Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 16, 2024 9:30 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6155 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85 ... 206  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz paź 09, 2014 12:26 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
m__s napisał(a):
Masz na myśli, że w sobotę warunki w Tatrach będą podobne jak dzisiaj?


Wszystko wskazuje że tak.
Pierwsza zmiana kierunku wiatru na inny niż południowy to niedziela koło 2 w nocy.
Powoli słabnie Wyż rosyjski, nad północnymi Włochami utworzył się ośrodek podwyższonego cienienia. Niż islandzki przemieszcza się juz nad Norwegię i od poniedziałku zacznie sterować pogodą w całej środkowej i wschodniej Europie.

Z mojego doświadczenia napisze tak "halny ustanie w niedziele a w poniedziałek będzie padać"
Zawsze po ustaniu halnego w ciagu 24h zaczyna padać. Może się okazać ze w sobotę podmuchy będą już dużo mniejsze.

Jutrzejsze prognozy wiele powiedzą co się będzie działo w ciągu 48h

A w Małopolsce cieszmy się wysoką temperaturą o 13.21 temperatura osiagnęła na mojej stacji 25C

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz paź 09, 2014 2:15 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 09, 2012 2:17 pm
Posty: 2995
Lokalizacja: Kraków
Pogoda zajebista. Nie ma to jak posiedzieć przed monitorem w pracy 8) 8)

ICM zmieniło już zdanie na temat sobotniej prognozy pogody. yr.no, icm przepowiadają raczej ładną pogodę.

_________________
blog.marcinszymkowski.pl

"W warunkach normalnych najwięcej pomaga technika. Natomiast w sytuacjach wyjątkowych najważniejszy jest hart ducha." - Walter Bonatti


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz paź 09, 2014 6:14 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Hmmm nie wiedzę zmian w prognozach. Na sobotę pojawił się wiatr ponad 70 km/h widoczność około 1km sprawdzam dla Rysów.
Nie sugerowałbym się prognozami norweskimi czy mountain. Norweska dokładnie podaje wiatr z południa wiec wszystko wskazuje że będzie halny.
Halny jest zjawiskiem lokalnym tylko wybrane modele pogodowe uwzględniają to zjawisko.
Obecnie nad Tatrami wieje regularnie z siła około 8-10 m/s co lepsze z nad południa Europy zbliża się dośc silny strumień ciepłego powietrza.
Myślę ze jutro o tej porze będzie więcej wiadomo Niż Islandzki przesuwa się coraz to bardziej i cyrkulacja powietrza powoli się zmienia.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz paź 09, 2014 6:26 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 09, 2014 2:19 pm
Posty: 3048
Wie ktoś czy temperatura była poniżej zera dziś nad ranem w górnych partiach? (Głównie okolice OP i Przełęczy pod Chłopkiem)
Tendencja temperatury w nocy jest chyba wzrostowa ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz paź 09, 2014 6:57 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
krank1 napisał(a):
Wie ktoś czy temperatura była poniżej zera dziś nad ranem w górnych partiach? (Głównie okolice OP i Przełęczy pod Chłopkiem)


Nie ma możliwości aby była poniżej zera. Jest halny. Teraz Kasprowy ma 6C Morskie Oko 11C

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz paź 09, 2014 9:17 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 05, 2011 12:28 pm
Posty: 559
Lokalizacja: Kraków
Wiejska Szamanka napisał(a):
W Krakowie 26 C. Ciepełko aż miło.

Kraków dzisiaj był polskim biegunem ciepła. 8) Miejscami faktycznie mogło być 26°C. Natomiast główna stacja meteo Kraków-Balice zanotowała T max 25,4°C. Bardzo dobry wynik jak na październik, w ostatnich 15 latach w Krakowie wyższe październikowe T max było tylko w latach 2009 (25,9°C), 2001 (27,1°C) i 2000 (27°C) [dane wg Ogimetu].

Natomiast w Tatrach temperatury nie były aż tak wysokie, np. nad Morskim Okiem najwyższa dzisiejsza godzinowa temperatura (nie znam T max) to tylko 14°C (godz. 11). Trochę cieplej było na Polanie Chochołowskiej 16,6°C (godz. 14). Zaś w Zakopanem T max 20,2°C.
krank1 napisał(a):
Wie ktoś czy temperatura była poniżej zera dziś nad ranem w górnych partiach? (Głównie okolice OP i Przełęczy pod Chłopkiem)

Jeśli chodzi o temperaturę powietrza na standardowej wysokości pomiarowej 2 m nad gruntem, to dzisiaj rano obyło się bez mrozu. Na Przełęczy pod Chłopkiem w okolicach godz. 8 rano prawdopodobnie było coś między +2°C a +3°C. Natomiast nie wiem jak sytuacja przy gruncie. Tymczasem jeśli chodzi Ci o oblodzenia, to główne znaczenie ma tutaj temperatura przy gruncie. Tam gdzie trzymało zachmurzenie fenowe, tam prawdopodobnie nie było przygruntowych przymrozków. Gorsza sytuacja mogła być tam, gdzie pojawiało się pogodne niebo podczas nocy. W październiku oznacza to szybkie wychładzanie się gruntu (ciepło w nocy ucieka w kosmos), przez co w niektórych wysoko położonych częściach Tatr dzisiaj rano mogły być przygruntowe przymrozki. Podobnie będzie jutro rano, bo zachmurzenie nie ogarnia całych Tatr.

_________________
YouTube - Poczuj Magię Gór! | Mrozowiska.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz paź 09, 2014 9:34 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 09, 2014 2:19 pm
Posty: 3048
Dzięki, chłopaki! Chyba wybiorę się w sobotę na OP. Jak by ktoś był w piątek to proszę o info na temat oblodzeń.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt paź 10, 2014 11:36 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 04, 2009 9:21 am
Posty: 686
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Ktoś wie jak tam warunki na północnej i płn-wschodniej Mnicha? Wyschło po ostatnich śniegach i deszczach?
Da radę coś urobić?

_________________
http://www.climber.com.pl
http://www.facebook.com/climbercompl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt paź 10, 2014 12:16 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Halny słabnie. Cyrkulacja zmienia się na SE w wieczorem powróci jeszcze S ale już o mniejszej sile.
Jutro słońce i chmury na przemian. Wiatr do 50km/h

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt paź 10, 2014 1:34 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N paź 23, 2005 9:18 pm
Posty: 2111
sprawdziłem jeszcze inne prognozy. Od niedzieli do piątku całkowite zachmurzenie choć dość cieplo. 1 dzień to za mało więc odwołałęm bilet na autobus. ma być jutro troche chmur a nie po to sie jedzie w góry by chmury fotografować. dziś już dużo chmur sie kotłuje nad szczytami . czekam na okno pogodowe z prawdziwego zdarzenia -bezchmurne niebo i stabilny wyż. Zdaje się po 20tym jest to osiagalne.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt paź 10, 2014 3:52 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Jakub napisał(a):
Zdaje się po 20tym jest to osiagalne.


Chyba nie października :mrgreen:

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt paź 10, 2014 3:55 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
Jakub ma szklaną kule, która przepowiada pogodę na 2 tyg do przodu w Tatrach :lol:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt paź 10, 2014 3:57 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
trekker napisał(a):
która przepowiada pogodę na 2 tyg do przodu w Tatrach



Domyślam sie ja też mam modele na kilka tygodni do przodu ale na razie okna pogodowego nie wiedzę :)

Może Jakub wyczaruje Wyż Rosyjski 8)

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt paź 10, 2014 6:22 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 08, 2011 12:50 pm
Posty: 2793
Endrju BB napisał(a):
Ktoś wie jak tam warunki na północnej i płn-wschodniej Mnicha? Wyschło po ostatnich śniegach i deszczach?
Da radę coś urobić?

Koledzy donoszą, że dziś było ciepło i sucho, m.in. na zach. Łomnicy, wnioski można wyciągnąć :)

_________________
wertykalnie
flickr


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt paź 10, 2014 7:04 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 09, 2012 2:17 pm
Posty: 2995
Lokalizacja: Kraków
semow napisał(a):
Koledzy donoszą, że dziś było ciepło i sucho, m.in. na zach. Łomnicy, wnioski można wyciągnąć
Dokładne. Odwołuje autobus :mrgreen:

_________________
blog.marcinszymkowski.pl

"W warunkach normalnych najwięcej pomaga technika. Natomiast w sytuacjach wyjątkowych najważniejszy jest hart ducha." - Walter Bonatti


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So paź 11, 2014 6:24 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N paź 23, 2005 9:18 pm
Posty: 2111
No i chyba niestety miałem rację... 7.00- chmury na Goryczkowych i Wołowcu. 7:22 rano- chmury już przykrywają mlekiem Kasprowy i wchodzą do 5 stawów przez liptowskie mury. Wszystko to przy +15*C nad Morskim Okiem i silnym wietrze halnym ok. 9 m/s w nocy było jakieś 22 m/s na Kasprowym.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So paź 11, 2014 7:35 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N paź 23, 2005 9:18 pm
Posty: 2111
chmury już przykryły rejon Morskiego Oka ( powyżej 2000m) Mówię o tym ze smutkiem bo przecież życzyłbym wszystkim Turystom dobrej pogody na weekend. Z wielkim żalem nie pojechałem. Czy okno pogodowe pojawi sie jeszcze w X? stoi to pod wielkim znakiem zapytania.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So paź 11, 2014 10:43 am 
Kombatant

Dołączył(a): Wt kwi 22, 2014 3:26 pm
Posty: 428
Okno pogodowe to jest, i to kilku ładnych dni.... w całej Polsce. Patrząc na kamerki, to jest nawet w Zakopanem. A w Tatrach jak to w Tatrach. Jak teraz jest kiepsko, to co będzie jak pogoda się spieprzy? Taki rok, i tyle.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So paź 11, 2014 11:28 am 
Swój

Dołączył(a): Cz wrz 15, 2011 9:18 am
Posty: 40
W zeszłym roku byłem ostatni albo przedostatni week października na Wołowcu w krótkim rękawku :) Śniegu i oblodzeń nie było, więc nie można tracić nadziei na jeszcze kilka dni fajnych w tym miesiącu :)

ps. był ktoś w ostatnich dniach na rysach może, albo Kozi Wierch od piątki.. jakie tam warunki, śnieg, oblodzenia ?

_________________
Blog - www.studioprzygody.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So paź 11, 2014 12:13 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5456
Lokalizacja: Białystok
larsson84 napisał(a):
Kozi Wierch od piątki.. jakie tam warunki, śnieg, oblodzenia ?


Na kamerach widać, że Krzyżne jest czyste więc na Kozim powinno być podobnie.

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So paź 11, 2014 3:42 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 09, 2012 2:17 pm
Posty: 2995
Lokalizacja: Kraków
Jakub, nie potwierdzam http://i.imgur.com/WfFIgGg.jpg
Nie zawsze kamera prawdę Ci powie ;-) chociaż fakt w pl pogoda była gorsza.

_________________
blog.marcinszymkowski.pl

"W warunkach normalnych najwięcej pomaga technika. Natomiast w sytuacjach wyjątkowych najważniejszy jest hart ducha." - Walter Bonatti


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So paź 11, 2014 3:51 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 31, 2007 9:46 pm
Posty: 4469
Lokalizacja: GEKONY
[quote="Jakub"]nie po to sie jedzie w góry by chmury fotografować.quote]
:mrgreen:

_________________
A ja dalej jeżdżę walcem, choćby pod wałek trafić miał cały świat.

http://summitate.wordpress.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So paź 11, 2014 5:04 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt wrz 17, 2010 11:49 am
Posty: 1146
Lokalizacja: dokąd
Jakub napisał(a):
7.00- chmury na Goryczkowych i Wołowcu. 7:22 rano- chmury już przykrywają mlekiem Kasprowy i wchodzą do 5 stawów przez liptowskie mury.


Jakub napisał(a):
chmury już przykryły rejon Morskiego Oka ( powyżej 2000m)


kefir napisał(a):
Jakub napisał(a):
nie po to sie jedzie w góry by chmury fotografować.quote]
:mrgreen:


Jakub, czy Ty masz jakiś problem z chmurami? Jakaś fobia, itp.?

Osobiście uwielbiam patrzeć na chmury i fotografować je.

10-11 października 2013, czyli dokładnie rok temu. Pogoda identyczna, jak teraz: bardzo ciepło, w Zako pełne słońce a w górach chmury i halny.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Było świetnie.
Gdyby nie to, że wczoraj wróciłam z delegacji, znów fotografowałabym w Tatrach chmury. Nic, pojadę za tydzień, chmury nie uciekną a jak uciekną, będą nowe :mrgreen:
No, ale pewnie to ja jestem dziwna :wink: .


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So paź 11, 2014 5:19 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N paź 23, 2005 9:18 pm
Posty: 2111
Ty nie jesteś dziwna :) za to ja na starość ( 27 wiosen nadciąga) robię się niezwykle wybredny pogodowo. No chyba że szczyty miałyby być skąpane w jesiennym słońcu a niżej morze chmur -przy niskich temp. to możliwe- to wtedy mogę też się ruszyć z fotela 8) :wink:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So paź 11, 2014 8:14 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt wrz 17, 2010 11:49 am
Posty: 1146
Lokalizacja: dokąd
Ech, starość ... :wink:
W każdym razie ja "na starość" robię się mniej wybredna pogodowo, bo - jakby nie patrzeć - czasu coraz mniej. No, ale u mnie to już zdecydowanie inna starość ...
No, ale można w różny sposób patrzeć na starość :D .


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So paź 11, 2014 8:26 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 09, 2012 2:17 pm
Posty: 2995
Lokalizacja: Kraków
27 lat i starość. Dżejkob, dżejkob... ;-)

_________________
blog.marcinszymkowski.pl

"W warunkach normalnych najwięcej pomaga technika. Natomiast w sytuacjach wyjątkowych najważniejszy jest hart ducha." - Walter Bonatti


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So paź 11, 2014 8:45 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
Nie znacie się, dźejkob podróżuje w czasoprzestrzeni w poszukiwaniu prognoz pogody i jego 27 lat liczy się inaczej niż nasze ziemskie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N paź 12, 2014 8:17 am 
Nowy

Dołączył(a): Cz wrz 12, 2013 4:32 pm
Posty: 23
Chmury sa fajne. No chyba ze z tych cos sie z nich leje, wtedy sa niezbyt fajne:( . Jak jest cieplutko to chociaz sie czlowiek nie poci w promieniach slonca .


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N paź 12, 2014 8:36 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 09, 2014 2:19 pm
Posty: 3048
Jakub napisał(a):
No i chyba niestety miałem rację... 7.00- chmury na Goryczkowych i Wołowcu. 7:22 rano- chmury już przykrywają mlekiem Kasprowy i wchodzą do 5 stawów przez liptowskie mury. Wszystko to przy +15*C nad Morskim Okiem i silnym wietrze halnym ok. 9 m/s w nocy było jakieś 22 m/s na Kasprowym.


Dokładnie jak piszesz, byłem tego świadkiem siedząc przez ponad godzinę na Zawracie. Ruszyłem z piątki o 5:00 przy pięknej pogodzie, bezchmurnym niebie i księżycu prawie w pełni można było spokojnie iść bez czołówki. O 6:30 rozłożyłem się z kamerką filmując wschód słońca. Dokładnie kilka min przed 7:00 do doliny zaczęło wlewać się gęste mleko.

_Sokrates_ napisał(a):
Na kamerach widać, że Krzyżne jest czyste więc na Kozim powinno być podobnie.


Kozi był w chmurach dokąd go widziałem (około 13), Granaty cały czas bezchmurne,

W planach miałem Orlą ale na Koziej Przełęczy zszedłem do Murowańca bo widoczność od strony 5-ciu stawów była na 20m i dość mocno wiało. Hala Gąsienicowa przez cały dzień miała praktycznie bezchmurne niebo.

Ktoś może napisać jak niebo wyglądało z Doliny 5-ciu Stawów? Bo od drugiej strony zdawało się że jest skąpana w chmurach a wiatr nie może przepchnąć ich na drugą stronę OP. Tylko przez niższe przełęcze wywiewało bardzo szybko mgiełki.


Ostatnio edytowano N paź 12, 2014 11:45 am przez krank1, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N paź 12, 2014 9:39 am 
Nowy

Dołączył(a): Wt maja 21, 2013 9:42 am
Posty: 13
Był ktoś ostatnie w rejonie Grani Rohaczy? jak warunki na odcinku Banikov - Smutna?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6155 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85 ... 206  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL