Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 16, 2024 10:54 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 180 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 20, 2006 11:13 am 
admin

Dołączył(a): Wt gru 09, 2003 11:08 pm
Posty: 1692
Lokalizacja: Warszawa
Wiesz... zawsze możesz mówic, że wybrałeś najbezpieczniejszą, w Twoim mniemaniu, trasę hehehe ;-)

_________________
https://portal.turystyka-gorska.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 20, 2006 11:23 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pn paź 24, 2005 10:07 pm
Posty: 877
Tatrzanka - argumentem za zejsciem ze szlaku nie musi byc adrenalinka! Bo co wowczas, gdy ktos chce pochadzic spokojnie po gorkach omijajac TŁUMY?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 20, 2006 12:56 pm 
jakoś przeszła mi ochota na zbaczanie ze szlaków jak sie pewnego razu zupełnie przypadkowo zeszło mi ze szlaku w żlebie kulczyńskiego - musze przyznać, że powrót na właściwy szlak kosztował mnie o wiele więcej wysiłku niż cała robiona tego dnia trasa :roll:


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 20, 2006 2:38 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pn wrz 19, 2005 9:17 am
Posty: 1076
Lokalizacja: Gdańsk
ekspres napisał(a):
jak masz ze soba jakis szpej to zawsze mozesz mowic ze idziesz pod ........ - i tu nazwa najblizszej sciany :)


Czyli zawsze będe ze sobą nosił karabinek , i wyjmę z butów sznurówki , chyba wystarczy :wink: :P ??

POZDRAWIAM !

_________________
POZDRAWIAM !

-Gofer-


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 20, 2006 2:59 pm 
Swój

Dołączył(a): N wrz 11, 2005 10:35 pm
Posty: 93
Lokalizacja: Rzeszów
śledzę ten temat bacznie :P bo osobiście planuję się wybrać na parę szczytów poza szlakiem :D
hy hy hy .... czy ktoś z Was został kiedyś złapany (lub zauważony- ale uciekł 8) ) przez Panów w zieleni :) ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 20, 2006 4:41 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Pn sty 16, 2006 5:36 pm
Posty: 195
Lokalizacja: Kraina Tatr
Skoro nie adrenali na jak mniemam chęc samotności? chyba dobrze zrozumialam.....nie wiem..wszystko ma sowje za i przeciw....i czasami warto jest obliczyć czy staraty nie przewyzsza tzw. zysku jakim dla niektorych jest wolnosc i spokój...jakby nie było mielego podrózowania....obecnie nie polecam nawet chodzenia po szlakach,....zasypalo nieco i te najwygodniejsze....a ma byc jeszcze gorzej....

_________________
Pozdrowienia dla Starszego Instruktora !


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 20, 2006 5:05 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 16, 2005 6:13 am
Posty: 1049
Lokalizacja: Krakow
Tatrzanka napisał(a):
Skoro nie adrenali na jak mniemam chęc samotności? chyba dobrze zrozumialam.....nie wiem..wszystko ma sowje za i przeciw....i czasami warto jest obliczyć czy staraty nie przewyzsza tzw. zysku jakim dla niektorych jest wolnosc i spokój...jakby nie było mielego podrózowania....obecnie nie polecam nawet chodzenia po szlakach,....zasypalo nieco i te najwygodniejsze....a ma byc jeszcze gorzej....


Kiedy czasem chodzenie w trudnych warunkach daje człekowi nieco satysfakcji... :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 20, 2006 5:13 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Pn sty 16, 2006 5:36 pm
Posty: 195
Lokalizacja: Kraina Tatr
No ja wlasnie staram się ustalić ową przyczyne satysfakcji...skoro napomniales..to chcialabym sie dowiedziec na czym polega ta satysfakcja?...

_________________
Pozdrowienia dla Starszego Instruktora !


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 20, 2006 5:26 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11090
Lokalizacja: Poznań
Odpowiedź na pytanie dlaczego ludzie schodzą ze szlaków może byc np. taka: bo np. przeszli już wszystkie znakowane i chcieliby jeszcze zobaczyć coś nowego, bo tam jeszcze nie byli, bo interesuje ich bardzo jakieś miejsce ale niestety szlak tam nie prowadzi, bo chcieliby spróbować czegoś trudniejszegoi, bo nie lubią tłoku i wiele innych bo :wink:

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 20, 2006 5:35 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 16, 2005 6:13 am
Posty: 1049
Lokalizacja: Krakow
jak wyżej.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 20, 2006 5:36 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Pn sty 16, 2006 5:36 pm
Posty: 195
Lokalizacja: Kraina Tatr
zgodze sie z Toba, ze to w istocie moze dawac satysfakcje...a rozwijając kolejny aspekt to co myslisz o zwiazanym z tym ryzykiem jakims niebezpieczeństwem....moze sie przeciez zdarzyc coś złego poza szlakiem....problem potem z ustaleniem gdzie ktoś jest..itd

_________________
Pozdrowienia dla Starszego Instruktora !


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 20, 2006 5:43 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 16, 2005 6:13 am
Posty: 1049
Lokalizacja: Krakow
Tatrzanka napisał(a):
zgodze sie z Toba, ze to w istocie moze dawac satysfakcje...a rozwijając kolejny aspekt to co myslisz o zwiazanym z tym ryzykiem jakims niebezpieczeństwem....moze sie przeciez zdarzyc coś złego poza szlakiem....problem potem z ustaleniem gdzie ktoś jest..itd


Poza szlakiem poruszamy się z przewodnikiem i mamy w kieszeni telefon.
Pan przewodnik ma drugi telefon, w innej sieci.
Nasi kompani też maja telefony w jeszcze innych sieciach.
Wszyscy, którzy zostali na dole, wiedzą gdzie się udajemy.

powyższe dają nam pewien margines bezpieczeństwa.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 20, 2006 5:52 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Pn sty 16, 2006 5:36 pm
Posty: 195
Lokalizacja: Kraina Tatr
więc jesteście w sieci ze swych sieci....no niech bedzie z ta siecia....ciekawe co to za przewodnik taki hcetny do zbaczania ze szlaków... :lol:

_________________
Pozdrowienia dla Starszego Instruktora !


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 20, 2006 5:54 pm 
Swój

Dołączył(a): Pt sty 20, 2006 5:39 pm
Posty: 34
Lokalizacja: z miłości :*
Tatrzanka napisał(a):
więc jesteście w sieci ze swych sieci....no niech bedzie z ta siecia....ciekawe co to za przewodnik taki hcetny do zbaczania ze szlaków... :lol:


heheh to chyba zalezy na jakiego trafisz ;o)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 20, 2006 6:01 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11090
Lokalizacja: Poznań
Ryzyko jest zawsze i wszędzie.
Jeśli się idzie z przewodnikiem - sprawa czysta. Ktoś bierze telefon i dzwoni po ratowników. Na Słowacji każde wyjście z przewodnikiem trzeba zgłaszać, więc nawet jakby wszystkim się coś stało to wiedzą gdzie ich szukać. W Polsce nie wiem czy jest taki obowiązek. Na Słowacji jest jeszcze sprawa kosztów akcji ratowniczej dlatego trzeba się ubezpieczyć. Polskie standardowe polisy tego nie obsługują więc jest z tym problem a dodatkowe opcje typu "sporty wysokiego ryzyka" są drogie. I tak do końca nie wiadomo czy ubezpieczyciel zechce zwrócić pieniądze za taką akcję. Pozostaje ubezpieczenie w austriackim OEAV.

Jeśli idziesz bez przewodnika to jest problem.
Jeśli to możliwe trzeba doczłapać się do szlaku i stamtąd dzwonić po pomoc. Jeśli to niemożliwe, to trudno będzie kara i jeśli nie ma się dobrego ubezpieczenia to i pewnie opłata za akcje ratowniczą (na Słowacji, bo u nas akcje są za darmo)
No i jest jeszcze możliwość, że jak ktoś idzie sam i nie zostawił kumplom informacji gdzie idzie to go zbyt szybko lub w ogóle nie znajdą.

Na szlakach wiele wypadków widza inni turyści i to oni dzwonią po pomoc. Po za szlakiem trzeba liczyć na siebie lub kumpli. Chyba, że się idzie z przewodnikiem.

Jeśli cos pokręciłem to niech mnie tomtom poprawi :)

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 20, 2006 6:13 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Pn sty 16, 2006 5:36 pm
Posty: 195
Lokalizacja: Kraina Tatr
Poruszyłes bardzo istotny temat...gdyby trzeba było placić Ratownikom za akcje ktore wynikają z braku rozsadku i odpowiedzialności turysty nie było by chetnych do zbaczania ze szlaku....nic tak nie wpływa na ostudzenie adrenaliny jak kilka tysiecy kary wydarte z kieszeni.....
zalezy na jakiego przewodnika się trafi?....ciekawe stwierdzenie....przypuszczam, ze odpowiedzialny przewodnik tatrzanski z prawdziwego zdarzenia nie bedzie chetny na takie eskapaty....

_________________
Pozdrowienia dla Starszego Instruktora !


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 20, 2006 6:15 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 16, 2005 6:13 am
Posty: 1049
Lokalizacja: Krakow
Ale przewodnicy żyją z takich eskapad pozaszlakowych.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 20, 2006 6:16 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Pn sty 16, 2006 5:36 pm
Posty: 195
Lokalizacja: Kraina Tatr
Po drugie jeszcze mis ei przypomnialo..piszecie, ze takie wyjscie z przewodnikiem i zgłoszenie tego faktu...(nie wiem gdzie )ale zgloszenie..to troche dziwnei brzmi...przewodnik biorac grupe ponosi za nia odpowiedzialnośc....wiec po za szlakami penwie jeszcze wieksza..nikt nie chce stracic uprawnien...a po drugie to zglaszanie...jakos nie widze, ze ktoś na centrali TOPR albo w TPN zapisuje w ksiedze wyjśc i powrotow...grupa X idzie z przewodnikiem X drogą za szlakiem...a nasze zakazy to my na chwile wstrzymujemy..bo grupa jest odpowiedzialna i zglosila wyjscie..nie wiem czy uda sie komuś trafic na takiego wyrozumialego straznika ...pozdrawiam

_________________
Pozdrowienia dla Starszego Instruktora !


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 20, 2006 6:17 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Pn sty 16, 2006 5:36 pm
Posty: 195
Lokalizacja: Kraina Tatr
generalnie to biorąc pod uwagę niskie zarobki to penwie zyja z każdej możliwości dorobienia...ale...skoro tak to widfzisz..to co myslisz, o ponoszeniu przez nich odpowiedzialności...wiesz idzie takli na czarno przeporwadzac grupe i cos sie stanie...to co robi?...ciagnie poszkodowanego na szlak i wciska ratonikom, ze wypadek mial miejsce na oznakowanej drodze czy nie wiem co ...jak to wiedzisz?

_________________
Pozdrowienia dla Starszego Instruktora !


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 20, 2006 6:23 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11090
Lokalizacja: Poznań
Wysokie kary wszystkich i tak nie zniechęcą.

Przewodnicy są po to aby zabierać turystów po za szlaki. W Polsce w mniej miejsc na Słowacji prawie wszędzie.

Tatrzanka chyba nie rozumiesz. Przewodnik nie ma sie czego obawiać bo on idzie po za szlakiem legalnie. No chyba, że jest w rezerwacie.
Zgłaszanie wyjścia w dyrekcji TANAP-u to na Słowacji obowiązek przewodnika. W Polsce jak napisłem nie wiem jak jest.

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 20, 2006 6:27 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 16, 2005 6:13 am
Posty: 1049
Lokalizacja: Krakow
Tatrzanka napisał(a):
generalnie to biorąc pod uwagę niskie zarobki to penwie zyja z każdej możliwości dorobienia...ale...skoro tak to widfzisz..to co myslisz, o ponoszeniu przez nich odpowiedzialności...wiesz idzie takli na czarno przeporwadzac grupe i cos sie stanie...to co robi?...ciagnie poszkodowanego na szlak i wciska ratonikom, ze wypadek mial miejsce na oznakowanej drodze czy nie wiem co ...jak to wiedzisz?


Coż...w górach róznie bywa...wypadki chodza po ludziach.
A co do przewodników prowadzacych ludzi poza szlaki to sadzę że masz pewną lukę: chyba nie wiedziałas, że to proceder legalny i praktykowany w Polsce, Słowacji, w Alpach i Himalajach.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 20, 2006 6:41 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Pn sty 16, 2006 5:36 pm
Posty: 195
Lokalizacja: Kraina Tatr
wiem, ze to proceder legalny....chodziło mi raczej o aspekt póxniejszej pomocy takiemu turyscie pechowcowi....w istocie kary nikogo nie odstraszą ale przypuszczam, ze tzw przyslowie nie ma kary nie ma miary powstalo po obserrwacji rzeczywistości..wiekszosc chyba by zrezygnowala z biegania po tatrach na dziko...

_________________
Pozdrowienia dla Starszego Instruktora !


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 20, 2006 6:57 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11090
Lokalizacja: Poznań
No to nie rozumiem. Turysta idący z przewodnikiem miał wypadek. Dzwonią po pomoc. I to wszystko. Przewodnicy są ubezpieczeni. Na niektóre trasy od turystów też wymaga się ubezpieczenia. A na Słowacji to już w ogóle. Więc w czym problem?

A kary są już i teraz a i tak chodzą.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 20, 2006 7:04 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 16, 2005 6:13 am
Posty: 1049
Lokalizacja: Krakow
Tatrzanka

Najpierw piszesz: ...wiesz idzie takli na czarno przeporwadzac grupe

A następnie: wiem, ze to proceder legalny....

Stąd moja konfuzja i nic juz nie rozumiem.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 20, 2006 7:18 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Pn sty 16, 2006 5:36 pm
Posty: 195
Lokalizacja: Kraina Tatr
wiem, ze to jest legalne.....ale zastanawiałam, sie nad wieloma aspektami tej sprawy...wiec chcialam abyście mi podali swoje zdanie wwielu wymiarach..i tyle....

_________________
Pozdrowienia dla Starszego Instruktora !


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 20, 2006 7:27 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 16, 2005 6:13 am
Posty: 1049
Lokalizacja: Krakow
Bardziej wyczerpująco jak zrobił to Tomek już nie potrafię. Może ktos inny.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 20, 2006 7:32 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Pn sty 16, 2006 5:36 pm
Posty: 195
Lokalizacja: Kraina Tatr
przeciez nie chodzi o wyczerpujące kompetencje....tylko o rozmowe ..na temat roznych opinii roznych ludzi...to zwyczajne....ludzkie..i tyle

_________________
Pozdrowienia dla Starszego Instruktora !


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 20, 2006 7:39 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11090
Lokalizacja: Poznań
No dobra to jakie aspekty Cię interesują?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 20, 2006 7:41 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Pn sty 16, 2006 5:36 pm
Posty: 195
Lokalizacja: Kraina Tatr
Na częśc już uzyskalam odpowiedz...to moze teraz inna strona....mniemam, ze jesteś zainetersowany chodzeniem nie po szlakach....wiec gdzie najchetniej byś sie wybral?

_________________
Pozdrowienia dla Starszego Instruktora !


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 20, 2006 7:57 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11090
Lokalizacja: Poznań
W wiele miejsc, m.in. Mięguszowieckie, Cubryna, Mylna Przełęcz, Grań Kościelców, Mnich, Lodowy, Durny, Ganek, Baranie Rogi, Szatan, Wysoka a na końcu na Gierlach.

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 180 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL