Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz maja 23, 2024 4:00 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr maja 22, 2013 9:56 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N paź 05, 2008 8:16 pm
Posty: 1359
Lokalizacja: silesia
Kolej na Kasprowy Wierch najwyraźniej poszła do żyda (przepraszam - Żyda)
http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/po ... omosc.html
Ciekawe co teraz będzie ze słynnymi już żlebami...
A tak serio? Co Wy na to?

_________________
I was blind but now I can see...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz maja 23, 2013 5:32 am 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Ciekawe skąd wezma pieniądze na kupno. Chyba że będzie to wirtualny zakup.

Wszystkie te gminy borykają się z problemami finansowymi a co dopiero kupno PKL


Dla mnie dziwne i tyle.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz maja 23, 2013 6:51 am 
Swój

Dołączył(a): Pt mar 15, 2013 12:27 pm
Posty: 73
Lokalizacja: Bydgoszcz
Jako że państwo nie jest od wożenia turystów kolejkami po górach, to dobrze że doszło do prywatyzacji. Szkoda że wygrało konsorcjum gmin bo raczej nie będzie to zarządzanie na poziomie prywatnej firmy. Mam nadzieję że z czasem prywatni inwestorzy zaczną składać atrakcyjne oferty za akcje spółki i gminy połaszczą się na kasę i sprzedadzą swoje udziały. Dzięki temu dojdzie do prawdziwej prywatyzacji. Teraz też chyba nowe wyzwania przed TPN i organizacjami ekologicznymi w zakresie ochrony przyrody w okolicy Kasprowego.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz maja 23, 2013 8:46 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 21, 2012 5:49 pm
Posty: 453
Lokalizacja: Kraków
Jestem zwolennikiem prywatyzacji ale w tym przypadku liczyłem, że kolejka pozostanie w rękach Państwowych, niekoniecznie gminnych. Tatry i obszar TPN to jednak taki unikat w skali Polski, że należy się specjalna ochrona. Mam obawy czy prywatny inwestor nie chciałby z czasem z chęci zysku robić rzeczy, które jeszcze bardziej zaszkodziłyby tamtym okolicom.

Jednakże 215 mln zł, dla spółki kilku podtatrzańskich gmin to bardzo duże pieniądze. Jestem ciekaw skąd je wezmą...

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz maja 23, 2013 9:33 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
Valril napisał(a):
Jestem ciekaw skąd je wezmą...


Z dobrowolnych ( czytaj opłat za parkingi, za powietrze w kurorcie, za apartament z widokiem na Tatry - w piwnicy w stronę Nowego Targu, za przejście się po Krupówkach, itd ) darów turystów.

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz maja 23, 2013 10:19 am 
Swój

Dołączył(a): Pt mar 15, 2013 12:27 pm
Posty: 73
Lokalizacja: Bydgoszcz
Łukasz T napisał(a):
Valril napisał(a):
Jestem ciekaw skąd je wezmą...


Z dobrowolnych ( czytaj opłat za parkingi, za powietrze w kurorcie, za apartament z widokiem na Tatry - w piwnicy w stronę Nowego Targu, za przejście się po Krupówkach, itd ) darów turystów.

Finansowanie ma pochodzić z funduszu inwestycyjnego
http://www.tygodnikpodhalanski.pl/?mod= ... 1&id=19019


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz maja 23, 2013 12:17 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
Podziwiam odwagę Zarządu tego funduszu inwestycyjnego. Gdybym miał w nim ulokowane jakieś pieniądze to natychmiast bym wycofał.

PS.
Pierwszy krok w stronę upadłości tego "interesu" został zrobiony. Z uwagą będę śledził następne.

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz maja 23, 2013 12:41 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
tomasz01 napisał(a):
Finansowanie ma pochodzić z funduszu inwestycyjnego


Czyli też ze złodziejstwa. Tradycje zakopiańskie zostaną podtrzymane.

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz maja 23, 2013 6:23 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pn sie 17, 2009 9:49 pm
Posty: 405
Lokalizacja: Opole
Dr House i filozofia - wszyscy kłamią.
Ja i filozofia - wszyscy kradną.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz maja 23, 2013 9:02 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N paź 05, 2008 8:16 pm
Posty: 1359
Lokalizacja: silesia
Ciekaw jestem jakimi kryteriami kierowało się PKP decydując się na ofertę p. Majchera i spółki.

_________________
I was blind but now I can see...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz cze 13, 2013 6:24 pm 
Kombatant

Dołączył(a): N maja 30, 2010 3:06 am
Posty: 500
Lokalizacja: krk
raffi79. napisał(a):
Ciekawe skąd wezma pieniądze na kupno. Chyba że będzie to wirtualny zakup.

Wszystkie te gminy borykają się z problemami finansowymi a co dopiero kupno PKL


Dla mnie dziwne i tyle.


No to już wiecie, se Bruksela kupiła naszą kolej.

http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425,14093675,Zakopianski_radny__sprzedaz_PKL_dla_MEP_to_zdrada.html#LokKrakTxt

_________________
Mój kraj przywykły do łomotu, do dziejowego wpi.erdolu(...). A niech nas, kur.wa, zabiją, żeby zapamiętali! Jak już niczego nie potrafimy to się rzucimy pod pociąg dziejów, żeby choć na moment stanął, aż nasze ścierwo wydostaną i dopiero ruszą.A.S.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz cze 13, 2013 10:12 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14892
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
black napisał(a):
No to już wiecie, se Bruksela kupiła naszą kolej.

Dość zawiłe i diabeł pewnie tkwi w szczegółach.
Wszystko zależy od szczegółów zawartych umów, między gminami, PKG i MEP, których tekstu nie podano. Tak naprawdę jak jest, to się pewnie dowiemy albo za 5 lat jak MEP będzie zgodnie z zapowiedzią zbywał akcje, albo wcześniej jak pojawią się jakieś konkretne spory między MEP i gminami co do zarządzania kolejką.

A tak ogólnie - ja uważam że bardzo dobrze by było, gdyby kolejka znalazła się pod kontrolą gmin podhalańskich. Ta kolejka nie ma sama w sobie przynosić zysku, ona ma przynosić zysk gminom podhalańskim (z uwzględnieniem "innych okoliczności").

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt cze 14, 2013 6:49 am 
Swój

Dołączył(a): Pt mar 15, 2013 12:27 pm
Posty: 73
Lokalizacja: Bydgoszcz
Bruksela nic nie kupiła, a że kasę na wykupienie dawał fundusz inwestycyjny było wiadomo od długiego czasu. Samorządowcy z Zakopca myśleli że ktoś przyjdzie do nich z milionami i powie "róbcie sobie co chcecie". Fundusz ma przynosić zyski bo takie jest jego zadanie, skoro radni chcieli się bawić w udział przy prywatyzacji to powinni się domyślać, że wychodzą spod opieki państwa i trafiają na otwarty rynek.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt cze 14, 2013 7:29 am 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 10, 2012 10:44 pm
Posty: 218
Lokalizacja: Wrocław
Problem jest chyba taki, że te 98% akcji za 5 lat może kupić każdy... nie wiadomo kto to będzie


http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425, ... l#TRrelSST


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt cze 14, 2013 7:54 am 
Swój

Dołączył(a): Pt mar 15, 2013 12:27 pm
Posty: 73
Lokalizacja: Bydgoszcz
Według mnie to jest wolny rynek, a nie problem. Właśnie po to są samorządowcy w tej spółce, żeby przez 5 lat dopilnować do kogo te akcje trafią. Nie po to żeby krzyczeć "hańba", tylko po to żeby znaleźć odpowiedniego inwestora.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt cze 14, 2013 9:08 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14892
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
agata g napisał(a):
Problem jest chyba taki, że te 98% akcji za 5 lat może kupić każdy... nie wiadomo kto to będzie


http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425, ... l#TRrelSST


Cytuj:
Jak zapowiada Rekusz, fundusz za pięć lat będzie chciał wyjść z inwestycji w PKG, najprawdopodobniej sprzedając akcje firmy na warszawskiej giełdzie


Wystarczyło w umowie zagwarantować gminom prawo pierwokupu akcji PKG od MEP.
Jeśli tego nie zrobiono to faktycznie kicha,
znaczy obarcza to jasną winą POprawnego politycznie pana Majchera,
chociaż nie ma jasnej informacji, że rzeczywiście tego nie zrobiono.
W sumie nie jest chyba za późno, żeby zrobić to teraz.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt cze 14, 2013 10:03 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N paź 05, 2008 8:16 pm
Posty: 1359
Lokalizacja: silesia
grubyilysy napisał(a):
W sumie nie jest chyba za późno, żeby zrobić to teraz.

Nie jestem taki pewien. Jeśli fundusz traktuje to biznesowo, a na pewno tak jest bo przecież stara się być rentowny - to po 5 latach jeśli będzie chciał sprzedać udziały - to logiczne jest, że za jak największy pieniądz. Chyba, że umownie ustalili prawo pierwokupu - tylko to trochę ciężko powiązać z ceną - bo jak wyprognozować jaka będzie wartość udziałów za 5 lat?

_________________
I was blind but now I can see...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt cze 14, 2013 10:51 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14892
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
batmik napisał(a):
grubyilysy napisał(a):
W sumie nie jest chyba za późno, żeby zrobić to teraz.

Nie jestem taki pewien. Jeśli fundusz traktuje to biznesowo, a na pewno tak jest bo przecież stara się być rentowny - to po 5 latach jeśli będzie chciał sprzedać udziały - to logiczne jest, że za jak największy pieniądz. Chyba, że umownie ustalili prawo pierwokupu - tylko to trochę ciężko powiązać z ceną - bo jak wyprognozować jaka będzie wartość udziałów za 5 lat?

Batmik - z prawem pierwokupu jest tak, że oferent wystawia cenę i dysponujący prawem pierwokupu może kupić lub nie, a jesli nie to kto inny może ale za tę samą lub wyższą cenę.
A jak chce obniżyć - to znowu to samo.
Poza tym sama cena za 5 lat może być też przedmiotem umowy, tak jak np. w leasingu.
Innymi słowy wszystko jest OK i do zrobienia, fundusz nie straci, Gmina ma 5 lat na zebranie pieniędzy, ogromny szmat czasu.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt cze 14, 2013 11:16 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N paź 05, 2008 8:16 pm
Posty: 1359
Lokalizacja: silesia
batmik napisał(a):
Batmik - z prawem pierwokupu jest tak, że oferent wystawia cenę i dysponujący prawem pierwokupu może kupić lub nie, a jesli nie to kto inny może ale za tę samą lub wyższą cenę.A jak chce obniżyć - to znowu to samo.

Ok, pełna zgoda. Tylko daje to czasem złudne poczucie bezpieczeństwa. Bo sprzedający może wywindować cenę ogłaszając, że znalazł nabywców przy tej kwocie i posiadacz prawa pierwokupu może z niego skorzystać i kurevsko przepłacić. Jeśli się nie zdecyduje -> sprzedający pewnie obniży nieco cenę mówiąc, że tym razem kto inny chce kupić -> posiadacz prawa pierwokupu już ma mętlik bo jeśli sprzedawca nie manipuluje -> produkt kupi ktoś inny. Ostatecznie przy piątej czy dziesiątej obniżce ceny posiadacz prawa pierwokupu może z niego skorzystać i przepłacić lub nie skorzystać i puścić produkt konkurencji - bo nigdy nie wiadomo na ile sprzedający manipuluje ceną. Sprzedający jest w tej komfortowej sytuacji, że produkt za który chciałby 2 zł może sprzedać za 4 zł rozpoczynając od ceny 10 zł i cyklicznie schodząc w dół.

_________________
I was blind but now I can see...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt cze 14, 2013 11:30 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14892
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Na marginesie, nie wiem czy lekko nie oszukałem w "sprawie ceny" przy transakcji sprzedaży rzeczy zabezpieczonej prawem pierwokupu. Zdaje się że to jest w praktyce nieco inaczej, ale w każdym razie sprzedający nie ma szansy kombinowaniem ceną wyrugować posiadającego prawo pierwokupu i sprzedać komuś innemu taniej.
Nie mam za bardzo czasu sprawdzać teraz dokładnie, tu jest jakiś komentarz dotyczący hipotetycznej sytuacji wykonania prawa pierwokupu, na transakcji dokonanej z "osobą trzecią":
- sprzedający sprzedaje osobie trzeciej
- kupujący dowiaduje się i wpłaca sprzedającemu równowartość transakcji zarazem wchodząc w miejsce kupującego.
- osobie trzeciej pozostaje dochodzić zwrotu pieniędzy od nieuczciwego sprzedającego

http://forumprawne.org/prawo-nieruchomo ... okupu.html

Sorki, nie mam czasu prześledzić szczegółowo, myślę że radni Gazdowie i Gaździny się wykażą, patrząc po ostatniej uchwale chyba wiedzą co robią.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt cze 14, 2013 2:51 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N paź 05, 2008 8:16 pm
Posty: 1359
Lokalizacja: silesia
Jakis czas temu kupowalem dzialke rolna z warunkami zabudowy pod budowe domu jednorodzinnego. Ustalilismy kwote, poszlismy do notariusza podpisac umowe przedwstepna, ktora nastepnie byla wyslana do Agencji Rolnej w Opolu bo posiadali oni wtedy ustawowe prawo pierwokupu wszystkich gruntow rolnych w kraju. Teraz to sie zmienilo, ale nie w tym rzecz. Chodzi o to, ze firma A sprzedaje firmie B przykladowa kolej na Kasprowy za przesadzone grubo pieniadze. Nie ma wtym nic dziwnego - prawo wolnego rynku. Ale w teorii i praktyce firma B moze w calosci nalezec do firmy A.

_________________
I was blind but now I can see...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 17, 2013 2:56 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14892
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
http://www.rp.pl/artykul/10,1020265-Spr ... a.html?p=2
Cytuj:
Prezes PKG Łukasz Chmielowski ...Strona samorządowa ma zagwarantowane prawo pierwokupu w momencie sprzedaży akcji przez Mid Europa Partners – dodaje Chmielewski

Tak przynajmniej twierdzi Chmielewski.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr cze 19, 2013 9:11 pm 
Swój

Dołączył(a): Wt kwi 14, 2009 3:56 pm
Posty: 85
Wszystko będzie ok, tylko tu można nawiązać do pytania raffiego79, bo nie wiem w zasadzie czy chodziło o "znalezienie" kasy na 2% teraz czy za 5 lat na resztę.

raffi79. napisał(a):
Ciekawe skąd wezma pieniądze na kupno. Chyba że będzie to wirtualny zakup.

Wszystkie te gminy borykają się z problemami finansowymi a co dopiero kupno PKL


Dla mnie dziwne i tyle.


Mnie dziwi to o tyle, że samorządy przewidują, że za 5 lat, po poczynionych ewentualnych inwestycjach znajdą forsę na wykup kolejki, a teraz - w sumie w zrozumiałej sytuacji kryzysu ogólnie - jej nie znalazły.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N wrz 01, 2013 11:36 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14892
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Ten Mid Europa Partners to ciekawy fundusz.
Jest np. właścicielem większości sieci sklepów "Żabka".
Trochę trudno uwierzyć, że nic nie chcą zarobić i zgodzili się kupić kolej gminom podtatrzańskim "z sentymentu".
Chociaż... W końcu parę "Żabek" w Zakopanem jest, może negocjują zniżki na lokale komunalne :D.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz gru 12, 2013 7:56 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 21, 2012 5:49 pm
Posty: 453
Lokalizacja: Kraków
http://finanse.wp.pl/kat,1033699,title, ... omosc.html

Następnym pomysłem będą ruchome schody na Rysy.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL