Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Wt cze 25, 2024 8:25 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6905 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44 ... 231  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 14, 2008 7:44 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 25, 2007 9:48 am
Posty: 7564
naja naja napisał(a):
Na pewno wpadliby na pomysł w jaki sposób sprawdzić czy coś złego stałoby się czy też nie.

Wysłaliby dyżurnego z Murowańca pod ścianę.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 14, 2008 7:44 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 02, 2006 7:15 pm
Posty: 1270
Lokalizacja: Kraków
zolffik napisał(a):
marekm napisał(a):
śmigło latało w okolicach 13.40 3 razy do Gąsienicowej (tak btw to pierwszy raz widziałem w tych barwach, ale to może dlatego że dawno nie byłem w polskich Tatrach)

nie widziałem ani nie słyszałem. być może już byłem w murowańcu. widziałem za to koło 15 jak leciał w tamtą stronę


mam 2 świadków (i to nic że jakby kierowali samochodem to by do pierdla za promile poszli) :D a godzina mi utkwiła bo staliśmy w kolejce do kolejki :)

_________________
Blog | Flickr | Facebook | Instagram | Twitter


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 14, 2008 7:50 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr lut 16, 2005 8:51 am
Posty: 2378
Lokalizacja: Nowy Sącz
a koło 15 też słyszeliście?

_________________
...energia musi eksplodować w momencie wykonywania zadania, ale cały czas trzeba ją mieć pod kontrolą...
http://picasaweb.google.pl/w.tatrach
gg: 1553749


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 14, 2008 8:01 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 02, 2006 7:15 pm
Posty: 1270
Lokalizacja: Kraków
zolffik napisał(a):
a koło 15 też słyszeliście?


raczej nie, bo wtedy już byliśmy w schronie.

_________________
Blog | Flickr | Facebook | Instagram | Twitter


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 14, 2008 8:06 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): So mar 17, 2007 7:57 pm
Posty: 268
Lokalizacja: Beskid Mały
dzisiaj widziałam śmigło trochę po 15-tej, leciało w kierunku Gąsienicowej, ja byłam już blisko Kuźnic
ktoś coś wie???

a tutaj o wczorajszym:
Cytuj:
(...) Taternicy wspinali się na drodze Byczkowskiego na wschodniej ścianie . Kościelca. Po przejściu dwóch wyciągów, powyżej zachodu prowadzącemu odrywa się chwyt, który spadając w dół wbija się w but drugiego taternika doprowadzając do urazu nogi. Jego stan jest stabilny. Śmigłowiec z załogą medyczną robi rekonesans, podczas którego udaje się desantować ratownikom przy poszkodowanym (zastępczy śmigłowiec uniemożliwia techniki linowe). Na miejsce akcji przetransportowanych jest jeszcze 6 ratowników. Lokalizacja wypadku wymaga transportu poszkodowanego w noszach za pomoca technik linowych, potem stokiem śnieżnym nad Czarny Staw Gąsienicowy. (...)

źródło: www.topr.pl

_________________
...w górach ŚWIAT wygląda inaczej...

...w górach a nie tylko w Tatrach! :twisted:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 14, 2008 8:46 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
naja naja napisał(a):
Zgłosiłabym potencjalny wypadek. Wolę mieć czyste sumienie.
Niech ratownicy martwią się co z tym fantem zrobić. Na pewno wpadliby na pomysł w jaki sposób sprawdzić czy coś złego stałoby się czy też nie.


I masz rację.

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 14, 2008 8:52 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 10, 2007 8:21 pm
Posty: 4336
Lokalizacja: Kraków
xaga napisał(a):
dzisiaj widziałam śmigło trochę po 15-tej, leciało w kierunku Gąsienicowej,

Dokładnie 15.10 nad Boczaniem. Ale w kilka minut wrócili.

_________________
Te linki okazują mowę nienawiści lub dyskryminację wobec chronionej grupy osób z powodu rasy, wieku lub innych naturalnych cech.
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBagiew_(organizacja)
https://pl.wikipedia.org/wiki/A_quo_primum


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 14, 2008 9:41 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 28, 2007 1:34 pm
Posty: 4450
Lokalizacja: lkr
marekm napisał(a):
tak btw to pierwszy raz widziałem w tych barwach, ale to może dlatego że dawno nie byłem w polskich Tatrach

a Sokół Topr-u nie na przeglądzie przypadkiem? coś mi się obiło o uszy, że obecnie mają coś zastępczego

_________________
Zrozumcie, że państwo chce tylko waszego dobra. Całego waszego dobra...

Picasa
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 14, 2008 10:16 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 02, 2006 7:15 pm
Posty: 1270
Lokalizacja: Kraków
peepe napisał(a):
marekm napisał(a):
tak btw to pierwszy raz widziałem w tych barwach, ale to może dlatego że dawno nie byłem w polskich Tatrach

a Sokół Topr-u nie na przeglądzie przypadkiem? coś mi się obiło o uszy, że obecnie mają coś zastępczego


wyjaśniło się w linku toprowym która podała Xaga :)

_________________
Blog | Flickr | Facebook | Instagram | Twitter


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 14, 2008 11:46 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Śr lis 14, 2007 7:22 pm
Posty: 178
Gawith napisał(a):
Nie mam pojęcia co bym zrobił, chyba jednak bym dał znać toprowcom, że coś jest na rzeczy
Jak widzisz wypadek to zawsze dzwonisz do TOPRu. Informujesz dyzurnego o tym co widziales. I to dyzurny decyduje co z ta informacja zrobic. Nigdy nie wiesz czy poszkodowani maja mozliwosc zawiadomienia o wypadku, dlatego jak cos widziales to powinienes o zdarzeniu poinformowac.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt gru 16, 2008 3:07 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 02, 2006 6:06 pm
Posty: 874
Lokalizacja: Piekary
[quote="zolffik"][quote="Rohu"][quote]Wypadek na Kościelcu
Na wschodniej ścianie Kościelca doszło do taternickiego wypadku.

Wypadek wydarzył się po godz. 13. Śmigłowiec zabrał już na miejsce dwie grupy ratowników TOPR. Wiadomo, że jedna osoba jest ranna. Na razie ratownicy nie udzielają szczegółowych informacji na temat wypadku.
Wschodnia ściana Kościelca (2155 metrów n. p. m.) wznosi się nad Czarnym Stawem Gąsienicowym. Ma około 550 metrów wysokości.[/quote]
[quote]Wiadomo, że taternicy wspinali się jedną z dróg na wschodniej ścianie Kościelca. Na jednego z nich spadł kamień. Ze względu na miejsce, w jakim doszło do wypadku akcja jest trudna technicznie. Ratownicy muszą używać sprzętu wspinaczkowego.

Około godz. 15.30 taternik z pomocą śmigłowca trafił do zakopiańskiego szpitala. Ma ranną nogę.[/quote]

http://www.tygodnikpodhalanski.pl/www/i ... 5a5e726d8d[/quote]

widziałem na żywo ten wypadek, byłem wtedy w okolicach kotła kościelcowego kamienna lawina przeleciała tuz obok pierwszego w zespole niestety drugi, kilkadziesiąt metrów poniżej, dostał dość sporym kamieniem. Tam gdzie stałem dokładnie było słychać krzyki, oraz zjazdy na niższą półkę. Wyglądało to naprawdę nieciekawie. dobrze że nie skończyło sie gorzej...[/quote]

a oto fotka z akcji
http://images48.fotosik.pl/40/88d29922d9d9bb5amed.jpg

_________________
Bo gdy raz spojrzysz w oczy TATROM
zakochasz się z wzajemnością.
Powroty do nich będą...
jak świeży powiew wiatru....


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 21, 2008 3:32 pm 
Swój

Dołączył(a): Pt cze 29, 2007 9:05 am
Posty: 73
Całą noc ratownicy TOPR poszukiwali 35-letniego turysty z Krakowa, który zabłądził w zamieci w okolicach Dol. Chochołowskiej i gdy zapadły ciemności zadzwonił po pomoc. Dopiero nad ranem odnaleźli go słowaccy ratownicy.

- Turysta w sobotę wyszedł z Dol. Chochołowskiej na Wołowiec, gdy wracał pomylił drogę, zabłądził, zastały go ciemności i zadzwonił do nas po pomoc - mówi zastępca naczelnika TOPR Adam Marasek.

Na pomoc wyruszyli ratownicy TOPR. Z zaginionym turystą cały czas był kontakt telefoniczny. Ratownicy puszczali świetlne race, ale w zamieci śnieżnej nie mogli odnaleźć poszukiwanego mężczyzny.

- Okazało się, że turysta przeszedł na słowacką stronę gór. Odnaleźli go nad ranem ratownicy Horskiej Służby. Jeszcze o godz. 8 rano trwało sprowadzanie go na dół - dodaje Adam Marasek. Mężczyzna jest wyziębiony i mocno wyczerpany nocną tułaczką, ale jego życiu nie grozi niebezpieczeństwo.

W Tatrach pogorszyły się warunki dla turystów. Szlaki są zasypane. Ogłoszono trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

http://tygodnikpodhalanski.pl/www/index ... c782e4fbd3


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr gru 31, 2008 1:53 am 
Kombatant

Dołączył(a): So gru 02, 2006 4:24 pm
Posty: 397
Lokalizacja: Warszawa
Do Moda:
proponuję "przykleić " ten wątek - ważny, a coraz bardziej w szumie tematów na dół spada...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr gru 31, 2008 12:05 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 25, 2007 9:48 am
Posty: 7564
Lawina w okolicach Przełęczy Kondrackiej, jedna osoba znajduje się pod śniegiem.
(źródło: Onet)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr gru 31, 2008 12:23 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 05, 2007 8:49 pm
Posty: 6331
Lokalizacja: Kraków
leppy napisał(a):
Lawina w okolicach Przełęczy Kondrackiej, jedna osoba znajduje się pod śniegiem.
(źródło: Onet)


A nie mówiłem, że nie jest tak lajtowo jeżeli chodzi o zagrożenie lawinowe?
II lawinowa wcale nie oznacza, że można chodzić wszędzie. Zresztą miejscami sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

Miejmy nadzieję, że odgrzebali go żywego.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr gru 31, 2008 12:25 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
Czytałem, że dwie osoby ( w stronę Małej Łaki ) ale same wyszły.

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr gru 31, 2008 12:53 pm 
Stracony

Dołączył(a): So lis 03, 2007 11:11 pm
Posty: 4104
Lokalizacja: Kraków K.E.G.
II jest bardzo niebezpieczna. Usypia czujność. Najwięcej wypadków jest w II stopniu .

Wczoraj na moje odczucia była III jak nic.
Zresztą byliśmy świadkami ( slyszeliśmy ) wiele ( podkreślam WIELE ) lawin schodzących z Buczynowych , Woloszyna etc.
Samodzielnie schodzące lawiny co okolo 10 minut to moim zdaniem nie jest II.

Dlatego dzialaliśmy na grani i weszliśmy na nią najbardziej bezpiecznym patentem.

_________________
Krakowska Ekipa Górska -KEG
www.keg.yoyo.pl STRONA O GÓRACH


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr gru 31, 2008 1:26 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 15, 2008 10:41 pm
Posty: 810
Lokalizacja: Dolny Śląsk
w okolicach Przełęczy Kondrackiej zeszła dzisiaj lawina

http://wiadomosci.onet.pl/2681,1888971, ... kalne.html

Tak się podnieciłem tą informacją, że nie spojrzałem kilka postów wyżej :?


Ostatnio edytowano Śr gru 31, 2008 1:42 pm przez awake, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr gru 31, 2008 1:31 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 17, 2007 7:57 pm
Posty: 3449
Lokalizacja: Tczew
ta kondracka przełęcz, czesto tam coś złazi

_________________
Mądry wycof nigdy nie przynosi ujmy


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr gru 31, 2008 2:27 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 17, 2008 9:44 pm
Posty: 969
Lokalizacja: Łódź
Cytuj:
Lawina, która zeszła w środę z Przełęczy Kondrackiej do Doliny Małej Łąki w Tatrach, porwała grupę turystów . Na szczęście nikomu nic się nie stało. Początkowo TOPR informował o jednej osobie pod śniegiem.

- Przyczyną wypadku było prawdopodobnie uruchomienie lawiny przez jednego z turystów. Lawina spiętrzyła się w wąskim miejscu i zabrała ze sobą dwie lub trzy grupy turystów znajdujących się na jej drodze - powiedział dyżurny ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Kiedy na miejsce śmigłowcem dotarli ratownicy z psami tropiącymi i specjalnymi urządzeniami, okazało się, że wszyscy są cali i zdrowi. Turyści nie potrzebowali pomocy i akcja ratunkowa została odwołana


źródło: http://polskalokalna.pl/news/tatry-zeszla-lawina-porwala-czlowieka,1235899


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr gru 31, 2008 3:52 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 28, 2007 1:34 pm
Posty: 4450
Lokalizacja: lkr
na tvn24 wypowiadano się że lawinę podciął skiturowiec

_________________
Zrozumcie, że państwo chce tylko waszego dobra. Całego waszego dobra...

Picasa
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr gru 31, 2008 4:17 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11092
Lokalizacja: Poznań
http://www.tygodnikpodhalanski.pl/www/i ... =w&id=2958
Cytuj:
Około godz. 11.30 w okolicach Przełęczy Kondrackiej w Tatrach zeszła lawina, z którą zjechało sześć osób. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Według pierwszych informacji jedna osoba została zasypana przez lawinę, która zeszła w okolicach Przełęczy Kondrackiej i Doliny Małej Łąki. Na miejsce z pomocą śmigłowca polecieli ratownicy TOPR.

Okazało się, że z lawiną zjechało sześć osób. Trzy znalazły się pod śniegiem. Dwie szybko wykopały się spod lawiny. Turyści zadzwonili po pomoc ratowników TOPR. Gdy na miejsce doleciał śmigłowiec z ratownikami turyści sami odnaleźli ostatnią osobę.

Nikomu nic się nie stało. W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Przełęcz Kondracka oddziela masyw Giewontu od Kopy Kondrackiej w grzbiecie Czerwonych Wierchów. Wiodą na nią szlaki z Doliny Kondratowej i Doliny Małej Łąki.


www.topr.pl
http://www.topr.pl/images/stories/lawin ... hot.17.jpg
Cytuj:
Lawina przy drugim stopniu zagrożenia lawinowego.
Napisał Marcin Józefowicz
środa, 31 grudzień 2008

O godz. 11.28 Centrala TOPR została powiadomiona o lawinie w Głazistym Żlebie, pod Kondracką Przełęczą. Pierwsza informacja określała ilość zasypanych na 3 osoby.

Po 5 minutach dostajemy informację, że trójka poszkodowanych jest odkopana, ale na lawinisku znaleźli parę fok. W związku z niepewnością co do ilości zasypanych śmigłowiec spod Centrali zabiera ratowników wraz z dwoma psami na pokład i przenosi w rejon zdarzenia, gdzie okazuje się, że wszyscy poszkodowani są na powierzchni, a foki należały do ski-alpinisty, który też się sam odkopał. W lawinie było zasypanych ogółem 6 osób, zasypani byli częściowo, niestety bez detektorów lawinowych, ani bez odzieźy z wszytym systemem recco, co na szczęście nie było tym razem potrzebne. poszkodowani nie wymagali nawet transportu z miejsca zdarzenia.

Lawina przy drugim stopniu zagrożenia lawinowego w tym miejscu to nic dziwnego, tym bardziej, że stok w żlebie obciążała spora grupa ludzi (ok. 9 osób), które podchodząc zachowywały odstępy. Nastromienie stoku w tym miejscu sporo przekracza 30 stopni stopni, i jest formacją ewidentnie wklęsłą, czyli jest terenem zagrożonym lawinami.

Apelujemy kolejny raz o rozwagę podczas wycieczek, szczególnie tych, w terenie wysokogórskim. Tam oprócz specjalistycznego sprzętu konieczne jest posiadanie doświadczenia zimowego.

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 01, 2009 3:17 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11092
Lokalizacja: Poznań
http://www.tygodnikpodhalanski.pl/www/i ... p=&id=2960
Cytuj:
Dwóch Polaków pod lawiną
W sylwestrowy wieczór w Tatrach Zachodnich zeszła lawina, która zasypała dwóch polskich ski-alpinistów.

Lawina zeszła w Dolinie Rohackiej po słowackiej stronie Tatr Zachodnich. Pod śniegiem znalazło się dwóch ski-alpinistów z Polski. Jeden z nich sam wydostał się na powierzchnię.

Na miejsce przyleciał śmigłowiec słowackiego lotniczego pogotowia ratunkowego (Air Transport Europe). Ratownicy pomogli wydostać się spod śniegu drugiemu zasypanemu - 32-latkowi z Krakowa. Miał zranione obie nogi. Z pomocą śmigłowca trafił do zakopiańskiego szpitala.

TP coś się chyba mija z prawdą
http://www.hzs.sk/?lang=sk&site=archivsprav&id=971
Cytuj:
Pád lavíny v Západných Tatrách

Dňa 31.12. 2008 bol na Operačné stredisko tiesňového volania „18 300“ nahlásený zosuv lavíny v Jamnickej doline v Západných Tatrách. Úraz nahlásil jeden z poľských horolezcov, ktorých zmietla lavína v Jamnickom sedle. Obom sa podarilo spod snehu svojpomocne vyhrabať, jeden z nich však utrpel vážnejšie poranenia oboch dolných končatín, ktoré si vyžiadali okamžité ošetrenie. Vzhľadom na závažnosť úrazu bola do akcie prizvaná aj LZZS, ktorá za pomoci vrtuľníka vysadila príslušníka HZS spolu s lekárom do terénu, kde bola pacientovi poskytnutá prvá pomoc. Odtiaľ bol vrtuľníkom spolu s lekárom transportovaný na Zverovku, kde mu bolo príslušníkmi HZS poskytnuté ďalšie ošetrenie. Z dôvodu ohrozenia života a zdravia pádom lavíny druhého poľského horolezca a záchranára HZS, vyzdvihol následne vrtuľník oboch priamo v lavinóznom teréne a rovnako boli prevezení na Zverovku. Pacient bol transportovaný vrtuľníkom LZZS do nemocnice V Poprade.

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Ostatnio edytowano Cz sty 01, 2009 11:18 pm przez tomek.l, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 01, 2009 5:00 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 28, 2007 1:34 pm
Posty: 4450
Lokalizacja: lkr
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80269,6112324,Dwaj_Polacy_ranni_w_lawinie_w_slowackiej_Dolinie_Jamnickiej.html
Cytuj:
Dwaj polscy turyści zostali ranni w lawinie, która zeszła w Dolinie Jamnickiej w Zachodnich Tatrach. Ciężko ranny został również Słowak, którego porwała lawina w rejonie szczytu Chleb w masywie Małej Fatry w Centralnych Karpatach.
Dwaj Polacy zostali porwani przez lawinę schodzącą z Ostrego Rohacza do Doliny Jamnickiej. Jeden z nich, 31-letni mieszkaniec Krakowa, jest ranny i ze skomplikowanym złamaniem obu nóg został przewieziony śmigłowcem do szpitala w Popradzie. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Pomoc przywołał lżej ranny Polak, któremu udało się wydostać spod lawiny.

Kolejna lawina zasypała w masywie Małej Fatry grupę słowackich narciarzy. Jeden z mężczyzn który spadł z 600-metrowej wysokości został ciężko ranny.
Obie lawiny zeszły poza wyznaczonymi szlakami turystycznymi na eksponowanych zboczach. Słowaccy ratownicy ostrzegają przed wyprawami w góry. W wysokich partiach warunki są bardzo trudne. Nieprzetarte szlaki znajdują się pod śniegiem. Wycieczki graniowe wymagają dużego doświadczenia. Od 15 listopada do połowy czerwca w słowackich Tatrach zamknięte są wszystkie wysokogórskie szlaki turystyczne.

_________________
Zrozumcie, że państwo chce tylko waszego dobra. Całego waszego dobra...

Picasa
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 09, 2009 7:36 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt lip 27, 2007 3:57 pm
Posty: 896
Lokalizacja: Kielce
http://www.topr.pl/index.php?option=com ... ba0b742961

Niby nie takie poważne ale TOPR na brak zajęć nie narzeka.

_________________
https://www.facebook.com/PortugalTripExtreme2013 <------ Wyprawa rowerowa z Polski do Portugalii
http://www.pomagamoli.pl/ <------ Akcja Pomagam Oli :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 09, 2009 9:24 pm 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
Endrju napisał(a):
http://www.topr.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=155&Itemid=1&PHPSESSID=e795534f4ea497ba2fbe9cba0b742961

Niby nie takie poważne ale TOPR na brak zajęć nie narzeka.


Cytuj:

W godzinach wieczornych w dniu 29.12. poszukiwano czwórki turystów, którzy zagubili się gdzieś pomiędzy dolną stacją wyciągu na Gąsienicowej a schroniskiem Murowaniec. Okazało się, że turyści zgubili szlak i weszli w łany kosówek pod grań małego Kościelca. Ratownicy odnaleźli poszukiwanych i pomogli im dotrzeć w głębokim, przepadającym śniegu poprzez łany kosówek do schroniska.



!

_________________
-------------------------------------------------
Studenckie Koło Przewodników Górskich "Harnasie" w Gliwicach zaprasza na kurs przewodnicki :)
http://www.skpg.gliwice.pl/kurs/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 09, 2009 11:32 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Śr sie 13, 2008 10:58 am
Posty: 805
Lokalizacja: Skawina k/ Krakowa
zgubili szlak? przeciez bylo przetarte, bo wtedy od kilku dni nie sypało i nawet nie wiało....

_________________
www.picasaweb.com/zadisk8


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So sty 10, 2009 9:07 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
Poszli off road i zabladzili pewnie. (sorry - mam english keyboard...)

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 16, 2009 6:15 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11092
Lokalizacja: Poznań
http://www.tygodnikpodhalanski.pl/www/i ... p=&id=3079
Cytuj:
Kronika wypadków tatrzańskich
Dlaczego ludzie chodzą po górach? Bo są – taka zwykle pada odpowiedź. Na pytanie, dlaczego turyści w górach zachowują się bardzo nieodpowiedzialnie, odpowiedzieć znacznie trudniej.

Miniony rok w Tatrach nie różnił się wiele od poprzednich. Na szlakach można było spotkać turystów ubranych prawie jak na bal sylwestrowy, takich którzy poszli bez jakiegokolwiek kondycyjnego przygotowania i przecenili siły, w końcu i takich, którzy na wycieczki wybrali się z alkoholowym wspomaganiem. Zabrakło może tylko tak humorystycznych wydarzeń, jak to sprzed kilku lat, kiedy turystka, która utknęła w skałach pod Zawratem, wzywając pomocy, machała do przypadkowo przechodzących księży czerwonym stanikiem.

Rok 2008 rozpoczął się dla ratowników TOPR lawiną w Tatrach Zachodnich. Troje turystów szło z Doliny Chochołowskiej na Siwą Przełęcz. Z deskową lawiną zjechali kilkaset metrów w dół. Jedna z kobiet zraniła się w kolano. Pechowcy zadzwonili po pomoc do ratowników TOPR, stracili jednak orientację – twierdzili, że są po stronie Doliny Kościeliskiej i tam szukali ich toprowcy. Dwie wyprawy ratowników w ciągu 5 godzin ostatecznie dotarły do zmarzniętych wycieczkowiczów i sprowadziły ich w bezpieczne miejsce.

Początek roku pokazał również, że nawet świetne przygotowanie, duże doświadczenie i wyposażenie czasem nie wystarczą w konfrontacji z tatrzańską naturą. To po prostu wysokie góry i wypadki są w nich na porządku dziennym. W lutym przekonał się o tym znany himalaista Artur Hajzer, zdobywca 3 ośmiotysięczników, autor pierwszego zimowego wyjścia na Annapurnę. Tym razem okazało się, że tatrzańska zima może być równie groźna, jak ta himalajska.

Fotografia z lawiny

Hajzer z przyjaciółmi pokonywał główną grań Tatr Zachodnich. Miało to być przygotowanie przed wyprawą w najwyższe góry świata. Podchodząc z Tomanowej na Ciemniak, oczywiście poza znakowanym szlakiem, spadł z nawisem śnieżnym. Wywołał w ten sposób dużą lawinę. Tylko dzięki doświadczeniu i wyposażeniu utrzymał się częściowo na powierzchni. Spod śniegu i tak musieli go wydobywać ratownicy TOPR. Pierwsze, o co poprosił toprowców, to żeby zrobili mu zdjęcie, gdy był jeszcze przysypany śniegiem. Później fotografie te obiegły całą Polskę.

Luty przyniósł jednak tragedię, która dotknęła środowisko doświadczonych taterników. W czasie samotnej wspinaczki filarem Mięguszowieckiego Szczytu odpadł od ściany, spadł 30 metrów, zawisnął na linie, ale prawdopodobnie z powodu źle wpiętej asekuracji nie przeżył odpadnięcia Andrzej M.

Następny miesiąc przyniósł kolejny śmiertelny wypadek. Tym razem na zaśnieżony szlak przez Zawrat z Hali Gąsienicowej do Doliny Pięciu Stawów wybrał się mężczyzna, który odbywał karę więzienia w Krakowie. Gdy dostał przepustkę, chciał pełną piersią zaczerpnąć tatrzańskiej wolności. Jego ciało po kilku dniach odnaleźli pod Zawratem przypadkowi turyści.

W marcu zanotowaliśmy jeszcze jedną tragedię, która spotkała taternika. Tym razem doszło do niej w rejonie Morskiego Oka, w żlebie, którego sama nazwa – „Maszynka do Mięsa” – przyprawia o dreszcze. Tym razem grupa taterników podcięła masy śniegu w Wielkim Kotle Mięguszowieckim i mężczyzna spadł w dół z lawiną. Na tym, na kilka miesięcy seria najtragiczniejszych wypadków się zakończyła.

Święta Wielkanocne nie upłynęły jednak ratownikom spokojnie. Wycieczkowicze błądzili po zapadnięciu zmroku na Czerwonych Wierchach, a 4 turystów zleciało z lawiną w czasie podchodzenia do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów – tym razem na szczęście nikomu nic się nie stało.

Zdarzały się też telefony po pomoc, które nie powinny mieć miejsca. Na męczącą trasę do Morskiego Oka wybrała się na przykład kobieta w ciąży. Na pomoc wyjechał samochód z ratownikiem. Kobieta nagle ozdrowiała i bez powiadamiania kogokolwiek, zeszła sama na dół.

Wiele razy w minionym roku turyści przeliczyli się z siłami. Na szlakach zastawał ich zmrok. Zapominali, że mimo odwilży w Zakopanem w Tatrach wciąż panują zimowe warunki. Tak było w czasie długiego, majowego weekendu. Grupa turystów wybrała się na Krzyżne, przyszła mgła, wycieczkowicze stracili orientację, nie potrafili wrócić po własnych śladach, w końcu musieli im pomagać ratownicy.

Jedna z najgłośniejszych i szczęśliwie zakończonych tatrzańskich „przygód” miała miejsce niedaleko Kasprowego Wierchu. Na szlaku przy Czubach Goryczkowych na zmarzniętym śniegu poślizgnęła się 30-letnia kobieta, zjechała na słowacką stronę. W tym czasie wypadła jej komórka, a ona nie mogła o własnych siłach wrócić na szlak. Miała ze sobą koc termiczny, czekoladę i cukier. Jej wołań o pomoc nikt nie słyszał. Leżąc samotnie, spędziła w Tatrach dwie doby. Wodę piła z potoku. W końcu usłyszeli ją turyści, idący granią. Skończyło się na mocnym wychłodzeniu.

Statuetka tatrzańskiej głupoty

Gdyby w ubiegłym roku przyznawać statuetki za najbardziej nieodpowiedzialne zachowanie w górach, nominację do tej nagrody z pewnością otrzymałby 30-letni mieszkaniec Warszawy. Po wypiciu kilku „głębszych”, zaczął schodzić z Kasprowego na Halę Gąsienicową. Procenty zadziałały szybko. Mężczyzna upadł, zranił nogę i głowę. Mimo burzy, na pomoc wyruszył śmigłowiec TOPR.

Wakacje minęły w Tatrach pod znakiem wielu akcji i interwencji ratowników. W sumie TOPR pomagał 128 osobom. Mimo dużej liczby wypadków, nikt nie zginął. Niestety, jesień przyniosła na tatrzańskich szlakach czarną serię. Wielu uważa, że to właśnie ta pora roku jest najbardziej niebezpieczna w górach. Kolejne 3 wypadki przyniosły 3 zgony, wszystkie spotkały turystów z zagranicy.

Najpierw pod Zawratem zginął Słowak, który poślizgnął się na zalodzonym szlaku. Ledwie tydzień później w Tatry przyjechał mieszkający w Krakowie Hiszpan. Samotnie wybrał się w góry i zaginął. Jego ciało po kilku dniach znaleziono pod Kozią Przełęczą. Na początku listopada smutną listę dopełniła Węgierka, która poślizgnęła się, podchodząc od strony Gąsienicowej na Zawrat.

Tekst powstał na podstawie kroniki TOPR, prowadzonej przez zastępcę naczelnika Adama Maraska, i własnych informacji.

Paweł Pełka

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sty 21, 2009 11:40 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt lis 21, 2008 10:48 pm
Posty: 1233
Lokalizacja: Warszwa
jakoś coś dziwnie cicho na ten temat. I NIECH TAK ZOSTANIE

_________________
Jeśli zdajesz pytanie dlaczego chodzę po górach to znaczy że nie zrozumiesz odpowiedzi


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6905 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44 ... 231  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 31 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL