Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz maja 23, 2024 5:33 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6152 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127 ... 206  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt cze 05, 2015 10:50 pm 
Nowy

Dołączył(a): So cze 07, 2014 6:32 pm
Posty: 4
Cześć, czy ktoś się orientuje jak wygląda sytuacja ze śniegiem na Granatach?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So cze 06, 2015 4:38 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 25, 2013 5:08 pm
Posty: 661
Lokalizacja: Koluszki
Praktycznie brak. Można śmiało bez raków.

_________________
https://www.flickr.com/photos/156235994@N06/albums


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N cze 07, 2015 8:13 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Prognoza na kolejne 14 dni.

Gorąco, żar z nieba będzie się lał temperatura dojdzie do 30-35C w Małopolsce i Podkarpaciu w Tatrach do 15-20C
Pojawi się jeden wielki problem będzie bardzo burzowo. Codziennie popołudniowe burze które koło 15VI bedą gwałtowne i przejdą pod koniec okresu w ulewny deszcz.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N cze 07, 2015 10:06 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 17, 2013 7:34 am
Posty: 782
Lokalizacja: Jaworzno
Na grzędzie kilka miejsc ze śniegiem, ale do przejścia. W rysie sporo śniegu, góra lodowa i sporo luźnych kamieni, uważnie. Śnieg zaczyna się zaraz za Czarnym Stawem. Szczyt - skała sucha bez śniegu.

_________________
"Gdyby ludzie od jaskiniowej epoki robili tylko to, co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach" - Stanisław Lem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 08, 2015 7:18 am 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Wiejska Szamanka napisał(a):
Jak warunki na Rysach?


Bez raków i czekana ciężko. Dużo śniegu praktycznie od Czarnego Stawu do grzędy idzie się po śniegu.
Jest poprowadzony chory wariant na prawo od progu. Ja szedłem wariantem letnim i było gitara. Kilka miejsc w tym wariancie było bez śniegu. Ja przeszedłem bez raków ale nie polecam. Grzęda sucha zero śniegu. W sobotę jednym problemem był upał.
Ludzie dreptali w adidasach. Największa awantura zrobiła się jak rodzina 5 osobowa doszła do wielkiego głazu na środku żlebu.
Tatuś niósł córkę 5 letnią na barana. Syn zsunął się kilka metrów w dół na śniegu. Zapytaliśmy delikatnie gdzie się wybierają to odpowiedzieli "ogrzać się"

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 08, 2015 7:39 am 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Wiejska Szamanka napisał(a):
jest szansa że za trzy tygodnie tego śniegu ubędzie i będzie można pocisnąć bez raków?



Tak. Śnieg do końca na pewnie nie stopnieje ale spokojnie przejdzie bez raków.
Kolejne 14 dni będą gorące lub bardzo gorące a niżej wręcz upalne.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 08, 2015 10:40 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 28, 2007 1:34 pm
Posty: 4449
Lokalizacja: lkr
Interesuje mnie Jagnięcy, Sławek i Krywań. Ma ktoś jakieś świeże info lub foto?

_________________
Zrozumcie, że państwo chce tylko waszego dobra. Całego waszego dobra...

Picasa
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 08, 2015 10:57 am 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 07, 2006 7:59 am
Posty: 153
Lokalizacja: Kraków
Hello,
był ktoś może na MPpCh ostatnio?
pozdrawiam :mrgreen:

_________________
DRAGONISCH LUSTIGE SACHE :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 08, 2015 12:56 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Śr gru 14, 2005 7:34 pm
Posty: 1068
peepe napisał(a):
Interesuje mnie Jagnięcy, Sławek i Krywań. Ma ktoś jakieś świeże info lub foto?

Na Sławkowskim do wysokości 2300m wszystko było wytopione już 3 tygodnie temu, więc teraz na 99,9% już całkowicie sucho.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 08, 2015 1:48 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
peepe napisał(a):
Sławek. Ma ktoś jakieś świeże info ?

Jeżeli chodzi o śniego to w Boże Ciało bylo bezproblemowo. Dosłownie 1m pas śniegu na ścieżce na przełęczy (który można było ominąć) oraz kilkumetrowe pole tuż pod szczytem, które najwygodniej bylo przejść a i z obejściem też by nie było problemu. Reszta szlaku sucha jak pieprz. To juz na magistrali jest więcej śniegu niż na szlaku na Sławkowski.

W czwartek na szczęście było do pewnej wysokości pochmurno, dopiero na szczyście słońce. Nie wyobrażam sobie tam podchodzenia w takiej spiekocie jaka miała miejsce w piątek/sobotę :-).

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 09, 2015 11:42 am 
Zasłużony

Dołączył(a): Pt lut 18, 2011 10:34 pm
Posty: 252
Wolf_II napisał(a):
W czwartek na szczęście było do pewnej wysokości pochmurno, dopiero na szczyście słońce. Nie wyobrażam sobie tam podchodzenia w takiej spiekocie jaka miała miejsce w piątek/sobotę .


I tu dochodzimy do sedna sensowności określenia dobra / zła pogoda w Tatrach. Działałem w Wysokich od piątku do poniedziałku i w piątek-sobotę pogoda była zła dopiero w niedzielę-poniedziałek dobra. Jeśli zaś chodzi o moczenie nóg w stawie oraz moczenie gęby w kuflu piwa to piątek-sobota pogoda była wymarzona.
BTW śniegu jednak mniej niż w zeszłym roku w tych dniach.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 09, 2015 1:15 pm 
Kombatant

Dołączył(a): N sie 18, 2013 10:40 pm
Posty: 476
Lokalizacja: Gorlice
Jak wygląda Szpiglas od Piątki? Polecim bez raków? :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 09, 2015 1:34 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
wojt_ napisał(a):
I tu dochodzimy do sedna sensowności określenia dobra / zła pogoda w Tatrach. Działałem w Wysokich od piątku do poniedziałku i w piątek-sobotę pogoda była zła dopiero w niedzielę-poniedziałek dobra. Jeśli zaś chodzi o moczenie nóg w stawie oraz moczenie gęby w kuflu piwa to piątek-sobota pogoda była wymarzona.
BTW śniegu jednak mniej niż w zeszłym roku w tych dniach.


Czyżbyś zapomniał letniego kapelusika, najlepiej takiego, który chroni kark oraz kremu z silnym filtrem UV? ;-). Ja chodziłem z około 20 kg placakiem i ten piątkowo-sobotni żar dał mi nieźle popalić. Najbardziej podziwiałem tłumy (z kilkadziesiąt osób w sumie) wracające w piątek/sobotę z Gerlacha, w zimowych butach - mnie w letnich butach stopy kilka razy się zagotowały.

Ciekawostka - w rejonie Doliny Złomisk na wysokości 2200 minimalna temperatura dobowa (piątek/sobota) to 5 stopni.

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 09, 2015 3:26 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 25, 2013 5:08 pm
Posty: 661
Lokalizacja: Koluszki
felek89 napisał(a):
Jak wygląda Szpiglas od Piątki? Polecim bez raków? :)


Obrazek
Podejście na Szpiglas od Piątki - 05.06.2015
Z FB

_________________
https://www.flickr.com/photos/156235994@N06/albums


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 09, 2015 3:57 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
Dwupasmówka?

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 09, 2015 6:14 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Pt lut 18, 2011 10:34 pm
Posty: 252
Wolf_II napisał(a):
Czyżbyś zapomniał letniego kapelusika, najlepiej takiego, który chroni kark oraz kremu z silnym filtrem UV? . Ja chodziłem z około 20 kg placakiem i ten piątkowo-sobotni żar dał mi nieźle popalić. Najbardziej podziwiałem tłumy (z kilkadziesiąt osób w sumie) wracające w piątek/sobotę z Gerlacha, w zimowych butach - mnie w letnich butach stopy kilka razy się zagotowały.Ciekawostka - w rejonie Doliny Złomisk na wysokości 2200 minimalna temperatura dobowa (piątek/sobota) to 5 stopni.


Kremik był w użyciu a kapelusik na moją łysą głowę obowiązkowo ale usta i tak spalone. Po prostu było ciepło, nawet wysoko na graniach, gdzie nie sposób schować się przed słońcem. Brakowało rześkiego wiatru i cumulusów popołudniu - a dodam że jestem ciepłolubny. BTW z piątku na sobotę moje dwa termometry zanotowały na poziomie 1720m o świcie 4st - kurtkę puchową w ostatniej chwili zostawiłem w domu ;)
BTW 2200 w "Złomiskach" to zapewne okolice Rumanowej Kopki - zimniej pewnie było niżej np przy Zmarzłym Stawie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 09, 2015 11:28 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
wojt_ napisał(a):
BTW 2200 w "Złomiskach" to zapewne okolice Rumanowej Kopki - zimniej pewnie było niżej np przy Zmarzłym Stawie.

Lekko ponad Stwolską Przełęczą (dlatego napisałem "w rejonie"). I pewnie z powodu tego ciepła o poranku tam grasuje stado much. Pierwszy raz na takiej wysokości dopadły mnie w takiej ilości i w tak uprzykrzający sposób owady.
Z tego co widziałem z przełęczy, to Zmarzły Staw nadal jest zamarzły, a przynajmniej zawiera duże ilości pięknie niebiesko-zielonego lodu.

Magistrala, na odcinku Batyżowiecka-Stwolska (czyli w stronę zachodnią, ku Osterwie) - w co najmniej trzech miejscach konkretne trawersy po śniegu. Nawet na zejściu z Pp Osterwą uchowała się odrobina śniegu.
Magistrala: Siodełko-Batyżowiecki - czysto.

W Stwolskiej na kolejnych piętrach co najmniej 3-4 konkretne pola śnieżne. Miejscami grubość tego śniegu przekracza 1,5 m. Żleby na Kończystą na ponad 50 % długości w śniegu. Tępa czysta z obu stron.

Przez Piec na Ciemniak - pomiędzy właśnie Piecem a Chudą Przełączką - 2 płaty śnieżne dostarczające na tej wysokości brakującej wody pitnej, do tego zaśnieżony żlebik tuż przed przełączką.

Właśnie - czy picie takiej wody ze strumienia płynącego bezpośrednio z tego topniejącego śniegu (mającego jakby nie było już kilka miesięcy) nie grozi roztrojem żołądką lub inną zarazą?

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr cze 10, 2015 6:47 am 
Weteran
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 02, 2011 8:15 am
Posty: 133
Lokalizacja: Jasło
Wolf, nie przesadzaj z tym śniegiem, akurat byłem niedawno w rejonach o których piszesz i "konkretnych pól śnieżnych" o grubości 1,5 m jakoś nie widziałem. Owszem, tu i ówdzie leżą płaty ale do obejścia a na podejściu pod Osterwę jakoś nie zauważyłem. Opis typu "konkretne trawersy po śniegu" może wprowadzać ludzi w błąd i niepotrzebnie będą dźwigali żelastwo, tak jak ja właśnie robiłem choć nie użyłem ani razu.

_________________
______
SeReK
https://www.flickr.com/photos/tomek_s/sets/
"Widziałem góry większe, wspanialsze i bardziej majestatyczne. W góry piękniejsze od Tatr jednak nie wierzę".
- Stanisław Zieliński


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr cze 10, 2015 8:26 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N paź 23, 2005 9:18 pm
Posty: 2109
Hej. Raffi79 czy piatek sobota najblizsze beda w. Tatrach sloneczne czy chmury beda zakrywac szczyty mimo dobrych prognoz? Kiedy szansa na wieksze okno pogodowe?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr cze 10, 2015 9:16 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 25, 2007 9:48 am
Posty: 7564
Jakub napisał(a):
Hej. Raffi79 czy piatek sobota najblizsze beda w. Tatrach sloneczne czy chmury beda zakrywac szczyty mimo dobrych prognoz? Kiedy szansa na wieksze okno pogodowe?

I TY o to pytasz??? :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr cze 10, 2015 10:40 am 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Jakub napisał(a):
czy piatek sobota najblizsze beda w. Tatrach sloneczne czy chmury beda zakrywac szczyty mimo dobrych prognoz? Kiedy szansa na wieksze okno pogodowe?


Niestety nie.
Poranki słoneczne później szybki rozwój chmur burzowych. Popołudniu zanik opadów i chmur.
I tak do niedzieli.

W niedziele wieczorem/nocą wkroczy zimnu front nad Tatry który przyniesie poza ochłodzeniem duże opady deszczu.
Później przeplatanka pogodowa z duża ilością burz.


Mamy pierwsze prognozy na lipiec. Gorący ze znaczną ilością opadów i burz. Burze bedą gwałtowne. Połowa lipca na modelach GFS bardzo niepokojąca. Opady o charakterze ulew zwłaszcza rejony S i SE

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr cze 10, 2015 3:12 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
SeReK312 napisał(a):
Wolf, nie przesadzaj z tym śniegiem, akurat byłem niedawno w rejonach o których piszesz i "konkretnych pól śnieżnych" o grubości 1,5 m jakoś nie widziałem. Owszem, tu i ówdzie leżą płaty ale do obejścia a na podejściu pod Osterwę jakoś nie zauważyłem. Opis typu "konkretne trawersy po śniegu" może wprowadzać ludzi w błąd i niepotrzebnie będą dźwigali żelastwo, tak jak ja właśnie robiłem choć nie użyłem ani razu.


Czytaj ze zrozumieniem. 1.5m śniegu w sobotę w Stwolskiej (podejście na ostatnie piętro doliny) przy skałach było (wiem bo wlazłem w przestrzeń między śniegiem a skałami i miałem problem z wyjściem :P). Inna rzecz, że można te pola śniezne obejść (ja nie miałem siły nadkładać drogi).

Trawersy śniegu na Magistrali - w ciągu dnia nie było problemu - gdy śnieg był miękki. Wcześnie rano bez raków tymi trawersami bym nie przechodził, lecz starał się to jakoś obejść. Chyba, że od soboty to popłynęło, bo temperatura była konkretna.
Na podejściu na Osterwę w dwóch zacienionych miejscach obok ścieżki była końcówka śniegu - tu chodziło o ciekawostkę niż realną trudność.

Czy ktoś wie dlaczego kozice o tej porze roku lubią "wypasać się" a nawet leżakować na śnieżnych polach?
Za gorąco im i potrzebują ochłodzenia?

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr cze 10, 2015 4:10 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Pt lut 18, 2011 10:34 pm
Posty: 252
Hm, GFS widzi na razie bardzo ciepły i słoneczny weekend a burze dopiero na wieczór w niedzielę. A co do lipca, czy nawet połowy lipca to nie są prognozy tylko totalne wróżenie z fusów.
Co do Kozic na śniegu to chyba się chłodzą, mają jeszcze pewnie zimowe futro i na śniegu w upalne dni przyjemniej. Widziałem też ostatnio w Hlińskiej, że bardzo lubią się gonić po tych polach śnieżnych, pewnie dlatego, że mogą tam biec jeszcze szybciej niż po kamieniach czy trawkach.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr cze 10, 2015 6:19 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
wojt_ napisał(a):
A co do lipca, czy nawet połowy lipca to nie są prognozy tylko totalne wróżenie z fusów.



Możesz sobie wróżyć s fusów. Opieram się na modelach z 5 światowych ośrodków meteorologicznych .
Obecnie można przewidzieć prognozę na kilka miesięcy do przodu ale nie określisz dokładnie czy 5 czy 8 sierpnia będzie padać.



Tak samo jak cały ten tydzień model Moutain widział piękny i słoneczny a codziennie burze i to o nie małej sile.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr cze 10, 2015 6:31 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5456
Lokalizacja: Białystok
raffi79. napisał(a):
Obecnie można przewidzieć prognozę na kilka miesięcy do przodu ale nie określisz dokładnie czy 5 czy 8 sierpnia będzie padać.


Masz jakieś statystyki np. na ile prognozy ze stycznia na maj się sprawdziły?

Jeśli zdarzały się sytuacje, że NASA przekładała starty swoich maszyn ze względu na nietrafioną prognozę pogody to tym bardziej mało prawdopodobne wydaje mi się prognozowanie pogody z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. No ale zaczekam na statystyki 8)

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr cze 10, 2015 6:42 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
_Sokrates_ napisał(a):
że NASA przekładała starty swoich maszyn ze względu na nietrafioną prognozę pogody


Pisałem że nie da się określić prognoz co będzie w sierpniu w danym dniu tylko mnie więcej. Nie jesteśmy na Saharze
NASA planuje starty z dokładnością na dany dzień jeszcze na Florydzie co pogoda zmienia się tak jak u nas wpływ Oceanu.


_Sokrates_ napisał(a):
Masz jakieś statystyki np. na ile prognozy ze stycznia na maj się sprawdziły?



Sprawdzę ale chyba o ile pamietam pisałem że maj będzie deszczowy i na południu okazał się deszczowy z lokalnymi podtopieniami.

Kolejna sprawy prognozę podaje sie dla rejonu gór gdzie na zachodzie Tatr świeci słońce a na wschodzi wali żabami.

Modele coraz to bardziej są dokładne zmniejsza się siatka pomiarów.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr cze 10, 2015 6:52 pm 
Nowy

Dołączył(a): Śr lip 03, 2013 8:33 pm
Posty: 18
jakie warunki na Krywaniu?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr cze 10, 2015 7:07 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5456
Lokalizacja: Białystok
raffi79. piszesz, że opierasz się na 5 światowych ośrodkach meteorologicznych więc ja te statystyki widzę tak...

Jest taki ośrodek i ma dane, że np.
- prognoza pogody ze stycznia na maj sprawdziła się w 28%.
- prognoza z lutego na maj sprawdziła się w 37%.
- prognoza z marca na maj sprawdziła się w 64%.
- prognoza z kwietnia na maj sprawdziła się w 89%.

Jeśli takich danych nie ma (jakoś trudno mi uwierzyć, że ośrodki poważnie podchodzące do kwestii prognozowania pogody takich danych by nie zbierały) to powiedzmy sobie wprost - jest to wróżenie z fusów.

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr cze 10, 2015 7:45 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
wojt_ napisał(a):
Co do Kozic na śniegu to chyba się chłodzą, mają jeszcze pewnie zimowe futro i na śniegu w upalne dni przyjemniej. Widziałem też ostatnio w Hlińskiej, że bardzo lubią się gonić po tych polach śnieżnych, pewnie dlatego, że mogą tam biec jeszcze szybciej niż po kamieniach czy trawkach.


Właśnie tez tak kombinowałem z zimową sierścią i chęcią schłodzenia się. Co do ganiania i prędkości - widziałem na śniegu wiele śladów świadczących o tym, ze kozice wpadały w poślizg :-)

Wojt - kiedy byłeś w Hlińskiej Dolinie? Opisz proszę jakie tam warunki (głównie śniegowe) panują.

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr cze 10, 2015 8:30 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
_Sokrates_ napisał(a):
Jeśli takich danych nie ma (jakoś trudno mi uwierzyć, że ośrodki poważnie podchodzące do kwestii prognozowania pogody takich danych by nie zbierały


Zbierają ale nie są publikowane dla opinii publicznej.


Ja opieram się na modelowaniu i koryguje prognozy z kolejnych ośrodków Jeśli 4z5 przewiduje sierpień deszczowy przyjmujemy około 80% prawdopodobieństwo.

Może być dla Ciebie wróżenie z fusów. Obecnie obliczenia komputerów przewidują np powstanie huraganu czy głębokiego niżu za miesiac czy dwa.
NOAA na poczatku sezonu prognozuje ilość huraganów na kolejny sezon i udaje im się przewidzieć to z prawdopodobieństwem 90% a sezon kończy się w listopadzie.
Przyjmujemy że prognozowanie jest to wróżenie z fusów.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6152 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127 ... 206  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL