał(a):
po co mają wzywać straż, skoro przepisów parkowych nie złamałam?



Ja nie złamałem przepisów a Słowacy SG mieli duże zastrzeżenia co ja tutaj robię.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 03, 2014 9:07 am 
Swój

Dołączył(a): Cz sie 04, 2005 1:53 pm
Posty: 31
Lokalizacja: Łomianki Dolne
raffi79. napisał(a):

Gdzie zatem w Tatrach można legalnie przekroczyć granicę?


Na Rysach (tam przejście istniało jeszcze przed wstąpieniem Polski do Unii), na Kasprowym Wierchu (skąd można zejść do Doliny Cichej) oraz na Grzesiu.



a co z całą granią liptowską, gdzie (poza wspomnianym Grzesiem) szlaków na stronę słowacką jest co najmniej kilka (chyba cztery, ale piszę z głowy czyli z niczego)

Chojnac


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 03, 2014 9:11 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 26, 2011 4:21 pm
Posty: 1379
Lokalizacja: Tarnów
raffi79. napisał(a):
Ja nie złamałem przepisów a Słowacy SG mieli duże zastrzeżenia co ja tutaj robię.

Czyli generalnie lubią się dopieprzyć, można stracić czas i nerwy, ale póki działa się zgodnie z przepisami parku, nic nie mogą zrobić tak naprawdę.

_________________
Nie zaglądam już na forum, kontakt tylko przez maila.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt cze 03, 2014 11:26 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N wrz 11, 2005 1:39 am
Posty: 1740
Lokalizacja: Zamość
raffi79. napisał(a):
Gdzie zatem w Tatrach można legalnie przekroczyć granicę?

Na Rysach (tam przejście istniało jeszcze przed wstąpieniem Polski do Unii), na Kasprowym Wierchu (skąd można zejść do Doliny Cichej) oraz na Grzesiu.


No a co z Wołowcem? Jak się np idzie na Rohacze? Albo np z Jarząbczego na Otargańce? A Rakoń?

_________________
A my zmieniliśmy jawę w sny
Jesteśmy jak rosa, jak pył!
Ukradliśmy siłę gwiazd
I dla nas zatrzymał się czas


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 03, 2014 12:09 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
Olga napisał(a):
raffi79. napisał(a):
Ja nie złamałem przepisów a Słowacy SG mieli duże zastrzeżenia co ja tutaj robię.

Czyli generalnie lubią się dopieprzyć, można stracić czas i nerwy, ale póki działa się zgodnie z przepisami parku, nic nie mogą zrobić tak naprawdę.



Świetny jest ten wywiad (przedruk z NPM) który podlinkowal Valril.
Cytuj:
A jeżeli pomimo wszystko ktoś będzie upierał się, że chce właśnie przez ten rezerwat przejść na Słowację?
To siłą go nie zatrzymamy. Wezwiemy natomiast Straż Parku, która nałoży mandat za przebywanie poza szlakiem. Analogicznie zareagują służby słowackie.


No właśnie - wzywać SP moga, ale jeżeli mam paszport albo dokument potwierdzający, że jestem obywatelem państwa członkowskeigo UE (czy raczej państwa członka Schengen - bo taka Szwajcaria tez do tego należy, pomimo, że w Unii nie jest), to mnie zatrzymać nie mogą. Zanim zjawi się SG, to mnie dawno juz tam nie będzie, albo nawet będę po drugiej stronie granicy. SG/SP powiadomi strazników z TANAP?
Naruszenie swobód obywatelskich a tym bardziej nietykalności osobistej przez funkcjonariusza państwowego to już gruba sprawa :-). Z tym zatrzymywaniem przez SG za łamanie dowlnych przepisów to naciąganie rzeczywistości, bo jak będę jechał z nadmierną predkością, to też mnie zatrzymają? Moga (i powinni) powiadomić policję. A jak będę rzucał papierki albo dokarmiał pstrągi w stawie?

Nie negując tego co rafii napisał o Straży Granicznej z Zakopanego dochodze do wniosku że przepisy przepisamia a stare doświadczenia i praktyka są inne. Postawcie się w roli takiego pogranicznika: keidys to byl koleś - mógł bardzo wiele, nawet zastrzelić człowieka, na pewno doprowadzić do zatrzymania na 48 h czy nawet aresztu, a teraz? Pewnie sa osoby, które nadal lubią się wykazać i można jak nie na przepisach graniczncyh to na przepisach parkowych podbudować swoje ego ;-).

To brutalne, ale zmienia się rzeczywistość i SG w normalnej sytuacji ma mniej pracy, a każdy pracować i zarabiać chce/musi, a do tego dobrze by praca była sensowna.

Jednym z zadań SG jest sprawdzenie znaków granicznych (słupków). Dziwi mnie to bo od kilku miesięcy na samym Kasprowym jeden taki jest wyrwany i powalony. Rozumiem trudności z dotarciem na grań główną w wysokich -np na Mięgusze - tam codziennie, ani nawet raz w miesiącu funkcjonariusz SG nie może się pojawić, ale na Kasprowy?

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 03, 2014 1:02 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Wolf_II napisał(a):
SG/SP powiadomi strazników z TANAP?


Tak powiadomią.
Strażników TANAP jest wielokrotnie więcej niż naszych.

Z drugiej strony nie wiele osób przekracza granicę o ile ktokolwiek ją przekracza a czemu są to tereny trudno dostępne i nie ma żadnego uzasadnienia aby chodzić tamtędy.
Przykład wejście na Chłopka i zejście na drugą stronę powodzenia po sypiącym sie terenie.

Ostatnio moja koleżanka na Gładkiej Przełęczy dostała mandat bo chciała przejść z jednej stronę na drugą. Nie pomogły żadne tłumaczenia.


Wolf_II napisał(a):
Zanim zjawi się SG, to mnie dawno juz tam nie będzie,


Jesteś pewien ??
Pamiętam słyną akcję z narciarzami co zjechali z Goryczkowej i pojechali terenem zamkniętym.
Zaangażowali Straż Parku, Straż Graniczną, Policja z śmigłowcem w sumie brało udział 21 funkcjonariuszy.
Więc nie przeceniaj ich możliwości.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 03, 2014 2:05 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
raffi79. napisał(a):
Pamiętam słyną akcję z narciarzami co zjechali z Goryczkowej i pojechali terenem zamkniętym.
Zaangażowali Straż Parku, Straż Graniczną, Policja z śmigłowcem w sumie brało udział 21 funkcjonariuszy.
Więc nie przeceniaj ich możliwości.


To już wybitna głupota. Koszty takiej akcji, w tym godzina lotu Śmigłowca, są olbrzymie i ta "najcięższa" myślozbronia raczej jej nie uzasadniała. Hałas i spaliny śmigłowca wywołały zapewne kilkadziesiąt razy większe skutki negatywne dla przyrody niz tych kilku narciarzy.
Przepisy parkowe obowiązują i należy ich przestrzegać, ale robienie sobie widowisk i zabaw dla dużych chłopców na koszt podatnika to przegięcie.

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr cze 04, 2014 9:59 am 
Nowy

Dołączył(a): Pt lip 17, 2009 4:29 pm
Posty: 6
Był ktoś może ostatnio na Siwym Wierchu? Jeśli tak, to jak przedstawiają się warunki, jest śnieg i lód na szlaku? Aha, czy w ogóle szlak czerwony od Wyżnej Huciańskiej Przełęczy jest otwarty przed 15 czerwca, bo z tego co widziałem, to tak, ale wolę się upewnić.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr cze 04, 2014 1:21 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 25, 2012 4:52 pm
Posty: 649
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Robil ktos z forumowiczow gran Bystrej? Jakie trudnosci mozna napotkac ?

_________________
http://wyrypy.wordpress.com/
Flickr


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr cze 04, 2014 5:34 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn lut 11, 2013 4:09 pm
Posty: 9871
Lokalizacja: FCZ
Tomto napisał(a):
Robil ktos z forumowiczow gran Bystrej? Jakie trudnosci mozna napotkac ?

Z Bystrej do Zadniej Kopy(Niżnej Bystrej) przyjemna graniówka raczej należąca do tych prostych. Na pewno nie ma tam I kowego miejsca ,jakieś 0+ miejscami. Pozornie wygląda na to że lepiej zrobić trawers ,ale idziesz kruchym syfem i trawkami. Grań w większości odcinków lita i w moim odczuciu ciekawsza. Dalsza droga z Zadniej Kopy(Niżnej Bystrej) to teren rolniczy w sam raz pod kultywator.

https://www.youtube.com/watch?v=Q2cuY4mkY44

_________________
NIE MA LEPSZEGO OD MIĘGUSZA WIELKIEGO!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz cze 05, 2014 4:47 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 25, 2012 4:52 pm
Posty: 649
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Dzięki za info, w sumie nie spodziewałem się odpowiedzi. :)
Byłeś niedawno z tego co widzę, pamiętasz ile zajęło Ci przejście Zadnia Kopa - Bystra ?

_________________
http://wyrypy.wordpress.com/
Flickr


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt cze 06, 2014 6:10 am 
Stracony

Dołączył(a): Pn lut 11, 2013 4:09 pm
Posty: 9871
Lokalizacja: FCZ
godzinkę

_________________
NIE MA LEPSZEGO OD MIĘGUSZA WIELKIEGO!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18015 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 484, 485, 486, 487, 488, 489, 490 ... 601  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 29 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL