Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 16, 2024 5:46 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6905 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62 ... 231  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sty 06, 2010 10:23 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Wt sie 05, 2008 5:48 pm
Posty: 882
Jakub napisał(a):
Dziwne rzeczy się dzieją...

W ubiegłym roku, góry duże żniwo zebrały. Nawet Piotr im się nie oparł...
Dopiero mamy 3 Króli i już dwa trupy :(
Oby ten Nowy Rok nie był gorszy od poprzedniego :!:
Tfu, tfu niech się odwróci.

_________________
Zamarzną dłonie, nie zamarznie Godność :!:
www.staszek206.wordpress.com
www.lubczasopismo.salon24.pl/taternik.salon24.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sty 06, 2010 11:13 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11090
Lokalizacja: Poznań
Jakub napisał(a):
No i za błędy i lekkomyślność niektórzy płacą najwyższą cenę.

Chciałem coś napisać, ale się ugryzłem w język.

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sty 06, 2010 11:21 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
Uważaj, Tomku, bo jak tak dalej pójdzie zabraknie ci języka. :wink:

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 07, 2010 12:23 am 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 5:51 pm
Posty: 10096
Lokalizacja: Moszna
tomek.l napisał(a):
Chciałem coś napisać, ale się ugryzłem w język.

A ja napiszę, a co mi tam, mam wprawę po 321 :).

Jakub napisał(a):
No i za błędy i lekkomyślność niektórzy płacą najwyższą cenę

Weź Ty się chłopie pier.dolnij w łeb, ino dobrze, kto Ty kur.va jesteś żeby oceniać błędy i lekkomyślność innych ? Pier.dolić przed kompem każdy matoł potrafi.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 07, 2010 7:43 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N paź 05, 2008 8:16 pm
Posty: 1359
Lokalizacja: silesia
golanmac napisał(a):
Jakub napisał(a):
No i za błędy i lekkomyślność niektórzy płacą najwyższą cenę

Weź Ty się chłopie pier.dolnij w łeb, ino dobrze, kto Ty kur.va jesteś żeby oceniać błędy i lekkomyślność innych ? Pier.dolić przed kompem każdy matoł potrafi.

Zrób Jakubie tak jak kolega radzi. To co właśnie odstawiłeś to tzw pierd.lenie o Szopenie.
[*]

_________________
I was blind but now I can see...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 07, 2010 8:46 am 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 6:52 am
Posty: 3030
Lokalizacja: Sosnowiec
golanmac napisał(a):
tomek.l napisał(a):
Chciałem coś napisać, ale się ugryzłem w język.

A ja napiszę, a co mi tam, mam wprawę po 321 :).


golanmac napisał(a):
...każdy matoł potrafi.


Ewidentne zapożyczenie :D

_________________
- Ej, Panie Derechtórze! Mom takom, wicie, mature do godania... telobyk godoł, ino, wicie... nie wim, o cyim!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 07, 2010 10:52 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 23, 2006 8:39 am
Posty: 5110
Lokalizacja: daleko od gór
golanmac napisał(a):
Weź Ty się chłopie pier.dolnij w łeb, ino dobrze, kto Ty kur.va jesteś żeby oceniać błędy i lekkomyślność innych ? Pier.dolić przed kompem każdy matoł potrafi.
I słusznie. Swoją drogą... ale wiącha! 8)

_________________
W życiu piękne są tylko chwile. (R. Riedel)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 07, 2010 11:34 am 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
Ivona napisał(a):
to znajomi mojej górskiej partnerki,która jest taterniczką jaskiniową.
Jesteśmy w szoku. Gdyby nie moje kontuzjowane kolano spędzałybyśmy Sylwestra na bazie jaskiniowej, m.in z nimi..życie pisze dziwne scenariusze...
to tacy młodzi chłopcy..wciąż nie wiadomo czy to lawina ich oderwała od ściany czy to błąd asekuracyjny..(?)

[*]


Mój syn chodzi na kurs speleo.
W dniach 26-29 też nocował tam na bazie, byli z instruktorem w kilku jaskiniach.
Być może zna tych chłopaków.
Bardzo smutne i tragiczne wydarzenie.

[*]

B.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 07, 2010 12:10 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
staszek napisał(a):
Poszkodowani to Marcin T. z Żor oraz Michał M. z Jedliny Zdrój.

U diabła, czy w TOPR nikt nie myśli, Poszkodowanym to mogę być ja, jak mi wieczorem na ulicy ktoś zabierze portfel,
albo przypieprzy z tyłu w auto... Brak słów...
Jakub napisał(a):
No i za błędy i lekkomyślność niektórzy płacą najwyższą cenę.

Jakub, umiar - nikt z nas nie wie jak tam było. No i pytanie - czy pod notatką z 1962 roku o śmierci Jana Długosza na Kościelcu też byś to samo napisał?

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 07, 2010 5:02 pm 
Weteran

Dołączył(a): Pt wrz 22, 2006 11:30 am
Posty: 120
Lokalizacja: Katowice
Parę dni temu (3 stycznia) na stronie www.topr.pl pojawiła się stanowcza/zdecydowana informacja/apel do turystów:

"W Tatrach ogłosiliśmy wczoraj II stopień zagrożenia lawinowego.
Zainteresowanych zimowymi wycieczkami tatrzańskimi odsyłam do definicji zagrożenia przy poszczególnych stopniach i zaleceniach dotyczących wycieczek górskich przy konkretnych stopniach zagrożenia.
Zwracam uwagę, że stopnie zagrożenia NIE SĄ stopniami bezpieczeństwa, tylko STOPNIAMI ZAGROŻENIA.
Z I stopniem włącznie - wbrew temu co sądzi gros zimowych użytkowników Tatr. Czyli że już przy I stopniu można zginać w lawinie i nie jest to nic niezwykłego.
Za szczególnie niebezpieczne należy uznawać zimy bezśnieżne - takie jak obecna, oraz zawsze początek sezonu zimowego.

Bieżące warunki - Warunki W polskich Tatrach są niełatwe. Obok śniegów bardzo stabilnych spotykaliśmy w mijającym tygodniu śniegi niebezpieczne, głównie nawiane wiatrem "poduchy" śnieżne. Na taką zróżnicowaną pokrywę zaczął padać świeży śnieg. Opadom towarzyszy wiatr i niska, wstrzymująca korzystne przemiany śniegu, temperatura.
Zwracam także uwagę na fakt, że II stopień zagrożenia to już 2/3 skali zagrożenia, jeżeli chodzi o uprawianie turystyki, taternictwa czy narciarstwa. Stopnie IV i V dotyczą sytuacji KATASTROFALNYCH, kiedy to lawiny zagrażają całym dolinom lub nawet (V) terenom stale zamieszkałym.

Apelujemy zatem o rozwagę i rozsądne, adekwatne do stopnia zaawansowania, dobieranie górskich celów.
W terenie wysokogórskim - ponad naturalną granicą lasu - pamiętajmy o konieczności zabierania raków i czekana, a także sprzętu do ratownictwa w lawinach - nadajników, sond i łopat lawinowych. Oczywiście ich użytkownicy powinni umieć posługiwać się w/w/ sprzętem."


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 07, 2010 8:58 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N paź 05, 2008 8:16 pm
Posty: 1359
Lokalizacja: silesia
Darycjusz napisał(a):
Parę dni temu (3 stycznia) na stronie www.topr.pl pojawiła się stanowcza/zdecydowana informacja/apel do turystów...

Tak, czytałem na stronie TOPR.
Nie bardzo jednak rozumiem o co Ci chodzi :!: :?: Wklejasz po prostu żeby inni też przeczytali? Jeśli tak to chyba powinieneś wiedzieć, że jak coś się ciekawego pojawi na stronie TOPR to na tym forum jest mniej więcej po 15 minutach - tylko taka sugestia :)

_________________
I was blind but now I can see...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 08, 2010 3:44 pm 
Weteran

Dołączył(a): Pt wrz 22, 2006 11:30 am
Posty: 120
Lokalizacja: Katowice
Właśnie zdziwiełem się, że tego jeszcze na forum nie było, no chyba, że źle szukałem :P
A wklejam po części dlatego, żeby inni też przeczytali, a po części dlatego, że wg. mnie to dość nietypowy komunikat na stronie TOPR. Nie jest zwykłym komunikatem, notką, ale tekstem zawierającym emocje i próbującym w dość stanowczy sposób przemówić do turystów, wybierających się zimą w góry. Swoją drogą ciekawe, czy te słowa trafią do tych, którzy potrzebowaliby przekazanej tam bądź co bądź elementarnej wiedzy. Ciekawe ile z osób wybierających się w góry zimą, zwłaszcza bez większego doświadczenia zimowego, zagląda wcześniej na stronę TOPR i zadaje sobie trud na znalezienie podstawowych info o warunkach i zasadach turystyki zimowej w górach wysokich. :?:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 08, 2010 8:58 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Wt sie 05, 2008 5:48 pm
Posty: 882
Nie wiem czy na miejscu i o właściwej porze ale przeczytajcie :
http://www.wspinanie.pl/forum/read.php?4,443291

_________________
Zamarzną dłonie, nie zamarznie Godność :!:
www.staszek206.wordpress.com
www.lubczasopismo.salon24.pl/taternik.salon24.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So sty 09, 2010 11:57 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz wrz 24, 2009 4:46 pm
Posty: 1711
no fakt,podejście empatyczne do tematu czyni go mega kontrowersyjnym. Ale na to pytanie musi już sobie odpowiedzieć każdy z osobna.

_________________
"Sukces-jeśli go osiągamy-to tylko pewien dar.Ostatecznym celem jest poczucie pełni i samoświadomość"
Steve House


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So sty 09, 2010 1:43 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lis 02, 2006 9:25 pm
Posty: 880
tak sobie przypomnialem, a to sa jaja juz - topr apeluje o sprzet, a 2 dni temu podczas rozmowy ze straznikiem parku ten dosc jasno wyrazil sie ze pogoda jest taka ze raki zupelnie niepotrzebne.

_________________
photolife | panoramki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So sty 09, 2010 9:49 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 01, 2008 11:36 pm
Posty: 447
Lokalizacja: Wrocław
http://fakty.interia.pl/polska/news/tat ... zy,1422119

Tym razem, na szczęście, skończyło się na strachu.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So sty 09, 2010 10:04 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11090
Lokalizacja: Poznań
http://www.tygodnikpodhalanski.pl
Cytuj:
Lawina w Tatrach. Turyści sami wydostali się spod śniegu
Około południa lawina spadła na trzech turystów podchodzących na przełęcz pod Kopą Kondracką. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Czterech turystów podchodziło na Przełęcz pod Kopą Kondracką. Zignorowali ostrzeżenia ratowników TOPR i weszli na śnieżną poduchę. Spadli z lawiną około 300 metrów w dół.

Na szczęście z wypadku wyszli bez szwanku. Nie odnieśli żadnych obrażeń i o własnych siłach zeszli na dół.

W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Dziś w górach padał deszcz. Dopiero wieczorem na Kasprowym Wierchu temperatura spadła poniżej zera i zaczęło sypać



_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sty 10, 2010 1:13 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 05, 2007 8:49 pm
Posty: 6331
Lokalizacja: Kraków
Jakaś nieciekawa ta pogoda w tym sezonie. Nie nastraja do jakichkolwiek wyjść :? .


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sty 31, 2010 5:21 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N paź 23, 2005 9:18 pm
Posty: 2111
Kolejny wypadek lawinowy - KASPROWY wierch 2 osoby


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sty 31, 2010 5:43 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N paź 23, 2005 9:18 pm
Posty: 2111
Widzę że nikt nie wnika w szczegóły... informacja z TVN 24; jedna osoba sama wydostała się spod śniegu; trwa przeszukiwanie lawiniska, pod śniegiem znajduje się prawdopodobnie jedna osoba.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sty 31, 2010 5:59 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N paź 05, 2008 8:16 pm
Posty: 1359
Lokalizacja: silesia
a na stronie TOPRU:

Obrazek

_________________
I was blind but now I can see...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sty 31, 2010 6:31 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 8:09 pm
Posty: 2957
Lokalizacja: Kraków
Cytuj:
Lawina w Tatrach; jedna osoba pod śniegiem

Około godz. 16.30 w okolicach Pośredniego Goryczykowego Wierchu, niedaleko Kasprowego Wierchu, zeszła lawina - informuje na swojej stronie internetowej "Tygodnik Podhalański".
Jak podaje dyżurny ratownik TOPR Tomasz Witkowski, pod śniegiem przysypana jest jedna osoba. Na razie nie są znane bliższe okoliczności wypadku - czytamy na stronie "Tygodnika Podhalańskiego".

Na miejsce m. in. z pomocą kolejki linowej na Kasprowy Wierch docierają ratownicy TOPR.


http://wiadomosci.onet.pl/2681,2121305, ... kalne.html

_________________
Keep calm and carry on.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sty 31, 2010 8:54 pm 
admin

Dołączył(a): Wt gru 09, 2003 11:08 pm
Posty: 1692
Lokalizacja: Warszawa
Znaleziono drugą osobę. Podobno spadli z nawisem z grani.
A 6 dni temu warunki były idealny, a nawisy naprawdę symboliczne.
EDIT. Właśnie podali, że druga osoba nie żyje...

_________________
https://portal.turystyka-gorska.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lut 01, 2010 5:26 am 
Zasłużony

Dołączył(a): N sie 21, 2005 6:36 pm
Posty: 154
Lokalizacja: Myszków
http://wiadomosci.onet.pl/2681,2121356, ... kalne.html
:(


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lut 01, 2010 10:17 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 15, 2008 10:41 pm
Posty: 810
Lokalizacja: Dolny Śląsk
za wp:

"W Tatrach z Pośredniego Goryczkowego Wierchu w rejonie Kasprowego zeszła lawina śnieżna, porywając dwie osoby. Jeden z porwanych przez lawinę turystów sam wydostał się spod śniegu. Ratownikom udało się znaleźć drugiego z turystów przy pomocy sondy lawinowej. Jak mówił naczelnik TOPR Jan Krzysztof - ratownicy reanimowali mężczyznę, ale nie udało się go uratować.

- Dwójka turystów idąc pieszo granią, weszła na poduchę nawianego śniegu i zjechała z lawiną - powiedział naczelnik TOPR Jan Krzysztof. Jedna z porwanych osób wydostała się spod śniegu i dotarła do stacji meteorologicznej na Kasprowy Wierch, skąd zawiadomiła ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Z informacji TOPR wynika, że lawina zeszła ok. godziny 15.30. Informacja o poszkodowanym dotarła do ratowników o 16.20.

Z pierwszych informacji wynikało, że lawina, która porwała 29-letniego turystę z Ostródy, zeszła do Kotła Goryczkowego. W trakcie poszukiwań okazało się, że lawina zeszła do tak zwanego Świńskiego Kotła. Ze względu na zapadający zmrok i złe warunki atmosferyczne w akcji nie mógł brać udziału śmigłowiec. Ratownicy dotarli do lawiniska kolejką a następnie na nartach.

Po kilkugodzinnej akcji przy pomocy sond odnaleziono turystę i odkopano go spod zwałów śniegu. Ratownicy podjęli reanimację, ale bez skutku.

Przyczyną śmierci turysty było - jak mówił Jan Krzysztof - najprawdopodobniej uduszenie pod śniegiem. "


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 02, 2010 2:10 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N paź 05, 2008 8:16 pm
Posty: 1359
Lokalizacja: silesia
awake napisał(a):
...Z informacji TOPR wynika, że lawina zeszła ok. godziny 15.30. Informacja o poszkodowanym dotarła do ratowników o 16.20.

Kolokwialnie rzecz ujmując "pewnie było już po ptokach"...

_________________
I was blind but now I can see...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 02, 2010 2:27 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 8:09 pm
Posty: 2957
Lokalizacja: Kraków
Cytuj:
Lawina w Tatrach. 31 stycznia w Tatrach zginął 29-letni mężczyzna. Wraz z kolegą podciął lawinę, z którą obaj spadli w kierunku Doliny Świńskiej.Wypadek wydarzył się około godz. 15.30. Mimo natychmiastowej akcji ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ciało turysty udało się odkopać około godz. 20.3...0. Posłuchaj, co o tym wypadku i warunkach w górach mówi dyżurny ratownik TOPR-u.


http://www.facebook.com/home.php?#/Tatr ... owy?ref=nf

_________________
Keep calm and carry on.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 02, 2010 2:48 pm 
admin

Dołączył(a): Wt gru 09, 2003 11:08 pm
Posty: 1692
Lokalizacja: Warszawa
Artur1683 napisał(a):
http://fakty.interia.pl/polska/news/tatry-lawina-porwala-czterech-narciarzy,1422119

W schronisku na Kondratowej wisi kartka, na której poszukiwaniu są znalazcy sprzętu przysypanego przez lawinę (narty z fokami i chyba coś jeszcze). Więc jeśli ktoś się natknie, to niech zadzwoni :)

_________________
https://portal.turystyka-gorska.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 02, 2010 4:42 pm 
Weteran

Dołączył(a): Wt lip 22, 2008 5:07 pm
Posty: 104
Lokalizacja: beskid niski
Jak było z tym wypadkiem w końcu? Czy weszli na nawis śnieżny? i czy takowe w tym czasie występowały? Dlaczego TOPR zaraz po wypadku zmienił stopień z 2 na 3 ( przy ostatnim wypadku pod Bulą z 1->2) przecież to, że był wypadek lawinowy nie zwiększa ryzyka kolejnej a warunku?? Wogóle to mieli pecha.... szli z Czerwonych Wierchów i na Pośrednim Goryczkowym akurat coś podcięli... do Kasprowego o rzut kamieniem.. I czy nie uważacie, że widząc dolną stacją wyciągu na goryczkowej nie zaczęli schodzić Świńską zamiast iść na Kasprowy???
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 02, 2010 4:48 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 8:09 pm
Posty: 2957
Lokalizacja: Kraków
Cytuj:
W niedzielę 31.01. doszło do tragicznego w skutkach wypadku lawinowego. Dwóch turystów szło granią z Kondrackiej Przeł. na Kasprowy. Gdy po godz. 15-tej byli w rejonie Świńskiej Przeł. prawdopodobnie spadli z nawisem wyzwalając lawinę, z którą spadli do Świńskiego Kotła.




Zajrzyj na stronę TOPR tam jest więcej.
http://www.topr.pl/index.php?option=com ... Itemid=137
Cytuj:
W niedzielę 31.01. doszło do tragicznego w skutkach wypadku lawinowego. Dwóch turystów szło granią z Kondrackiej Przeł. na Kasprowy. Gdy po godz. 15-tej byli w rejonie Świńskiej Przeł. prawdopodobnie spadli z nawisem wyzwalając lawinę, z którą spadli do Świńskiego Kotła. Jeden z turystów częściowo przysypany zdołał się odkopać. Nie mógł znaleźć kolegi, którego jak się później okazało przysypała półtora metrowa warstwa śniegu. W jego telefonie padła bateria, tak, że nie mógł o wypadku powiadomić ratowników. Postanowił po pomoc udać się na Kasprowy. Informacja o wypadku dotarła do ratowników o godz. 16.25. Z rozmowy z turystą wynikało , że do wypadku lawinowego doszło w rejonie Przełęczy nad Zakosy ( turysta podał numer słupka granicznego- jak się później okazało nie ten przy którym doszło do wypadku).
Ratownicy udali się w tamten rejon. Tam dostrzeżono niewielką lawinę i rozpoczęto poszukiwania . A czas uciekał. Gdy się wyjaśniło, że turysta się pomylił ratownicy udali się do Świńskiego Kotła. W trudnych warunkach atmosferycznych i ograniczonej widoczności o godz. 19.40 ratownicy dotarli na miejsce wypadku. Rozpoczęto przeszukiwanie lawiniska. O godz. 19.44 jeden z ratowników natrafił sondą na zasypanego turystę. Po odkopaniu przystąpiono do reanimacji, którą prowadzono do godz. 20.30. Niestety nie przyniosła ona rezultatu. Zwłoki 28-letniego turysty z Katowic przetransportowano do Kuźnic. Wyprawę, w ktorej wzięło udział 24 ratowników zakończono o godz. 22.30. Niestety turyści nie mieli detektorów lawinowych, sond i łopatek, co pozwoliłoby na odnalezienie zasypanego kolegi , przez współtowarzysza wycieczki.

_________________
Keep calm and carry on.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6905 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62 ... 231  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL