Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz cze 27, 2024 7:10 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18015 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 409, 410, 411, 412, 413, 414, 415 ... 601  Następna strona

Czy ktoś Ci pomógł w tym wątku?
Tak, jestem zadowolona/y 45%  45%  [ 177 ]
Niestety nie 4%  4%  [ 15 ]
Zamieszali mi tak, że wiem mniej, niż przed pytaniem 3%  3%  [ 13 ]
To jakieś chore towarzystwo - same zboki i debile 15%  15%  [ 58 ]
Nikt nie pomógł, ale i tak Was kocham 8%  8%  [ 31 ]
Krowa cie wysrała 15%  15%  [ 59 ]
Wali mnie to 11%  11%  [ 42 ]
Liczba głosów : 395
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 12, 2012 3:03 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 08, 2011 12:50 pm
Posty: 2793
zresztą to też najbezpieczniejsza droga zimą

_________________
wertykalnie
flickr


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 12, 2012 3:56 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 10, 2012 10:44 pm
Posty: 218
Lokalizacja: Wrocław
Stan-61 dzięki za info, w sumie nie pomyślałam o tym że tamtędy jeżdżą ratownicy.
Myślałam o tej drodze właśnie dlatego że jest bezpieczna, chociaż pozostałe na pewno ciekawsze.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 19, 2012 8:12 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5458
Lokalizacja: Białystok
Czytam właśnie "Dolomity" Tkaczyka i zaintrygował mnie pewien motyw odnoszący się do stopnia trudności:

"Nieco trudno - odcinki drogi przebiegają przez skały, dla zachowania równowagi miejscami należy podpierać się rękami. Wysiłek niewielki. Krótkie odcinki ubezpieczone, nie wymagają osobistej asekuracji. Zwykle mała ekspozycja. W Tatrach Polskich odpowiadają temu stopniowi skali mniej wiecej normalna droga na Giewont i większość odcinków Orlej Perci."

Czy rzeczywiście podejście na Giewont jest porównywalne z większością odcinków Orlej Perci?

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 19, 2012 10:22 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N paź 23, 2005 9:18 pm
Posty: 2111
Ogólnie jak pisze sam Władysław Cywiński - drogę przez Boczań na Halę Gąsienicową należy uznać za całkowicie bezpieczną, ja potwierdzam że tam jest niemal zawsze przedeptane. + widoki super. A jezdną drogą po kocich łbach 8 km w lesie pod górę...fe .. ja tylko raz w listopadzie tamtędy złaziłem by zaliczyć ten wątpliwy szlak ( kiedyś ta droga nie była w ogóle znakowana z Brzezin do Muro) , wtedy powodem było głównym ryzyko wyczerpania się latarki , a że drogę wyznacza szeroka przecinka w lesie to w razie nawalenia latarek czy czołówek można tamtędy przy pochmurnej nocy nawet zejść jakoś do Drogi Oswalda Balzera. :) ale naprawdę nawet droga jezdna na Głodówkę czy w Chochołowskiej jest ciekawsza... Pozdrawiam. CO do Jaworzynki to żeby tam było lawiniasto to by musiało tam leżeć ponad 2 metry śniegu -tak wysokie są tam kosodrzewiny i zarośla..

- Tragedia z żlebie Roja wydarzyła się poza szlakiem turystycznym w czasach gdy Parku Narodowego nie było i zbocza były ogołocone przez owce i bardziej lawiniaste. Było to w 1931 roku. Od lat 90 XX wieku jak nie wcześniej w wyniku zabiegów ochronnych TPN i ocieplania klimatu zbocza Skupniowego zarosły kosówką i niżej lasem, są znacznie mniej lawiniaste niż przed II wojną światową.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 19, 2012 10:58 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pn lip 06, 2009 3:13 pm
Posty: 306
Lokalizacja: Kraków
_Sokrates_ napisał(a):
Czytam właśnie "Dolomity" Tkaczyka i zaintrygował mnie pewien motyw odnoszący się do stopnia trudności:

"Nieco trudno - odcinki drogi przebiegają przez skały, dla zachowania równowagi miejscami należy podpierać się rękami. Wysiłek niewielki. Krótkie odcinki ubezpieczone, nie wymagają osobistej asekuracji. Zwykle mała ekspozycja. W Tatrach Polskich odpowiadają temu stopniowi skali mniej wiecej normalna droga na Giewont i większość odcinków Orlej Perci."

Czy rzeczywiście podejście na Giewont jest porównywalne z większością odcinków Orlej Perci?


Zdecydowanie nie jest :) Przynajmniej jeśli mówimy o postrzeganiu przeciętnego turysty.
W skali UIAA większość Orlej ma wycenę 0+ (przy założeniu, że nie używamy łańcuchów); myślę, że Giewont powinien mieć okrągłe 0, ale naciągając można by go podciągnąć pod 0+ . Niemniej, jako że skala ma górną granicę gdzieś w okolicy bodajże XI, to ta różnica nie jest znaczna ;) i pozwala na wrzucenie tych szlaków do jednego worka.

_________________
Nie trać serca.
Ktoś mógłby chcieć je wyciąć a nie chciałby marnować czasu na szukanie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 19, 2012 11:44 pm 
Kombatant

Dołączył(a): So gru 02, 2006 4:24 pm
Posty: 397
Lokalizacja: Warszawa
Biaxident napisał(a):
_Sokrates_ napisał(a):
Czytam właśnie "Dolomity" Tkaczyka i zaintrygował mnie pewien motyw odnoszący się do stopnia trudności:

"Nieco trudno - odcinki drogi przebiegają przez skały, dla zachowania równowagi miejscami należy podpierać się rękami. Wysiłek niewielki. Krótkie odcinki ubezpieczone, nie wymagają osobistej asekuracji. Zwykle mała ekspozycja. W Tatrach Polskich odpowiadają temu stopniowi skali mniej wiecej normalna droga na Giewont i większość odcinków Orlej Perci."

Czy rzeczywiście podejście na Giewont jest porównywalne z większością odcinków Orlej Perci?


Zdecydowanie nie jest :) Przynajmniej jeśli mówimy o postrzeganiu przeciętnego turysty.
W skali UIAA większość Orlej ma wycenę 0+ (przy założeniu, że nie używamy łańcuchów); myślę, że Giewont powinien mieć okrągłe 0, ale naciągając można by go podciągnąć pod 0+ . Niemniej, jako że skala ma górną granicę gdzieś w okolicy bodajże XI, to ta różnica nie jest znaczna ;) i pozwala na wrzucenie tych szlaków do jednego worka.


A ja uważam dokładnie odwrotnie. Ale problemem jest skala wysiłku. Podnieś nad głowe cięzar 10 kg. Banalne!!! Ale podnieś go sto lub tysiąc razy - to zaczyna być problemem. Przy wejściu na Giewont robimy do góry kilka metrów, robimy w dół kilka metrów i schodzimy na piwo. Gdy tyle samo przejdziemy od MKW to nie da się iść do domu!!!! Pierwsze metry zejścia z Giewontu wiele się nie różnią od pierwszych metrów zejścia z MKW (czy użyjesz łańcucha czy nie). ale dalej nie idziesz do domu.... Tylko masz kolejne Giewonty, do pierwszego szlaku zejściowego "z dziesięć" zejść z Giewontu. A na każdym nastepnym "zejściu z Giewontu" zmęczenie, czy przerażenie dwa razy większe od poprzedniego. Uważam, że 2 metry bieżące na Giewoncie nie różnią się od dwóch metrów bieżących przy Jaskini Raptawickiej czy w Smoczej Jamie, Orlej Perci (chyba, że ktoś ma katalepsję na widok drabiny nad przepaścią - tego na Giewoncie nie ma, ale drabina ma taka samą trudność :-) tak w ekspozycji co bez ekspozycji :-) strach i tyle) lub na czerwonym na Rysy- co innego zielony szlak na Kazalnicę - tu juz uważam inaczej :-)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 20, 2012 12:34 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
_Sokrates_ napisał(a):
Nieco trudno - odcinki drogi przebiegają przez skały, dla zachowania równowagi miejscami należy podpierać się rękami. Wysiłek niewielki. Krótkie odcinki ubezpieczone, nie wymagają osobistej asekuracji. Zwykle mała ekspozycja. W Tatrach Polskich odpowiadają temu stopniowi skali mniej wiecej normalna droga na Giewont i większość odcinków Orlej Perci."

Czy rzeczywiście podejście na Giewont jest porównywalne z większością odcinków Orlej Perci?

No jak dla mnie to opis rzeczywiście trochę bez sensu, szczególnie jeśli to jest w przewodniku skierowanym do Polaków.
Na Giewont prowadzą schody, dopiero na samej kopule jest trochę łańcucha a trudności to tam sprawia jedynie wyślizgana milionami butów skała.
Co by nie mówić to na Orlej trudności są jednak większe, a już gdyby tam nie było łańcuchów to myślę że raczej większe niż 0+.
Może dla krajów alpejskich to nieco trudno zawiera aż tak duże zróżnicowanie szlaków. W terminologii francuskiej to jest określane jako PD. Ja w Alpach zbyt wiele szlaków nie zrobiłem więc się nie wypowiem ale niech napiszą ci co robili szlaki opisywane w przewodnikach i jak się mają ich podawane wyceny według skali francuskiej do skali UIAA i do naszej tatrzańskiej.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 20, 2012 6:58 am 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 10, 2012 10:44 pm
Posty: 218
Lokalizacja: Wrocław
Jakub napisał(a):
Ogólnie jak pisze sam Władysław Cywiński - drogę przez Boczań na Halę Gąsienicową należy uznać za całkowicie bezpieczną, ja potwierdzam że tam jest niemal zawsze przedeptane. + widoki super. A jezdną drogą po kocich łbach 8 km w lesie pod górę...fe .. ja tylko raz w listopadzie tamtędy złaziłem by zaliczyć ten wątpliwy szlak ( kiedyś ta droga nie była w ogóle znakowana z Brzezin do Muro) , wtedy powodem było głównym ryzyko wyczerpania się latarki , a że drogę wyznacza szeroka przecinka w lesie to w razie nawalenia latarek czy czołówek można tamtędy przy pochmurnej nocy nawet zejść jakoś do Drogi Oswalda Balzera. Smile ale naprawdę nawet droga jezdna na Głodówkę czy w Chochołowskiej jest ciekawsza... Pozdrawiam. CO do Jaworzynki to żeby tam było lawiniasto to by musiało tam leżeć ponad 2 metry śniegu -tak wysokie są tam kosodrzewiny i zarośla..


Czyli uważasz, że można się całkowicie bezpiecznie wybrać zimą przez Boczań do Murowańca?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 20, 2012 8:53 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
Jakub napisał(a):
Ogólnie jak pisze sam Władysław Cywiński - drogę przez Boczań na Halę Gąsienicową należy uznać za całkowicie bezpieczną, ja potwierdzam


Można iść.

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 20, 2012 9:19 am 
Stracony

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 6:19 pm
Posty: 3425
Lokalizacja: Elbląg/Gdańsk
Biaxident napisał(a):
W skali UIAA większość Orlej ma wycenę 0+ (przy założeniu, że nie używamy łańcuchów)
No i to akurat nie jest prawdą... to dlatego, że jest żelastwo masz taką wycenę, a nie inną... Są różne teorie dotyczące trudności OP bez ułatwień, ale generalnie kręcą się w okolicach II/III...

_________________
Zesraj się, a nie daj się...:)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 20, 2012 9:52 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 26, 2011 4:21 pm
Posty: 1379
Lokalizacja: Tarnów
agata g napisał(a):
Czyli uważasz, że można się całkowicie bezpiecznie wybrać zimą przez Boczań do Murowańca?

Ze strony TPN:
" Dojście na Halę Gąsienicową – tylko z Kuźnic przez Boczań, a przy wyższym stopniu zagrożenia lawinowego bezpiecznie tylko z Brzezin."

http://www.tpn.pl/pl/zwiedzaj/bezpiecze ... erwszy-raz

_________________
Nie zaglądam już na forum, kontakt tylko przez maila.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 20, 2012 2:55 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
Olga napisał(a):
a przy wyższym stopniu zagrożenia lawinowego bezpiecznie tylko z Brzezin

a tym czasem idąc z Brzezin widzimy coś takiego
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 20, 2012 3:22 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10407
Lokalizacja: miasto100mostów
PrT napisał(a):
generalnie kręcą się w okolicach II/III...
To chyba tylko zejście na Kozią Przełęcz (drabinka)?. Bo nie przypominam sobie innych miejsc, gdzie "nie użycie" żelaza było by jakoś bardzo wymagające.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 20, 2012 3:35 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 26, 2011 4:21 pm
Posty: 1379
Lokalizacja: Tarnów
Krabul napisał(a):
To chyba tylko zejście na Kozią Przełęcz (drabinka)?. Bo nie przypominam sobie innych miejsc, gdzie "nie użycie" żelaza było by jakoś bardzo wymagające.

Też cały czas nad tym myślę, bo ogólnie przy suchej skale nie używam tego typu rzeczy.
Może jeszcze klamry z Koziej Przełęczy ku Kozim Czubom?

Muszę popróbować w przyszłym roku całkiem bez, zaintrygowało mnie.

_________________
Nie zaglądam już na forum, kontakt tylko przez maila.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 20, 2012 4:53 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
Nikt nie używa łańcuchów, ale gdyby ich tam nie było to nikt by tam bez sprzętu nie poszedł, a to przecież podobno tylko 0+.

Podejście z Koziej, Zejście z Kozich Czubów, Podejście z Wyżniej Koziej na Kozi no i zejście po tej skale gdzie jest pierwsza drabinka (tak wiem można obejść) to jakie to niby by miało wyceny ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 20, 2012 7:03 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 26, 2011 4:21 pm
Posty: 1379
Lokalizacja: Tarnów
trekker napisał(a):
Podejście z Wyżniej Koziej na Kozi

trekker napisał(a):
to jakie to niby by miało wyceny ?

Tych na pewno nie używałam i więcej niż 0+ tam nie ma.
Pozostałe muszę przetestować, bo nie pamiętam już, w jak dużym stopniu pomagają.

_________________
Nie zaglądam już na forum, kontakt tylko przez maila.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 20, 2012 8:15 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pn lip 06, 2009 3:13 pm
Posty: 306
Lokalizacja: Kraków
Krabul napisał(a):
PrT napisał(a):
generalnie kręcą się w okolicach II/III...
To chyba tylko zejście na Kozią Przełęcz (drabinka)?. Bo nie przypominam sobie innych miejsc, gdzie "nie użycie" żelaza było by jakoś bardzo wymagające.


Też wydaje mi się, że to mocno przesadzone. Zejście drabinką z tego, co kojarzę, ma rzeczywiście III, natomiast pozostałe trudniejsze miejsca to I. Ja pisałam natomiast o większości trasy, która jednak trzyma wycenę 0+.

O wspinaczce pojęcia nie mam, więc mogę się mylić, ale z tego, co kojarzę, to trudności II-III w dół pokonuje się zazwyczaj przy pomocy zjazdu? Jeśli więc na Orlej byłyby takie trudności, to jakim cudem niektórzy turyści dawaliby tam sobie radę w zejściu nie używając przy tym łańcuchów? (wyjątkiem jest drabinka, które zresztą istnieje chyba dlatego, że zejście po trójkowym terenie przy pomocy samego łańcucha byłoby zbyt trudne dla przeciętnego turysty).

_________________
Nie trać serca.
Ktoś mógłby chcieć je wyciąć a nie chciałby marnować czasu na szukanie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 20, 2012 9:56 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 6:19 pm
Posty: 3425
Lokalizacja: Elbląg/Gdańsk
Ja tylko zanegowałem to 0+ przy nieużywaniu żelastwa... wtedy z pewnością jest więcej... Trudności typu I czy II to dalej nie są wielkie problemy... więc można je spokojnie bez żelastwa pokonać, a co bardziej wprawni jak Krabul czy Olga nie będę tam widzieli problemów... i słusznie...
Biaxident pamiętaj też, że u Nas drogę się wycenia na podstawie najtrudniejszego miejsca.

_________________
Zesraj się, a nie daj się...:)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 21, 2012 7:17 pm 
Nowy

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 8:34 pm
Posty: 9
Lokalizacja: Dąbrowa
Witam
Planuje wybrac sie w Tatry w 1 tyg grudnia na jedno dniowy wypad tzn. wyjazd o 00:00 o 3:00 w Witowie i stamtad albo dolina Chołowska albo Koscieliska . Co mi mozecie poleci jaki szlak ? gdzie warto isc gdzie jest ładnie i bezproblemowe wejscie i zejscie bo to juz grudzien
pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 21, 2012 10:09 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 17, 2008 9:44 pm
Posty: 969
Lokalizacja: Łódź
Wszystko zależy od warunków. Bezproblemowy powinien być Grześ. Dalej Długim Upłazem jak nie zalali śniegiem powinno być ok. Wejście na Wołowiec bez sprzętu raczej nie możliwy (wszystko zależy od warunków). Zejście Wyżnią Chochołowską zagrożenie lawinowe (bez sprzętu i doświadczenia zimowego odradzam). Może Trzydniowniański od Jarząbczej i przy dobrych warunkach na Kończysty
Z Kościeliskiej to jaskinie i Stoły

tutaj masz o zimowym łazikowaniu po górach:

Jakub napisał(a):
Synoptycy ostrzegają przed załamaniem pogody i intensywnymi opadami śniegu na początku grudnia w całej Polsce


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 21, 2012 11:31 pm 
Nowy

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 8:34 pm
Posty: 9
Lokalizacja: Dąbrowa
własnie wiem ze duzo zalezy od pogody, nie mamy sprzętu na zime , ale chccemy gdzies wyskoczyc a z innych miejsc w Tatrach mozecie cos polecic.?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 22, 2012 9:32 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10407
Lokalizacja: miasto100mostów
trekker napisał(a):
Nikt nie używa łańcuchów, ale gdyby ich tam nie było to nikt by tam bez sprzętu nie poszedł, a to przecież podobno tylko 0+.

To jest zupełnie inna bajka jak się idzie po farbie a bez farby. Gdyby na OP nie było znaków i sztucznych ubezpieczeń - to głównym problemem były by trudności orientacyjne a nie techniczne. Moim zdaniem już samo to, że nie ma ryzyka nieoczekiwanego wejścia w teren np. III po kilku ruchach w niewłaścowym kierunku daje niesamowity komfort psychiczny i zwiększa tolerancję na trudności.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 22, 2012 8:19 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N paź 05, 2008 8:16 pm
Posty: 1359
Lokalizacja: silesia
Krabul napisał(a):
Moim zdaniem już samo to, że nie ma ryzyka nieoczekiwanego wejścia w teren np. III po kilku ruchach w niewłaścowym kierunku daje niesamowity komfort psychiczny i zwiększa tolerancję na trudności.
Coś dziwne rzeczy piszesz. Przy kilkukilometrowym szlaku, który wiedzie albo granią albo jej lewą lub prawą stroną zawsze jest ryzyko wejścia po kilku krokach w złym kierunku w teren np. III. Chyba, że mówimy o grani Czantoria -> Soszów. Ale pewnie mogę się mylić. Nie znam się za bardzo na wspinaczne, ale niemal pionowe ściany mają chyba więcej niż III??

A poza tym "byłoby" napisane razem wygląda lepiej niż "było by" pisane osobno :lol:

_________________
I was blind but now I can see...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lis 23, 2012 8:58 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 05, 2010 9:29 am
Posty: 2318
Lokalizacja: Radom
arty napisał(a):
własnie wiem ze duzo zalezy od pogody, nie mamy sprzętu na zime , ale chccemy gdzies wyskoczyc a z innych miejsc w Tatrach mozecie cos polecic.?

to zależy, czy jesteście w miarę sprawnymi/doświadczonymi turystami. jeśli pierwszy raz zimą, to taki Grześ będzie w sam raz. możecie i na Rakoń dodreptać, ale wracać tak samo, gdyż Wyżnia Chochołowska to już spore zagrożenie lawinowe.
możecie wybrać się w Kościeliską, dojść do schroniska i przejść się do Ciemnosmreczyńskiego Stawu. nie wiem tylko, jak jest z Wąwozem Kraków. zimą tam nie zaglądałem. ale chyba tam jest jakieś zagrożenie lawinowe - nie jestem pewien, znaczy po prostu nie wiem.
albo generalnie wybrać się do Strążyskiej, zerknąć na zamarzniętą Siklawicę, na zaśnieżony Giewont, potem na herbatkę tam dalej, na jakiejś polanie i spowrotem. w Strążyskiej przy "dobrym" śniegu można ładnie pojeździć na zadzie. wskazane zabranie jabłuszka. niezła frajda, zaprawdę powiadam Ci.


batmik napisał(a):
A poza tym "byłoby" napisane razem wygląda lepiej niż "było by" pisane osobno :lol:

jak już się czepiamy słówek to chciałbym zwrócić uwagę, że Krabul użył stwierdzenia "były by", a nie "było by"... :wink:

_________________
Każdy chłopak z polskiej wsi jeździ wozem TDI
Rosja to nie kraj, to stan umysłu
"Pierwsza decyzja, jaką w okresie zdobywania sprzętu musi podjąć wspinacz z gotową do użycia kartą kredytową..."


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lis 23, 2012 9:07 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10407
Lokalizacja: miasto100mostów
batmik napisał(a):
Coś dziwne rzeczy piszesz.
A przeczytałeś chociaż dokładnie?
batmik napisał(a):
Przy kilkukilometrowym szlaku, który wiedzie albo granią albo jej lewą lub prawą stroną zawsze jest ryzyko wejścia po kilku krokach w złym kierunku w teren np. III
Tak, i wtedy jak widzisz że przez kolejne parę metrów nie ma farby - to wracasz do farby. A w trudniejszych miejscach są sztuczne ułatwienia, które widać z daleka.
W momencie przechodzenia nieznakowanej trasy, gdzie dysponujesz ogólnym opisem i tak naprawdę sam wyszukujesz swoje warianty, władować się w trudności większe niż oczekiwane jest nieporównywalnie łatwiej.
batmik napisał(a):
A poza tym "byłoby" napisane razem wygląda lepiej niż "było by" pisane osobno Laughing
Dzięki za zwrócenie, uwagi, "by" zawsze sprawiały mi problem.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lis 25, 2012 9:14 pm 
Nowy

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 8:34 pm
Posty: 9
Lokalizacja: Dąbrowa
nie wiecie moze ile śniegu było w poprzednich latach na Grzesiu i Rakoniu.? w w tyg. grudnia???


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lis 25, 2012 9:33 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): So lut 20, 2010 8:29 pm
Posty: 700
Lokalizacja: Zgorzelec
arty napisał(a):
w w tyg. grudnia???

?? nie rozumiem ?
co roku troszke inaczej nie ma zasady :) raz przewiane, raz zasypane :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 26, 2012 8:28 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 09, 2012 2:17 pm
Posty: 2995
Lokalizacja: Kraków
Czy przy obecnej pogodzie mogą wystąpić jakieś trudności z dotarciem do 5 stawów dla osoby bez sprzętu?

_________________
blog.marcinszymkowski.pl

"W warunkach normalnych najwięcej pomaga technika. Natomiast w sytuacjach wyjątkowych najważniejszy jest hart ducha." - Walter Bonatti


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 26, 2012 8:57 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N paź 23, 2005 9:18 pm
Posty: 2111
Nim w czwartek spadnie śnieg, to powinno być bez problemu. Uważaj tylko na pojedyncze oblodzenia , które da się ominąć. Zadziwiające że w wielu miejscach Tatr Zachodnich i Wysokich jest jeszcze sucha jesień zółtych traw.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 26, 2012 9:02 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 09, 2012 2:17 pm
Posty: 2995
Lokalizacja: Kraków
A po czwartku (przy ewentualnym śniegu)? Wydaje mi się, że w sumie najtrudniejszy moment to chyba "czarny szlak" (w górę/dół) tuż przed samym schroniskiem lub przejście obok Siklawy (chyba) żółtym.

Wybieram się z dziewczyną i zastanawiam się czy np. w jedną lub w drugą stronę nie wybrać się przez również przez świtówkę.

_________________
blog.marcinszymkowski.pl

"W warunkach normalnych najwięcej pomaga technika. Natomiast w sytuacjach wyjątkowych najważniejszy jest hart ducha." - Walter Bonatti


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18015 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 409, 410, 411, 412, 413, 414, 415 ... 601  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 32 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL