Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 16, 2024 11:20 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3659 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91 ... 122  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: So lip 12, 2014 10:36 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): So lip 13, 2013 1:14 pm
Posty: 189
Cytuj:
Ad. 4. Nie na wszystkich przystankach są kasy. Kasy są np. w Tatranskiej Łomnicy, w Starym Smokovcu, w Strbskim Plesie. Warto kupić tzw. bilety blokowe w "nadmiarowej" liczbie, aby móc je wykorzystywać, gdy wyrusza się wcześnie rano, albo startuje się z przystanku, na którym nie ma kasy...


Słowacka nazwa na "bilety blokowe" brzmi? Czyli jak i gdzie wymachać rękoma aby mnie zrozumieli o co mi chodzi?

Kolejne ekstra pytanie mi się przypomniało:
5. Gdzie w Starym Smokowcu lub okolicach jest jakaś ,,biedronka'' lub jakiś inny sklep dla miejscowych gdzie można za normalne ceny(bez bonusu dla turystów) kupić wodę i jedzenie na szlak?

A i tak w ogóle dzięki za zainteresowanie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So lip 12, 2014 11:01 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 23, 2007 7:56 pm
Posty: 257
Lokalizacja: Księstwo Podziemnej Pomarańczy ;)
sokar napisał(a):
1.Czy po Słowackiej stronie są jakieś stacje LPG najlepiej w okolicach Smokowców? Jeśli tak to czy stosują nasze czyli włoskie pistolety czy może jakaś przejściówka potrzebna?
3.Gdzie można kupić bilety na linie SAD (najlepiej w okolicach Smokowców)? Czy u kierowcy da radę? Ewentualnie czy są jakieś bilety tygodniowe?


1. Stacja znajduje się na samym końcu Smokowców, właściwie to Sibir to już jest, czyli w stronę Plesa. LPG było, na pistoletach się nie znam.
3. Nie wiem, czy da się kupić bilet w innym miejscu niż u kierowcy (może z wyjątkiem dworca w Popradzie), jeszcze nikogo nie widziałem z biletem "z zewnątrz". Miejscowi mają jakąś kartę, którą przytykają przy wejściu.

sokar napisał(a):
Słowacka nazwa na "bilety blokowe" brzmi? Czyli jak i gdzie wymachać rękoma aby mnie zrozumieli o co mi chodzi?

Blokový cestovný lístok.
Spokojnie, dogadasz się z nimi bez machania rękoma.
Po słowacku, ale można zrozumieć, jak nie to z translatorem: http://www.slovakrail.sk/sk/preprava-os ... ystem.html

sokar napisał(a):
5. Gdzie w Starym Smokowcu lub okolicach jest jakaś ,,biedronka'' lub jakiś inny sklep dla miejscowych gdzie można za normalne ceny(bez bonusu dla turystów) kupić wodę i jedzenie na szlak?

W SS są dwa markety Spar (potraviny). Jeden przy głównej ulicy, obok informacji turystycznej, drugi schowany trochę, nad pętlą autobusową po drugiej stronie ulicy, po schodach w górę (kawałek za urzędem miejskim - urad). Ten drugi jest większy, większy wybór i mniej ludzi. Ceny jak ceny, podobne do naszych. Po pobycie w Dolomitach, wręcz śmieszne.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lip 13, 2014 5:27 am 
Nowy

Dołączył(a): So paź 31, 2009 1:47 am
Posty: 17
Lokalizacja: Goleniów
sokar napisał(a):
Parę pytań mi się jeszcze nazbierało odnośnie wyjazdu na Słowację:
3.Gdzie można kupić bilety na linie SAD (najlepiej w okolicach Smokowców)? Czy u kierowcy da radę? Ewentualnie czy są jakieś bilety tygodniowe?


Jeszcze drobna uwaga: biletów kierowca nie wydaje. Wychodzi z drukarki skierowanej do klienta i każdy sam go z drukarki wyjmuje.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lip 13, 2014 5:50 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Śr cze 26, 2013 7:06 pm
Posty: 213
informacja z ostatniej chwili- w informacji turystycznej w Smokovcu można wykupić wyłącznie ubezpieczenie Generali. Korzystniejsze Union jest nieosiągalne. Generali 0.70 euro /16500. wiadomość szczątkowa ( sms) ale może komuś się przyda.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lip 13, 2014 5:58 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Wt kwi 22, 2014 3:26 pm
Posty: 428
A dlaczego Union jest korzystniejsze?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lip 13, 2014 8:37 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Śr cze 26, 2013 7:06 pm
Posty: 213
bo jest tańsze a gwarantuje wyższe odszkodowanie? tak zakładam. Nic nie wiem na temat ubezpieczeń- wrzucam tę informację po smsie od forumowiczki ,która wybrała po starannej analizie Union a w Smokovcu ...tadam i nie ma Union.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lip 13, 2014 9:20 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Wt kwi 22, 2014 3:26 pm
Posty: 428
hm, powiedzmy że te 0,70 za dzień mnie nie zrujnuje, a jeśli chodzi o odszkodowanie - przede wszystkim to mam nadzieję że nigdy nie będzie okazji do wypłacania. Ale gdyby powody przewagi Union były inne, to info mile widziane.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lip 16, 2014 12:53 pm 
Swój

Dołączył(a): So paź 02, 2010 9:56 am
Posty: 46
Prawdopodobnie niedługo pojadę w tatry słowackie i mam pytanie.
Lepiej ubezpieczyć się u polskich ubezpieczycieli czy u słowackich?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lip 16, 2014 2:01 pm 
Nowy

Dołączył(a): So paź 31, 2009 1:47 am
Posty: 17
Lokalizacja: Goleniów
bramkarz033 napisał(a):
Prawdopodobnie niedługo pojadę w tatry słowackie i mam pytanie.
Lepiej ubezpieczyć się u polskich ubezpieczycieli czy u słowackich?


Myślę, że u słowackich. Problem ubezpieczenia na turystykę górską tkwi w kosztach akcji ratowniczej z użyciem śmigłowca. Słowacki ubezpieczyciel wie o co chodzi, natomiast w Polsce długo musiałem tłumaczyć (bo w Polsce akcja śmigłowcem nic nie kosztuje turystów), a i tak nie doszliśmy do porozumienia. Poza kosztami ewentualnej akcji z użyciem śmigłowca, reszta kosztów ewentualnych zdarzeń turystycznych jest mniej istotna. Jak się ma kartę EKUZ, to ponosi się w szpitalach takie same koszty jak ubezpieczony obywatel Słowacji.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lip 16, 2014 6:03 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
Niecierpek napisał(a):
Jak się ma kartę EKUZ, to ponosi się w szpitalach takie same koszty jak ubezpieczony obywatel Słowacji.

A jak się ma kartę AOK ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lip 16, 2014 10:03 pm 
Nowy

Dołączył(a): So paź 31, 2009 1:47 am
Posty: 17
Lokalizacja: Goleniów
trekker napisał(a):
Niecierpek napisał(a):
Jak się ma kartę EKUZ, to ponosi się w szpitalach takie same koszty jak ubezpieczony obywatel Słowacji.

A jak się ma kartę AOK ?


Tu jest dyskusja na temat kart AOK:

http://forum.mypolacy.de/topic/4290-karta-aok-w-polsce/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lip 18, 2014 6:12 pm 
Swój
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 05, 2006 11:28 pm
Posty: 82
Lokalizacja: Lublin
Hej,

Planuję za 2 tygodnie połazić z plecakiem po Słowackich Tatrach.
Plan jest następujący:
Dzień 1 - Zakopane - M.Oko - Rysy - Chata pod Rysami
Dzień 2 - Chata pod Rysami - Koprovsky Stit - Koprova Dolina - Tri Studnicky
Dzień 3 - Tri Studnicky - Krivan - Chata pod Soliskom
Dzień 4 - Chata pod Soliskom - Bystre Sedlo - Strbskie Pleso -> Zakopane (autobus)

Mam tylko problem z drugim noclegiem.
Czy po pożarze Vazeckiej Chaty jest jakieś sensowne miejsce by się przespać w tej okolicy, czy trzeba podejść lub podjechać do Nadbanske/Podbanske?
Namiotu nie planuję brać ze sobą.

Z góry dzięki za wskazówki.

Pozdrawiam,
Michał


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lip 18, 2014 6:25 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pn sie 20, 2012 9:47 pm
Posty: 2380
Lokalizacja: Kraków
W Podbańskiej tanio tylko wigwam. Reszta noclegów dla bogaczy.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lip 18, 2014 7:59 pm 
Nowy

Dołączył(a): So paź 31, 2009 1:47 am
Posty: 17
Lokalizacja: Goleniów
Joseph napisał(a):

Mam tylko problem z drugim noclegiem.
Czy po pożarze Vazeckiej Chaty jest jakieś sensowne miejsce by się przespać w tej okolicy, czy trzeba podejść lub podjechać do Nadbanske/Podbanske?


Trzy Studniczki to tylko zabudowania leśniczówki. Noclegu (chyba) nie udzielają.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lip 18, 2014 8:33 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
Joseph napisał(a):
Dzień 4 - Chata pod Soliskom - Bystre Sedlo - Strbskie Pleso -> Zakopane (autobus)

A to ja mam pytanie do Ciebie. Szczyrbskie Jezioro -> Zakopane autobusem. Rozumiem, że chodzi o skrót myślowy: ze Szczyrbskiego elektriczką do Smokowca i tam łapiesz busa. Czy tak? Czy też jeździ coś bezpośrednio ze Szczyrbskiego na polską stronę?

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lip 20, 2014 9:51 pm 
Swój
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 05, 2006 11:28 pm
Posty: 82
Lokalizacja: Lublin
Hej,

Dzięki za odpowiedzi.

@Stefan wigwam = namiot? :)
Właśnie niestety w popularnych sewisach noclegowych nie widze nic turystycznego, wszystko to jakieś pensjonaty...
Gdyby wpuścili do leśniczówki, to byłoby świetnie, bo akurat tego dnia planowana trasa jest długa i nie będzie nam się chciało złazić do Strbskiego Plesa.
Pokombinujemy :)

Wolf_II napisał(a):
Joseph napisał(a):
Dzień 4 - Chata pod Soliskom - Bystre Sedlo - Strbskie Pleso -> Zakopane (autobus)

A to ja mam pytanie do Ciebie. Szczyrbskie Jezioro -> Zakopane autobusem. Rozumiem, że chodzi o skrót myślowy: ze Szczyrbskiego elektriczką do Smokowca i tam łapiesz busa. Czy tak? Czy też jeździ coś bezpośrednio ze Szczyrbskiego na polską stronę?


Tak - elektriczka do Smokovca i dalej autobusem (linia Poprad - Zakopane).


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lip 21, 2014 5:10 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Wt kwi 22, 2014 3:26 pm
Posty: 428
Góry, szlaki, ubezpieczenia....
A ja, trochę z innej beczki. Ile będzie mnie kosztował w miarę normalny obiad w Smokovcach, i gdzie najlepiej się na niego udać?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lip 21, 2014 6:33 pm 
Nowy

Dołączył(a): Pn sty 13, 2014 11:31 am
Posty: 26
trebor napisał(a):
A ja, trochę z innej beczki. Ile będzie mnie kosztował w miarę normalny obiad w Smokovcach, i gdzie najlepiej się na niego udać?



Ja też bym się podpiął pod to pytanie. Na początku września tydzień czasu tam zamierzam spędzić.

Słyszałem, że w Hornym Smokovcu jest lub była jakaś Polska Karczma.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lip 21, 2014 9:59 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 23, 2007 7:56 pm
Posty: 257
Lokalizacja: Księstwo Podziemnej Pomarańczy ;)
trebor napisał(a):
Góry, szlaki, ubezpieczenia....
A ja, trochę z innej beczki. Ile będzie mnie kosztował w miarę normalny obiad w Smokovcach, i gdzie najlepiej się na niego udać?

Wiem, że nie w Smokovcach, ale mogę polecić coś w Szczyrbskim, a mianowicie obiadokolacje w hotelu FIS (ten pod skocznią). Płacisz 9EUR (chociaż w tym roku nie byłem) i jesz do woli, tzn. jest bufet i to dość bogaty, ciągle uzupełniany. W cenie powinien być kieliszek wina. Niestety nie pamiętam godzin w jakich owa obiadokolacja się odbywa (trwa 2-3godziny).
Hattrick napisał(a):
Słyszałem, że w Hornym Smokovcu jest lub była jakaś Polska Karczma.

Tak, jest. Nie, nie byłem.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lip 22, 2014 8:12 am 
Kombatant

Dołączył(a): Wt kwi 22, 2014 3:26 pm
Posty: 428
Propozycja godna uwagi, no ale ja mam kwaterę w Novym Smokovcu więc z wiadomych względów nie skorzystam.
Ale na przyszłość może się przydać.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lip 22, 2014 10:25 am 
Nowy

Dołączył(a): Wt cze 10, 2014 3:28 pm
Posty: 23
Mam parę pytań, może ktoś zorientowany pomoże, plsss:
- jak kupuję ubezpieczenie na 1 dzień to różnice kosztowe pewnie nie są wielkie - zamiast szukać w sobotę bladym świtem na Słowacji lepiej chyba wcześniej on-line sobie kupić, prawda? Gdzie jest łatwo, bez przepłacania i zakres ubezpieczenia daje odpowiednią ochronę? Poradzi ktoś coś, jakiś link może?

- od której można się zjawić na parkingu w Trzech Źródłach (Tri Studnicky), co jeśli bym był przed parkingowym, muszę na niego czekać, czy można jakoś gdzieś indziej kupić bilet parkingowy, itd.? Ten parking tam jest jeden czy kilka, jeśli kilka, to który jest najlepszy i najbliżej wyjścia na szlak? Jaka jest cena, itp.?

Przy okazji - proszę o poradę i z góry dzięki za każdą odp, ale żeby być fair, również się proponuję - jakby ktoś reflektował, to na 99,9% jadę w sobotę z Krakowa, gdyby ktoś chciał, mogę podrzucić w rejon Tatr.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lip 22, 2014 11:29 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10406
Lokalizacja: miasto100mostów
kaczka napisał(a):
co jeśli bym był przed parkingowym, muszę na niego czekać, czy można jakoś gdzieś indziej kupić bilet parkingowy, itd.?
Idziesz w góry, po powrocie płacisz.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lip 22, 2014 2:17 pm 
Weteran

Dołączył(a): Pn wrz 16, 2013 11:17 am
Posty: 133
Lokalizacja: Wielkopolska
kaczka napisał(a):
Mam parę pytań, może ktoś zorientowany pomoże, plsss:
- od której można się zjawić na parkingu w Trzech Źródłach (Tri Studnicky), co jeśli bym był przed parkingowym, muszę na niego czekać, czy można jakoś gdzieś indziej kupić bilet parkingowy, itd.? Ten parking tam jest jeden czy kilka, jeśli kilka, to który jest najlepszy i najbliżej wyjścia na szlak? Jaka jest cena, itp.?


Tak jak Krabul napisał - o parkingowego się nie bój. Poza tym zjawia się na parkingu wcześnie rano tak więc jest duża szansa, że go już zastaniesz. Oficjalny parking jest jeden, ale z reguły ci co byli już tam wcześniej wiedzą, że jest możliwość zostawienia samochodu poza oficjalnym parkingiem. Większość samochodów na takim "darmowym parkingu" ma polskie blachy. Ja tam jednak dawałem zarobić Słowakom na płatnym. Jeśli mnie pamięć nie myli to koszt wynosi obecnie ok. 5 euro.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lip 22, 2014 4:33 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pt mar 26, 2010 11:21 am
Posty: 546
Lokalizacja: Kraków
kaczka napisał(a):
- jak kupuję ubezpieczenie na 1 dzień to różnice kosztowe pewnie nie są wielkie - zamiast szukać w sobotę bladym świtem na Słowacji lepiej chyba wcześniej on-line sobie kupić, prawda? Gdzie jest łatwo, bez przepłacania i zakres ubezpieczenia daje odpowiednią ochronę? Poradzi ktoś coś, jakiś link może?


Ja kupowałem online PZU Wojażer, dość szybko i wygodnie, ale chyba trzeba mieć konto w iPKO / Inteligo: https://www.pkobp.pl/klienci-indywidual ... ego-warto/. Pokrywa koszty akcji ratunkowej do 50000 PLN.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lip 22, 2014 6:41 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 17, 2008 9:44 pm
Posty: 969
Lokalizacja: Łódź
w generali możesz też kupić można on-line i zapłacisz z każdego banku obsługujące płatności on-line


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lip 22, 2014 10:51 pm 
Swój

Dołączył(a): Wt cze 24, 2014 6:50 pm
Posty: 49
Lokalizacja: Katowice
Czyli zaznaczamy opcję snowbord/narciarstwo w tym generali?


PS: Jak tam sytuacja na rohatce? Mozna wchodzić/schodzić na żywca czy jeszcze śnieg nie stopniał wystarczająco?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lip 23, 2014 6:05 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 17, 2008 9:44 pm
Posty: 969
Lokalizacja: Łódź
w lecie nie


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lip 23, 2014 9:48 am 
Swój

Dołączył(a): Wt cze 24, 2014 6:50 pm
Posty: 49
Lokalizacja: Katowice
No to co tam zaznaczyć żeby było od akcji smigłem?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lip 23, 2014 10:57 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 17, 2008 9:44 pm
Posty: 969
Lokalizacja: Łódź
w kosztach leczenia jest koszt poszukiwań w górach i na morzu (assistance)

ja kupowałem przez brokera ubezpieczeniowego


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lip 23, 2014 2:42 pm 
Nowy

Dołączył(a): Pt maja 22, 2009 10:42 am
Posty: 10
kaczka napisał(a):
- jak kupuję ubezpieczenie na 1 dzień to różnice kosztowe pewnie nie są wielkie - zamiast szukać w sobotę bladym świtem na Słowacji lepiej chyba wcześniej on-line sobie kupić, prawda? Gdzie jest łatwo, bez przepłacania i zakres ubezpieczenia daje odpowiednią ochronę? Poradzi ktoś coś, jakiś link może?

Instrukcja znaleziona na tym forum:
https://picasaweb.google.com/1095409884 ... 0130748098
Można płacić zwykłą niewypukłą karta debetową.
Wydruk z maila do plecaka i tyle.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3659 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91 ... 122  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL