Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 23, 2024 8:34 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 61 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: So lis 23, 2013 4:09 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 02, 2012 5:32 pm
Posty: 424
Lokalizacja: 300 km do Tatr
Ostatnio wyczytałam na Portalu Tatrzańskim coś takiego:

TANAP rozważa nowelizację regulaminu poruszania się po parku narodowym. Planuje się m.in. otwarcie dla indywidualnych turystów ścieżek aktualnie zarezerwowanych dla wycieczek z przewodnikiem.
O zmianach w regulaminie TANAP mówi się od dawna, jednakże dopiero w ostatnim czasie plany zaczęły nabierać realnych kształtów. Ponoć w kręgach decyzyjnych po słowackiej stronie panuje zgoda co do tego, iż obecna sytuacja, w której najciekawsze tatrzańskie szczyty są niedostępne dla samodzielnych turystów, musi ulec zmianie.
- Zdajemy sobie sprawę, iż niektóre zapisy regulaminu muszą zostać znowelizowane - mówi Pavol Majko z Tatrzańskiego Parku Narodowego (TANAP). W ostatnim czasie odbyła się dyskusja, w czasie której doszliśmy do porozumienia i obecnie otwarcie zamkniętych dróg wydaje się być kwestią czasu.
Projekt nowelizacji obejmuje otwarcie nie tylko ścieżki na Gerlach. Oto lista planowanych nowych szlaków:

- Śląski Dom - Gerlach - Batyżowiecki Staw

- Łomnicka Przełęcz - Łomnica

- Zielony Staw Kieżmarski - Baranie Rogi - Chata Teryego

- Chata Teryego - Lodowy Szczyt - Lodowa Kopa - Lodowa Przełęcz

- Dolina Batyżowiecka - Kończysta

- Przełęcz Waga - Wysoka

( portaltatrzanski.com/aktualnosci/item/876-gerlach-dostepny-dla-wszystkich?highlight=YToxOntpOjA7czo3OiJnZXJsYWNoIjt9 )

Widzę, że temat został już poruszony w wątku o wejściu na Gerlach, ale ponieważ dotyczy także paru innych szczytów postanowiłam utworzyć nowy wątek.

Ciekawi mnie, na ile te rewelacje można traktować wiarygodnie... Ale przyznaję, że narobiłam już sobie nadziei i smaku - może nie od razu na Gerlach, ale na Łomnicę czy Lodowy owszem owszem...

_________________
http://tatry-dla-sredniozaawansowanych.blogspot.com/ - blog
https://www.facebook.com/tatryblog - fejs od bloga

"większość granic i lęków
to tylko ułomność naszego umysłu,
poza którą zaczyna się wolność"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So lis 23, 2013 4:59 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N sie 25, 2013 10:23 am
Posty: 1502
Niech ktoś mi powie, jakie to korzyści przyniesie / może przynieść Słowakom, poza wymiernymi stratami finansowymi dla lobby przewodnickiego? Bo w to, że chcą udostępnić te szczyty ot tak, z dobrego serca, to nie uwierzę w życiu. Liczą na to, że większa ilość turystów będzie jeździła w Tatry i większą ilość "eur" tam zostawiała?

Cytuj:
TANAP rozważa nowelizację regulaminu poruszania się po parku narodowym. Planuje się m.in. otwarcie dla indywidualnych turystów ścieżek aktualnie zarezerwowanych dla wycieczek z przewodnikiem.


IMO będą sobie tak "rozważać" przez minimum najbliższe 20 lat. Tak jak rozważali szlak na Baranie Rogi czy via ferratę na Mały Lodowy.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So lis 23, 2013 8:27 pm 
Swój

Dołączył(a): Pn sie 29, 2011 7:22 pm
Posty: 86
Lokalizacja: Chorzów
Lepiej niech nie otwierają bo gdzie ucieknę przed stonką?

_________________
Alpinizm to sztuka cierpienia.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So lis 23, 2013 9:02 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So wrz 17, 2011 5:28 pm
Posty: 1479
Lokalizacja: Kraków NH
Zawsze możesz zostać w domu

_________________
"Ludzie przeważnie nie są źli. Po prostu czasem dają się porwać jakiejś idei"
Moje pstryki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So lis 23, 2013 9:05 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 02, 2012 5:32 pm
Posty: 424
Lokalizacja: 300 km do Tatr
Nie uciekaj. W końcu alpinizm to sztuka cierpienia ;) .

_________________
http://tatry-dla-sredniozaawansowanych.blogspot.com/ - blog
https://www.facebook.com/tatryblog - fejs od bloga

"większość granic i lęków
to tylko ułomność naszego umysłu,
poza którą zaczyna się wolność"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So lis 23, 2013 10:15 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N paź 23, 2005 9:18 pm
Posty: 2111
Możesz uciec do Doliny Jałowieckiej. Tam nawet w sezonie i pomimo że są szlaki to są wielkie pustki. Do 15 czerwca daleko , więc póki co cieszyłbym się jakby TANAP udostępnił dla turystyki zimowej Sławkowski i Krywań oraz całą magistralę. Tyle mi wystarczy by nie było że za bardzo roszczeniowy jestem:D

- fajnie by było jakby Wysoką otworzyli - z Rysów to rzut beretem, a już w XIX wieku wyznaczono tam znakowany szlak. Gerlacha pewnie nie otworzą ( zobaczymy) ale mało kto dziś pamięta że przed I wojną światową te trasy przez wielicką i batyżowiecką próbę były znakowane.

- fajnie by było jakby Słowacja poszła śladem np. Austrii gdzie szlaki wiodą znacznie wyżej, nawet ponad 3 km...No a jak decydenci nie zdecydują się na odważne rozwiazania to w końcu może wybiorę się bardziej na południowy-zachód ;D ( nie byłem aż żal. Przy okazji by się Wiedeń pozwiedzało- po drodze)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So lis 23, 2013 11:06 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pt maja 29, 2009 3:57 pm
Posty: 1882
Lokalizacja: Lublin
Jakub napisał(a):
- fajnie by było jakby Słowacja poszła śladem np. Austrii gdzie szlaki wiodą znacznie wyżej, nawet ponad 3 km...

To za parę lat, jak Tatry się wypiętrzą...., kto wie... może i pójdą śladem Austrii. Pożyjem uwidim. :wink: :D

_________________
Strząsnąć tę pisowską szarańczę.
Schetyna.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lis 24, 2013 3:12 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
taternik74 napisał(a):
Lepiej niech nie otwierają bo gdzie ucieknę przed stonką?

Czytanie ze zrozumieniem się kłania. Szczyty mają być udostępnione do wspinaczki bez przewodnika, a nie oszlakowane, a stonka poza szlakami raczej się nie porusza.
Chociaż ja i tak w te kolejne brednie Słowaków nie wierzę.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lis 24, 2013 11:08 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 02, 2012 5:32 pm
Posty: 424
Lokalizacja: 300 km do Tatr
trekker napisał(a):
Czytanie ze zrozumieniem się kłania. Szczyty mają być udostępnione do wspinaczki bez przewodnika, a nie oszlakowane


Rzeczywiście wprost jest napisane tylko "otwarcie ścieżek" a nie oszlakowanie, chociaż... dla mnie jednak jedno wynika z drugiego. Wydaje mi się, że jeśli otworzą, to najpierw oznakują. Są jakieś "otwarte" ścieżki w Tatrach, które nie są szlakami?

_________________
http://tatry-dla-sredniozaawansowanych.blogspot.com/ - blog
https://www.facebook.com/tatryblog - fejs od bloga

"większość granic i lęków
to tylko ułomność naszego umysłu,
poza którą zaczyna się wolność"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lis 24, 2013 1:22 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N sie 25, 2013 10:23 am
Posty: 1502
trekker napisał(a):
Czytanie ze zrozumieniem się kłania. Szczyty mają być udostępnione do wspinaczki bez przewodnika, a nie oszlakowane


Cytuj:
Projekt nowelizacji obejmuje otwarcie nie tylko ścieżki na Gerlach. Oto lista planowanych nowych szlaków:


Napisali, że mają to być "nowe szlaki" (chyba, że to tylko jakiś nieprecyzyjny skrót myślowy) i wydaje się to bardziej prawdopodobne. Chociaż ja też bym wolał, żeby "otwarcie ścieżek" oznaczało, że można iść tam legalnie, ale drogę już trzeba samemu sobie odnaleźć. Tyle, że powodowałoby to zbyt duże ryzyko pobłądzenia przez nieprzygotowanych turystów i licznych wypadków (przecież były nawet naciski, żeby z Orlej Perci zrobić via ferratę, bo jest tam zbyt niebezpiecznie), do czego raczej Słowacy nie będą chcieli dopuścić. Pewnie sami dobrze wiecie, że jeżeli nie ma szlaku, to często gęsto nie udaje się w 100% trzymać najłatwiejszej drogi (o ile oczywiście taką się zakładało), zazwyczaj jakiś tam mniejszy czy większy stopień pobłądzenia się pojawia. A wtedy z 0+ łatwo może się zrobić I czy II.

Poza tym - gdzie tutaj wspinaczka? Jasnym jest chyba że np. trasa Waga - Wysoka obejmuje drogę przez Przełączkę pod Kogutkiem i Ławicę, a nie granią przez Ciężki Szczyt. Trudności zaproponowanych nowych szlaków (o ile faktycznie byłyby oznakowane, co minimalizowałoby ryzyko pobłądzenia i wpakowania się w większe trudności) nie przekraczają trudności naszej Orlej. Swoją drogą ciekawy jestem, ilu turystów po takim przykładowym "szlakowym" wejściu na Wysoką wracałoby z powrotem do Wagi, a ilu schodziłoby np. do Popradzkiego przez Smoczą Dolinkę...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lis 24, 2013 4:14 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
gosia_pe napisał(a):
Są jakieś "otwarte" ścieżki w Tatrach, które nie są szlakami?

Są i to sporo.

Rambubu napisał(a):
ale drogę już trzeba samemu sobie odnaleźć. Tyle, że powodowałoby to zbyt duże ryzyko pobłądzenia przez nieprzygotowanych turystów i licznych wypadków

Jakoś w polskich Tatrach turyści na nieoznakowane trasy chodzą w ilościach śladowych, i zdecydowana większość wypadków turystycznych jest na szlakach znakowanych.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lis 24, 2013 4:17 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 02, 2012 5:32 pm
Posty: 424
Lokalizacja: 300 km do Tatr
trekker napisał(a):
gosia_pe napisał(a):
Są jakieś "otwarte" ścieżki w Tatrach, które nie są szlakami?

Są i to sporo.


Możesz podać jakieś przykłady? Z ciekawości pytam.

_________________
http://tatry-dla-sredniozaawansowanych.blogspot.com/ - blog
https://www.facebook.com/tatryblog - fejs od bloga

"większość granic i lęków
to tylko ułomność naszego umysłu,
poza którą zaczyna się wolność"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lis 24, 2013 4:33 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
Na Mnicha przez Plecy 8)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lis 24, 2013 4:38 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 02, 2012 5:32 pm
Posty: 424
Lokalizacja: 300 km do Tatr
Nie wiem, na ile piszesz poważnie, a na ile się zbijasz, ale jeśli poważnie - to jest ścieżka "otwarta dla indywidualnych turystów"? Ja jako zwykła turystka bez żadnych kart, kursów, uprawnień mogę legalnie sobie chociażby podejść pod Mnicha?

_________________
http://tatry-dla-sredniozaawansowanych.blogspot.com/ - blog
https://www.facebook.com/tatryblog - fejs od bloga

"większość granic i lęków
to tylko ułomność naszego umysłu,
poza którą zaczyna się wolność"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lis 24, 2013 4:41 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
gosia_pe napisał(a):
Ja jako zwykła turystka bez żadnych kart, kursów, uprawnień mogę legalnie sobie chociażby podejść pod Mnicha?

Oczywiście, aczkolwiek pod jednym warunkiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lis 24, 2013 4:48 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N sie 25, 2013 10:23 am
Posty: 1502
1. Przecież temat nie jest o obszarach udostępnionych do uprawiania taternictwa, tylko o obszarach udostępnionych do ruchu turystycznego.

2. Mnich nie jest udostępniony do ruchu turystycznego.

3. Gierlach etc. od dawna jest udostępniony do uprawiania taternictwa.

Edit: warunek dot. wpisu w księdze wyjść dotyczy uprawiania taternictwa, a nie ruchu turystycznego.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lis 24, 2013 4:50 pm 
Stracony

Dołączył(a): Wt sie 07, 2012 8:56 pm
Posty: 4266
Lokalizacja: Łódź
gosia_pe napisał(a):
Ja jako zwykła turystka bez żadnych kart, kursów, uprawnień mogę legalnie sobie chociażby podejść pod Mnicha?

"Taternicy nie muszą posiadać żadnego specjalnego dokumentu potwierdzającego umiejętności taternickie, np. karty taternika. Nie muszą również być członkami Polskiego Związku Alpinizmu ani innych organizacji i stowarzyszeń górskich.
Jedynym obowiązkiem wynikającym z aktualnych przepisów jest konieczność zamieszczenia wpisu do Książki Wyjść Taternickich. Dotyczy to tylko rejonów wspinaczkowych Tatr Wysokich, czyli Doliny Gąsienicowej, Doliny Pięciu Stawów Polskich i Doliny Rybiego Potoku. Wspinający się w żlebie Jaroniec oraz u wylotu Doliny Lejowej nie muszą zamieszczać wpisów w Książkach.

Książki Wyjść Taternickich znajdują się w następujących obiektach:


■w schronisku PTTK w Morskim Oku
■ w schronisku PTTK w Pięciu Stawach Polskich
■w schronisku PTTK na Hali Gąsienicowej
■w budynku stacji kolei linowej na Kasprowym Wierchu


Książki Wyjść Taternickich archiwizowane są przez Tatrzański Park Narodowy i są wykorzystywane do badań naukowych oraz w celach statystycznych. Udostępniane są wszystkim zainteresowanym."

http://tpn.pl/zwiedzaj/taternictwo/tate ... erzchniowe

Czyli możesz podejść udajac że chcesz tam wejść :roll:
Co z jednej strony może wydawac sie idiotyczne ale z drugiej dość skutecznie zapobiega rozłażeniu się turystów po całym obszarze.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lis 24, 2013 5:00 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
Rambubu, ale Słowacy chcą te szczyty udostępnić chyba właśnie na takich samych warunkach jak np. Mnich u nas, albo Niżnie Rysy, a chyba nie sądzisz że ktoś idąc na Niżnie najłatwiejszą drogą zabiera jakiś szpej.

O ile w znakowany szlak turystyczny na Baranie Rogi jestem w stanie uwierzyć to na Gerlach już nie. No chyba że Słowacy rzeczywiście idą już z Tatrami po bandzie całkowicie i po ściągnięciu tabunów narciarzy zimą chcą także ściągnąć w swoje tatry tabuny turystów latem.

BTW
Ja jako zwykła turystka bez żadnych kart, kursów, uprawnień mogę legalnie sobie chociażby podejść pod Mnicha?

To pytanie pokazuje że większośc turystów w ogóle nie ma i nie będzie miało pojęcia że np. Słowacy dopuszczą wejścia najłatwiejszymi drogami, bez przewodnika na kilka nieoszlakowanych szczytów. U nas jest to od dawna a jak widać stonka w ogóle nie ma o tym pojęcia.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lis 24, 2013 5:10 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N sie 25, 2013 10:23 am
Posty: 1502
trekker: ja w ogóle nie wierzę, żeby cokolwiek się w tym temacie ruszyło, ale w mojej ocenie w temacie jest mowa o zwykłych, znakowanych szlakach turystycznych. Cytat z artykułu:

Cytuj:
Oto lista planowanych nowych szlaków:

- Śląski Dom - Gerlach - Batyżowiecki Staw

- Łomnicka Przełęcz - Łomnica

- Zielony Staw Kieżmarski - Baranie Rogi - Chata Teryego

- Chata Teryego - Lodowy Szczyt - Lodowa Kopa - Lodowa Przełęcz

- Dolina Batyżowiecka - Kończysta

- Przełęcz Waga - Wysoka



A zauważ, że gdy np. w Zarządzeniach Dyrektora TPN jest mowa o terenach udostępnianych taternicko, to nie są tam wskazywane konkretne drogi, tylko całe większe obszary, np.:

Cytuj:
1. w rejonie Morskiego Oka – w obrębie grani i leżących poniżej ścian na obszarze od Przełęczy Białczańskiej poprzez Rysy, Mięguszowieckie Szczyty i Cubrynę do Wrót Chałubińskiego wraz z boczną granią Mnicha – załącznik nr 1



A co do tego wejścia na Mnicha, nawet przez Mnichowe Plecy, to też byłbym ostrożny. Mnich jest udostępniony do uprawiania taternictwa. A w Zarządzeniu Dyrektora TPN jest wyraźnie mowa o tym, że "taternictwo to przechodzenie trudno dostępnych partii Tatr przy zastosowaniu specjalnych umiejętności i odpowiedniego sprzętu" oraz
"uprawianie taternictwa wymaga posiadania specjalistycznego przygotowania oraz przestrzegania zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tej dyscyplinie".

Więc zdaniem moim nie jest do końca legalne takie "turystyczne" wejście na Mnicha przez Mnichowe Plecy przez osobę, która nigdy w życiu się nie wspinała i która idzie bez sprzętu. Jestem przekonany, że prawnicy mieliby z tego dobrą pożywkę np. w sytuacji jakiegokolwiek wypadku z udziałem takiej osoby lub spowodowanego przez taką osobę.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lis 24, 2013 5:16 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
Pożiwiem uwidim, chociaż wiadomo że TANAP w kwestii nowych szlaków jest znany wyłącznie z bicia piany.

Co do Mnicha to nie masz racji, wystarczy ze ktoś obiera sobie za cel zrobienie tej drogi na żywca (wiem, wiem trzeba jeszcze zejść, ale z innych gór można schodzić łatwiejszą drogą). To po co mu wtedy sprzęt. Natomiast tak jak pisała Wilczyca można podejść pod Mnicha w celu wspinaczki i np. zrezygnować z jej dalszej części, chociażby z powodu lęku czy zastanych trudności, złego samopoczucia czy co tam sobie kto wymyśli. A z tymi prawnikami to nie ogarniam o co ci chodzi.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lis 24, 2013 5:34 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 02, 2012 5:32 pm
Posty: 424
Lokalizacja: 300 km do Tatr
WILCZYCA napisał(a):
Czyli możesz podejść udajac że chcesz tam wejść :roll:


Dobrze wiedzieć, choć bez szpeju i w trekach raczej nie będę wyglądać zbyt wiarygodnie...

trekker napisał(a):
To pytanie pokazuje że większośc turystów w ogóle nie ma i nie będzie miało pojęcia że np. Słowacy dopuszczą wejścia najłatwiejszymi drogami, bez przewodnika na kilka nieoszlakowanych szczytów. U nas jest to od dawna a jak widać stonka w ogóle nie ma o tym pojęcia.


Tiaa, nie miałam o tym pojęcia, bo się nie wspinam, nie umiem się wspinać i raczej nie zamierzam się uczyć, więc co mi właściwie po wiedzy, że mogę legalnie, tak jak stoję bez żadnych kart i zaświadczeń wejść na Mnicha. Zapytałam się z czystej ciekawości. I tak nie wejdę, bo nie umiem. Co innego Łomnica, czy Lodowy.

trekker napisał(a):
Rambubu, ale Słowacy chcą te szczyty udostępnić chyba właśnie na takich samych warunkach jak np. Mnich u nas, albo Niżnie Rysy


A mnie się jednak wciąż uparcie wydaje, że jednak na innych. Ale może to jednak nadzieja.

Rambubu napisał(a):
w mojej ocenie w temacie jest mowa o zwykłych, znakowanych szlakach turystycznych.


W mojej właśnie też. Bo jest mowa o "otwarciu ścieżek dla indywidualnych turystów", a nie taterników.

Rozumiem, że Gerlach jest szczytem trudnym i raczej wymagającym użycia odpowiedniego sprzętu, ale przecież swego czasu było tam paręset kilo żelastwa i to całkiem nowego, szlak był bowiem odremontowany na jakieś tam wejście trzech prezydentów, do którego w końcu nie doszło. To było bodaj za czasów Kwaśniewskiego. No to jak Kwaśniewski miał dać radę tam wejść, to nie widzę problemu (w kwestii czysto technicznej, bo można by się kłócić o ochronę przyrody), aby ponownie zamontować tam łańcuchy (bo tamte zostały skradzione, przynajmniej taka jest wersja oficjalna) i aby dawał radę tam wejść statystyczny Iksiński.

_________________
http://tatry-dla-sredniozaawansowanych.blogspot.com/ - blog
https://www.facebook.com/tatryblog - fejs od bloga

"większość granic i lęków
to tylko ułomność naszego umysłu,
poza którą zaczyna się wolność"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lis 24, 2013 5:35 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N sie 25, 2013 10:23 am
Posty: 1502
trekker:

Cytuj:
Co do Mnicha to nie masz racji, wystarczy ze ktoś obiera sobie za cel zrobienie tej drogi na żywca (wiem, wiem trzeba jeszcze zejść, ale z innych gór można schodzić łatwiejszą drogą)


No ja osobiście miałbym wątpliwości, czy żywczykowanie zostałoby uznane za "przestrzeganie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tej dyscyplinie". Jeszcze większe wątpliwości miałbym, gdyby to żywczykowanie miało być wykonywane przez osobę, która nie ma żadnego doświadczenia ze wspinaniem.

Ja tylko piszę jak wyglądają obowiązujące przepisy. A na pewno nie są one tutaj tak jednoznaczne jak te dotyczące legalnego wejścia na Giewont przez Halę Kondratową.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lis 24, 2013 5:39 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N sie 25, 2013 10:23 am
Posty: 1502
gosia_pe napisał(a):
Rozumiem, że Gerlach jest szczytem trudnym i raczej wymagającym użycia odpowiedniego sprzętu


Z tego co pamiętam, to przechodziłaś Orlą. A skoro tak, to powinnaś sobie spokojnie dać radę na Gierlach przez Próby w warunkach letnich. Bez żadnego sprzętu. No ewentualnie kask mógłby się przydać.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lis 24, 2013 5:42 pm 
Stracony

Dołączył(a): Wt sie 07, 2012 8:56 pm
Posty: 4266
Lokalizacja: Łódź
trekker napisał(a):
A zauważ, że gdy np. w Zarządzeniach Dyrektora TPN jest mowa o terenach udostępnianych taternicko, to nie są tam wskazywane konkretne drogi, tylko całe większe obszary,

Ale
§ 3
1. W czasie dojścia oraz powrotu do dróg wspinaczkowych obowiązuje dojście
najkrótszą bezpieczną drogą od najbliższego szlaku turystycznego, z tym, że zaleca
się używanie tradycyjnie wykorzystywanych ciągów komunikacyjnych.

Rambubu napisał(a):
A co do tego wejścia na Mnicha, nawet przez Mnichowe Plecy, to też byłbym ostrożny. Mnich jest udostępniony do uprawiania taternictwa. A w Zarządzeniu Dyrektora TPN jest wyraźnie mowa o tym, że "taternictwo to przechodzenie trudno dostępnych partii Tatr przy zastosowaniu specjalnych umiejętności i odpowiedniego sprzętu" oraz
"uprawianie taternictwa wymaga posiadania specjalistycznego przygotowania oraz przestrzegania zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tej dyscyplinie".

A i owszem jest o tym mowa ale już konkretnie w punktach nigdzie nie jest napisane że musisz mieć ze soba szpej i w jakiej ilości.
Rambubu napisał(a):
Więc zdaniem moim nie jest do końca legalne takie "turystyczne" wejście na Mnicha przez Mnichowe Plecy przez osobę, która nigdy w życiu się nie wspinała i która idzie bez sprzętu.

Zapewne nie jest to bezpieczne szczególnie w zejsciu ale skoro nie trzeba mieć zaświadczeń o ukończonych kursach to furtka jest uchylona.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lis 24, 2013 5:46 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 02, 2012 5:32 pm
Posty: 424
Lokalizacja: 300 km do Tatr
Rambubu napisał(a):
Z tego co pamiętam, to przechodziłaś Orlą. A skoro tak, to powinnaś sobie spokojnie dać radę na Gierlach przez Próby w warunkach letnich. Bez żadnego sprzętu.


Dobrze wiedzieć :).

Jednak mimo wszystko jeśli już ścieżka będzie otwarta, wolałabym, aby była też oznakowana, bo z moją orientacją w terenie bywa do kitu. Ale to tylko moje pobożne życzenia, wiadomo. I bez oznakowania, sam brak konieczności brania przewodnika to już by była manna z nieba ;).

_________________
http://tatry-dla-sredniozaawansowanych.blogspot.com/ - blog
https://www.facebook.com/tatryblog - fejs od bloga

"większość granic i lęków
to tylko ułomność naszego umysłu,
poza którą zaczyna się wolność"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lis 24, 2013 6:11 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N sie 25, 2013 10:23 am
Posty: 1502
WILCZYCA: Tak jak pisałem wyżej, przepisy nie są jednoznaczne. Cały czas piszemy o osobach, które nie mają doświadczenia we wspinaniu. Zgadzam się, że "furtka jest uchylona", ale zarówno w jedną, jak i w drugą stronę. Nie masz wskazań odnośnie ilości i rodzaju szpeju, bo chyba ciężko byłoby o takie wyliczenie. Jest za to obowiązek "posiadania specjalistycznego przygotowania" i "przestrzegania zasad bezpieczeństwa".

Tym samym możliwa jest sytuacja taka, że filanc chwilę z taką osobą pogada, stwierdzi wg swojego uznania, że nie ma sprzętu, więc nie przestrzega zasad bezpieczeństwa i wystawi mandat. Można odmówić przyjęcia i próbować walczyć w sądzie.

Czy wiarygodnie brzmiałoby tłumaczenie: "Tak Wysoki Sądzie, w sumie to się nigdy nie wspinałem, sprzętu żadnego nie posiadam, ale chciałem sobie wejść na Mnicha, bo wpisałem się do książki, a w Zarządzeniu nie ma mowy o tym jaki konkretnie sprzęt mam posiadać i czy w ogóle mam posiadać".

Czy taka osoba sprawia wrażenie "specjalistycznie przygotowanej" i "przestrzegającej zasad bezpieczeństwa"?

Nie wspominam już o ewentualnych wypadkach i kwestiach ubezpieczeniowych, bo tak jak pisałem wcześniej - przepisy dają prawnikom naprawdę spore możliwości.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lis 24, 2013 6:14 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
gosia_pe napisał(a):
Bo jest mowa o "otwarciu ścieżek dla indywidualnych turystów", a nie taterników.

Bo Słowacy taternikami nazywają osoby, które wchodzą drogami o trudnościach powyżej II, więc takie wejście na Gerlach przez Próby to dla nich turystyka.

gosia_pe napisał(a):
Gerlach jest szczytem trudnym i raczej wymagającym użycia odpowiedniego sprzętu, ale przecież swego czasu było tam paręset kilo żelastwa

Gerlach akurat technicznie jest łatwy, większe trudności sprawia właśnie orientacyjnie. Żelastwo na Gerlachu cały czas jest, to że zostało zdjęte to plotka specjalnie rozpuszczona przez przewodników.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lis 24, 2013 7:16 pm 
Stracony

Dołączył(a): Wt sie 07, 2012 8:56 pm
Posty: 4266
Lokalizacja: Łódź
Rozróżnijmy tu dwie różne rzeczy
1. Zakładam że Gosia nie chce wchodzic na Mnicha ale chce podejść blisko zobaczyć jak wyglądaja trudnośći i np zadecydować czy chce tam wejść z np. przewodnikiem (czy tez z kolegą taternikiem np) czy też przerasta to jej możliwości pytanie czy w takim przypadku można prawnie jej tego zabronić.
Albo inna sytuacja młody zespół wspinaczkowy idzie pod scianę którą zna tylko ze schematu w celach rozeznania jak wejścia w scianę wygladają na miejscu - taki rekonesans na dzien przed wspinaniem. Bez sprzetu - można im tego zabronić czy nie. Czy też w zależności od tego jakie będą sprawiali wrażenie.
2. Ja absolutnie nie namawiam nikogo do porywania sie na żywcowanie Mnichowych Pleców czy żadne inne II-III drogi mogące powodować realne zagrożenie dla tych osób.
(3 nie wiem co Ty w kółko z tym sądem? )
gosia_pe napisał(a):
bo się nie wspinam, nie umiem się wspinać i raczej nie zamierzam się uczyć

I tu robisz błąd w rozumowaniu bo wspinaczka to nie tylko ekstremalne drogi to również umiejetność poruszania sie w trudniejszym terenie a skoro Orla przestała Ci wystarczać i ciągnie Cie dalej warto byłoby sie nad tym zastanowić.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lis 24, 2013 7:29 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 02, 2012 5:32 pm
Posty: 424
Lokalizacja: 300 km do Tatr
WILCZYCA napisał(a):
Zakładam że Gosia nie chce wchodzic na Mnicha ale chce podejść blisko zobaczyć jak wyglądaja trudnośći i np zadecydować czy chce tam wejść z np. przewodnikiem


Nie no, raczej chodziło mi o to, że chcę tam podejść na zasadzie przejścia nowego szlaku, nacieszyć się nową perspektywą (Mnich z bliska) i porobić zdjęcia 8).

Niestety nie mam żadnych kolegów/koleżanek taterników.

WILCZYCA napisał(a):
I tu robisz błąd w rozumowaniu bo wspinaczka to nie tylko ekstremalne drogi to również umiejetność poruszania sie w trudniejszym terenie a skoro Orla przestała Ci wystarczać i ciągnie Cie dalej warto byłoby sie nad tym zastanowić.


No właśnie miałam w perspektywie łojenie Lodowego czy Łomnicy na nielegalu, tylko mnie trochę nie stać na mandaty. Trochę bardzo mnie nie stać. I strach, że jak sobie zrobię kuku poza szlakiem, to ubezpieczenie sobie mogę wsadzić w nos. Wspinania jako takiego się póki co bardzo boję i powątpiewam, czy się nadaję. Tzn. byłam na ściance ze dwa razy i najprostsze trasy przeszłam, ale już z trudniejszymi klops totalny. Miałam zapisać się na sekcję na ściance, no ale też mnie nie stać... Ogólnie asekuracja na wędkę daje mi jeszcze jako takie poczucie pewności (choć też miałam ciary jak odpadałam od ścianki), ale po prostu nie wyobrażam sobie włazić gdziekolwiek na innej asekuracji (i męża też bym nie puściła :mrgreen: ).

_________________
http://tatry-dla-sredniozaawansowanych.blogspot.com/ - blog
https://www.facebook.com/tatryblog - fejs od bloga

"większość granic i lęków
to tylko ułomność naszego umysłu,
poza którą zaczyna się wolność"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lis 24, 2013 8:10 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn lut 11, 2013 4:09 pm
Posty: 9871
Lokalizacja: FCZ
Gosiu -tatry nie są dla wszystkich.. skoro nie radzisz sobie na trudnych drogach to przecież nie musisz wszędzie wejść (patrz lodowy czy Gerlach) a szlak to zupełnie takie samo skandaliczne ułatwienie jak asfalt dla inwalidów do moka.. czy nie tak ? 8) :lol:

patrząc na to co zapowiadają a robią na przestrzeni ostatnich 10 lat to prędzej nowa nartostrada powstanie jak szlak czy ścieżka :mrgreen:

_________________
NIE MA LEPSZEGO OD MIĘGUSZA WIELKIEGO!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 61 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL