Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest So cze 15, 2024 10:50 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt paź 04, 2016 7:37 am 
Weteran

Dołączył(a): Śr cze 11, 2014 4:29 pm
Posty: 137
_Sokrates_ napisał(a):
lxix napisał(a):
Taka Polska natura, że jak jest to czemu nie skorzystać i podjechać i nogi nie będą boleć.


Nie wiem co ma z tym wspólnego jakaś mityczna polska natura.


Uogólniając, wraz z coraz większym postępem społeczeństwo ludzkie stało się po prostu wygodne.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt paź 04, 2016 8:11 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10406
Lokalizacja: miasto100mostów
_Sokrates_ napisał(a):
lxix napisał(a):
Taka Polska natura

Nie wiem co ma z tym wspólnego jakaś mityczna polska natura.
Tak szczerze to napieprzać tym asfaltem z Palenicy w tłumie przez prawie 10 km pod górę to żadna przyjemność.
To prawda, przyjemność średnia. 17km w obie strony na nogach to dla sporej części naszego społeczeństwa, od niedawna rozkochanej w podjeżdżaniu samochodem tam gdzie się da a nawet dalej, odległość zupełnie abstrakcyjna. Można podjechać koniem, to jadą koniem (nie wiedząc, że to jest "złe"), byłby jakiś autobus elektryczny to by czekali 2-3h na autobus, jakby było trzeba.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt paź 04, 2016 8:23 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 26, 2013 7:31 am
Posty: 1616
Lokalizacja: Tarnow
Krabul napisał(a):
byłby jakiś autobus elektryczny to by czekali 2-3h na autobus, jakby było trzeba.

Podejrzewam, że nawet czekali by 5/6h, tak jak jest w przypadku w sezonie do kolejki na Kasprowy, gdy wyjście szlakiem trwa tam ok 3h.

_________________
flickr

------

"czekan, jak sama nazwa wskazuje - narzędzie do czekania"
Włodzimierz Firsoff
Taternik 1932 nr 3


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt paź 04, 2016 8:39 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 26, 2013 7:31 am
Posty: 1616
Lokalizacja: Tarnow
Krabul napisał(a):
od niedawna rozkochanej w podjeżdżaniu samochodem tam gdzie się da a nawet dalej, odległość zupełnie abstrakcyjna


A tak przypomniało mi się, jak się kiedyś facet oburzył, że jeszcze nie ma asfaltu, żeby autem na Giewont wyjechać.
Była chyba nawet skarga na to w TPN zgłoszona.

_________________
flickr

------

"czekan, jak sama nazwa wskazuje - narzędzie do czekania"
Włodzimierz Firsoff
Taternik 1932 nr 3


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt paź 04, 2016 2:16 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
:) rozmaite były :) - na temat nieodśnieżanych szlaków również...

pozdrawiam
gb 8)
ps
nie ma się czemu dziwić, skoro - oficjalnie - należy sprawdzać, czy w pobliżu szlaków nie ma drzew na tyle słabych, że mogłyby się przewrócić na szlak...

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt paź 04, 2016 2:23 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
Proszę Państwa - nigdy tutaj nie kryłem, że w trakcie całego swojego górskiego życia hołdowałem zasadzie, że jak w fazie podejściowej, technicznie łatwej i co tu dużo gadać, nudnej, idzie podjechać to jadę, kolejka na Kasprowy też dobra, szczególnie jak się zasuwa z ciężkim worem do Murowańca. Nie budziło to we mnie "moralnych oporów", niekiedy tutaj prezentowanych, że "prawdziwy turysta" i podobne głupoty.

Ale wszystko ma swoje granice i gdy takie luksusy transportowe i inne ułatwienia powodują, że chyba najpiękniejsze miejsce w Tatrach jakim jest otoczenie Morskiego Oka staje się w lecie jarmarkiem, śmietnikiem, burdelem, zbiegowiskiem gawiedzi, to trzeba twardo powiedzieć NIE, nawet gdy to jest okupione zasuwaniem ileś tam kilometrów na piechty. A właśnie tak jest w Morskim Oku. A umożliwiają to dwie rzeczy - olbrzymi parking na Palenicy i te cholerne fasiągi.

Kolega gb wyżej pisze, że wybawieniem mogłoby być rozwiązanie ekonomiczne - czyli fasiągi przestają się opłacać ich właścicielom. Teoretycznie słuszne ale tylko teoretycznie. Owszem, mogłoby być gdyby:
- parking na Palenicy kosztowałby np. 250 zł za 6 godzin i więcej,
- wjazd busika na parking w celu wysadzenia pasażerów np.też 250 złotych,
albo (alternatywnie) - rzetelna i bezwzględna kontrola sprawności technicznej busików włącznie z badaniem sprawności układu wydechowego,
- zakaz poostoju wzdłuż całej drogi poczynając np.od Porońca.

Gwarantuję, że przy takich ustaleniach, ilość "turystów" usychających z tęsknoty za Morskim Okiem by spadła o jakieś 95%.

Ale wiem, że to nierealne bo żadna zakopiańska władza się na to nie odważy - najbliższe wybory miałaby przechlapane a kto wie, może nawet wojewoda wywaliłby wszystkich i wprowadził zarząd komisaryczny.

Jest jeszcze inna metoda, moja i chyba nie tylko moja, prywatna - skreślić Tatry Polskie i ograniczyć się do Słowackich.

@Golanmac - wydaje mi się, że się zakalupciałeś w tych swoich "teoriach konnych" i teraz nie wiesz jak z tego wybrnąć! :P No i nadal nie odpowiedziałeś na moje pytanie co te konie na Litwie i w Estonii robią?

@Lucyna - bywałem w Bieszczadach gdy Ty chodziłaś do przedszkola i wielokrotnie widywałem takie sceny przy zrywce drzew, których Twoja wrażliwa duszyczka nawet nie jest w stanie sobie wyobrazić. Po sprawiedliwości - w Dolinie Chochołowskiej też a także w Beskidach.
-

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt paź 04, 2016 3:20 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Wt kwi 09, 2013 5:43 pm
Posty: 500
Markiz napisał(a):
@Lucyna - bywałem w Bieszczadach gdy Ty chodziłaś do przedszkola i wielokrotnie widywałem takie sceny przy zrywce drzew, których Twoja wrażliwa duszyczka nawet nie jest w stanie sobie wyobrazić.
-

W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, przed erą video i internetu, chodziliśmy do kina...
Program kinowy był taki: Polska Kronika Filmowa, dodatek, film właściwy.
Czasem, a nawet często, dodatek filmowy był lepszy od filmu właściwego. Jako dodatek "chodził" m.in. "Korkociąg" Piwowskiego.
Widziałem wtedy film dokumentalny o katorżniczej wręcz pracy koni w Bieszczadach. Fakt, minęło 40 lat...Wrażliwość nasza się wyostrzyła? Kiedyś można je było zarzynać a teraz nawet batem nie można postraszyć?
Żeby było jaśniej - jestem przeciw fasągom do Moka

Teraz nie mogę znaleźć tego filmu w necie.
Może ktoś może mi w tym pomóc.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt paź 04, 2016 4:02 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 25, 2015 9:53 am
Posty: 317
Lokalizacja: Bieszczady
No właśnie 40 lat temu, czas robi swoje. Znam te filmy, można też poczytać Janickiego. Koń żył do dwóch lat. Teraz mamy XXI w i inne standardy postępowania. Oczywiście rozumiem argumentację, że bez pracy konie te pójdą na rzeź ale to nie oznacza iż należy godzić się na to aby pracowały ponad siły. Moim zdaniem najbardziej palący problem w chwili obecnej to zjazd w dół, tam konie powinny iść stępa. Niestety, idą szybciej co jest katorgą dla ich nóg. Nie trzeba bywać w Tatrach aby wiedzieć co tam dzieje się. Wystarczy porozmawiać z weterynarzami specjalistami od koni, oni bez ogródek mówią co i jak.

_________________
Bieszczadzkie atrakcje http://www.grupabieszczady.pl/index.php ... Itemid=243


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt paź 04, 2016 7:16 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 5:51 pm
Posty: 10096
Lokalizacja: Moszna
lucyna beata napisał(a):
Koń żył do dwóch lat

Jak koń mógł żyć "do dwóch lat", skoro do pracy nadaje się od trzeciego roku życia ?
I oczywiście ja się domyślam, że chodziło o "lata pracy" ale czy nie możesz napisać tego wprost ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt paź 04, 2016 9:05 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
lucyna beata napisał(a):
nie oznacza iż należy godzić się na to aby pracowały ponad siły.

???
lucyna beata napisał(a):
Nie trzeba bywać w Tatrach aby wiedzieć co tam dzieje się.

Geniusz w swojej prostocie.
lucyna beata napisał(a):
Wystarczy porozmawiać z weterynarzami specjalistami od koni, oni bez ogródek mówią co i jak.

Porozmawiałaś? Zechcesz zacytować - ale z powołaniem na konkretnego specjalistę?

pozdrawiam
gb 8)

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt paź 04, 2016 9:44 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
Całą tanm naszą dyskusję można o kant d**y rozbić. "kunie" i fasiągi były, są i będą. A dyrektor TPN, który by chciał z tym skończyć doczeka się audytu, wynalezienia "porażających" przestępstw, wyrzucenia na zbity pysk. A potem nastąpi komisarz albo "słuszny" dyrektor. Przecież dobrze to wiecie! :mrgreen:

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr paź 05, 2016 4:50 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 25, 2015 9:53 am
Posty: 317
Lokalizacja: Bieszczady
Markiz napisał(a):
Całą tanm naszą dyskusję można o kant d**y rozbić. "kunie" i fasiągi były, są i będą. A dyrektor TPN, który by chciał z tym skończyć doczeka się audytu, wynalezienia "porażających" przestępstw, wyrzucenia na zbity pysk. A potem nastąpi komisarz albo "słuszny" dyrektor. Przecież dobrze to wiecie! :mrgreen:

Co prawda to prawda.

_________________
Bieszczadzkie atrakcje http://www.grupabieszczady.pl/index.php ... Itemid=243


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn paź 17, 2016 7:23 pm 
https://www.facebook.com/kazek.bak.7/vi ... age_bubble
Na tym filmiku można zobaczyć jak wyglądały oryginalne fasiągi na Podhalu w czasie II wojny.


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL