Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 16, 2024 2:39 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 258 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona

Czy wpisujecie się w książce wyjść w góry ?
Wpisuję się zawsze 9%  9%  [ 6 ]
Wpisuję się gdy pogoda jest zła lub niepewna 13%  13%  [ 9 ]
Nie wpisuje się 79%  79%  [ 55 ]
Liczba głosów : 70
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt wrz 09, 2014 8:37 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
Rambubu napisał(a):
No ale poza II-III Słowacy stosują też np. I-II , ot np. : http://www.sprievodca.ta3.szm.com/ladovy.html (Lodowy przez Konia)...


Możliwe, że to znowu błąd. Powinno być tak jak trasa nr 2 I. Chyba, ze to I-II, to oznacza 0++. ;), czyli 0+ z plusem (może za ekspozycje ;)).

W sumie w opisie nr 2 piszą o grani w nawiasie mięjscami II-III, czyli II, a jest to I (według mnie z +), więc mogą co nieco zawyżać.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt wrz 09, 2014 8:41 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
gb napisał(a):
Ale do książki wyjść wpisujesz konkretną drogę/ścianę/problem

I co jest obowiązek zrobienia tej drogi ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr wrz 10, 2014 7:05 am 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
kilerus napisał(a):

A jesteś taternikiem? Bo jak nie jesteś to po prostu dostaniesz mandat. A sprawdzić to nie jest trudno. Jak nie będziesz chciał go przyjąć to pójdziesz do sądu. Oczywiście to wszystko będzie trwało. Wiadomo jak to wszystko u nas wygląda. Będziesz musiał wynająć prawnika, sraty pierdaty i już może za dwa lata się coś wyklaruje.


To trwa w tym wypadku znacznie krócej (około pół roku) - z praktyki kolegi, który nie przyjął mandatu za 300 zł (za zimowe wejście na Mały Kościelec, wprost od schroniska). Musiał pojechać do sądu do Nowego Targu i te 300 zł zapłacił. Żadnego prawnika nie musiał wynajmować.

_________________
-------------------------------------------------
Studenckie Koło Przewodników Górskich "Harnasie" w Gliwicach zaprasza na kurs przewodnicki :)
http://www.skpg.gliwice.pl/kurs/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr wrz 10, 2014 8:41 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
trekker napisał(a):
I co jest obowiązek zrobienia tej drogi ?

obowiązku nie ma - pisałem wcześniej: są różne sposoby na kombinowanie. Niektórzy mawiają na to: oszustwo, ale przecież to też nie jest nazwa obowiązująca...

pozdrawiam
gb 8)

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr wrz 10, 2014 11:19 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14894
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Taka mała uwaga.

http://wspinanie.pl/2012/01/warunki-upr ... ora-parku/
(Sorki, link do wspinanie.pl z cytatem aktualnego rozporządzenia, nie znalazłem na "oryginalnej" stronie TPN.)
Cytuj:
taternictwo to przechodzenie trudno dostępnych partii Tatr przy zastosowaniu specjalnych umiejętności i odpowiedniego sprzętu,


Wyraz "wspinaczka", nie występuje w ogóle w regulaminie.
Występuje za to owszem (w pewnym sensie "niestety") "droga wspinaczkowa" i fraza
"... Uprawianie taternictwa ogranicza się do dróg wspinaczkowych: ..."
Regulamin sam w sobie nie podjął się jednak - tak jak to zrobił z "taternictwem" - zdefiniowania "drogi wspinaczkowej"*, czyli w praktyce koniecznym by było odwołanie się do "powszechnie uznanego sensu tej nazwy" (przy niejasnościach, a jakże, powołać rzeczoznawcę).



* - Czyli jak widać w TPN można uprawiać taternictwo wyłącznie na drogach od VI, bo jak wiadomo do V to drogi "turystyczne". :mrgreen:

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr wrz 10, 2014 12:16 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
grubyilysy napisał(a):
taternictwo to przechodzenie trudno dostępnych partii Tatr

Aby z tego coś wynikało to trzeba by zdefiniować słowo trudno. Niestety jest to pojęcie względne, więc w tym wypadku raczej niedefiniowalne.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz wrz 11, 2014 12:27 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 29, 2011 7:39 am
Posty: 227
Lokalizacja: Murzasichle
A zimą przed wyjściem zostawiacie ślad w książce?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz wrz 11, 2014 1:21 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
Jak się wspinam to oczywiście, a jak się spinam to olewam.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz wrz 25, 2014 5:46 am 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
Teoretycznie książki są tylko dla Taterników, ale zimą wpisywałem się też idąc np. Na Kościelec czy Kozi W.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz wrz 25, 2014 9:44 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
A kto to jest taternik ? Mozesz podać prawną definicję ? 8)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz wrz 25, 2014 1:15 pm 
Swój

Dołączył(a): Śr maja 28, 2014 9:15 am
Posty: 76
Taternictwo = wspinaczkę można uprawiać na ograniczonym przez TPN obszarze opisanym w rozporządzeniu dyrektora parku:
http://www.pza.org.pl/news.acs?id=139561
http://bip.malopolska.pl/tpnzakopane/Download/get/id,469401.html

Cytuj:
"... Uprawianie taternictwa ogranicza się do dróg wspinaczkowych: ...; Regulamin sam w sobie nie podjął się jednak - tak jak to zrobił z "taternictwem" - zdefiniowania "drogi wspinaczkowej"*, czyli w praktyce koniecznym by było odwołanie się do "powszechnie uznanego sensu tej nazwy" (przy niejasnościach, a jakże, powołać rzeczoznawcę)."
Przecież można wytyczyć nową drogę, lub wariant istniejącej w rejonie udostępnionym, jeśli tylko ktoś znajdzie na nią miejsce :roll: Ruch taternicki w zasadzie ogranicza się do ścian, ewentualnie do grani a one są "udostępnione". Ścieżki zejść też są udostępnione i niejednokrotnie określone (droga po głazach, zachód Grońskiego, wejście na Galerię). Chociaż może i rzeczywiście jest tutaj luka, bo co jeśli ktoś chciałby wytyczyć drogę w np samych trawkach - piszę oczywiście o lecie, bo drogi zimowe właśnie najczęściej wykorzystują takie formacje. Podobna dwuznaczność jest w przypadku uprawiania skituryzmu: są tereny udostępnione ale nie wolno zjeżdżać z udostępnionej ścieżki...

A kto to jest taternik? Jak to kto - ten kto się wspina!
Zarządzenie nie podaje czy są potrzebne jakiekolwiek osobne uprawnienia do uprawiania taternictwa. Przy czym dawniej wydawana karta taternicka nie jest już potrzebna, nawet nie jest potrzebna książeczka klubowa... Dawny byt taternika już nie istnieje... Teraz kurs taternicki I stopnia robią w.... Paklenicy.

Zarządzenie też rozwiązuje sprawę ksiąg wyjść w rejonach wspinaczkowych, a jeśli do książki wpiszę się turysta, ten wpis jest wykreślany. Dobrym zwyczajem jest podawanie precyzyjnie nazwy drogi (czasami nr. WHP) którą się planuje zrobić, sposobu zejścia i podejścia pod ścianę. Podawanie że idzie się "na Granaty" zapewne zostanie potraktowane jako wpis "turystyczny" i po prostu wykreślone. Ekstremaliści mogą oczywiście np. schodzić po drodze wspinaczkowej, czy trawersować w poprzek ściany... Nie jest to zabronione, ale poprzedzone wpisem w książce co się chce zrobić...

Jeśli ktoś turystyczne chciałby się wpisać to słyszałem że w schronisku na Polanie Chochołowskiej jest wystawiona książka wyjść dla turystów, ale nie byłem tam dawno i nie wiem czy tak faktycznie jest.

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz wrz 25, 2014 2:08 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
Widzę że nie zrozumiałeś.
Mi chodzi o definicję prawną, czyli zawartą w jakiejś ustawie RP.

Jeszcze w takim razie takie pytanie, wybieram się na Niżnie Rysy drogą 1041 według WHP. To jest wyjście taternickie czy turystyczne ? Jestem taternikiem czy nie ? Mam się wpisywać w książce wyjść czy nie ? Jak się nie wpiszę to znaczy że jestem turystą ? Jak się wpiszę to znaczy że jestem taternikiem ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz wrz 25, 2014 7:23 pm 
Swój

Dołączył(a): Śr maja 28, 2014 9:15 am
Posty: 76
Cytuj:
Jeszcze w takim razie takie pytanie, wybieram się na Niżnie Rysy drogą 1041 według WHP. To jest wyjście taternickie czy turystyczne ? Jestem taternikiem czy nie ? Mam się wpisywać w książce wyjść czy nie ? Jak się nie wpiszę to znaczy że jestem turystą ? Jak się wpiszę to znaczy że jestem taternikiem ?

Szczerze mówiąc nie bardzo rozumie, pytasz się o drogę podeściową/zejściową i chcesz się na niej wspinać?

To jest dokładnie to co jest regulowane przez ww przepis: ptk1 § 3 "W czasie dojścia oraz powrotu do dróg wspinaczkowych obowiązuje dojście najkrótszą bezpieczną drogą od najbliższego szlaku turystycznego, z tym, że zaleca się używanie tradycyjnie wykorzystywanych ciągów komunikacyjnych". Przykład: robisz coś na Niżnych Rysach np. na Czołówce, i korzystasz z drogi zejściowej np. przez Wantę lub, gdy podchodzisz pod grań, właśnie WHP 1041; robisz Filar Mięgusia i schodzisz przez Galerię; robisz jakąś drogę na Wołowej i schodzisz Grońskim. Pod Mnicha też nie przefruniesz, tylko podchodzisz pod ścianę ścieżką opisaną przez WHP. Samo pokonanie drogi podejściowej to jeszcze nie wspinanie, ale poruszanie się w rejonie udostępnionym. Jeśli idziesz na lub schodzisz z drogi wspinaczkowej masz prawo tam przebywać. Przypadkiem napotkany "filanc" z pewnością zapyta się ciebie co tam robisz i uwierz mi, że bez zaglądania w papiery będzie wiedział czy jesteś tam przez przypadek czy też idziesz łoić.... Bardzo często takie spotkania zdarzają się pod Mnichem.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz wrz 25, 2014 7:39 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
Kaytek napisał(a):
Teoretycznie książki są tylko dla Taterników, .


A możesz podać źródło tej teorii?

Chyba, że są dwa rodzaje książek: wyjść turystycznych i wyjść taternickich. Bo ksiązki wyjść istnieją chyba w każdym schronisku, nawet w Dolinie Chochołowskiej, a tam taterników jak wiadomo są tłumy ;-).

Z tego co kojarze, to niejednemu turyście skóre uratowało wpisanie się do takiej ksiązki.
BTW. Szanujące się miejsca noclegowe w Zakopanym książki wyjść (turystycznych?) również prowadzą.

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz wrz 25, 2014 7:48 pm 
Swój

Dołączył(a): Śr maja 28, 2014 9:15 am
Posty: 76
Definicji oficjalnej to jej pewnie nie znajdziesz. A jak znajdziesz to spełniają one czynności prawne na potrzeby sądów i będą to suche definicje. Nie wiem czy, i nigdy nie szukałem. Zdecydowanie polecam przewertowanie literatury, np. dawnych podręczników do nauki wspinania, Taterników. Może zajdziesz tam definicję alpinizmu i taternictwa, a na pewno przeczytasz co to jest. Pojęcie wspinania, taternictwa ewoluowało w przestrzeni dziejów. Za czasów "Pokutników" pojęcie rozumiane było inaczej niż za czasów "kaskaderów", a na pewno jest inne niż teraz kiedy wspinaniem rządzą sportowcy i wyniki.

Cytuj:
Chyba, że są dwa rodzaje książek: wyjść turystycznych i wyjść taternickich. Bo ksiązki wyjść istnieją chyba w każdym schronisku, nawet w Dolinie Chochołowskiej

Jeśli książka jest dla turystów, śwetnie: wpisywać się, szczególnie jak idzie się samotnie. Jednak nie należy wpisywać się do książek wyjść taternickich, bo te wpisy i tak są wykreślane, chyba że są to wpisy taternickie dotyczące konkretnej drogi.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz wrz 25, 2014 7:55 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
Cytuj:
§ 5

1) Osoby udające się i powracające z obszarów, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt. 1 – 3 są zobowiązane do zamieszczenia wpisu w „książce wyjść taternickich”.

2) Książki, o których mowa w § 5 ust. 1 będą wystawiane w schronisku w Morskim Oku, schronisku w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, schronisku na Hali Gąsienicowej, oraz w stacji kolei linowej na Kasprowym Wierchu.


Z tego co wiem ww. miejscach nie ma dwóch książek, więc ta co jest to jest książka wyjść taternickich.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz wrz 25, 2014 8:31 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
kilerus napisał(a):
Cytuj:
§ 5

1) Osoby udające się i powracające z obszarów, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt. 1 – 3 są zobowiązane do zamieszczenia wpisu w „książce wyjść taternickich”.

2) Książki, o których mowa w § 5 ust. 1 będą wystawiane w schronisku w Morskim Oku, schronisku w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, schronisku na Hali Gąsienicowej, oraz w stacji kolei linowej na Kasprowym Wierchu.


Z tego co wiem ww. miejscach nie ma dwóch książek, więc ta co jest to jest książka wyjść taternickich.


Czyli (domniemuje) w MOKO, D5SP, HG, Kaspro są książki wyjść (taternickich). W pozostałych schroniskach: Hala Kondratowa, Roztoka, Polana Ornak, Chochołowska są to książki wyjść (turystycznych (), o ile one istnieją. Na pewno taki buch jest w Chochołowskiej, na wprost recepcji, na prawo od wejścia na jadalnie.

Dawno dawno temu (lata '80 i '90) gdy czasami dreptałem w Wakacje po Tatrach jako dzieciak to w Chochołowskiej (i chyba na Ornaku tez) wpisywało się wyjścia szlakowe, przy czym jeżeli planowało się nocleg w innym schronisku/Zakopanym to w kolumnie godzina powrotu wpisywało się "bez powrotu".

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz wrz 25, 2014 8:41 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
Ja tam Zachodnich kompletnie nie kojarzę, a schronisk to już w ogóle. Chyba tylko raz spałem w Ornaku... Impreza z tych co to się nie przypomni do końca życia.

A nie:
Spałem w Kondratowej ze dwa razy. Z 10 lat temu...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz wrz 25, 2014 11:21 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
Wolf_II napisał(a):
Dawno dawno temu (lata '80 i '90) gdy czasami dreptałem w Wakacje po Tatrach jako dzieciak to w Chochołowskiej (i chyba na Ornaku tez) wpisywało się wyjścia szlakowe, przy czym jeżeli planowało się nocleg w innym schronisku/Zakopanym to w kolumnie godzina powrotu wpisywało się "bez powrotu".

potwierdzam - na Ornaku też :)

pozdrawiam
gb 8)

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt wrz 26, 2014 12:01 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
Pawel_Ko napisał(a):
pytasz się o drogę podeściową/zejściową i chcesz się na niej wspinać?

A dlaczego nie ? Teren udostępniony do wspinaczki, więc w czym problem ?
I według regulaminu TPN to idąc na tą drogę mam obowiązek się wpisać do książki wyjść.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt wrz 26, 2014 8:03 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
Wszystko się zmienia.
Kiedyś - były to po prostu książki wyjść (w domyśle - ze schroniska, traktowanego jako początek wyjścia) w góry. Taternicy/ci którzy szli na wspinaczkę podawali trasę, przypuszczalny czas, przypuszczalny termin powrotu, czas alarmowy. Turyści - na podobnej zasadzie - informowali (głównie dyżurującego w schronisku Goprowca) - o planowanej trasie. Wtedy - wyobraźcie to sobie - nie było telefonów komórkowych, ludzie mieli większą wyobraźnię, trochę inaczej myśleli. W sytuacji krytycznej - zabłądzenie, wypadek, załamanie pogody - inaczej wzywano pomocy (głosem, sześć błysków na minutę). Czas powrotu, czas awaryjny podawany był głównie po to, żeby - obca osoba - mogła rozpocząć akcję poszukiwawczą/ratunkową - nawet bez konkretnego wezwania. A znajomość planowanej trasy - ułatwiała poszukiwania.
Ale takie podejście wymagało większej odpowiedzialności.

Jak odbywa się to dziś (przynajmniej w zakresie "wyjść" turystycznych) - wszyscy wiemy. Powszechne przekonanie, że telefon komórkowy i kontakt z panem z centrali TOPR w przeciągu kilkunastu minut, najdalej godziny - załatwi problem - powoduje, że sugestia o profilaktycznych działaniach traktowana jest - co najmniej - jako zamach na wolność osobistą, albo chęć totalnej inwigilacji...

pozdrawiam
gb 8)
ps
doszukiwanie się - w tym nieformalnym obowiązku - wyłącznie "zabiegów" mających ograniczyć lewizny - to przejaw współczesności...

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt wrz 26, 2014 9:02 am 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
trekker napisał(a):
A kto to jest taternik ? Mozesz podać prawną definicję ?
Cholera nie wiem... Ale ja to chyba nie... Chyba, że taki nizinny, na wyżynnego mam za ciężką dupę 8)
Wolf_II napisał(a):
Czyli (domniemuje) w MOKO, D5SP, HG, Kaspro są książki wyjść (taternickich). W pozostałych schroniskach: Hala Kondratowa, Roztoka, Polana Ornak, Chochołowska są to książki wyjść (turystycznych (), o ile one istnieją. Na pewno taki buch jest w Chochołowskiej, na wprost recepcji, na prawo od wejścia na jadalnie.

I tak w tajemnicy Wam powiem, że gdy zimą szedłem np. na jakieś fragmenty Orlej Perci to nawet pomyślałem, aby skoczyć do Kondratowej wpisać się do turystycznej, lecz jakoś tak nie po drodze mi było i wpisywałem się w Muro profanując taternicką.
I co więcej po powrocie wypisałem się, a nikt mi wpisów nie wykreślał.


Ostatnio edytowano Pt wrz 26, 2014 9:13 am przez Kaytek, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt wrz 26, 2014 9:05 am 
Swój

Dołączył(a): Śr maja 28, 2014 9:15 am
Posty: 76
Cytuj:
Powszechne przekonanie, że telefon komórkowy i kontakt z panem z centrali TOPR w przeciągu kilkunastu minut, najdalej godziny - załatwi problem - powoduje, że sugestia o profilaktycznych działaniach traktowana jest - co najmniej - jako zamach na wolność osobistą, albo chęć totalnej inwigilacji...

Pamiętam jeszcze takie czasy kiedy WOP spisywał wszystkich którzy wychodzili i odpisywali powracających. To było pilnowanie, 100% pewności, ale czy to właśnie nie była inwigilacja :?
Pytanie jest takie: czy wybierając się na spacer na zatłoczonym szlaku potrzebna jest dodatkowa informacja dla TOPR-u? Chyba nie, jest tylu ludzi wokół nas że nieraz ciężko przejść. A w takim przypadku czy warto jest wpisać się do książki? Sam się nad tym zastanawiałem czekając w kolejce do wejścia na Klasyczną na Mnichu :wink:

PS: turystyka poza szlakami turystycznymi w TPN jest niedozwolona, dlatego nie są potrzebne książki wyjść turystycznych poza szlakowych np. na Niżne Rysy. Dobrym zwyczajem jest wprowadzenie książek wyjść dla turystów. Z tym że nie są to książki pamiątkowe, tylko mogą posłużyć do zlokalizowania (przynajmniej przybliżonego) osobnika który tej pomocy potrzebuje


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt wrz 26, 2014 11:09 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
Pawel_Ko napisał(a):
turystyka poza szlakami turystycznymi w TPN jest niedozwolona, dlatego nie są potrzebne książki wyjść turystycznych poza szlakowych np. na Niżne Rysy.

Bredzisz.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt wrz 26, 2014 12:07 pm 
Swój

Dołączył(a): Śr maja 28, 2014 9:15 am
Posty: 76
trekker napisał(a):
Pawel_Ko napisał(a):
turystyka poza szlakami turystycznymi w TPN jest niedozwolona, dlatego nie są potrzebne książki wyjść turystycznych poza szlakowych np. na Niżne Rysy.

Bredzisz.


Jak tak, to podaj chociaż jeden przykład gdzie w terenie "udostępnionym" oficjalnie można zejść ze szlaku idąc TURYSTYCZNIE a nie posiadając zezwolenia?

Bardzo ciekawy jestem odpowiedzi :!:

PS w TANAP-ie takie miejsca są...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt wrz 26, 2014 12:48 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14894
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Pawel_Ko napisał(a):
Taternictwo = wspinaczkę

Że co?
Właśnie wróciłem z panelu, stanowczo protestuję przeciwko tezie, że uprawiałem tam "taternictwo"!

Pawel_Ko - może zapodaj Twoje rozumienie, a najlepiej definicję:

TURYSTYKA* -
TATERNICTWO -
WSPINACZKA -

* Najlepiej chyba razem z przymiotnikami: GÓRSKA / GÓRSKA KWALIFIKOWANA

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt wrz 26, 2014 1:13 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14894
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Pawel_Ko napisał(a):
wspinaniem rządzą sportowcy i wyniki.

E, to się im tak tylko wydaje.
Co to znaczy "rządzą"?
Ja się wspinam i - jeśli tylko nie łamię przepisów czy ogólnie przyjętych zasad "kultury" - w dupie mam, co komu do tego.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt wrz 26, 2014 1:29 pm 
Swój

Dołączył(a): Śr maja 28, 2014 9:15 am
Posty: 76
grubyilysy napisał(a):
Pawel_Ko napisał(a):
Taternictwo = wspinaczkę

Że co?
Właśnie wróciłem z panelu, stanowczo protestuję przeciwko tezie, że uprawiałem tam "taternictwo"!

Pawel_Ko - może zapodaj Twoje rozumienie, a najlepiej definicję:

TURYSTYKA* -
TATERNICTWO -
WSPINACZKA -

* Najlepiej chyba razem z przymiotnikami: GÓRSKA / GÓRSKA KWALIFIKOWANA


Chyba za dużo ode mnie wymagasz. Te zagadnienia i ich definicję są do znalezienia. Turyzm i jego różne rodzaje rozkładają na czynniki pierwsze na kursach przewodnickich, omawiając je od strony psychologicznej, nazewniczej, zwyczajowej i Bóg jeszcze wiedzieć jakiej. Przechodziłem przez to, na szczęście dawno i to na zasadzie 3xz.

A to że nie uprawiałeś taternictwa - wierze że go nie uprawiałeś, ciężko jest je uprawiać poza Tatrami. A jeśli w Tatrach taternictwo nie jest tożsame ze wspinaczką? To z czym? Z turystyką do M-Oka? A może z wejściem na np. Mięgusia Czarnego, drogą po Głazach? A może turystyką kwalifikowaną jest pokonanie Lewych Wrześniaków, a taternictwem dopiero pokonywanie dróg powyżej 7?! (Wg mnie, samo słowo taternik już powinno przestać funkcjonować bo obecnie nie ma kogoś takiego - karta i stopnie nie obowiązują!).

Jaka jest wg Ciebie różnica między wspinaczem a taternikiem?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt wrz 26, 2014 1:30 pm 
Swój

Dołączył(a): Śr maja 28, 2014 9:15 am
Posty: 76
grubyilysy napisał(a):
Pawel_Ko napisał(a):
wspinaniem rządzą sportowcy i wyniki.

E, to się im tak tylko wydaje.
Co to znaczy "rządzą"?
Ja się wspinam i - jeśli tylko nie łamię przepisów czy ogólnie przyjętych zasad "kultury" - w dupie mam, co komu do tego.


I tak trzymać, ja też


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt wrz 26, 2014 2:48 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
1 Tom WHP opisy skali trudności napisał(a):
Drogi nieco trudne - (od tych dróg zaczyna się właściwa wspinaczka)


1 Tom WHP napisał(a):
dla turystów bez specjalnego przygotowanie i sprzetu taternickiego(wspinaczkowego) wchodzą w rachubę jedynie drogi "bez trudności", "b. łatwe" i łatwe" oraz wyjątkowo drogi "nieco trudne"


Co z tego wynika? Ano to, że będąc na drodze o wycenie I można się spokojnie wybronić, bo tylko w wyjątkowych przypadkach taka droga jest dostępna dla turystów.

Sądzę, ze drogi o wycenie I to drogi taternickie.


Idźmy zatem dalej:

Taternictwo to alpinizm uprawiany w Tatrach. Alpinizm to wspinaczka górska.

Na Wiki mamy definicję wspinaczki:

Wiki napisał(a):
Wspinaczka – przemieszczanie się w terenie na tyle stromym, że wymaga on użycia rąk co najmniej do utrzymania równowagi.


Wrócę do skali stopniowej


1 Tom WHP opisy skali trudności napisał(a):
Drogi bez trudności - są to takie, na których w ogóle nie trzeba używać rąk
Drogi bardzo łatwe - rąk używa się jedynie dla utrzymania równowagi i to tylko w niektórych miejscach
Drogi łatwe - użycie rąk staje się konieczne do wspinania


Od czasów Paryskiego wiele się nie zmieniło w kwestii używania rąk...

Proszę bardzo!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 258 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 30 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL