Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 16, 2024 6:54 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6155 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116 ... 206  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt mar 10, 2015 5:41 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
W ten weekend zapomnijmy o wysokiej temperaturze. Będzie zimno i prawie co chwila padać. W Tatrach śnieg niżej deszcz. Temperatura w Tatrach grubo poniżej 0. Małopolska max 3C
Dopiero po week widać większe ocieplenie pod koniec marca temperatura dojdzie do 23C

Bardziej niepokojące są prognozy na Święta Wielkanocne. Obecnie modele widzą śnieg i zimno lub mocniej bardzo zimno.
Podejrzewam że pogoda będzie bardzo dynamiczna w najbliższym czasie. Duży spadek ciśnienia po czym jego gwałtowny wzrost. Oby nie było blisko żadnego niżu bo będzie wiało.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt mar 10, 2015 7:41 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): So lip 13, 2013 1:14 pm
Posty: 189
O zacząłem planować dłuższy wypad w Tatry w czerwcu to i prognozy burz się pojawiły. Jak dostanę urlop to napiszę wam dokładnie kiedy i w których rejonach Tatr te burze wystąpią.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr mar 11, 2015 7:24 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 25, 2013 5:08 pm
Posty: 661
Lokalizacja: Koluszki
sokar napisał(a):
O zacząłem planować dłuższy wypad w Tatry w czerwcu to i prognozy burz się pojawiły. Jak dostanę urlop to napiszę wam dokładnie kiedy i w których rejonach Tatr te burze wystąpią.

:?:

Dzięki Jakub i raffi za prognozę, jak nie było możliwości pojechać w Tatry to lampa. Jak parę dni wolnego to wielka dupa :evil:

_________________
https://www.flickr.com/photos/156235994@N06/albums


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr mar 11, 2015 7:01 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): So lip 13, 2013 1:14 pm
Posty: 189
Chodziło mi o to, że doświadczalnie zostało udowodnione iż kiedy jestem w Tatrach to zawsze ganiam się z burzami.


Ostatnio edytowano Śr mar 11, 2015 8:19 pm przez sokar, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr mar 11, 2015 7:25 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 05, 2011 12:28 pm
Posty: 559
Lokalizacja: Kraków
sokar napisał(a):
Chodziło mi o to, że doświadczenie zostało udowodnione iż kiedy jestem w Tatrach to zawsze ganiam się z burzami.

Jeśli kiedyś odwiedzisz Tatry poza sezonem burzowym, to przerwiesz złą passę. 8) Planując dłuższy pobyt w Tatrach w czerwcu można założyć bardzo wysokie prawdopodobieństwo trafienia co najmniej 1 dnia z burzą. W tatrzańskim klimacie czerwiec zalicza się do sezonu burzowego - średnio 1/4 dni tego miesiąca przynosi burze w Tatrach.

_________________
YouTube - Poczuj Magię Gór! | Mrozowiska.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz mar 12, 2015 7:42 am 
Swój

Dołączył(a): Wt wrz 11, 2007 3:17 pm
Posty: 91
Lokalizacja: Kraków
kamiltatry napisał(a):
sokar napisał(a):
W tatrzańskim klimacie czerwiec zalicza się do sezonu burzowego - średnio 1/4 dni tego miesiąca przynosi burze w Tatrach.

Ja bym nawet powiedział 1/3 albo 1/2 ;) To samo w lipcu i sierpniu. Dlatego w wakacje, jeśli ktoś w ogóle ma ochotę oglądać te dzikie tłumy, to należy jeździć naprawdę bardzo wcześnie - najlepiej 5-6 być już na szlaku, a jak się śpi w schronie, to nawet i wcześniej.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz mar 12, 2015 8:05 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 17, 2013 7:34 am
Posty: 782
Lokalizacja: Jaworzno
A tymczasem od wczoraj w Tatrach mamy 3
HZS nic nie zmienił dalej 2/2 szczególnie niebepieczne wystawy NE, E, SE, S, SW

_________________
"Gdyby ludzie od jaskiniowej epoki robili tylko to, co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach" - Stanisław Lem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz mar 12, 2015 10:05 am 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Mamy w całych Tatrach 3 lawinową.
Na Łomnicy w ciągu 12h spadło 14cm śniegu i dalej intensywnie sypie.
Wiatr w porywach do 90 km/h
W weekend mamy 3 lawinową na 100%

Jak wyżej pisałem prognozy coraz to bardziej się umacniają do białych Świąt Wielkanocnych.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz mar 12, 2015 4:22 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 05, 2011 12:28 pm
Posty: 559
Lokalizacja: Kraków
aitseb napisał(a):
kamiltatry napisał(a):
sokar napisał(a):
W tatrzańskim klimacie czerwiec zalicza się do sezonu burzowego - średnio 1/4 dni tego miesiąca przynosi burze w Tatrach.

Ja bym nawet powiedział 1/3 albo 1/2 ;) To samo w lipcu i sierpniu.

Oj tam, bez przesady. 1/2 miesiąca to skrajne przypadki, a średnia wieloletnia jest mniejsza.

Do sezonu burzowego w Tatrach zaliczają się 4 miesiące - maj, czerwiec, lipiec i sierpień. Kiedyś przeglądnąłem dane na Ogimecie pod kątem aktywności burzowej na Kasprowym Wierchu w latach 2000 - 2013 i największej liczby dni z burzą doliczyłem się w przypadku lipca, 2 miejsce zajął czerwiec, 3 miejsce sierpień, a 4 maj (maj i sierpień mają podobny wynik, więc nie gwarantuję, że to poprawna kolejność). Średnie liczby dni z burzą/miesiąc, które mi wyszły:

- maj: 6,79/31 ~ 21,9%
- czerwiec: 7,64/30 ~ 25,5%
- lipiec: 8,93/31 ~ 28,8%
- sierpień: 7/31 ~ 22,6%

Łącznie w latach 2000 - 2013 na Kasprowym Wierchu doliczyłem się mniej więcej 464 burz, z czego 91,6% przypadło na sezon burzowy, w tym 26,9% na lipiec i 23,1% na czerwiec. Więcej szczegółów zamieściłem na swoim blogu.

Poza tym tutaj znalazłem ciekawe dane - największa liczba dni burzowych na Kasprowym Wierchu [lata 1948 - 2006] - 54 dni (1963 rok), a najmniejsza 19 dni (2005 rok, dla porównania ja doliczyłem się 23, w tym 19 w sezonie burzowym). W całym okresie 1948 - 2004 były chyba tylko 3 lata o podobnie małej aktywności burzowej, co w latach 2005 - 2006.

_________________
YouTube - Poczuj Magię Gór! | Mrozowiska.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt mar 13, 2015 9:25 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 08, 2011 12:50 pm
Posty: 2793
Wg hzs przez ostatnie 48 h w Zachodnich dołożyło 55 cm. Jeśli można tak sumować dane podawane w kolejnych dniach "za ostatnie 24 h".
Dalej prognozują 3, TOPR pokazuje 3 rosnące.

_________________
wertykalnie
flickr


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt mar 13, 2015 10:16 am 
Swój

Dołączył(a): Wt wrz 11, 2007 3:17 pm
Posty: 91
Lokalizacja: Kraków
kamiltatry napisał(a):
Do sezonu burzowego w Tatrach zaliczają się 4 miesiące - maj, czerwiec, lipiec i sierpień. Kiedyś przeglądnąłem dane na Ogimecie pod kątem aktywności burzowej na Kasprowym Wierchu w latach 2000 - 2013 i największej liczby dni z burzą doliczyłem się w przypadku lipca, 2 miejsce zajął czerwiec, 3 miejsce sierpień, a 4 maj (maj i sierpień mają podobny wynik, więc nie gwarantuję, że to poprawna kolejność). Średnie liczby dni z burzą/miesiąc, które mi wyszły:

- maj: 6,79/31 ~ 21,9%
- czerwiec: 7,64/30 ~ 25,5%
- lipiec: 8,93/31 ~ 28,8%
- sierpień: 7/31 ~ 22,6%

Łącznie w latach 2000 - 2013 na Kasprowym Wierchu doliczyłem się mniej więcej 464 burz, z czego 91,6% przypadło na sezon burzowy, w tym 26,9% na lipiec i 23,1% na czerwiec. Więcej szczegółów zamieściłem na swoim blogu.

Poza tym tutaj znalazłem ciekawe dane - największa liczba dni burzowych na Kasprowym Wierchu [lata 1948 - 2006] - 54 dni (1963 rok), a najmniejsza 19 dni (2005 rok, dla porównania ja doliczyłem się 23, w tym 19 w sezonie burzowym). W całym okresie 1948 - 2004 były chyba tylko 3 lata o podobnie małej aktywności burzowej, co w latach 2005 - 2006.

Zeszłoroczny sierpień był z tego co pamiętam jakiś rekordowy pod tym względem. Popraw mnie, jeśli się mylę, ale TOPRowcy mówili coś o ponad 20 dniach burzowych za cały miesiąc.

semow napisał(a):
Wg hzs przez ostatnie 48 h w Zachodnich dołożyło 55 cm. Jeśli można tak sumować dane podawane w kolejnych dniach "za ostatnie 24 h".
Dalej prognozują 3, TOPR pokazuje 3 rosnące.

Gdzieś kiedyś czytałem, że 4 lawinowa może zostać ogłoszona dopiero, jak dobowy opad śniegu będzie dochodizł do 50cm (to pewnie też wynika z praw fizyki). Czy ktoś ma jakieś dane na ten temat, czy to czysta statystyka, na podstawie której tak się mówi?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt mar 13, 2015 10:47 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 17, 2013 7:34 am
Posty: 782
Lokalizacja: Jaworzno
aitseb napisał(a):
Gdzieś kiedyś czytałem, że 4 lawinowa może zostać ogłoszona dopiero, jak dobowy opad śniegu będzie dochodizł do 50cm (to pewnie też wynika z praw fizyki). Czy ktoś ma jakieś dane na ten temat, czy to czysta statystyka, na podstawie której tak się mówi?


Chyba w materiałach Adama Maraska były "Sposoby ustalania stopienia zagrożenia lawinowego przez TOPR"

III stopień ogłasza się, gdy:

- W ciągu ostatnich 3 dni przyrost pokrywy śnieżnej wynosi do 40 cm (opad śniegu z wiatrem do 30 cm);
- Po opadach śniegu wieje wiatr z szybkością 10-15 m/s;
- Dochodzi do dość dużych dobowych wahań temperatury.

IV stopień należy ogłaszać, gdy:

- W ciągu 3 dni pokrywa śnieżna wzrosła od 40 do 70 cm (wieje wiatr podczas opadu do 50 cm);
- Po opadach śniegu wiatr wieje z prędkością powyżej 20 m/s; – Dochodzi do znacznego ocieplenia.

_________________
"Gdyby ludzie od jaskiniowej epoki robili tylko to, co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach" - Stanisław Lem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt mar 13, 2015 12:09 pm 
Swój

Dołączył(a): Wt wrz 11, 2007 3:17 pm
Posty: 91
Lokalizacja: Kraków
Major napisał(a):
Chyba w materiałach Adama Maraska były "Sposoby ustalania stopienia zagrożenia lawinowego przez TOPR"

III stopień ogłasza się, gdy:

- W ciągu ostatnich 3 dni przyrost pokrywy śnieżnej wynosi do 40 cm (opad śniegu z wiatrem do 30 cm);
- Po opadach śniegu wieje wiatr z szybkością 10-15 m/s;
- Dochodzi do dość dużych dobowych wahań temperatury.

IV stopień należy ogłaszać, gdy:

- W ciągu 3 dni pokrywa śnieżna wzrosła od 40 do 70 cm (wieje wiatr podczas opadu do 50 cm);
- Po opadach śniegu wiatr wieje z prędkością powyżej 20 m/s; – Dochodzi do znacznego ocieplenia.

No to jeśli dzisiaj i jutro będzie padał śnieg o podobnej lub mniejszej intensywności jak wczoraj, a prognozy o mocnym ociepleniu i silniejszym wietrze w niedzielę się sprawdzą - będziemy mieli 4. Przynajmniej przez ten jeden dzień :]


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt mar 13, 2015 12:22 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
aitseb napisał(a):
będziemy mieli 4.


Nie będzie 4 bo opady chwilowo osłabły.

Czeka nas mała rewolucja w pogodzie w przyszłym tygodniu :mrgreen:
Ale o tym wieczorem jak otrzymam najnowszy model z godziny 18

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt mar 13, 2015 12:28 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5456
Lokalizacja: Białystok
raffi79. napisał(a):
Czeka nas mała rewolucja w pogodzie w przyszłym tygodniu :mrgreen:


Będą krokusy? :mrgreen:

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt mar 13, 2015 12:53 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 26, 2013 7:31 am
Posty: 1616
Lokalizacja: Tarnow
_Sokrates_ napisał(a):
raffi79. napisał(a):
Czeka nas mała rewolucja w pogodzie w przyszłym tygodniu :mrgreen:


Będą krokusy? :mrgreen:


Krokusy już były :twisted:

_________________
flickr

------

"czekan, jak sama nazwa wskazuje - narzędzie do czekania"
Włodzimierz Firsoff
Taternik 1932 nr 3


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt mar 13, 2015 12:57 pm 
Swój

Dołączył(a): Wt wrz 11, 2007 3:17 pm
Posty: 91
Lokalizacja: Kraków
raffi79. napisał(a):
aitseb napisał(a):
będziemy mieli 4.


Nie będzie 4 bo opady chwilowo osłabły.

Czeka nas mała rewolucja w pogodzie w przyszłym tygodniu :mrgreen:
Ale o tym wieczorem jak otrzymam najnowszy model z godziny 18

Czyli 3 utrzyma się przynajmniej do wtorku, a potem o ile w nocy będą mrozy szybka stabilizacja pokrywy i może we środę/czwartek będzie można bezpiecznie wyjść, bo potem znowu ma sypnąć pod koniec tygodnia. Dobrze mówię raffi? :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt mar 13, 2015 1:26 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N paź 05, 2008 8:16 pm
Posty: 1359
Lokalizacja: silesia
aitseb napisał(a):
środę/czwartek będzie można bezpiecznie wyjść,

Na pewno będzie można wyjść, a już z całą pewnością bezpiecznie :)

_________________
I was blind but now I can see...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt mar 13, 2015 1:47 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5456
Lokalizacja: Białystok
lxix napisał(a):
Krokusy już były :twisted:


Zgadza się.
Z tym, że nie krokusy a psie kupy, nie w Tatrach a u mnie pod blokiem i nie były a są 8)

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt mar 13, 2015 2:16 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn lut 11, 2013 4:09 pm
Posty: 9871
Lokalizacja: FCZ
III ,IV czy siódemka jeden...
i tak sie nie pochodzi :lol:

_________________
NIE MA LEPSZEGO OD MIĘGUSZA WIELKIEGO!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt mar 13, 2015 3:08 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 26, 2013 7:31 am
Posty: 1616
Lokalizacja: Tarnow
_Sokrates_ napisał(a):
lxix napisał(a):
Krokusy już były :twisted:


Zgadza się.
Z tym, że nie krokusy a psie kupy, nie w Tatrach a u mnie pod blokiem i nie były a są 8)

Te "kwiatki" każdej wiosny zakwitają ;) nie zależnie od położenia geograficznego.

_________________
flickr

------

"czekan, jak sama nazwa wskazuje - narzędzie do czekania"
Włodzimierz Firsoff
Taternik 1932 nr 3


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt mar 13, 2015 3:44 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10406
Lokalizacja: miasto100mostów
lxix napisał(a):
Te "kwiatki" każdej wiosny zakwitają ;) nie zależnie od położenia geograficznego.
No tu akurat bym polemizował. W cywilizowanych krajach niemal niespotykane. U nas za to częste i dorodne.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt mar 13, 2015 3:54 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
Widziałeś Wiedeń o świcie?
Nie lepszy od Warszawy czy Krakowa, ciężko dojść do samochodu.

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt mar 13, 2015 3:59 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 26, 2013 7:31 am
Posty: 1616
Lokalizacja: Tarnow
Krabul napisał(a):
lxix napisał(a):
Te "kwiatki" każdej wiosny zakwitają ;) nie zależnie od położenia geograficznego.
No tu akurat bym polemizował. W cywilizowanych krajach niemal niespotykane. U nas za to częste i dorodne.


Może trochę nie precyzyjnie się wypowiedziałem. Miałem na myśli Polskę, a nie wszystkie kraje tzw "cywilizowane"

_________________
flickr

------

"czekan, jak sama nazwa wskazuje - narzędzie do czekania"
Włodzimierz Firsoff
Taternik 1932 nr 3


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt mar 13, 2015 6:20 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 05, 2011 12:28 pm
Posty: 559
Lokalizacja: Kraków
aitseb napisał(a):
kamiltatry napisał(a):
Do sezonu burzowego w Tatrach zaliczają się 4 miesiące - maj, czerwiec, lipiec i sierpień. Kiedyś przeglądnąłem dane na Ogimecie pod kątem aktywności burzowej na Kasprowym Wierchu w latach 2000 - 2013 i największej liczby dni z burzą doliczyłem się w przypadku lipca, 2 miejsce zajął czerwiec, 3 miejsce sierpień, a 4 maj (maj i sierpień mają podobny wynik, więc nie gwarantuję, że to poprawna kolejność). Średnie liczby dni z burzą/miesiąc, które mi wyszły:

- maj: 6,79/31 ~ 21,9%
- czerwiec: 7,64/30 ~ 25,5%
- lipiec: 8,93/31 ~ 28,8%
- sierpień: 7/31 ~ 22,6%

Łącznie w latach 2000 - 2013 na Kasprowym Wierchu doliczyłem się mniej więcej 464 burz, z czego 91,6% przypadło na sezon burzowy, w tym 26,9% na lipiec i 23,1% na czerwiec. Więcej szczegółów zamieściłem na swoim blogu.

Poza tym tutaj znalazłem ciekawe dane - największa liczba dni burzowych na Kasprowym Wierchu [lata 1948 - 2006] - 54 dni (1963 rok), a najmniejsza 19 dni (2005 rok, dla porównania ja doliczyłem się 23, w tym 19 w sezonie burzowym). W całym okresie 1948 - 2004 były chyba tylko 3 lata o podobnie małej aktywności burzowej, co w latach 2005 - 2006.

Zeszłoroczny sierpień był z tego co pamiętam jakiś rekordowy pod tym względem. Popraw mnie, jeśli się mylę, ale TOPRowcy mówili coś o ponad 20 dniach burzowych za cały miesiąc.

Zdecydowanie nie był rekordowy, np. na Kasprowym Wierchu doliczyłem się 8/31 dni z burzą (1, 3, 4, 5, 7, 10, 11 i 14 sierpnia - dane, czyli 1 dzień powyżej średniej lat 2000 - 2013. Aktywność burzowa w pierwszej połowie sierpnia 2014 była bardzo wysoka, ale od 15 sierpnia nie było burz, więc w skali miesiąca nic nadzwyczajnego.

_________________
YouTube - Poczuj Magię Gór! | Mrozowiska.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt mar 13, 2015 7:19 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10406
Lokalizacja: miasto100mostów
lxix napisał(a):
Krabul napisał(a):
lxix napisał(a):
Te "kwiatki" każdej wiosny zakwitają ;) nie zależnie od położenia geograficznego.
No tu akurat bym polemizował. W cywilizowanych krajach niemal niespotykane. U nas za to częste i dorodne.

Może trochę nie precyzyjnie się wypowiedziałem. Miałem na myśli Polskę, a nie wszystkie kraje tzw "cywilizowane"
Kiedyś czytałem artykuł opisujący problem psich klocków. Kilka komentarzy pod spodem było w stylu 'płacę za psa podatek to może srać gdzie chce'. Także nie ma się co dziwić jak wyglądają po roztopach po ostrzejszej zimie ulice.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt mar 13, 2015 7:58 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Prognoza na kolejne dni. Niestety muszę dokonać dużych zmian w prognozie na kolejne dni.
Sobota opady śniegu.
Niedziela poprawa pogody powolny zanik opadów.
Poniedziałek słonecznie i duży wzrost temperatury.
Wtorek wzrost zachmurzenia i opady śniegu powolny spadek temperatury
Środa prawdopodobnie utworzy się Niż bałkański który w Tatrach i w całej Małopolsce przyniesie intensywne opady śniegu deszczu ze śniegiem niżej.
Czwartek kontynuacja śnieżnej pogody W Tatrach temperatura około -19C
Piatek spadek temperatury w Tatrach nawet do -20C dalej przelotne opady śniegu. W Małopolsce temperatura +2C
Sobota dalszy spadek temperatury w Tatrach w Małopolsce koło 0
Niedziela przelotne opady temperatura w całej Małopolsce i wschodniej Polsce poniżej 0 w dzień.
Pózniej ociepelnie i duża poprawa pogody. Tak jak pisałem miesiąc temu pierwsze uderzenie wiosny koło 23III
Ale nie cieszy się pod koniec miesiaca lub na początku kwietnia powrót opadów śniegu nie tylko w Tatrach ale także na południu i całym wschodzie PL

Obecnie pogoda jest bardzo dynamiczna.

Warunki w Tatrach są bardzo trudne wszystkie szlaki są zasypane. TOPR utrzymuje 3 z tendencją do 4 przy wzroście temperatury.
W ciągu ostatnich 12h spadło 1cm śniegu. Pokrywa na Kasprowym wynosi 171cm , Łomnica /HZS/ 210cm. W najbliższym czasie nie wiedzę warunków do chodzenia powyżej schronisk. Czasie = 7-8dni :mrgreen:

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt mar 13, 2015 8:16 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 05, 2011 12:28 pm
Posty: 559
Lokalizacja: Kraków
raffi79. napisał(a):
Pokrywa na Kasprowym wynosi 171cm , Łomnica /HZS/ 210cm.

HZS podaje 210 cm, ale nie wiem do jakiego miejsca to się odnosi. Na pewno nie do Łomnicy, bo tam wg stacji meteo pokrywa śnieżna ma 170 cm (dane z dzisiaj, godz. 19).

_________________
YouTube - Poczuj Magię Gór! | Mrozowiska.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt mar 13, 2015 8:52 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
raffi79. napisał(a):
wszystkie szlaki są zasypane.

Nie prawda :P Chochołowska-Kościeliska przez Iwaniacką jako tako przetarte - cztery, może 5 osób deptało. Z przełęczy jakiś świeży ślad zmierzał w strone Ornaku.

Cytuj:
TOPR utrzymuje 3 z tendencją do 4 przy wzroście temperatury.

Śnieg słabo trzyma, powyszy szlak niemal w całości w lesie, a miejscami widać było obsuwy powstałe na etapie torowania. Śnieg kopny - nowa warstwy dopiero zaczynają się spajać, ale słabo trzymają się poprzedniej, udeptanej i zbetonowanej. To co dopadało za słabo się związało ze sobą, by powstały deski, ale wszystko jest na dobrej drodze by tak się stało.

Cytuj:
W najbliższym czasie nie wiedzę warunków do chodzenia powyżej schronisk

jak wyżej - da się, ale trochę z duszą na ramieniu w kilku miejscach - a niby taki łatwy szlak.
Z Iwaniackiej ku Zachodowi momentami wpadałem po uda, większość trasy powyżej kostek do łydek.

Doliny - wydeptane i dosyć śliskie.

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt mar 13, 2015 8:56 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Wolf_II napisał(a):
jak wyżej - da się,


Prognozujemy duże opady śniegu.
Obecnie jest blisko 25cm od wczoraj a to już są wartości znaczne.

Chodzenie przy mocnej 3 w Tatrach Zachodnich jest lekkim przegięciem. Każdy robi jak uważa.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6155 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116 ... 206  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL