Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 16, 2024 4:07 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1029 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 35  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Śr gru 17, 2008 12:57 pm 
Swój

Dołączył(a): Cz sie 16, 2007 9:11 pm
Posty: 61
Witam,
W okolicy nowego roku planuje wybrac sie w Niskie Tatry i miedzy innymi chcial bym polazic troche po gorach. Czy mozecie mi polecic jakis zimowy szlak, ktory nie wymaga doswiadczenia w zimowym chodzeniu po tatrach?

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr gru 17, 2008 1:06 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14894
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Wschodnie czy Zachodnie?

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr gru 17, 2008 2:01 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14894
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Poniższy szlak nie jest do końca dla początkujących, powiedzmy, dla "nie-zupełnie zielonych". Określmy tak - jeśli się np. było na Babiej Górze w zimie to można śmiało uderzać.
Pod warunkiem dobrej pogody (głownie chodzi o dobrą widoczność i o wiatr - żeby czasem nie wyłączyli ci kolejki w zejściu :o).
Na samą górę dokąd się da kolejką pod Chopok, stąd na Chopok i dalej na Dziumbir za tyczkami, pod koniec po prawej (południowej) stronie grani. Raki i czekan poprawią bezpieczeństwo wycieczki (Flip pośliznął mi się na tym szlaku i zjechał kilkanaście metrów) ale generalnie nie są niezbędne. Potrzebna dobra orientacja w górskim terenie - w razie pogorszenia widoczności powrót może być dość mylący. Miejscami nieco przepaściście. Całość z wjazdem i zjazdem koło 5-6 godzin.
Ten szlak ma trzy zalety:
- jest wytrasowany i na ogół jest na nim dość tłoczno
- zdobywasz najwyższy szczyt Niskich Tatr
- przy pięknych widokach masz piękne widoki
Wadą jest to że nie można go uznać za zupełnie trywialny, a jak się spóźnisz na kolejkę, albo ci ją zamkną, to masz spory problem...

Nieco bezpieczniejszy jest szlak z Chopoka w drugą stronę - na zachód, ale cel mniej zacny, poza tym non-stop wzdłuż górnych stacji wyciągów.
Szlaki w lasach są niestety na ogół mocno zasypane i nie przetarte.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr gru 17, 2008 2:05 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr sty 02, 2008 11:42 pm
Posty: 2208
Lokalizacja: Małopolska
GrYzLy napisał(a):
ktory nie wymaga doswiadczenia w zimowym chodzeniu po tatrach?

niestety, ale Niżnie Tatary w rejonach wysokogórskich, takowego doświadczenia wymagają, szczególnie gdy będziesz sam....czyli czekają Cie tam nawisy, rejony lawinowe, a także umiejętność radzenia sobie przy ograniczonej widoczności.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr gru 17, 2008 2:30 pm 
Swój

Dołączył(a): Cz sie 16, 2007 9:11 pm
Posty: 61
Dziekuje wam za rady, chyba sobie odpuszcze rejony wysokogorskie, narazie niepewnie sie czuje w opisywanych przez was rejonach. Myslalem ze zagrozenie jakie moze tam wystapic jest troche mniejsze :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr gru 17, 2008 2:56 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14894
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Co do samej wycieczki na szczyt Chopoka (bez zdobywania Dziumbira) to raczej nie ma specjalnego powodu, by odpuszczać. Czas samej wycieczki (nie licząc wjazdu i zjazdu kolejką) - nie więcej niż 1h. Nieco ślisko, ale bez przesady, generalnie - trzymać się blisko płotka, to nic złego stać się nie powinno. Po południowej stronie grani jest mała knajpko/szczalnia - można się posilić i poopalać.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr gru 17, 2008 2:57 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr sty 02, 2008 11:42 pm
Posty: 2208
Lokalizacja: Małopolska
GrYzLy napisał(a):
Myslalem ze zagrozenie jakie moze tam wystapic jest troche mniejsze

każde wklęsłe (i nie tylko) tereny "otwarte" powyżej lasu są miejscem deponowania śniegu, który przy określonych warunkach może pojechać.
Zresztą w reglach też. Przy dużym zagrożeniu lawinowym, to i nawet pewne części Rusiowej Polany mogą być niebezpieczne. Widywałem juz lawiniska wśród leśne. Juz nie wspomnę, że spora część torów lawinowych "wchodzi" w las


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz gru 18, 2008 12:10 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 17, 2008 9:44 pm
Posty: 969
Lokalizacja: Łódź
a jak wygląda sytułacja na szlak do schroniska teriego jest to dla osób początkujących w zimie czy bardziej zaawansowanych ?? jak z czasem??


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz gru 18, 2008 6:55 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr sty 02, 2008 11:42 pm
Posty: 2208
Lokalizacja: Małopolska
raczej zaawansowanym....nawet podejście pod terinke jest niebezpieczne, szczególnie rejonie podchodzenia pod próg....jest to rozległe usypisko piargowe, które może być lawiniaste. Były wypadki śmiertelne związane z lawiną.
Pamiętam jak ileś tam lat temu podchodząc z kolega w tym miejscu, ja szedłem pierwszy, on kole 20 m za mną. W górnej części usypiska/stożku piargowego wcięło mnie, gdyż na całej szerokości było odpęknięcie w śniegu. Szybko wołałem kumpla, aby zwiększył obroty i szedł jak sarenka :mrgreen: .
Dodatkowo wieczorem wpadliśmy w konflikt z chatarem schroniska (ch... mu w dupę :evil: ), do tego stopnia, ze groziło nam wylot z chaty i wpis na czarna księgę :mrgreen: . Wtenczas nieco sie przejmowałem tym, że będzie trzeba schodzić po ciemku przy tym odpęknięciu :shock:

PS.
Facet o zdarzeniu zapomniał, gdy dwa tygodnie późnie wróciliśmy….spać się dało, no chyba, że sobie na listę nie zionął :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz gru 18, 2008 9:40 am 
Stracony

Dołączył(a): So lis 03, 2007 11:11 pm
Posty: 4104
Lokalizacja: Kraków K.E.G.
Ogólnie podejście do Teryego moim zdaniem jest osiągalne dla mniej wprawnych ( doświadczonych ) turystów.
Ale :
-lepiej iść z kimś kto wie o co chodzi
-powinno się posiadać podstawowy sprzęt ( raki i czekan ) bo na opisanym przez chiefa progu jeśli będzie twardo to będzie trzeba użyć sprzętu )

Chatar jest ogólnie "ostry" ale trzeba go umieć podejść.
Mnie udaje się nawet zostawić u niego skórki od banana co jak wiedzą wtajemniczeni nie jst małym sukcesem w Terym :lol:

_________________
Krakowska Ekipa Górska -KEG
www.keg.yoyo.pl STRONA O GÓRACH


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz gru 18, 2008 9:50 am 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
Luka3350 napisał(a):
Chatar jest ogólnie "ostry" ale trzeba go umieć podejść.


Miro jest OK. Trzeba mieć "wdzięk" a wtedy jest do rany przyłóż.

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz gru 18, 2008 9:59 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr sty 02, 2008 11:42 pm
Posty: 2208
Lokalizacja: Małopolska
Luka3350 napisał(a):
Ogólnie podejście do Teryego moim zdaniem jest osiągalne dla mniej wprawnych ( doświadczonych ) turystów

no właśnie....tutaj warto zastanowić sie, co oznacza "doświadczenie", dla mnie to także podstawowa umiejętność oceny sytuacji lawinowej.
Trasa powyżej lasu jest praktycznie cały czas narażona na lawiny, a próg jest najgorszy.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz gru 18, 2008 10:02 am 
Stracony

Dołączył(a): So lis 03, 2007 11:11 pm
Posty: 4104
Lokalizacja: Kraków K.E.G.
Dlatego najlepiej jak kolega pytający o radę pójdzie z kimś kto już trochę tuptał po śniegu i powinno być dobrze :lol:

_________________
Krakowska Ekipa Górska -KEG
www.keg.yoyo.pl STRONA O GÓRACH


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So gru 20, 2008 4:54 pm 
Swój
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 20, 2008 1:23 am
Posty: 30
Lokalizacja: Dobczyce
Jak wygląda zimowe podejście z Roztoki do Piątki? Czy powinno się iść normalnie (mam na myśli letni zielony szlak koło Siklawy) czy jest może jakaś inna, lepsza (bezpieczniejsza, bardziej zalecana?) opcja na dotarcie tam zimą?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So gru 20, 2008 5:04 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 10, 2007 8:21 pm
Posty: 4336
Lokalizacja: Kraków
Przed Siklawą skręcasz w lewo pod górę. Na każdej mapie masz, czarny szlak, bodajże.

_________________
Te linki okazują mowę nienawiści lub dyskryminację wobec chronionej grupy osób z powodu rasy, wieku lub innych naturalnych cech.
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBagiew_(organizacja)
https://pl.wikipedia.org/wiki/A_quo_primum


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So gru 20, 2008 5:04 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 02, 2008 11:01 pm
Posty: 523
Lokalizacja: Olkusz
Vallex - tylko mniej więcej po trasie czarnego szlaku letniego, z resztą powinno być wydeptane. Nigdy zimą pod Siklawą!!!

_________________
Dobrze jest, psiakrew, a kto powie, że nie, to go w mordę! Witkacy


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So gru 20, 2008 5:06 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 20, 2006 3:56 am
Posty: 2343
Lokalizacja: Warszawa/Pruszków
Najpierw czarnym a potem na górze tą skałkę (której nazwy nie pamiętam) obchodzi się od lewej strony. Jak ja szłam to były tyczki i było przedeptane.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So gru 20, 2008 5:15 pm 
Swój
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 20, 2008 1:23 am
Posty: 30
Lokalizacja: Dobczyce
Dzięki wielkie za tak szybki i liczny odzew :) Szczerze mówiąc nawet nie pytałem o czarny szlak, bo zielony wydawał mi się bezpieczniejszy, ale widać to było tylko złudzenie :?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So gru 20, 2008 5:22 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Cz kwi 05, 2007 11:07 am
Posty: 221
Lokalizacja: Łódka
Którędy byście radzili podejśc zimą na Wiktorówki ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So gru 20, 2008 5:35 pm 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
kat! napisał(a):
Którędy byście radzili podejśc zimą na Wiktorówki ?


Odcinek szlaku od Polany Rusinowej do kaplicy (prowadzący schodami) bywa czasem zimą bardzo zalodzony. Tak że wtedy podejście dla osób niewprawnych jedynie od dołu.

Ale to zależy od aktualnych warunków.
Wszystkie podejścia na Rusinową są bezpieczne ze względów lawinowych, to tak jak Beskidy.

Pozdrowienia

Basia


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So gru 20, 2008 6:45 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Cz kwi 05, 2007 11:07 am
Posty: 221
Lokalizacja: Łódka
Jeszcze dwie kwestia, jechac do Brzezin i uderzac na Waksmundzką Rówien i zejścc do Rusinowej Polany czy jechac do Zazadniej i tak jak Basia pisala po schodach maszerowac ?

Druga kwestia - powrót, co wybrac ?

- z Rusinowej do Wodogrzmotów czy od razu do Palenicy Białczańskiej ?
Pierwsza opcja bogatsza jest w jakies widoki czy porównywalna z druga opcją ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So gru 20, 2008 7:04 pm 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
kat! napisał(a):
Jeszcze dwie kwestia, jechac do Brzezin i uderzac na Waksmundzką Rówien i zejścc do Rusinowej Polany czy jechac do Zazadniej i tak jak Basia pisala po schodach maszerowac ?

Druga kwestia - powrót, co wybrac ?

- z Rusinowej do Wodogrzmotów czy od razu do Palenicy Białczańskiej ?
Pierwsza opcja bogatsza jest w jakies widoki czy porównywalna z druga opcją ?


Nie zrozumiałeś mnie.

Ja pisałam ze zalodzone bywają te schody schodzące do kaplicy od góry, czyli od Rusinowej.

Natomiast szlak od dołu czyli od od Zazadniej jest właściwie zawsze przetarty.

Ja bym wybrała się od Zazadniej do góry czyli do kaplicy a dalej "jak puści" czyli jak się da podejść to na Rusinową a potem na Wierch Poroniec (wariant najłatwiejszy), lub na Palenicę Białczańską lub do Wodogrzmotów - zależy w którym kierunku zmierzasz.

Trasa jest zupełnie łatwa. Ewentualnie zalodzone schody łatwiej pokonywać w kierunku do góry.
Poza tym szlak może sprawiać problemy tylko osobom niewprawnym ewentualnie dzieciom.

Sama się tam kiedyś wybrałam z 3-letnim i 8-letnim dzieckiem (podchodząc na Rusinową od Palenicy Białczańskiej, bo spaliśmy w Starej Roztoce) i jedyny problem to były właśnie te schody w kierunku w dół.

Pozdrowienia

Basia


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So gru 20, 2008 8:14 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 17, 2007 11:24 am
Posty: 351
Lokalizacja: Kraków
Ja robiłem zimą podobną trasę: Wierch Poroniec - Rusinowa Polana - Gęsia Szyja - dol. Waksmundzka - Wodogrzmoty - Moko

Polecam jako łatwy cel zimowy, odcinek Waksmundzka - Wodogrzmoty może być nieprzetarty, ale zapadanie się po pas w śniegu też ma swój urok ;)

Trasa poza początkowym fragmentem (Wierch Poroniec - Rusinowa Polana) względnie dośc ciekawa. ;) Lepiej więc chyba wybrać wariant z Zazadniej.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So gru 20, 2008 8:32 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 17, 2008 9:44 pm
Posty: 969
Lokalizacja: Łódź
rusinową polanę zimą polecam przepiękna nawet ładniejszą niż latem. zgadzam się że szlak łatwy i przyjemny. szlak z wierch porońca jest o wiele ciekawszy niż z Zazadniej. tam się idzie non stop w lesie i dopiero przy samej polanie otwierają się widoki a z waksmundzkiej chociaż coś widać przez jakiś czas, dlatego ja polecam wchodzenie od Wierch Poronca niż z Zazadnej


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So gru 20, 2008 8:44 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 01, 2008 8:10 pm
Posty: 4694
O ile pamiętam z Zazadniej widoki również otwierają się dopiero na samej polanie.

_________________
http://3000.blox.pl/html

"Listy z Ziemi" Twaina: poszukaj, przeczytaj... warto


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So gru 20, 2008 8:59 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 17, 2008 9:44 pm
Posty: 969
Lokalizacja: Łódź
z wierch porońca co nieco widac na samym początku. jest tam chyba 2 polanki i widać troszkę. potem fakt sam las i dopiero otwiera się na samej polanie. fakt faktom jeden i drugi szlak jest do D**Y :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So gru 20, 2008 9:03 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 01, 2008 8:10 pm
Posty: 4694
Ale jakże przydatne. :) Zatrzymuję się w Małym Cichym i to dla mnie zawsze najkrótsza droga na piechotę w polskie Tatry Wysokie.

_________________
http://3000.blox.pl/html

"Listy z Ziemi" Twaina: poszukaj, przeczytaj... warto


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 21, 2008 3:33 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Cz kwi 05, 2007 11:07 am
Posty: 221
Lokalizacja: Łódka
Basia, a czasowo ? o której należałoby wejśc na trasę ( Waksmundzka Rówień - Rusinowa Polana ) aby zdążyc na spokojnie zejśc do Wodogrzmotów przed zmrokiem ? Wiadomo, że zimą czasy przejśc mapowych nie pokrywają się. o 9; 00 chyba starczy prawda ?


Jaka według Was jest najładniejsza dolina zimą ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 21, 2008 4:05 pm 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
kat! napisał(a):
Basia, a czasowo ? o której należałoby wejśc na trasę ( Waksmundzka Rówień - Rusinowa Polana ) aby zdążyc na spokojnie zejśc do Wodogrzmotów przed zmrokiem ? Wiadomo, że zimą czasy przejśc mapowych nie pokrywają się. o 9; 00 chyba starczy prawda ?


To jest bardzo subiektywne, zależy od tego kto idzie i przede wszystkim od tego jakie są warunki w danym dniu i czy trasa jest przedeptana.
Ponieważ ścieżka od Zazdniej i od Wierch Porońca jest zazwyczaj przedeptana (ludzie tam idą na Pasterkę) to czas przejścia nie powinny się wydłużyć jakoś bardzo znacząco, natomiast od Waksmundzkiej Równi może być bardzo różnie, po prostu nie podejmę się ocenić nie znając warunków.

Ale myślę że najpóźniej o 9 należy wyjść.

kat! napisał(a):
Jaka według Was jest najładniejsza dolina zimą ?


Wszystkie są ładne.

:-)

B.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 21, 2008 10:57 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt lip 27, 2007 3:57 pm
Posty: 896
Lokalizacja: Kielce
No właśnie jako, że trzeba pytać jak się nie wie więc pytam:

Dzisiaj ogłoszono 3 lawinową. Prognozy przewidują dalszy opad, a wyjazd niebawem bo 28 grudnia. Akcja górska 29 grudnia. Z tego co naczytałem się tych prognoz to ok 27 ma się wypogodzić, ale...
W przypadku utrzymania się 3 lawinowej Grześ będzie bezpieczny.( wiem że trasa traktuje lasem ale mimo wszystko lepiej zapytać bo to w końcu już 3)


:)

_________________
https://www.facebook.com/PortugalTripExtreme2013 <------ Wyprawa rowerowa z Polski do Portugalii
http://www.pomagamoli.pl/ <------ Akcja Pomagam Oli :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1029 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 35  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL