Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 16, 2024 10:12 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: N sie 29, 2010 12:40 am 
Swój

Dołączył(a): N sie 29, 2010 12:22 am
Posty: 32
Witam! Jestem nowy na forum i nowy w tematach dotyczących Tatr ;) Byłem w nich trzykrotnie, w tym dwukrotnie w ciągu ostatnich 40 dni i złapałem tego bakcyla :D

Mam też do was kilka pytań, zaczynając może od strony polskiej... Chodzi o to, że zbieram opinie o kilku trasach na które mam zamiar się wybrać, a wolałbym być wcześniej ostrzeżony przed ewentualnymi trudnościami.

Dlatego chciałbym zrobić mały sondaż - jak oceniacie poniższe trasy w polskich Tatrach w skali od 0 do 5 jeśli chodzi o trudność dotyczącą tamtejszych ekspozycji i stromizn. Byłbym wdzięczny za wszelkie zachęty lub porady aby się tam nie wybierać ;) Nie mam kompletnie żadnego doświadczenia z łańcuchami i wolałbym unikać tras tak ubezpieczonych (chyba, że są mimo wszystko dośc proste, jak na Giewoncie).

A to lista:

a) Krzyżne z Hali Gąsienicowej
b) Kozi Wierch od D5SP
c) Zadni Granat od Hali Gąsienicowej (kombinacja 4 szlaków)
d) Bystra
e) Starorobociański Wierch
f) Świnica (od Kasprowego)
g) Szpiglasowy Wierch

Z góry wielkie dzięki za wszelkie opinie ;) Oczywiście biorę pod uwagę że niektóre odczucia dot. trudności są mocno subiektywne, ale mimo wszystko spróbujcie :) Osobiście póki co chyba jednak Krzyżne z w/w tras byłoby najgorsze dla mało doświadczonego "taternika", ale może mnie ktoś zmylił...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sie 29, 2010 6:27 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt sie 10, 2010 5:25 am
Posty: 2120
Lokalizacja: Poznań
Witam witam, tak na początek i przyszłość, to jest już do tego przyklejony 260 obecnie stronicowy temat na górze ;)

Fajnie gdybyś coś o sobie napisał, bo jest różnica między studentem AWF-u a panem po 50 ze sporym nadmiarem z przodu, ale jeśli się faktycznie zaraziłeś Tatrami, masz choćby przeciętną kondycję, zapał i rozwagi nieco, to na każdym znakowanym szlaku powinieneś sobie poradzić ;)

Co do łańcuchów nie zawsze ułatwiają ale ogólne założenie jest takie, że mają pomagać w przejściu, dawać większe poczucie bezpieczeństwa i nie ma się co ich bać, a wręcz ucieszyć, bo to zawsze większa frajda (przynajmniej dla mnie).

A trasy... najlepiej przejść sukcesywnie osobiście, ale ok.

a) powchodzić trzeba ale bez trudności, ekspozycji, za to widok po wejściu bezcenny (i na pewno nie jest najgorsze, ktoś Cię bardzo zmylił ;) )
b) tu się trzeba bardziej nawchodzić, sporo do pokonania w pionie ale również bez trudności i przepaści, niewesoło przy pełnym słońcu, bo stok całkiem odkryty, ale za to najprostsza droga na najwyższy w pełni polski szczyt
c) jeśli to wycieczka tylko na Granaty, to polecałbym dostać się przez Kozią Dolinkę niebieskim, żółtym i na końcu zielonym szlakiem, wkurzający z lekka ten ostatni etap, bo mozolnie pod górę i po kruchym terenie, ale również bez trudności i ekspozycji. I żeby urozmaicić, przejść się kawałek Orlą Percią po wszystkich Granatach. Teoretycznie to najłatwiejsza część Orlej ale wiadomo, że na takiej wysokości trzeba być czujnym, zwłaszcza przy zejściu z Pośredniego. I zejście ze Skrajnego zółtym szlakiem do Czarnego Stawu. Na pierwszy raz w tych rejonach akurat.
d) nie wolno od naszej strony :P ale jak już Cię podkusi, to również bez problemów, ścieżka łatwa tyle, że najpierw tam trzeba się dostać, a to kawałek od granicy TPN-u
e) patrz wyżej, tyle że legalnie
f) ciągną tam małe dzieciaki, więc i większe wejdą ;) tam już uświadczysz łańcuchy ale jak wspomniałem nie ma się czego bać, zdrowy rozsądek, brak prognoz burzowych i jazda. Miło to połączyć z zejsciem przez Zawrat do DPSP (łatwo) lub do Murowańca (trudniej, łańcuchy ale i tak bez przesady).
g) od strony DPSP masz trochę łańcuchów przy końcu podejścia na przełęcz, o tej porze roku bez śniegu to żaden problem, wskoczyć na szczyt i spokojnie do Moka, trasa na pewno warta przejścia

W ocenianie nie chce się bawić, bo to ciężka sprawa, Świnica mogłaby ze 3 maksymalnie dostać, ale nie wiem jaki punkt odniesienia przyjąć :P


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sie 29, 2010 7:44 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 18, 2009 3:07 pm
Posty: 1641
Lokalizacja: MARCIN NH Kraków
Auralis napisał(a):
Świnica mogłaby ze 3 maksymalnie dostać,



W porównaniu z pozostałymi 'opcjami' , Świnica jest czymś zdecydowanie trudniejszym. Dlatego jeśli któraś propozycja ma dostać '5' to właśnie ta.


W razie dalszych pytań proponuje się skierować do tej zakładki:
http://forum.turystyka-gorska.pl/viewtopic.php?t=4020


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sie 29, 2010 8:41 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt sie 10, 2010 5:25 am
Posty: 2120
Lokalizacja: Poznań
Explorer napisał(a):
W porównaniu z pozostałymi 'opcjami' , Świnica jest czymś zdecydowanie trudniejszym. Dlatego jeśli któraś propozycja ma dostać '5' to właśnie ta.


Dlatego nie chciałem oceniać, można to odnieść do wszystkich szlaków ale i tylko do tych wybranych, jeśli tak to jak najbardziej się zgadzam ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sie 29, 2010 9:14 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11090
Lokalizacja: Poznań
Cytuj:
W razie dalszych pytań proponuje się skierować do tej zakładki:

Nie zakładaj nowego wątku tylko zadawaj takie pytania w odpowiednim temacie linkowanym wyżej.

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 27 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL