Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 16, 2024 3:05 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz sie 09, 2012 1:17 am 
Nowy

Dołączył(a): Cz sie 09, 2012 12:16 am
Posty: 2
Lokalizacja: Corby,UK (Rybnik,PL)
Witam serdecznie.

Wybieram sie do Polski na długi weekend i planuję powtórzenie napiękniejszej mojej 1-dniowej wyprawy w Góry, a mianowicie pokonanie całej Orlej Perci w 1 dzień. Dokładnie 10 lat temu, razem z jeszcze jednym miłośnikiem Tatr, pokonaliśmy trasę Kuźnice-Murowaniec-przeł.Świniacka-Zawrat-Krzyżne-Murowaniec-Kuźnice.
Marzę o powtórzeniu tego pięknego dnia :-)
Trasa zajęła nam 15h ale to niestety z uwagi na wyjście z Kuźnic i powrót w ten sam dzień. Pogoda była idealna, cały czas świeciło piękne słońce, chociaż przyznaję że tym razem wezmę chustę, ponieważ pod kociec dnia byliśmy na granicy udaru słonecznego.
Przyznaję uczciwie że tym razem wolałbym wyjść z Murowańca i tam też noclegować w drodze powrotnej. Nie tylko ułatwi to wczesne wyjście, ale też da więcej czasu na podziwianie gór i zrobienie dobrych fotek, może nawet nakręcenie filmu dla znajomych z Anglii, aby sami zobaczyli wg.mojej (subiektywnej) opinii najpiękniejszy i najtrudniejszy Polski szlak.
Planuję zawitać w Zakopcu w piątek wieczorem 31 Sierpnia 2012.
W tym samym dniu, nad ranem, przylatuję na lotnisko w Pyrzowicach a o 15ej mam wizytę u ortodonty w Bielsku-Białej. Mam wobec tego kilka pytań:
1.Czy ktoś z was próbował się dostać po 16ej w piątek z B-Białej do Zakopca? Jestem weteranem jeśli chodzi o podróże autostopem i zjeździłem tak połowę Europy, ale chciałbym się upewnić że dostanę się jeszcze w piętek do Zakopanego. Autostop jako ostateczność :-)
2.Jakich warunków można się spodziewać na Orlej 1 Września? Innymi słowy, czy w tym terminie był ktoś z was na Orlej a jeśli tak jakie były warunki na szlaku. (ja byłem w Lipcu i było idealnie, ale to 1 Września!).
3.Ktoś jest chętny na taką trasę? Dodam że mimo utrzymywania dobrej kondycji nie zamierzam sie zbytnio śpieszyć. W okolicy mojego domku, jest płasko jak stół, więc będę cieszył oczy widokiem Tatr od świtu do samego zachodu słońca. Tak więc osoba chodząca regularnie po górach, da sobie na pewno radę.
Najważniejsze to wyruszyć jak najwcześniej i ustalić stałe ale i niezbyt męczące tempo. Prowadzilem za młodu często wycieczki (głównie przyjaciółki które bały się wyruszać same) razem z moim przyjacielem i każdy kogo wzieliśmy pod opiekę doszedł do celu wyprawy. W najgorszej sytuacji (załamanie pogody plus skręcenie kostki) przyjaciel niósł wszytkie plecaki z wyprawy (5 plecaków!) a ja na barana przyjaciółkę z skręconą kostką.
Tak więc bez obawy. Jeśli w trakcie coś się wydarzy zaplanowane mam trasy ewakuacyjne (czyt.zejścia do najbliższego schroniska możliwie jak najkrótszą i najbezpieczniejszą trasą).
Dla pań mogę posłużyć za tragarza, aczkolwiek na jednodniową trasę proponuję zabrać tylko niezbędne rzeczy (woda-najważniejsze się nie odwodnić, szybko przyswajalne kalorie, jakis windstoper, ewentualnie goretex w razie zmiany aury na wychłodzenie, tyle bagażu mogę spokojnie dla kogoś ponieść). Namioty, karimaty itp.przedmioty w niczym nie pomogą tylko spowolnią i utrudnią pokonywanie stromych i wąskich odcinków (zresztą wspomniałem że nocleg w Murowańcu więc graty zostają w schronisku). Odpowiednie obuwie (twarda podeszwa, jak vibram, stabilne, do stromych podejść).
Reszty nie będę wymieniał.
Proszę wybaczyć rozpisywanie się ale zdarzyło mi się w życiu prowadzić kilka wycieczek dziewczyn kompletnie nieprzygotowanych sprzętowo (głównie obuwie) i nie jest to dla mnie przyjemne kiedy patrzę jak ktoś cierpi ponieważ nie posłuchał dobrych rad przed wyjazdem. Najlepiej jak cała grupa jest dobrze przygotowana i wtedy naprawdę można miło spędzić czas i skupiać się na pięknie gór ;-)
Zapraszam na wspólną wyprawę na Orlą.
http://www.tatry.turystyka-gorska.pl/orla_perc.htm

_________________
Mountain lover forever!


Ostatnio edytowano Cz sie 09, 2012 2:00 am przez thegentleman, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sie 09, 2012 1:35 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 01, 2008 8:10 pm
Posty: 4694
2. Jakich warunkow mozna sie spodziewac na Orlej 1Wrzesnia?

Będzie ładnie, temperatura +18, od trzech dni bez deszczu, widoczność 23 kilometry, pułap chmur 16 tysięcy stóp, wiatr zachodni, umiarkowany, momentami porywisty, wilgotność powietrza 63%

_________________
http://3000.blox.pl/html

"Listy z Ziemi" Twaina: poszukaj, przeczytaj... warto


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sie 09, 2012 2:16 am 
Nowy

Dołączył(a): Cz sie 09, 2012 12:16 am
Posty: 2
Lokalizacja: Corby,UK (Rybnik,PL)
[quote="Mazio"][/quote]
Hmm. Czuję nutkę humoru w twojej odpowiedzi. Nie miałem na myśłi prognozy pogody tylko opisu osób które w tym lub bardzo zbliżonym okresie były na Orlej. Pogodę zawsze sprawdzam kilka dni wcześniej i monitoruję dokładnie na 3 dni przed trasą. Zresztą, jest Sobota i Niedziela. W najgorszm wypadku, wyruszę w dzień w który zapowiedzą lepszą pogodę, aczkolwiek nie będę na siłę próbował przejść tej trasy. Jestem jednak dobrej myśli.
Jedyny raz kiedy miałem złą pogodę na Orlej to pod konie Lutego. Mieliśmy ciężki osprzęt, 3ka alpinistów (Ja, przyjaciel i kolega z Gibraltaru, doświadczony Alpinista), ale trafiliśmy na Huragan Emma, który nas śledził od Anglii i dopadł nas w Polsce w 1y dzień ekspedycji. Hiszpan, Mark, przez zmęczenie i nieuwagę poślizgnął się i musiałem go zhamować ciężarem ciała bo sunął na plecach po śniegu głową w dół. Użyłem raków Grivel jako hamulca a potem od Zmarzłego Stawku do samego Murowańca holowałem Hiszpana w zamieci. Przyznaję że zeszło kilka godzin, i kilkakrotnie musieliśmy go zmuszać (ból ściegien podudzia które naciągnął jak się rozjechał po potknięciu miał potworny) ale doprowadziliśmy go z przyjacielem do samego Murowańca i do dzisiaj uważa że uratowaliśmy mu życie (he he, zatrzymałby się i tak i beze mnie, ale jakby został w tej zamieci to faktycznie go uratowaliśmy od hipotermi). Tak więc ktokolwiek ze mną idzie na pewno wróci cały i w jednym kawałku ;-)

_________________
Mountain lover forever!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sie 09, 2012 6:20 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
thegentleman napisał(a):
Tak więc ktokolwiek ze mną idzie na pewno wróci cały i w jednym kawałku


Podniosłeś cały świat na duchu.


thegentleman napisał(a):
Dla pań mogę posłużyć za tragarza


Wiem, że koleżanki szukają chłopa pod torbę. Daj namiary.

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sie 09, 2012 7:44 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 05, 2005 9:12 am
Posty: 6269
Lokalizacja: Warszawa/Skierniewice
To tu
http://forum.turystyka-gorska.pl/viewtopic.php?t=4020
ewentualnie tu
http://forum.turystyka-gorska.pl/viewto ... start=1710

_________________
Pozdrawiam
Jacek
Obrazek

___________
..Umiem być ciszą, Kończę się w twoim śnie, Ostatnie echo jest ciszą to miejsce gdzie kończy się twoje spojrzenie..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL