Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 23, 2024 3:58 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 261 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lis 09, 2007 11:40 am 
admin

Dołączył(a): Wt gru 09, 2003 11:08 pm
Posty: 1692
Lokalizacja: Warszawa
Mimo wejścia Polski i Słowacji do strefy Schengen, nasza wspólna granica w Tatrach pozostanie zamknięta - informuje "Gazeta Wyborcza". Słowacy boją się bowiem, że polscy turyści zadepczą ich Tatrzański Park Narodowy.
- Ustalenia układu z Schengen nie dotyczą przepisów związanych z ochroną przyrody - tłumaczy "GW" Marian Sturcel, wicedyrektor słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego (TANAP). - Dlatego 21 grudnia nie otworzymy ani jednego przejścia granicznego w Tatrach. Ze względu na ochronę przyrody w słowackich Tatrach zamykamy czasowo wszystkie wysokogórskie szlaki, w tym te dochodzące do polskiej granicy, w okresie od 1 listopada do 15 czerwca.


- Nie zamierzamy zmieniać tych przepisów w związku z wejściem Polski i Słowacji do strefy Schengen. W grudniu przyjedziemy do Polski, do Zakopanego, i przeprowadzimy razem z polskim Tatrzańskim Parkiem Narodowym akcję informacyjną - dodaje Sturcel.

- Rozmawiamy ze Słowakami na temat możliwości przechodzenia przez granicę w nowych miejscach - mówi z kolei "GW" Paweł Skawiński, dyrektor polskiego Tatrzańskiego Parku Narodowego. - Nasi południowi sąsiedzi szczególnie obawiają otwarcia granicy na Kasprowym Wierchu, gdzie od polskiej strony prowadzi kolejka linowa, a od słowackiej znajduje się bardzo spokojna Dolina Cicha - dodaje dyrektor Skawiński.

Cenna przyrodniczo Dolina Cicha jest jedną z największych w całych Tatrach, ma blisko 17 km długości. Swoją ostoję ma tam dzika zwierzyna, m.in. niedźwiedzie. Słowacy obawiają się, że tłum Polaków docierający kolejką na graniczny Kasprowy Wierch mógłby zadeptać Dolinę Cichą.


Na teren polskiego Tatrzańskiego Parku Narodowego wchodzi każdego roku ok. 2,5 mln turystów - pisze "Gazeta Wyborcza". Wielu z nich wybiera się przy tym na słowacką stronę, zapominając, że jedyne przejście graniczne na Rysach jest czynne jedynie od 16 czerwca do 31 października.

W ostatnich latach polscy i słowaccy pogranicznicy deportowali osoby, które przekroczyły górską granicę na Rysach poza tym okresem. Nie tylko obywateli Polski, ale też m. in. Czech, Hiszpanii i USA.

_________________
https://portal.turystyka-gorska.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lis 09, 2007 11:48 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
Czyli na tym froncie bez zmian ... wszystko toczy się przewidywanym torem ... Przyjdzie wiosna dokonają kilku zmian w przebiegu szlaków i rozpocznie się kolejny szalony sezon letni ... prawdopodobnie całkiem podobny do wszystkich poprzednich ... dużo gadania i emocji o niczym ... Są tacy, którym ten nowy układ graniczny ułatwi to i owo a dla pewnie 95% turystów efekt tego wszystkiego będzie bliższy zeru ... :lol:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lis 09, 2007 3:34 pm 
Kombatant

Dołączył(a): So cze 30, 2007 6:49 pm
Posty: 460
Ja pisałem od początku, że spodziewam się zwiększenia liczby przejść granicznych, ale na pewno w mniejszej liczbie, niż liczba rejonów, gdzie obecnie spotykają się szlaki z obu państw. I że przejście na Suchej przełeczy ma akurat najmniejsze szanse. Co więcej, dla mnie mostek na Białce plus dwa-trzy nowe przejścia w Tatrach Zachodnich całkowicie zaspokoją :)
A notka Wyborczej nie podaje nic, o czym nie wiedzielibysmy już kilka miesięcy temu.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 14, 2007 12:43 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 19, 2005 1:17 pm
Posty: 342
Lokalizacja: Slowacja - Spišské Podhradie
Informacja od Ministerstwa ŽP:
Cytuj:
Chodník do Tomanovského sedla by mal byť zatvorený kvôli ochrane zveri, ktorá tam je. Po vstupe do Schengenu sa tam predpokladá väčšia návštevnosť, ktorá sa nebude dať usmerniť, a ktorá by negatívne vplývala na chránené živočíchy.
Uvažuje sa však nad otvorením značeného chodníka po hrebeni od Pyšného sedla az na Kasprov vrch. Bude viesť po slovenskej strane, čo si samozrejme vyžaduje úpravu terenu. Momentálne je to v štádiu pracovného návrhu a rokuje sa o ňom medzi oboma TANAPmi, ale už skoro by sa mal dostať na Krajský úrad do pripomienkového konania, kde sa k nemu môžu vyjadrit aj turisti.

Kto nie umie po slowacku :lol: : Szlak na Tomanowa przelecz z Doliny Cichej bedzie zamkniety juz na zawsze, no po slowackiej stronie moze otwora nowy szlak - po grani od Pyšneho sedla na Kasprowy


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 14, 2007 1:20 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
janek napisał(a):
Pyšneho sedla


Co to za Przełęcz? Nie kojarze po Waszej nazwie. Gdzie to leży ?

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 14, 2007 1:32 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 19, 2005 1:17 pm
Posty: 342
Lokalizacja: Slowacja - Spišské Podhradie
Pysznianska Przelecz, niedaleko Bystrej

_________________
http://www.facebook.com/jan.buday


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 14, 2007 1:37 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
A, to byłem. Do Kasprowego pare metrów jest :lol:

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 14, 2007 1:52 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Wt wrz 26, 2006 10:56 am
Posty: 1119
Lokalizacja: Warszawa
jak dla mnie bomba :) można będzie przejśc legalnie całośc grani Zachodnich, od Siwego Wierchu poczynając a na Liliowym kończąc :)

żeby tak jeszcze otworzyli te Baranie Rogi...

_________________
Maciej Łuczkiewicz
http://naszegory.info - nasza strona o górskich wyprawach
http://czarnobyl1986.info - moja strona o wyprawach do "zakazanego" miejsca


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 14, 2007 2:27 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
macciej napisał(a):
jak dla mnie bomba można będzie przejśc legalnie całośc grani Zachodnich, od Siwego Wierchu poczynając a na Liliowym kończąc

Trudno mi w to uwierzyć ...
Zważcie przyjaciele, że na odcinku od Pyszniańskiej Przełęczy aż po Kasprowy (skoro szlak na Tomanową Przełęcz pozostanie zamkniety) Słowacy nie mieli by którędy zejść na swoją stronę czyli w razie niepogody nie mieli by szansy ucieczki do siebie a jedynie na polską stronę. Coś jest nie tak. Nawet polscy turyści powinni do tego podchodzić ostrożnie bo grań od Siwej Przełęczy do Tomanowej Przełęczy jest bardzo dluga i dość wymagająca (spore różnice wysokości) więc łatwo się pomylić i przecenić swoje siły a uciekać nie byłoby gdzie.

_________________
Obrazek TG


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 15, 2007 10:56 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 20, 2006 3:56 am
Posty: 2343
Lokalizacja: Warszawa/Pruszków
W Polityce 46 duży artykuł o Schangen, a w nim między innymi informacja, że po rozszerzeniu granicę będzie można przekraczać we wszystkich miejscach, w których szlaki polskie stykają sie ze slowackimi, czyli otwarte zostaną przejścia na: Kasprowym Wierchu, Tomanowej Przełęczy, Bystrym Karbie, Liliowym Karbie, Kończystym Wiechu, Jarząbczym Wierchu, Wołowcu, Grzesiu i Przełęczy Bobrowieckiej.
Z-ca dyrektora TPNu Z. Krzan dementuje w tym artykule fakt, iż Słowacy chcą zmieniać przebieg szlaków tak, aby sie nie stykały - podobno dotyczy to tylko jednego szlaku, ze względów przyrodniczych :)

_________________
Powolutku do przodu, mamy już stronę !!! :) :arrow: http://pomagamoli.pl/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 15, 2007 11:13 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Wt wrz 26, 2006 10:56 am
Posty: 1119
Lokalizacja: Warszawa
czyli Tomanowej

Szkoda, tak by było najłatwiej docierać pieszo w rejon Podbanskiej i Krywania

_________________
Maciej Łuczkiewicz
http://naszegory.info - nasza strona o górskich wyprawach
http://czarnobyl1986.info - moja strona o wyprawach do "zakazanego" miejsca


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 15, 2007 9:14 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pt mar 30, 2007 7:47 pm
Posty: 658
Lokalizacja: Jaworzno
janek napisał(a):
moze otwora nowy szlak - po grani od Pyšneho sedla na Kasprowy

fajnie by było :)

_________________
Dołem - wicher ciężkie chmury niesie,
O skaliste roztrąca urwiska;
Burza huczy po sczerniałym lesie.
I gromami w głąb wąwozów ciska...
A tam w górze, gdzie najwyższe szczyty,
Lśnią pogodne, jak dawniej błękity.

Adam Asnyk


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lis 16, 2007 2:06 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
Ja ogólnie mam to gdzies i bede przechodzil granicę tam gdzie mi bedzie pasowalo bo i tak nie są w stanie mi udowodnic ze ją przekroczyłem, chyba ze mnie złapią w czasie jej przekraczania a i tak wtedy nie moga mnie ukarać za nielegalne prekroczenie granicy bo jej de facto nie ma tylko za zejście ze szlaku. A taką karą to się absolutnie nie przejmę. 8)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lis 16, 2007 3:42 pm 
Kombatant

Dołączył(a): So cze 30, 2007 6:49 pm
Posty: 460
Mam do Ciebie kilka pytań.
1. Czy Słowacja jest niepodległym państwem?
2. Czy jeśli jest niepodległym państwem, ma prawo ustalać prawo graniczne w takiej formie, w jakiej uważa za stosowne i zgodne z umowami międzynarodowymi?
3. Jeśli ma takie prawo, to czy zasłużyła sobie na ostentacyjne (ostentacyjne, bo wyrażane publicznie i zawczasu) łamanie swego prawa przez cudzoziemców?
4. Gdyby Ukraińcy zaczęli na dużą skalę łamać nasze prawo graniczne, nielegalnie przełażąc na polską stronę w Bieszczadach- i w dodatku ostentacyjnie się tym chwaląc (bo przecież "Bieszczady są jedne, a nie polskie, słowackie i ukraińskie", albo "nie będą nam Polacy dyktować, jak będziemy wchodzić do ich państwa")? Po wejściu łamali by dalsze polskie prawa, jak chodzenia poza szlakami w rezerwatach.
Co byś wtedy powiedział i czy rozumiesz analogię?

Czym sobie Słowacy zasłużyli na polskich turystów, pogardzającymi słowackim prawem (bo kompletnie się na nie wypinającymi)? Mniej lub bardziej sensownym- to rzecz inna- lecz ich własnym, obowiązującym, uważanym przez nich za rzecz słuszną?
Gdybyś tylko lazł do Słowacji na lewo to była by rzecz inna, ograniczająca się do łamania prawa i specjalnie bym Cię nie potępiał. Ale Ty w dodatku jesteś dumny z deptania ich prawa. Naród słowacki uczynił Ci coś złego?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lis 16, 2007 3:50 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
mac ap napisał(a):
Mam do Ciebie kilka pytań.

mac ap, widzę, że wytoczyłeś z arsenału mojego imiennika :
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... Gustav.jpg
:lol:

_________________
Obrazek TG


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lis 16, 2007 5:50 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11090
Lokalizacja: Poznań
mac ap napisał(a):
2. Czy jeśli jest niepodległym państwem, ma prawo ustalać prawo graniczne w takiej formie, w jakiej uważa za stosowne i zgodne z umowami międzynarodowymi?
Jedna uwaga. Prawa granicznego łamać nie będzie bo Schengen dopuszcza przekraczanie granic wewnętrznych w każdym miejscu.
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/sit ... 010032.pdf

Cytuj:
Artykuł 20

Przekraczanie granic wewnętrznych

Granice wewnętrzne mogą być przekraczane w każdym miejscu
bez dokonywania odprawy granicznej osób niezależnie od ich
obywatelstwa.

Złamie natomiast przepisy parkowe TANAP-u.
Mam natomiast wrażenie, że z chwilą zamknięcia słowackiego szlaku filancowska luneta stale będzie skierowana na Tomanową Przełęcz, więc nikt normalny w tamtym miejscu nie będzie się nie przejmował :)

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lis 17, 2007 2:21 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
mac ap a wiec widzisz za nim zaczniesz do kogoś pić to najpierw przeczytaj pewne teksty ze zrozumieniem, bo albo mylisz pojęcia albo masz problem z rozumieniem tekstu.

Granica międy Polską a Słowacją będzie tylko granicą geograficzną a nie polityczną. Natomiast granica między Polską a Ukrainą to będzie zewnętrzna granica Unii.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lis 17, 2007 2:27 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 08, 2007 7:35 pm
Posty: 3100
Lokalizacja: G.E.K.O.N.Y.
tomek.l napisał(a):
Złamie natomiast przepisy parkowe TANAP-u.

Czyli zamknąć nie zamkną,ale mandat wp..lą?

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lis 17, 2007 4:06 pm 
Kombatant

Dołączył(a): So cze 30, 2007 6:49 pm
Posty: 460
Tylko że trekker, obecnie łamiesz prawo graniczne. To ma być dla Ciebie usprawiedliwienie, że obecnie masz w głębokim poważaniu słowackie prawo graniczne, a od grudnia, po jego wygaśnięciu, "już tylko" prawa słowackiej częsci Parku?
Poza tym prawa TANAP-u są w takim samym stopniu prawem słowackim, co każdy inny akt prawny, wydany u naszego południowego sąsiada. A zatem szukanie różnicy między Twoim postępowaniem a zachowaniami naszych hipotetycznych Ukraińców w Bieszczadach to zadanie dla wyznawcy innej logiki, niż ogólnie przyjęta.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lis 17, 2007 5:37 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
Człowieku ty naprawde masz problemy z logicznym myśleniem. Obecnie nie łamie prawa bo obecnie jestem we Wrocławiu i nie przekraczam żadnej granicy 8)

Co do tego że tak sie przejmujesz tym jakie przepisy będe łamał to powiem ci tak: to ja je bede łamał i konsekwencje spotkają mnie. Tobie nic sie nie stanie. Ja zobacze na zywo miejsca które będę chciał a ty je zobaczysz na moich lub kogoś innego fotkach 8)

I wszyscy zdrowi i szcześliwi. :D

No chyba ze jeszcze w ramach przeprosin Słowaków będziesz chciał zapłacic za mnie ewentualny mandat. :twisted:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lis 18, 2007 10:27 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 11, 2006 10:43 am
Posty: 641
Lokalizacja: z Ciemnogrodu
trekker napisał(a):
Co do tego że tak sie przejmujesz tym jakie przepisy będe łamał to powiem ci tak: to ja je bede łamał i konsekwencje spotkają mnie. Tobie nic sie nie stanie. Ja zobacze na zywo miejsca które będę chciał a ty je zobaczysz na moich lub kogoś innego fotkach

Po pierwsze: następuje uogólnienie - Polacy łamią nasze prawo,
po drugie: zastanów się teraz, dlaczego powstaje właśnie takie prawo, które wydaje się nam dotkliwe.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lis 18, 2007 3:42 pm 
Kombatant

Dołączył(a): So cze 30, 2007 6:49 pm
Posty: 460
trekker napisał(a):
Co do tego że tak sie przejmujesz tym jakie przepisy będe łamał to powiem ci tak: to ja je bede łamał i konsekwencje spotkają mnie.

Po pierwsze, fakt braku oczywistego i łatwego do zauważenia szkodzenia bliźniemu nie jest powodem do aprobaty, jak widać po krytyce zawłaszczania przez polityków stanowisk na państwowych spółkach. Po drugie, skoro będziesz "przechodzil granicę tam gdzie mi bedzie pasowalo", to cierpi także przyroda, bo przyrodnicy TPN-u też mają swoje argumenty. Po trzecie wreszcie, im więcej takich jak Ty, tym więcej Słowaków będzie nas miało za zgraję szarańczy, najeżdząjącą ich kraj, ale powodującą same kłopoty, z nagminnym łamaniem słowackiego prawa na czele.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lis 18, 2007 5:12 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
Przesadzasz. Tak naprawdę to jedynym miejscem gdzie może być problem ze zbyt dużym ruchem turystów po wejściu do Schengen jest Kasprowy. Konkretnie szlak z Suchej Przełęczy do Doliny Cichej. Zapewne Słowacy go zlikwidują i będzie to słuszne bo większość tych co znajdą sie na Kasprowym to idąc tym szlakiem zapewne i tak nie wiedziałaby gdzie i po co idze i były by z nimi tylko kłopoty.

W inne miejsca Tatr gdzie obecnie jest granica nie chodzi aż tak duża liczba ludzi, a z tych co chodzą nie wszyscy zdecydująsie na przejśćie na stronę Słowacką bo przeciez później jakoś trzeba wrócic.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 19, 2007 1:44 pm 
Kombatant

Dołączył(a): So cze 30, 2007 6:49 pm
Posty: 460
Nie wiem, a propos czego były te słowa. Bo chyba nie jako odpowiedź na mój post?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz gru 20, 2007 9:02 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 20, 2005 3:25 pm
Posty: 4015
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
abc.onet.pl napisał(a):
Najbardziej chyba nurtujące polskich miłośników gór pytanie – o zasady przekraczania granicy ze Słowacją w Tatrach – na razie nie doczeka się odpowiedzi. Problem jest dosłownie i w przenośni zamrożony, jako że w słowackiej części Tatr szlaki - oprócz tych prowadzących do schronisk - są zamykane na zimę i do 15 czerwca 2008 roku takie przekroczenie granicy będzie zwyczajnie zakazane i nielegalne.

Szlaki turystyczne stykają się na Rysach, gdzie dotąd w miesiącach letnich działało jedyne w Tatrach turystyczne przejście graniczne, Kasprowym Wierchu, Tomanowej Przełęczy, Jarząbczym Wierchu, Raczkowej Przełęczy, Wołowcu i Bobrowcu. Ale dyrekcja TANAP (słowacki Tatrzański Park Narodowy) obawia się, że tłumy polskich turystów zniszczą przyrodę po słowackiej stronie Tatr. Słowacy szczególnie boją się zadeptania Doliny Cichej, jedną z największych ostoi niedźwiedzi, nad którą od północy góruje Kasprowy.

Dyrekcja TANAP przystąpiła do opracowania nowych zasad regulacji ruchu turystycznego, które wejdą w życie 15 czerwca 2008 r. Na pewno szereg szlaków zostanie zamkniętych albo wytyczonych inaczej, by Polacy nie mogli swobodnie przechodzić na słowacką stronę Tatr. Zamknięcia słowackiego szlaku z Doliny Cichej na przełęcz Suchą pod Kasprowym możemy spodziewać się prawie na pewno, a z nieco mniejszym prawdopodobieństwem - na Tomanową Przełęcz.

W Parku Narodowym Gór Stołowych dzieje się wręcz przeciwnie – tu na wiosnę zostaną wytyczone nowe odcinki szlaków, które połączą trasy w polskiej i czeskiej części pasma. W czeskie Góry Stołowe poprowadzą dwa szlaki w rejonie Błędnych Skał i jeden koło Pasterki. Propozycje kolejnych szlaków wytyczono przez tereny objęte ścisłą ochroną i nie uzyskały aprobaty Rady Naukowej parku. W rejonie Gór Stołowych mają powstać jeszcze dwa nowe szlaki, ale już poza obszarem parku narodowego – od zalewu w Radkowie doliną Červenohorskiego potoku do Studenej, oraz z Pstrążnej do Závrchów.

W Karkonoskim Parku Narodowym miejsc, gdzie stykają się polskie i czeskie szlaki, będzie nawet więcej niż dotychczasowych turystycznych przejść granicznych. Na czeską stronę Karkonoszy będzie można przejść koło Twarożnika, źródeł Łaby, przy Radiowo-Telewizyjnym Centrum Nadawczym Śnieżne Kotły, na Czarnej Przełęczy, koło Petrovej boudy, na Przełęczy Karkonoskiej, na Równi pod Śnieżką koło Spalonej Strażnicy, koło schroniska Śląski Dom, na Śnieżce, koło schroniska Jelenka i na Sowiej Przełęczy.


Niby nic nowego, ale warto w ramach podsumowania przeczytać.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 30, 2007 7:37 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 17, 2007 11:24 am
Posty: 351
Lokalizacja: Kraków
Artykuł i mapa dozwolonych przejść granicznych: http://miasta.gazeta.pl/krakow/1,35825,4788608.html

To jest oczywiście mapa przejść wg. TPN'u, teraz ciekawe jak będzie wyglądała mapa wg. TANAPU.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 30, 2007 8:38 pm 
Stracony

Dołączył(a): So lis 03, 2007 11:11 pm
Posty: 4104
Lokalizacja: Kraków K.E.G.
3d przydatna mapa.
wiadomośc wyslalem -powinna być u Ciebie za moment :D

_________________
Krakowska Ekipa Górska -KEG
www.keg.yoyo.pl STRONA O GÓRACH


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 30, 2007 10:55 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 28, 2007 1:34 pm
Posty: 4450
Lokalizacja: lkr
Cytuj:
Wejście Polski i Słowacji do strefy Schengen spowoduje rewolucję turystyczną w rejonie Morskiego Oka. Tatrzański Park Narodowy chce w budynku dawnej strażnicy na Łysej Polanie stworzyć nowe schronisko, by w ten sposób zarobić na utrzymanie przejętego budynku. – Zastanawiamy się jeszcze, czy udostępnić turystom całą strażnicę, czy tylko część pomieszczeń. Pokoje dla gości powstaną jednak na pewno – mówi Paweł Skawiński, dyrektor TPN.


Z Łysej Polany zniknie też stacja benzynowa, a Słowacy szykują się do przebudowy granicznego mostu. Powstanie w ten sposób wolny teren, na którym zostanie zbudowany duży parking. Odciąży on wiecznie zatłoczoną Palenicę Białczańską, na której zatrzymują się samochody turystów idących do Morskiego Oka (ok. 800 tys. osób rocznie). TPN i słowacki TANAP na drogach dojazdowych do Łysej Polanyi Palenicy zamierzają umieścić tablice świetlne, które będą informować, które parkingi są już zapełnione.

Powstanie schroniska na Łysej Polanie zupełnie zmieni ruch turystyczny w tym rejonie Tatr. Część osób zmierzających do najbardziej znanego w Polsce górskiego jeziora będzie się teraz zatrzymywać w dawnej strażnicy i wędrować urokliwą Doliną Białej Wody, która biegnie równolegle do drogi do Morskiego Oka po stronie słowackiej.

– Słowacy planują budowę schroniska w głębi Doliny Białej Wody, na Polanie pod Wysoką. Jesteśmy temu przeciwni – podkreśla dyrektor Skawiński. – Po adaptacji obiektów na Łysej Polanie schronisko pod Wysoką nie będzie potrzebne. Szczególnie, że TPN rozważa też zbudowanie kładki na potoku Biała Woda, niedaleko schroniska Roztoka. Przejęłoby ono tych turystów i taterników, którzy chcą iść w słowackie Tatry. Do 1945 r. przez potok i granicę Polski przerzucony był mostek, który prowadził do szlaku w Dolinie Białej Wody. Z niej podchodzi się na Gerlach, Polski Grzebień, Rohatkę, a także na Polanę pod Wysoką, gdzie znajduje się obóz taternicki. Stąd taternicy wychodzą zdobywać najpiękniejsze ściany wspinaczkowe w Tatrach (np. Galerię Gankową).

Dzięki istnieniu kładki schronisko Roztoka tętniło życiem. Spotykali się w nim najlepsi wspinacze z całej Europy. Teraz jest omijane przez turystów idących do Morskiego Oka. Wejście Polski i Słowacji do strefy Schengen zmieni tę sytuację diametralnie.

Halina Kraczyńska

(źródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2007/12/20)

Cytuj:
Gazda Roztoki chce sam zbudować kładkę. Schronisko znów będzie tętniło życiem.

Zostały otwarte granice między Polską a Słowacją. W dwudziestu miejscach można przejść na stronę słowacką.


Dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego prowadzi rozmowy ze słowackim TANAP-em, czy nie uruchomić jeszcze jednego – niedaleko schroniska w Roztoce. Rozważa budowę kładki na Białej Wodzie.

Stara się o to od lat gospodarz najstarszego tatrzańskiego schroniska w Dolinie Roztoki, Marek Pawłowski, który gazduje w nim od ponad 30 lat. Kiedyś ta mekka dla taterników z całej Polski i świata tętniła życiem i gwarem. Dziś schronisko podzieliło los obiektów stojących poza szlakiem.

– Gdyby na rzece Biała Woda przywrócono kładkę i pozwolono turystom chodzić tędy na Słowację, tak jak to było przez prawie 70 lat, do czasu powstania Czechosłowacji, wreszcie poczułbym się, że jestem w zjednoczonej Europie – mówi Marek Pawłowski. – Ja bym tę kładkę sam przecież zrobił, byleby mi tylko pozwolili.

Taki mostek przerzucony przez potok Biała Woda i granicę Polski, dwie minuty drogi od schroniska, istniał do końca drugiej wojny światowej. Tędy skracali sobie drogę turyści do szlaku w pięknej i jednej z najdłuższych w Tatrach Dolinie Białej Wody, skąd wyruszali na Gerlach, Polski Grzebień, na Rohatkę, schodzili do Doliny Wielickiej pod Gerlachem, na polanę pod Wysoką. Stąd taternicy wychodzą na zdobywanie najpiękniejszych ścian wspinaczkowych w Tatrach, np. na Galerię Gankową, jedną z najdłuższych, ale i najtrudniejszych ścian. Można też z Białej Wody dojść do Doliny Kaczej i na Żelazne Wrota.

– Dopóki na potoku koło Roztoki była kładka, nasze schronisko tętniło od gwaru ekip szykujących liny, czekany, karabinki na wyprawy taternickie, od opowieści o przebytych szlakach, zdobytych ścianach, wytyczonych drogach – wspomina gazda Roztoki. – Pamiętam, jak ojciec mi opowiadał, kto przed wojną w Roztoce bywał. Cała śmietanka taternicka. Tu mieli swoją bazę wypadową, bo nasze schronisko było, i zresztą jest do tej pory, jedynym schroniskiem wybudowanym w Dolinie Białej Wody.

Pan Marek od dawna wiązał wielkie nadzieje z faktem, że Polska wejdzie kiedyś do układu z Schengen i władze pozwolą przerzucić kładkę. A wtedy jego schronisko znowu zacznie tętnić gwarem taterników.

– Widzimy taką możliwość, by zbudować na Białej Wodzie, tam gdzie dawniej, kładkę i tym samy ożywić Roztokę – podkreśla Paweł Skawiński, dyrektor TPN. – Nie trzeba by wtedy było budować schroniska na Polanie pod Wysoką, co planują Słowacy.

Dyrekcja TPN rozważa też przy okazji możliwość aktywizowania drogi do Roztoki, która do tej pory pełniła funkcję drogi gospodarczej: była tylko na użytek schroniska. Turyści nie mogli nią wędrować.

Sprawa kładki jest na etapie rozmów. Na pewno do lata, jak stwierdził Marian Sturcel, wicedyrektor TANAP, jej nie rozwiążemy.

Halina Kraczyńska

(źródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2007/12/27 )

_________________
Zrozumcie, że państwo chce tylko waszego dobra. Całego waszego dobra...

Picasa
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 31, 2007 9:25 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 17, 2007 11:24 am
Posty: 351
Lokalizacja: Kraków
Kiedyś można bylo sobie kupić piwo na Łysej, i przejść się na Polanę Biała Woda, usiąść w stojącej tam wiacie, i popijając sobie złoty trunek, w ciszy i spokoju kontemplowac wspaniałe widoki na Zadni Gerlach, Ganek czy Młynarza.
Teraz pewnie będzie tam pełno ludzi i takowa spokojna kontemplacja nie będzie możliwa - obym się mylił. :?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 31, 2007 9:31 am 
Stracony

Dołączył(a): Pn lut 11, 2013 4:09 pm
Posty: 9871
Lokalizacja: FCZ
myślę że za dużo tu dramatyzmu...
kto chodził do tej pory i jakoś dawał sobie rade to nic mu nie zmieni
jakaś grupa z oporami teraz zacznie okazję wykorzystywać ale i tak większość ma to w d..
myślę ze z dużej chmury mały deszcz 8)

_________________
NIE MA LEPSZEGO OD MIĘGUSZA WIELKIEGO!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 261 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 31 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL