Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum

Teraz jest Wt kwi 13, 2021 6:27 pm

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6784 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 223, 224, 225, 226, 227
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt mar 09, 2021 2:48 pm 
Kombatant

To tzw. legendarne duposchodzenie :lol: .
Przyznam,często stosuję, ale w sytuacjach trudniejszych jednak wypinam d... (a mam co!) i schodzę tyłem.

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

PostNapisane: Wt mar 09, 2021 2:57 pm 
Stracony

kilerus napisał(a):
dużo częściej schodzę przodem niż inni.

No właśnie mam tak samo. Po prostu jakas taka intuicja co do przybrania pozy, w której akurat czuję się najbezpieczniej, albo zwyczajnie jest mi łatwiej/szybciej, wszystko zalezy od pory roku/terenu/warunków.
W lecie jest to najczęściej właśnie "duposchodzenie", oczywiście nie w pionie :), we względnym połogu, wydaje mi się że zdecydowanie chodzi o możliwość dobrej widoczności "z przodu". Teren 0+/I na ogół stwarza główne wymagania w postaci odnajdywania właściwej linii zejścia.
W zimie rzadziej, raczej do jakichś góra 45% o ile w miarę miękki śnieg pozwala, znaczy pięty wbijają się pewnie w śnieg, albo kolana mi jeszcze nie odmówiły posłuszeństwa od schodzenia po firnie przodem w rakach na zgiętych nogach.

PostNapisane: Wt mar 09, 2021 5:15 pm 
Stracony

Dokładnie, duposchodzenie. Oczywiście widoczność jest też dużo lepsza. Można sobie wyobrazić co się będzie działo podczas poślizgnięcia przodem i tyłem. Jak jesteś przodem do ekspozycji to możesz próbować trzeć ciałem o podłoże żeby zmniejszyć predkość zsuwania. Tym bardziej jak masz plecak. Natomiast odwrotnie to jest tylko myślenie o chronieniu twarzy, czyli trzeba ją oddalić od podłoża. Może dojść do koziołkowania. Na śniegu jeszcze można jak kot, ale w terenie częściowo skalnym to dramat.

Polecam:
bit.ly/covid19-polska

PostNapisane: Śr mar 10, 2021 4:16 pm 
Stracony

W niedzielę widziałem gościa schodzącego (w rakach, bez czekana czy kijów) TYŁEM z kierunku Przełęczy Kondrackiej prawie do samego dna Piekiełka. Warunki były wręcz idealne. Stałem długo i patrzyłem, czy to jakiś żart, czy co, ale wyglądało prawdziwie. Masakra. Tacy ludzie idą zimą na szczyty, narażając innych swoim brakiem umiejętności i doświadczenia.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6784 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 223, 224, 225, 226, 227

Strefa czasowa: UTC + 1