Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz maja 23, 2024 6:24 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6152 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164 ... 206  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: So sty 02, 2016 11:58 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
gb napisał(a):
Człowiek się uczy całe życie...

Kilkadziesiąt lat na przyswojenie sobie przybliżonych granic Tatr to chyba dość długo? :>.
A efektów tej nauki nie widać ;-).

Cytuj:
Było -15 st.C

No popatrz, na Goryczkowej też spada. Coś "niebywałego" - czym późniejsza pora tym temperatura niższa... Napiszesz gdy spadnie do -16? Nie będę mógł zasnąć ...

Cytuj:
cokolwiek co spadnie na to co jest obecnie (lód, "beton"), będzie lawiniaste. Więc po najbliższym opadzie pewnie można sobie odpuścić przez 2 tygodnie wszystkie trasy podchodzące przez żleby, strome stoki. Chyba że śnieg spadnie w idealnych warunkach i zagrożenie będzie tylko przez kilka dni.


W sumie to ciekawe, czego taki świeży śnieg "lepiej" się zaczyna trzymać: czy gołej, zmrożonej skały+trawek, czy lodu. Zgaduje, że najlepiej by było dla stabilności śniegu który napada gdyby wzrosła temperatura. Czy to miałeś na myśli pisząc "idealne warunki"?

Czy czasami nie jest tak, że taka skąpo śniegow, a bardziej lodowa powierzchnia może mieć lawiniaste konsekwencje przez dłuższy czas tej zimy?

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N sty 03, 2016 12:27 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 17, 2013 7:34 am
Posty: 782
Lokalizacja: Jaworzno
Tak na prawdę to mogą wystąpić różne wzorce zagrożenia lawinowego - WZ1(słaba 1 warstwa, drugi opad), WZ5 (opad śniegu po długim okresie niskich temperatur), oraz WZ7(mała ilość śniegu) i WZ8(szron)
WZ1


WZ5


Całość tutaj:
https://lawine.tirol.gv.at/en/basics/dangerpatterns/

Chyba najlepiej byłoby gdyby śnieg padał w małych ilościach 5-10cm w temperaturze ok 0st, a dodatkowo w ciągu dnia temperatura wzrastała powyżej 0st i spadała poniżej 0st. Ale to są 3 czynniki które powinny wystąpić jednocześnie, więc chyba ciężko będzie :P. Reasumując styczeń zapowiada się mało ciekawie do połowy raczej bez opadów czyli dalej szklano-skalne góry, a jak przyjdzie opad to dalej trzeba uważać i to mocno. Ale Grześ i Trzydniowiański też jest piękny... tylko ileż można :P :)

_________________
"Gdyby ludzie od jaskiniowej epoki robili tylko to, co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach" - Stanisław Lem


Ostatnio edytowano N sty 03, 2016 9:39 am przez Major, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N sty 03, 2016 9:04 am 
Nowy

Dołączył(a): So sie 25, 2012 11:16 pm
Posty: 24
a jakie są śnieżne prognozy na najbliższy tydzień?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N sty 03, 2016 5:03 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
Wolf_II napisał(a):
Kilkadziesiąt lat na przyswojenie sobie przybliżonych granic Tatr to chyba dość długo? :>.

Ale przecież Ty nie wypisujesz tu - na Forum - swoich przemyśleń od kilkudziesięciu lat?

Obiecywałeś kilka razy przedstawienie - w jakiejś zbiorczej formie - różnych podstawowych informacji na temat Tatr, ich granic, klimatu, bezpieczeństwa... ale na obietnicach się kończyło...

pozdrawiam
gb 8)

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N sty 03, 2016 8:22 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 29, 2011 7:39 am
Posty: 227
Lokalizacja: Murzasichle
Glazura na Kościelcu wymogła raków z dobrymi atakującymi zębami (losowe raki z wypożyczalni się nie nadają), porządnego czekana do wyrąbywania stopni i kasku na szkło sypiące się z góry. Każdy krok bez marginesu błędu i bez szansy na wyhamowanie upadku. W paru miejscach wskazana dodatkowa asekuracja.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N sty 03, 2016 9:09 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
Nawet raki najbardziej "agresywne", z atakującymi zębami - muszą się mieć w co wbić...

pozdrawiam
gb 8)

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N sty 03, 2016 9:53 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 29, 2011 7:39 am
Posty: 227
Lokalizacja: Murzasichle
Truizm. Natomiast nie byłoby co zbierać gdyby mocniej zawiało. Hamowanie głową o stok przewinęło się w większości ostatnich wypadków.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sty 04, 2016 8:20 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
Jackal napisał(a):
losowe raki z wypożyczalni się nie nadają

Raki w wypożyczalni z definicji nigdy nie są ostrzone, warto o tym pamiętać. Raki są kupowane, amortyzowane (to może zająć tylko sezon) i sprzedawane za pół ceny.

przy tak ekstremalnych warunkach istotne może być dobre naostrzenie raków, ale i tak lepiej zostać w domu/na kwaterze niż szaleć...

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sty 04, 2016 3:01 pm 
Swój
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 11, 2011 1:58 pm
Posty: 34
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kilka fotek ze szlaku do Piątki przez Roztokę z tej soboty:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Poza tymi miejscami nie tak źle, da radę przejść w małych raczkach.

_________________
Vill'em all


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sty 04, 2016 3:41 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 17, 2013 7:34 am
Posty: 782
Lokalizacja: Jaworzno
Major napisał(a):
Nie ważne czy powstanie szron powierzchniowy czy nie, cokolwiek co spadnie na to co jest obecnie (lód, "beton"), będzie lawiniaste. Więc po najbliższym opadzie pewnie można sobie odpuścić przez 2 tygodnie wszystkie trasy podchodzące przez żleby, strome stoki. Chyba że śnieg spadnie w idealnych warunkach i zagrożenie będzie tylko przez kilka dni.

Zacytuję samego siebie :P bo zwracałem na to uwagę wczoraj, a dzisiaj na konferencji HZS:

Cytuj:
Riaditeľ HZS Jozef Janiga apeluje na turistov a horolezcov, aby starostlivo zvážili ciele svojich túr a aby potrebný výstroj a výzbroj mali nielen so sebou, ale ho aj vedeli používať. V súčasných veľmi zlých podmienkach odporúča ostať nižšie, na chatách, užiť si hory a aj sa z nich vrátiť. V prípade, ak v najbližších dňoch nasneží, bude podľa jeho slov stav ešte nebezpečnejší, pretože budú potrebné aspoň dva týždne na previazanie vrstiev. Spolu s riaditeľmi oblastných stredísk HZS o tom dnes informoval na tlačovej konferencii v Starom Smokovci.

Tak w skrócie, własnymi słowami: "W przypadku gdy w najbliższych dniach spadnie świeży śnieg, sytuacja będzie jeszcze niebezpieczniejsza, będą potrzebne przynajmniej dwa tygodnie na związanie się warstw"

Całość:
http://skialp.hiking.sk/hk/ar/3969/hzs_ ... orach.html

_________________
"Gdyby ludzie od jaskiniowej epoki robili tylko to, co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach" - Stanisław Lem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sty 04, 2016 5:17 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz paź 22, 2015 5:17 pm
Posty: 2496
Lokalizacja: Poznań
Villemo napisał(a):
Poza tymi miejscami nie tak źle, da radę przejść w małych raczkach.
Ale w tych miejscach szlak wygląda jak zamarznięty strumień i jak po tym czymś takim bezpiecznie chodzić?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sty 04, 2016 5:41 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5456
Lokalizacja: Białystok
e_l napisał(a):
jak po tym czymś takim bezpiecznie chodzić?


W rakach? :roll:

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sty 04, 2016 5:43 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt cze 22, 2012 7:38 pm
Posty: 843
Lokalizacja: siem-ce; m-ce
e_l napisał(a):
bezpiecznie chodzić?

Wystarczy obchodzić.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sty 04, 2016 5:58 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz paź 22, 2015 5:17 pm
Posty: 2496
Lokalizacja: Poznań
magis napisał(a):
Wystarczy obchodzić.
Ale wtedy schodzisz ze szlaku :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sty 04, 2016 6:17 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pt maja 29, 2009 3:57 pm
Posty: 1882
Lokalizacja: Lublin
Uwierz mi w rakach się da, ale niestety są i tacy co chodzą po tyn bez. dzisiaj np jakaś dwojka pakowała na przełęcz kondracką, bez - na czworka.

_________________
Strząsnąć tę pisowską szarańczę.
Schetyna.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sty 04, 2016 7:01 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz paź 22, 2015 5:17 pm
Posty: 2496
Lokalizacja: Poznań
miler napisał(a):
Uwierz mi w rakach się da, ale niestety są i tacy co chodzą po tyn bez. dzisiaj np jakaś dwojka pakowała na przełęcz kondracką, bez - na czworka.
Wierzę że w rakach się da, ale ja w rakach nie chodzę więc wolę oglądać to na zdjęciach. A na tę przełęcz, to chyba wczoraj ktoś wrzucił link jak samotny turysta też na czworakach zmagał się ze stokiem. Czy mu się udało? nie wiem.
I trudno powiedzieć, czy to brak wyobraźni? Bo skutki mogą być opłakane.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt sty 05, 2016 7:25 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 25, 2013 5:08 pm
Posty: 661
Lokalizacja: Koluszki
e_l napisał(a):
miler napisał(a):
Uwierz mi w rakach się da, ale niestety są i tacy co chodzą po tyn bez. dzisiaj np jakaś dwojka pakowała na przełęcz kondracką, bez - na czworka.
Wierzę że w rakach się da, ale ja w rakach nie chodzę więc wolę oglądać to na zdjęciach. A na tę przełęcz, to chyba wczoraj ktoś wrzucił link jak samotny turysta też na czworakach zmagał się ze stokiem. Czy mu się udało? nie wiem.
I trudno powiedzieć, czy to brak wyobraźni? Bo skutki mogą być opłakane.


Nawet jak da się w rakach to na cholerę? Szedłem kiedyś w podobnych warunkach i mimo raków, czekana (i umiejętności w posługiwaniu się sprzętem) nie było to nic przyjemnego. Zmożona czujność przez dłuższy czas nie dawała mi żadnej przyjemności z przebywania akurat w tym miejscu, nie mówiąc o oglądaniu widoku. Dojście do asfaltu było satysfakcją na swój sposób. Podobnie jak z poruszaniem się po autostradzie, wszystko fajnie ale po wjeździe do miasta czujemy ulgę. Jeśli ktoś jest na tyle głupi, że widząc coś takiego idzie mimo wszystko to jak to wcześniej było wspomniane "nie ingerujmy w podstawowe mechanizmy ewolucji" czyt. głupi sami się odsieją.

_________________
https://www.flickr.com/photos/156235994@N06/albums


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt sty 05, 2016 8:00 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pt maja 29, 2009 3:57 pm
Posty: 1882
Lokalizacja: Lublin
Masz rację velka, zawsze mozna zawrocic, przymusu przejscia zalodznego odcinka w rakach nie ma. A najlepiej zamknąć zimą jak jest lód. Dzisiaj był nawet w koscieliskiej. :wink:

_________________
Strząsnąć tę pisowską szarańczę.
Schetyna.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt sty 05, 2016 9:35 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 29, 2011 7:39 am
Posty: 227
Lokalizacja: Murzasichle
e_l napisał(a):
wczoraj ktoś wrzucił link jak samotny turysta też na czworakach zmagał się ze stokiem.

Prawie jak Ueli Steck na Eigerze, gdzie prawie robi różnicę. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
velka napisał(a):
"nie ingerujmy w podstawowe mechanizmy ewolucji" czyt. głupi sami się odsieją.

Nie "głupi", a lepiej i gorzej przystosowani. Nieśmiertelność gatunku sprowadza się do pozostawienia potomków. Do czasu aż zgaśnie Słońce i cała Ziemia będzie zalodzona jak teraz Tatry. 8)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt sty 05, 2016 9:52 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5456
Lokalizacja: Białystok
Major napisał(a):
"W przypadku gdy w najbliższych dniach spadnie świeży śnieg, sytuacja będzie jeszcze niebezpieczniejsza, będą potrzebne przynajmniej dwa tygodnie na związanie się warstw"


Skoro po południowej stronie 2 tygodnie, to znaczy, że na wystawach północnych z 3-4 tygodnie? :roll:

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt sty 05, 2016 10:31 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 29, 2011 7:39 am
Posty: 227
Lokalizacja: Murzasichle
Puch z lodem się nie zwiąże. Przemiana w warstwę lodoszreni wymaga czasu.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt sty 05, 2016 10:32 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 23, 2007 7:56 pm
Posty: 257
Lokalizacja: Księstwo Podziemnej Pomarańczy ;)
e_l napisał(a):
ale ja w rakach nie chodzę więc wolę oglądać to na zdjęciach.

Zaznasz tej przyjemności, to już nigdy więcej nie wybierzesz się zimą/wiosną bez raków. Ludzi przerażają takie słowa jak raki, czekan, uprząż, ale z tym się łatwiej żyje. I bywa dosłownie, że się żyje.
Wracając do ostatniej majówki, to co jakiś czas byłem zaczepiany albo pokazywany przez turystów idących prawie na czworakach. Pan to przygotowany... Tak to można...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt sty 05, 2016 10:38 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 29, 2011 7:39 am
Posty: 227
Lokalizacja: Murzasichle
Śpiący Rycerz napisał(a):
Ludzi przerażają takie słowa jak raki, czekan, uprząż, ale z tym się łatwiej żyje. I bywa dosłownie, że się żyje.

Drugą stroną medalu dostępności sprzętu w sklepach są pomysły, które później cieżko zrealizować bez uszczerbku na zdrowiu. Początkowo w komunikatach podawano, żeby chodzić wyposażonym. Dopiero później pojawiły się apele o całkowite zaprzestanie wyjść powyżej schronisk.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt sty 05, 2016 10:56 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz paź 22, 2015 5:17 pm
Posty: 2496
Lokalizacja: Poznań
Śpiący Rycerz napisał(a):
e_l napisał(a):
ale ja w rakach nie chodzę więc wolę oglądać to na zdjęciach.

Zaznasz tej przyjemności, to już nigdy więcej nie wybierzesz się zimą/wiosną bez raków. Ludzi przerażają takie słowa jak raki, czekan, uprząż, ale z tym się łatwiej żyje. I bywa dosłownie, że się żyje.
Wracając do ostatniej majówki, to co jakiś czas byłem zaczepiany albo pokazywany przez turystów idących prawie na czworakach. Pan to przygotowany... Tak to można...
Pewnie masz rację, tylko że ani wiosna ani zimą nie bywałam w górach. Za krótki dzień, na Słowacji pozamykane szlaki. Chociaż przydałyby mi się we wrześniu parę razy np.
Obrazek
a weszłam aż na przełęcz, nawet dwa razy bo jak zeszłam po łańcuchach to stwierdziłam ze na przełęczy zostały rękawiczki :mrgreen: Miałam kijki i na szczęście to wystarczyło.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt sty 05, 2016 11:00 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5456
Lokalizacja: Białystok
e_l napisał(a):
Chociaż przydałyby mi się we wrześniu parę razy np.


To, że leży śnieg nie znaczy, że trzeba od razu zakładać raki.
W takich warunkach podejrzewam, że bardziej by przeszkadzały niż pomagały.

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt sty 05, 2016 11:19 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz paź 22, 2015 5:17 pm
Posty: 2496
Lokalizacja: Poznań
_Sokrates_ napisał(a):
To, że leży śnieg nie znaczy, że trzeba od razu zakładać raki.
W takich warunkach podejrzewam, że bardziej by przeszkadzały niż pomagały.
Na płaskim to pewnie masz rację, ale pod samą przełęczą śnieg był mocno zbity. Ale nie miałam raków i jakoś sobie poradziłam. W czerwcu zakończyłam wycieczkę tutaj bo bez raków nie odważyłam się iść ani na jedna przełęcz ani na drugą (byłam na nich w warunkach bez śniegu)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt sty 05, 2016 11:35 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 23, 2007 7:56 pm
Posty: 257
Lokalizacja: Księstwo Podziemnej Pomarańczy ;)
Oj tam, długie wieczory też mają swoje zalety.
Na pierwszym zdjęciu, faktycznie, śnieg raczej kopny, więc lepiej bez raków się idzie. Przy ubitym albo zmrożonym - pomijając kwestie bezpieczeństwa, czysta wygoda.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr sty 06, 2016 10:34 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz paź 22, 2015 5:17 pm
Posty: 2496
Lokalizacja: Poznań
Śpiący Rycerz napisał(a):
Oj tam, długie wieczory też mają swoje zalety.
Pewnie, że mają :mrgreen: ale nie jestem "schroniskowa" a wręcz jestem "aspołeczna" w Tatrach :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sty 11, 2016 9:26 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N paź 23, 2005 9:18 pm
Posty: 2109
wg najnowszych prognoz do piatku 15go stycznia ma spasc w Tatrach ponad 80 cm sniegu i z kazdym dniem bedzie wiekszy mroz Milosnicy i obserwatorzy lawin nie beda wiec zawiedzeni. Zachwyceni moga tez byc narciarze swietnymi warunkami narciarskimi w calych Karpatach juz w weekend 16-17 stycznia.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sty 11, 2016 8:51 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn lut 11, 2013 4:09 pm
Posty: 9871
Lokalizacja: FCZ
... widzę że dalej w formie

_________________
NIE MA LEPSZEGO OD MIĘGUSZA WIELKIEGO!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6152 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164 ... 206  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL