Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 16, 2024 2:24 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18015 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 489, 490, 491, 492, 493, 494, 495 ... 601  Następna strona

Czy ktoś Ci pomógł w tym wątku?
Tak, jestem zadowolona/y 45%  45%  [ 177 ]
Niestety nie 4%  4%  [ 15 ]
Zamieszali mi tak, że wiem mniej, niż przed pytaniem 3%  3%  [ 13 ]
To jakieś chore towarzystwo - same zboki i debile 15%  15%  [ 58 ]
Nikt nie pomógł, ale i tak Was kocham 8%  8%  [ 31 ]
Krowa cie wysrała 15%  15%  [ 59 ]
Wali mnie to 11%  11%  [ 42 ]
Liczba głosów : 395
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt lip 04, 2014 9:35 am 
Swój

Dołączył(a): Śr cze 19, 2013 1:46 pm
Posty: 50
Lokalizacja: za daleko od Tatr
tak pisałem o Szpiglasowej Przełęczy i Szpiglasowym Wierchu

mea culpa powinienem zrobić cytat komu odpisuję


Ostatnio edytowano Pt lip 04, 2014 10:02 am przez tatrofan, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lip 04, 2014 9:46 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 25, 2012 4:52 pm
Posty: 649
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Zgadza się, pardon :roll:

_________________
http://wyrypy.wordpress.com/
Flickr


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lip 04, 2014 10:33 am 
Nowy

Dołączył(a): Cz cze 26, 2014 7:37 pm
Posty: 6
Drogi Gb,
Jestem wdzięczna za wyrażenie swojej opini na temat mojej ankiety, dzięki temu będę mogła uniknąć błędów przy następnych kwestionariuszach.
Chciałabym odpowiedzieć na Twoje wątpliwości ;)

1. Tytuł mojej pracy licencjackiej brzmi " Problem spożywania alkoholu w Tatrach"
2. Dr. hab. Zygmunt Kruczek
3. Mój promotor nie miał zastrzeżeń do tego kwestionariusza. Jednak po konsultacjach zmieniłam kilka pytań.
4. Chciałabym zbadać wpływ spożywania alkoholu na bezpieczeństwo, ochronę przyrody, stosunki społeczne w miejscowościach górskich, jest jeszcze kilka wątków ale nie bardzo chce się w to zagłębiać.

pyt. 3 pisząc o wycieczce zorganizowanej miałam na myśli zorganizowaną przez osoby czerpiące z tej działalności zyski.
pyt. 4 w tym pytaniu zmieniłam niefortunne sformułowanie, mam nadzieję, że tym razem odnajdziesz sens.
pyt. 5 pytanie to ma za zadanie "przefiltrowanie" internautów tak by pytanie, które jest następne nie było miało sens
pyt. 6 zmieniłam już numeracje (dzięki za czujność); myślę, że opcje " inne" jest odpowiednia, są w górach inne miejsca w których alkohol mógł być spożywany
pyt. 7 - śmiecenie jest ( pozwolę sobie na domysł) spowodowane głównie lenistwem, w związku z rozluźniem obyczajów niektórych osób znajdujących się pod wpływem alkoholu zdażać może się to częściej.
pyt. 12 - w tym pytaniu kierowałam się chęcią zbadania jakie objawy najczęściej występują po spożyciu alkoholu przez ankietowanych
pyt. 13– „ za dużo” w odniesieniu do osoby, która piła alkohol
pyt. 14 – Myślę, ze można uznać wypadek za nieprzewidziane zdarzenie losowe będące( w kontekście badanego przedmiotu) sytuacją zagrażającą zdrowiu i życiu człowieka
pyt. 15 - Celem ankiety jest zbadanie spożycia alkoholu w górach i problemów jakie mogą generować. Dlatego postanowiłam zbadać również zależność pomiędzy spożyciem alkoholu a wypadkami.
Mam nadzieje, że uznasz te odpowiedzi za satysfakcjonujące.
Pozdrawiam,
PS. wklejam link do ankiety, gdybyś chciał ją jeszcze zobaczyć
https://docs.google.com/forms/d/1fSlaDg ... g/viewform


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So lip 05, 2014 9:37 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 17, 2008 9:44 pm
Posty: 969
Lokalizacja: Łódź
Tomto napisał(a):
Ale ja o Szpiglasowej Grani, nie o Wierchu :)


to z wiki
Cytuj:
Szpiglasową Granią, omijając jej górną część (powyżej Niżnich Szpiglasowych Wrótek), prowadzi nieznakowana ścieżka z Wrót Chałubińskiego na Szpiglasowy Wierch. Autorem pierwszego przejścia tej drogi był Zygmunt Klemensiewicz 20 sierpnia 1905 roku. Pomimo pozornej łatwości zdarzały się tu wypadki śmiertelne. Droga ściśle granią, bez ominięcia Szpiglasowej Turniczki i Szpiglasowej Czuby, wykazuje znacznie większe trudności (III w skali tatrzańskiej). Została po raz pierwszy pokonana 27 lipca 1966 roku przez Janusza Mączkę.

Szpiglasowa Grań i jej ściany są obecnie wyłączone z uprawiania turystyki i taternictwa

http://www.wrotamalopolski.pl/NR/rdonly ... _20091.pdf

w tomie 11 Cywińskiego oraz whp tom 4 znajdziesz info ( WHP mam jak co pisz na priv)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lip 06, 2014 8:43 am 
Weteran

Dołączył(a): Pn lut 10, 2014 6:47 pm
Posty: 106
Tomto napisał(a):
Mam pytania odnośnie Szpiglasowej Grani. W jakim kierunku się ją przechodzi ? Czy nie jest to przypadkiem rezerwat ? Jakie trudności można napotkać bez obejść, a jakie z obejściami ? Ile czasu mniej więcej potrzeba by przejść na żywca ?

Droga z obejściami, a ta ściśle granią to dwie niemal całkiem rozbieżne drogi. Z obejściami jest ścieżka, jedno miejsce jedynkowe możliwe do obejścia niżej. Granią wg WC dwójkowo z trzemi miejscami trójkowymi. Trudności zarówno w wejściach jak i zejściach, więc kierunek chyba nie ma wielkiego znaczenia. Dla obejścia Cywiński podaje 1 godzinę, dla grani 2 godziny. Ale wiadomo jak to bywa z jego czasami - można iść w praktyce znacznie dłużej.
Rezerwatem w Wysokich objęte są wszystkie tereny powyżej górnej granicy lasu. Jeśli natomiast chodzi Ci o tereny udostępnione bądź nie dla taternictwa, to wykaz tychże znajdziesz na stronach TPN/TANAP. Szpiglasowa Grań jest nieudostępniona.
wojtas1337 napisał(a):
Drodzy Forumowicze, szukam informacji o pozaszlakowym odcinku granią od Pyszniańskiej Przełęczy do Ciemniaka, był ktoś? do przejścia granią, ew. jakieś trawersy? łatwo się zgubić?
W sierpniu planuję przejście głównej grani Tatr Zachodnich (od Huciańskiej do Liliowej p.). Najprawdopodobniej schodzę ze Starorobociańskiego do Kościeliskiej na nocleg, ale nie ukrywam że pokusa iść dalej w stronę Czerwonych poza szlakiem jest duża.

Idzie się w zasadzie cały czas granią, z wyjątkiem obejścia (chyba lepiej od słowackiej strony) uskoku Głazistej Czubki w południowej grani Ciemniaka. Przez cały czas mniej lub bardziej wyraźna ścieżka. W okolicach Hlińskiej Przełęczy wyraźniejsza ścieżka odchodzi na polską stronę omijając Smreczyński Wierch sporo poniżej wierzchołka, mniej wyraźna prowadzi ze słowackiego ograniczenia rowu grzbietowego na szczyt (kilkanaście metrów dość stromych).


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lip 06, 2014 12:58 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
Nie będę zdziwiony, jeśli gdzieś na tych trasach znajdziecie łajno fioletowej krowy*.



*kilka lat temu Milka odwiedziła Tatry, zostały po niej kupy z obiektywem...

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lip 06, 2014 1:32 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14894
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Tomto napisał(a):
Czy nie jest to przypadkiem rezerwat ?

Jest.
Niektórzy twierdzą, że bez sensu i przypadkiem (co nie zmienia faktu).

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lip 06, 2014 1:45 pm 
Weteran

Dołączył(a): Pn lut 10, 2014 6:47 pm
Posty: 106
piomic napisał(a):
Nie będę zdziwiony, jeśli gdzieś na tych trasach znajdziecie łajno fioletowej krowy*.

No cóż, trzeba w takim razie dbać o swój wygląd, bo nawet poza szlakiem można zostać sfilmowanym :lol: A może pójść w jakimś ciekawym przebraniu? :wink:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lip 07, 2014 8:12 am 
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 18, 2014 11:13 am
Posty: 11
Lokalizacja: wawa
tatrofan napisał(a):
w mojej ocenie lepiej wchodzić lekko trudniejszą ścieżką na Szpiglasa - tzn. od 5 Stawów
a schodzić w kierunku Moka


Zgadza się tak zrobiłem w sobotę, fajna trasa i jak dla mnie bardzo atrakcyjna widokowo :D
Pozdr.

_________________
Fotografie


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lip 07, 2014 8:28 am 
Swój

Dołączył(a): Śr cze 19, 2013 1:46 pm
Posty: 50
Lokalizacja: za daleko od Tatr
tomek s napisał(a):
tatrofan napisał(a):
w mojej ocenie lepiej wchodzić lekko trudniejszą ścieżką na Szpiglasa - tzn. od 5 Stawów
a schodzić w kierunku Moka


Zgadza się tak zrobiłem w sobotę, fajna trasa i jak dla mnie bardzo atrakcyjna widokowo :D
Pozdr.


:D idealna na poczatek zabawy z lancuchami pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lip 07, 2014 10:23 am 
Zasłużony

Dołączył(a): So lip 13, 2013 1:14 pm
Posty: 189
Witam
Z racji, że od 14.07 przez osiem dni będę bawił w Tatrach Słowackich z miejscem wypadowym w okolicach Starego Smokowca mam do was prośbę o doradzenie gdzie pójść. Między parkingami będę jeździł własnym samochodem. Skład wycieczki trzy osobowy, jeśli chodzi o doświadczenie w Tatrach to na Rysach od Polskiej strony i na Krywaniu byliśmy na Orlej nie, ale to raczej z powodu tłumów w sezonie niż trudności. Ogólnie to po Słowackiej stronie to na razie byliśmy tylko na Bystrej i Błyszczu ale od Polskiej strony, Krywaniu od Trzech Studniczek i robiliśmy trasę Łysa Polana-> Polski Grzebień ( na Małą Wysoką nie było pogody) -> Stary Smokowiec. Póki co na podstawie mojego biednego przewodnika wymyśliłem takie trasy:
1.Stary Smokowiec-> Sławkowski Szczyt ->Stary Smokowiec
2.Ździar -> Szeroka Przełęcz Bielska -> Jaworzyna Tarzańska -> Autobus Strama -> Ździar. Tu nie wiem czy czasem nie robić tej trasy w odwrotną stronę, ze względu na lepsze widoki?
3.Szczyrbskie Jezioro -> Rysy -> Szczyrbskie Jezioro. Tylko czy da radę bez raków obecnie dojść na sam szczyt?
4.Szczyrbskie Jezioro -> Młynicka Dolina -> Bystra Ławka -> Furkotna Dolina ->Szczyrbskie Jezioro. Spodziewać się jeszcze śniegu na trasie? Szlak jest jednokierunkowy?
5.Wąska dolina-> Raczkowa Czuba (Otargańce)-> Wąska dolina. Pytanie czy lepiej wracać przez Starobocianską przełęcz (może o Starobociański zachaczyć) i żółtym przez Doline Raczkową czy może z Otargańców w stronę Nad Niską Przełęcz wracać niebieskim do wylotu Wąskiej Doliny. Parking i sensowny dojazd do wylotu doliny Wąskiej jest, nie trzeba startować w Prybilinie?
6. Chcielibyśmy (głównie ja) przejść Rohacze od Wołowca do Banówki ale za nic nie mogę wymyślić jak zrobić tą trasę na raz najlepiej pętlę od do samochodu na parkingu. Jakieś pomysły gdzie zostawić samochód tak aby się wyrobić jednego dnia ze wszystkim? Śnieg to tam może jeszcze leżeć w żlebach itp. (na trasie)?
7. i 8. Jakieś trasy w Wysokich ale z racji śniegów to się zastawiam czy nie odwiedzić Teryho Chaty z podejściem na Lodowa Przełęcz warto? Na Czerwonej Ławce śnieg? Drugą wycieczkę do Zbójnickiej Chaty, a może jeszcze inną trasę na jakiś szczyt proponujecie?
9. I przydały by się jakieś propozycje krótkich wycieczek do 5h w razie niepogody, niedyspozycji?

A i priorytety w wybieraniu tras są takie:
1.Widoki
2. Trudności techniczne chyba raczej jednak nie większe jak Rysy od Polskiej Strony i Krywań bo bratu starszemu parę kilo od zeszłego roku przybyło i nie wiem jak z formą u niego.

Także byłbym wdzięczny za ocenę mojego planu wycieczkowego, propozycje i rady.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lip 07, 2014 11:36 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 02, 2012 5:32 pm
Posty: 424
Lokalizacja: 300 km do Tatr
sokar napisał(a):
Bystra Ławka -

sokar napisał(a):
Szlak jest jednokierunkowy?


Niby nie, ale zalecane jest przejście od Doliny Młynickiej do Furkotnej (czyli takie jak podajesz) ze względu na to, że trasa jest popularna i lubią się tworzyć korki na łańcuchach. Tych łańcuchów tam jest mało, ale jest dość ciasno i stromo, więc się przydają.

sokar napisał(a):
Ździar -> Szeroka Przełęcz Bielska -> Jaworzyna Tarzańska -> Autobus Strama -> Ździar. Tu nie wiem czy czasem nie robić tej trasy w odwrotną stronę, ze względu na lepsze widoki?


Chyba lepiej jednak tak jak napisałeś. Schodząc na Przełęcz pod Kopą z Szerokiej Przełęczy będziesz mieć rewelacyjne widoki, a w odwrotnym kierunku będziesz je mieć za plecami. Doliną Zadnich Koperszadów akurat nie szłam.

sokar napisał(a):
Rohacze

sokar napisał(a):
Trudności techniczne chyba raczej jednak nie większe jak Rysy od Polskiej Strony i Krywań


To się ze sobą trochę kłóci. Grań Rohaczy jest porównywalna trudnościami do Orlej, więc jednak nieco trudniej niż na Rysach.


sokar napisał(a):
a może jeszcze inną trasę na jakiś szczyt proponujecie?


np. Jagnięcy, szlak przez Rakuski Przechód (można połączyć z Jagnięcym)

sokar napisał(a):
jakieś propozycje krótkich wycieczek do 5h w razie niepogody, niedyspozycji?


Szybko, ładnie i bez wielkiego wysiłku - Osterwa od Popradzkiego Stawu.

http://tatry-dla-sredniozaawansowanych. ... kow-w.html

http://tatry-dla-sredniozaawansowanych. ... e-ale.html

:)

_________________
http://tatry-dla-sredniozaawansowanych.blogspot.com/ - blog
https://www.facebook.com/tatryblog - fejs od bloga

"większość granic i lęków
to tylko ułomność naszego umysłu,
poza którą zaczyna się wolność"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lip 07, 2014 12:29 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 17, 2008 9:44 pm
Posty: 969
Lokalizacja: Łódź
sokar napisał(a):
2.Ździar -> Szeroka Przełęcz Bielska -> Jaworzyna Tarzańska -> Autobus Strama -> Ździar. Tu nie wiem czy czasem nie robić tej trasy w odwrotną stronę, ze względu na lepsze widoki?

jeżdzi też słowacki SAD rozkład masz tutaj: http://cp.atlas.sk/vlakbus/spojenie/
a może taka wycieczka: skalne pleso - rakuska czuba - zielony staw w dolinie kieżmarskiej - Szeroka Przełęcz Bielska - Jaworzyna Tatrzańska
sokar napisał(a):
.Szczyrbskie Jezioro -> Młynicka Dolina -> Bystra Ławka -> Furkotna Dolina ->Szczyrbskie Jezioro. Spodziewać się jeszcze śniegu na trasie? Szlak jest jednokierunkowy?

dwukierunkowy


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lip 07, 2014 1:09 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): So lip 13, 2013 1:14 pm
Posty: 189
Dzięki za odpowiedzi.
Cytuj:
np. Jagnięcy, szlak przez Rakuski Przechód (można połączyć z Jagnięcym)

Jest to do zrobienia jakimkolwiek wariantem jednodniowym startującym i wracającym do Drogi Wolności czy trzeba użyć jakiegoś wyciągu na Łomnice?

Blog przejże wieczorem.
Cytuj:
a może taka wycieczka: skalne pleso - rakuska czuba - zielony staw w dolinie kieżmarskiej - Szeroka Przełęcz Bielska - Jaworzyna Tatrzańska


A możecie przybliżyć jak wygląda kwestia wjazdu z Tatrzańskiej Łomnicy(chyba z tej miejscowości start) do Skalnego Pleso to znaczy od której godziny i do której godziny wagoniki(czy krzesełka) kursują , jakich kolejek się spodziewać i ile się buli za przyjemność?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lip 07, 2014 5:58 pm 
Weteran

Dołączył(a): Pn lut 10, 2014 6:47 pm
Posty: 106
sokar napisał(a):
2.Ździar -> Szeroka Przełęcz Bielska -> Jaworzyna Tarzańska -> Autobus Strama -> Ździar. Tu nie wiem czy czasem nie robić tej trasy w odwrotną stronę, ze względu na lepsze widoki?

Lepsze widoki to (w mojej opinii) byłyby na trasie Biała Woda Kieżmarska - Zielony Staw - Biały Staw - Szeroka Przełęcz - Ździar.
sokar napisał(a):
3.Szczyrbskie Jezioro -> Rysy -> Szczyrbskie Jezioro. Tylko czy da radę bez raków obecnie dojść na sam szczyt?

Może ktoś do tego czasu zamelduje o warunkach. Jeżeli śnieg ostanie się tylko w Kotlince pod Wagą (a tam to na pewno się ostanie) to raczej nie będzie problemów, bo tam jest niewielkie nachylenie.
sokar napisał(a):
5.Wąska dolina-> Raczkowa Czuba (Otargańce)-> Wąska dolina. Pytanie czy lepiej wracać przez Starobocianską przełęcz (może o Starobociański zachaczyć) i żółtym przez Doline Raczkową czy może z Otargańców w stronę Nad Niską Przełęcz wracać niebieskim do wylotu Wąskiej Doliny. Parking i sensowny dojazd do wylotu doliny Wąskiej jest, nie trzeba startować w Prybilinie?

Raczkowa jest raczej ładniejsza - stawy, niżej ładnie położony szałas (w którym można awaryjnie przenocować). Pamiętaj tylko o tym, że dolne partie dolin Raczkowej i Jamnickiej są od poniedziałku do soboty zamknięte z powodu zrywki drewna po wichurze. A więc taka wycieczka tylko w niedzielę (ewentualnie przemknąć się jakoś wieczorem, może już wtedy nie pracują).
sokar napisał(a):
6. Chcielibyśmy (głównie ja) przejść Rohacze od Wołowca do Banówki ale za nic nie mogę wymyślić jak zrobić tą trasę na raz najlepiej pętlę od do samochodu na parkingu. Jakieś pomysły gdzie zostawić samochód tak aby się wyrobić jednego dnia ze wszystkim? Śnieg to tam może jeszcze leżeć w żlebach itp. (na trasie)?

Chyba najsensowniej odpuścić sobie Rohacza Ostrego i zrobić pętlę od wylotu Doliny Żarskiej. Śniegu nie ma już od około 3 tygodni.
sokar napisał(a):
9. I przydały by się jakieś propozycje krótkich wycieczek do 5h w razie niepogody, niedyspozycji?

Może przejażdżka do Słowackiego Raju? Albo do którejś z jaskiń?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lip 07, 2014 11:20 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 14, 2013 12:39 am
Posty: 161
sokar napisał(a):
6. Chcielibyśmy (głównie ja) przejść Rohacze od Wołowca do Banówki ale za nic nie mogę wymyślić jak zrobić tą trasę na raz najlepiej pętlę od do samochodu na parkingu. Jakieś pomysły gdzie zostawić samochód tak aby się wyrobić jednego dnia ze wszystkim? Śnieg to tam może jeszcze leżeć w żlebach itp. (na trasie)?


Proponuje podjechać autem do Zwierówki (tam jest ogólnodostępny parking), następnie szlakiem na Rakoń przez przełęcz Zabrat, i dalej na Wołowiec i Rohacze, z Banikowskiej Przełęczy przejść do Spalonej Doliny i Zwieriówki.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lip 07, 2014 11:47 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Śr gru 14, 2005 7:34 pm
Posty: 1068
sokar napisał(a):
5.Wąska dolina-> Raczkowa Czuba (Otargańce)-> Wąska dolina. Pytanie czy lepiej wracać przez Starobocianską przełęcz (może o Starobociański zachaczyć) i żółtym przez Doline Raczkową czy może z Otargańców w stronę Nad Niską Przełęcz wracać niebieskim do wylotu Wąskiej Doliny. Parking i sensowny dojazd do wylotu doliny Wąskiej jest, nie trzeba startować w Prybilinie?

Wycieczki w słowackie tatry Zachodnie mogą być niestety utrudnione:
viewtopic.php?f=1&t=16535


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lip 08, 2014 7:13 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 17, 2008 9:44 pm
Posty: 969
Lokalizacja: Łódź
sokar napisał(a):
A możecie przybliżyć jak wygląda kwestia wjazdu z Tatrzańskiej Łomnicy(chyba z tej miejscowości start) do Skalnego Pleso to znaczy od której godziny i do której godziny wagoniki(czy krzesełka) kursują , jakich kolejek się spodziewać i ile się buli za przyjemność?


tutaj masz cennik: http://www.vt.sk/pl/cenniki/cennik-kolei-linowych/
odjazdy tutaj: http://www.privat-tatry.com/pl/kolejki-tatry
na skalne pleso zazwyczaj na bieżąco lub się czeka kilka minut


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lip 08, 2014 9:29 am 
Zasłużony

Dołączył(a): So lip 13, 2013 1:14 pm
Posty: 189
W takim razie chyba rozłożę trasę nr. 2 na dwa warianty:
2.1 Ždiar -> Szeroka Przełęcz Bielska -> Veľké Biele pleso -> Zielone pleso -> Rakuski Przechód -> Skalne Pleso -> kolejką w dół do Tatrzańskiej Łomnicy -> Autobus do Ždiar. I tu się zastanawiam czy dało by tą wycieczkę połączyć z wejściem na Jagnięcy Szczyt czyli niby według map plus 4.30h ekstra, łącznie przeszło 12h chyba jednak trochę za dużo? Jak od technicznej strony wygląda wejście na Jagnięcy (do jakiego szlaku można go porównać) bo nie mam opisu w moim przewodniku? Bo jak nie to wariant rozbicie na dwie wycieczki i wariant 2.2.
2.2 Dolina Kieżmarska -> Jagnięcy Szczyt -> Dolina Kieżmarska. Tylko czy Dolina Kieżmarska jest na tyle ładna aby robić ją w dwie strony? Lasu dużo?

Cytuj:
Może przejażdżka do Słowackiego Raju? Albo do którejś z jaskiń?

A możecie przybliżyć jakie jaskinie są najładniejsze, najlepiej odwiedzić po Słowackiej stronie? Jaki szlak jest najfajniejszy w Słowackim Raju? Pytam bo nigdy się nie interesowałem i nie wiem nawet gdzie szukać.

Jest gdzieś jakiś wykaz odpowiedników Polskich i Słowackich nazw geograficznych bo się zaczynam gubić i raz używam takich raz takich.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lip 08, 2014 1:25 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 17, 2008 9:44 pm
Posty: 969
Lokalizacja: Łódź
sokar napisał(a):
.1 Ždiar -> Szeroka Przełęcz Bielska -> Veľké Biele pleso -> Zielone pleso -> Rakuski Przechód -> Skalne Pleso -> kolejką w dół do Tatrzańskiej Łomnicy

można Ždiar -> Szeroka Przełęcz Bielska -> Veľké Biele pleso -> Zielone pleso -> Rakuski Przechód -> Skalne Pleso -> Hebreniok (przy wodospadach zimnej wody) i stamtąd w dół kolejką lub piechotą do Smokowca
sokar napisał(a):
A możecie przybliżyć jakie jaskinie są najładniejsze, najlepiej odwiedzić po Słowackiej stronie? Jaki szlak jest najfajniejszy w Słowackim Raju? Pytam bo nigdy się nie interesowałem i nie wiem nawet gdzie szukać.

Jaskinia Bielska w Tatrzańskiej Kotlinie
w Niżnych Tatrach jest Demianowska Jaskinia Wolności warta zobaczenia
co do Słowackiego raju to na pewno Sucha Bela i przełom Hornadu wart zwiedzenia
sokar napisał(a):
2.2 Dolina Kieżmarska -> Jagnięcy Szczyt -> Dolina Kieżmarska. Tylko czy Dolina Kieżmarska jest na tyle ładna aby robić ją w dwie strony? Lasu dużo?

to co pamiętam idąc z białej wody większość czasu w lesie. ja osobiście lubię wchodzić do doliny Kieżmarskiej z Jaworzyny Tatrzańskiej (widoki + drewniane misie)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lip 08, 2014 4:49 pm 
Weteran

Dołączył(a): Pn lut 10, 2014 6:47 pm
Posty: 106
sokar napisał(a):
A możecie przybliżyć jakie jaskinie są najładniejsze, najlepiej odwiedzić po Słowackiej stronie? Jaki szlak jest najfajniejszy w Słowackim Raju? Pytam bo nigdy się nie interesowałem i nie wiem nawet gdzie szukać.

Zerknij na stronę udostępnionych jaskiń słowackich: http://www.ssj.sk/
Na ogół za najładniejszą uważana jest Demianowska Jaskinia Wolności. Z okolic Smokowca to już przejażdżka kilkadziesiąt km, za Lipt. Mikulasz, ale będąc w Dolinie Demianowskiej można hurtem zwiedzić też Jaskinię Lodową (lepiej się przespacerować między nimi, bo oba parkingi płatne, za sam wstęp, a przede wszystkim możliwość fotografowania też sobie życzą niestety niemałą kasę).
W Słowackim Raju największe nagromadzenie atrakcji jest w Suchej Belej, ale polecam tam pójść albo w miarę rano, albo już wieczorem, bo w środku dnia potrafią być tłumy ludzi. Fajna jest też minipętelka w Kyslu, jak już się tam jest, to można się dalej przejść Małym Kyslem. Wielki Sokół również jest zacny.
sokar napisał(a):
Jest gdzieś jakiś wykaz odpowiedników Polskich i Słowackich nazw geograficznych bo się zaczynam gubić i raz używam takich raz takich.

Na wielu mapach są nazwy w obu językach, np. na tej: http://www.mapytatr.net/PRODUKTY/MAPY_T ... wys_ii.htm
sokar napisał(a):
Jak od technicznej strony wygląda wejście na Jagnięcy (do jakiego szlaku można go porównać) bo nie mam opisu w moim przewodniku?

Jedna ścianka ubezpieczona łańcuchem poniżej Kołowego Przechodu, łatwiej niż powiedzmy na Świnicę czy Rysy od polskiej strony. Przewodnik polecam Józefa Nyki "Tatry Słowackie" - tam znajdziesz ciekawe opisy wszystkich szlaków plus dużą dawkę wszelakich informacji związanych opisywanym terenem.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lip 08, 2014 6:58 pm 
Nowy

Dołączył(a): Wt lip 08, 2014 6:33 pm
Posty: 3
Witam serdecznie wszystkich miłośników Tatr :) W najbliższy weekend wybieram się z narzeczoną do Zakopanego i planujemy wyjść do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Jednak nie mamy żadnego doświadczenia i wiedzy ogólnie w temacie chodzenia po górach, dlatego bardzo prosiłbym doświadczone osoby o jakieś wskazówki. Przede wszystkim jaki szlak powinniśmy wybrać biorąc pod uwagę, że jesteśmy początkujący? Czy na tej trasie są jakieś zagrożenia? Co należy zabrać ze sobą? Ile czasu powinniśmy sobie zaplanować na ten szlak? Będziemy wdzięczni za wszelkie wskazówki :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lip 08, 2014 7:05 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
Przeczytajcie sobie - najlepiej wspólnie, na głos, w ramach akcji: "cała Polska czyta dzieciom" - jakiś przewodnik turystyczny po Tatrach. A potem - również wspólnie - wpiszcie w wyszukiwarkę internetową hasła, o które pytacie...

pozdrawiam
gb 8)

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lip 08, 2014 7:22 pm 
Nowy

Dołączył(a): Wt lip 08, 2014 6:33 pm
Posty: 3
Dziękuję użytkowniku "gb" za bezcenne porady ;) W internecie jest mnóstwo przeróżnych, nieraz sprzecznych informacji dlatego na nich nie polegam. Zaś przewodnik- tak, mamy i właśnie dlatego napisaliśmy, bo jest w nich informacja, że szlaki na Dolinę Pięciu Stawów są fragmentami bardzo trudne- więc nie mając doświadczenia, nie wiem jak mamy to zinterpretować.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lip 08, 2014 7:30 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So wrz 17, 2011 5:28 pm
Posty: 1479
Lokalizacja: Kraków NH
Palenica - Dolina Pięciu Stawów Polskich. Trudności brak, ok 2h.

_________________
"Ludzie przeważnie nie są źli. Po prostu czasem dają się porwać jakiejś idei"
Moje pstryki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lip 08, 2014 7:33 pm 
Nowy

Dołączył(a): Wt cze 25, 2013 4:55 pm
Posty: 24
Może chodziło o to, że w okolicach Doliny Pięciu Stawów są trudne szlaki. Chcąc przejść obok Siklawy tylko moment śliskich skał, ale uderzajcie śmiało i bez strachu :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lip 08, 2014 7:49 pm 
Stracony

Dołączył(a): Wt sie 07, 2012 8:56 pm
Posty: 4266
Lokalizacja: Łódź
Krzysiek1980 napisał(a):
Palenica - Dolina Pięciu Stawów Polskich. Trudności brak, ok 2h.


Można wejść koło Siklawy a zejść Czarnym. Buty turystyczne jakies, kurtki p/deszczowe, cos cieplejszego bo w Pieciu Stawach bywa chłodniej niz w Zakopanym. Podstawowa apteczka. Picie bo w "piątce" długa kolejka do wodopoju. Sama dolina dość obszerna i ładna więc czasu można zarezerwowac wiecej na posiedzenie sobie tam na miejscu. Z zagrożeń jedynie niedźwiedzie .
Ale może a nuż tego dnia ich nie bedzie. :roll:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lip 08, 2014 8:10 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 21, 2012 5:49 pm
Posty: 453
Lokalizacja: Kraków
VIP1989 napisał(a):
Witam serdecznie wszystkich miłośników Tatr :) W najbliższy weekend wybieram się z narzeczoną do Zakopanego i planujemy wyjść do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Jednak nie mamy żadnego doświadczenia i wiedzy ogólnie w temacie chodzenia po górach, dlatego bardzo prosiłbym doświadczone osoby o jakieś wskazówki. Przede wszystkim jaki szlak powinniśmy wybrać biorąc pod uwagę, że jesteśmy początkujący? Czy na tej trasie są jakieś zagrożenia? Co należy zabrać ze sobą? Ile czasu powinniśmy sobie zaplanować na ten szlak? Będziemy wdzięczni za wszelkie wskazówki :)


Zagrożenia o tej porze roku to burze. W tej kwestii polecam: https://www.youtube.com/watch?v=Fw5yK5pkF0U
Warto obejrzeć i się stosować. Burza w Tatrach to nie żarty i stosowanie się do rad TOPR może wam uratować życie.

Zabrać telefon z zapisanym numerem alarmowym to TOPR. http://www.topr.pl/

Sprawdzać bieżącą pogodę: http://tpn.pl/zwiedzaj/pogoda

Uważać na niedźwiedzie, które mają swoje gawry w okolicach Doliny Roztoki. Zasady postępowania w razie spotkania takiego futrzaka. http://tpn.pl/poznaj/zwierzeta/niedzwiedz-to-nie-mis

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lip 08, 2014 8:36 pm 
Weteran

Dołączył(a): Śr cze 11, 2014 4:29 pm
Posty: 137
Lutek90 napisał(a):
Może chodziło o to, że w okolicach Doliny Pięciu Stawów są trudne szlaki. Chcąc przejść obok Siklawy tylko moment śliskich skał, ale uderzajcie śmiało i bez strachu :)


Nie powiedziałbym, że znajdują się tam śliskie skały. Przechodziłem kilka razy w tym miejscu, także w deszczu i nie odczuwałem poślizgu.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lip 08, 2014 8:37 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
VIP1989 napisał(a):
Dziękuję użytkowniku "gb" za bezcenne porady ;) W internecie jest mnóstwo przeróżnych, nieraz sprzecznych informacji dlatego na nich nie polegam. Zaś przewodnik- tak, mamy i właśnie dlatego napisaliśmy, bo jest w nich informacja, że szlaki na Dolinę Pięciu Stawów są fragmentami bardzo trudne- więc nie mając doświadczenia, nie wiem jak mamy to zinterpretować.

A z pytań zadanych - choćby na tym Forum - to się dowiecie jak macie to interpretować?
Ktoś Wam/Tobie - napisze jak Wy/Ty macie zinterpretować informację, że na szlakach do Doliny Pięciu Stawów są - fragmentami - miejsca bardzo trudne???
LITOŚCI...

pozdrawiam
gb 8)
ps
pamiętajcie, że na jednym ze szlaków czyha Świstówka...

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18015 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 489, 490, 491, 492, 493, 494, 495 ... 601  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 32 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL