Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz cze 06, 2024 11:38 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr lis 19, 2014 9:13 am 
Weteran

Dołączył(a): N cze 02, 2013 2:57 pm
Posty: 126
Lokalizacja: Kraków / Zakopane
Witam,

Czy robił ktoś z tego forum kursy lawinowe organizowane w DPSP ?
Myślę o zrobieniu I i II stopnia w styczniu (jest jeden za drugim).
Czy warto ? Jak się przygotować przed kursem (poza sprzętem) ?
Czy po tym kursie faktycznie będę miał jakieś przydatne, praktyczne umiejętności które wykorzystam ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lis 19, 2014 9:24 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 09, 2012 2:17 pm
Posty: 2995
Lokalizacja: Kraków
Robiłem kurs w D5S. Dużo teorii, dużo informacji, jednak brakowało mi informacji o tym jak się poruszać, aby nie wywołać lawiny.

Czasami ktoś organizuje na "zamówienie" kursy dla małej grupki ludzi w Chochołowskiej czy (chyba) nad MOKiem z Tomkiem Nodzyńskim, o ile dobrze pamiętam, i to mi się wydaje lepszym rozwiązaniem.

_________________
blog.marcinszymkowski.pl

"W warunkach normalnych najwięcej pomaga technika. Natomiast w sytuacjach wyjątkowych najważniejszy jest hart ducha." - Walter Bonatti


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lis 19, 2014 11:06 am 
Weteran

Dołączył(a): N cze 02, 2013 2:57 pm
Posty: 126
Lokalizacja: Kraków / Zakopane
A Ty robiłeś I czy II stopnia ? Czy wtedy wyglądało to jeszcze inaczej ?
Teoria ważna - ale czy sporo praktyki ? Ogarnę na takim kursie używanie podstawowego sprzętu ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lis 19, 2014 1:51 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 09, 2012 2:17 pm
Posty: 2995
Lokalizacja: Kraków
Ja robiłem I stopień. Po jego skończeniu uznałem, że drugiego raczej nie zrobię, ponieważ, z tego co pamiętam, był on bardziej ukierunkowany na działania w grupach i pomoc TOPR-owi, co uznałem za zbędne.

Z tego co pamiętam to było tak:
- piątek, (wieczór) - spotkanie organizacyjne, każdy opowiadał co i jak...
- sobota, (rano) - teoria, (popołudnie) - ćwiczenia w terenie, wieczór (teoria)
- niedziela (rano) teoria, (popołudnie do wieczora) - ćwiczenia w terenie

Z tego co pamiętam z zadań w terenie to było między innymi:
- posługiwanie się detektorem, szukanie poszkodowanego itp.
- posługiwanie się sondą i łopatą, tak, aby nikogo nie zabić podczas ratowania
- pierwsza pomoc, wiadomo
- ocena warunków na podstawie bloku śnieżnego

Generalnie spoko, tak jak mówiłem. Bardzo dużo teorii, dużo analiz wypadków tatrzańskich, informacje o tym przy jakim stopniu gdzie i kiedy itp. Jednak jak mówiłem, zabrakło mi informacji o tym jak się poruszać a dużo było co zrobić jak już się coś stanie.

Tutaj jest kilka zdjęć z kursu i działań w terenie. Może one dadzą Ci większy pogląd na to co się działo. Muszę też przyznać, że akurat mimo słabej zimy to warunki nam się trafiły świetne https://www.flickr.com/photos/szymkowsk ... 854554688/

_________________
blog.marcinszymkowski.pl

"W warunkach normalnych najwięcej pomaga technika. Natomiast w sytuacjach wyjątkowych najważniejszy jest hart ducha." - Walter Bonatti


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lis 19, 2014 3:37 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 17, 2013 7:34 am
Posty: 782
Lokalizacja: Jaworzno
Muniek nie wiem czy robienie 2 kursów pod rząd ma sens. Każda wiedza wymaga czasu i usystematyzowania.
Najczęściej polecają szkolenia w D5S, w Moku u Tomka Nodzyńskiego, w Chochołowskiej u Alka Niźnikiewicza.
Na Twoim miejscu wybrałbym się gdzie kolwiek w styczniu/lutym, a potem pojechał w kwietniu na Dni Skiturowo-Lawinowe do D5S, tak dla towarzystwa oraz przypomnieć sobie pewne sprawy. Takie szkolenie nie zrobi z Ciebie eksperta... pozostanie i tak dużo pytań :P. A wiedza czasami potrafi przytłoczyć :P później wszędzie widzisz zagrożenia :P

Pozdrawiam
Tomek

_________________
"Gdyby ludzie od jaskiniowej epoki robili tylko to, co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach" - Stanisław Lem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lis 19, 2014 4:51 pm 
Weteran

Dołączył(a): N cze 02, 2013 2:57 pm
Posty: 126
Lokalizacja: Kraków / Zakopane
Dni Skiturowo-Lawinowe - o tym nie słyszałem, dzięki sprawdzę w necie info z czym to się je ;-)
Są jeszcze inne imprezy / szkolenia o podobnej tematyce z których warto skorzystać ?

Może i masz rację że jeden za drugim nie ma sensu. Cóż...I stopień zaatakuję na pewno i pomyślę co dalej.

Co do fotek - opór śniegu :D:D podoba mi się, czuję że może być fajnie :-)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lis 20, 2014 9:53 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
Muniek napisał(a):
Są jeszcze inne imprezy / szkolenia o podobnej tematyce z których warto skorzystać ?

http://podhale24.pl/rozmaitosci/artykul/33092/WinterCamp_2015__rozpoczely_sie_zapisy_.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lis 20, 2014 4:49 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 17, 2013 7:34 am
Posty: 782
Lokalizacja: Jaworzno
trekker byłeś na WinterCampie? jakieś opinie? pytam z ciekawości ponieważ cena wydaje mi się dosyć duża 399zł... chyba wolałbym dopłacić i za 440zł iść na szkolenie z turystyki zimowej do Maćka Ciesielskiego w D5S. Chociaż zdaję sobie sprawę że to są 2 różne szkolenia :P

_________________
"Gdyby ludzie od jaskiniowej epoki robili tylko to, co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach" - Stanisław Lem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lis 20, 2014 5:36 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Szkolenia mają sens jeśli przećwiczysz to później nie jeden raz a kilkanaście razy. Nie rób szkolenia I i II stopnia naraz bo po II zapomnisz wszystko albo dostaniesz taką dawkę wiadomości o zagrożeniach że z I stopnia nie będziesz pamietał nic.
Moje szkolenia wyglądały trochę inaczej. Piątek do wieczora teoria, sobota od rana do 16 ćwiczenia w terenie, niedziela rano teoria później teren.
II stopień rozszerzone wszystko. Jeśli nie będziesz pamiętał wielu rzeczy z I to strata czasu i kasy. Takich szkoleń kursowych odbyłem 6 a potem ćwiczyłem to chyba jeszcze 10 razy. Tyle że umnie patrzyli na technikę i radzenie sobie podczas akcji ratunkowej.


Major napisał(a):
WinterCampie?


Ja bym to inaczej nazwał grupowa zabawa bo szkolenie po 50 i więcej osób jest bezsensu.
O ile bedą mieć śnieg bo zeszłym roku to malutki problem mieli z tym śniegiem.

400zeta z tego muszą opłacić gości i wypożyczenie sprzętu i inne pierdoły.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lis 21, 2014 1:13 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
Major napisał(a):
trekker byłeś na WinterCampie?

Nie, nie byłem, jakoś sobie radzę zimą w górach bez tego, nie znałem nawet stawki wpisowego. Jak za taką imprezę, obecnie chyba bardziej komercyjna niż szkoleniową (mogę się mylić oczywiście) to jednak zdecydowanie za dużo.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lis 21, 2014 11:00 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 09, 2012 2:17 pm
Posty: 2995
Lokalizacja: Kraków
trekker napisał(a):
bardziej komercyjna niż szkoleniową

Bardziej zabawa i udawanie szkolenia niż coś co się może przydać, chociaż pewnie lepsze to niż nic.

_________________
blog.marcinszymkowski.pl

"W warunkach normalnych najwięcej pomaga technika. Natomiast w sytuacjach wyjątkowych najważniejszy jest hart ducha." - Walter Bonatti


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lis 21, 2014 2:48 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 17, 2013 7:34 am
Posty: 782
Lokalizacja: Jaworzno
m__s napisał(a):
Bardziej zabawa i udawanie szkolenia niż coś co się może przydać, chociaż pewnie lepsze to niż nic.


Pytanie czy właśnie nie da złudnego poczucia że odbyło się szkolenie z turystyki zimowej... a później zonk :roll:

_________________
"Gdyby ludzie od jaskiniowej epoki robili tylko to, co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach" - Stanisław Lem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn gru 01, 2014 9:35 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N paź 05, 2008 8:16 pm
Posty: 1359
Lokalizacja: silesia
Muniek - zrób sobie "zimowy kurs turystyki wysokogórskiej" - tak się to chyba nazywało. Ja robiłem u Jarka Cabana w Murowańcu. Trwało to chyba 3 albo 4 dni. 400 albo 500 zł od głowy. Niewielkie grupy 5-7 osób dzięki czemu każdy ćwiczy. Sporo teorii, ale też i praktyki. Nauczysz się korzystać ze sprzętu (raki, czekan), poznasz podstawy asekuracji w śniegu, powspinasz się trochę na wędkę na lodospadach przy Zmarzłym. Sporo czasu poświęconego jest też lawinom. Myślę, że na początek to Ci w zupełności wystarczy i będziesz zadowolony. Wieczorem od Jarka można dowiedzieć się różnych ciekawostek przy piwie :)

_________________
I was blind but now I can see...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn gru 08, 2014 6:55 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 09, 2014 2:19 pm
Posty: 3047
Byłem w tym roku na Dniach Lawinowo - Skiturowych w Piątce. Impreza bardzo fajna dla początkujących zimą. Bardziej na zasadzie samego zapoznania ze sprzętem (raki, czekan, detektory lawinowe, skitury, sprzęt nawigacyjny ...) niż nabycia konkretnych umiejętności, bo godzinę czy dwie samego wykładu z konkretnego tematu można porównać do informacji jakie znajdziesz bez trudu w sieci. Tutaj możesz jednak wszystkiego dotknąć, przymierzyć, wypróbować, podpytać.
Dodatkowo w salce na górze organizowane są prelekcje o różnorodnej tematyce górskiej.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL