Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz maja 23, 2024 5:02 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6152 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154 ... 206  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn paź 12, 2015 1:29 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Pt lut 18, 2011 10:34 pm
Posty: 252
Jakub napisał(a):
Jak widac mialem racje. Snieg pada nawet na nizinach. Duzo go w Zakopanem. Kolejne opady sa zwiazane z zimnym powietrzem ktore od Rosji plynie na Ukraine i do Polski.


Ja rozumiem, że ludzie nie potrafią nieraz zrozumieć tego co inni do nich mówią i piszą vide Maciar, Oko. Ale co poniektórzy jak widać nie potrafią nawet pojąć tego co sami mówią/piszą.

Cytuję Ciebie
"Niestety zle informacje. Dzis spadnie 20 cm sniegu na Gerlachu wysokosci a od czwartku powyzej 2000m kolejne 40 cm."

Wynik śniegu 0,5cm łącznie, powtórzę słownie pół centymetra a NIE METRA.

"nie wiem jak inne serwisy pogodowe, ale mountain weather forecast przewiduje na dziś dla Kasprowego Wierchu opad śniegu na poziomie 15 cm"

Wynik - śniegu brak

"w weekend izoterma 0*C zejdzie na 1100m n.p.m.... co więcej potwierdzają też opady od niedzieli do wtorku 13-go w wysokości ponad 0.5 m śniegu ( ...)"

Wynik w weekend na Kasprowym było cały na plus. Tego 0,5metra dalej nie widzę, ale może muszę iść do okulisty

"Jak widac mialem racje. Snieg pada nawet na nizinach."

Taa, a gdzie wcześniej pisałeś, że śnieg będzie padał na nizinach?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn paź 12, 2015 9:51 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Wt cze 29, 2010 11:06 am
Posty: 219
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Wojt daj spokój nie czepiajmy się drobiazgów .
Jakub jaką zapowiadasz prognozę na weekend ? :D

_________________
KASIA


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn paź 12, 2015 10:33 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N paź 23, 2005 9:18 pm
Posty: 2109
Będzie ocieplenie. Dla nielicznych będących w górach wyjdzie jeszcze trochę słońca.. :wink:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt paź 13, 2015 7:54 am 
Zasłużony

Dołączył(a): Pt lut 18, 2011 10:34 pm
Posty: 252
Hm, tutejsze zapytania o przyszłą pogodę w Tatrach kojarzy mi się z chodzeniem do wróżki. Niektórzy mają taką przedziwną potrzebę i nawet za to płacą... Nikt tutaj na forum nie ma narzędzi do tajnego wyliczania prognoz... a podawane przez niektórych tutaj prognozy, służą chyba tylko ich jakieś samorealizacji i potrzebie akceptacji przez społeczność netową - generalnie działanie w tylu 12-sto latka, który aby zaistnieć w swojej grupie rówieśników robi różne głupie rzeczy i dopiero wówczas czuje się wartościowym człowiekiem, a bez tego czuje się nikim. Większość z tego wyrasta, niestety nie wszyscy. Dlatego też i same zapytania prognozy są dla mnie kompletnie niezrozumiałe...

Jest wiele ogólnodostępnych prognoz pogody dostępnych za darmo, wystarczy kliknąć choćby jeden z poniższych linków.
http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsmetgrg05.html
http://www.meteoprognoza.pl/
http://www.laviny.sk/sneh-laviny-a-poca ... 012_11_30/
http://www.mountain-forecast.com/peaks/ ... casts/2655
http://www.meteo.pl/
Trudno mi pojąć, że ktoś nie potrafi ich odczytać i potrzebuje indywidualnych informacji na piśmie w stylu - "że w sobotę 17 października będzie na Rysach +5 stopni, przeraźliwy zimny wiatr, 15cm śniegu w rysie, kamienie wokół morskiego oblodzone, żarcie w schronisku znośne i 250 ludzi łącznie na wierzchołku oraz duże prawdopodobieństwo spotkania misia..."

Tak mi się wydaje, że podstawowym celem i sensem wątku "Tatry - warunki i pogoda na szlakach" są ,jak sama zresztą nazwa wskazuje, OBECNIE panujące warunki w Tatrach, czyli ktoś jedzie na Ciemniak, wraca i pisze/dołącza zdjęcie, że jest tyle a tyle śniegu, w jednym miejscu krupa w innym deska itd. że w Starejrobocie trwa zrywka drzew i przejście szlakiem nie należy do przyjemnych itp.

BTW2 kogo teraz nie ma na grani Tatr to dupa ;) - widoki przepyszne. Nie raz się wkurzam, że można odpalić kamery internetowe i widzieć to co widać z góry... a na nizina zgniły stratus, fetor mułu i jesienna handra ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt paź 13, 2015 9:55 am 
Zasłużony

Dołączył(a): Wt cze 29, 2010 11:06 am
Posty: 219
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Wojt miałam nadzieję , że ciut inaczej zinterpretujesz moją wypowiedź :wink:
W ten pochmurny poranek proponuję przeczytać relację "roku " Jakuba . Więcej luzu 8)

_________________
KASIA


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt paź 13, 2015 11:26 am 
Zasłużony

Dołączył(a): Pt lut 18, 2011 10:34 pm
Posty: 252
Nooo, faktycznie faux pas popełniłem totalne. Przepraszam ogólnie.
BTW OT swego czasu myślałem, że w Tatrach już w zasadzie nic nowego i przełomowego nie da się zrobić, bo przecież 186 droga na Kazalnicy biegnąca 16cm na lewo i 8cm na prawo od inne drogi taka nie jest nawet jeśli będzie oznaczona XII cyferką, a tymczasem, przeczytawszy relację Jakuba myślę, że stało się przełomowe i epokowe wydarzenie - chyba pierwszy raz na taką skalę został wykorzystany 336 -krotny zoom przy filmowaniu Tatr. Dla mnie to jak odkrycie techniki hakowej w 50-tych latach.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt paź 13, 2015 2:03 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5456
Lokalizacja: Białystok
kacha napisał(a):
Jakub jaką zapowiadasz prognozę na weekend ? :D


Podepnę się trochę pod Twoje pytanie.

Są już jakieś wstępne prognozy na majówkę?

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt paź 13, 2015 2:40 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
_Sokrates_ napisał(a):
Są już jakieś wstępne prognozy na majówkę?

I na okres Bożego Ciała by się przydało...
(w szczególności rejon dol. Roztoki)

pozdrawiam
gb 8)

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr paź 14, 2015 9:04 am 
Zasłużony

Dołączył(a): Pt lut 18, 2011 10:34 pm
Posty: 252
Czytam ostatnio książkę Przygody ze skałą, dziewczyną i śmiercią - Jaszcza, swoją drogą polecam wszystkim tatromaniakom. Dzieje lat miedzywojennych - ciężko się czyta - specyficzny język, Jaszczu często jest jak narcyz ale dobrze jest oddana atmosfera tych czasów. Dlaczego piszę o tym w tym wątku? Otóż wówczas jechało się w Tatry nie mając jakichkolwiek prognoz pogody - szło się w góry i ściany niezależnie od pogody, czy było to -30stopni i kurniawa czy parę stopni na plus i zlewa z biwakiem w ścianie. To były wówczas prawdziwe przeŻYCIA! Jeszcze całkiem niedawno, bo w ubiegłym wieku tak samo jeździło w góry. Raptem 15 lat temu bez komórek i bez jakichkolwiek danych na temat pogody. Najpierw zaklepywało się termin, ugadywało się ze znajomymi i w odpowiednim czasie jechało się w góry. Pogoda zazwyczaj trafiała się gorsza niż lepsza ale przygoda była zawsze. A dziś? Człowiek ślęczy nad tymi prognozami, jak nie widzi lampy - odpuszcza. Jak jest lampa i chce jechać to albo noga boli albo znajomi wymiękają ;) Hm, a jakie są Wasze odczucia w tym temacie?
BTW to jak, kto się pisze ze mną na wyjazd 19-20 października? ;) Schroniska winny świecić pustkami...


Ostatnio edytowano Śr paź 14, 2015 11:02 am przez wojt_, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr paź 14, 2015 9:28 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 12, 2011 7:46 am
Posty: 2188
wojt_ napisał(a):
jak są Wasze odczucia w tym temacie?

Prawda, człowiek ślęczy nad portalami pogodowymi cały tydzień i patrzy jak codziennie zmieniają prognozę na weekend.
A jeszcze niedawno nie miałem netu, nie robiłem zdjęć, ale miałem auto i jeździło się bez względu na pogodę i zawsze było fajnie.

_________________
SPROCKET
viewtopic.php?f=11&t=17068


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr paź 14, 2015 12:32 pm 
Weteran

Dołączył(a): Śr cze 11, 2014 4:29 pm
Posty: 137
wojt_ napisał(a):
Jak jest lampa i chce jechać to albo noga boli albo znajomi wymiękają ;) Hm, a jakie są Wasze odczucia w tym temacie?


Jak znajomi wymiękaja to jadę sam :p


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr paź 14, 2015 1:32 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Wt cze 29, 2010 11:06 am
Posty: 219
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Ja zdecydowanie należę do tych osób co śledzą prognozy .
Dla mnie żadna przyjemność spacerować po górach w deszczu i mgle .
Czasem nie uda się trafić z pogodą więc nie mam wyjścia ;)
Ale zdecydowanie milej wspominam te wyjazdy , gdy świeciło słońce i były piękne widoki .

_________________
KASIA


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr paź 14, 2015 7:01 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
wojt_ napisał(a):
Raptem 15 lat temu bez komórek i bez jakichkolwiek danych na temat pogody. Najpierw zaklepywało się termin, ugadywało się ze znajomymi i w odpowiednim czasie jechało się w góry. Pogoda zazwyczaj trafiała się gorsza niż lepsza ale przygoda była zawsze


Z drugiej stronie, dzięki prognozom, ludzie obecnie dużo więcej robią ("osiągają") w górach niż 15-scie czy kilkadziesiąt lat temu. Wiecej "ambitnych" przejść. Znajomość pogody w przyszłości pozwala zarządzać ryzykiem. "Osłona meteo" jak to się nazywa w niektórych dziedzinach bardzo pomaga i bardzo dużo umożliwia. Nie tylko w kategoriach estetycznych (będę mieć super widoki, zrobie fotki) i bezpieczeństwa (wlezę na jakąś grań i z powdu burzy/opadó będzie problem z zejściem). Dzięki dobremu meteo niektóre rzeczy, kiedyś niemożliwie obecnie takimi są. Skrajny przykład to osiągnięcia w górach najwyższych, w zimie.
Poza tym - dzięki meteo ludzei bardziej szanują swój czas. Świat obecnie jest bardziej skomplikowany niż był kiedyś. Niby mamy więcej ułatwień, ale czasu chyba jednak mniej....

Co do działania w różnych warunkach: kilka razy z różnych powodów (bo tylko wtedy był czas wolny, bo prognozy się zmieniły, bo mialem taki kaprys) zdarzało się chodzić przy złej pogodzie. Też ma to swój urok. To też jest w górach piękne, że potrafią pokazać one swoje zmienne, groźne oblicze, jakże inne od cukierkowego obrazka błękitnego nieba z pełnym słońcem.

Powiem więcej: każdy kto trochę więcej chodził, wiele przeszedł przy dobrej pogodzie i ma pewne doświadczenie powinien spróbować (oczywiście przy zachowaniu bezpieczeństwa, nie chodzi tu o jakieś ekstremalne akcje) spróbować (się) przejść: w deszczu, we mgle. Chwilowa utrata orientacji np w okolicach Beskidu czy na Czerwonych Wierchach, praktyczne sprawdzenie czym jest kilkugodzinny zimny deszcz, jak nasze buty spisują się gdy stopnie są śliskie, a w lesie konkretne błoto pozwala, czy nasze wyobrażenie o adekwatności wyposażenia i przygotowania kondycyjnego potwierdzają się i nabrać pokory do gór oraz zdobyć cenne doświadczenie, które kiedyś może się przydać (gdy np pogoda nas zaskoczy).

Dla mnie konkretnym doświadczeniem było wejście w listopadzie, w deszczu przy bardzo silnym wietrze (na grani czasami próbowało człowieka powalić na Wyżnią Przełącz Kondracką. Na Giewont nie dałbym rady, nawet nie próbowałem. Doświadczenia bezcenne.

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: 1
PostNapisane: Cz paź 15, 2015 9:38 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N paź 23, 2005 9:18 pm
Posty: 2109
Weekend w TAtrach będzie słoneczny choć zimny a od poniedziałku 19-go kolejne opady śniegu przekraczające 30 cm


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz paź 15, 2015 7:55 pm 
Swój

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 7:07 pm
Posty: 59
Lokalizacja: Małopolska
Jakub napisał(a):
Weekend w TAtrach będzie słoneczny


Hmm...

Skąd ta pewność?

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz paź 15, 2015 8:20 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5456
Lokalizacja: Białystok
Krzychooo napisał(a):
Skąd ta pewność?


No toż słońce będzie. Tyle, że za chmurami.

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So paź 17, 2015 9:54 pm 
Swój

Dołączył(a): Cz cze 10, 2010 9:44 pm
Posty: 63
zalega śnieg na orlej ? tydzień temu bylo sucho.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N paź 18, 2015 8:16 am 
Zasłużony

Dołączył(a): Pt lut 18, 2011 10:34 pm
Posty: 252
https://picasaweb.google.com/100268630324797396821


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt paź 20, 2015 10:20 am 
Weteran

Dołączył(a): Pn sie 22, 2005 4:34 pm
Posty: 102
Jakub napisał(a):
Moje prognozy co do opadow sniegu oczywiscie sprawdzily sie. A co do listopada to mam nadzieje ze Raffi79 wroci na Forum I man man mF poprognozuje

To musi być bardzo ważne dla Ciebie, że się sprawdziły, nieprawdaż :?:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt paź 20, 2015 2:56 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
Gdzie jest Raffi?
Jakie są ogólne prognozy na najbliższe cztery tygodni? Należy się spodziewać raczej zimy, stałych temepratur poniżęj zera i sniegu, czy raczej złotej jesieni, tak jak miało to miejsce w pierwszje połowie listopada 2014 r?

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt paź 20, 2015 3:23 pm 
Do następnego wtorku w Tatrach deszcz, deszcz ze śniegiem, a wyżej śnieg. Kolejny tydzień (28-2) z lepszą pogodą, bez opadów lub przelotne opady i temp. na wysokości MOka ok. 3 stopnie, a wysoko -2. W nocy praktycznie w całych tatrach już od teraz cały czas temp. na minusie.
Prognoza długoterminowa, nie moja 8) więc z reklamacjami nie do mnie 8)


Góra
  
 
PostNapisane: Wt paź 20, 2015 7:20 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 05, 2011 12:28 pm
Posty: 559
Lokalizacja: Kraków
Cóż, spadło w Tatrach trochę śniegu (więcej niż tydzień temu) i niestety to nie koniec opadów. W najbliższych dniach będą warunki zimowe, ale na pocieszenie dodam, że to nie musi być początek regularnej zimy (o ile nie trafi się zimny listopad). Zwłaszcza w Tatrach Zachodnich w listopadzie nieraz potrafią się zdarzyć znośne warunki z malutkimi ilościami śniegu lub wręcz brakiem tego śniegu.

W ostatnich 15 latach (2000 - 2014) na Kasprowym Wierchu tylko 4 listopady zapewniły pokrywę śnieżną przez cały miesiąc (2001, 2006, 2007 i 2009). Ponadto stan 0 cm/płaty śniegu nieraz występował nawet w końcówkach listopada (2000, 2002, 2003, 2011, 2012). A szczególnie późny początek regularnej pokrywy śnieżnej na Kasprowym Wierchu (bez przerw do wiosny) wystąpił w zimie 2000/2001, tj. dopiero 10 grudnia.

_________________
YouTube - Poczuj Magię Gór! | Mrozowiska.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz paź 22, 2015 7:23 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
A wracając do tematu:
wg prognozy na stronie TPN w sobote ma być lampa, a w niedziele i poniedziałek pół-lampa (4h nasłonecznienia).

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz paź 22, 2015 9:21 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N paź 05, 2008 8:16 pm
Posty: 1359
Lokalizacja: silesia
Dajcie spokój. Przecież wszyscy wiemy kto tutaj dostarcza prognozy 8)

_________________
I was blind but now I can see...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz paź 22, 2015 10:05 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
batmik napisał(a):
wszyscy wiemy kto tutaj dostarcza prognozy 8)


ICM ? :).

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt paź 23, 2015 10:01 am 
Weteran

Dołączył(a): Pn mar 05, 2012 2:29 pm
Posty: 115
Cześć, wiecie może jakie warunki panują aktualnie na szlakach? Mam w planach na ten weekend Sławkowski. Dzięki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt paź 23, 2015 2:49 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 31, 2007 9:46 pm
Posty: 4467
Lokalizacja: GEKONY
Jak napiszesz do Jakuba to prześle Ci izotermy co 20 metrów.

_________________
A ja dalej jeżdżę walcem, choćby pod wałek trafić miał cały świat.

http://summitate.wordpress.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt paź 23, 2015 3:39 pm 
Weteran

Dołączył(a): Pn sie 22, 2005 4:34 pm
Posty: 102
Po wyżej 1600m trochę przybieliło , podstawa chmur była dzisiaj ok 1900m , ale warunki na szlakach znośne , powyżej 2000m była lampa. :| . Prognozy na sobotę i niedzielę dobre/ poza porannymi mgłami/ :eye:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt paź 23, 2015 3:59 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 26, 2013 7:31 am
Posty: 1616
Lokalizacja: Tarnow
Mariusz napisał(a):
Po wyżej 1600m trochę przybieliło , podstawa chmur była dzisiaj ok 1900m , ale warunki na szlakach znośne , powyżej 2000m była lampa. :| . Prognozy na sobotę i niedzielę dobre/ poza porannymi mgłami/ :eye:


Ile centymetrów tego białe leży na ok 2000 m ?

_________________
flickr

------

"czekan, jak sama nazwa wskazuje - narzędzie do czekania"
Włodzimierz Firsoff
Taternik 1932 nr 3


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt paź 23, 2015 4:12 pm 
Weteran

Dołączył(a): Pn sie 22, 2005 4:34 pm
Posty: 102
Kilka centymetrów i ubywa :|


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6152 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154 ... 206  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL