Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Pn cze 24, 2024 1:26 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: N cze 19, 2011 4:52 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 04, 2009 5:33 pm
Posty: 1009
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Czy ktoś dysponuje wiedzą jaka jest nazwa , ile ich jest i czy w ogóle istnieją ?? Z tym pierwszym może przesadziłem ,bo prawo do nazwy ma tylko zdobywca ( chyba :) ) ale ktoś wie cokolwiek na ich temat :?: Tematu nie było gdyby ktoś pytał :D

_________________
https://plus.google.com/105991526101585050980


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N cze 19, 2011 4:57 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 23, 2011 5:14 pm
Posty: 379
Lokalizacja: Kraków
Może nie jestem ekspertem od topografii Tatr ale szczerze wątpię żeby były jakieś nienazwane a w szczególności niezdobyte szczyty.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N cze 19, 2011 5:00 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): So maja 21, 2011 10:07 pm
Posty: 195
Lokalizacja: Warszawa
Zdobyte to wszystkie. Nie nazwane może są, bo są ludzie, którzy dzikimi szlakami wchodzą, a nieraz błądzą...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N cze 19, 2011 5:05 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 04, 2009 5:33 pm
Posty: 1009
Lokalizacja: Bielsko-Biała
kuznia napisał(a):
Nie nazwane może są, bo są ludzie, którzy dzikimi szlakami wchodzą, a nieraz błądzą...
czyli nie ma pewności że je zdobyli , może inaczej, nigdzie nie odnotowali że je zdobyli

_________________
https://plus.google.com/105991526101585050980


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N cze 19, 2011 5:05 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): So maja 21, 2011 3:37 pm
Posty: 1316
Lokalizacja: York/Andrychow, Beskid Maly
nie ma juz niezdobytych szczytow w Tatrach :cry:
na wszystkich juz byl uzytkownik raffi79 w ubiegly weekend
przed nim byli tam takze turysci z Atlantydy uzywajacy techniki antygrawitacji :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N cze 19, 2011 5:33 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 04, 2009 5:33 pm
Posty: 1009
Lokalizacja: Bielsko-Biała
To teraz czekamy na pierwszy tom rafffiego79 pt. "Ostatnie szczyty tatrzańskie" :?: :D

_________________
https://plus.google.com/105991526101585050980


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N cze 19, 2011 7:18 pm 
Nowy

Dołączył(a): So cze 18, 2011 3:28 pm
Posty: 9
W Himalajach to by się coś znalazło ;) ale w Tatrach? nie sądzę :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N cze 19, 2011 7:23 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11092
Lokalizacja: Poznań
Wszystko zależy jaka jest definicja szczytu. Jeżeli taka geograficzna, że to najwyższy punkt wypukłej formy terenu: góry, grani, wzgórza to mało prawdopodobne aby w Tatrach był jakiś szczyt na którym nie był człowiek.
Może jakaś mała turnica czy igła skalna już wcześniej. Ale zapewne większość z nich, choćby i tak nikt na nich nie był może mieć nazwy np. nadane przez Cywińskiego.
Na większości wybitniejszych turni czy iglic zapewne ktoś już też kiedyś był.

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N cze 19, 2011 8:09 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
mobiline napisał(a):
bo prawo do nazwy ma tylko zdobywca ( chyba ) ale ktoś wie cokolwiek na ich tema



Postaram się uzyskać takie informacje. Ale nie będzie to szybko.

Możliwe że są szczyty które nie maja nazwy, jest kilka przełęczy nie nazwanych w Tatrach Zachodnich.
Tak jak pisał tomek.l obecnie Włodek jako największy znawca topografii Tatr oraz jego młodszy następca że tak powiem Grzegorz bardzo szczegółowo zajmują się topografią Tatr. P.Włodek nadaje nowe nazwy które dopiero wchodzą to świata topografii tatrzańskiej.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Ostatnio edytowano Wt cze 21, 2011 8:27 pm przez raffi79., łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn cze 20, 2011 10:50 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 05, 2005 9:12 am
Posty: 6269
Lokalizacja: Warszawa/Skierniewice
raffi79. napisał(a):
Grzegorz

Masz na myśli gf ?

_________________
Pozdrawiam
Jacek
Obrazek

___________
..Umiem być ciszą, Kończę się w twoim śnie, Ostatnie echo jest ciszą to miejsce gdzie kończy się twoje spojrzenie..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn cze 20, 2011 11:46 am 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Jacek napisał(a):
Masz na myśli gf




:thumright:

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn cze 20, 2011 2:44 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 05, 2005 9:12 am
Posty: 6269
Lokalizacja: Warszawa/Skierniewice
raffi79. napisał(a):
Jacek napisał(a):
Masz na myśli gf




:thumright:


Dawno go nie widziałem..

_________________
Pozdrawiam
Jacek
Obrazek

___________
..Umiem być ciszą, Kończę się w twoim śnie, Ostatnie echo jest ciszą to miejsce gdzie kończy się twoje spojrzenie..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt cze 21, 2011 11:05 pm 
Weteran

Dołączył(a): Śr lis 01, 2006 8:53 pm
Posty: 123
mobiline napisał(a):
Czy ktoś dysponuje wiedzą jaka jest nazwa , ile ich jest i czy w ogóle istnieją ??


Nazw podać nie mogę, a tak naprawdę to nie chcę, bo nie jest to wiedza ogólnodostępna i mi jej żal. Istnieć, istnieją. Nienazwanych i niezdobytych jest mało, choć ze względów oczywistych nie wiadomo ile, nazwanych i niezdobytych jest jeszcze mniej, nienazwanych i zdobytych za to bardzo dużo.

mobiline napisał(a):
Z tym pierwszym może przesadziłem ,bo prawo do nazwy ma tylko zdobywca


Ogólnie masz rację. Problem w tym, że jest etap między odnalezieniem problemu (danego szczytu, turniczki, iglicy), a jego zdobyciem. Czasem trwa to latami, a wtedy nazwa pochodzi od pierwszego odkrywcy, a potem jest tylko potwierdzana przez zdobywcę, albo też zmieniana.

Kabonos napisał(a):
Może nie jestem ekspertem od topografii Tatr ale szczerze wątpię żeby były jakieś nienazwane a w szczególności niezdobyte szczyty.


Cały problem tkwi w definicjach. Co to jest szczyt? Czy iglica jest szczytem? Czy wszystko co jest wypukłe jest szczytem? Jeśli nie, to od jakiego MDW zaczynamy mówić o szczytach? Ogólnie wiem jedno w Tatrach jest mnóstwo nienazwanych turniczek o MDW na poziomie 10 metrów. Większość z nich jest nienazwana, ale prawdopodobnie zdobyta ze względu na proste wejście. Są jednak takie, które są nienazwane i niezdobyte po dzień dzisiejszy. Dla przykładu znam takie w Tatrach Bielskich, czy w Dolinie Kościeliskiej. Znam też turnie, które są nazwane i niezdobyte - choćby w Dolinie Białki, czy w masywie Kominiarskiego Wierchu.

tomek.l napisał(a):
Na większości wybitniejszych turni czy iglic zapewne ktoś już też kiedyś był.


Na większości tak, ale nie na wszystkich, bo jest trochę o których praktycznie nikt nie wie. Zresztą napisałeś wybitniejszych, a to miara mało precyzyjna. Na pewnym poziomie odcięcia (np. szczyty o MDW > 20m) zapewne już wszystkie turnie zostały zdobyte (bardzo mało prawdopodobne jest ukrycie się po dzień dzisiejszy przed wzrokiem ludzkości turni większych).

Pozdrawiam
gf


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 22, 2011 5:19 am 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Więc Grzesiu odpisał dokładnie :mrgreen:

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 22, 2011 1:55 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr sty 20, 2010 3:38 pm
Posty: 1827
Lokalizacja: Wolne Miasto Nowa Huta
gf napisał(a):
Nazw podać nie mogę, a tak naprawdę to nie chcę, bo nie jest to wiedza ogólnodostępna i mi jej żal. Istnieć, istnieją.


Grzegorzu wyjaśnij prosze dlaczego nie jest to wiedza ogólnodostępna ? Tatry są prywatne ? Czy poprostu roszczycie sobie prawo z całą grupą przewodnicką do tego pierwszego vystupu ? No i te nazwy... Tajemnica państwowa ? Na tekach pewnie przybita pieczęć "ściśle tajne/wejść mogą tylko przewodnicy".


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 22, 2011 1:58 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
No bo pewnie istnieje ryzyko, że masy czerpakopodobnych rzucą się na podboje ...
:?

_________________
Obrazek TG


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 22, 2011 2:04 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr sty 20, 2010 3:38 pm
Posty: 1827
Lokalizacja: Wolne Miasto Nowa Huta
Sądze Gustawie że 99% turystów nie będzie wiedziało gdzie ów szczyty są. Ale poczekajmy na odpowiedź specjalisty.

Rafii przypomnij koledze żeby odwiedził ten temat i udzielił mi odpowiedzi.

_________________
Moje Tatry

Życie jest piękne. To ludzie są pojebani.

"Słabe stopnie są jak puszczalska dziewczyna. Jak im zaufasz to ci dadzą, a jak nie, to będą częściej zdradzały." - Mechanior


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 22, 2011 2:24 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
Ja się o te 99% zupełnie nie martwię. To ten 1% jest najgorszy ...
:lol:
:wink:
No ale poczekajmy na gf.

_________________
Obrazek TG


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 22, 2011 3:27 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Lukasz_ napisał(a):
Grzegorzu wyjaśnij prosze dlaczego nie jest to wiedza ogólnodostępna



Oj Łukasz... przecież dobrze wiesz że osoba która wchodzi pierwszy raz na szczyt wpisuje się w historię "pierwszego wejścia" jeśli nie ma nazwy to i do nazwania tego szczytu.
Naprawdę trzeba poświęcić czasu w topografii Tatr aby uzyskać pewne informacje.
Nowe formacje skalne o których mało się mówi a są już wpisane w topografię Tatr
* Miedziana Pała, 6/10/1991 - WC i A. Skłodowski
* Opalona Turniczka, 13/06/2000 - WC
* Orzeł w Miedzianem, 23/06/2000 - WC
* Czerwona Turniczka, 25/05/2001 - WC
* Opalony Ząb, 29/06/2001 - J. Krzysztof
* Płytowa Turnia, 6/07/2001 - J. Krzysztof i T. Michalik
* Miedziana Turniczka, 5/06/2003 - WC
* Roztocki Mnich, 4/11/2003, WC


:mrgreen:

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 22, 2011 3:50 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): So maja 21, 2011 3:37 pm
Posty: 1316
Lokalizacja: York/Andrychow, Beskid Maly
Panowie, okres zdobywania szczytow w Tatrach zakonczyl sie w roku 1905 wejsciem na Zabiego Konia przez Katherine Bröske i Simona Häberleina
pozniejsze wejscia na pozostale turniczki i coraz mniejsze formacje skalne sluzyly juz tylko zaspokojeniu ego wspinaczy, ktorzy urodzili sie za pozno, aby wziasc udzial w podboju Tatr
nikogo (oprocz garstki nawiedzonych zwolennikow rozkladania Tatr na 10 metrowe skalki i nadawania im dziwnych nazw) nie obchodza juz te turniczki i pipanty
no chyba ze zakopianskich przewodnikow i toprowcow, ktore to srodowisko znane jest z zacofania i XIXwiecznego konserwatyzmu (sorry Raffi, ale taka jest moja opinia), zeby mogli sie pochwalic pierwszym wejsciem na Miedziana Pale czy inna smieszna turniczke o MDW osiem i pol metra


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 22, 2011 3:53 pm 
Weteran

Dołączył(a): Śr lis 01, 2006 8:53 pm
Posty: 123
Lukasz_ napisał(a):
Grzegorzu wyjaśnij prosze dlaczego nie jest to wiedza ogólnodostępna?


Nie jest ogólnodostępna, bo jej nikt nie upublicznił. Czemu jej nikt nie upublicznił? Zapytaj tych co tego nie zrobili. Ja mogę odpowiadać tylko i wyłącznie za siebie, co niniejszym zamierzam uczynić. Spędziłem w Tatrach niemal tysiąc dni życia. W tym czasie odkryłem mnóstwo rzeczy, których nie znajdziesz na kartach żadnej literatury. Czy mam obowiązek całemu światu opowiadać co znalazłem, odkryłem, zobaczyłem? Czy zostawianie tej wiedzy dla siebie jest czymś złym? Mam publiczny obowiązek się spowiadać co i kiedy odkryłem? Chyba lekko przesadziłeś.

Lukasz_ napisał(a):
Tatry są prywatne?


Po pierwsze, żenujące.

Lukasz_ napisał(a):
Czy poprostu roszczycie sobie prawo z całą grupą przewodnicką do tego pierwszego vystupu?


Po drugie, żenujące. Nie mieszaj mojej osoby z jakąkolwiek grupą osób bardziej lub mniej zorganizowaną.

Lukasz_ napisał(a):
No i te nazwy... Tajemnica państwowa ? Na tekach pewnie przybita pieczęć "ściśle tajne/wejść mogą tylko przewodnicy".


Po trzecie, żenujące.

PS. Jeszcze mi się nie zdarzyła sytuacja taka jak w tym wątku. Odpowiadam z dobrej nieprzymuszonej woli na postawione pytanie, a ktoś kto się totalnie nie orientuje w temacie atakuje mnie i oskarża o jakiś wyimaginowany spisek. Paranoja.

gf


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 22, 2011 4:08 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Chariot napisał(a):
Panowie, okres zdobywania szczytow w Tatrach zakonczyl sie w roku 1905 wejsciem na Zabiego Konia przez Katherine Bröske i Simona Häberleina
pozniejsze wejscia na pozostale turniczki i coraz mniejsze formacje skalne sluzyly juz tylko zaspokojeniu ego wspinaczy, ktorzy urodzili sie za pozno, aby wziasc udzial w podboju Tatr
nikogo (oprocz garstki nawiedzonych zwolennikow rozkladania Tatr na 10 metrowe skalki i nadawania im dziwnych nazw) nie obchodza juz te turniczki i pipanty
no chyba ze zakopianskich przewodnikow i toprowcow, ktore to srodowisko znane jest z zacofania i XIXwiecznego konserwatyzmu (sorry Raffi, ale taka jest moja opinia), zeby mogli sie pochwalic pierwszym wejsciem na Miedziana Pale czy inna smieszna turniczke o MDW osiem i pol metra



Wg mnie jesteś w błędzie. Czy ważne jest aby MDW miał 101m czy 10m świadczy to o zdobywaniu nowych informacji nie tylko topograficznych ale też przyrodniczych. Rok 2004 odkryto jaskinię Cień Księżyca najdłuższą obecnie w całych Tatrach ile lat 10-20 -100 lat ludzie wchodzi w Tatry i nikt nie przypuszczał że w tym rejonie może być jaskinia.
Nikt nie każe Ci rozpoznawać turniczek ale zerknij na Tatry Zachodnie ile jest przełęczy co nie mają nazwy.
Wg mnie bardzo dobrze że Włodek czy Grzesiek pracują nad topografią Tatr i wprowadzają zmiany.
Czemu uważasz przewodników i TOPR za zacofanych ? Bo nie rozumie tego. Bo coś nowego wchodzi lub ma uaktualnienie i trzeba się czegoś więcej nauczyć niż tylko standardowe szczyty znane od 100lat.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Ostatnio edytowano Śr cze 22, 2011 4:38 pm przez raffi79., łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 22, 2011 4:15 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 18, 2009 3:07 pm
Posty: 1641
Lokalizacja: MARCIN NH Kraków
raffi79. napisał(a):
Rok 2004 odkryto jaskinię Cień Księżyca najdłuższą obecnie w całych Tatrach



można prosić o jakieś konkretne źródło (o naukowe pewnie będzie jeszcze ciężko, ale chociaż jakiś artykuł we w miarę szanowanym piśmie) ?

przyda mi się, wiesz do czego :)

_________________
prawdziwe życie to górska przygoda


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 22, 2011 4:35 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Explorer napisał(a):
można prosić o jakieś konkretne źródło



http://www.k2studio.sk/?cube=text&c=144

http://www.sss.sk/s.php?t=1&m=201&id=196

Cień Księżyca, Jaskinia w Horwackim Wierchu (słow. Mesačný tieň) – jaskinia w słowackich Tatrach Wysokich, w masywie Szerokiej Jaworzyńskiej (Široká). Jest to w chwili obecnej najdłuższa znana jaskinia całych Tatr[1]. Jej otwór znajduje się na wysokości 1767 m n.p.m. w górnej części Doliny Spismichałowej (Spišmichalova dolina), na południowo-zachodnim zboczu Horwackiego Wierchu (Horvátov vrch)[2].

Niepozorny, zarośnięty trawą otwór wejściowy o rozmiarach 1 × 0,5 m[3] odkryli 26 czerwca 2004 roku Igor Pap i Branislav Šmída ze Speleoklubu Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie. Po pokonaniu początkowego 4-metrowego ciasnego komina, dotarli do 25-metrowej studni, na której dnie panował wyraźny przewiew powietrza, świadczący o istnieniu dalszych partii jaskini. Kolejne wyprawy doprowadziły do odkrycia i pokonania systemu zacisków prowadzących na głębokość 52 metrów, gdzie w labiryncie wielkich bloków udało się znaleźć dalszą drogę w głąb jaskini. Do końca września 2004 roku odkryto około 2,5 km korytarzy[4].

Ekspedycje do jaskini w kolejnych latach doprowadziły do zejścia na głębokość 441 m do syfonu "Medúzka", a po jego pokonaniu do osiągnięcia -451 m (jest to aktualna głębokość Cienia Księżyca). Równocześnie odkrywano rozległy labirynt podziemnych sal, korytarzy, studni i meandrów, zwiększając długość poznanych ciągów systemu do 24,1 km (stan na styczeń 2010)[1]. Tym samym jaskinia awansowała na pierwsze miejsce w rankingu najdłuższych tatrzańskich jaskiń, przewyższając pod tym względem system Jaskini Wielkiej Śnieżnej. Jest to równocześnie druga pod względem głębokości (po systemie Hipmanových jaskýň w Niżnych Tatrach) oraz długości (po systemie Jaskiń Demianowskich w Niżnych Tatrach) jaskinia Słowacji. Jej eksploracja jest jeszcze daleka od zakończenia. Speleolodzy szukają też potencjalnych innych otworów jaskini na powierzchni[5].

W Cieniu Księżyca panuje stale niska temperatura (3-4 °C) i blisko 100% wilgotność względna. Jaskinia pozbawiona jest szaty naciekowej[6]. Niektóre partie są bardzo obszerne: sale osiągają wymiary 80 × 40 m i wysokość 15-20 m (sala "Tatra Open"), studnie głębokość ponad 100 m ("Mesačná stvora")[4], a meandry utworzone przez płynące tam niegdyś podziemne rzeki – w przekroju do 4 × 10 m[7].

Jaskinia powstawała w okresach międzylodowcowych (interglacjałach) wskutek działania wód pochodzących z topiących się lodowców i pól firnowych[4]. Procesy kształtujące jaskinię zachodzą również współcześnie. Pod wpływem grawitacji i wstrząsów sejsmicznych w niektórych miejscach co jakiś czas od stropu odpadają bloki skalne. Na przełomie 2009/2010 spory obryw (ok. 100 m³) zdewastował obóz speleologów na głębokości 260 metrów, niszcząc trzy z czterech pozostawionych tam namiotów[1].

Odkrywcy jaskini nadali jej poetycką nazwę Cień Księżyca. Według niektórych znawców Tatr, np. Józefa Nyki, jest ona niezgodna z tradycjami nazewnictwa tatrzańskiego, stosują więc zamiast niej nazwę "Jaskinia w Horwackim Wierchu" tyle z Wikipedia.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Ostatnio edytowano Śr cze 22, 2011 5:14 pm przez raffi79., łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 22, 2011 4:53 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): So maja 21, 2011 3:37 pm
Posty: 1316
Lokalizacja: York/Andrychow, Beskid Maly
raffi79. napisał(a):
Rok 2004 odkryto jaskinię Cień Księżyca najdłuższą obecnie w całych Tatrach ile lat 10-20 -100 lat ludzi wchodzi w Tatry i nikt nie przypuszczał że w tym rejonie może być jaskinia.
no, tu mnie zaskoczyles. nie wiedzialem tego. to akurat odkrycie tej jaskini jest na plus ludzi typu 'wejdzmy wszedzie i nadajmy temu nazwe'
raffi79. napisał(a):
Nikt nie każe Ci rozpoznawać turniczek ale zerknij na Tatry Zachodnie ile jest przełęczy co nie mają nazwy.

moze to dobrze, ze nie maja nazwy, czy wszystkiemu trzeba nadac nazwe, wiecej romantyzmu i tajemnicy niech pozostanie
po drugie po co wam kaza sie uczyc nazw tych najmniejszych turniczek i pipantow?
klientow to nie interesuje, czy oprowadzales kiedys kogos, kto by sie dopytywal o te wszystkie turniczki?
dlatego wam kaza sie uczyc tych wszystkich setek nazw niepotrzebnych nikomu, zeby jak najwieksza czesc z was oblac na egzaminie, kiedy sie pomylicie, zeby dla nich bylo wiecej pracy
Raffi, pamietaj, mieszkasz w kraju zwanym Polska
raffi79. napisał(a):
Czemu uważasz przewodników i TOPR za zacofanych

korzystalem z uslug przewodnikow IVBV w Tatrach (ktorzy sa jednoczesnie TOPR-owcami)
traktowanie przez nich klientow jest po prostu skandaliczne, nie bede tu wchodzil w szczegoly, po prostu calkiem sie zrazilem do tych ludzi
kilkuletnie sledzenie internetu w tematach Tatr i przewodnikow tez ma wplyw na moja negatywna opinie o tej grupie zawodowej
juz nawet nie chce sie wypowiadac o wyczynach przewodnikow slowackich typu rekoczyny na Wysokiej, czy zrzucanie kamieni na polskich turystow idacych nizej bez przewodnika na Gerlachu, zeby ich zmusic do wycofania sie ze szlaku


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 22, 2011 4:58 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
Turjanik to ekstremum.

Są też normalni i fajni przewodnicy, co oczywiście nie zmienia faktu, że Słowacy mają chory monopol na Gerlacha. :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 22, 2011 5:05 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
raffi79. napisał(a):
Cień Księżyca, Jaskinia w Horwackim Wierchu

Sam siebie cytujesz ?
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedysta:Rafik_k
:wink:

_________________
Obrazek TG


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 22, 2011 5:11 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Chariot napisał(a):
dlatego wam kaza sie uczyc tych wszystkich setek nazw niepotrzebnych nikomu, zeby jak najwieksza czesc z was oblac na egzaminie



Jesteś w błędzie i to dużym. Nikt nie karze Ci uczyć się jakiegoś pipanta czy iglicy. Obecnie zakończył się kurs zakopiański, nasz trwa, startuje w październiku kolejny w Krakowie. W Zakopanym mamy już kilku nowych przewodników nikt nie mówi że odrazu wpadnie 100 nowych przewodników.



Chariot napisał(a):
orzystalem z uslug przewodnikow IVBV w Tatrach (ktorzy sa jednoczesnie TOPR-owcami)
traktowanie przez nich klientow jest po prostu skandaliczne, nie bede tu wchodzil w szczegoly, po prostu calkiem sie zrazilem do tych ludzi



Ja ostatnim czasy obserwuje przewodników i niektórzy naprawdę fajnie prowadzą grupy.
Ja myślę że wiele osób jakby przyszło na zajęcia praktyczne u Grześka to bym im szczena opadła jak prowadzi w genialny sposób nie tylko topografię Tatr a jest to naprawdę ciężki orzech do zgryzienia.


Chariot napisał(a):
juz nawet nie chce sie wypowiadac o wyczynach przewodnikow slowackich typu rekoczyny na Wysokiej, czy zrzucanie kamieni na polskich turystow idacych nizej bez przewodnika na Gerlachu




W Alpach jest to samo z tym samym problem się spotykałem.



kilerus napisał(a):
że Słowacy mają chory monopol na Gerlacha




No cóż tak się stało że Gierlach jest u nich :mrgreen:

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 22, 2011 5:13 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Gustaw napisał(a):



Nie, ale to nie ja :mrgreen:

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 22, 2011 5:13 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): So maja 21, 2011 3:37 pm
Posty: 1316
Lokalizacja: York/Andrychow, Beskid Maly
na pewno sa tez normalni i fajni przewodnicy, moze mi sie uda kiedys na takiego trafic
Raffi tez bedzie porzadnym przewodnikiem, na kursie skalkowym byl rownym gosciem, do rany przyloz
Gerlach i chodzenie pozaszlakowe to temat rzeka
ja w kazdym razie mam w nosie ich przepisy, wpisuje w 'knidze wyhadzok na tur' w schronie Wysoka czy inny Ganek i sobie tam ide


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 37 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL