Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 23, 2024 7:28 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn kwi 22, 2013 5:14 pm 
Swój

Dołączył(a): So sie 25, 2012 1:19 pm
Posty: 41
Jako że ze znajomymi z zamiłowania chodzimy po górach od całkiem dawna (od 4-5 lat po beskidach, w tatrach samodzielnie drugi rok) i w wysokich tatrach właściwie mamy wszystko z nie-offroadowych tras obadane wpadliśmy na pomysł aby zorganizować sobie pierwszy "trawersik". Początkowo wymyśliliśmy, aby rozpocząć "trawers :D" od bystrej i granią przez starorobocianski dojść do wołowca, potem przez Grzesia do D. Chocholowskiej. Jednak wczoraj z Siwej przełęczy widzieliśmy trzy sylwetki wchodzące na Błyszcz od zamkniętej grani kamienistej i smreczyńskiego wierchu. Czy tam bezwzględnie nie można chodzić? Teoretycznie cała ta odbiegająca grań jest zamknięta no ale skoro ludzie tam jednak chodzą... Oprócz tej trójki nie trudno było dostrzec że zbocza tej zamkniętej grani są 'poprzecinane' ludzkimi śladami które nie trudno dostrzec na śniegu.

Bardzo chętnie zrobilibyśmy tą grań zaczynając od tomanowej przełęczy kończąc na grzesiu, jednak czy będzie to bardzo duże nagięcie zasad??

I jeśli ma ktoś fajne propozycje wycieczek Tatrzańskich w opcji na prawdę długo i cały czas wysoko(nie orla perć, ponad dolinkami ,cos w stylu tego kawałka grani tatr zachodnich wlasnie Tomanowa - Wolowiec) to prosiłbym o propozycje :)

Pozdrawiam


Ostatnio edytowano Cz kwi 25, 2013 3:13 pm przez Krisinho, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn kwi 22, 2013 8:57 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N paź 23, 2005 9:18 pm
Posty: 2111
Ogólnie temat grani Pyszniańska-Tomanowa Przełęcz pojawial się na Forum już wiele razy.
- by legalnie się tam poruszać trzeba by uzyskać zgodę Dyrektora TPN ( Kużnice)
- bez tej zgody nie warto moim zdaniem gdyż grozi mandat od Straży Parku, ale gorzej jakby słowacki strażnik czy leśniczy was namierzył -wtedy jest tzw. pokuta w euro a to boli co najmniej 4 krotnie bardziej..
- oczywiście znajdą się czasem ryzykanci
- moim zdaniem to mało ciekawa grań, są w Tatrach znacznie atrakcyjniejsze tak turystycznie ( np. grań Rohaczy i Banówki) jak i wspinaczkowo ( np. grań łomnica-durny, widły itd.) . Szczyty w tej grani są też niższe od Bystrej a Kamienista taka jak Czerwowne Wierchy więc rewelacji widokowych tam nie uświadczycie. Poza tym to odludzie i w razie czego to zasiegu w telefonie też nie złapiecie i może byc problem po słowackiej stronie Grani.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn kwi 22, 2013 9:18 pm 
Swój

Dołączył(a): So sie 25, 2012 1:19 pm
Posty: 41
Ok dzięki Jakub :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt kwi 23, 2013 7:25 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10407
Lokalizacja: miasto100mostów
Krisinho napisał(a):
Czy tam bezwzględnie nie można chodzić?
Tak
Krisinho napisał(a):
ludzie tam jednak chodzą...
Ludzie też przekraczają prędkość na drodze, kradną i mordują.
Krisinho napisał(a):
na prawdę długo i cały czas wysoko
To chyba Martinovka się najbardziej nadaje :D Albo wspomniana grań Durny - Łomnica. Ze swojej strony poleciłbym też Drogę Tetmajera czyli grań Polski Grzebień - Staroleśna.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt kwi 23, 2013 7:49 am 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
Krisinho napisał(a):
I jeśli ma ktoś fajne propozycje wycieczek Tatrzańskich w opcji na prawdę długo i cały czas wysoko(nie orla perć, ponad dolinkami ,cos w stylu tego kawałka grani tatr zachodnich wlasnie Tomanowa - Wolowiec) to prosiłbym o propozycje :)



- Cała słowacka część grani Tatr Zachodnich od Huciańskiej Przełęczy do Wołowca. Całkiem legalnie, bo jest tam szlak. Na odcinkach - konkretnie na grani Rohacza Ostrego, Trzech Kop i Banówki nieco trudniejsze niż polska część grani, porównywalne krótkimi odcinkami do Orlej Perci.

- Grań Otargańców - również jest tam szlak.

_________________
-------------------------------------------------
Studenckie Koło Przewodników Górskich "Harnasie" w Gliwicach zaprasza na kurs przewodnicki :)
http://www.skpg.gliwice.pl/kurs/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt kwi 23, 2013 9:07 am 
Stracony

Dołączył(a): Cz lut 22, 2007 9:12 pm
Posty: 3329
Cytuj:
- by legalnie się tam poruszać trzeba by uzyskać zgodę Dyrektora TPN ( Kużnice)


Ale zgody tak łatwo się nie dostaję, na zasadzie "bo chcę tam się przejść". Trzeba mieć cel, najlepiej naukowy, z poparciem instytutu etc.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt kwi 23, 2013 9:10 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
LigeiRO napisał(a):
Trzeba mieć cel, najlepiej naukowy


Wątpisz w Jakuba?

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt kwi 23, 2013 9:39 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 05, 2005 9:12 am
Posty: 6269
Lokalizacja: Warszawa/Skierniewice
Łukasz T napisał(a):
LigeiRO napisał(a):
Trzeba mieć cel, najlepiej naukowy


Wątpisz w Jakuba?


Fotodokumentacja w tym przypadku może okazać sie wystarczająca. Dokładnie przedstawiona data i czas, uwarunkowania pogodowe, poparte wcześniejszymi przewidywaniami warunków.

_________________
Pozdrawiam
Jacek
Obrazek

___________
..Umiem być ciszą, Kończę się w twoim śnie, Ostatnie echo jest ciszą to miejsce gdzie kończy się twoje spojrzenie..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt kwi 23, 2013 10:21 am 
Swój

Dołączył(a): So sie 25, 2012 1:19 pm
Posty: 41
Dobra a tak z ciekawości trochę odbiegnę od tatr zachodnich, wiem że nie promuje się na forum lewizny. Wiem jak to wygląda po polskiej stronie ze z 'zbaczaniem' ze szlaków. Ale np. padł wyżej pomysł grani durny szczyt - łomnica. Jak wiadomo na te szczyty można iść tylko z "wykwalifikowanym przewodnikiem... (..kur** mać)". Jak duża pokutę w euro ryzykuje się idąc tą granią? I póki co się nie wybieram, ale słyszałem że na Wysoką też "wprawni turyści" dają rade bez "wykwalifikowanego przewodnika (kur** mać)". I filance nie dają tam mandatów bo zbyt dużo wiary już tam uczęszcza, czy to prawda?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt kwi 23, 2013 10:38 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10407
Lokalizacja: miasto100mostów
Krisinho napisał(a):
grani durny szczyt - łomnica
Jest to grań o wycenie II udostępniona do wspinaczki. Wykup ubezpieczenie i możesz śmiało wbijać. Stwierdzenie
Krisinho napisał(a):
na te szczyty można iść tylko z "wykwalifikowanym przewodnikiem...
nie jest prawdziwe

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt kwi 23, 2013 10:48 am 
Swój

Dołączył(a): So sie 25, 2012 1:19 pm
Posty: 41
@Krabul czyli aktualnie według Słowackich zasad z ubezpieczeniem bez przewodnika można iść na drogi, których wycena nie przekracza III tak?

Dla Durnego wikipedia podaje

Cytuj:
Góra jest dostępna jedynie dla bardzo wprawnych turystów, konieczne jest towarzystwo uprawnionego przewodnika lub członkostwo w związku alpinistycznym (np. PZA, IAMES czy ÖEAV/DAV) i poruszanie się drogami trudności co najmniej I według UIAA[5].


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt kwi 23, 2013 10:52 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 05, 2007 8:49 pm
Posty: 6331
Lokalizacja: Kraków
Krabul napisał(a):
Wykup ubezpieczenie i możesz śmiało wbijać.

Nie ubezpieczenie jest tutaj ważne, a przynależność do klubu wysokogórskiego.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt kwi 23, 2013 10:55 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10407
Lokalizacja: miasto100mostów
Racja, nie sprecyzowałem. Alpenverein wypacza :mrgreen: Krisinho, masa materiałów na ten temat jest na forum. Poszperaj trochę.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt kwi 23, 2013 1:36 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
Krisinho napisał(a):
według Słowackich zasad z ubezpieczeniem bez przewodnika można iść na drogi, których wycena nie przekracza III tak?

Chyba coś pomyliłeś, bez przewodnika możesz iść na szczyty udostępnione do wspinaczki ale tylko drogami, których trudność PRZEKRACZA II.

Tak przynajmniej było do tej pory. No chyba że Słowacy coś pozmieniali.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt kwi 23, 2013 2:41 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 26, 2011 4:21 pm
Posty: 1379
Lokalizacja: Tarnów
trekker napisał(a):
Chyba coś pomyliłeś, bez przewodnika możesz iść na szczyty udostępnione do wspinaczki ale tylko drogami, których trudność PRZEKRACZA II.

Jak graniówka, to może mieć równo II.

_________________
Nie zaglądam już na forum, kontakt tylko przez maila.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt kwi 23, 2013 7:27 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
Na grań Durny-Łomnica można iść bez przewodnika, ale nie jest to banalna wycieczka. To jest zaawansowana turystyka, która ociera się minimalnie o taternictwo. Jest to trasa, która wymaga dość dobrej orientacji w terenie, umiejętności czytania opisów, umiejętności zjeżdżania na linie, względnie asekuracji, obycia w terenie średnio trudnym o sporej ekspozycji. Po prostu bez przewodnika osoba z ulicy pewnie nawet nie trafi na Durny, a co dopiero przejście grani.

Zupełnie nie polecam Ci tej trasy.
Wiem, że żartujecie, ale żartować sobie możemy między sobą.
Kolego Krisinho, to jest żart. Grań Durny-Łomnica, czy Martinovka nie nadają się na wycieczki, o których piszesz.
Basia Ci wyżej napisała dwie propozycje. Zwróć uwagę na nie proszę.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt kwi 23, 2013 8:27 pm 
Swój

Dołączył(a): So sie 25, 2012 1:19 pm
Posty: 41
Kolego kilerus tak wiem jak wywnioskował z innych wątków to forum charakteryzuje się bardzo dużym natężeniem zapatrzonych w swe turystyczne doświadczenia snobów którzy dodatkowo uważają się za mistrzów ironii. Do ludzi z tego wątku nic nie mam. Wspinam się już na ściankach, mam także opłacony kurs skałkowy w lecie. Kiedyś ową grań oczywiście zaliczę więc i tak jestem wdzięczny owym towarzyszom. Zresztą wystarczyło popatrzeć na zdjęcie tej grani aby zauważyć że ktoś sobie publicznie robi jaja z ludzi :) W jednym wątku nawołują do noszenia czekana jak jest śnieg po kostki na trzydniowiański a potem sobie robią jaja :) (Do Krabula nie mam nic, okazał się najbardziej w porządku :)) A co jak ktoś przeczyta tylko parę pierwszy wiadomości tego wątku, a pytał o to co ja... Nie daj boże głupi będzie no i stwierdzi - ... trzeba jechać na tą grań.

A dzięki propozycjom Basi mam już plan na następny trip więc dziękuje :)

Pozdrawiam (hipokryzje)


Ostatnio edytowano Wt kwi 23, 2013 8:41 pm przez Krisinho, łącznie edytowano 4 razy

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt kwi 23, 2013 8:35 pm 
Stracony

Dołączył(a): Wt sie 07, 2012 8:56 pm
Posty: 4266
Lokalizacja: Łódź
kilerus napisał(a):
wymaga dość dobrej orientacji w terenie

Krisinho napisał(a):
Wspinam się już na ściankach

:mrgreen:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr kwi 24, 2013 6:22 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
Krisinho napisał(a):
Wspinam się już na ściankach


Czyli jest szansa, że kiedyś wejdziesz na Kowadło. Życzę powodzenia i dalszej aktywnej działalności na ściankach.

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr kwi 24, 2013 8:13 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
Przejścia grani Tatr (nie tylko fragmentu zachodniego) kilka razy dokonano. Nawet są mniej lub bardziej literackie opisy.
Trenuj na ściankach.

pozdrawiam
gb 8)

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr kwi 24, 2013 8:36 am 
Swój

Dołączył(a): So sie 25, 2012 1:19 pm
Posty: 41
hahaha wy sie potraficie do wszystkiego dojebac na tym forum :D

tylko nie do siebie :mrgreen:


Ostatnio edytowano Śr kwi 24, 2013 9:37 am przez Krisinho, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr kwi 24, 2013 8:43 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 26, 2011 4:21 pm
Posty: 1379
Lokalizacja: Tarnów
Krisinho napisał(a):
tylko nie do siebie :mrgreen:

E tam, z siebie też się nabijamy, musisz się tylko wczytać w forum dokładniej :)
A ścianka jak najbardziej się przyda jako trening przed późniejszą wspinaczką w skałach i Tatrach. Oczywiście obycia z górami ani umiejętności wyszukiwania drogi czy chwytów nie zastąpi.

_________________
Nie zaglądam już na forum, kontakt tylko przez maila.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr kwi 24, 2013 8:53 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5458
Lokalizacja: Białystok
Krisinho napisał(a):
hahaha wy sie potraficie do wszystkie dojebac na tym forum :D


Nie zjadaj literek

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr kwi 24, 2013 9:39 am 
Stracony

Dołączył(a): Pn lut 11, 2013 4:09 pm
Posty: 9871
Lokalizacja: FCZ
dobrze że od czasu do czasu trafi się nowy okaz :lol:

_________________
NIE MA LEPSZEGO OD MIĘGUSZA WIELKIEGO!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr kwi 24, 2013 1:26 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 23, 2006 8:39 am
Posty: 5110
Lokalizacja: daleko od gór
Krisinho napisał(a):
to forum charakteryzuje się bardzo dużym natężeniem zapatrzonych w swe turystyczne doświadczenia snobów którzy dodatkowo uważają się za mistrzów ironii
Ale wam doje.bał. :lol:

_________________
W życiu piękne są tylko chwile. (R. Riedel)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr kwi 24, 2013 4:37 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
Krisinho napisał(a):
hahaha wy sie potraficie do wszystkiego dojebac na tym forum

lata praktyki... poza tym, jeśli delikwent w ewidentny sposób się podkłada...

pozdrawiam
gb 8)
ps
współcześnie - są dwie możliwości zyskania "wstępnego doświadczenia górskiego" - w świecie wirtualnym i w świecie rzeczywistym. Powinieneś docenić, że to dojebywanie, które Cię tak bulwersuje odbywa się via internet. A nie nad Twoim grobem, czy w pokoju szpitalnym...

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr kwi 24, 2013 7:01 pm 
Swój

Dołączył(a): So sie 25, 2012 1:19 pm
Posty: 41
gb napisał(a):
Krisinho napisał(a):
hahaha wy sie potraficie do wszystkiego dojebac na tym forum

lata praktyki... poza tym, jeśli delikwent w ewidentny sposób się podkłada...

pozdrawiam
gb 8)
ps
współcześnie - są dwie możliwości zyskania "wstępnego doświadczenia górskiego" - w świecie wirtualnym i w świecie rzeczywistym. Powinieneś docenić, że to dojebywanie, które Cię tak bulwersuje odbywa się via internet. A nie nad Twoim grobem, czy w pokoju szpitalnym...


Przecież ja wyśmiewam to wasze dojebywanie, próbujecie komuś dojebać na każdym kroku, i ironicznie złapać za każde słówko ale już jesteście na to za starzy :lol: I nikt normalny się tym nie przejmie tylko będzie robił swoje. Proponuje temacie dojebywanie komuś spojrzeć na młodzież 15-18, od nich się czegoś nauczycie, i na pewno lepiej wam to pójdzie, jeśli macie takie aspiracje. Psychologia także jasno mówi że takie zachowanie wśród młodzieży internetowej bierze się z kompleksów lub bycia społecznym chamem :mrgreen: :lol: . Anyway nie jestem jedynym, który uważa że to forum ma poziom chamstwa i snobizmu wyniesiony na bardzo wysoki poziom. I stało się to właśnie przez takich którzy 'dojebują'.

Ja się zawijam na inne forum gdzie ludzie zajmują się faktycznie turystyką górską, a nie wyśmiewanie wszystkich przez swój snobizm wynikający z jakiegoś wyimaginowanego poczucia bycia 'przech*j' turystą :mrgreen: :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr kwi 24, 2013 7:21 pm 
Stracony

Dołączył(a): Wt sie 07, 2012 8:56 pm
Posty: 4266
Lokalizacja: Łódź
prof.Kiełbasa napisał(a):
dobrze że od czasu do czasu trafi się nowy okaz
:lol:


Szkoda tylko że tak łatwo wymiękkają :badpc:

:kotek:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr kwi 24, 2013 8:15 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn lut 11, 2013 4:09 pm
Posty: 9871
Lokalizacja: FCZ
Krisinho napisał(a):
Ja się zawijam na inne forum gdzie ludzie zajmują się faktycznie turystyką górską, a nie wyśmiewanie wszystkich przez swój snobizm wynikający z jakiegoś wyimaginowanego poczucia bycia 'przech*j' turystą :mrgreen: :D

ja na przykład uważam się za ... turystę, mało tego często lansuję się swym kaskiem mamóta na drodze do moka :D
I ostentacyjne piję piwo w jadalni schroniska po czym bekam głośno melodię o mój rozmarynie..
Tobie do bycia ... turystą czy nawet ... turystą (co jest stopień wyżej ) bardzo daleko bo tak czytając te posty to ty przepizdeczka turysta jesteś .. tak więc szerokości i bajo

_________________
NIE MA LEPSZEGO OD MIĘGUSZA WIELKIEGO!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr kwi 24, 2013 8:27 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
Aj tam, aj tam... Jakby nie było takiej egzotyki, to byśta rzygali z nudów. :lol:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL