Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 30, 2024 5:43 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 104 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 08, 2009 1:23 pm 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
lucyna napisał(a):
Zlikwidowanie letnich obozowisk może moim zdaniem niekorzystnie odbić się przyszłości turystki w Tatrach (zakładam iż goścmi są osoby młode, niezamożne, macie w schroniskach tatrzańskich ceny wzięte z sufitu) i na samej przyrodzie. Mówię to jako kompletny laik tatrzański.


Masz prawo tego nie wiedzieć ale obozowiska są przeznaczone dla taterników a nie dla turystów. Co zresztą jest w tytule wątku.

Rzecz w tym, że turysta (młody czy stary, obojętnie) dotupie sobie z Zakopanego na Orlą Perć, czy na Rysy.
Natomiast ktoś wspinając się na długie drogi po prostu musi wstać o 6 w Morskim Oku i mieć możliwość powrotu wprost do namiotu o godz. 21, bo inaczej nie zdąży.

Rzecz w tym, że TPN chce zabrać taternikom legalnie istniejące obozowiska (na których utrzymywany jest porządek) nie dając nic w zamian.

Pozdrowienia

Basia

_________________
-------------------------------------------------
Studenckie Koło Przewodników Górskich "Harnasie" w Gliwicach zaprasza na kurs przewodnicki :)
http://www.skpg.gliwice.pl/kurs/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 08, 2009 2:17 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11092
Lokalizacja: Poznań
Basia Z. napisał(a):
Natomiast ktoś wspinając się na długie drogi po prostu musi wstać o 6 w Morskim Oku i mieć możliwość powrotu wprost do namiotu o godz. 21, bo inaczej nie zdąży.
Żeby tak zawsze o 6 to byłby luksus :)
Prawda jest taka, że dojazd z Zakopanego odpada. Pierwszy autobus w sezonie 6.10
Zostaje spanie w schronisku. Tylko, że tam jest już drogo. Najtańszy nocleg ok. 40 zł w zeszłym roku. No i nie zawsze ten nocleg jest.

Co do planów likwidacji taborów znalazłem ciekawy tekst ze strony UKA z 2003. A tak już ze starszej historii to "Stare Schronisko" nad Morskim Okiem służyło kiedyś właśnie taternikom. Potem przekazano je PTTK
http://www.uka.pl/main.php?a=pokaz_tekst&utt_id=209
Cytuj:
Z sali zadałem dodatkowe pytanie, czy nie są zagrożone również taboriska (coraz więcej pogłosek krąży na ten temat). Z wysokości podium Janusz Onyszkiewicz zapewnił, że "nie ma problemu obozowisk".

Optymizm Prezesa wydaje się optymizmem na wyrost. Już bowiem w 2004 roku mają zostać zlikwidowane Rąbaniska. Oczywiście, nic na pewno nie wiadomo, jednak zdumiewa nieświadomość PZA, co do powstającego właśnie planu ochrony TPN, który to plan przesądzić może o dalszym istnieniu taborisk. O ile można sobie wyobrazić zimowe wspinanie z bazą w schronisku, o tyle likwidacja taboru w Moku oznaczać będzie koniec wspinania latem w Tatrach, zmuszając do podchodzenia, z oddalonego jednak trochę od Kazalnicy taboru na Polanie pod Wysoką. Sprawa taborisk jest zbyt ważna, by zostawić ją wyłącznie w rękach PZA!

Po Zjeździe zająłem się tą sprawą trochę dokładniej - rozmawiałem z dyrektorem Jerzym Chabrosem z Krajowego Zarządu Parków Narodowych, od którego się dowiedziałem, że plan ochrony TPN nie został jeszcze uchwalony. Później rozmawiałem z dyrektorami Tatrzańskiego Parku Narodowego - Stanisławem Czubernatem (dostał medal 100-lecia PZA) oraz Zbigniewem Krzanem. W TPN dowiedziałem się, że taboriska przeznaczone są do likwidacji. Oba położone są w obrębie ścisłych rezerwatów przyrody (powiedz kotku, kto wyznaczył tam te rezerwaty...). Rąbaniska (Hala Gąsienicowa) będą likwidowane szybko, może nawet w 2004 r., podczas gdy Szałasiska (Morskie Oko) w dłuższym terminie. Zamierzeniem Parku jest jednak ostateczna ich likwidacja.

Na moje pytanie, co mają zrobić taternicy w Morskim Oku (na Hali wiadomo, pójdą do Betlejemki), dowiedziałem się, że Stare Schronisko zostało kiedyś przekazane PTTK-owi z założeniem obsługi ruchu taternickiego. Skądinąd wiem, że przedstawiciele PZA rozmawiali niegdyś z PTTK na temat wynajęcia schroniska, jednak warunki finansowe były trudne do przyjcia. Nic nie wskazuje jednak na to, aby PTTK zgodził się na udostępnienie starego schroniska latem - chodzi w końcu o niemałe pieniądze (w sezonie Moko odwiedzane jest przez 10 tys. osób dziennie). Mało optymistycznie widzę więc możliwe rozmowy z PTTK na ten temat - może jedynie wykorzystując nacisk TPN coś udało by się zrobić. No, ale w tym celu, warto byłoby chociaż odwiedzić dyrektora Skawińskiego (jak powiedział swego czasu w wywiadzie dla "Gór": chciałby rozmawiać, ale nikt do niego z PZA nie przychodzi...).

Dobra wiadomość jest taka, że ostateczny plan ochrony TPN nie został jeszcze opracowany - a kiedy zostanie opracowany, to będzie podlegać ocenie i zatwierdzeniu przez Ministerstwo Środowiska, a następnie zostanie wyłożony do wglądu wszystkim zainteresowanym. Nie warto jednak czekać na ostatni moment. Już teraz należy pisać, mailować i faksować do TPN oraz Ministerstwa Środowiska, Departamentu Ochrony Przyrody, oraz do Krajowego Zarządu Parków Narodowych, w celu wyrażenia sprzeciwu wobec planowanej likwidacji taborisk taternickich. Dużo w tym zakresie mogą zrobić kluby, PZA oraz poszczególne osoby. Można również pisać do pierwszego alpinisty RP - Pana Prezydenta - dostał w końcu ten medal na stulecie...


Najlepszym rozwiązaniem było by po likwidacji taborów przekazanie w użytkowanie PZA Starego Schroniska. Ale wiadomo z jakich względów to nierealne.

Co do Rąbanisk, to też ich likwidacja ograniczy swobodę działania w rejonie Gąsienicowej. Betlejemka nie jest zbyt pojemna.
Poza tym znowu tak jak w przypadku Szałasisk, gdzie kawałek w dole tętni życiem i spalinami asfaltowa droga, to Rąbaniska też są przy samej drodze, którą jeżdżą, hałasują i kopca auta jeżdżące do Murowańca.
Jak to się ma do ochrony przyrody pod pretekstem, której te tabory mają zostać zlikwidowane?

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 08, 2009 10:01 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Basiu każdy taternik jest turystą ale nie każdy turysta jest taternikiem. Alpinizm jest częścią turystyki kwalifikowanej. To jak kwadrat i prostokąt.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 08, 2009 10:16 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 5:51 pm
Posty: 10096
Lokalizacja: Moszna
lucyna napisał(a):
To jak kwadrat i prostokąt.

A trójkąt ? co odzwierciedla trójkąt bom ciekaw ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 08, 2009 10:23 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
golanmac napisał(a):
lucyna napisał(a):
To jak kwadrat i prostokąt.

A trójkąt ? co odzwierciedla trójkąt bom ciekaw ?

Trójkąt i turystyka powiadasz? A tego to nie wiem, nie kazali nic na ten temat kłuć w pamięci. Jedyne co przychodzi mi na myśl to ten Bermudzki ale to bardziej atrakcja turystyczna.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 08, 2009 10:31 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 5:51 pm
Posty: 10096
Lokalizacja: Moszna
lucyna napisał(a):
to ten Bermudzki ale to bardziej atrakcja turystyczna

A może trójkąt w sensie dwóch pań i pana ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 08, 2009 10:40 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
golanmac napisał(a):
lucyna napisał(a):
to ten Bermudzki ale to bardziej atrakcja turystyczna

A może trójkąt w sensie dwóch pań i pana ?

:scratch:
Taternictwo plus dwie panie i pan.
Nie jestem łojantem. Tak daleko moja wyobraźnia nie sięga.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 11, 2009 3:03 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14900
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Robi się gorąco. Na brytanie ktoś proponuje blokadę na moście przy Wodogrzmotach ;-).
Obrazek
Żywyą i Broną...

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 11, 2009 3:47 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 5:51 pm
Posty: 10096
Lokalizacja: Moszna
O proszę jest i artykuł mojej ulubionej królowej kiczu dziennikarskiego :)

Cytuj:
Taternicy bez obozowisk
wczoraj

Tatrzański Park Narodowy likwiduje dwa, kultowe już, obozowiska w Tatrach - Rąbaniska i Szałasiska. Szczególnie kasacja tego ostatniego wywołała w całym środowisku wspinaczy najprawdziwszą burzę. Taternicy wypowiedzieli TPN prawdziwą wojnę.

Taternickie obozowisko Rąbaniska w dolinie Suchej Wody, niedaleko Hali Gąsienicowej, ma być zlikwidowane jeszcze w tym roku. Z kolei tabor Szałasiska, tuż przy Włosienicy, ma działać do końca tego roku. - To uderzenie we wspinaczkę wysokogórską! - alarmuje Ditta Kicińska, członkini zarządu Polskiego Związku Alpinizmu, przewodnicząca Komisji Tatrzańskiej. - Gdzie taternicy mają spać, skoro TPN likwiduje dwie duże bazy? A poza tym, te tabory to już tradycja tatrzańska!
Taternicy z całej Polski zapowiadają wojnę. Zamierzają pisać do Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Sportu, Rady Naukowej TPN, rozpętać w mediach kampanię w obronie taborów, przeprowadzić wielką akcję społeczną. - Użyjemy wszelkich możliwych środków, by przedłużyć istnienie taborów - zaznacza Ditta Kicińska. Dyrekcja TPN nie zaproponowała wspinaczom w zamian za likwidowane obozowiska żadnych realnych propozycji.

- Od wielu lat taternicy wiedzą o zamiarze zlikwidowania taborów - przypomina Zbigniew Krzan, wicedyrektor TPN. - Obydwa znajdują się w lesie, w strefie ochrony ścisłej. Są to paskudne, posklejane z różnych desek budy, które nie licują z otoczeniem i są prawdziwym strupem na tatrzańskiej przyrodzie! Owszem, za komuny taternicy nie mieli pieniędzy i spali pod namiotami. Ale teraz, skoro stać ich na drogi sprzęt, to i na lepsze warunki też ich stać. Mają do dyspozycji schroniska! Według Kicińskiej jednak schroniska nie rozwiązują problemu.
Halina Kraczyńska - POLSKA Gazeta Krakowska


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 11, 2009 4:08 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 06, 2006 7:01 pm
Posty: 3482
Lokalizacja: Monoklina Beskidzka
Cytuj:
Taternicy wypowiedzieli TPN prawdziwą wojnę.

Jakoś nie widać

Cytuj:
Ale teraz, skoro stać ich na drogi sprzęt, to i na lepsze warunki też ich stać. Mają do dyspozycji schroniska!

W Alpach ! Ktoś już tak ładnie kiedyś ponoć powiedział, że przyszłość polskiego wspinania jest poza Polską.

_________________
Po latach nie pamiętasz makabry tylko to, co najpiękniejsze. No chyba, że jesteś z natury zgorzkniałym zgredem, to zapamiętasz co innego...
Starsza pani w kapeluszu albo ktoś młodszy w kasku


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 11, 2009 4:43 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11092
Lokalizacja: Poznań
Cytuj:
Obydwa znajdują się w lesie, w strefie ochrony ścisłej. Są to paskudne, posklejane z różnych desek budy, które nie licują z otoczeniem i są prawdziwym strupem na tatrzańskiej przyrodzie! Owszem, za komuny taternicy nie mieli pieniędzy i spali pod namiotami. Ale teraz, skoro stać ich na drogi sprzęt, to i na lepsze warunki też ich stać. Mają do dyspozycji schroniska!

Wicedyrektor Krzan ma wybiórczy wzrok i wybiórcze podejście do ochrony przyrody. Niech naród się dowie jak jest w rzeczywistości.

- po pierwsze to są w większości namioty na podestach, a nie budy. Bud jest tylko kilka, np. prysznic czy chatka taborowego.
Jeśli problemem jest dla TPNu estetyka tych obiektów to zawsze ją można poprawić. To nie problem.
- "strefa ścisłej ochrony" w przypadku Rąbanisk to miejsce położone przy drodze do Murowańca z Brzezin, którą chodzą turyści i jeżdżą auta, które hałasują i kopcą.
W przypadku Szałasisk nieopodal znajduje się ta obrzydliwa, betonowa budowla na Włosienicy gdzie jest bar, a znajdującym się obok asfaltem chodzi tłum turystów i również jeżdżą auta.
Jak to jest, że dla Pana Krzana tabory są "prawdziwym strupem na tatrzańskiej przyrodzie" a auta, bary i tłumy turystów znajdujące się obok taborów już nie przeszkadzają tatrzańskiej przyrodzie?
- "Owszem, za komuny taternicy nie mieli pieniędzy i spali pod namiotami. Ale teraz, skoro stać ich na drogi sprzęt, to i na lepsze warunki też ich stać. Mają do dyspozycji schroniska!"
Pan wicedyrektor raczy nie dostrzegać pewnych rzeczy, które się zmieniły od czasu komuny.
Nadal cena noclegu jest ważna. Cena noclegu na taborze dla członków PZA jest wielokrotnie niższa niż w schroniskach. Nie wszystkich taterników stać na drogi sprzęt. Nie dla wszystkich cena noclegu w schronisku jest bez znaczenia. Dlaczego Pan Krzan uogólnia i wrzuca wszystkich do jednego worka?
Poza tym wiele się ze schroniskami zmieniło. Czym były schroniska kiedyś, a czym są teraz? Teraz już raczej są przepełnionymi barami z często wykupionym z ogromnym wyprzedzeniem noclegiem.
Co znaczy, że taternicy mają do dyspozycji schroniska? Właśnie często nie mają ich do dyspozycji. Bo raz to cena, a dwa to częsty brak miejsc.

Poza tym dlaczego taternicy wybierają tabor? Pomijając aspekt finansowy. Bo tam można spokojnie się wyspać. Jak muszą wcześnie wstać to idą do namiotu i nikt im co chwilę nie zapala światła, nie budzi, nie przeszkadza. A jak jest w schroniskach wieczorem to każdy wie.
Poza tym na taborze taternik zawsze ten nocleg dostanie.

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 11, 2009 4:44 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
Taki mały OT co by sprowokować mini dyskusję i może coś ciekawego się przy okazji dowiedzieć bo w temacie nie jestem.

Ktoś wspomniał, że PTTK to "leśne dziadki", które nie reprezentują już środowiska.

Były i nadal są rozróby wokół PZPN. I znowu pojawia się określenie "leśne dziadki".

Nie podważam osiągnięć polskiej piłki z lat 70-tych czy 80-tych. Sam byłem ich świadkiem nawet jeśli nie jestem kibicem.

Tym bardziej nie podważam osiągnięć polskiego alpinizmu. Mało mam czasu na czytanie więc tylko przeglądałem tą publikację Polskie Himalaje. bardzo ciekawa ale to tak jakby podsumowanie historii, pewnego zamknietego etapu. Do tego DVDs, znajome zasłużone twarze. Mam dla tych ludzi wielki szacunek ale z trudem powstrzymuję się przed nazwaniem ich ... "leśnymi dziadkami" ... Zlinczujcie mnie ale zastanawiam się czy oni nadal reprezentują "środowisko', które niejako z natury powinno być, i mam nadzieję że jest, środowiskiem młodych. Może po prostu kierownictwu PZA co raz mniej zależy na skuteczności w negocjacjach, może ze względu na wiek i status utraciło kontakt ze "środowiskiem". Może tylko formalnie, pod publikę, "walczy" o te taboriska a tak naprawdę ich istnienie mało ich obchodzi.

Jaka jest prawda ?

_________________
Obrazek TG


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 11, 2009 4:54 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11092
Lokalizacja: Poznań
Gustaw napisał(a):
Może po prostu kierownictwu PZA co raz mniej zależy na skuteczności w negocjacjach, może ze względu na wiek i status utraciło kontakt ze "środowiskiem". Może tylko formalnie, pod publikę, "walczy" o te taboriska a tak naprawdę ich istnienie mało ich obchodzi.
Myślę, że wszystkiego po trochu.
Nie do końca wszystko wiemy o tym jak przebiegają rozmowy z TPN. Z tego co pisze Ditta to ciężko.
I chyba jednak PZA niedostatecznie mocno i wcześnie się tym zajął. Ale może to nadrobią.

Co do kontaktu ze środowiskiem i wieku to chyba tak nie jest. Wiadomo Prezes prezesem :) ale Ditte miałem okazję poznać. Nie ma problemu ani z wiekiem ani z kontaktem :)
Młodsi ludzie też tam działają :)

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 11, 2009 4:58 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14900
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Gustaw, nie myl PZA i PTTK.
Mają zdaje się w historii coś wspólnego i nawet jest to bardzo ciekawe i wręcz (koniecznie!) w temacie, może nawet bardzo dobry czas by to odgrzebać, ale... wychodzę właśnie z pracy i nie mam czasu szperać :-).

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 11, 2009 5:13 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
grubyilysy napisał(a):
nie myl PZA i PTTK

A broń mnie Panie Boże ... to tak jakbym mylił monoklinnego Lecha z jakimś Onyszkiewiczem czy Wielickim ... nie, nie, nie ... ale wiek nikogo nie oszczędza ...
Za prowokację grubymi nićmi szytą przepraszam ale jakbym był zasłużonym starym prezesem to by się dla mnie zawsze miejsce w schronisku znalazło a ostatnia rzecz jaką bym chciał robić to gdzieś tam na błocku pod brezentem w lesie sypiać. Podobno punkt siedzenia określa punk widzenia. :|

_________________
Obrazek TG


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 11, 2009 5:49 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 06, 2006 7:01 pm
Posty: 3482
Lokalizacja: Monoklina Beskidzka
tomek.l napisał(a):
Niech naród się dowie jak jest w rzeczywistości.

- po pierwsze ...

I co, dowiedział się ? Jak myślisz ? Tu akurat nie trzeba nikogo uświadamiać, a naród dowie sie, jak wyśpiewa to i wytańczy Kasia Cichopek po godz. 20.oo w TV albo przeczytają to z ambon w niedziele. Bez obrazy, nie chciałem Ci dopiec tylko coś uświadomić (też).
Może na wzór Rozpudy trza sie przybić z ekologami(?) hakami do asfaltu na Palenicy i nie przepuścić tych ton łajna, śmieci i szczyn. Jak ochrona to ochrona, każdy kij ma dwa końce, i czasem może odbić.
Nie wiem, czarno to widzę, za dużo złego na raz sie dzieje.

Ktoś może orientuje sie jakie istnieją możliwości prawne dochodzenia swoich racji w takim sporze z parkiem ? Prawne, czyli mające umocowanie w obowiązującym prawie, nie jakieś tam lobbowanie, proszenie, straszenie (nie wiem do prawdy czym). Żeby było jasne, pytam wyłącznie z ciekawości, więc w zasadzie można to olać, nie obrażę się.

_________________
Po latach nie pamiętasz makabry tylko to, co najpiękniejsze. No chyba, że jesteś z natury zgorzkniałym zgredem, to zapamiętasz co innego...
Starsza pani w kapeluszu albo ktoś młodszy w kasku


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 11, 2009 5:56 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 5:51 pm
Posty: 10096
Lokalizacja: Moszna
Jędruś napisał(a):
I co, dowiedział się ? Jak myślisz ?

Ha, naród nie tylko się nie dowie, ale podburzany zdawkowymi informacjami, oraz smutną historią misia z Chochołowskiej, poprze w sporze TPN, głośno wyklinając wspinaczy i wszystkich tych "co to nie szanują przyrody" ...

Źle to widzę, oj źle ...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 11, 2009 6:00 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11092
Lokalizacja: Poznań
Jędruś napisał(a):
I co, dowiedział się ? Jak myślisz ?
Oczywiście, że tak. W ten sposób docieram tam gdzie mogę czyli do narodu czytającego forum. Od reszty narodu to są dziennikarze. Ten co to przeczytał się dowiedział. A pewnie wielu chodzących po Tatrach, a przeglądających to forum nie specjalnie nawet wie cokolwiek o taborach. Gdzie się znajdują i jak wyglądają. A czytając wypowiedź wicedyrektora Krzana mogą co najwyżej przeczytać, że to jakieś budy i w ogóle wrzód na zdrowym organizmie TPN

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 11, 2009 10:04 pm 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
tomek.l napisał(a):
Oczywiście, że tak. W ten sposób docieram tam gdzie mogę czyli do narodu czytającego forum. Od reszty narodu to są dziennikarze. Ten co to przeczytał się dowiedział. A pewnie wielu chodzących po Tatrach, a przeglądających to forum nie specjalnie nawet wie cokolwiek o taborach. Gdzie się znajdują i jak wyglądają. A czytając wypowiedź wicedyrektora Krzana mogą co najwyżej przeczytać, że to jakieś budy i w ogóle wrzód na zdrowym organizmie TPN


Bo tak na prawdę to jest sprawa, która obchodzi może kilkaset, maksymalnie kilka tysięcy osób w tym kraju.

Nawet nie większość wspinaczy, którzy wolą się wspinać na sklejce, bo tam nie pada ani nie jest zimno.

Śmiem twierdzić, że mniej osób korzysta z tych obozowisk teraz niż w latach 70 XX w.

A z czytających to forum, nawet nie wszyscy wiedzieli co to są Rąbaniska i Szałasiska (np. Lucyna pisała wyżej że to są obozowiska turystyczne).
Tymczasem zdecydowana większość (powiedziałabym że 98 % turystów jeśli wliczać w to wszystkich co idą do Morskiego Oka lub na Gąsienicową) w ogóle nie wie, ze coś takiego istnieje.

Jedyna nadzieja tak naprawdę w prasie (jaka by ona nie była) i w innych mediach.

Pozdrowienia

Basia

_________________
-------------------------------------------------
Studenckie Koło Przewodników Górskich "Harnasie" w Gliwicach zaprasza na kurs przewodnicki :)
http://www.skpg.gliwice.pl/kurs/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 11, 2009 10:18 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11092
Lokalizacja: Poznań
Basia Z. napisał(a):
Bo tak na prawdę to jest sprawa, która obchodzi może kilkaset, maksymalnie kilka tysięcy osób w tym kraju.
To sprawa oczywista. A większość z tych co o tym słyszała nawet tam nie spała.
Ale jeśli ktoś zechce się tym zainteresować i zajrzy do tego wątku to niech się dowie coś więcej o tych taborach i o ich umiejscowieniu niż tylko przeczyta opinie wicedyrektora Krzana o tym, że to "strup na tatrzańskiej przyrodzie".

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 11, 2009 10:30 pm 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
tomek.l napisał(a):
To sprawa oczywista. A większość z tych co o tym słyszała nawet tam nie spała.


Ja słyszałam dawno temu, głównie dzięki legendom krążącym o odbywających się tam niegdyś imprezach w których brał udział mój mąż jeszcze jako kawaler ;-) (teraz jest to spokojnie).

Spałam tylko na obozowisku na Polanie Rogoźniczańskiej, moje dzieci jakieś 8 lat temu spały na Rąbaniskach ( w czasie wyjazdu z tatą )

Mimo że teraz są one mi osobiście nie potrzebne, widzę sens w tym, żeby nadal istniały bo zwyczajnie są potrzebne, schronisko jest jak się nie mylę ok. 8 razy droższe.
Kogo właściwie byłoby stać na dłuższe przebywanie w schronisku (a czasem czeka się na pogodę) gdzie jedna noc kosztuje ok 50 zł ?

Pozdrowienia

Basia

_________________
-------------------------------------------------
Studenckie Koło Przewodników Górskich "Harnasie" w Gliwicach zaprasza na kurs przewodnicki :)
http://www.skpg.gliwice.pl/kurs/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 11, 2009 11:05 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 5:51 pm
Posty: 10096
Lokalizacja: Moszna
Cytuj:
Bo tak na prawdę to jest sprawa, która obchodzi może kilkaset, maksymalnie kilka tysięcy osób w tym kraju.

Wspominałem o tym na Brytanie, jednak widzę większe zainteresowanie robieniem szopek na drodze do moka, niż zakrojoną na szeroką skalę kampanią społeczną. Zresztą obawiam się że na dyskusjach się skończy.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 11, 2009 11:17 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14900
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Basia Z. napisał(a):
schronisko jest jak się nie mylę ok. 8 razy droższe.

No, aż tak dobrze to nie, doba dwa sezony temu bez składki PZA to ostatnio 20, ze składka PZA 12.
Ale po pierwsze taniej, po drugie na ogół bez problemu jest miejsce, po trzecie - cała masa powodów o których pisał Tomek i nawet jeszcze inne.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 11, 2009 11:21 pm 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
grubyilysy napisał(a):
No, aż tak dobrze to nie, doba dwa sezony temu bez składki PZA to ostatnio 20, ze składka PZA 12.


Zatrzymałam się na etapie tego kiedy nocleg na obozowiskach kosztował 7-8 zł ;-)

Pozdrowienia

Basia

_________________
-------------------------------------------------
Studenckie Koło Przewodników Górskich "Harnasie" w Gliwicach zaprasza na kurs przewodnicki :)
http://www.skpg.gliwice.pl/kurs/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 12, 2009 11:18 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 06, 2006 7:01 pm
Posty: 3482
Lokalizacja: Monoklina Beskidzka
Basia Z. napisał(a):
A z czytających to forum, nawet nie wszyscy wiedzieli co to są Rąbaniska...

Pozdrowienia

Basia

Przed chwilą miałem pytać, na co Ci ta ankieta. Już wiem - to bat na moją skórę i nie zalewaj, że tylko Twoja :"czysta ciekawość"
:lol: :wink:

Tak na serio, sporo osób, jak widać wie. Martwi i zastanawia niewielki odzew 34 osoby po 13 godzinach badania. No, może w dzień coś sie ruszy.

Mimo wszystko podtrzymuję swoje zdanie. Tomku ! Choćbyś natrzaskał kilkadziesiat tysiecy postów na forach(co juz zrobiłeś, więc wiem, że możesz) i założył jeszcze kilka stron to i tak nic z tego. Nie tędy droga. Jeden juz tak próbował - wszyscy wiemy kto (Basia mu nawet kartkę z życzeniami raz wysłała). Oczywiście darzę Cię ogromnym szacunkiem za poświęcenie, chylę czoła przed czystościa serca i idelaizmem. To, że tacy ludzie jak Ty istnieją, niewątpliwie znaczy, że Świat nie chyli się jeszcze ku upadkowi i degrangoladzie.

Pozdrawiam, Jędruś :)

_________________
Po latach nie pamiętasz makabry tylko to, co najpiękniejsze. No chyba, że jesteś z natury zgorzkniałym zgredem, to zapamiętasz co innego...
Starsza pani w kapeluszu albo ktoś młodszy w kasku


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 12, 2009 11:37 am 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
Jędruś napisał(a):
Jeden juz tak próbował - wszyscy wiemy kto (Basia mu nawet kartkę z życzeniami raz wysłała).


Od kartki się odcinam.

;-)

Trzaskanie na forach choćby kilkunastu tysięcy postów wg mnie faktycznie nic nie daje.

Tylko prasa - i to nie "branżowa", bo tę branżową po pierwsze czyta co najwyżej kilka tysięcy osób w całej Polsce, a po drugie czytają tylko Ci co są i tak przekonani.

"Góry" nie podają nakładu ani sprzedaży, ale na stronie https://www.teleskop.org.pl/dane_ogolnodostepne.php znaleźć można oficjalne dane o nakładzie i sprzedaży "npm" - w ostatnich miesiącach ok. 5000-6000 sprzedanych egzemplarzy miesięcznie.

Pozdrowienia

Basia

_________________
-------------------------------------------------
Studenckie Koło Przewodników Górskich "Harnasie" w Gliwicach zaprasza na kurs przewodnicki :)
http://www.skpg.gliwice.pl/kurs/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 12, 2009 12:23 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 06, 2006 7:01 pm
Posty: 3482
Lokalizacja: Monoklina Beskidzka
Prasa i telewizja. Media masowe - nie niszowe.

_________________
Po latach nie pamiętasz makabry tylko to, co najpiękniejsze. No chyba, że jesteś z natury zgorzkniałym zgredem, to zapamiętasz co innego...
Starsza pani w kapeluszu albo ktoś młodszy w kasku


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 12, 2009 4:04 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11092
Lokalizacja: Poznań
Jędruś napisał(a):
Mimo wszystko podtrzymuję swoje zdanie. Tomku ! Choćbyś natrzaskał kilkadziesiat tysiecy postów na forach(co juz zrobiłeś, więc wiem, że możesz) i założył jeszcze kilka stron to i tak nic z tego.
Powiem szczerze, że nie bardzo rozumiem. Moją intencją tutaj akurat nie jest to aby coś z tego było. Chyba nie pomyślałeś, że drogą kilku informacji o taborach przekazanych na forum chce wpłynąć na TPN? Czy też spowodować, że zwykli turyści nagle zaczną interesować się taborami i zaczną wywierać nacisk na TPN, aby ich nie zamykano?
Tak jak już wcześniej pisałem, chce tylko przekazać temu kto będzie miał ochotę przeczytać ten wątek, jak wygląda sprawa taborów z punktu widzenia innego niż oficjalne zdanie TPNu. I nie liczę, że turyści staną nagle w obronie taborów, bo to ich nie obchodzi. No może z wyjątkiem tych, którzy odeszli wieczorem z kwitkiem z Murowańca i właśnie na taborze znaleźli czasem nocleg :)


A co do sposobu podejścia do sprawy taborów, to sobie dobrze zdaje sprawę z tego, że najwięcej ma tu do zrobienia PZA rozmawiając z TPN. A w następnej kolejności w przypadku fiaska tych rozmów masowe akcje medialne. Które z resztą PZA bierze pod uwagę.

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 12, 2009 4:14 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 06, 2006 7:01 pm
Posty: 3482
Lokalizacja: Monoklina Beskidzka
Ty piszesz
Cytuj:
Niech naród się dowie jak jest w rzeczywistości.

a ja twierdzę, że nie tędy droga no narodu a do dyrekcji parku i jakichś fajnych rozstrzygnięć to już w ogóle.
Ale co i jak konkretnie i skutecznie? Nie mam zielonego pojęcia :(

_________________
Po latach nie pamiętasz makabry tylko to, co najpiękniejsze. No chyba, że jesteś z natury zgorzkniałym zgredem, to zapamiętasz co innego...
Starsza pani w kapeluszu albo ktoś młodszy w kasku


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 12, 2009 5:00 pm 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
Z wypowiedzi zamieszczonych na Brytanie najbardziej podobają mi się posty Tomka Nodzyńskiego (nick tjn).
On podchodzi do tego pragmatycznie bez emocji "trzeba się dogadać jak nie z tą osobą - to z inną".

I ja się z nim zgadzam.

Pozdrowienia

Basia

_________________
-------------------------------------------------
Studenckie Koło Przewodników Górskich "Harnasie" w Gliwicach zaprasza na kurs przewodnicki :)
http://www.skpg.gliwice.pl/kurs/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 104 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL