Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Pt cze 28, 2024 11:02 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn mar 13, 2006 1:24 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pn paź 24, 2005 10:07 pm
Posty: 877
Oto i moja relacja z weekendowego wypadu w Tatry. Co prawda nie jeste tak dramatyczna jak relacja Dresika ale...

Wyjechaliśmy z Kumplem z Gliwic o 1:42 - przedział drugiej klasy tylko dla nas. Przezornie zabezpieczyliśmy drzwi przedziału paskiem od spodni i spaliśmy całe 7 godzin do Zakopanego (z wyjątkiem momentu w którym dobijał sie konduktor) Z Zakopanego busik do Kuźnic i decyzja o wyborze szlaku - Doliną Jaworzynki, godz. 10:00. Płacimy za wstęp do parku i śmiało biegniemy przetartym szlakiem. Przetartym niestety tylko do granicy lasu, a więc do początku doliny. Teraz zaczyna sie ciężka walka ze śniegiem, który w niektórych (niespodziewanych zazwyczaj) momentach osiąga imponującą głębokość.

Obrazek

W miejscu, w którym szlak skręca w las (stoi tam znak "zakaz przejścia" - zaczyna się tam granica rezerwatu) nieświadomie idziemy prosto, zwiedzieni dobrym stanem pokrywy snieżnej. Po godzinie błądzenia wracamy i odnajdujemy szlak. Nie na długo, jak sie później okazuje. Po wyjściu z lasu znów omijamy skręt (w lewo tym razem) i brniemy po lodowym śniegu prosto, nadkładając znów półtorej godziny drogi.

Obrazek

Po powrocie na szlak na pamięć torujemy pozostały do schroniska odcinek. Od przełęczy między Kopami wszystko jest przetarte więc pozostaje nam biec na obiadek. W schronisku jestśmy o 14:30.
Postanawiamy wybrać sie na małe rozpoznanie nad Czarny Staw. Wyruszamy o 16:00. Szlak jest przetarty więc po 50min jesteśmy nad stawem. Posanawiamy udeptać troszkę drogi na Przełęcz Karb.

Obrazek

Dochodzimy do punktu zaznaczonego czerwonym krzyżykiem. Zajmuje nam to dobrą godzinę. Robi się ciemnawo więc postanawiamy kończyć na dzisiaj. Zejście nad staw zajmuje nam 10min!

Obrazek

Obrazek

Potem zostaje nam tylko zbiec przy świetla czołówek do schroniska.
(ja po drodze postanawiam jeszcze wspiąć się na Zawrat :D )

Obrazek

Idziemy spać z przekonaniem, że jutro wszystko pójdzie łatwo - wszak troszkę poprzecieraliśmy. Niestety, sobotni poranek sprowadza nas na ziemię. Całą noc sypał śnieg, co oznacza dodatkowych 40cm puchu.
O godzinie 8:20 jako pierwsi ruszamy nad Czarny Staw. Szlak jest ledwo widoczny, ale tylko do granicy lasu. Później jest tylko gładka pierzynka i zerowa widoczność.

Obrazek

Błądzimy w mlecznej konsystencji. Oczy nie rozróżniają już granicy pomiędzy śniegiem a chmurami. Jedynymi punktami odniesienia stają się dla nas wystające co rusz kosodrzewinki. Z czasem docieramy do miejsca, które nijak nie przypomina Czarnego Stawu (w schronisku, na spokojnie oceniamy, że dotarliśmy wówczas na opadające na Staw stoki Granatów). Postanawiamy zawrócić i poszukać jeszcze raz. Podczas powrotu napotykamy na 3 osoby - Rysia Pawłowskiego z partnerka (wspinaczkową chyba:) ) i chłopaka (Łukasza), który postanawia pójść za nami. Rysiu kieruje się szlakiem króry błędnie wytyczyliśmy (później spotykamy się w drodze powrotnej na granicy lasu Doliny Gąsienicowej - co znaczy, że Oni też za wiele naszym szlakiem nie osiągnęli;) ). Po ok. godzinie odnajdujemy Czarny staw i po chwili tam spędzonej postanawiamy wracać. W chronisku jemy i zastanawiamy się gdzie spędzić resztę dnia - jest 14:00. Postanawiamy wyruszyć na Kasprowy.
Wychodzimy ze Schronu i obok szlakowskazu wskazującego drogę na Czarny, mimowolnie, bez słowa, niczym skazańcy, trzeci raz kierujemy się nad Czarny Staw. Teraz droga zajmuje nam 40min. Jest niewielki przejaśnienie. Dostrzegamy przełęcz Karb i bez namysłu postanawiamy wbić się w głęboki śnieg. Znów opadają chmury więc kierujemy się tylko własnym przeczuciem. Jak się okazuje błędnym. Za krótki trawers stoku wprowadza nas na żleb równoległy do tego prowadzącego na Przełęcz.

Obrazek

Obrazek

Odpoczywamy pod skałą złudnie podobną to tej z poprzedniego dnia.

Obrazek

Mimo to, wiemy, żę nie jesteśmy w dobrym żlebie. Postanawiamy iśc dalej - wszak musimy tędy dojść na grań prowadzącą z przełęczy na Mały Kościelec. Nią ewentualnie zejdziemy na Karb. Niestety nie docieramy na nią. powstrzymuje nas metrowej głębokości śnieg opadający z grani pod kątem ok 70 stopni.

Obrazek

Obrazek

Postanawiamy wracać. Wiemy, że w takich warunkach przy słabej widoczności i bez jakiejkolwiek asekuracji wyżej nie wejdziemy. Gdy schodzimy zaczyna sie przecierac i widzimy dokładnie jakie błedy popełnialiśmy podczas wejścia. We mgle płaski teren wydawał się być stromym stokiem, a kawałek skały - ogromną ścianą! Mimo zmęczenia postanawiamy dobić się jeszcze "wspinaczką" w okolicy Schroniska.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Następnego dnia - co Dresik może potwierdzić - wita nas piękna pogoda. Niestety jest to dla nas czas powrotu. Z bagażem nowych doświadczeń opuszczamy schronisko...

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 13, 2006 1:47 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
No pięknie, nie tylko mnie pogoda robi kawały.
A nie lepiej było przez Boczań? Jak coś zejdzie, to jesteś "na" a nie "pod" :wink:

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 13, 2006 1:48 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pn paź 24, 2005 10:07 pm
Posty: 877
piomic napisał(a):
No pięknie, nie tylko mnie pogoda robi kawały.
A nie lepiej było przez Boczań? Jak coś zejdzie, to jesteś "na" a nie "pod" :wink:


Lepiej moze i było, ale jakoś o tym nie pomyślałem :). Wracałem przez Boczań i było OK.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 13, 2006 4:06 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt lis 04, 2005 7:38 pm
Posty: 4278
Lokalizacja: Buk
Fajny wypadzik;mimo,ze pogoda zrobiła Wam psikusa to i tak sporo pochodziliscie 8)

_________________
Jak mówię,że wybaczam to nie znaczy,że zapomnę.

http://chomikuj.pl/hania.ratmed
http://7000.pl/index.php?page=wyprawy&o ... p=himalaje


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 13, 2006 5:33 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 05, 2005 9:12 am
Posty: 6269
Lokalizacja: Warszawa/Skierniewice
I tak fajny wypadzik.jakby pogoda dopisala byloby super :) widac ,ze zima szybko raczej nie odpusci..

_________________
Pozdrawiam
Jacek
Obrazek

___________
..Umiem być ciszą, Kończę się w twoim śnie, Ostatnie echo jest ciszą to miejsce gdzie kończy się twoje spojrzenie..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 13, 2006 5:34 pm 
Swój

Dołączył(a): Pn mar 13, 2006 4:33 pm
Posty: 41
Lokalizacja: podkarpacie
Fakt warunki w Tatrach nie zachęcaja.Ostatni weekend też był brrrr...cokolwiek to znaczy.Ja dotarłem w sobote nad Czarny Gąsienicowy ale z Brzezin(niemożliwy jest ten śnieg).


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 13, 2006 8:44 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N mar 27, 2005 9:30 pm
Posty: 2745
Lokalizacja: Katowice
No doczytałem w końcu. Heh też mieliście ciekawie. Sory, że do Was nie wpadłem, ale coś mnie zatrzymało :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 13, 2006 9:03 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11092
Lokalizacja: Poznań
Warto chyba jednak wybierać Boczań. Więcej ludzi tamtędy chodzi więc większe szanse na przetarty szlak.
A w tej białej mgle coś jest. Jak człowiek w nią wejdzie, w tą białą pustkę, choćby nawet tylko na Przełeczy między Kopami to naprawdę można się dziwnie poczuć.
A orientacja w terenie jest wtedy bardzo trudna. Zima to zupełnie inna bajka. Ale mi się to spodobało.
ekspres trzeba było iść na ten Wołowiec. Weszli byście na szczyt i nocleg byście mieli zapewniony. :)

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 23 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL