Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 16, 2024 5:05 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18015 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 569, 570, 571, 572, 573, 574, 575 ... 601  Następna strona

Czy ktoś Ci pomógł w tym wątku?
Tak, jestem zadowolona/y 45%  45%  [ 177 ]
Niestety nie 4%  4%  [ 15 ]
Zamieszali mi tak, że wiem mniej, niż przed pytaniem 3%  3%  [ 13 ]
To jakieś chore towarzystwo - same zboki i debile 15%  15%  [ 58 ]
Nikt nie pomógł, ale i tak Was kocham 8%  8%  [ 31 ]
Krowa cie wysrała 15%  15%  [ 59 ]
Wali mnie to 11%  11%  [ 42 ]
Liczba głosów : 395
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz lut 23, 2017 10:29 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10406
Lokalizacja: miasto100mostów
Lodowy Szczyt najwyższym szczytem Polski! Oddawać co nasze s..syny! Schronisko nad Kaczym Stawem z asfaltową drogą dojazdową!

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lut 23, 2017 10:59 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz paź 22, 2015 5:17 pm
Posty: 2496
Lokalizacja: Poznań
Zaraz oddawać... Ciesz się, że należymy do strefy Schengen i jak Ci się uda to na tej trasie spotkasz tylko Polaków a nie Słowaków, więc czujesz się jak u siebie. Staw już ma prawidłową nazwę a jeszcze zmieniliby nazwę Lodowego. Lepiej niech zostanie jak jest.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lut 23, 2017 11:22 pm 
Swój

Dołączył(a): Pn wrz 19, 2016 9:54 pm
Posty: 54
Lokalizacja: Kraków
Major napisał(a):
Czy wchodził ktoś na Durny Szczyt w warunkach zimowych z Klimkowej Przełęczy? Jeżeli tak to jak wyglądają te kominki, na jakich trudności można się spodziewać (słyszałem gdzieś że II), wiem, że w drugą stronę wszyscy pokonują je 2 zjazdami.

Pozdr
Tomek

Wchodziłem tam ale tylko w warunkach letnich.
Kominki wyglądają tak:
Początek pierwszej ścianki
W kominku pierwszej ścianki
Druga ścianka

Oficjalnie trudności dwójkowe, jednak wg mnie to z tych łatwiejszych dwójek. Tak jak już wyżej kolega wspominał, w normalnych warunkach to nawet dałoby się zejść (brak znaczącej ekspozycji)

Ten pierwszy kominek wygląda na miejsce gdzie mógłby gromdzić się lód/śnieg. Ale zimą tam nie byłem więc tylko przypuszczam:)

_________________
Flickr - zdjęcia z tatrzańskich spacerków


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lut 23, 2017 11:43 pm 
Swój

Dołączył(a): Pn wrz 19, 2016 9:54 pm
Posty: 54
Lokalizacja: Kraków
e_l napisał(a):
Zaraz oddawać... Ciesz się, że należymy do strefy Schengen i jak Ci się uda to na tej trasie spotkasz tylko Polaków a nie Słowaków, więc czujesz się jak u siebie. Staw już ma prawidłową nazwę a jeszcze zmieniliby nazwę Lodowego. Lepiej niech zostanie jak jest.


Oni mają tyle tych Tatr, że jakby nam ich kawałek oddali to nic by im się nie stało:)

_________________
Flickr - zdjęcia z tatrzańskich spacerków


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lut 24, 2017 1:45 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
e_l napisał(a):
Palenicy Doliną Białej Wody

Ty nie znasz czepialskich :-).
Po pierwsze Palenica Białczańska a nie "Palenica"
Po drugie "nie da się" (legalnie) bezpośrednio, chyba ze przez potok przejdziesz, z Palenicy (Białczańskiej) do Doliny Białej Wody.
Ergo: oba wejścia na MW są od strony Slowackiej, przynajmniej na chwilę obecną. Jak nam Słowacy (po dobroci) oddadzą to co "nasze" to będziemy mogli mówić o wejściu od polskiej i słowackiej strony, a najlepiej od polskiej i polskiej strony :P.
W końcu Śląski Dom też nam się należy, bo już mamy Śląsk :P.

mati21 napisał(a):
Jeszcze 2-3 lata temu wydawało mi się że Starorobociański jest nieosiągalny ze względu na lęk wysokości i lęk przestrzeni oraz lęk przed możliwym upadkiem

To ciekawe co napisałes o Starorobociańskim, bo w moim odczuci to jest szczyt, który pomimo leku wysokości za drugim razem dał mi autentyczną przyjemność spoglądania w dół dookoła i czucia przestrzeni pomimo lęku przed nią :-). Kościelec - potwierdzam - już lekko powyżej Karbu lęk przestrzeni bardzo się potrafi tam objawiać.
Chcesz w maju/czerwcu i dobrze, ale jeżeli masz okazje spróbuj "w zimie" (np jeszcze w kwietniu, gdy będą bezpieczne warunki) Zadni Granat. Wiem co to lęk wysokości (swojego czasu Polski Grzebień czy Giewont to było coś na granicy co mogłem pokonać, ale w dobrych śniegowych warunkach Zadni Granat - zero problemu.
Warunki zimowe generują dodatkowe ryzyka, ale również cześć ryzyk minimalizują. Jeżeli przyjąć, że lęki (wymienione przez Ciebie) to kwestia "głowy" to na psychikę zima pomaga, bo otoczenie górskie sprawia wrażenie łagodniejszego niż w warunkach letnich (chociaż mam świadomość, że to iluzja).
Sprocki napisał, że na lęk wysokości możę mieć wpływ kondycja psychofizyczna danego dnia - i pełna zgoda, ale równiez uwarunkowania pogodowe. Mgła, chmur - mnie widac, łatwiej wejść/zejść.
Dobra widoczność, a do tego wiatr o kierunku "spychającym w przepaść" - jest trudniej.
Rysy - zawsze możesz spróbować od Słowackiej strony. Tam jeżeli gdziekolwiek mógłbyś mieć problem to co najwyżej na "ostatniej prostej", bo słowackie podejście jest bardzo sprytne, tzn mało eksponowane, mało przestrzenne, duzo ludzi, bliskość cywilizacji (bo schronisko pod szczytem).

tomek.l podał intersujacy watek, warto jednak zapoznać się z tym:
http://www.tatry.info/przewodnik/fobia.html
również po to by stopniować sobie doznania i mieć porówanie dla różnych szlaków.

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lut 24, 2017 9:50 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz paź 22, 2015 5:17 pm
Posty: 2496
Lokalizacja: Poznań
Kronos napisał(a):
Oni mają tyle tych Tatr, że jakby nam ich kawałek oddali to nic by im się nie stało:)
Im może nie, ale nam by się pogorszyło, byłby większy tłok.
Wolf_II napisał(a):
Ty nie znasz czepialskich .
Po pierwsze Palenica Białczańska a nie "Palenica"
Po drugie "nie da się" (legalnie) bezpośrednio, chyba ze przez potok przejdziesz, z Palenicy (Białczańskiej) do Doliny Białej Wody.
To dobrze, że nie znam, bo całe życie człowiek się uczy. Zamiast Palenica Białczańska powinnam napisać Łysa Polana.
Wolf_II napisał(a):
W końcu Śląski Dom też nam się należy, bo już mamy Śląsk .
No i Grzebień też jest nasz.
Wolf_II napisał(a):
Wiem co to lęk wysokości (swojego czasu Polski Grzebień czy Giewont to było coś na granicy co mogłem pokonać,
Mój pierwszy kontakt z łańcuchem był na Giewoncie i stwierdziłam, że to tylko ułatwia w wielu miejscach. Mam wrażenie, że czasami jakiś szlak jest przez to niepotrzebnie demonizowany.
Wolf_II napisał(a):
Mgła, chmur - mnie widac, łatwiej wejść/zejść.
Dobra widoczność, a do tego wiatr o kierunku "spychającym w przepaść" - jest trudniej.
I tu się zgadzam w 100%. Swego czasu halny przewrócił mnie na Czubiku, tak że przez dobrą chwilę nie mogłam się podnieść. A jak zaczęłam się z tego śmiać, to sobie na glebie poleżałam. I wtedy na serio zrezygnowałam z wejścia na Raczkową Czubę.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lut 24, 2017 10:15 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10406
Lokalizacja: miasto100mostów
e_l napisał(a):
powinnam napisać Łysa Polana
A skąd! Lysá poľana.
:mrgreen:

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lut 24, 2017 10:49 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
gizmo napisał(a):
Mala Wysoka - od Doliny Bialej Wody nie ma raczej miejsc z przestrzenia. Od Slaskiego Domu bedzie kawalek przez Polskim Grzebieniem


A potem trochę zwężenia grani. Nawet metalstwo tam brzęczy.

Krabul napisał(a):
Lodowy Szczyt najwyższym szczytem Polski! Oddawać co nasze s..syny! Schronisko nad Kaczym Stawem z asfaltową drogą dojazdową!


Sugerujesz co by powołać w Parlamencie Komisję ds. Zwrotu Pradawnych Tatr Polskich ? Kogo byś widział w Komisji ?

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lut 24, 2017 12:08 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz paź 22, 2015 5:17 pm
Posty: 2496
Lokalizacja: Poznań
Krabul napisał(a):
e_l napisał(a):
powinnam napisać Łysa Polana
A skąd! Lysá poľana.
:mrgreen:
:thumleft: :mrgreen:
Łukasz T napisał(a):
Sugerujesz co by powołać w Parlamencie Komisję ds. Zwrotu Pradawnych Tatr Polskich ? Kogo byś widział w Komisji ?
Przewodniczący, Ludzki Pan San Escobar.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lut 24, 2017 3:20 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 12, 2011 7:46 am
Posty: 2195
Łukasz T napisał(a):
Kogo byś widział w Komisji ?

Króla Polski - zgadzasz się?

_________________
SPROCKET
viewtopic.php?f=11&t=17068


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lut 24, 2017 8:44 pm 
Kombatant

Dołączył(a): N sie 10, 2008 4:21 pm
Posty: 345
Lokalizacja: W-wa
Łukasz T napisał(a):
A potem trochę zwężenia grani. Nawet metalstwo tam brzęczy.
Tak. Ale sama Mala Wysoka jest dosc przystepnym szczytem.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lut 24, 2017 10:54 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
_Sokrates_ napisał(a):
To teraz wypadałoby wejść od polskiej
_Sokrates_ napisał(a):
Ja dodam coś od siebie zaraz po tym jak wejdziesz na Małą Wysoką od polskiej strony.


Ćmok jesteś i nieuk, Sokratesie (co zresztą jest tutaj powszechnie wiadomo). Słyszałeś coś może o takim facecie co się nazywał Witold H. Paryski? Raczej wątpię, poszukaj w google. A jak już się dowiesz to poczytaj co napisał. Na twoje nieszczęście cholernie dużo napisał. I wtedy się dowiesz, że określenie "wejście na Małą Wysoką od polskiej strony" wcale nie jest takie nonsensowne, mimo. że jako żywo cała Mała Wysoka jest położona na terenie Słowacji. Z litości dodam, że wcale mi nie chodzi o krótki okres aneksji z 1938 roku. Dla ułatwienia - słyszałeś coś może o Niemcach Spiskich? Też wątpię, bo niby skąd? Miłej lektury!

Krabul napisał(a):
Lodowy Szczyt najwyższym szczytem Polski!


Drobna korekta - gdyby przyjąć, że granica z 1938 roku trwa nadal, to najwyższym szczytem Polski byłby Zadni Gerlach 2638 m npm.

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lut 24, 2017 11:27 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10406
Lokalizacja: miasto100mostów
Markiz napisał(a):
Drobna korekta - gdyby przyjąć, że granica z 1938 roku trwa nadal, to najwyższym szczytem Polski byłby Zadni Gerlach 2638 m npm.


Wikipedia: W literaturze pojawiają się różne pomiary wysokości wierzchołka: ok. 2625[2], 2616[3][4][5], ok. 2640[5], 2637[6] lub 2638[7][1] m. W zależności od przyjętej wysokości Zadni Gerlach jest trzecim lub czwartym co do wysokości szczytem Tatr – o to miejsce rywalizuje z Lodowym Szczytem (2627 m).

Ja zawsze myślałem, że 2616m, wtedy Lodowy jest wyższy.
PS. Jak się stoi na Zadnim Gerlachu to Gerlach wydaje się sporo wyższy. Chyba więcej niż kilkanaście metrów, więc ten 2640 mi się nie widzi. Choć to oczywiście może być złudne.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lut 24, 2017 11:58 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
Szczegółowo o tym w WHP Tatry Wysokie tom. XII. Rzeczywiście zamieszanie jest okrutne, nawet u samego Paryskiego - w Tatrach Wysokich podaje 2640 a w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej 2638. To dość dziwne - miałem okazję kiedyś poznać dziewczynę, która przez kilka lat była sekretarką Paryskiego i opowiadała, że był wręcz czasami męczący swoją drobiazgowością. Przyjąłem wysokość podaną w WET jako, że jest wydana później niż TW XII. Dla porządku należałoby podać, że w WET jest ok. 2638.

Tak na marginesie. W zasadzie należy się cieszyć, że te zdobycze z 1938 zostały nam odebrane. Kiedyś w schronisku w Roztoce za czasów gdy nim kierował Paweł Vogel poznałem starszą panią, znajomą Vogla, która była dobrze poinformowaną co wiceminister Aleksander Bobkowski miał za plany w stosunku do tych dwóch dolin - planował tam stworzyć ośrodek narciarski przy którym austriackie by bledły - trzy skocznie, kilka tras zjazdowych i biegowych, dobre drogi, hotele itd. Bobkowski był zięciem prezydenta Mościckiego i praktycznie mógł realizować w Tatrach co tylko chciał. Należy pamiętać, że Tatrzański Park Narodowy istnieje dopiero od 01.01.1955, co prawdopodobnie dzisiaj mało kto wie a może nawet politycznie niepoprawnie jest wiedzieć. Jak pierwszy raz tam byłem (latem 1953 roku to go jeszcze nie było).

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So lut 25, 2017 8:59 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pt maja 29, 2009 3:57 pm
Posty: 1882
Lokalizacja: Lublin
Markiz napisał(a):
Ćmok

W sumie to tak jak Ty rozumujesz, to oba wejścia mogą być od polskiej strony, np. startując z Zakopanego Doliną Białej Wody, lub startując z Zakopanego przez Stary Smokowiec, dalej Magistralą i Doliną Wielicką...., lub jeszcze kilka innych wariantów.
Nie da się wejść na Małą Wysoką od Polskiej strony. Można dojść na Polski Grzebień od polskiej lub od słowackiej. Precyzyjniej było by z dojściem od polskiej lub słowackiej strony.

PS Na szczyty graniczne to owszem da się np. Rysy czy Wołowiec.

_________________
Strząsnąć tę pisowską szarańczę.
Schetyna.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So lut 25, 2017 9:30 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5456
Lokalizacja: Białystok
Markiz napisał(a):
Ćmok jesteś i nieuk, Sokratesie (co zresztą jest tutaj powszechnie wiadomo).


Możesz sobie szczekać internetowy piesku - mnie to ani ziębi ani grzeje 8)

Markiz napisał(a):
Słyszałeś coś może o takim facecie co się nazywał Witold H. Paryski?


W życiu?!
To ten spec od marketingu, który wymyślił hasło reklamowe: "Nie umiesz dodawać i odejmować? Zostań inżynierem w weekend i pouczaj innych!"?

Markiz napisał(a):
Miłej lektury!


Powodzenia!

https://www.google.pl/webhp?sourceid=ch ... lkulator&*

Jeśli będziesz miał problem z obsługą to chętnie pomogę.

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So lut 25, 2017 10:17 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N sie 25, 2013 10:23 am
Posty: 1501
Krabul napisał(a):
Ja zawsze myślałem, że 2616m, wtedy Lodowy jest wyższy.
PS. Jak się stoi na Zadnim Gerlachu to Gerlach wydaje się sporo wyższy. Chyba więcej niż kilkanaście metrów, więc ten 2640 mi się nie widzi. Choć to oczywiście może być złudne.


Pośredni Gerlach ma oficjalnie 2642m, a jakby nie spojrzeć jest od Zadniego znacznie wyższy (na pewno nie jest to różnica dwóch czy czterech metrów). Też uważam, że 2616m dla Zadniego jest najbardziej prawdopodobne.

Krabul napisał(a):
W zależności od przyjętej wysokości Zadni Gerlach jest trzecim lub czwartym co do wysokości szczytem Tatr – o to miejsce rywalizuje z Lodowym Szczytem (2627 m).


Ciekawy jestem jakie kryteria wybitności są tutaj przyjmowane, bo i wspomniany wyżej Pośredni Gerlach (fakt, mniej wybitny od Zadniego, ale jednak też żaden z tych dwóch szczytów nie posiada 100m minimalnej deniwelacji względnej) jest przecież wyższy.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So lut 25, 2017 11:27 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
Markiz napisał(a):
W zasadzie należy się cieszyć, że te zdobycze z 1938 zostały nam odebrane. [...] wiceminister Aleksander Bobkowski miał za plany w stosunku do tych dwóch dolin - planował tam stworzyć ośrodek narciarski przy którym austriackie by bledły - trzy skocznie, kilka tras zjazdowych i biegowych, dobre drogi, hotele itd. Bobkowski był zięciem prezydenta Mościckiego i praktycznie mógł realizować w Tatrach co tylko chciał.

Bez urazy, ale to już demagogia, szczególnie bazowanie na przesłankach typu starsza pani mówi co minister miał w planach.
Powszechnie wiadomo i jest to nawet spisane - że były plany, by ceprostrada wiodła nie tylko z Moka do na Szpiglasową, lecz dalej granią, na Świnice czy nawet Kasprowy. Na Świnicy miał być nawet stolik. Był pomysł by na Świnice wjeżdzała kolejka. Wspomniany odcinek grani i Świnica należały i należą do Polski i jakoś nic z tych planów nie wyszło. Zatem twierdzenie, że gdyby Lodowy, Białej Wody, Jaworowa pozostały przy Polsce stało by się coś strasznego jest mocno bałamutne.

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So lut 25, 2017 1:21 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
miler napisał(a):
W sumie to tak jak Ty rozumujesz, to oba wejścia mogą być od polskiej strony, np. startując z Zakopanego Doliną Białej Wody, lub startując z Zakopanego przez Stary Smokowiec, dalej Magistralą i Doliną Wielicką...., lub jeszcze kilka innych wariantów.
Nie da się wejść na Małą Wysoką od Polskiej strony. Można dojść na Polski Grzebień od polskiej lub od słowackiej. Precyzyjniej było by z dojściem od polskiej lub słowackiej strony.


Gubi Cię dosłowność. Formalnie masz rację. Doradzam się wsłuchać jak mówią Słowacy.
_Sokrates_ napisał(a):
Możesz sobie szczekać internetowy piesku - mnie to ani ziębi ani grzeje


Jak zwykle. Nie wiesz czegoś to uciekasz się do obelg i impertynencji.

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So lut 25, 2017 1:25 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
miler napisał(a):
Precyzyjniej było by z dojściem od polskiej lub słowackiej strony.

W ten sposób argumentując, to na MW można wejść nawet z Hiszpanii, Chin itd, to tylko kwestia czasu i pokonanych kilometrów :-).

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So lut 25, 2017 2:22 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
Wolf_II napisał(a):
Bez urazy, ale to już demagogia, szczególnie bazowanie na przesłankach typu starsza pani mówi co minister miał w planach.


Szanowny kolego - eytsźnie napisałem, że w tym czasie kierownikiem schroniska w Roztoce był Paweł Vogel. Chyba nie wiesz jaką pozycję miał w hierarchii polskiego taternictwa. Poczytaj:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pawe%C5%82_Vogel

W schronisku w Roztoce bywali wówczas przyjaciele Pawła Vogla - elita przedwojennego taternictwa. Na pewno wiedzieli co w trawie piszczy. Nazwisko tej "starszej pani" oczywiście znam, figuruje w dziesiątkach książek o Tatrach i turystyce górskiej. Nie użyłem go i nie użyję, bo nie chcę narazić jej pamięci na ataki ogłupiałych pseudopatriotów i nacjonalistów.

Na temat jak "sprawiedliwie" powinna przebiegać granica, wpierw między Galicją a Węgrami, potem Polską a Czechosłowacją a teraz Polską a Słowacją dyskutowano od przeszło stu lat i każda z stron ma swoje lepsze lub gorsze argumenty. Wkroczenie wojsk polskich do Czechosłowacji w 1938 roku było w Polsce przyjmowane różnie - od entuzjazmu do potępienia. Jak by nie patrzeć był to przysłowiowy "nóż w plecy" sąsiedniego państwa zaatakowanego przez Niemcy.

Działania Aleksandra Bobkowskiego w Tatrach były przez ówczesne elity tatrzańskie nazywane pogardliwie "bobkoszczyzną". Budowa kolejki na Kasprowy miała wielu przeciwników i to osób o znaczących wówczas znawiskach, głównie w sferach naukowych i artystycznych. Co oczywiście nie zmienia faktu z punktu widzenia inżynierskiego i logistycznego był to majstersztyk na skalę światową.

Plany zagospodarowania "zdobyczy" były. Bombastyczne - np. Jaworzyna miała stać się takim drugim Zakopanem, nowoczesne hotele itp A w górach trasy zjazdowe (oczywiście potrzebne byłyby spore wycinki), skocznie, trasy biegowe, drogi dojazdowe.
Historia zrządziła inaczej - dzisiaj Dolina Białej Wody i Jaworowa wyglądają mniej więcej tak samo pod względem natężenia ruchu turystycznego jak przed 1939 - czyli cisza i spokój. I bardzo dobrze, przynajmniej ja tak uważam.

Tak nawiasem - gdyby w 1945 roku batiuszka Stalin postanowiłby inaczej (mam w swoich zbiorach pierwszą wydaną po wojnie mapę administracyjną Polski - tereny zaanektowane w 1938 są oznaczone jako "sporne", to idę o każdy zakład, że lwia część planów Bobkowskiego zostałaby zrealizowana. Co najwyżej w Zakopanem i okolicy byłoby trochę mniej "zakładowych domów wypoczynkowych".

Z innej beczki ale podobnej - żałować należy, że nie zdołano się dogadać w sprawie otoczenia całych Tatr koleją elektryczną - zrealizowany został tylko odcinek Tatrzańska Łomnica - Szczyrbskie Pleso. A planowano to jeszcze za austriackich czasów, potem "polityka" przeszkodziła.

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So lut 25, 2017 2:32 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5456
Lokalizacja: Białystok
Markiz napisał(a):
Nie wiesz czegoś to uciekasz się do obelg i impertynencji.


Napisał ten, który co rusz obrzuca innych forumowiczów błotem :lol:

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So lut 25, 2017 3:17 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pt maja 29, 2009 3:57 pm
Posty: 1882
Lokalizacja: Lublin
Wolf_II napisał(a):
W ten sposób argumentując, to na MW można wejść nawet z Hiszpanii, Chin itd, to tylko kwestia czasu i pokonanych kilometrów .

Dlatego napisałem, ze na MW da sie wejśc tylko od slowackiej strony.

_________________
Strząsnąć tę pisowską szarańczę.
Schetyna.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So lut 25, 2017 5:36 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10406
Lokalizacja: miasto100mostów
Rambubu napisał(a):
Pośredni Gerlach ma oficjalnie 2642m
Ale w granicach Polski w 1938 nie był, a to było początkowym punktem rozważań.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So lut 25, 2017 5:43 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N sie 25, 2013 10:23 am
Posty: 1501
Pisałem jedynie w kontekście porównania jego wysokości do Zadniego, jako uzasadnienie dla prawdopodobieństwa prawidłowości tych 2616m (kompletnie nie brałem pod uwagę, że miałby być najwyższym szczytem Polski, bo to jest oczywiste).

Patrząc na masyw Gerlacha, czy to ze wschodu, czy z zachodu, Pośredni wydaje się być zbliżony wysokością do Gerlacha (a dzieli go 12-13 m), będąc równocześnie znacznie wyższym od Zadniego Gerlacha. Dlatego to 2640m czy 2638m dla Zadniego wydaje mi się mało prawdopodobne.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So lut 25, 2017 6:28 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10406
Lokalizacja: miasto100mostów
Rambubu napisał(a):
Pisałem jedynie w kontekście porównania jego wysokości do Zadniego, jako uzasadnienie dla prawdopodobieństwa prawidłowości tych 2616m (kompletnie nie brałem pod uwagę, że miałby być najwyższym szczytem Polski, bo to jest oczywiste).

Patrząc na masyw Gerlacha, czy to ze wschodu, czy z zachodu, Pośredni wydaje się być zbliżony wysokością do Gerlacha (a dzieli go 12-13 m), będąc równocześnie znacznie wyższym od Zadniego Gerlacha. Dlatego to 2640m czy 2638m dla Zadniego wydaje mi się mało prawdopodobne.
W pełni się zgadzam. A poprzednie napisałem aby uniknąć niedomówienia, ale byłem prawie pewien o co Ci chodziło.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt mar 07, 2017 7:39 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
Dolina Kościeliska na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO?

http://krakow.onet.pl/dolina-koscieliska-z-szansa-na-wpis-na-liste-unesco/l69b65p

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt mar 07, 2017 9:39 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pn paź 05, 2015 7:18 pm
Posty: 1998
Gdyby UNESCO znało się na Tatrach, to oni by nas prosili by se mogli je całe wpisać na tę swoją listę :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt mar 07, 2017 2:22 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
Zbychu napisał(a):
Gdyby UNESCO znało się na Tatrach, to oni by nas prosili by se mogli je całe wpisać na tę swoją listę :mrgreen:


Szczególnie gdyby obejrzeli zdjęcia z Morskiego Oka i Giewontu w pogodny letni dzień. :mrgreen:

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz mar 09, 2017 12:11 am 
Swój

Dołączył(a): Cz lut 16, 2017 12:04 am
Posty: 44
Zbychu napisał(a):
Gdyby UNESCO znało się na Tatrach, to oni by nas prosili by se mogli je całe wpisać na tę swoją listę :mrgreen:

Nie wiem kto kogo prosił ale to nie znające się na Tatrach UNESCO wpisało całe Tatry na listę rezerwatów biosfery UNESCO w 1992 8)

Co się natomiast tyczy Wąwozu to wpisanie go na tę listę będzie ze szkodą dla niego bo te tłumy przewalające się doliną obecnie nie mają pojęcia że taki wąwóz istnieje i go omijają.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18015 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 569, 570, 571, 572, 573, 574, 575 ... 601  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL