Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest So cze 22, 2024 11:47 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 90 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt lip 22, 2005 1:04 pm 
Świnica a Kościelec - która z tych tras waszym zdaniem jest bardziej wymagająca? Gdzie jest więcej łańcuchów i innego żelastwa? Która jest bardziej "przerażająca" dla turysty z jakimś - niewielkim ale zawsze - lękiem wysokości?


Z góry dziękuje za wszelkie pomocne uwagi:)

ps. w sierpniu teraz to chyba śniegu już tam nie będzie?


Góra
  
 
PostNapisane: Pt lip 22, 2005 1:17 pm 
Nowy

Dołączył(a): Wt lip 12, 2005 12:20 pm
Posty: 19
Na Koscielcu w ogóle nie ma żadnych ubezpieczeń (co wcale nie znaczy, że jest to szlak odpowiedni dla osoby z lekiem wysokości.....)
Na Świnicę, owszem, są. Stopień trudności zależy od miejsca skąd chcesz pójść, najłatwiej będzie od Kasprowego.
Polecam przeczytanie wątków dotyczących:
1) Kościelca
2) Świnicy
3) ubezpieczeń na szlakach
Wszystkie są na tym forum....
Co do śniegu, to na tych szlakach w tej chwili go nie ma, tj. jest na Orlej, ale stamtąd chyba nie będziesz atakować Świnicy...
Polecam czytanie komunikatu o warunkach na szlakach i aktualnego stanu pogody na stronie http://www.tpn.pl
pozdro

http://www.tatry.turystyka-gorska.pl/swinica_zawrat.htm


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lip 22, 2005 1:37 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 20, 2005 3:25 pm
Posty: 4015
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Hmm to sprawa wzgledna co jest trudniejsze. Świnica na pewno jest ciezsza technicznie, ale nieznacznie. Jest tam tez wiecej ludzi i wokol charakterystycznej puszki na szczycie jest zawsze ciasno a dookola jak to na szczycie przepascie :) Z drugiej jednak strony mozna wjechac na Kasprowy i nie ma sie w nogach kilometra roznicy poziomow i na pewno wejscie w ten sposob jest mnie meczace. Koscielec ubeczpieczen nie ma ale z tego co pamietam tabliczka przed wejsciem ostrzegajacy o trudnosci szlaku stoi :) Wejscie jednak jest dosc latwe , nie pamietam abym sie musial na czworaka gdzies wspinac wiec nie jest zle.Na pewno jest tam mniej ludzi, co zdecydowanie przemawia za Koscielcem. Ale pamietaj ze i na swinicy i na koscielcu sytuacja diametralnie sie zmienia w trakcie deszczu czy burzy. Wtedy sie przydaje doswiadczenie, dobre obuwie i odziez no i spokoj i rozwaga.

pozdrawiam :twisted:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lip 22, 2005 2:14 pm 
"Wtedy sie przydaje doswiadczenie, dobre obuwie i odziez no i spokoj i rozwaga".

po Tatrach łazę od kilku ładnych lat, więc doświadczenie jako takie mam. Nie miałam z kolei jeszcze okazji sie wspinać, moim zdaniem trzeba troszkę oswoić sie w górami nim zabierzemy się do trudniejszych tras - moje "najbardziej wymagające" trasy to chyba było Dolina Pięciu Stwawów przez Szpiglasową i Giewont z Kasprowym (a jakże hehe).. A teraz chciałabym troszkę podnieść poziom trudmości.. ale nie przesadzić.. Co do ubrania
- odpowiednio ubrana jestem od zawsze (nie jestem typem asfaltowego turysty!) .. Spokój i rozsądek - czasem czuję urzerzenie adrenaliny przy szczytach ale jak dotąd pokonywałam to bez problemów..

tak więc pytam o wskazówki:) ewentualnie jakieś inne propozycje tras


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lip 22, 2005 2:24 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 20, 2005 3:25 pm
Posty: 4015
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
No jak bylas na szpiglasowej i giewoncie to Swinica czy Koscielec sa spokojnie w Twoim zasiegu. Bynajmniej ja tak uwazam. Jezeli nie mialas wiekszych problemow z psychika czy przygotowaniem fizycznym to mozna tez polecic zawrat czy nawet przecisniecie sie przez kozia przelecz miedzy dolinami. Moze Wrota tez, slyszalem ze sa w miare ok :) ale ja tam dopiero bede w sierpniu bo wstyd sie przyznac nie bylem.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lip 22, 2005 2:41 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11090
Lokalizacja: Poznań
Hbx napisał(a):
Jezeli nie mialas wiekszych problemow z psychika czy przygotowaniem fizycznym to mozna tez polecic zawrat czy nawet przecisniecie sie przez kozia przelecz miedzy dolinami.

Jeśli nie byłaś jeszcze na Kościelcu i Świnicy to o Koziej Przełeczy na razie zapomnij.

Najlepiej poczytaj o Kościelcu
http://www.turystyka-gorska.pl//forum// ... 49&start=0
i Świnicy
http://www.turystyka-gorska.pl//forum// ... 67&start=0
i sama zdecyduj co łatwiejsze.

Jeśli chcesz się troszeczkę powspinać to Kościelec będzie odpowiedni na zapoznanie się ze skałami (po drodze tylko dwa trudniejsze miejsca). A Świnica to łańcuchy.
Wejdź na Kościelec a potem na Świnicę.

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lip 22, 2005 4:40 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 20, 2005 3:25 pm
Posty: 4015
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Kozia przelecz jest o tyle dobra ze nie ma tam wielkich przestrzeni tak jak na szczytach. Osoby ktore maja klopoty i adrenalina im skacze bedac na szczycie, a odpowiednio przygotowane fizycznie powinny sobie poradzic, a jak nie to zawsze mozna sie wycofac. Oczywiscie najpierw Koscielec i Swinica w celu zapoznania sie z elementami wspinaczki a dopiero pozniej Kozia. Jezeli starczy sil :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lip 22, 2005 4:50 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11090
Lokalizacja: Poznań
Hbx napisał(a):
Kozia przelecz jest o tyle dobra ze nie ma tam wielkich przestrzeni tak jak na szczytach.
Może takich przestrzeni jak na szczytach to nie ma, ale są tam niebezpieczne i trudne miejsca np. przejście po małej półce ubezpieczone łańcuchem nad sporą przepaścią opadającą w stronę Dolinki Pustej lub dalej trudne, ubezpieczane łańcuchami i klamrami zejście do Doliny Pięciu Stawów.
Szlak przez Kozią Przełęcz nie należy do najłatwiejszych.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lip 22, 2005 4:54 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 20, 2005 3:25 pm
Posty: 4015
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
hmm no to fakt. nie bede wiec sie sprzeczal. na pewno najpierw koscielec i swinica. a pozniej wszystko powinno zalezec jak pojda Ci Madziara te pierwsz pozycje.

pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lip 23, 2005 11:28 am 
Jeśli chodzi o Kościelec to właśnie niedawno tam byłam...bardzo mi sie szlak podobał...było może kilka trudniejszych miejsc,ale raczej bez problemu weszłam na szczyt...a tam piękne widoki...polecam.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lip 24, 2005 10:05 am 
Nowy

Dołączył(a): Pt cze 24, 2005 1:25 pm
Posty: 9
Lokalizacja: kraków
a ja mam pytanie.
1 sierpnia wyjezdzam w tatry, planuje kilka tras (m.in. kuznice - dolina jaworzynki - przelezcz krzyzne - dps oraz czerwony wierchy + giewont). w planach jeszcze miałem kościelec, ale pomyslalem o wyjezdzie kolejka na kasprowy wierch, przejscie do przeleczy swinickiej i stamtad kierowac sie na zielony staw, by podejsc na karb i na koscielec. wrocic trasa obok czarnego stawu goscienicowego do murowanca i kuznice. prosze o informacje na temat trasy kasprowy-przelecz swinicka. czy jest ona ciezka dla srednio wprawionego turysty. pozdrawiam serdecznie!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lip 24, 2005 10:36 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 20, 2005 3:25 pm
Posty: 4015
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Miedzy przelecza pod Swinica a Kasprowym trasa jest wlasciwie spacerowa. Sa wzniesienia , jak to w gorach ( :P ) ale nie ma skal, trasa bardzo zblizona do tej przez czerwone wierchy.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lip 24, 2005 1:10 pm 
Nowy

Dołączył(a): Pt cze 24, 2005 1:25 pm
Posty: 9
Lokalizacja: kraków
super, wielkie dzieki :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 02, 2009 7:59 am 
Kombatant

Dołączył(a): N sie 06, 2006 8:52 pm
Posty: 391
Lokalizacja: Bielsko-Biała
madziara napisał(a):
"Wtedy sie przydaje doswiadczenie, dobre obuwie i odziez no i spokoj i rozwaga".

po Tatrach łazę od kilku ładnych lat, więc doświadczenie jako takie mam. Nie miałam z kolei jeszcze okazji sie wspinać, moim zdaniem trzeba troszkę oswoić sie w górami nim zabierzemy się do trudniejszych tras - moje "najbardziej wymagające" trasy to chyba było Dolina Pięciu Stwawów przez Szpiglasową i Giewont z Kasprowym (a jakże hehe).. A teraz chciałabym troszkę podnieść poziom trudmości.. ale nie przesadzić.. Co do ubrania
- odpowiednio ubrana jestem od zawsze (nie jestem typem asfaltowego turysty!) .. Spokój i rozsądek - czasem czuję urzerzenie adrenaliny przy szczytach ale jak dotąd pokonywałam to bez problemów..

tak więc pytam o wskazówki:) ewentualnie jakieś inne propozycje tras


u mnie podobnie:takie samo doświadczenie(+wąwóz Kraków),kondycyjnie jestem dobrze przygotowana,tylko martwi mnie jeden problem-w drodze na Kościelec jest 6 metrowa ścianka do wspięcia,a nie mam zupełnie doświadczenia we wspinaniu. Znając siebie wiem,że wejść raczej wejdę,tylko z zejściem może być problem :roll: i tu pies pogrzebany....czy zejście jest bardzo trudne(zakładając dobre warunki pogodowe)?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 02, 2009 8:02 am 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
agii26 napisał(a):
w drodze na Kościelec jest 6 metrowa ścianka do wspięcia,


Nawet nie zauważysz.

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 02, 2009 8:15 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
agii26 napisał(a):
jest 6 metrowa ścianka


Rośnie co roku.

Jaka tam ścianka - chwyt na ręce i nogi od groma, nie ma gdzie spaść.

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 02, 2009 8:26 am 
Swój

Dołączył(a): Wt maja 26, 2009 8:26 am
Posty: 66
Lokalizacja: Fanatyczna Łódź
Ja byłem tam po ulewie i we mgle która zmniejszyła widoczność do +- 5 metrów, i podejście było dość łatwe, jednak osobom nie obytym z mokrą skałą nie polecam pchania się tam po deszczu, płyty robią się bardzo śliskie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 02, 2009 8:54 am 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
Łukasz T napisał(a):
Rośnie co roku


Jeden z nielicznych w Polsce przykładów tzw. nadymania się górotworu (dymanis montanus)

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 02, 2009 8:56 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
Tatry to młode góry. Tak samo z roku na rok powiększa się mityczna przepaść na Granatach.

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 02, 2009 8:58 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 13, 2007 6:28 pm
Posty: 2072
Lokalizacja: Warszawa
I przechyla się podejście na Krzyżne.

_________________
siciarz.net


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 02, 2009 9:01 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
To nie jest podejście. To ściana minimum szóstkowa.

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 02, 2009 9:09 am 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
Kiedyś mi się zdawało, że się nadyma grunt w kosówkach. Po założeniu okularów się jednak okazało, że to dymanie w kosówkach.

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: dzieki
PostNapisane: Cz lip 02, 2009 9:49 am 
Kombatant

Dołączył(a): N sie 06, 2006 8:52 pm
Posty: 391
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Dzięki za odpowiedzi to ta ścianka jakaś super niebezpieczna jak rośnie w oczach i co roku wyższa :lol: ,mam nadzieję,że jak tam dotrę to nie będzie mieć 7 metrów hihih


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lip 03, 2009 10:00 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 31, 2005 7:05 am
Posty: 1609
Lokalizacja: Brzozówka k. Krakowa
agii26 napisał(a):
tylko martwi mnie jeden problem-w drodze na Kościelec jest 6 metrowa ścianka do wspięcia,


Nie ma sensu traktować pewnych opisów zbyt dosłownie. Między wspinaniem a "wspinaniem" jest zasadnicza różnica. Na Kościelcu mamy do czynienia z tym drugim. Łapnięcie się ręcami za parę kamulcy to jeszcze nie wspinaczka.

_________________
Góry mogą zastąpić wiele leków, ale żaden lek nie zastąpi gór.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lip 03, 2009 12:07 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
agii26 napisał(a):
Znając siebie wiem,że wejść raczej wejdę,tylko z zejściem może być problem i tu pies pogrzebany....czy zejście jest bardzo trudne(zakładając dobre warunki pogodowe)?

Kiedy jedziesz ?
Biorę pod uwagę zabranie córki właśnie na Kościelec.
Ponieważ dmucham na zimne to biorę ze sobą kawałek sznurka (10m semistatyka) właśnie po to by przy schodzeniu wziąść (ewentualnie) córkę na smycz (przy wchodzeniu też można). Czy pójdziemy tam to jeszcze nic pewnego bo zależy to od pogody i kondycji i córeczki i tatuśka. :lol:

_________________
Obrazek TG


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lip 03, 2009 12:16 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
Cytuj:
,mam nadzieję,że jak tam dotrę to nie będzie mieć 7 metrów hihih


Już jest 8.37 metra, w najbliższym czasie wzrost do 14 metrów. *)

*) Uczeniu zajmujący się problemem nadymania skał ostatnio stwierdzili że nadymanie skał jest wprost propocjalne do wydymywania turystów przez miejscową ludność.

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lip 03, 2009 12:16 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10407
Lokalizacja: miasto100mostów
agii26 napisał(a):
moje "najbardziej wymagające" trasy to chyba było Dolina Pięciu Stwawów przez Szpiglasową


agii26 napisał(a):
takie samo doświadczenie

Jeżeli schodziłaś ze Szpiglasowej do 5 Stawów to moim zdaniem z zejściem z Kościelca nie będziesz mieć żadnych problemów. To jest naprawdę łatwy szlak, a miejsc gdzie trzeba posłużyć się rękoma jest co najwyżej kilka. Fakt, że byłem tam dość dawno, ale ścianek 6-cio czy 7-miometrowych nie widziałem.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lip 03, 2009 12:25 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
Markiz napisał(a):
w najbliższym czasie wzrost do 14 metrów

Ty mnie Markiz nie strasz bo mi semistatyka nie starczy przy takim zawrotnym tempie nadymania ... :twisted:

_________________
Obrazek TG


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lip 03, 2009 12:30 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
Gustaw napisał(a):
Markiz napisał(a):
w najbliższym czasie wzrost do 14 metrów

Ty mnie Markiz nie strasz bo mi semistatyka nie starczy przy takim zawrotnym tempie nadymania ... :twisted:


Semistatyk to drobiazg, pomyśl o cenie zupy w restauracji...

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lip 03, 2009 3:56 pm 
Kombatant

Dołączył(a): N sie 10, 2008 4:21 pm
Posty: 345
Lokalizacja: W-wa
agii26 napisał(a):
mam nadzieję,że jak tam dotrę to nie będzie mieć 7 metrów hihih

Przeczytaj opis wejscia na Koscielec w wykonaniu pewnego Misia. Tam masz nawet rozpisane na sekwencje sposoby i dokladne miejsca stawiania nog :D

A tak powazniej to jest tylko na poczatku taka skosna, skalna plyta przez ktora trzeba przejsc. Ale jest gdzie postawic nogi. Potem taki maly kominek. Tu pomocny Ci bedzie dokladny opis Misia :D Trzeba tam po prostu chwycic sie pare razy skaly i poszukac czegos pod nogi. Ma to z kilka metrow. A pod szczytem jeszcze jeden skalny kawalek gdzie trzeba uzyc rak. Ale jest sie czego chwycic i gdzie postawic nogi.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 90 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL