Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 16, 2024 12:18 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz lis 01, 2012 12:57 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
Cytuj:
Nietypowy komórkowy przewodnik po polskich Tatrach

29.10.2012

Tatrzański Park Narodowy wraz z T-Mobile zaprezentował w poniedziałek 29 października przewodnik po polskich Tatrach. Jest on przeznaczony na telefony komórkowe, pracujące w systemie Android; wykorzystuje technologię zbliżeniową NFC.
- Aplikację TatryInfo można pobrać ze strony internetowej www.tpn.pl lub otrzymać za darmo przy każdym z 17 wejść na teren parku narodowego - mówi Paweł Skawiński, dyrektor TPN. Pobranie aplikacji nie wymaga dużych umiejętności informatycznych - wystarczy zbliżyć swój telefon do specjalnej tablicy przy wejściach na szlak. W starszych modelach będzie to można zrobić, sczytując kod QR. Na szlakach ustawiono ponad 150 tabliczek z kodami NFC i QR.

Trzy części przewodnika

Aplikacja TatryInfo składa się z trzech elementów. W części pierwszej znajdziemy informacje związane z TPN i zasadami zwiedzania gór. Można tu poczytać o faunie i florze parku oraz znaleźć porady, jaki szlak wybrać i co na nim można zobaczyć. Są tu ponadto informacje dotyczące bezpieczeństwa w górach, odpowiedniego zachowania się podczas nieszczęśliwych wypadków oraz sposobie wezwania pomocy.

Na część drugą składają się informacje przydatne przy planowaniu wycieczki: pogodowe (aktualizowane na bieżąco, a pochodzące ze stacji meteo zlokalizowanych w górach), komunikaty turystyczne i raporty o zagrożeniu lawinowym. Znajdziemy tu również dane o wschodzie i zachodzie słońca oraz czasie przejścia danego szlaku, co pozwoli zakończyć wyprawę przed zapadnięciem zmroku. Są także informacje o wydarzeniach kulturalnych w Zakopanem.

Część trzecia skierowana jest do turysty znajdującego się już w górach. Po zbliżeniu telefonu komórkowego do jednej ze 150 tabliczek rozstawionej na tatrzańskich szlakach, z kodami NFC i QR, można uzyskać wszelkie informacje o danym miejscu, odchodzących z tego miejsca szlakach, ich stopniu trudności itp.

Bez ingerencji w krajobraz

- Nowoczesna technologia, która wkracza w Tatry, przyczyni się do lepszego poznawania miejscowej przyrody - uważa dyrektor TPN Paweł Skawiński. Do tej pory na szlakach turystycznych nie było tablic z opisami przyrody, aby nie ingerować w naturalny krajobraz.

Aplikacja będzie też pomocna w przypadku kłopotów z lokalizacją, np. we mgle lub podczas śnieżycy. Kiedy odnajdziemy słupek z tabliczką i kodem, będzie można precyzyjnie określić swoje położenie i w razie konieczności wezwać pomoc.

Tatrzański Park Narodowy jako pierwszy na świecie wykorzystał technologię NFC dla celów turystycznych.


Więcej... http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425, ... z2AyHOFr5u


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lis 02, 2012 10:46 am 
Swój

Dołączył(a): Wt cze 29, 2010 1:49 pm
Posty: 61
Dobrze, że zrobili kody QR, bo nie każdy telefon posiada NFC.
Aplikacja może jak najbardziej się przydać.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lis 02, 2012 5:50 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pn sie 20, 2012 9:47 pm
Posty: 2380
Lokalizacja: Kraków
Bardzo fajna i ładna aplikacja, ale ma też małe minusy.
Zacznę od plusów:
- czytelna i wygodna
- zgrabny opis fauny i flory
- dużo informacji o bezpieczeństwie i "jak wybrać się w góry i nie zginąć", ale to raczej dla tych, którzy tego nie wiedzą
- serwis pogodowy - pod jednym klikiem mamy od ręki pogodę Kasprowy, Moko, 5S
- funkcja rozpoznawania szczytów, przez kierowanie obiektywu na nie i widok w wyświetlaczu krajobrazu z podpisanymi wierchami, nie wiem czy działa bo nie byłem z tym w terenie. Przykładałem do zdjęcia ale tak nie działa
- serwis kulturalny Podhala

Minusy:
- opis szlaków - to jest jakiś żart albo "strona w budowie", jedynie 6 szlaków pieszych (Chocho, Koście, Giewo, Regle, Muro i Woło) i 6 rowerowych
- mapa - grafika z czasów Atari

QR to dla mnie ani minus ani plus, ja tam zawsze wiem gdzie jestem, a jak się człowiek zgubi we mgle to jeszcze musi znaleźć słup z kodem.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lis 02, 2012 7:42 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Stefan 1856 napisał(a):
QR to dla mnie ani minus ani plus, ja tam zawsze wiem gdzie jestem, a jak się człowiek zgubi we mgle to jeszcze musi znaleźć słup z kodem.



Powiedz to Zimowskiemu :D

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lis 02, 2012 9:16 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 26, 2011 4:21 pm
Posty: 1379
Lokalizacja: Tarnów
Ciekawe, czy te tabliczki będą chociaż na takiej wysokości, żeby ich w zimie nie przysypało :wink:

_________________
Nie zaglądam już na forum, kontakt tylko przez maila.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lis 03, 2012 1:14 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
No z tym może być właśnie problem bo są na wysokości około 1,5 m.

No chyba że w miejscach gdzie z reguły zalega większa pokrywa śnieżna zrobią nieco wyżej, tylko wtedy znowu latem może być problem z dostępnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 28 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL