Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz maja 23, 2024 4:55 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr lip 13, 2016 9:26 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11088
Lokalizacja: Poznań
Można znaleźć dwie wersje daty od której ten odcinek szlaku został zamknięty:
1932 r. - np. ta data zamknięcia przez PTT widnieje w "Orla Perć. Przewodnik wysokogórski"
1956 r. - teraz nie mogę sobie przypomnieć gdzie dokładnie widziałem tę datę. Na pewno pojawia się też w wikipedii

1956 r. to także chyba data objecia terenu Wołoszyna ścisłym rezerwatem przez TPN

Która data zamknięcia tego odcinka jest prawidłowa?

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lip 13, 2016 9:45 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 26, 2013 7:31 am
Posty: 1616
Lokalizacja: Tarnow
Na kilku stronach znalazłem, że okres miedzy wojenny ale nie podają tam roku.
Może w WHP coś pisze?

_________________
flickr

------

"czekan, jak sama nazwa wskazuje - narzędzie do czekania"
Włodzimierz Firsoff
Taternik 1932 nr 3


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lip 13, 2016 10:03 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11088
Lokalizacja: Poznań
Interesują mnie konkretne źródła.
W internetowej wersji Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej tych dat nie ma. Papierowej wersji nie mam.
W WHP 3 z 1951 r jest tylko wzmianka, że już od wielu lat zaniechano znakowania tego fragmentu Orlej Perci.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lip 13, 2016 10:06 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 26, 2013 7:31 am
Posty: 1616
Lokalizacja: Tarnow
tomek.l napisał(a):
W WHP 3 z 1951 r jest tylko wzmianka, że już od wielu lat zaniechano znakowania tego fragmentu Orlej Perci.

Też właśnie to doczytałem.

W Nyce nie znalazłem daty.

Na tej stronie podają 1932
http://www.orlaperc.cba.pl/historia.html

_________________
flickr

------

"czekan, jak sama nazwa wskazuje - narzędzie do czekania"
Włodzimierz Firsoff
Taternik 1932 nr 3


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lip 13, 2016 10:12 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): So lut 09, 2013 10:52 pm
Posty: 1144
Lokalizacja: Łódź
"Największe zmiany zostały w tym zakresie poczynione w 1932 roku. Międzyoddziałowa Komisja Tatrzańska PTT uchwaliła rezolucję, przewidującą skasowanie łącznie trzynastu szlaków, pośród których były także odcinki bardzo popularne wśród turystów. Dzisiaj data ta kojarzy się przede wszystkim z zamknięciem fragmentu Orlej Perci, wiodącego z przełęczy Krzyżne przez Wołoszyn do Polany pod Wołoszynem."
Tak jest napisane w Portalu Tatrzańskim.

_________________
Gdzie wola - tam droga.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lip 13, 2016 10:15 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 26, 2013 7:31 am
Posty: 1616
Lokalizacja: Tarnow
Kiedyś czytałem w którymś starym wydaniu Taternika artykuł o OP. Tam mogła być podana, ale nie pamiętam który to numer i czy na pewno byłą też podana owa data.

_________________
flickr

------

"czekan, jak sama nazwa wskazuje - narzędzie do czekania"
Włodzimierz Firsoff
Taternik 1932 nr 3


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lip 13, 2016 10:19 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11088
Lokalizacja: Poznań
TataFilipa napisał(a):
"Największe zmiany zostały w tym zakresie poczynione w 1932 roku...
No tak. Ale mi chodzi o źródła powiedzmy bardziej naukowe. Informacji na stronach internetowych jest dużo i różnych. To jest artykuł bez podania źródeł. Sam też się zasugerowałem datą 1956 bo wydawało mi się że znalazłem ją w wiarygodnym miejscu.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lip 14, 2016 1:27 am 
tomek.l napisał(a):
Na pewno pojawia się też w wikipedii

Napewno nie


Góra
  
 
PostNapisane: Cz lip 14, 2016 6:04 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11088
Lokalizacja: Poznań
Albo masz coś konstruktywnego do napisania albo nie zabieraj głosu.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wołoszyn
Cytuj:
1908 [4] . W dniach 15-17 lipca 1903 ks. Walenty Gadowski oznakował pierwszy odcinek Orlej Perci , rozpoczynając pracę od Wodogrzmotów Mickiewicza i idąc przez Polanę pod Wołoszynem i grzbiet Wołoszyna na Krzyżne. Odcinek ten został zamknięty w 1956, a teren objęto ścisłym rezerwatem przyrody.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lip 14, 2016 6:26 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
tomek.l napisał(a):
W internetowej wersji Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej tych dat nie ma. Papierowej wersji nie mam.


W WET, wydanie z 2004, pod hasłami Orla Perć i Wołoszyn nie ma podanej daty zamknięcia. Ogólnikowo jest napisane, że od lat szlak jest zamknięty.

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lip 14, 2016 7:45 am 
Swój

Dołączył(a): Cz cze 19, 2014 11:15 am
Posty: 82
Lokalizacja: W-ce
Cześć
Tatromaniak we wtorek przytoczył 110rocznicę budowy Orlej i podaje tam daty

http://tatromaniak.pl/aktualnosci/c/mij ... -przejscia

_________________
Pozdrawiam:
Miro
https://www.flickr.com/photos/mirokucia/albums


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lip 14, 2016 9:07 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11088
Lokalizacja: Poznań
Łukasz T napisał(a):
W WET, wydanie z 2004, pod hasłami Orla Perć i Wołoszyn nie ma podanej daty zamknięcia. Ogólnikowo jest napisane, że od lat szlak jest zamknięty.

Dzięki. WET to by było najbardziej wiarygodne źródło. Aż dziwne, że nie ma tam takiej informacji z dokładną datą.
MiroM napisał(a):
Cześć
Tatromaniak we wtorek przytoczył 110rocznicę budowy Orlej i podaje tam daty

http://tatromaniak.pl/aktualnosci/c/mij ... -przejscia
Jak już wcześniej pisałem interesują mnie konkretne i wiarygodne źródła informacji a nie opisy z internetu. W internecie często powiela się niesprawdzone informacje.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lip 14, 2016 11:45 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 25, 2013 5:08 pm
Posty: 661
Lokalizacja: Koluszki
tomek.l napisał(a):
Łukasz T napisał(a):
W WET, wydanie z 2004, pod hasłami Orla Perć i Wołoszyn nie ma podanej daty zamknięcia. Ogólnikowo jest napisane, że od lat szlak jest zamknięty.

Dzięki. WET to by było najbardziej wiarygodne źródło. Aż dziwne, że nie ma tam takiej informacji z dokładną datą.
MiroM napisał(a):
Cześć
Tatromaniak we wtorek przytoczył 110rocznicę budowy Orlej i podaje tam daty

http://tatromaniak.pl/aktualnosci/c/mij ... -przejscia
Jak już wcześniej pisałem interesują mnie konkretne i wiarygodne źródła informacji a nie opisy z internetu. W internecie często powiela się niesprawdzone informacje.


Dalej to źródło "internet", ale pewnie najbardziej pewne -> jozef@nyka.home.pl. Czy odpowie to nie wiem, ale warto spróbować. ;)

_________________
https://www.flickr.com/photos/156235994@N06/albums


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lip 14, 2016 12:11 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11088
Lokalizacja: Poznań
Odpowiada. Kiedyś już wymieniałem korespondencję. Ale chciałem mu zwracać głowę takim pytaniem w ostateczności.
Sądziłem, że są jakieś publikacje, które o tym wspominają. Ale skoro nawet u Paryskiego w WET tego nie ma.
Jedyna publikacja w której jest data to przewodnik Orla Perć. I data tam podana 1932 jest pewnie tą prawidłową.
Ale pojawiająca się też data 1956 trochę mąci. To prawdopodobnie data wprowadzenia tam ścisłego rezerwatu przez TPN. I dlatego też jest utożsamiana z zamknięciem szlaku na Wołoszynie. Data 1932 wydaje się prawdziwa. Zwłaszcza, że w WHP z 1951 jest o tym wzmianka. Czyli grubo przed 1956. Ale szukam konkretnego potwierdzenia daty 1932.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lip 14, 2016 12:34 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
W "Przewodniku po Tatrach i Zakopanem" (wyd VII, w nowym opracowaniu, zmienione i uzupełnione) Tadeusza Zwolińskiego (rok wydania 1948) w stosownym miejscu (str. 164), znajduje się następujący zapis:
Cytuj:
Z Przeł. Krzyżne (dojścia patrz d. 189, 190, 191, 186) wiedzie graniami piękny szlak, który był niegdyś trasowany i wyznaczany jako przedłużenie "Orlej Perci"... [-]...

Kilkanaście lat wcześniej - w "Przewodniku po Tatrach i Zakopanem" (wydanie trzecie przejrzane i uzupełnione) Tadeusza i Stefana Zwolińskich (rok wydania 1927), na stronie 177 znajduje się opis szlaku (droga nr 151)
Cytuj:
3. ORLA PERĆ OD KRZYŻNEGO GRZBIETEM WOŁOSZYNA - DO ROZTOKI: Z Przeł. Krzyżne [dojścia patrz d. 146, 147, 148] za zn. czerw. ku PnW granią Wołoszyna po głazach na jego Z. Szczyt, skąd przez małą przełączkę w grani na PnW. główny szczyt 2151 15 min., łatwo... [-]...

Nie dysponuję - w chwili obecnej - wydaniami przewodnika Zwolińskich z lat pomiędzy 1927 - 1939 (dwa wydania: 1930 - wspólnie z Bratem (wyd. IV), 1936 (wyd. V) samodzielne)(bo wydanie z 1948 roku to wierna kopia wydania z 1946 (wyd. VI), a to wydanie było prawie niezmienioną kopią przedwojennego - wyd. V z 1936 r.)
Czyli zaprzestano "trasowania" jeszcze przed II Wojną Światową.

pozdrawiam
gb 8)
ps
coś mi się kołacze - ale sprawdzę to dopiero wieczorem :)

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Ostatnio edytowano Cz lip 14, 2016 1:05 pm przez gb, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lip 14, 2016 1:04 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
Jako uzupełnienie:
W wydaniu IX przewodnika Zwolińskiego (1953) trasa granią Wołoszyna jest opisana z zaznaczeniem: "piękny ten szlak był dawniej wyznakowany jako dalszy ciąg Orlej Perci". W wydaniu X (1958) o dawnym znakowaniu nie ma już wzmianki, natomiast opis drogi kończy się stwierdzeniem: "Jest ono (całe przejście z Krzyżnego przez Wołoszyn - przyp. mój) widokowo nader ciekawe i piękne, jednak ze względu na ochronę zwierzyny w tym rejonie nie może służyć potrzebom ruchu masowego w tym rejonie i dozwolone jest jedynie za zgodą zarządu Tatrzańskiego Parku Narodowego"
W wydaniach XI (1961) oraz XII (1966) Wołoszyn jako szczyt jest jeszcze opisany, jednak opisy kończą się następująco:
"Ponieważ, jako matecznik zwierzyny górskiej (kozice, świstaki, niedźwiedzie), został cały Wołoszyn włączony w obręb rezerwatu ścisłego, ścieżkę jego grzbietem zamknięto dla ruchu turystycznego".

Należy pamiętać, że Tadeusz Zwoliński zmarł w 1955 roku, tak więc wszystkie wydania po tej dacie (wyd. X, XI, XII) choć ukazywały się jeszcze pod nazwiskiem Zwolińskiego - były redagowane i przeredagowywane - przez Józefa Nykę.
W wydanym przez p. Józefa - w 1974 roku - przewodniku "Tatry" - Orla Perć jest opisywana jako "słynny szlak graniowy" pomiędzy (generalnie) Zawratem, a Krzyżnem.

pozdrawiam
gb 8)

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lip 14, 2016 1:13 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11088
Lokalizacja: Poznań
Dzięki. Ten rok 1932 jest teraz pewny.
Też mam Zwolińskiego. Ale nie pamiętam z którego roku. Sprawdzę bo tam faktycznie jeszcze nie zaglądałem.
No i skąd ten rok 1956. Czy faktycznie TPN wprowadził wtedy na Wołoszynie ścisły rezerwat?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lip 14, 2016 1:41 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
Od oficjalnego rozpoczęcia działania TPN zaczęto respektować/zmieniać przepisy dotyczące poruszania się po terenie TPN - poza szlakami. Wtedy zaczęły się pojawiać - bardzo często w formie plakatów wywieszanych w dolinach, przy "wejściach" do parku - ale także na Krupówkach czy w innym miejscach - informacje o "zamknięciu" dostępu/wejścia do jakiegoś miejsca, jaskini, fragmentu szlaku czy terenu. Pamiętam z jakiejś wystawy takie plakaty dotyczące jaskini Wodnej pod Pisaną. Można - co uczynię w domu - zerknąć do Wierchów, bo tam takie informacje się pojawiały.
Być może ustanowienie - zaliczenie - akurat Wołoszyna do rejonu "rezerwatu ścisłego" to właśnie okres 1956?

pozdrawiam
gb 8)
ps
Zanim powstał TPN - raczej nie należy mówić o "zamykaniu" szlaków/szlaku. Raczej o zaniechaniu konserwacji, odmalowywania znaków. Gdzieś - w którymś z przewodników Zwolińskiego (tak coś kojarzę) trafiłem na informację, że noszono się z zamiarem zrezygnowania ze znakowania/odnawiania - centralnej części Orlej - właśnie ze względu na techniczne trudności tegoż odnawiania...
Takie "solidniejsze" odnawianie znaków prowadzono w rejonie Orlej właśnie w latach 50-tych (w 1953 chyba ukończono ponowne znakowanie głównej części). Może wtedy podjęto decyzję ostateczną, by nie odnawiać znaków w rejonie Wołoszyna?

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lip 14, 2016 3:39 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
gb napisał(a):
Zanim powstał TPN - raczej nie należy mówić o "zamykaniu" szlaków/szlaku. Raczej o zaniechaniu konserwacji, odmalowywania znaków.

I to co napisałeś ma sens. TPN powstał w 1955 roku. Jeżeli zamknięcie szlaku nastąpiło by w '56 to źródeł należałoby szukać w archiwach parku.

W 1939 roku powstała instytucja o nazwie "Park Przyrody w Tatrach" (obszar nadleśnictwa Jaworzyna i Zakopane - Jaworzyna!) - wcześniej faktycznie nie było komu zamykać szlaków:
http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WMP19391540365&type=2
Z zarządzenia wynika, że PPwT miał prawo ograniczać ruch turystyczny w Tatrach a nawet obowiązek wyznaczania ścieżek i szlaków.

Jeżeli PPwT zdążył wydać w r. 1939 instukcję, do wydania której był zobligowany zarządzenie, to mogło to być pierwsze prawne zamknięcie niektórych szlaków w tym fragmentu pierwotnej OP.

Wiele zależy od tego co rozumiesz przez "zamknięcie" tego odcinka.

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lip 14, 2016 3:57 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
Wolf_II napisał(a):
I to co napisałeś ma sens.

Okrutne dzięki :) Doceniono mnie!!!

Doczytaj w jakiś źródłach czy powstałe - jako jednostka administracji - PPwT zdążyło przed wrześniem 1939 roku wcielić w życie jakąkolwiek zmianę/organizację czegokolwiek w Tatrach.
Przeczytaj jeszcze raz cytaty, które zamieściłem.
I staraj się ograniczać "gdybanie".

pozdrawiam
gb 8)

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lip 14, 2016 4:23 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11088
Lokalizacja: Poznań
Czyli porządkując.
W 1932 roku Polskie Towarzystwo Tatrzańskie ze względu na walory przyrodnicze przestało utrzymywać i znakować odcinek Orlej Perci: Krzyżne - Polana pod Wołoszynem. Słowo "zamknęło" faktycznie tu nie pasuje.

Nie wiem jeszcze od kiedy TPN uznał rejon Wołoszyna za obszar ochrony ścisłej. Bo chyba tak się to poprawnie nazywa teraz, a nie "ścisły rezerwat". Być może jest to faktycznie ten rok 1956.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lip 14, 2016 4:40 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
Jak pisałem - chodzi mi po głowie jedna "przyczyna" - raczej typu "legendy" - ale sprawdzę ją dopiero w domu. :)
Mam na myśli okres przedwojenny.
Nie wiem czy główną przyczyną - przed Wojną - zaniechania konserwacji tej części Orlej Perci była ochrona przyrody. To będzie trudne do dokładnego ustalenia.

Po Wojnie, po utworzeniu TPN obowiązywały inne nazwy - ale wtedy do tych nazw/określeń się odnoszono.
Można spróbować odnaleźć kopie ustawy/rozporządzenia tworzącego TPN - tam powinny być podane obszary i granice...

pozdrawiam
gb 8)

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lip 14, 2016 5:17 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
gb napisał(a):
Okrutne dzięki :) Doceniono mnie!!!

Od czasu do czasu też Ci się coś należy :-).


Cytuj:
Doczytaj w jakiś źródłach czy powstałe - jako jednostka administracji - PPwT zdążyło przed wrześniem 1939 roku wcielić w życie jakąkolwiek zmianę/organizację czegokolwiek w Tatrach.

A masz info na ten temat? Zwróć uwagę na jedną rzecz: PPwT powstało 1 czerwca, czyli za moment zaczęły się wakacje - przeczytaj w zarządzeniu jakie mieli obowiązki. Wywieszanie przy wejściu regulacji wcale złożone nie musiało być. To co piszesz o latach 50: wywieszanie plakatów u wejścia do parku/dolin wynikało z pomysłów, zapisanych przed wojną w prawie II RP (vide par 7 ust 2).


gb napisał(a):
Po Wojnie, po utworzeniu TPN obowiązywały inne nazwy - ale wtedy do tych nazw/określeń się odnoszono.
Można spróbować odnaleźć kopie ustawy/rozporządzenia tworzącego TPN - tam powinny być podane obszary i granice...

W googlu jest "wszystko":
http://prawo.legeo.pl/prawo/rozporzadzenie-rady-ministrow-z-dnia-30-pazdziernika-1954-r-w-sprawie-utworzenia-tatrzanskiego-parku-narodowego/

Cytuj:
7. ust. 1 Ochronie ścisłej podlegają następujące obszary:

1) obszary lasów państwowych, położone w reglu dolnym i górnym aż do górnej granicy lasu, a mianowicie:

w leśnictwie Morskie Oko oddziały 28–36, w leśnictwie Kościelisko oddziały 23–34 i w leśnictwie Zakopane oddziały 5, 6 i 12 o łącznej powierzchni 1293,32 ha,

2) obszary położone powyżej górnej granicy lasu, stanowiące własność państwową i niepaństwową, z wyłączeniem następujących terenów wypasowych: Hali za Mnichem, Polany pod Wołoszynem, Hali Pięciu Stawów, Hali Waksmundzkiej, Hali Gąsienicowej, Hali Królowej Niżnej, Hali Królowej Wyżnej, Hali Jaworzynki, Hali Goryczkowej, Hali Kasprowej, Hali Kondratowej, Hali Strążyskiej, Hali Małej Łąki, Hali Miętusiej, Hali Upłaz, Hali Pisanej, Hali Smytniej, Hali Tomanowej, Hali Jarząbczej Wyżnej, Hali Stoły, Hali Kominy Dudowe i Hali Chochołowskiej.


Cytuj:
I staraj się ograniczać "gdybanie".

Dlaczego? Bo monopol na gdybanie masz tylko Ty?

gb napisał(a):
Być może ustanowienie - zaliczenie - akurat Wołoszyna do rejonu "rezerwatu ścisłego" to właśnie okres 1956?


To jak to jest gb z tym gdybaniem?

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lip 14, 2016 5:45 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11088
Lokalizacja: Poznań
gb napisał(a):
Nie wiem czy główną przyczyną - przed Wojną - zaniechania konserwacji tej części Orlej Perci była ochrona przyrody. To będzie trudne do dokładnego ustalenia.
No tak. Dopóki nie zobaczy się kopi uchwały/zarządzenia z tego 1932 roku to dokładnie nic nie wiadomo o przyczynie zaniechania utrzymywania tego odcinka. Powód - ochrona przyrody to sobie wszyscy tak dopisują.
Choć tak naprawdę to bez wglądu w taki dokument to nadal nie wiadomo na pewno czy od tego 1932 przestano znakowanie fragmentu Krzyżne - Polana pod Wołoszynem :)
Wiadomo tylko, że opis tego odcinka nie pojawia się już w przewodnikach. Nie wiadomo też skąd autor "Orla Perć. Przewodnik wysokogórski" zaczerpnął tą informację o 1932.

gb napisał(a):
Można spróbować odnaleźć kopie ustawy/rozporządzenia tworzącego TPN - tam powinny być podane obszary i granice...
Generalnie większość TPN to obszary ochrony ścisłej. Z wyłączeniem różnych hal. W tym Polany pod Wołoszynem. Może ze względu na wypas.
Tu jest, prócz różnych innych rzeczy też treść rozporządzenia tworzącego TPN z 1954 ro wypisanymi obszarami ścisłej ochrony.
http://edukacja.tpn.pl/materialy_edukacyjne/PL_SK/PL_SK_18_Jak_chronimy_Tatry/PL_SK_18_podrecznik_dla_nauczyciela.pdf


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lip 14, 2016 7:43 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
tomek.l napisał(a):
Nie wiadomo też skąd autor "Orla Perć. Przewodnik wysokogórski" zaczerpnął tą informację o 1932.

A nie ma spisu literatury???

pozdrawiam
gb 8)

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lip 14, 2016 7:51 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11088
Lokalizacja: Poznań
Nie mam dostępu do wersji papierowej. W wersji elektronicznej w google nie są dostępne wszystkie strony książki. Więc jakby ktoś miał ten przewodnik po Orlej Perci to mógłby przy okazji sprawdzić czy podany jest tam spis źródeł.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lip 14, 2016 8:28 pm 
gb napisał(a):
Czyli zaprzestano "trasowania" jeszcze przed II Wojną Światową.

No właśnie, zaprzestano trasowania ale od kiedy dokładnie? Czy w 1932 postanowiono, że nie będzie się go już znakowało czy też może w 1932 został po raz ostatni wytrasowany? No i nie było to zamknięcie szlaku bo wówczas nie było TPN, a więc nie było też zakazu poruszania się poza znakowanymi szlakami w Tatrach :!: Czyli mówiąc dokładnie odcinek ten przestano znakować powiedzmy od 1932 ale szlak został zamknięty w 1956 po utworzeniu ścisłego rezerwatu.


Góra
  
 
PostNapisane: Cz lip 14, 2016 9:19 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
Jak skończę wywoływać negatywy z ostatniego wyjazdu - zerknę do Wierchów i w jeszcze jakieś materiały. Może coś znajdę...

pozdrawiam
gb 8)

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lip 14, 2016 11:05 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
Skończyłem, poszukałem, znalazłem.
Jako pierwszy sprawdziłem trop typu "teoria spiskowa". Ostatni rozdział "W stronę Pysznej" opisuje "tajemniczą" akcję ratunkową w rejonie Wołoszyna i związane z nią "tajemnice". Pamiętałem tę historię - bez szczegółów - i w ramach "spiskowej teorii" zakładałem, że to co się działo w pewnym czasie w rejonie Wołoszyna - mogło spowodować "rezygnację" z tej części szlaku. Jednak - wedle opisu z książki - cała sprawa rozgrywała się w początku lat 20-tych (1920-1921) i raczej nie mogła mieć wpływu na "zamykanie" szlaku w latach późniejszych.
Co innego, gdyby to było współcześnie... :mrgreen:
Zainteresowanych odsyłam do wspomnień o Józiu Oppenheimie :)

Jeśli nie fikcja i teoria spiskowa - to może "twarde" fakty.
Cytuj:
Najważniejsze uchwały Komisji Tatrzańskiej z dnia 22. XI. 1931 r. są następujące:
...[-]...
2. ustalono podział pracy pomiędzy zainteresowane Oddziały i plan robót w górach do wykonania w najbliższym okresie czasu, w zakresie napraw i gospodarki w schroniskach oraz w związku ze znakowaniem szlaków; m. i, ustalono listę szlaków barwnie znakowanych, które mają ulec skasowaniu: a) część Orlej Perci od Krzyżnego przez Wołoszyn-Karbik do Polany pod Wołoszynem, ...[-]...


Wierchy, rok dziesiąty, 1932, Sprawozdanie Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego z działalności za czas od 1 kwietnia 1931 do 31 marca 1932, str VIII.

W tym samym tomie Wierchów, nieco wcześniej (str 138, rozdział Kronika) napisano:
Cytuj:

W budowie i znaczeniu ścieżek tatrzańskich szliśmy konsekwentnie w kierunku ustalonych przez P.T.T. zasad, sharmonizowanych z akcją Parku Narodowego. Na podstawie projektu Komisji Międzyoddziałowej Tatrzańskiej, przyjętego przez Zarząd Główny P. T. T. przeprowadzono w roku bieżącym likwidację 18 zbędnych i zbyt gęsto nagromadzonych ścieżek i szlaków 1), pozostawiając tylko szlaki , mające prawdziwe znaczenie turystyczne i prowadząc równocześnie kapitalny remont i przebudowę głównych ścieżek tatrzańskich.
...[-]...
1) por. sprawozdanie Zarządu Głównego P. T. T. w tym roczniku "Wierchów"



pozdrawiam
gb 8)

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lip 14, 2016 11:23 pm 
Nowy

Dołączył(a): Cz lip 14, 2016 9:37 pm
Posty: 2
Berza napisał(a):
[...] Czyli mówiąc dokładnie odcinek ten przestano znakować powiedzmy od 1932 ale szlak został zamknięty w 1956 po utworzeniu ścisłego rezerwatu.


Jeżeli faktycznie zaprzestanie odświeżania znaków nastąpiło już w 1932, to używano wtedy niesamowicie odpornych farb. Jakby nie było minęło ponad 80 lat, a znak na szczycie Wielkiego Wołoszyna nadal jest dobrze widoczny.

Zdjęcie z 2014:
Obrazek

Na zdjęciu nie ma skali porównawczej, ale znak jest tak ze 4 razy większy od dzisiejszych znaków (jeśli chodzi o powierzchnie - dwa razy wyższy i dwa razy szerszy).


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL