Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Pt cze 28, 2024 12:07 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt maja 03, 2013 8:07 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 21, 2012 5:49 pm
Posty: 453
Lokalizacja: Kraków
Po pierwsze zależy czy przyjąłeś czy nie. Jeśli nie to dłużej bo sprawa najpierw trafi do sądu. Jeśli przyjąłeś to będzie egzekucja, komornicza albo przez Urząd Skarbowy w drodze egzekucji administracyjnej, pewny nie jestem. Najpierw dostaniesz wezwanie, informację o wszczęciu, z nadzieją że dobrowolnie zapłacisz. Jak nie to potem albo zajmą Ci nadpłatę podatku albo zajmą odpowiednią część dochodów z konta bankowego. Kwota jaką ściągną to tyle na ile wystawiono mandat + koszty komornicze, teraz to albo 15% sumy mandatu ale nie mniej niż 350 zł + odsetki. Zajęcie ruchomości dopiero w ostateczności.
Straż parku działa na podstawie przepisów o ochronie przyrody, które odsyłają do postępowania w sprawie wykroczeń. Więc egzekucja będzie bardzo podobna do tej za mandat od policji czy straży miejskiej.


A przedawnienie następuje po 3 latach od chwili pokwitowania odbioru mandatu.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt maja 03, 2013 12:07 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 21, 2012 5:49 pm
Posty: 453
Lokalizacja: Kraków
Po pierwsze przedstawiłem Ci sprawę z punktu widzenia prawa polskiego. A co do Słowacji, posługując się analogią z mandatów drogowych, zwykle nie ma możliwości nie przyjęcia mandatu - trzeba płacić od razu.
Poszukaj w stosownych przepisach TANAP i prawa słowackiego. Powodzenia.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt maja 03, 2013 1:12 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 21, 2012 5:49 pm
Posty: 453
Lokalizacja: Kraków
No mam wątpliwości czy dla kilkuset euro będą wzywać całej siły powietrzno-desantowe Republiki Słowacji. Spiszą Twoje dane i na drodze tamtejszego postępowania i umów z RP ściągną należność. Pracownicy i strażnicy parku mają prawo do wylegitymowania więc Policja nie będzie musiała w pośpiechu szukać Policjanta który da radę w 2h obrócić z buta na Gerlach.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So maja 04, 2013 7:35 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn lut 11, 2013 4:09 pm
Posty: 9871
Lokalizacja: FCZ
to pójdą za kolesiem - nakręcą odpowiednie służby w miejscach gdzie można np dojechać autem i zwyczajnie zawiną na dołek - mandat płacić masz odrazu jak nie masz kasy to wyciągasz z bankomatu jak nie masz - to może za ciebie założyć ambasada -potem ściągną w kraju -oczywiście czekasz na dołku zagranicą aż uregulują finanse, za fikanie masz dodatkowo przejebane , szczególnie za uruchomienie służby do twego zatrzymania...

moje zdanie jest takie- dogadać się , być grzecznym nawet jak to wymuszone ewentualnie mieć dobrą bajerę ale na luzaku i liczyć na to że się uda -cwaniakowaniem mało rzeczy się w życiu załatwia..

_________________
NIE MA LEPSZEGO OD MIĘGUSZA WIELKIEGO!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So maja 04, 2013 7:35 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
To zależy - jak go olewają - zostawiają samego sobie. A jak im zależy - towarzyszą do zejścia i tam wzywają lokalną policję. Jak kontrolerzy w tramwajach...
pozdrawiam
gb 8)
ps
a jak stawia opór - wzywają przez radiotelefon Straż Graniczną...

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So maja 04, 2013 8:16 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn lut 11, 2013 4:09 pm
Posty: 9871
Lokalizacja: FCZ
a skąd mam to motyla noga wiedzieć? piszesz scenariusz do filmu czy co?

ale ok bawmy się dalej- kima w skałach - parkowcy wzywają graniczna czy kogo tam uważają i nasz student mając 5 z SG plu parkowców na pewno kozakiem już nie jest..

uprzedzam Twoje następne spekulacje- że dalej nie chce z nimi schodzić -
to dostaje zwyczajnie w palnik i go znoszą na zmianę...

skoro masz zamiar(bo za pewne z ta te tematy) łamać prawo w parku narodowym to przynajmniej nie dorabiaj do tego jakiś fikcyjnych historii bo życie pisze samo scenariusz.. możesz trafić na spoko gości co pokażą Ci drogę ,a możesz trafić na służbistów że utrudnią Ci życie konkretnie..

_________________
NIE MA LEPSZEGO OD MIĘGUSZA WIELKIEGO!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So maja 04, 2013 8:21 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
fj napisał(a):
a o 3 w nocy się zobaczy :D uważasz że odpuszczą czy będą po śmigło dzwonić?

To może wcześniej niech poczyta przewodniki.
Bo dla zwykłego palanta - wyjście z obszaru parku narodowego (TPN czy TANAP), tak by nie zostać zauważonym - może być nie lada problemem...

pozdrawiam
gb 8)
ps
w ostateczności - mogą wezwać odpowiednią służbę na miejsce. Ale wtedy - beknie za całokształt bardzo... :mrgreen:

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So maja 04, 2013 8:40 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn lut 11, 2013 4:09 pm
Posty: 9871
Lokalizacja: FCZ
tak -a teraz idź już spać ..

_________________
NIE MA LEPSZEGO OD MIĘGUSZA WIELKIEGO!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So maja 04, 2013 9:10 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N paź 05, 2008 8:16 pm
Posty: 1359
Lokalizacja: silesia
fj napisał(a):
to by była afera międzynarodowa czy lokalna, ...w TVN24 ..."Słowacy pobili Polaka na Gerlachu za to że zbłądził i był poza szlakiem turystycznym"

Trochę racji w tym może być. Oczywistą oczywistością jest, że nie warto angażować cholernie kosztownych środków by ściągnąć kosztowny mandat, ale prawo prawem.
Ostatnio w uwadze pisali o rowerze, który straż miejska (czy policja) skonfiskowała ponieważ bo jego kierowca był pijany. Zgodnie z prawem można go sprzedać jako "narzędzie zbrodni" czy cuś w tym stylu. Cały proces sprzedaży (z opinią biegłego itd) jak dobrze pamiętam kosztował 2,5 tyś złotych a rower na złomie wart był złotych siedem. Taka analogia do wołania o śmigło jak komuś trzeba wsadzić 100 Euro mandatu.

_________________
I was blind but now I can see...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So maja 04, 2013 9:44 pm 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
fj napisał(a):
Wyobraź sobie polskiego studenta gdzieś w okolicach grani, Gerlacha. Z 5-10 euro w kieszeni, bez papierów. Zatrzumują chłopa, a on na mandat nie ma. No to chcą wypisać go na podstawie dokumentów (do zapłacenia jak wróci do Polski) a ten ich nie ma. Jedyna możłiwość to oddanie delikwenta słowackim policjantom (mogą podjechać pod śląski dom). No ale chłop nie chce iść w dół nie mogą go przecie popychać. Co wtedy?


O - jakie fajne tematy :)

Nie mając przy sobie dowodu osobistego na Słowacji popełnia się wykroczenie dotyczące nielegalnego przekroczenia granicy. Gdyż za granicą trzeba posiadać dokument tożsamości, mimo, ze w czasie samego przekraczania granicy się go nie okazuje.
Takie wykroczenie to trochę więcej niż wykroczenie przeciwko przepisom parku narodowego, ale nie wiem jakiego mandatu można się spodziewać.

Paru znajomych popełniło drobne wykroczenia graniczne w czasach poprzedzających Schengen, np. przejście przez Rysy po zmroku, lub przejście przez w bród przez Białkę za schroniskiem Roztoka i mandat wynosił zwykle około 600 zł.
Ale to było parę lat temu, nie wiem jak teraz.

Co jest dość ważne w tym wypadku mandat był egzekwowany przez prawo polskie, zwykle odbywał się sąd w Nowym Targu.

_________________
-------------------------------------------------
Studenckie Koło Przewodników Górskich "Harnasie" w Gliwicach zaprasza na kurs przewodnicki :)
http://www.skpg.gliwice.pl/kurs/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So maja 04, 2013 9:54 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N paź 05, 2008 8:16 pm
Posty: 1359
Lokalizacja: silesia
Basia Z. napisał(a):
Takie wykroczenie to trochę więcej niż wykroczenie przeciwko przepisom parku narodowego, ale nie wiem jakiego mandatu można się spodziewać.

Kiedyś schodziliśmy na słowacką stronę z Rysów (pogodowa dupówa - trzeba było uciekać). Na Łysej Polanie mojego kolegę celnik chciał wrzucić do paki za brak dowodu osobistego i próbę przekroczenia granicy. Po przetrzepaniu bagażnika i potwierdzeniu naszych słów o całodniowej wyrypie na Rysach przymknął oko i kazał nam wypier...ać do Polski...

_________________
I was blind but now I can see...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So maja 04, 2013 10:12 pm 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
fj napisał(a):
Basia Z. napisał(a):
Paru znajomych popełniło drobne wykroczenia graniczne w czasach poprzedzających Schengen,


Szengen nie wszystko ułatwiło, nie można przekraczać granicy gdzie się chce.


A gdzie nie można ?

_________________
-------------------------------------------------
Studenckie Koło Przewodników Górskich "Harnasie" w Gliwicach zaprasza na kurs przewodnicki :)
http://www.skpg.gliwice.pl/kurs/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So maja 04, 2013 10:24 pm 
Nowy

Dołączył(a): Pt kwi 26, 2013 7:27 pm
Posty: 28
Lokalizacja: Wzgórze... św Maksymiliana - Gdynia
prof.Kiełbasa napisał(a):
tak -a teraz idź już spać ..


Mam wrażenie, że to powinno zostać napisane 3 dni temu ;)

_________________
"Nieprawidłowy przebieg życia"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So maja 04, 2013 10:36 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
Chodzi o przepisy graniczne czy dotyczące poruszania się po parkach narodowych?

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So maja 04, 2013 10:51 pm 
Nowy

Dołączył(a): Pt kwi 26, 2013 7:27 pm
Posty: 28
Lokalizacja: Wzgórze... św Maksymiliana - Gdynia
fj napisał(a):
Basia Z. napisał(a):
A gdzie nie można ?


Np. będąc na Żabim Niżnim nie da rady zejść bez łamania przepisów na stronę słowacką.


No dobra, a jak chcesz się dostać na Żabi bez łamania polskich przepisów?

PS.

Mówisz o okresie, kiedy zamknięte są szlaki słowackie, w pozostałym czasie, możesz jak chcesz przekraczać granicę... w miejscach gdzie łączą się szlaki

_________________
"Nieprawidłowy przebieg życia"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So maja 04, 2013 11:22 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): So lut 09, 2013 10:52 pm
Posty: 1144
Lokalizacja: Łódź
Jefim napisał(a):
Mówisz o okresie, kiedy zamknięte są szlaki słowackie, w pozostałym czasie, możesz jak chcesz przekraczać granicę... w miejscach gdzie łączą się szlaki

Pod warunkiem, że masz przy sobie dokument tożsamości potwierdzający fakt, że jesteś obywatelem Unii. Mnie sprawdzano. Pokazałem dowód i było ok.

_________________
Gdzie wola - tam droga.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So maja 04, 2013 11:29 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): So lut 09, 2013 10:52 pm
Posty: 1144
Lokalizacja: Łódź
fj napisał(a):
Valril napisał(a):
No mam wątpliwości czy dla kilkuset euro będą wzywać całej siły powietrzno-desantowe Republiki Słowacji. Spiszą Twoje dane i na drodze tamtejszego postępowania i umów z RP ściągną należność. Pracownicy i strażnicy parku mają prawo do wylegitymowania więc Policja nie będzie musiała w pośpiechu szukać Policjanta który da radę w 2h obrócić z buta na Gerlach.


Wyobraź sobie polskiego studenta gdzieś w okolicach grani, Gerlacha. Z 5-10 euro w kieszeni, bez papierów. Zatrzumują chłopa, a on na mandat nie ma. No to chcą wypisać go na podstawie dokumentów (do zapłacenia jak wróci do Polski) a ten ich nie ma. Jedyna możłiwość to oddanie delikwenta słowackim policjantom (mogą podjechać pod śląski dom). No ale chłop nie chce iść w dół nie mogą go przecie popychać. Co wtedy?

A wiesz co to jest telefon i lornetka ? Nikt się na górze szarpać z Tobą nie będzie, tylko poczekają aż sam zejdziesz i zgarną na dole. Wiem, że myślisz że jesteś Rambo i dasz im nogę, ale oni też są Rambo i jest ich więcej.

_________________
Gdzie wola - tam droga.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz maja 09, 2013 10:56 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N paź 23, 2005 9:18 pm
Posty: 2111
Apropos - byłem bodaj 5 maja w Tatrzańskiej Jaworzynie z buta i miałem przy sobie jedynie legitymację studencką- czy taki dokument wystarcza na terenie SK? albo np. prawo jazdy, legitymacja PTTK? Swoją drogą szkoda że od Łysej Polany nie ma chodnika dla pieszych przy tej szosie przez co poruszanie się nią nie jest zbyt bezpieczne nawet za dnia. Kilkaset m za przejściem po słowackiej stronie na południowym zboczu widziałem grupkę 8 łań - gapiły się jakby wcześniej tam żywego człowieka nie widziały ( jedynie samochody i autokary jeździły)

- z tym mandatem na Słowacji to moim zdaniem mogliby też wystawiać kredytowane np. płatne w okresie miesiaca-dwóch od daty wystawienia pod jakimś tam rygorem na wskazany numer konta. To by było bardziej fair w stosunku do nie- Słowaków.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz maja 09, 2013 11:09 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
Chyba nigdzie w Europie nie wystawia się mandatów kredytowych dla obcokrajowców...

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt maja 10, 2013 12:40 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 20, 2006 3:56 am
Posty: 2343
Lokalizacja: Warszawa/Pruszków
Jakub napisał(a):
Apropos - byłem bodaj 5 maja w Tatrzańskiej Jaworzynie z buta i miałem przy sobie jedynie legitymację studencką- czy taki dokument wystarcza na terenie SK? albo np. prawo jazdy, legitymacja PTTK?


Nie, nie wystarcza. Wszystkie osoby przekraczające granicę powinny posiadać dokument do tego uprawniający, czyli w Twoim przypadku jest nim właśnie dowód osobisty.

U Czechów chyba dają kredytowe.

_________________
Powolutku do przodu, mamy już stronę !!! :) :arrow: http://pomagamoli.pl/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt maja 10, 2013 6:48 am 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
Spotkałam się z czymś takim, ale dotyczyło mandatu za przekroczenie prędkości.
Facet jechał autostradą w rejonie Trenczyna przekroczył prędkość, nie przyjął mandatu, więc zatrzymano mu prawo jazdy.
On wrócił do Polski (nie wiem jak ,chyba autobusem ?) i tutaj zgłosił że prawo jazdy zgubił i wyrobił nowe. Ale za kilka miesięcy z Trenczyna przyszło do urzędu pisemko, że posiadają u siebie prawo jazdy takiego a takiego pana.

No i facet ma przechlapane, bo nie dość że mu odbiorą to prawo jazdy to jeszcze ma sprawę o świadczenie nieprawdy.

_________________
-------------------------------------------------
Studenckie Koło Przewodników Górskich "Harnasie" w Gliwicach zaprasza na kurs przewodnicki :)
http://www.skpg.gliwice.pl/kurs/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So maja 11, 2013 5:01 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
W niektórych krajach UE jak nie masz pieniędzy to zatrzymują dokumenty, dlatego najlepiej mieć ze sobą tylko dowód bo można sobie za grosze po powrocie wyrobić nowy, a na mandat zrobić .... Jak zabiorą paszport to już jest trudniejsza sprawa.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N maja 12, 2013 2:05 pm 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
trekker napisał(a):
W niektórych krajach UE jak nie masz pieniędzy to zatrzymują dokumenty, dlatego najlepiej mieć ze sobą tylko dowód bo można sobie za grosze po powrocie wyrobić nowy, a na mandat zrobić ....


A tamtejsza policja, straż graniczna itd. nie posiada Internetu i nie może zawiadomić odpowiedniego urzędu (który dowód wydał), że posiada u siebie dokument owej osoby. Może to nie będzie tak szybko, trwa to 2-3 miesiące, czasem dłużej ale ostatecznie taka "mundra" osoba ma przechlapane.

_________________
-------------------------------------------------
Studenckie Koło Przewodników Górskich "Harnasie" w Gliwicach zaprasza na kurs przewodnicki :)
http://www.skpg.gliwice.pl/kurs/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N maja 12, 2013 7:55 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
U mnie trwa już 4 lata, ale pewnie po prostu im się nie chciało 8)

A i żeby nie było że to tak hop siup, najpierw ląduje się na dołku.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N maja 12, 2013 8:18 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn lut 11, 2013 4:09 pm
Posty: 9871
Lokalizacja: FCZ
my tak po Londynie mieliśmy.. wydaje mi się że teraz już technika skoczyła do przodu i takie patenty jak lata temu nie przejdą..
Czyżbyś zwiedzał europę w 2008 roku z nami?

_________________
NIE MA LEPSZEGO OD MIĘGUSZA WIELKIEGO!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn maja 13, 2013 10:52 am 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
Kiedyś - jeszcze przed 2004 r. kumpla na granicy polsko - niemieckiej ścignęli za holenderski mandat sprzed roku.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn maja 13, 2013 10:23 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
prof.Kiełbasa napisał(a):
Czyżbyś zwiedzał europę w 2008 roku z nami?

Nie, z Wami byłem kilka lat wcześniej, też wesoło było.
A to o czym piszę to historia z trochę później z repry.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 42 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL