Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Pt cze 28, 2024 7:21 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt sty 24, 2014 11:42 am 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 17, 2012 6:30 pm
Posty: 268
Lokalizacja: 413km
Witam, nie wiem czy już ktoś wrzucał, w razie czego proszę o usunięcie wątku. :P

Link do artykułu: http://turystyka.wp.pl/kat,1036541,titl ... omosc.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt sty 24, 2014 12:16 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10407
Lokalizacja: miasto100mostów
Cytuj:
W ankiecie, którą może wypełnić każdy, znalazły się pytania np. czy sposób oznakowania górskich szlaków turystycznych jest wystarczający, czy szlaki są bezpieczne i dobrze przygotowane, czy komuś zdarzyło się zgubić szlak. NIK zadaje także pytanie, co mogłoby wpłynąć na bezpieczeństwo górskich wędrówek.

Pewnie usłyszą, że góry za wysokie, kamienie na ścieżkach krzywe a na Giewont nie ma wyciągu...Swoją drogą to ciekawe czy uwzględniają w jakikolwiek sposób umiejętność czytania szlakowskazów przez turystów, posiadanie map itp. Chodziłem po górach w kilku krajach, ale nigdzie nie widziałem tak dobrego oznakowania jak u nas. A w popularniejszych rejonach jak Tatry to już w ogóle.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt sty 24, 2014 12:29 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14900
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Krabul napisał(a):
Cytuj:
W ankiecie, którą może wypełnić każdy, znalazły się pytania np. czy sposób oznakowania górskich szlaków turystycznych jest wystarczający, czy szlaki są bezpieczne i dobrze przygotowane, czy komuś zdarzyło się zgubić szlak. NIK zadaje także pytanie, co mogłoby wpłynąć na bezpieczeństwo górskich wędrówek.

Pewnie usłyszą, że góry za wysokie, kamienie na ścieżkach krzywe a na Giewont nie ma wyciągu...Swoją drogą to ciekawe czy uwzględniają w jakikolwiek sposób umiejętność czytania szlakowskazów przez turystów, posiadanie map itp. Chodziłem po górach w kilku krajach, ale nigdzie nie widziałem tak dobrego oznakowania jak u nas. A w popularniejszych rejonach jak Tatry to już w ogóle.


Krabul, nie wnikając czy nie ma krajów z lepszym oznakowaniem szlaków - tak ogólnie to się absolutnie zgadzam.

(EDIT: mały komentarz.
W każdym razie w krajach alpejskich, które jednak chyba należy uznać za jakiś wzorzec "europejskich" norm górskich, "szlaki" są oznakowane o wiele gorzej niż w Tatrach czy Karkonoszach.
Owszem w Polsce można trafić na szlaki które są "tylko na mapie", ewentualnie czasem przyuważyć ślad starej farby na jakimś drzewie, ale to w Beskidzie Niskim czy niepopularnych rejonach Sudetów, bo nikt tam nie utrzymuje starych, nieuczęszczanych szlaków i tam akurat najprościej by było zaniechać oznaczania ich na mapach jako "szlaków znakowanych" i ustalić status zwyczajnie na "nieznakowaną ścieżkę górską".
)



Wypełniłem tę ankietę i im bliżej końca tym coraz bardziej byłem zdziwiony i coś mi nie pasowało.

Na przykład takie pytanie:

Cytuj:
*11. Czy uważa Pan/Pani, że osoby uprawiające turystykę górską powinny wziąć udział w szkoleniu dotyczącym bezpieczeństwa w górach?


Proponuję by każdy jednak wypełnił tę ankietę:

https://zapytania.nik.gov.pl/limesurvey ... /newtest/Y

Przy czym moją intencją jest, by jak najwięcej osób na pytanie jak wyżej napisało:

NIE!

Za chwilę eurokomuszki walną nam obowiązkowe "przeszkolenie górskie" i mandaty za jego brak...

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt sty 24, 2014 7:54 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Ja tam nie ma zastrzeżeń. Ciekawe co wyniknie z tej kontroli :mrgreen:

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt sty 24, 2014 10:49 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 02, 2012 5:32 pm
Posty: 424
Lokalizacja: 300 km do Tatr
Dziwna ta ankieta. Najpierw się zbuntowałam myśląc, że "a niech ruszą własne du*ska i sobie skontrolują sami, jakoś z kontrolami w innych miejscach nie mają problemów", ale w końcu wypełniłam stwierdzając, że z ich kontroli nic dobrego by nie wyszło.

Ja zakładam, że ludzie, co idą w Tatry są dorośli (albo mają dorosłych pozwolenie i patronat) i są w stanie się dowiedzieć o szlaku tego, co trzeba o nim wiedzieć, aby go przejść. A jeśli tego nie robią, to już jest głównie ich problem.

_________________
http://tatry-dla-sredniozaawansowanych.blogspot.com/ - blog
https://www.facebook.com/tatryblog - fejs od bloga

"większość granic i lęków
to tylko ułomność naszego umysłu,
poza którą zaczyna się wolność"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N sty 26, 2014 5:00 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 02, 2012 5:32 pm
Posty: 424
Lokalizacja: 300 km do Tatr
Hmmm, no niby tak, tylko że Topr po to jest. Powstał w odpowiedzi na zwiększający się ruch turystyczny i wzrastającą liczbę wypadków - pomoc i tak była w miarę możliwości udzielana, ale istniała potrzeba jej zinstytucjonalizowania. Jak sama zresztą nazwa wskazuje - pogotowie to jest ochotnicze. Panowie Toprowcy, z całym szacunkiem dla nich za to, sami sobie wybierają to zajęcie i ba, zdaje się, że większość z nich nawet je lubi.

To trochę tak, jakby napisać, że w zapobieganiu wypadkom drogowym chodzi o to, że problem ma policja, bo musi pojechać, wysiąść na mróz, zeskrobać kogoś z jezdni, napatrzeć się na niefajne obrazki, czekać na prokuratora, kierować ruchem i tak dalej. O to chodzi, wypadki drogowe są problemem policji? No nie, policja po to jest, do służby w niej też się nikogo nie zmusza. Tu też problem ma debil, co za szybko jedzie, albo co się nadziabał przed jazdą. Niestety zwykle nie tylko on, ale też przypadkowi ludzie, którzy się znajdą w pobliżu. W Tatrach ten problem akurat odpada - turysta nieprzygotowany lub szarżujący zwykle szkodzi tylko sobie (albo i nawet nie szkodzi, bo statystyki mówią, że wypadkom ulegają bardzo często akurat ci w miarę przygotowani - np. niedawna "czarna sobota", tych nieprzygotowanych zwykle tylko wyciąga się z miejsca, w którym się zakałapućkali i nie potrafią się z niego ruszyć - bez szwanku na ciele i umyśle).

Tak, wiem, ratownik w czasie akcji ratunkowej może ponieść śmierć (także idąc po nieodpowiedzialnego "brawuranta") - sęk w tym, że oni (ratownicy) też o tym wiedzą, a jednak decydują się na tę służbę i chwała im za to.

_________________
http://tatry-dla-sredniozaawansowanych.blogspot.com/ - blog
https://www.facebook.com/tatryblog - fejs od bloga

"większość granic i lęków
to tylko ułomność naszego umysłu,
poza którą zaczyna się wolność"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N sty 26, 2014 5:57 pm 
Stracony

Dołączył(a): Wt sie 07, 2012 8:56 pm
Posty: 4266
Lokalizacja: Łódź
Dobrze prawisz Gosia, też tak myślę. Mało tego ta praca w wiekszości pozwala im realizowac własne cele bo mieszkają już na miejscu i mają wieksze możliwości spedzania czasu wolnego na wspinaniu. 8)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lut 03, 2014 5:19 pm 
Nowy

Dołączył(a): N wrz 15, 2013 4:38 pm
Posty: 20
Lokalizacja: Łódzkie
Fajne pojawiło się pytanie:
Jakie największe zagrożenie może spotkać turystów w tatrach?
-odpowiedziałem, że oni sami są największym zagrożeniem :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lut 07, 2014 5:01 pm 
Stracony

Dołączył(a): Wt sie 07, 2012 8:56 pm
Posty: 4266
Lokalizacja: Łódź
No i widzisz postanowiono zmniejszyć to zagrożenie podnosząc od marca do 5 zł i 2,50 ulgowy ceny biletów :evil: :wink:
"W tym roku planowany jest remont około 10 km tras turystycznych w rejonie Czerwonych Wierchów. Koszt całego projektu to ponad 3 mln zł."
http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/3 ... ,id,t.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lut 07, 2014 5:56 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
Żeby tylko to był remont, a nie przebudowa na autostradę...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lut 07, 2014 6:03 pm 
Stracony

Dołączył(a): Wt sie 07, 2012 8:56 pm
Posty: 4266
Lokalizacja: Łódź
trekker napisał(a):
Żeby tylko to był remont, a nie przebudowa na autostradę

100 m = 30.000pln hm różnie może być :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 31 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL