Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 16, 2024 1:04 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Czy jesteś za świadczeniem odpłatnej pomocy TOPR ?
Ankieta wygasła So gru 24, 2005 9:41 am
Tak , w każdym przypadku 11%  11%  [ 4 ]
Tak , w przypadku złamania odp. przepisów i zaleceń 74%  74%  [ 26 ]
Nie , pomoc powinna być zawsze darmowa. 14%  14%  [ 5 ]
Liczba głosów : 35
Autor Wiadomość
PostNapisane: So gru 10, 2005 9:41 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 08, 2005 8:18 am
Posty: 670
Zgodnie z sugestią Tomka pytam wszystkich [ ankietka oczywiście w załaczeniu ] :
Co sądzicie o wariancie Słowackim : płatna [ sorki Ljow - nie protekcja ] pomoc w potrzebie ??
A moje zdanie to : tak , ale tylko w przypadku złamania jakiegokolwiek przepisu lub zalecenia - w szerokim tego słowa znaczeniu [ np. zakaz wyjścia na szlak w wyzsze partie bez odp. wyszkolenia i sprzętu , itp ]. Do tego dodam tez konieczność obowiązkowego ubezpieczenia [ to w sumie nie są wielkie pieniądze ]. A co Wy o tym sądzicie ???
Dodam jeszcze , że w przypadku wystapienia opłat wyposażenie służb w najlepszy sprzęt nie powinno stanowic problemu [ m.in. śmigło dla Tatr ] , nie wspomne też o wynagrodzeniach ratowników , którzy narażają przecież własne życie ! [ bardzo często ściąga się z góry jakiegoś bałwana bez wyobraźni z narażeniem własnego życia ! ].
Jeszcze raz podkreślam - płacić - ale za głupotę..........


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So gru 10, 2005 2:48 pm 
Swój
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 18, 2005 11:29 am
Posty: 90
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wpisałem się w odpowiedź "tak , ale tylko w przypadku złamania jakiegokolwiek przepisu lub zalecenia - w szerokim tego słowa znaczeniu [ np. zakaz wyjścia na szlak w wyzsze partie bez odp. wyszkolenia i sprzętu , itp ]. Do tego dodam tez konieczność obowiązkowego ubezpieczenia [ to w sumie nie są wielkie pieniądze ]. ", ale...

Przede wszystkim należałoby przekazać, np. na bramce parkowej dołączając do biletu broszurkę "zasady poruszania się w Tatrach, obowiązkowe wyposażenie, uwagi na temat ochrony przyrody i zachowania się w Tatrzańskim Parku Narodowym, a wielkimi literami ogłosić na wstępie, że znajomość tych zaleceń i dostosowanie siędo nich jest obowiązkiem wstępującego do Parku, a interwencja TOPRu w wyniku wypadku "zawodnika" w jaskrawy sposób nieprzygotowanego do wyprawy, odpowiednio odpłatna. Może zmniejszy się liczba "adidasowców i trampkarzy", "reklamówkowców", i innych - niebezpiecznych dla siebie i innych - "turystów". Jeżeli mowa o ubezpieczeniach to tak, ale wtedy należałoby wykupować ubezpieczenie przed każdym wyjazdem w góry, co byłoby w sumie dobrym rozwiązaniem, z tymże TOPR straciłby niestety swój ochotniczy charakter, i stałby się w pełni zawodowy. W sumie ciekawy temat.

_________________
Ogień, powietrze, woda i wolność!!!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So gru 10, 2005 9:54 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt lis 04, 2005 7:38 pm
Posty: 4278
Lokalizacja: Buk
Odpowiedziałam tak samo jak moi poprzednicy-motywy mojej odpowiedzi również takie same.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So gru 10, 2005 10:03 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Śr sie 10, 2005 5:15 pm
Posty: 255
Lokalizacja: Kielce
Opowiedziałem się za drugą opcją, ale nie jest to oczywiste. Dlaczego? Bo niekonkretne przepisy można bardzo rozciągać - pytanie mrzmi, czy ktoś nie poprosi naso zapłacenie bliżej nieokreślonej kwoty w momencie, gdy na Rysach pójdziemy niechcący w złym kierunku i dostaniemy kamieniem w łeb. Dość mało przekonujący przykład, ale chodzi mi o to, że taki przepis można do dość absurdalnych granic rozciągnąć. Pewnym wyjściem byłoby obowiązkowe ubezpieczenie, chociażby wliczone w cenę biletu do TPN, ale - czy ktoś, kto chce się przejść Ścieżką nad Reglami też musiałby je kupować? Musielibyśmy stawiać bramki na Hali Gąsienicowej - czyli można to od razu skreślić, bramek już i tak za wiele. W jaki sposób egzekwować to obowiązkowe ubezpieczenie?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So gru 10, 2005 10:59 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N paź 23, 2005 9:18 pm
Posty: 2111
A ja powiem tak- i tak płacimy w pewnym sensie za działalność TOPR płacąc ( wcale nie małe) podatki, więc ich utrzymujemy; a płacąc za ubezpieczenie poniesiemy tylko dodatkowe koszty...w Polsce jest 5 mln. ludzi "biednych" a te 50 $ to nie dla każdego jest mało+ opłaty za dojazd, nocleg, wstęp do parku nar, parkingi itd. ...natomiast kwestia wyposażenia TOPR-u i innych jednostek ratowniczych zależy od dobrej współpracy "podstruktur rządowych" urzędów z jednostkami ratownictwa...gdyby Polska była tak bogata jak Austria, a gór było by tyle co tam, gdzie koszty są ogromne-może byłoby to wtedy dobrym rozwiązaniem :roll: mam jednak wątpliwości ... :roll:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So gru 10, 2005 11:28 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N mar 27, 2005 9:30 pm
Posty: 2745
Lokalizacja: Katowice
Jakub napisał(a):
A ja powiem tak- i tak płacimy w pewnym sensie za działalność TOPR płacąc ( wcale nie małe) podatki, więc ich utrzymujemy;


Kuba o jakim utrzymywaniu Ty piszesz :shock: To co rząd a raczej MSWiA (kiedyś nie wiem jak teraz) przeznacza to nic, kropla w morzu potrzeb, jałmużna a nie konkretne wsparcie :twisted: Obietnice Janika o nowym śmigłowcu po wypadku w Murzacichlu pozostały bez pokrycia jak zwsze zreszta. TOPR w dużej mierze opiera się na sponsorach . To miedzy innymi dzieki akcji "Śmiglo dla Tatr" Sokoł wrócił pod Giewont, a nie dzieki Twoim podatkom, za ktore władza wymienia sobie flote pojazdów itp.
Jestem w 100% za wrowadzeniem ubezpieczeń. Może nie obowiązkowych, ale dla tych ktorzy chcą mieć swiety spokój i nie martwić sięo koszta a ci drudzy zastanowią sie dwa razy, gdy pomyslą o kosztach akcji, zanim porwią się na szczyty swoich możliwości. Oczywiście najdrozsze są akcje z uzyciem śmiglowca a więc najlepszym rozwiązaniem jest przyjecie jakiś wytycznych. Temat woda, ale ubezpieczenia to konieczność.

http://www.smiglodlatatr.pl/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So gru 10, 2005 11:39 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 14, 2005 4:40 pm
Posty: 6853
Lokalizacja: WOŁOMIN
Tak jak większość odpowiedzi, jestem podobnego zdania...

Pozdrawiam!
Bartek :D

_________________
Wchodzi Kaczyński do sklepu a tam wszędzie WINA TUSKA :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So gru 10, 2005 11:39 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pn lis 28, 2005 10:37 pm
Posty: 1478
Lokalizacja: 9p.
Zgadzam sie z Morales'em; na przykład w Alpach jest to juz dawno przestrzegane; np. alpinista, który korzystał z pomocy ratowników, a miał puchowy śpiwór - pokrywa wszystkie koszty akcji ratunkowej; natomiast mając spiwór syntetyczny (i tym samym nie łąmiąc zasad) nie jest obciązany kosztami; a ubezpieczenie swoją drogą, podejrzewam, ze w bogatszych społeczenstwach koszty ubezpieczenia nie sa odczuwalne dla kieszeni góromaniaków i przez wiekszosc są opłacane

_________________
keff79: Moje spostrzeżenia i analiza nieba z ostatnich trzydziestu jeden lat dowodzą, że w nadchodzącym półroczu pogoda będzie zmienna i może mieć coś wspólnego z tzw. porami roku (badania trwają).

Wiśnia jest wiśnia


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So gru 10, 2005 11:46 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N mar 27, 2005 9:30 pm
Posty: 2745
Lokalizacja: Katowice
Żeby nie było nie domówień, moim zdaniem, najlepiej, by bylo aby pomoc w pkt. 2 (z pominieciem śmiglowca) i 3 były bezplatne a pkt. 1 finansowany po części ze środków poszkodowanego lub z ubezpieczenia.

1. Wyprawy ratunkowe – za takie uznaje się działania ratownicze i poszukiwawcze (w tym poszukiwanie i transport ofiar gór), w których bierze udział co najmniej 3 ratowników i gdy działania ratownicze prowadzone są przez co najmniej 2 godziny. W przypadku użycia w działaniach ratowniczych śmigłowca za wyprawę ratunkową można uznać również działania trwające poniżej dwóch godzin.

2. Akcje ratunkowe - za takie uznaje się działania ratownicze i poszukiwawcze, które nie spełniają warunków określonych w pkt.1, np;
transport poszkodowanych w wypadkach narciarskich.
transport poszkodowanych ze schronisk z użyciem zmechanizowanych środków transportu w tym śmigłowca.

3. Interwencje - są to krótkotrwałe działania ratownicze bez konieczności organizowania transportu poszkodowanego. Np.; realizowane na stokach narciarskich, na szlaku, w schronisku, poszukiwania telefoniczne, itp.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 11, 2005 12:09 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11090
Lokalizacja: Poznań
Sfera marzeń:
Tak, każda akcja ratownicza powinna być płatna. Jedynie świadomość konsekwencji finansowych może zmniejszyć poziom bezmyślności i głupoty w górach. Ale wprowadzenie odpłatności należy najpierw poprzedzić wprowadzeniem w miarę tanich ubezpieczeń górskich. Tylko, że w naszym kraju nie ma żadnej ubezpieczalni, która oferuje dobre i za rozsądne pieniądze ubezpieczenie górskie. Pozostaje chyba tylko austriackie oaev.

Rzeczywistość:
Aby wprowadzić opłaty za akcje ratunkowe należy wcześniej zmienić konstytucje. Więc teraz ta cześć nieodpowiedzialnych i głupich turystów jest ratowana bez żadnych finansowych konsekwencji przez ratowników, którzy muszą przez nich narażać swoje życie.

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 11, 2005 3:46 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N paź 23, 2005 9:18 pm
Posty: 2111
Masz rację Tomku. Właśnie tego brakuje, jakiś przepisów w konstytucji które precyzowałyby to zagadnienie :idea: wtedy byłby sens takiego ubezpieczenia, a nie że jest 50 firm ubezpieczeniowych, każda ubezpiecza w innym zakresie, jedna bierze odpowiedzialność, druga nie, a ceny diametralnie różnią się :? Dresik trochę mi rozjaśniłeś sytuację :twisted: thx


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 11, 2005 9:46 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
Ja bym się pisał na drugą odpowiedź lecz zorganizował bym to tak, że z założenia każda akcja jest płatna, a jeśli ktoś porządnie umotywuje - może zostać z niej zwolniony.

Tomku - bardzo ważna sprawa którą poruszyłeś to ubezpieczenie - nie ma w Polsce nic konkretnego a w takim przypadku o którym piszę powinno być. Mało którego turystę stać w Polsce przy naszych zarobkach na spłacenie akcji przy użyciu helikoptera.
Innym rozwiązaniem - takim półśrodkiem - mogłaby być dodatkowa opłata do biletu wstąpu która byłaby przekazana na TOPR - z tym, że spowodowałoby to wiele sytuacji w których wezwanie TOPR-u byłoby oczywistym nadużyciem w stylu: "mam kwitek, mogę dzwonić".
Z drugiej strony teraz można dzwonić i bez kwitka.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 11, 2005 9:59 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11090
Lokalizacja: Poznań
Mogłoby być np. tak, że w cenie biletu były by koszty ubezpieczenia a turysta posiadający swoje ubezpieczenie kupowałby tańszy bilet. To trochę skomplikowałoby sprzedaż, ale chyba nie aż tak bardzo.
Jeśli chodzi o nieuzasadnione wezwania to nie wiem czy jest ich sporo. Raczej się o tym nie słyszy. Czy ilość takich wezwań by wzrosła? Nie wiem. To by można było też jakoś załatwić. Choćby opłata za nieuzasadnione wezwania (w służbie zdrowia się to co prawda nie sprawdziło :wink: )


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 11, 2005 10:25 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 19, 2005 1:17 pm
Posty: 342
Lokalizacja: Slowacja - Spišské Podhradie
Przypominam, ze na Slowacji nie bedzie placic za pomoc kazdy, tylko niekarni turisci. To znaczy jak ktos przekroczy prawo o gorskim pogotowiu (zákon o horskej službe), np. ktos zejdzie ze szlaku albo wejdzie gdzies, gdzie byl zakaz wejscia, bedzie placic wszystkie koszty za pomoc.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 11, 2005 10:28 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11090
Lokalizacja: Poznań
Janek ale podobno od przyszłego roku wszystkie akcje będą płatne więc będzie się trzeba ubezpieczyć.
http://www.turystyka-gorska.pl//forum// ... s%B3owacja


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 11, 2005 10:37 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 19, 2005 1:17 pm
Posty: 342
Lokalizacja: Slowacja - Spišské Podhradie
To teraz naprawde nie wiem, co mam o tym myslec, bo wlasnie czytalem na www stronie Gorskiego pogotowia, ze to czy bedzie turysta placic czy nie, zalezy od tego, czy przekroczy prawo o gorskim pogotowiu albo przepisy TANAP-u.
Czytalem jeszcze jeden artykul w gazecie, gdzie mowil szef Gorskiego pogotowia w Slowackim Raju, ze nie bedzie placic kazdy! Ale bedzie tak jak pisalem..

Moze zrozumiece: http://www.cassovia.sk/korzar/archiv/clanok.php3?sub=15.1.2003/693S


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 11, 2005 10:41 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11090
Lokalizacja: Poznań
W przyszłym roku się okaże jak będzie na prawdę.

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 11, 2005 10:55 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 19, 2005 1:17 pm
Posty: 342
Lokalizacja: Slowacja - Spišské Podhradie
No tak, wlasnie czytam nowele prawa o gorskim pogotowiu, i jest prawda, ze bedzie placic kazdy bez wzgledu na to, czy ktos naruszil przepisy czy nie. To chyba na www stronie maja stare informacje :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 12, 2005 8:26 am 
Weteran
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 09, 2005 8:45 am
Posty: 133
Lokalizacja: Tarnów
moim zdaniem powinno być płatne ubezpieczenie i każda akcja TOPRu powinna być z niego pokrywana. Zasada prosta - idziesz w góry, wykupujesz ubezpieczenie. Oczywiście ceny zróżnicowane - ktoś ktos chodzi np tylko do schronisk płaci tyle, ktoś kto chodzi w wysokie płaci tyle, ludzie którzy się wspinają płacą tyle. Jeśli nie masz ubezpieczenia, a miałeś pecha i musiał interweniować TOPR to płacisz z własnej kieszeni. Proste i logiczne. Gdyby kilka osób zabuliło to reszta turystów choćby ze strachu zaczęłaby korzystać z płatnych ubezpieczeń.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 12, 2005 1:49 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
Opcja 1 - zdecydowanie. Za usługi się PŁACI! To jedyny sposób na zmuszenie do myślenia o konsekwencjach własnego postępowania.

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 12, 2005 4:44 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr lut 16, 2005 8:51 am
Posty: 2378
Lokalizacja: Nowy Sącz
ale przeciez nie wszystkie wypadki zdarzaja sie przez glupote. czasami jest to poprostu zbieg nieszczesliwych wydarzen. jest ubezpieczenie - ok ale ciekawe ile takie ubezpieczenie bedzie kosztowac...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 12, 2005 6:09 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): So lip 23, 2005 6:00 pm
Posty: 1495
Lokalizacja: z domu
zolffik napisał(a):
ciekawe ile takie ubezpieczenie bedzie kosztowac...

To powinno byc latwe do obliczenia dla administracji parku - podzielic koszta operacji TOPR przez ilosc ludzi kupujacych bilety. Powinny byc grosze.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt gru 13, 2005 7:38 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
hwyhobo napisał(a):
zolffik napisał(a):
ciekawe ile takie ubezpieczenie bedzie kosztowac...

To powinno byc latwe do obliczenia dla administracji parku - podzielic koszta operacji TOPR przez ilosc ludzi kupujacych bilety. Powinny byc grosze.


Ale nawet te grosze mogą być dla wielu za duże :? Po prostu zwykła, ludzka mentalność - co? ja mam płacić , za co? Niech TOPR mnie ściąga, płacą im :!:

Ja osobiście jestem za takimi opłatami. Albo w cenie biletu, lub oddzielnie, wykupione na własną ręke.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr gru 14, 2005 10:53 pm 
Swój

Dołączył(a): Śr gru 14, 2005 11:55 am
Posty: 56
Lokalizacja: z gór okrytych przez lód
Zagłosowałem na opcję numer 2. Uważam że akcje spowodowane głupotą ludzką i olewaniem przepisów i zakazów powinny być jak najbardziej płatne. Jednak w przypadku zdarzenia losowego (upadek, załamania pogody itp.) powinno się liczyć na bezpłatną pomoc.

_________________
Sportowy tryb życia


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr gru 14, 2005 11:03 pm 
Z tego co wiem, to rozszerzona wersja ubezpieczenia, obejmująca tak zwane sporty wysokiego ryzyka, jest niewiele droższa od wersji podstawowej (mam na myśli ubezpieczenie studenckie). Świetnym rozwiązaniem jest karta Euro26Sport, której koszt jest 20 zł wyższy od ubezpieczenia zwykłego, a załatwia wszelkie problemy związane z uszczerbkiem na zdrowiu (minimalizuje je) spowodowanym również wypadkami w górach.

Jestem za tym, by każdy we własnym zakresie starał się o odpowiednie ubezpieczenie pokrywające ewentualne koszty akcji ratunkowych w górach, jak i leczenia.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr gru 14, 2005 11:19 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
Martuś napisał(a):
Euro26Sport

Ale trzeba mieć <26 :( a jak wiesz mnie to już (dawno) nie dotyczy, dlatego wolę to, co w podpisie.
ps. a legitka klubu górskiego ze zdjęciem też może się przydać :wink:

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz gru 22, 2005 10:48 am 
http://www.nowiny.z-ne.pl/news.php?id=16210

Niech służy naszym wspaniałym Toprowcom jak najdłużej :wink:


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz gru 22, 2005 12:38 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 05, 2005 9:12 am
Posty: 6269
Lokalizacja: Warszawa/Skierniewice
Jestem za drugim przypadkiem.Zgodze sie yu z wiekszoscia.
Co do ubezpieczen to mysle ze powino byc ono obowiazkowe wtedy byl byl w pewien sposob spokoj, mozna wszystko rozlozyc w kosztac biletow wstepow i odpowiednio mniej za nie placic..

Pozdrawiam !

_________________
Pozdrawiam
Jacek
Obrazek

___________
..Umiem być ciszą, Kończę się w twoim śnie, Ostatnie echo jest ciszą to miejsce gdzie kończy się twoje spojrzenie..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz gru 22, 2005 12:51 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 07, 2005 1:40 pm
Posty: 689
Lokalizacja: 604 km do Tatr
chyba wiecej... 8) wg mie i tak są drogie dosyć...

ja tez za drugą raczej, no chyba że TOPR byłby jednak odpowiednio finansowany lub sponsorowany (jak armia...) to wtedy - zeby nie było kłotni o interpretacje co jest "złamaniem przepisów" - za darmo

a ubezpieczenia - na życzenie

_________________
szukam damskich butów 5.10 - jakby komuś wpadły w oko, proszę o znak-sygnał :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz gru 22, 2005 8:14 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
Jak na życzenie to po co? Wyjdzie jak po powodzi - kto się ubezpieczył dostał odszkodowanie, a komu się nie chciało to złożyliśmy się wszyscy.
Czy wy nie rozumiecie, że nie ma nic za darmo? Jak jest za darmo, to wszyscy się składamy na jednego "orła" który umyślał sobie wejść w butkach z supermarketu na Rysy w styczniu...

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL