Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 16, 2024 2:25 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6155 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145 ... 206  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt wrz 01, 2015 6:31 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Herbi napisał(a):
bezdeszczową pogodę między 6 a 11 września?


Stabilna raczej nie. Będzie przeplatanka pogodowa.
2/3 dni deszczowe w tym okresie

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt wrz 01, 2015 6:51 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 09, 2012 2:17 pm
Posty: 2995
Lokalizacja: Kraków
Dziś nieźle wiało. Podmuchy wiatru 30m/s przestawiały mnie razem z plecakiem a na stawach były fale niczym na morzu... Niby ładnie, ale... Temperatura za gorąca nawet na Tatry.

_________________
blog.marcinszymkowski.pl

"W warunkach normalnych najwięcej pomaga technika. Natomiast w sytuacjach wyjątkowych najważniejszy jest hart ducha." - Walter Bonatti


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt wrz 01, 2015 7:03 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
m__s napisał(a):
Temperatura za gorąca nawet na Tatry.



18.7C jak na wrzesień to bardzo dużo.
Porywy w Tatrach dochodziły do 111km/h


Ale już widać zmiany. GFS robi się coraz to bardziej granatowy pod koniec tygodnia. Nie mam jeszcze 100% potwierdzenia ale od niedzieli izoterma 0 zejdzie do 2100mnpm a nocami nawet 1800mnpm

Obrazek

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Ostatnio edytowano Wt wrz 01, 2015 9:05 pm przez raffi79., łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt wrz 01, 2015 8:58 pm 
Nowy

Dołączył(a): Wt lut 15, 2011 2:12 pm
Posty: 24
Raffi - ja mam pytanko, pewnie lamerskie, ale w tematyce tatrzańskiej to ja początkujący jestem. Pojawiła się szansa na wyjazd tygodniowy w środku września (okolice 12-20). Piszesz o obniżeniu izotermy, czy to może w ww. terminie skutkować pojawieniem się warunków 'lekko' zimowych w wyższych partiach gór? Doświadczenie szronowo/oblodzeniowo/śniegowe mam żadne stąd pytanie, a z kolei chciałoby się na tego Kościelca/Świnicę/Rysy wejść. Modele coś może mówią z takim wyprzedzeniem?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt wrz 01, 2015 9:09 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
chlebik napisał(a):
Pojawiła się szansa na wyjazd tygodniowy w środku września (okolice 12-20)



Ja bym poczekał kilka dni. Przebudowuje się cyrkulacja pierwsze zmiany nastąpią już dzisiejszej nocy i jutro wymiana mas powietrza na Pm.
Pod koniec tygodnia w górach jeszcze bardziej się ochłodzi. Potem powróci cieplejsza aura i może się okazać że ten okres będzie z piękna jesienią.
Rano na pewno bedą oblodzenia w miejscach gdzie wilgoć będzie się gromadziła.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr wrz 02, 2015 11:59 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
raffi79. napisał(a):
Porywy w Tatrach dochodziły do 111km/h


m__s napisał(a):
Dziś nieźle wiało. Podmuchy wiatru 30m/s przestawiały mnie razem z plecakiem a na stawach były fale niczym na morzu...


Te 30 m/s to z pomiarów czy na wyczucie? Z poniedziałku na wtorek na 1700m bardzo mi wiało, rano momentami trudno było ustać, ale niestety nie miałem tego jak zmierzyć. Na stawie fale robiły wrażenie - miały grzywy i załamywały się. Niemal sztorm.

Od czwartku 6 dni lampy - w Tatrach Słowackich, za wyjątkiem soboty - w rejonie Łomnickiego Stawu zachmurzyło się (na szczęście!) koło 10-tej i tylko czasami słońce przedzierało się. Nad Zielonym Stawem nawet spadły dosłownie pojedyncze krople deszczu - wyglądało to groźnie, ale pod wieczór to wszystko się rozpełzło. W nocy bardzo duża wilgoć, rosa.

Poziom wody, strumieni bardzo niski. Większość strumyków dopływowych przestała istnieć. Biała Woda w okolicach Polany Pod Wysoką - prawie nie ma - został niewielki, leniwy strumień. Po Białce można przejść po kamieniach, bez zamaczania stopy(!). W schroniskach w Zbójnickiej Chacie i nad Zielonym Stawem nie bylo jednak problemów z wodą.
Dzięki znacznej różnicy temperatur i nocnym jej spadkom duża rosa powoduje, ze nadal jest dosyć zielono.

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr wrz 02, 2015 12:35 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 09, 2012 2:17 pm
Posty: 2995
Lokalizacja: Kraków
Wiało mega mocno, późnej patrzyliśmy na info w schronisku.

_________________
blog.marcinszymkowski.pl

"W warunkach normalnych najwięcej pomaga technika. Natomiast w sytuacjach wyjątkowych najważniejszy jest hart ducha." - Walter Bonatti


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr wrz 02, 2015 3:23 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Wolf_II napisał(a):
Te 30 m/s to z pomiarów c



Pomiary z stacji meteo dokładnie 111km/h tj 30,83 m/s

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr wrz 02, 2015 3:28 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
raffi79. napisał(a):
Pomiary z stacji meteo dokładnie 111km/h tj 30,83 m/s


Ale Łomnica? Kasprowy? Rafi, czy istnieją jakieś modele pozwalające estymować prędkość wiatru w innych, wskazanych miejsach (np dolinach, graniach) Tatr, na podstawie zmierzonych wartości przez meteo-stację?
Za podpowiedzią Kamila nabyłem sobie mobilny, mały i lekki aneometr, ale akurat go nie zabrałem bo to przecież lato piękna, spokojna pogoda...

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr wrz 02, 2015 3:44 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Wolf_II napisał(a):
Ale Łomnica?



Łomnica w tym przypadku. Ale zdarza się że Kasprowy ma dużo silniejsze podmuchy niż Łomnica


Wolf_II napisał(a):
czy istnieją jakieś modele pozwalające estymować prędkość wiatru w innych



Super dokładnych nie ma. Jest dostęp do danych w których mnie więcej określisz prędkość wiatru.
Ale to jest tylko prognoza i nie można się opierać że w Dolinie Wielickiej będzie wiało 50km/h na Polskim Grzebieniu 70km/h a Gerlach juz 100km/h
bo tego nie da się zrobić. Tatry mają doliny tak małe że prądy szybko zmieniają.


Obrazek


Wolf_II napisał(a):
mały i lekki aneometr,



Aneometr mierzy w czasie rzeczywistym to tak samo jakbyś zerkał na dane do automatycznych stacji pomiarowych. Nie mówie jest to fajna rzecz ale czy ona pomoże Ci w Tatrach ?

Niejednokrotnie bywało że huraganowy wiatr zerwał się w ciągu 15minut.


Zerknij na ten film jaka wichura rozpętała się w 10 minut nie byli wstanie ludzi ewakuować z kolejki pomiędzy stacjami. Tak szybko pojawił się wiatr. Meto na Łomnicy wydało alarm 3 stopnia że zbliża się huraganowy wiatr ale nikt nie przypuszczał że stanie się to w ciągu 10-15min.
W środku wagonika są ludzie.


_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Ostatnio edytowano Śr wrz 02, 2015 3:59 pm przez raffi79., łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr wrz 02, 2015 4:38 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
Wiejska Szamanka napisał(a):
Aneometr mierzy w czasie rzeczywistym to tak samo jakbyś zerkał na dane do automatycznych stacji pomiarowych. Nie mówie jest to fajna rzecz ale czy ona pomoże Ci w Tatrach ?

No pewnie, że tak - bo gdy go uruchomię mierzy prędkość tam gdzie jestem. Pozwala mierzć max wiatr z 8 dni (do chwili wyłączenia - więcej info na PW). Inna sprawa to metodologia pomiaru - przy gruncie wieje często szybciej, ale w sumie o to mi chodzi - wiedzieć ile dmucha tu gdzie jestem. Zawsze mnie ciekawiło przy jakiej predkości będę miał problemy z poruszaniem a przy jakiej z ustaniem.

Ile masz tych automatów? Pewnie tylko w co większych dolinach. Jedną taką obejrzałem sobie niedawno nad (przed - idąc od pólnocy, ale nad w sensie powyżej) Kotłem pod Polskim Grzebieniem/Zmarzłym Stawem. Nawet kamerkę skierowaną na Litworowy albo Gerlach ma.

Wiejska Szamanka napisał(a):
O kuźwa, zawał murowany :shock: :shock:

Zawał? Raczej paw :P. Jak w wesołym miasteczku, ale ja bym tam nie chciał być w środku. Najgorzej, że nie ma jak tym ludziom pomóc, bo kolejki pewnie nie wolno ruszyć. Urwać się raczej nie urwie, ale i tak mieli przechlapane.

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr wrz 02, 2015 4:46 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Wolf_II napisał(a):
Zawsze mnie ciekawiło przy jakiej predkości będę miał problemy z poruszaniem a przy jakiej z ustaniem.


Około 120-130km/h w dolinach około 70-80km/h na graniach. Ale jest wiele czynników które mają na to wpływ.


Wolf_II napisał(a):
le masz tych automatów? Pewnie tylko w co większych dolinach. Jedną taką obejrzałem sobie niedawno


W Polsce masz Moko, Piątka, Hala, Kasprowy, Ornak, Chochołowska i Zakopane
Słowacja główne to Łomnica oraz Szczyrbskie. Zaczynają uruchamiać kolejne stacje pewnie tą którą oglądałeś.

Wolf_II napisał(a):
Urwać się raczej nie urwie,



Dwie spadły do kosówki.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr wrz 02, 2015 5:24 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
raffi79. napisał(a):
Dwie spadły do kosówki.

Z pasażerami?!?
Chyba zacznę lubić kosodrzewinę ...

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr wrz 02, 2015 5:49 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Wolf_II napisał(a):
Z pasażerami?!?


W jednej były 3 osoby. Kosówka zamortyzowała upadek.


Co do prognoz
Przeplatanka pogodowa. Więcej opadów niż słońca.
Od week pewne jest na 100% ochłodzenie i to znaczne.
Mróz całodobowy od 2200mnpm przelotne opady śniegu ochłodzenie potrawa do 12/13 września.


Obrazek

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz wrz 03, 2015 4:02 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 05, 2011 12:28 pm
Posty: 559
Lokalizacja: Kraków
Wątpię w to, żeby współcześnie były już możliwe wartościowe szczegółowe prognozy co do rozkładu siły wiatru w poszczególnych tatrzańskich zakątkach. I przypuszczam, że jeszcze długo nie będzie to możliwe. Zbyt to skomplikowane, zbyt zróżnicowane i za mało stacji meteo w Tatrach mamy.
raffi79. napisał(a):
Łomnica w tym przypadku. Ale zdarza się że Kasprowy ma dużo silniejsze podmuchy niż Łomnica

Ogólnie Kasprowy Wierch jest bardziej wietrznym szczytem od Łomnicy. Również 1 września na Kasprowym Wierchu mocniej wiało (średnia dzienna 37,2 km/h vs 21,3 km/h, a max średnia godzinowa 54 km/h vs 46,8 km/h).

Odnoszę wrażenie, że to był wiatr halny. Trochę nietypowy, bo na szczytach również panowała niska wilgotność powietrza i przez to zabrakło charakterystycznego wału fenowego. Jednak były inne objawy wiatru halnego, tj. spora średnia prędkość wiatru i jego południowy kierunek, wysoki pionowy gradient temperatury powietrza, skrajnie suche powietrze w niższych partiach Tatr i u ich podnóża (wilgotność powietrza w Zakopanem wynosiła zaledwie 13,4% o godz. 14), a także nadciągające załamanie pogody z mocnym ochłodzeniem.

Z całego rewelacyjnego okna pogodowego w Tatrach 26 sierpnia - 1 września, najmniejsze zachmurzenie panowało właśnie 1 września, ale też największa siła wiatru. Byłem w Tatrach zarówno 27-28 sierpnia, jak i 1 września i warunki 27-28 sierpnia wydały mi się przyjemniejsze.

A co do temperatury - 1 września 2015 nieźle posypały się wrześniowe rekordy ciepła. Nowy wrześniowy rekord ciepła Polski - Tarnów 36,8°C (dawniej Wrocław 34,9°C z 1947 roku). Ponadto w Polsce było wiele lokalnych rekordów ciepła. W Zakopanem też padł rekord 30,7°C i był to pierwszy wrześniowy upał (T max > 30°C) w historii pomiarów meteo w Zakopanem. Z kolei na szczytach było dużo zimniej z uwagi na ten spory pionowy gradient temperatury powietrza - Łomnica 12,7°C (wg Ogimetu), co nie stanowi rekordu (ten wynosi 14,5°C z 2012 roku, a wynik ~12,7°C daje dopiero 8 miejsce wśród wrześni od 1961 roku - szkoda, że ten halny przyatakował, bo dzień wcześniej Łomnica miała ok. 15,8°C, co spokojnie dawałoby nowy wrześniowy rekord). Zaś na Kasprowym Wierchu 18,7°C (najwyższa wrześniowa temperatura ostatnich lat tamże, ale nie wiem czy to rekord od początku pomiarów).

Podsumowując, lato 2015 znakomite. Uwzględniając okres czerwiec - sierpień, to było najcieplejsze lato w Małopolsce od początku pomiarów meteo (więcej informacji). W Tatrach oczywiście też bardzo dobrze wypadło w statystykach (bardzo ciepłe, suche i słoneczne).

_________________
YouTube - Poczuj Magię Gór! | Mrozowiska.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz wrz 03, 2015 4:13 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Weekend zapowiada się deszczowy.
Modele są trochę rozbieżne co do wielkości opadów

Piatek do 11litrów/m2 spadek temepratury
Sobota jeden z modeli do 55litrów/m2 drugi tylko 15m/2 dalszy spadek temperatury
Niedziela do 3litrów/m2 od 2200mnpm całodobowy mróz.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz wrz 03, 2015 4:52 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N wrz 11, 2005 1:39 am
Posty: 1740
Lokalizacja: Zamość
raffi79. napisał(a):
Zerknij na ten film jaka wichura rozpętała się w 10 minut nie byli wstanie ludzi ewakuować z kolejki pomiędzy stacjami. Tak szybko pojawił się wiatr. Meto na Łomnicy wydało alarm 3 stopnia że zbliża się huraganowy wiatr ale nikt nie przypuszczał że stanie się to w ciągu 10-15min.
W środku wagonika są ludzie.


Wiejska Szamanka napisał(a):
O kuźwa, zawał murowany :shock: :shock:


:shock: Dokładnie to samo pomyślałam. Co ludzie będący tam musieli przeżyć :( Dlatego boję się tego wszelkiego rodzaju kolejek i unikam.

raffi79. napisał(a):
W jednej były 3 osoby. Kosówka zamortyzowała upadek.


Mam nadzieję, że nie zostali ranni, że ta kosówka rzeczywiście uratowała... .

Kiedy to się działo?

_________________
A my zmieniliśmy jawę w sny
Jesteśmy jak rosa, jak pył!
Ukradliśmy siłę gwiazd
I dla nas zatrzymał się czas


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz wrz 03, 2015 6:19 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 17, 2013 7:34 am
Posty: 782
Lokalizacja: Jaworzno
Wolf_II napisał(a):
Zawsze mnie ciekawiło przy jakiej prędkości będę miał problemy z poruszaniem a przy jakiej z ustaniem.


Byłem kilka razy na grani przy "szkwałach" w granicach 100-115km/h można iść, ale stwarza to duży problem, przy śniegu bez raków ani rusz. Koleżanka przy 108km/h bez raków na grani została podcięta i wylądowała na plecach, my w rakach spoko, ale odrywało płaty szreni i jeden uderzył żonę w skroń.
Na Chopoku w kwietniu nagle temperatura spadła na szczycie do -9st wiatr ok 70km/h w porywach 111km/h! zjazd na stronę północną czarną trasą to zatrzymywanie się co chwile, wiatr stopował i trzeba było "iść" na nartach w dół :). Co do wagoników przy tym wietrze to przy dwuliniówce jeszcze jakoś spoko było dawało rade, ale jak zjechałem na stronę południową gdzie są wagoniki zawieszone na jednej linie to zastanawiałem się czy to przetrwam :) i czy nie przywalimy zaraz w słup.

Wracając do tematu:

Rafii jest szansa, że w weekend nie będzie padać w Tatrach Zachodnich lub Niżnych lub Mała Fatra? czy raczej wszędzie deszczowo?

_________________
"Gdyby ludzie od jaskiniowej epoki robili tylko to, co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach" - Stanisław Lem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz wrz 03, 2015 6:53 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Major napisał(a):
że w weekend nie będzie padać w Tatrach Zachodnich lub Niżnych lub Mała Fatra?



Sobota deszczowo wszędzie
Niedziela dużo więcej rozpogodzeń.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt wrz 04, 2015 6:49 am 
Nowy

Dołączył(a): Cz kwi 24, 2014 12:40 pm
Posty: 21
Wiem że marne szanse ale raffi79 proszę powiedz że chociaż jeden z dni 7-9 września będzie ładny (czyli bez deszczu i niskich chmur, może być zimno)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt wrz 04, 2015 7:53 am 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
zachu napisał(a):
proszę powiedz że chociaż jeden z dni 7-9 września będzie ładny


Szczerze może być bardzo ciężko. Ja bym poczekał do niedzieli jak gruba warstwa chmur będzie. Nie myślę aby chmury zeszły poniżej np 2000mnpm
Ładnie zrobi sie 10/11 IX

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt wrz 04, 2015 10:41 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
Chyba nie było na forum info:
Na razie (nie wiadomo na jak długo) możemy zapomnieć o Kobylarzowym Źlebie.

Cytuj:
Od dnia 04.09. zamknięty do odwołania będzie szlak niebieski z Przysłopu Miętusiego na Małołączniak. W rejonie tym prowadzone są prace remontowe.


źródło: http://tpn.pl/zwiedzaj

Może to i dobrze, bo miejscami szlak był trochę zniszczony (w żlebie, ale bez przesady, powyżej Przysłopu, w lesie szlak był w super stanie.). Widać, że od początku roku ( o ile nie wcześniej - coś mi się z zimą kojarzy) idą konsekwentnie z remontem od Małej Łąki coraz bardziej w górę.

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt wrz 04, 2015 7:28 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Śr lip 03, 2013 11:59 am
Posty: 385
raffi79. napisał(a):
Ładnie zrobi sie 10/11 IX

Mówisz, że warto 11-13.09?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So wrz 05, 2015 10:49 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
http://wiadomosci.onet.pl/krakow/tatry-ciesza-sie-nieslabnacym-zainteresowaniem-rekordowa-frekwencja/pkgt3n

Cytuj:
W lipcu i sierpniu największe polskie góry odwiedziło [b]ponad 1 mln 200 tys. turystów[/b

Cytuj:
Tatrzański Park Narodowy szacuje liczbę wejść w Tatry na podstawie sprzedanych biletów wstępów na teren parku. W lipcu Tatry odwiedziło nieco ponad 551 tys. osób, a w sierpniu wędrowało po nich ponad 650 tys. turystów.

Cytuj:
Porównując te dane z poprzednimi latami to znaczny wzrost, jednak te dane nie są niepokojące z punktu widzenia przyrody – podsumował dyrektor TPN Szymon Ziobrowski.


No tak - parę tysięcy osób w te czy tamte na szlaku to bez znaczenia, 1 osoba poza szlakiem to już tragedia.
Jak dla mnie te 1.2 mln to szokująca liczba.

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N wrz 06, 2015 4:59 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 05, 2011 12:28 pm
Posty: 559
Lokalizacja: Kraków
Po dłuższej przerwie powoli wkracza zimowa aura w wyższe partie Tatr. Spadło już troszkę śniegu (malutkie ilości) i w następnych dniach też coś może sypnąć. Przy czym niektóre prognozy straszą nawet wielkimi śnieżycami (np. Mountain Forecast na środę/czwartek pokazuje 85 cm dla Gerlacha)...

O godz. 17 na Kasprowym Wierchu 0,3°C, a na Łomnicy -3,8°C. Wieje mocny wiatr typu bora.
Wolf_II napisał(a):
Cytuj:
Porównując te dane z poprzednimi latami to znaczny wzrost, jednak te dane nie są niepokojące z punktu widzenia przyrody – podsumował dyrektor TPN Szymon Ziobrowski.


No tak - parę tysięcy osób w te czy tamte na szlaku to bez znaczenia, 1 osoba poza szlakiem to już tragedia.

To niezłą gafę strzelił. Ale to jest właśnie ta absurdalna filozofia Szymona Ziobrowskiego - tłumy na szlakach w ciągu dnia żaden problem, za to trzeba ostro walczyć z nielicznymi pozaszlakowcami i nocnymi markami.

_________________
YouTube - Poczuj Magię Gór! | Mrozowiska.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N wrz 06, 2015 6:18 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Wiejska Szamanka napisał(a):
Salewa napisał(a):
raffi79. napisał(a):
Ładnie zrobi sie 10/11 IX

Mówisz, że warto 11-13.09?


Też na to liczę



Myślę żę 11 IX będzie bezchmurnie, 10 moga wystąpić przelotne opady


W Tatrach mamy mróz całodobowy na Łomnicy.
Ten tydzień to istna mieszkanka w kierunku "zimy"
Od 2200mpnm całodobowy mróz. Łomnica nocami spadki nawet do -7C i przelotne opady śniegu. Pod koniec tygodnia ociepli się. Jak Kamil wspomniał w środku tygodnia prognozowane są bardzo duże śnieżyce.
Coroczny wybryk natury typu zima w Tatrach we wrześniu raczej na 100% mamy pewny!

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N wrz 06, 2015 7:04 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5456
Lokalizacja: Białystok
raffi79. napisał(a):
Coroczny wybryk natury typu zima w Tatrach we wrześniu raczej na 100% mamy pewny!


:jupi:

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N wrz 06, 2015 7:59 pm 
Nowy

Dołączył(a): Pt paź 31, 2014 8:58 am
Posty: 27
Lokalizacja: G-ce
Lepszy śnieg niż Deszcz :D
W środę się okaże czy sypnie tyle ile jest w zapowiedziach...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N wrz 06, 2015 9:35 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Wt kwi 22, 2014 3:26 pm
Posty: 428
I będzie jeszcze trzęsienie ziemi. Się chłopaki rozkręcili. 85 cm,ha,ha,ha. Czasami można się ubawić.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn wrz 07, 2015 2:18 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 05, 2011 12:28 pm
Posty: 559
Lokalizacja: Kraków
trebor napisał(a):
Się chłopaki rozkręcili. 85 cm,ha,ha,ha. Czasami można się ubawić.

To nie mój wymysł, lecz chwilowe szaleństwo prognozy Mountain Foracast. Okazuje się, że MF szybko się wycofał z tych zapowiedzi, bo teraz dla Gerlacha daje tylko 7 cm śniegu na środę.

_________________
YouTube - Poczuj Magię Gór! | Mrozowiska.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6155 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145 ... 206  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 40 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL