Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz maja 23, 2024 7:23 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 93 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Giewont płonie
PostNapisane: Śr kwi 04, 2012 8:31 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11088
Lokalizacja: Poznań
http://www.tygodnikpodhalanski.pl/?mod= ... 1&id=15126
Cytuj:
Godz. 21.37. Giewont rozświetlony
Dokładnie o godz. 21.37 grupa zakopiańczyków kolejny raz rozświetliła krzyż na Giewoncie.

Od czasu śmierci bł. Jana Pawła II grupa zakopiańczyków 2 kwietnia wieczorem wychodzi na Giewont i rozświetla krzyż. Tym razem było to siódmą rocznicę śmierci Ojca Świętego.

Do poczytania
http://wyborcza.pl/1,95892,11474274,Pod ... pieza.html
http://wyborcza.pl/1,95892,9514362,Truj ... _list.html

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr kwi 04, 2012 8:36 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 6:19 pm
Posty: 3425
Lokalizacja: Elbląg/Gdańsk
I nikt ich nie pacyfikuje? Nie trują orła co gniazduje niedaleko? A może to ktoś znajomy/rodzina kogoś z TPN?

_________________
Zesraj się, a nie daj się...:)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr kwi 04, 2012 8:44 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11088
Lokalizacja: Poznań
PrT napisał(a):
I nikt ich nie pacyfikuje?

Cytuj:
Głosy zwracające uwagę, że Giewont leży na terenie parku narodowego i Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery MAB, w obszarze NATURA 2000 i objęty jest ochroną ścisłą, gdzie tego typu działania są niezgodne z prawem, były traktowane jako bezbożne i obraźliwe dla katolików.

Więcej... http://wyborcza.pl/1,95892,9514362,Truj ... z1r6Q7jZFI


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr kwi 04, 2012 8:53 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 7:54 pm
Posty: 2482
Czytałem te artykuły rano, ale nawet nie wrzucałem tego do dyskusji, bo i tak nic się jeszcze długo w tej sprawie nie zrobi - taki kraj ;)

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr kwi 04, 2012 9:00 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 6:19 pm
Posty: 3425
Lokalizacja: Elbląg/Gdańsk
No i tak to jest w tym poj... kraju... Rocznie tysiące ludzi lezą na Giewont i rzucają śmieci na jego północną część, która wyglądają jak śmietnik, w kwietniu banda jakichś przygłupów regularnie robi sobie ognisko na Giewoncie i też jest cacy i orłowi nic nie jest, ale jak ktoś chciałby się wspinać na północnej Giewontu to traktowany jest jak terrorysta, a nieugięta straż parkowa jakby tylko mogła to strzelałaby do niego z ostrej amunicji...

_________________
Zesraj się, a nie daj się...:)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr kwi 04, 2012 9:08 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 7:54 pm
Posty: 2482
PrT napisał(a):
ale jak ktoś chciałby się wspinać na północnej Giewontu to traktowany jest jak terrorysta, a nieugięta straż parkowa jakby tylko mogła to strzelałaby do niego z ostrej amunicji...


Jakbyś się tamtędy wspinał w imię wyższych celów np. w celu wtargania paliwa do agregatu to oni też musieliby przymknąć oko ;) Mafia w sutannach jest wszędzie ;)

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr kwi 04, 2012 9:44 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): So lip 16, 2011 5:37 pm
Posty: 208
Lokalizacja: Siedlce
A gdyby płomień rozpalali dla pamięci J. Nyki to byłoby lepiej?

Szlachetna inicjatywa i chociaż jestem ateistą, do kościoła nie chodzę, papieża traktuje jako "osobowość medialną", a ogólnie religia to dla mnie lekkie oszołomstwo to podziwiam tych ludzi, ich determinacje i hmm.. wiare (?)

Trudno mi oceniać czy robią coś złego - nie jestem ekspertem, ale raczej większej krzywdy nie robią.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr kwi 04, 2012 9:51 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 7:54 pm
Posty: 2482
Rozbi napisał(a):
Trudno mi oceniać czy robią coś złego - nie jestem ekspertem, ale raczej większej krzywdy nie robią.


Tomek kilka postów wyżej podał cytat, który wyjaśnia wszystko

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr kwi 04, 2012 10:32 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
Ciekawe, że conocne światła ratraków w Gąsienicowej nie szkodzą a jeden wieczór na Giewoncie owszem.

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr kwi 04, 2012 11:06 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 5:51 pm
Posty: 10096
Lokalizacja: Moszna
Wojowniczy ateiści (Rozbi to nie o Tobie) i pedały, mają jedną cechę wspólną - uparcie walczą z wrogiem który nie chce walczyć z nimi :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz kwi 05, 2012 6:33 am 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
golanmac napisał(a):
Wojowniczy ateiści (Rozbi to nie o Tobie) i pedały, mają jedną cechę wspólną - uparcie walczą z wrogiem który nie chce walczyć z nimi :)

Ale nazwijmy sprawę po imieniu to żydokomunomasoneria i pijaki... I złodzieje! I w ogóle!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz kwi 05, 2012 7:42 am 
Kombatant

Dołączył(a): Pt mar 26, 2010 11:21 am
Posty: 546
Lokalizacja: Kraków
W tym roku zdaje się, że wniesiono tam cały sprzęt "oświetleniow" przy lawinowej 3. Co ciekawe, na forach brak zwyczajowych komentarzy "idioci-narażają-życie-ratowników".


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz kwi 05, 2012 7:48 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
Kit tam z tym całym światłem.

Jedno co mnie rozbraja, to to, że na jakiegoś narciarza to robią niesłychaną obławę, a tutaj wszyscy tak strasznie płaczą nad przyrodą i nikt nie jest w stanie ich złapać. Toż to banalna sprawa przecież.

Jakoś Wlazło i ekipa nie są w stanie złapać tych jakże strasznych zabójców przyrody!

A może to zwyczajnie kolejny sposób na promocję Zakopanego?! Taki piekny artykuł w gazecie, może w telewizji... Po prostu nie mają być złapani, to się ich nie łapie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz kwi 05, 2012 12:26 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr sty 02, 2008 11:42 pm
Posty: 2208
Lokalizacja: Małopolska
Czy szkodzi to przyrodzie?... raczej nie (jeśli gniazdują tam jakieś ptaki... możliwe, że tak).
Jednak, jeśli jest ta akcja związana z upamiętnieniem pewnej ważnej postaci dla Katolików i wielu Polaków i robi się to oficjalnie z łamaniem prawa… to cos tutaj jest nie tak w moralności inicjatorów akcji. Moim zdaniem, gdyby się w tą akcję zaangażował Kościół, to myślę, ze porozumienie z TPN, by nastąpiło. Wszystko byłoby legalne i nawet z zabezpieczeniem przez TOPR-owców.
Tymczasem jest to kontynuacja „wojenki” mieszkańców Podhala z TPN-em, która trwa od lat i ta akcja jest takim niesmacznym pstryczkiem w kierunku Dyrektora Parku, który nie reaguje, aby nie zaogniać atmosfery pomiędzy mieszańcami, a TPN-em, która i tak już jest napięta.

Na dzień dzisiejszy mamy prowokacyjnego „klocka”, które poprzez łamanie prawa jest dziwolągiem, a nie upamiętnieniem. Dodatkowo dochodzi sprawa ryzyka, związanego z lawinami, gdzie to jest tylko kwestia czasu, a będzie tam wypadek śmiertelny w imię JP2… ale przeca Polacy lubią męczenników.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz kwi 05, 2012 12:44 pm 
Swój

Dołączył(a): Pn wrz 01, 2008 1:33 pm
Posty: 61
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie
PrT napisał(a):
No i tak to jest w tym poj... kraju... Rocznie tysiące ludzi lezą na Giewont i rzucają śmieci na jego północną część, która wyglądają jak śmietnik, w kwietniu banda jakichś przygłupów regularnie robi sobie ognisko na Giewoncie i też jest cacy i orłowi nic nie jest, ale jak ktoś chciałby się wspinać na północnej Giewontu to traktowany jest jak terrorysta, a nieugięta straż parkowa jakby tylko mogła to strzelałaby do niego z ostrej amunicji...


--> PrT
Komu jak komu, ale Tobie, po tym co nie dawno przeszedłeś, przydałoby się chyba trochę więcej pokory...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz kwi 05, 2012 12:48 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 05, 2007 8:49 pm
Posty: 6331
Lokalizacja: Kraków
Greg_04 napisał(a):
PrT napisał(a):
No i tak to jest w tym poj... kraju... Rocznie tysiące ludzi lezą na Giewont i rzucają śmieci na jego północną część, która wyglądają jak śmietnik, w kwietniu banda jakichś przygłupów regularnie robi sobie ognisko na Giewoncie i też jest cacy i orłowi nic nie jest, ale jak ktoś chciałby się wspinać na północnej Giewontu to traktowany jest jak terrorysta, a nieugięta straż parkowa jakby tylko mogła to strzelałaby do niego z ostrej amunicji...


--> PrT
Komu jak komu, ale Tobie, po tym co nie dawno przeszedłeś, przydałoby się chyba trochę więcej pokory...

Nie chcę być adwokatem PrT, ale ciekawi mnie niesamowicie jaki jest związek jednego z drugim :scratch:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz kwi 05, 2012 12:57 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 6:19 pm
Posty: 3425
Lokalizacja: Elbląg/Gdańsk
Przyłączam się do pytania Roha... Bo chyba tez nie zrozumiałem o co chodzi... :shock:
A co do samej sytuacji to, żeby było jasne... nie mam problemu z oświetlaniem krzyża... ale organizowanie ogniska na szczycie to już lekka przesada, szczególnie że z pewnych źródeł wiadomo, że jest tam używana benzyna lub coś podobnego jako rozpałka... Wszystko z mojej strony...

_________________
Zesraj się, a nie daj się...:)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz kwi 05, 2012 1:10 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr sty 02, 2008 11:42 pm
Posty: 2208
Lokalizacja: Małopolska
PrT napisał(a):
i orłowi nic nie jest

Orzeł, to raczej Kominiarski, a nie Giewont :wink:

PrT napisał(a):
ale organizowanie ogniska na szczycie to już lekka przesada

Jak patrzę na te zdjęcia to, nieźle pojechali po bandzie :mrgreen:
Może któryś z uczestników, jest mieszkańcem okolic Jordanowa i tez by chciał, aby "światełko" było tam widoczne :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz kwi 05, 2012 1:11 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn lut 11, 2013 4:09 pm
Posty: 9871
Lokalizacja: FCZ
Ja już parę lat temu wymyśliłem grilla na szczycie mięgusza wielkiego z noclegiem.. może zrobi się go dla upamiętnienia pierwszego zwycięstwa polaka w wyścigach F1

ps. tekst o pokorze PrT pasuje jak Rydzykowi Fiat Uno

_________________
NIE MA LEPSZEGO OD MIĘGUSZA WIELKIEGO!


Ostatnio edytowano Cz kwi 05, 2012 1:13 pm przez prof.Kiełbasa, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz kwi 05, 2012 1:11 pm 
Swój

Dołączył(a): Pn wrz 01, 2008 1:33 pm
Posty: 61
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie
--> Rohu
Wydaje mi się, że interpretowanie jakiejś formy uczczenia pamięci tak wielkiej postaci jaką był JP II jako "robienie sobie ogniska na Giewoncie przez bandę jakichś przygłupów" jest dalece nie na miejscu, tym bardziej, że sprawa o której dyskutujemy ma jednak jakiś związek z szeroko rozumianą Opatrznością, której to z kolei Kolega PrT jednak sporo zawdzięcza. Tak to widzę.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz kwi 05, 2012 1:15 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr sty 02, 2008 11:42 pm
Posty: 2208
Lokalizacja: Małopolska
golanmac napisał(a):
Wojowniczy ateiści (Rozbi to nie o Tobie) i pedały, mają jedną cechę wspólną - uparcie walczą z wrogiem który nie chce walczyć z nimi

Zapewne Baszar al-Assad, by się z Tobą zgodził


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz kwi 05, 2012 1:20 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 08, 2011 12:50 pm
Posty: 2793
a jeżeli ja wierzę w latającego potwora spaghetti, który dla mnie jest wielką postacią, to mogę sobie też rozpalić ognisko w TPN?
a jeżeli ze mną jest 100 osób podobnie wierzących?
a jeśli 10.000? 10 milionów?

w jaki sposób "wielkość postaci", jakkolwiek by to rozumieć - ale zawsze subiektywnie - wpływa na możliwość oceny łamania prawa?

JPII i do przodu, można wszystko!

_________________
wertykalnie
flickr


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz kwi 05, 2012 1:21 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn lut 11, 2013 4:09 pm
Posty: 9871
Lokalizacja: FCZ
semow- to co chętny na tego grila? :lol:

_________________
NIE MA LEPSZEGO OD MIĘGUSZA WIELKIEGO!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz kwi 05, 2012 1:23 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 08, 2011 12:50 pm
Posty: 2793
no ba! wezmę składany stolik i krzesełka
stroje wieczorowe?

_________________
wertykalnie
flickr


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz kwi 05, 2012 1:25 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 6:19 pm
Posty: 3425
Lokalizacja: Elbląg/Gdańsk
chief napisał(a):
Orzeł, to raczej Kominiarski, a nie Giewont

Jesteś pewien, że tylko? :scratch:
Greg_04 napisał(a):
formy uczczenia pamięci tak wielkiej postaci jaką był JP II

Ok zgadza się, o ile mieści się to w pewnych normach... Bo jak napisałem:
PrT napisał(a):
nie mam problemu z oświetlaniem krzyża... ale organizowanie ogniska na szczycie to już lekka przesada, szczególnie że z pewnych źródeł wiadomo, że jest tam używana benzyna lub coś podobnego jako rozpałka

Więc nie wycofuje się z tego co napisałem wcześniej... bo owszem... można uczcić pamięć wielkiej osoby, ale winno się to robić godnie, a nie w taki sposób...

_________________
Zesraj się, a nie daj się...:)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz kwi 05, 2012 1:29 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 08, 2011 12:50 pm
Posty: 2793
Z tego co pamiętam to jako jeden z podstawowych problemów w dyskusji o ruchu wspinaczkowym na giewoncie podnoszone były potencjalne siedliska orła, więc w takiej sytuacji i orzeł i nie orzeł

_________________
wertykalnie
flickr


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz kwi 05, 2012 1:32 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 5:51 pm
Posty: 10096
Lokalizacja: Moszna
chief napisał(a):
Jednak, jeśli jest ta akcja związana z upamiętnieniem pewnej ważnej postaci dla Katolików i wielu Polaków i robi się to oficjalnie z łamaniem prawa… to cos tutaj jest nie tak w moralności inicjatorów akcji.

Nie tak dawno dyskutowaliśmy w temacie w którym zupełnie nie przeszkadzało Ci "oficjalne łamanie prawa", a nawet wbrew przeciwnie ...
A teraz piszesz o wątpliwej moralności inicjatorów "oficjalnego łamania prawa" ...

! napisał(a):
semow- to co chętny na tego grila?

Tak na zdrowy rozum, to jaką szkodę może wyrządzić rozpalenie grilla na szczycie Mięgusza, poza skazą na górskim etosie ?

semow napisał(a):
na giewoncie podnoszone były potencjalne siedliska orła

A to nie jest przypadkiem tak, że Orzeł Przedni zajmuje na wyłączność rewir wynoszący około 100 km2 ?


Ostatnio edytowano Cz kwi 05, 2012 1:56 pm przez golanmac, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz kwi 05, 2012 1:36 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 6:19 pm
Posty: 3425
Lokalizacja: Elbląg/Gdańsk
semow napisał(a):
Z tego co pamiętam to jako jeden z podstawowych problemów w dyskusji o ruchu wspinaczkowym na giewoncie podnoszone były potencjalne siedliska orła

No właśnie... stąd moje pytanie do Chiefa... :wink:

_________________
Zesraj się, a nie daj się...:)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz kwi 05, 2012 1:42 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10406
Lokalizacja: miasto100mostów
semow napisał(a):
JPII i do przodu, można wszystko!
Dokładnie, nawet kibice się mogą pogodzić, ogniska na Giewoncie płoną, pomniki są budowane, tylko na co dzień w ludziach jakoś coraz więcej nienawiści.
Greg_04 napisał(a):
Wydaje mi się, że interpretowanie jakiejś formy uczczenia pamięci tak wielkiej postaci jaką był JP II jako "robienie sobie ogniska na Giewoncie przez bandę jakichś przygłupów" jest dalece nie na miejscu
Dlaczego?
Greg_04 napisał(a):
Opatrznością, której to z kolei Kolega PrT jednak sporo zawdzięcza
Ty tak myślisz. A co jeśli on myśli, że Opatrzność nie miała tu nic do rzeczy, a jedynie fizyka - między innymi wytrzymałość materiału, z którego zrobiony jest kask?

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz kwi 05, 2012 1:49 pm 
Swój

Dołączył(a): Pn wrz 01, 2008 1:33 pm
Posty: 61
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie
PrT napisał(a):
chief napisał(a):
Orzeł, to raczej Kominiarski, a nie Giewont

Jesteś pewien, że tylko? :scratch:
Greg_04 napisał(a):
formy uczczenia pamięci tak wielkiej postaci jaką był JP II

Ok zgadza się, o ile mieści się to w pewnych normach... Bo jak napisałem:
PrT napisał(a):
nie mam problemu z oświetlaniem krzyża... ale organizowanie ogniska na szczycie to już lekka przesada, szczególnie że z pewnych źródeł wiadomo, że jest tam używana benzyna lub coś podobnego jako rozpałka

Więc nie wycofuje się z tego co napisałem wcześniej... bo owszem... można uczcić pamięć wielkiej osoby, ale winno się to robić godnie, a nie w taki sposób...


Ale za to ja się częściowo wycofuję. Byłem przekonany, że te zdjęcia to efekt oświetlenia (jakimś sposobem) krzyża, a nie, że to gigantyczne ognicho :wink:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 93 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL