Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Pn cze 24, 2024 1:02 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 106 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz lut 05, 2015 6:30 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
raffi79. napisał(a):
użycie modeli latających – opłatę podstawową podwyższa się o 10 000,00 zł

Dobrze kojarzę, że widziałem gdzieś zdjęcia z drona nad Morskim Okiem? Wysupłałeś te 10 koła czy na krzywy ryj latałeś?

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lut 05, 2015 8:25 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
piomic napisał(a):
Dobrze kojarzę, że widziałem gdzieś zdjęcia z drona nad Morskim Okiem? Wysupłałeś te 10 koła czy na krzywy ryj latałeś?

Tutaj widać ten cennik bardziej przystępnie:
http://tpn.pl/kontakt/zalatw-sprawe/filmowanie
Opłata za realizację zdjęć filmowych:
-> filmy komercyjne (opłata za dzień zdjęciowy)
-> użycie modeli latających – opłatę podstawową podwyższa się o 10 000,00 zł

Prywatne filmy, realizowane w celach niezarobkowych raczej się tutaj nie kwalifikują
I ważne jest to:
Cytuj:
Upoważnienie do pobierania ww. opłat jest zawarte w Ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Zgodnie z brzmieniem odpowiednich przepisów za udostępnianie parku narodowego lub niektórych jego obszaró w mogą być pobierane opłaty. Definicja pojęcia "udostępnianie" zawarta jest w ustawie. Oznacza ono umożliwianie fotografowania lub filmowania w celach zarobkowych oraz korzystania z zasobów, tworów i składników przyrody w celach naukowych, edukacyjnych, turystycznych, rekreacyjnych i sportowych. Wysokość opłat ustala dyrektor parku narodowego. Opłaty, o których mowa, są przychodami gospodarstw pomocniczych przy parkach narodowych i są przeznaczone na tworzenie i utrzymanie infrastruktury turystycznej i edukacyjnej parku narodowego oraz na ochronę przyrody.

Zupełnienie nie rozumiem emocji - układ jest uczciwy i prosty: chcesz zarabiać na tym co sfilmujesz na terenie Parku to płacisz.

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lut 05, 2015 9:19 am 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
piomic napisał(a):
gdzieś zdjęcia z drona nad Morskim Okiem? Wysupłałeś te 10 koła czy na krzywy ryj latałeś?



1.Nie latam w celach komercyjnych nad Tatrami. W innych rejonach tak.
2.Mam egzaminy państwowe do latania dronem do wagi 25 kg wydane przez ULC
3.Prawo nie określa jasno czy zakaz obwiązuje na terenie parków narodowych. Jest wydzielona strefa RN.
To co wiemy jedynie w USA jest całkowity zakaz latania dronami w PN.
Jakiś czas temu TVN rozpromował film który chłopaki nakręcili dronem nad Tatrami.
4. Podobna sytuacja jest że nie mogą latać na paralotniach i małe samoloty guzik prawda latają nad Tatrami.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lut 05, 2015 8:34 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 09, 2014 2:19 pm
Posty: 3048
Jak prawnie wygląda sytuacja z własnością przestrzeni powietrznej? Polskie prawo nie daje chyba własności tego co pod i nad powierzchnią gruntu. Wobec powyższego wydany zakaz byłby bezprawny bo TPN nie dysponuje przestrzenią powietrzną nad Tatrami.
Cennik jaki widnieje na stronie TPN dotyczy zdjęć robionych ze szlaku i poza nim, a przestrzeń powietrzna nie zawiera się w tych ramach, więc nawet i komercyjne filmy można robić :mrgreen:
BTW, TPN ma prawo pobierania opłat za zdjęcia Tatr robionych zza ich granicy? Bardzo dużo takich zdjęć jest wykorzystywanych komercyjnie na różnych produktach. Jeśli nie to przestrzeń powietrzna jest takim miejscem.

Pozostaje jeszcze interpretacja kto czy co robi zdjęcia? Jeśli operator drona, który znajduje się na szlaku to zdjęcie powinno być potraktowane jako robione ze szlaku i to co pisałem powyżej nie miałoby już większego sensu. Jeśli miejscem robienia zdjęć jest pozycja obiektywu to fotki strzelać można by już do woli.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lut 05, 2015 9:40 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
Kwestia przelotów nad parkiem narodowym (dowolnym) - na odpowiednio małej wysokości, to także - a może nawet przede wszystkim problem związany z ochroną. Najprościej tłumacząc - zachodzi obawa, że przelatujący paralotniarz, szybowiec czy coś innego - może zostać uznany, polującego drapieżnika. W przypadku maszyn silnikowych - dochodzi kwestia hałasu.
O ile się orientuję - to kwestia wysokości przelotu. A - zapewne - wysokości, które są "bezpieczne" dla przyrody, wchodzą już pod jurysdykcję instytucji panujących nad ruchem powietrznym nad Polską.

Przypuszczam, że kwestia dronów nie jest jeszcze - w szczegółowy sposób skodyfikowana. Są ciche - więc raczej kwestia hałasu, płoszenia nie wchodzi w grę, natomiast nie wiem - czy i jak - jest traktowane - możliwe - uznawanie dronów przez zwierzęta za drapieżniki.

krank1 napisał(a):
Polskie prawo nie daje chyba własności tego co pod i nad powierzchnią gruntu.

Chyba trochę inaczej - park narodowy - jako instytucja nie jest "prywatnym właścicielem" gruntu. Jest przedstawicielem tegoż Państwa - tak więc wszelkie regulacje odnoszące się do korzystania z parku jako fragmentu Państwa Polskiego - wydawane są przez to Państwo.
Z tym, że nawet gdyby był to teren prywatny, to - przynajmniej w odniesieniu do tego co pod ziemią jest (w sensie pod gruntem) - właścicielem wszelkich bogactw naturalnych, surowców - jest Państwo Polskie. Przypuszczam - zapewne jest to gdzieś do sprawdzenia, że podobnie jest z przestrzenią powietrzną.
Państwo jest właścicielem Parku - zatem prawdopodobnie jest również właścicielem przestrzeni powietrznej nad - jak i tego co jest pod - powierzchnią terenu.

pozdrawiam
gb 8)
ps
przytoczony powyżej cennik dotyczy zdjęć filmowych - takie odnoszę wrażenie, a nie fotografii.
pps
krank1 napisał(a):
TPN ma prawo pobierania opłat za zdjęcia Tatr robionych zza ich granicy? Bardzo dużo takich zdjęć jest wykorzystywanych komercyjnie na różnych produktach.

To też jest chyba drobne uproszczenie. Raczej TPN nie pobiera opłat z zdjęcia filmowe Tatr robione z daleka. Natomiast - jeśli sobie przypominam ostatnie reklamy, w których jest jakieś odniesienie do terenów górskich - to w większości przypadków są tam wykorzystywane panoramy, czy krajobrazy - ale przerobione cyfrowo. W sumie ciekawy problem - warto się będzie zapytać "u źródła" :)

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lut 05, 2015 11:50 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
raffi79. napisał(a):
3.Prawo nie określa jasno czy zakaz obwiązuje na terenie parków narodowych.

No wiem. Póki co jeszcze jest bariera finansowa, Ty masz kursy ale w sklepie drona może kupić każdy, nie sprawdzają czy ma papiery, nie ma szczegółowych regulacji, nie ma wyraźnej granicy dron/model/zabawka. Tak sobie myślę: jak cena spadnie (a spadnie, nie ma bata) w słoneczne sierpniowe popołudnie chmura klamotów będzie się unosiła nad asfaltem z kumulacją na jego końcu. Będzie je porywał wiatr, będą się zderzały i spadały. Część pewnie zakończy żywot u pstrągów (po jakim czasie z baterii pod wodą uwolnią się metale ciężkie?).
Nie wiem jak to powinno wyglądać, ale wolna amerykanka to chyba najgorsze wyjście.

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lut 06, 2015 8:06 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10407
Lokalizacja: miasto100mostów
piomic napisał(a):
raffi79. napisał(a):
3.Prawo nie określa jasno czy zakaz obwiązuje na terenie parków narodowych.

No wiem. Póki co jeszcze jest bariera finansowa, Ty masz kursy ale w sklepie drona może kupić każdy, nie sprawdzają czy ma papiery, nie ma szczegółowych regulacji, nie ma wyraźnej granicy dron/model/zabawka. Tak sobie myślę: jak cena spadnie (a spadnie, nie ma bata) w słoneczne sierpniowe popołudnie chmura klamotów będzie się unosiła nad asfaltem z kumulacją na jego końcu. Będzie je porywał wiatr, będą się zderzały i spadały. Część pewnie zakończy żywot u pstrągów (po jakim czasie z baterii pod wodą uwolnią się metale ciężkie?).
Nie wiem jak to powinno wyglądać, ale wolna amerykanka to chyba najgorsze wyjście.
Widzisz, Krank? nie tylko ja twierdzę, że drony to zuo.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lut 06, 2015 8:18 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So wrz 17, 2011 5:28 pm
Posty: 1479
Lokalizacja: Kraków NH
piomic napisał(a):
wolna amerykanka to chyba najgorsze wyjście.


Spadnie komuś na głowę, to się pewnie za to wezmą.

_________________
"Ludzie przeważnie nie są źli. Po prostu czasem dają się porwać jakiejś idei"
Moje pstryki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lut 06, 2015 8:38 am 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
krank1 napisał(a):
Jak prawnie wygląda sytuacja z własnością przestrzeni powietrznej?


Zarządza ULC nie TPN.

gb napisał(a):
Kwestia przelotów nad parkiem narodowym (dowolnym) - na odpowiednio małej wysokości,


I tutaj zaczynają się schody. Służba Parku musi CI udowodnić że leciałeś na wysokości np. 100m a nie 250m bez urządzeń telemetrycznych w dronie nie ma możliwości udowodnienia na jakiej jesteś wysokości.
Wszystkie drony w podstawowym wyposażeniu nie mają takich urządzeń.


gb napisał(a):
Raczej TPN nie pobiera opłat z zdjęcia filmowe Tatr robione z daleka


Obecnie technologia dornów pozwala na lot do kilku km od bazy. Najnowsze DJI z systemami kontroli lotu oddalały się na odległość prawie 6km nie mówiąc o urządzeniach rzędu 25.000zł /wielowirnikowce/


piomic napisał(a):
le w sklepie drona może kupić każdy, nie sprawdzają czy ma papiery,



Fakt sa mini drony rzędu 120zł zabawki. Za podstawowy sprzęt trzeba wydać min 5tysięcy + kamery


piomic napisał(a):
w słoneczne sierpniowe popołudnie chmura klamotów będzie się unosiła nad asfaltem z kumulacją na jego końcu


Może tak być.
Wydanie rozporządzenia przez Dyrektora iż drony nie mogą latać nad TPN bez ustawy czy wytycznych ULC będzie bezprawne. Pożyjemy zobaczymy.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lut 06, 2015 8:56 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
raffi79. napisał(a):
I tutaj zaczynają się schody. Służba Parku musi CI udowodnić że leciałeś na wysokości np. 100m a nie 250m bez urządzeń telemetrycznych w dronie nie ma możliwości udowodnienia na jakiej jesteś wysokości.
Wszystkie drony w podstawowym wyposażeniu nie mają takich urządzeń.

Ależ z tym nie ma problemu. Najmniejszego.
Wystartowałeś poza parkiem? Jeśli nie to musiałeś lecieć poniżej 100, nawet poniżej 3 m.

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lut 06, 2015 9:40 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
Krzysiek1980 napisał(a):
piomic napisał(a):
wolna amerykanka to chyba najgorsze wyjście.


Spadnie komuś na głowę, to się pewnie za to wezmą.


Proszę Cię! Tutaj działać powinny sądy, a nie mnożenie przepisów. Niedługo to nie będę mógł dupy podetrzeć liściem, bo sobie krzywdę zrobię. Po to są sądy żeby dochodzić swojego (w końcu jeśli jesteś poszkodowanym to ktoś za to odpowiada). No ale jak sprawa u nas trwa 11 lat, a później trzeba ja umorzyć, bo się przedawniła, a policja nie potrafi rozłożyć puzzli z 24 elementów to lepiej zakazać wszystkiego. Tak jest łatwiej. Dodatkowo można syna, kumpla i kochankę zatrudnić w urzędzie do wydawania pozwoleń i certyfikatów.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lut 06, 2015 10:00 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
raffi79. napisał(a):
I tutaj zaczynają się schody. Służba Parku musi CI udowodnić że leciałeś na wysokości np. 100m a nie 250m bez urządzeń telemetrycznych w dronie nie ma możliwości udowodnienia na jakiej jesteś wysokości.


Tylko zastanawiam się po co?
Po co - ktokolwiek - miałby zachowywać się/działać - w taki sposób, że mając świadomość szkodliwości tego działania, działa tak tylko dlatego, że ktoś inny "musi" mu tę szkodliwość udowodnić. Żeby mu się ta "wolność" nie zmarnowała broń Boże.


pozdrawiam
gb 8)

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lut 06, 2015 10:10 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So wrz 17, 2011 5:28 pm
Posty: 1479
Lokalizacja: Kraków NH
kilerus napisał(a):
Tak jest łatwiej. Dodatkowo można syna, kumpla i kochankę zatrudnić w urzędzie do wydawania pozwoleń i certyfikatów.


No właśnie. Dlatego nie będę zdziwiony, gdy ktoś "w trosce o nasze głowy" wprowadzi jakiś zakaz. Jeśli można na czymś zarobić (byle nie Ty, a na Tobie), to przepis się stworzy. By żyło się lepiej!

_________________
"Ludzie przeważnie nie są źli. Po prostu czasem dają się porwać jakiejś idei"
Moje pstryki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lut 06, 2015 4:41 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pt maja 29, 2009 3:57 pm
Posty: 1882
Lokalizacja: Lublin
kilerus napisał(a):
Niedługo to nie będę mógł dupy podetrzeć liściem,


... bo Cię z drona sfilmują.... :mrgreen: , to jeszcze pół biedy ... gorzej jak ulegnie awarii i dostaniesz klapsa. :wink:

_________________
Strząsnąć tę pisowską szarańczę.
Schetyna.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lut 06, 2015 8:40 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 09, 2014 2:19 pm
Posty: 3048
Krabul napisał(a):
piomic napisał(a):
raffi79. napisał(a):
3.Prawo nie określa jasno czy zakaz obwiązuje na terenie parków narodowych.

No wiem. Póki co jeszcze jest bariera finansowa, Ty masz kursy ale w sklepie drona może kupić każdy, nie sprawdzają czy ma papiery, nie ma szczegółowych regulacji, nie ma wyraźnej granicy dron/model/zabawka. Tak sobie myślę: jak cena spadnie (a spadnie, nie ma bata) w słoneczne sierpniowe popołudnie chmura klamotów będzie się unosiła nad asfaltem z kumulacją na jego końcu. Będzie je porywał wiatr, będą się zderzały i spadały. Część pewnie zakończy żywot u pstrągów (po jakim czasie z baterii pod wodą uwolnią się metale ciężkie?).
Nie wiem jak to powinno wyglądać, ale wolna amerykanka to chyba najgorsze wyjście.

Widzisz, Krank? nie tylko ja twierdzę, że drony to zuo.

Kiedyś wszyscy twierdzili, że ziemia jest płaska :)
Po ostatniej przygodzie jaką miałem nie sposób po części się z Wami nie zgodzić. Wg mnie małych zabawek nikt nie będzie nosił w góry żeby sobie tylko polatać. Raczej będą to drony wyposażone w kamerki lub aparaty fotograficzne. Takie urządzenie zajmuje już trochę miejsca w plecaku i ciut waży więc będą to minusy ograniczające tłok latających urządzeń i nie sądzę aby latało ich dużo (dodatkowa opłata zniechęca jednak bardziej). Słowo się rzekło - jeśli ustrzelisz na jednej fotce kilka masz dobrą flaszkę :)
Kwestią czasu jest jednak jak taki dron się zgubi, nawet jeśli latać ich będzie niewiele. Czy będzie to miało wpływ na ogólną kondycję flory i fauny? Myślę, że znikomą. Co nie znaczy, że TPN jest miejscem na takie klamoty.
Pokusa zrobienia zdjęć z perspektywy ptaka jest jednak duża tym bardziej, że takich materiałów jest w sieci niewiele.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lut 06, 2015 9:01 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
krank1 napisał(a):
Kwestią czasu jest jednak jak taki dron się zgubi


Drony posiadają GPS który w przypadku słabej baterii, czy zaniku sygnału baza-dron automatycznie wraca do punktu startowego. Podstawa to bardzo dobrze skalibrować drona przed startem. Ostatnio miałem taki mega szybki powrót /max prędkość to 15m/s/


Myślę że niebawem wyjdą dokładne wytyczne gdzie i na jakiej wysokości można latać.
Kilka lat temu drony były bardzo drogie i miało je nie wiele osób. Obecnie ceny spadły i posługuje się dużo więcej osób prywatnie a nie w celach zarobkowych.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lut 06, 2015 9:14 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 09, 2014 2:19 pm
Posty: 3048
raffi79. napisał(a):
Drony posiadają GPS który w przypadku słabej baterii, czy zaniku sygnału baza-dron automatycznie wraca do punktu startowego.

mój nie wrócił, choć próbował :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lut 06, 2015 9:18 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
krank1 napisał(a):
mój nie wrócił, choć próbował


Pewnie odleciałeś na 5 km :)

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lut 06, 2015 9:24 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
Miał pod górkę. :mrgreen:
kilerus napisał(a):
Po to są sądy żeby dochodzić swojego (w końcu jeśli jesteś poszkodowanym to ktoś za to odpowiada).
No, zjebiesz się ze ściany bo jakaś dziunia chciała zrobić zdjęcie taternika z bliska i życzę powodzenia w zbieraniu dowodów że to właśnie jej latawiec Cię wypłoszył...

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lut 06, 2015 9:33 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
A jak spadnie mi szybowiec na głowę?

Toż napisałem: sądy nie działają. To trzeba zmienić. Prawo i egzekwowanie prawa to tragedia w naszym kraju. Ty natomiast chcesz wprowadzać nowe prawa, a z dotychczasowymi nasze państwo sobie nie radzi. Papier wszystko przyjmie. Znowu będą Ci co mogą i Ci co nie mogą. Z pewnością będzie trzeba zatrudnić nowych urzedasów. Super!

Swoją drogą to większe prawdopodobieństwo jest, ze się zjebię jak ktoś mi zrzuci kamień na głowę. czy nie lepiej byłoby wprowadzić ustawę zakazującą zrzucania kamieni w górach? A jak ja dojdę do tego kto mi go zrzucił?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lut 06, 2015 9:35 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
kilerus napisał(a):
A jak spadnie mi szybowiec na głowę?



Albo A380-800 :mrgreen:

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Ostatnio edytowano Pt lut 06, 2015 9:44 pm przez raffi79., łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lut 06, 2015 9:37 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
Może nie umrę od spadającego drona, ale z głodu żeby tych wszystkich co to kontrolują utrzymać. To ja wolę od drona - szybciej, bardziej humanitarnie.

raffi79. napisał(a):
A380-800


ATR 72 jest bardziej pawdopodobny


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lut 06, 2015 10:02 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 09, 2014 2:19 pm
Posty: 3048
piomic napisał(a):
Miał pod górkę. :mrgreen:

Żebyś wiedział:) tyle że górką był nagły poryw wiatru. Wiatr był szybszy niż maksymalna prędkość drona, tak jak byś zbyt wolno schodził po ruchomych schodach które jadą do góry
raffi79. napisał(a):
Pewnie odleciałeś na 5 km :)

Jak straciłem kontakt wzrokowy to wyłączyłem pilota aby dalej walczył sam, wadą tego programu jest to że nie leci na maksymalnej mocy ale i tak już go nie widziałem.
kilerus napisał(a):
Może nie umrę od spadającego drona, ale z głodu żeby tych wszystkich co to kontrolują utrzymać.

To rozrasta się w każdej dziedzinie, w tym roku w firmie musieliśmy przejść na pełną księgowość, doszły dwa etaty które tylko produkują papiery. To jest jakiś koszmar. Większość tych głupich przepisów można ominąć tylko zamiast zająć się normalną robotą produkujemy sterty dokumentów aby to zrobić.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lut 06, 2015 10:04 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
No wiem, czytałem że Ci go zdmuchło.

kilerus napisał(a):
Ty natomiast chcesz wprowadzać nowe prawa

Czy chcę? Nie wiem.
Dla mnie jest oczywiste że TPN to nie miejsce na takie zabawy, podobnie jak nie przyszłoby mi do głowy iść na Świstówkę z ryczącym bumboksem na ramieniu – jedno i drugie to dla mnie raczej kwestia kultury niż prawa. No ale może to ja jestem jakiś dziwny-niedzisiejszy.

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lut 06, 2015 10:15 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
krank1 napisał(a):
kilerus napisał(a):
Może nie umrę od spadającego drona, ale z głodu żeby tych wszystkich co to kontrolują utrzymać.

To rozrasta się w każdej dziedzinie, w tym roku w firmie musieliśmy przejść na pełną księgowość, doszły dwa etaty które tylko produkują papiery. To jest jakiś koszmar. Większość tych głupich przepisów można ominąć tylko zamiast zająć się normalną robotą produkujemy sterty dokumentów aby to zrobić.


Akurat ja do niedawna byłem specjalistą od pewnych przepisów europejskich (polskich też). Bardzo poważnych zresztą. Wgryzanie się ten pseudointelektualny bełkot to nieraz bardzo ciekawa gra. Ciekaw jestem do jakiego poziomu absurdu jeszcze to może dojść.

Teraz zajmuje się czymś zupełnie innym, przynajmniej na razie. Jakoś jest mi z tym lepiej... ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lut 06, 2015 10:29 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
piomic napisał(a):
kilerus napisał(a):
Ty natomiast chcesz wprowadzać nowe prawa

Czy chcę? Nie wiem.
Dla mnie jest oczywiste że TPN to nie miejsce na takie zabawy, podobnie jak nie przyszłoby mi do głowy iść na Świstówkę z ryczącym bumboksem na ramieniu – jedno i drugie to dla mnie raczej kwestia kultury niż prawa. No ale może to ja jestem jakiś dziwny-niedzisiejszy.


Ano widzisz, ja to widze w dwóch wymiarach:

1. (odnośnie bumboksa) taki dron może naruszać już istniejące przepisy parku, które w oczywiście muszą jakieś być (bo park cos tam chroni),
a. nie można smiecić, vide zgubiony dron, czy dron, który gdzieś spadł (muszę zwrócić uwagę, ze sama strata materialna wynikająca ze zgubienia drona może przekroczyć karę za jego ewentualne użycie (tutaj pytanie skoro opłata za dzień jest 10 000zl (piszę tyle bo nie wiem ile była wcześniej), to jaka jest wysokość kary za nie uiszczenie tej opłaty?)).
b. nie można poruszać się poza wyznaczonymi szlakami i a. (dron spada poza szlakiem, trzeba po niego pójść),
c. nie można hałasować,
d. nie mozna płoszyć zwierzyny,
e. może spowodować wypadek (a to też przecież podchodzi pod odpowiednie paragrafy, zrzucanie kamieni też może).

2. Park może wprowadzić sobie własne prawa, bo np. każde użycie drona łamie któryś przepis parku tak jak użycie pojazdu silnikowego, ale to właściwie jest dublowanie tego co było, więc lepiej napisać to nieformalnie jako jakieś wytyczne, czy interpretację.

Za to poza parkiem nie chciałbym zeby mi ktoś tam regulował takiej kwestii. W parku sądzę, że jeśli nie ma to wpływu na płoszenie zwierzyny (tego nie wiem), to też lepiej odwołać się do zdrowego rozsądku.


I jeszcze raz, bo mnie to zaciekawiło: jaka jest wysokość kary za nie uiszczenie opłaty za drona?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lut 06, 2015 10:36 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
No na zdrowy rozsądek to dron jest pojazdem (polotem?) silnikowym. Czyli nie wymaga nowych przepisów.

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lut 06, 2015 10:38 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 09, 2014 2:19 pm
Posty: 3048
piomic napisał(a):
Dla mnie jest oczywiste że TPN to nie miejsce na takie zabawy

Ja nie traktuję tego jako zabawę, chciałem zrobić kilka fajnych ujęć, paradowanie z pilotem jest dla mnie trochę żenujące gdy czuję na sobie te wszystkie spojrzenia ale nie da się inaczej. Robiłem tym kilka ujęć w Białce na nartach - tam to już były tłumy - przytłacza to bardzo :bom:
piomic napisał(a):
iść na Świstówkę z ryczącym bumboksem na ramieniu

Tutaj jest alternatywa w postaci słuchawek, dron takowej nie ma. Dlatego bumboks jest szpanem a dron może być szpanem lub środkiem do osiągnięcia celu. Zgadzam się, że może to komuś przeszkadzać lub wyglądać śmiesznie. Kiedyś widziałem nad Morskim Okiem gościa, który miał półmetrowy obiektyw w aparacie i w południe trzaskał fotki Mięguszom z włączoną lampą błyskową. Może nie znał się na fotografii a aparat pożyczył od znajomego a może był to właśnie taki jego bumboks. Wyglądało to słabo ale rzeczywiście nie musiało takie być.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lut 06, 2015 11:33 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
piomic napisał(a):
No na zdrowy rozsądek to dron jest pojazdem (polotem?) silnikowym. Czyli nie wymaga nowych przepisów.


Tutaj nie byłbym taki pewny, bo pojazd silnikowy według Dyrektywy UE musu osiągac więcej niż 25km/h i pewnie coś tam można z tych przepisow wymłócić. Swoją drogą proszę mi napisać, czy kolo na rolkach jest pieszym czy poruszającym się pojazdem, a co za tym idzie powinien poruszać się po jezdni, czy po chodniku?

http://pl.wikipedia.org/wiki/Pojazd_silnikowy


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lut 06, 2015 11:44 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
Kilka lat temu uczestniczyłem w pokazie możliwości dronów - na Polanie Chochołowskiej.
Obrazek
Padały różne propozycje dotyczące wykorzystania takiego sprzętu przez Służby Parku - choćby do monitorowania zwierząt, np. przy liczeniu kozic...
Park - generalnie - ma świadomość zarówno plusów, minusów - jak i tego, że tego typu "zabawki" staną się z czasem bardziej dostępne...
I z tego co się orientuję - raczej nie nastawia się na "tworzenie nowych zakazów/czy przepisów". A raczej na wykorzystanie, interpretację i egzekucję już istniejących...

pozdrawiam
gb 8)

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 106 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL