Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz maja 23, 2024 3:15 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6905 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192 ... 231  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr wrz 02, 2015 9:19 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 17, 2013 7:34 am
Posty: 782
Lokalizacja: Jaworzno
miler napisał(a):
batmik napisał(a):
Skąd informacja, że próbowała dzwonić w sobotę?

Ze strony TOPR ( Marasek ), Raffi właśnie napisał. Tak czytam i czytam i włos na głowie mi się jeży ... jak mógł przebiegać wypadek.


Ale to chyba chodzi o brak kontaktu od czwartku od godz. 17? (o 17 połączenia były zrywane)

_________________
"Gdyby ludzie od jaskiniowej epoki robili tylko to, co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach" - Stanisław Lem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr wrz 02, 2015 9:19 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pt maja 29, 2009 3:57 pm
Posty: 1882
Lokalizacja: Lublin
Ali7 napisał(a):
Tak w ogóle nie wiem, czy to jest dobry czas i miejsce na analizę szczegółów.


Masz rację.

_________________
Strząsnąć tę pisowską szarańczę.
Schetyna.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt wrz 04, 2015 2:33 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
Kilka dni temu przypadkiem wdepnąłem na informację o pierwszym w tym sezonie śmiertelnym wypadku w Polskich Tatrach - na OP w Honoratce. Przy artykule chyba wspomniano coś o Małej Wysokiej czy Małej Kończystej (nawet nie pamiętam). Nie szukałem dalej ale ... Szczerze napiszę. Ilekroć takie informacje do mnie dochodzą to pierwsza myśl jest -> czy to ktoś z TGesa. Tym razem to samo sobie pomyślałem i chyba nawet miałem tu zajżeć ... i niestety tym razem tak się faktycznie stało ... dzisiaj się doczytałem ... okropne ... kiedyś Chariot a teraz Olga ...

W Greenford jest fish & chips pod szyldem Chariot.
Zrobiłem kiedyś fotkę knajpy i chyba podrzuciłem ją na forum dla żartu.
Potem przyszły wieści z Alp.
Teraz ilekroć tam przejżdżam to zaraz myślę o nim pod Mont Blanc.

:(

_________________
Obrazek TG


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N wrz 06, 2015 12:05 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
Ten wypadek pokazuje jak ważne jest informowanie (szczególnie gdy idzie się samemu) o celu wyprawy oraz informowanie gdy się cel zmieniło.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt wrz 18, 2015 6:46 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 26, 2013 7:31 am
Posty: 1616
Lokalizacja: Tarnow
Śmiertelny wypadek na Słowacji
http://tatromaniak.pl/aktualnosci/c/tragedia-w-tatrach-nie-zyje-70-letni-turysta

_________________
flickr

------

"czekan, jak sama nazwa wskazuje - narzędzie do czekania"
Włodzimierz Firsoff
Taternik 1932 nr 3


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So wrz 19, 2015 8:25 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N paź 23, 2005 9:18 pm
Posty: 2109
Co ten turysta robil w scianie Tepej? Zywcowal jak 2 lata temu Cywinski? Tepa to jakas przekleta gora. Ja bym obstawial ze wszedl na szczyt , latwo zreszta dostepny od Stwolskiej przeleczy, i wiatr halny o ktorym tyle sie na Forum mowilo, zwial go ze szczytu na strone Doliny Zlomisk.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So wrz 19, 2015 9:03 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
Jakub napisał(a):
Co ten turysta robil w scianie Tepej? Zywcowal jak 2 lata temu Cywinski? Tepa to jakas przekleta gora. Ja bym obstawial ze wszedl na szczyt , latwo zreszta dostepny od Stwolskiej przeleczy, i wiatr halny o ktorym tyle sie na Forum mowilo, zwial go ze szczytu na strone Doliny Zlomisk.

Jakubie,
Cytuj:
Jego samochód policja odnalazła natomiast na parkingu w rejonie Popradzkiego Plesa

Cytuj:
Dziś w masywie Tępej, niedaleko Stwolskiej Przełęczy natrafiono na zwłoki turysty. Przyczyną śmierci był najprawdopodobniej upadek z dużej wysokości.

Najłatwiejsze, najbardziej prawdopodobne wejście jest od Osterwy. Ja zrozumiałem, że poleciał na stronę Stwolskiej Doliny. Tylko czy tam jest gdzie "upaść z dużej wysokości"?
Halny - ciekawa koncepcja...

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So wrz 19, 2015 7:53 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 26, 2013 7:31 am
Posty: 1616
Lokalizacja: Tarnow
Słowacy zaznaczyli miejsce odnalezienia ciała
Obrazek

_________________
flickr

------

"czekan, jak sama nazwa wskazuje - narzędzie do czekania"
Włodzimierz Firsoff
Taternik 1932 nr 3


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz wrz 24, 2015 8:07 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 17, 2013 7:34 am
Posty: 782
Lokalizacja: Jaworzno
Wypadek taternicki na Słowacji

http://hzs.sk/typy-aktualit/narocna-zac ... _21_30_31/

_________________
"Gdyby ludzie od jaskiniowej epoki robili tylko to, co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach" - Stanisław Lem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz wrz 24, 2015 10:57 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N paź 23, 2005 9:18 pm
Posty: 2109
Czyli tlumaczac: wypadek zdarzyl sie w masywie Granatow Wielickich. Na 23 letniego polskiego taternika polecial z gory ruchomy blok skalny.Poszkodowany runal w dol 200m zlebem i jakims cudem przezyl. Po HZS zadzwonil brat poszkodowanego. Ratownicy HZS opuscili Polaka na linach dyneema 500m na dno Doliny Wielickiej i w noszach Konga przetransportowali do Slaskiego Domu.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt wrz 25, 2015 10:33 am 
Kombatant

Dołączył(a): Pt mar 26, 2010 11:21 am
Posty: 546
Lokalizacja: Kraków
Raczj 20m, a nie dwieście.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn wrz 28, 2015 11:10 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N paź 05, 2008 8:16 pm
Posty: 1359
Lokalizacja: silesia
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/tragedi ... tki/b12w0b

Znaleziono ciała dwóch poszukiwanych od soboty turystek.

_________________
I was blind but now I can see...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn wrz 28, 2015 11:14 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
batmik napisał(a):
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/tragedia-w-tatrach-nie-zyja-dwie-turystki/b12w0b

Znaleziono ciała dwóch poszukiwanych od soboty turystek.


Wychłodzenie w trakcie wycieczki do Schroniska na początku jesieni...

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn wrz 28, 2015 11:24 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 17, 2013 7:34 am
Posty: 782
Lokalizacja: Jaworzno
Poszły na wycieczkę do Terinki, a zwłoki znaleziono przy szlaku na Czerwoną Ławkę. Swoją drogą to ciekaw jestem czy odpowiedzialność spadnie na opiekuna grupy, który najprawdopodobniej wyruszył ze schroniska bez 2 osób. Bo ciężko mi sobie wyobrazić, że schodziły do Starego Smokowca i wylądowały pod CzŁ.

_________________
"Gdyby ludzie od jaskiniowej epoki robili tylko to, co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach" - Stanisław Lem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn wrz 28, 2015 12:19 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N paź 23, 2005 9:18 pm
Posty: 2109
Może te turystki kimały pod chmurką bo stwierdziły że w schronie za drogo /za tłoczno tylko że nie miały grubych śpiworów?

dziś sam po 3 w nocy przekonałem się jak było zimno ( aż się trząsłem i to w mieście w kurtce i swetrze) jak wyszedłem robić zdjęcia "czerwonego" Księżyca tzw . blood moon. Było tak zimno że nawet na statywie mi się rece trząsły mimo to udało się zrobić trochę nieporuszonych zdjęć i kilka filmów. Mało kto wie że następna taka okazja będzie za 28 lat. Mimo to spotkałem tylko 1 astrofotografa przemierzając miasto w poszukiwaniu ciekawych ujęć .

- Co do turystek to były Polki?

Szkoda ich.

Pozostaje :

[i]


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn wrz 28, 2015 1:30 pm 
Weteran
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 02, 2011 8:15 am
Posty: 133
Lokalizacja: Jasło
Jakub napisał(a):

- Co do turystek to były Polki?


Łotyszki

_________________
______
SeReK
https://www.flickr.com/photos/tomek_s/sets/
"Widziałem góry większe, wspanialsze i bardziej majestatyczne. W góry piękniejsze od Tatr jednak nie wierzę".
- Stanisław Zieliński


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn wrz 28, 2015 7:36 pm 
Mnie to wygląda na samobójstwo, a ci pseudoprzewodnicy co to ich trzeba wynajmować dla grup to widać że mają na wszystko wyjbeane byle tylko hajs skasować.


Góra
  
 
PostNapisane: Pn wrz 28, 2015 8:38 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N paź 05, 2008 8:16 pm
Posty: 1359
Lokalizacja: silesia
zbanowany napisał(a):
Mnie to wygląda na samobójstwo....

Bez dwóch zdań zrobiłbyś błyskotliwą karierę jako detektyw kryminalny :lol:

_________________
I was blind but now I can see...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn wrz 28, 2015 9:01 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5456
Lokalizacja: Białystok
Jakub napisał(a):
Może te turystki kimały pod chmurką bo stwierdziły że w schronie za drogo /za tłoczno tylko że nie miały grubych śpiworów?


:shock:

Zlituj się...

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn wrz 28, 2015 10:02 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
_Sokrates_ napisał(a):
Jakub napisał(a):
Może te turystki kimały pod chmurką bo stwierdziły że w schronie za drogo /za tłoczno tylko że nie miały grubych śpiworów?


:shock:

Zlituj się...


Z ciekawości - czy ktoś może powiedzieć jaka była w tym czasie temperatura: w dzień i w nocy? To znaczy ile potrzeba, by na skutek wychłodzenia zrobić sobie krzywdę?
Wogóle co to była za wycieczka? Smokowiec-Terinka-Smokowiec, czy Jaworzyna Tatrzańska-Lodowa P-Terinka-Smokowiec?
50 uczestników wycieczki, do tego obcokrajowcy - wcale tak łatwo nie jest upilnować takiej gromady, zapewne mocno rozciągniętej. Czy to nie jest tak, że na każde ileś sztuk turystów (na szlaku) musi być jeden przewodnik?

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn wrz 28, 2015 10:04 pm 
batmik napisał(a):
zbanowany napisał(a):
Mnie to wygląda na samobójstwo....

Bez dwóch zdań zrobiłbyś błyskotliwą karierę jako detektyw kryminalny :lol:

Tak można wnioskować z tego co jest napisane na tatromaniaku. No chyba że było jednak inaczej. Biorąc pod uwagę opis to wiele na to wskazuje. Dwie kobieciny poszły szlakiem ponad schronisko usiadły przy szlaku i zamarzły. Nie poszły dalej, nie wróciły tą samą drogą z powrotem do schroniska, do nikogo nie zadzwoniły, tak sobie siedziały na szlaku i zamarzały.


Góra
  
 
PostNapisane: Pn wrz 28, 2015 10:07 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
zbanowany napisał(a):
Tak można wnioskować z tego co jest napisane na tatromaniaku.

A to jakieś wiarygodne źródło informacji jest?

Wolf_II napisał(a):
Czy to nie jest tak, że na każde ileś sztuk turystów (na szlaku) musi być jeden przewodnik?

W dobie wolności osobistej? I walki o uwolnienie od myślenia?
Takie pomysły rodem z państwa policyjnego należy zwalczać...

pozdrawiam
gb

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn wrz 28, 2015 10:14 pm 
gb napisał(a):
A to jakieś wiarygodne źródło informacji jest?

A są takie w POlsce ? 8)


Góra
  
 
PostNapisane: Pn wrz 28, 2015 10:15 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 17, 2013 7:34 am
Posty: 782
Lokalizacja: Jaworzno
Ladové pleso w nocy z 26 na 27
temperatura -2st
opad 1-1,5mm
wiatr 2-4m/s

_________________
"Gdyby ludzie od jaskiniowej epoki robili tylko to, co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach" - Stanisław Lem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn wrz 28, 2015 10:22 pm 
gb napisał(a):
Takie pomysły rodem z państwa policyjnego należy zwalczać...

Rozumiem sarkazm ale w sumie to akurat może być przykład że tak. Bo tak naprawdę zatrudnienie tego debilnego przewodnika/ów nic nie dało, więc po co zatrudniać debili którzy nie umieją policzyć do pięćdziesięciu ?


Góra
  
 
PostNapisane: Pn wrz 28, 2015 10:45 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
Dywagując na temat przepisów - można się na przykład zastanawiać, czy przepis nakazujący zatrudnienie większej liczby przewodników (choćby uzależnionej - tej liczby - od liczby uczestników wycieczki) (np. po jednym na każdą dziesiątkę) nie byłby w tym przypadku właściwy...?

Generalnie - w rzeczonej sprawie nie wiemy zbyt wiele, budowanie teorii i rozwiązań na podstawie medialnych doniesień jest wielce ryzykowne. Zwłaszcza, że pomiary parametrów pogodowych pochodzą z posterunków pomiarowych - a nie z miejsca tragedii :)

pozdrawiam
gb 8)

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt wrz 29, 2015 9:48 am 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
Mąż szedł w niedzielę z grupą na Rysy od strony słowackiej (jako przewodnik), wycofali się od schroniska, bo warunki były parszywe - na cienkiej warstwie lodu leżała cienka warstwa śniegu.

Na Słowacji nie ma obowiązku aby grupa posiadała przewodnika jeżeli porusza się tylko po szlakach.

W żadnym z medialnych doniesień o tym tragicznym wypadku nie znalazłam informacji, że grupa w ogóle posiadała przewodnika, więc nie rozumiem po co te wszystkie dywagacje.

_________________
-------------------------------------------------
Studenckie Koło Przewodników Górskich "Harnasie" w Gliwicach zaprasza na kurs przewodnicki :)
http://www.skpg.gliwice.pl/kurs/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt wrz 29, 2015 10:18 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14892
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Wolf_II napisał(a):
50 uczestników wycieczki, do tego obcokrajowcy - wcale tak łatwo nie jest upilnować takiej gromady, zapewne mocno rozciągniętej.

Robisz zbiórkę, każesz odliczyć, każdy ma zwracać uwagę na numer przed nim i za nim.
Oczywiście, ja akurat to tylko dzieci prowadzałem, posłuszne i dokładne, zrobić zbiórkę z dorosłymi to wiadomo.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt wrz 29, 2015 1:35 pm 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
grubyilysy napisał(a):
Wolf_II napisał(a):
50 uczestników wycieczki, do tego obcokrajowcy - wcale tak łatwo nie jest upilnować takiej gromady, zapewne mocno rozciągniętej.

Robisz zbiórkę, każesz odliczyć, każdy ma zwracać uwagę na numer przed nim i za nim.
Oczywiście, ja akurat to tylko dzieci prowadzałem, posłuszne i dokładne, zrobić zbiórkę z dorosłymi to wiadomo.


Też się da i też prowadzałam niejednokrotnie tak duże grupy (zapewne nie w tak trudnych warunkach).
W tym grupy o bardzo nierównych siłach, np. osób z niepełnosprawnością, gdzie jedni chodzą dwa razy szybciej od innych.

Uczymy tego na kursach przewodnickich.
Przed wyruszeniem w trasę, kiedy już wszyscy są przed schroniskiem liczymy się (np. "przybijając piątkę").
Następnie musi być obowiązkowo wyznaczony zamykający (najlepiej silny facet w jaskrawej kurtce) i absolutnie nikt nie ma prawa pozostać za nim. "Zamykający" też nie może pozwolić na to, aby ktoś za nim pozostał. Jak ktoś zostaje to on musi czekać.

Kiedy grupa zatrzymuje się na jakimś postoju to ma prawo ruszyć dalej dopiero wtedy kiedy dotrze zamykający i on też chwilę odpocznie.

To jest absolutny elementarz metodyki prowadzenia grupy i o ile pamiętam pisałam już o tym w odniesieniu do wypadku kilka lat temu na Babiej Górze, gdzie przewodnik również popełnił błąd taki, że nie wyznaczył "zamka".

Co do tej konkretnej grupy - z opisu nie wynika aby był z nimi przewodnik.

_________________
-------------------------------------------------
Studenckie Koło Przewodników Górskich "Harnasie" w Gliwicach zaprasza na kurs przewodnicki :)
http://www.skpg.gliwice.pl/kurs/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr wrz 30, 2015 8:10 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N paź 23, 2005 9:18 pm
Posty: 2109
Z calym szacunkiem gb ale wolnosc wolnoscia ( grupy do 10 osob nie musza miec przewodnika, ludzie czuja ze znaja teren to ida sami) a ten przypadek pokazuje ze obcokrajowcy w duzej masie (np 100 osob) w wysokich gorach powinni miec obowiazek zatrudnienia przewodnika ( nie mowie tu o pagorkach typu Gory Swietokrzyskie) bo:
1) koszty sa znikome podzieliwszy je przez 50 czy 100 osob zarabiajacych w euro
2) najwazniejsze: przewodnik zapewnia bezpieczenstwo a w razie zgubienia sie np we mgle zapewnia niezwloczne poszukiwania
3) zaznajamia nizinnych turystow z topografia gor (b.wazne), nazwami szczytow, przeleczy, szlakami i historia terenu ktora tez bywa b.ciekawa ( np.malo kto wie ze chata Teryego byla wzniesiona przez Wegrow w XIX wieku)
4) przewodnik przekazuje uczestnikom wycieczki nr telefonow obowiazkowo do TOPR i HZS a takze do siebie.
5) ponadto osoby biorace udzial w wycieczce sa ubezpieczone od zdarzen losowych -kolejny wielki plus i argument "za"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6905 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192 ... 231  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL