Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 16, 2024 8:24 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: N gru 21, 2014 9:14 pm 
Swój

Dołączył(a): Pn gru 29, 2008 11:12 pm
Posty: 98
Lokalizacja: Kraków
Stali bywalcy będą bardzo zaskoczeni. Na szczęście wyłącznie pozytywnie. To że nie ma już żadnego dymka z komina to pikuś. To co jest na jadalni na kuchni, robi wrażenie.
Zdjęcia z pierwszego dnia po otwarciu schroniska:
http://www.klubpodroznikow.com/aktualnosci/84-news/1917-koniec-remontu-schroniska-
.
Obrazek

_________________
www.klubpodroznikow.com
slajdowiska w każdy poniedziałek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N gru 21, 2014 9:24 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pt maja 29, 2009 3:57 pm
Posty: 1882
Lokalizacja: Lublin
O kuźwa .... jak w restauracji. :D , a takie fajne okienko było ...

_________________
Strząsnąć tę pisowską szarańczę.
Schetyna.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn gru 22, 2014 8:27 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 31, 2007 9:46 pm
Posty: 4469
Lokalizacja: GEKONY
Będę tęsknił... ale XXI wiek rządzi się swoimi prawami.

_________________
A ja dalej jeżdżę walcem, choćby pod wałek trafić miał cały świat.

http://summitate.wordpress.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn gru 22, 2014 9:33 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Wt kwi 09, 2013 5:43 pm
Posty: 500
McDonald jest w co drugiej wsi...po co jeszcze w górach. Dla mnie porażka. Ale bisnes is bisnes :(


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn gru 22, 2014 9:39 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 01, 2014 12:45 pm
Posty: 162
Wiadomo każdy będzie tęsknił za starym wystrojem, albo za wspomnieniami. Ale myślę że klimat piątki zostanie zachowany, bo w końcu tworzą go ludzie :-)

_________________
Citius Altius Fortius


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn gru 22, 2014 9:45 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 17, 2013 7:34 am
Posty: 782
Lokalizacja: Jaworzno
Klimat jest tylko zimą...
Latem to przy ostatnich podwyżkach cen (100zł/os za nocleg w pokoju 2os) + restauracyjny wygląd to zaraz będzie najwyżej położony Hotel dla "warszawki"

_________________
"Gdyby ludzie od jaskiniowej epoki robili tylko to, co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach" - Stanisław Lem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt gru 23, 2014 8:21 am 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
Klimat to zniknął wraz ze zniknięciem poprzedniej toalety "na Małysza", kto ją jeszcze pamięta ?

Ale rozumiem postęp w zakresie budowy oczyszczalni, nie palenia koksem itd.

_________________
-------------------------------------------------
Studenckie Koło Przewodników Górskich "Harnasie" w Gliwicach zaprasza na kurs przewodnicki :)
http://www.skpg.gliwice.pl/kurs/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt gru 23, 2014 11:32 am 
Zasłużony

Dołączył(a): Cz lut 07, 2008 8:14 pm
Posty: 218
Lokalizacja: KRK
Basia Z. napisał(a):
kto ją jeszcze pamięta ?


Ja, tej dziury nad którą się "to robiło" nie można zapomnieć :wink:

_________________
FILMIKI ----> http://www.youtube.com/user/malarzNH#p/a

You'll never know if you don't go


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt gru 23, 2014 3:55 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Major napisał(a):
Latem to przy ostatnich podwyżkach cen (100zł/os za nocleg w pokoju 2os



W Teryho masz już 26euro/osoba
Na Słowacji 90% schronisk zmieniał właścicieli. Zmiany idą pierwsze podnieśli ceny :mrgreen: , do Teryho piwo i reszta napoi jest transportowana śmigłowcem.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt gru 26, 2014 10:25 pm 
Swój

Dołączył(a): Wt kwi 26, 2011 10:36 pm
Posty: 60
Lokalizacja: Rybnik
Major napisał(a):
Klimat jest tylko zimą...
Latem to przy ostatnich podwyżkach cen (100zł/os za nocleg w pokoju 2os) + restauracyjny wygląd to zaraz będzie najwyżej położony Hotel dla "warszawki"


Też przeraziła mnie ta cena... Coś czuję że będą mieli puste te pokoje dwuosobowe...

_________________
https://www.facebook.com/pages/Tatry/454029724628937


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt gru 26, 2014 10:37 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pt maja 29, 2009 3:57 pm
Posty: 1882
Lokalizacja: Lublin
rynnn napisał(a):
Coś czuję że będą mieli puste te pokoje dwuosobowe...

...nic bardziej złudnego.

_________________
Strząsnąć tę pisowską szarańczę.
Schetyna.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So gru 27, 2014 8:21 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
Logiczna konsekwencja notorycznego przepełnienia. Jeśli popyt na usługi przekracza podaż są dwie możliwości: lepsza dla klientów - rozbudowa celem zwiększenia podaży (w tym przypadku wykluczona przez przepisy parkowe) albo lepsza dla usługodawcy - podniesienie standardu i ceny; w obu przypadkach doprowadzi się do zrównania podaży i popytu, obawiam się jedynie że 100 to jeszcze nie jest ta cena, może na zimę wystarczy ale w letnie weekendy będzie komplet nawet przy 200. Rynek rządzi.

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So gru 27, 2014 10:20 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N paź 23, 2005 9:18 pm
Posty: 2111
za 200 zł to ja mam 7 noclegów w Zakopanem z widokiem na Tatry. Więc 2 stówy w schronisku to ja p***** i inwestuje w namiot za ...200 zl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So gru 27, 2014 2:31 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 01, 2014 12:45 pm
Posty: 162
Pewnie nikt nikogo nie zmusza do bulenia 200zł za nocleg w schronisku.... zresztą w sezonie to mnie nie dotyczy ten problem :)

_________________
Citius Altius Fortius


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So gru 27, 2014 2:40 pm 
Swój

Dołączył(a): Pn gru 29, 2008 11:12 pm
Posty: 98
Lokalizacja: Kraków
100 zł za os dotyczy wyłącznie JEDYNEGO pokoju 2 osobowego przerobionego z pokoju dyżurów TOPR (przeniesiony).
Krótko mówiąc, jeżeli ktoś chce wygody, to za nią płaci.
Pozostałe ceny zbliżone do tych z poprzedniego sezonu. Nadal obowiązują wszelkie zniżki i ulgi, włącznie z tymi dla krwiodawców.
Nic nie stoi na przeszkodzie by kimać za free przed schroniskiem czy na niczym nie ograniczonej "glebie" wewnątrz schroniska. Tu nikt nigdy nikomu nie zabronił przekimać w takiej formie. 30 lat odwiedzam to schronisko i także obserwuję te wszystkie zmiany.
Nie dziwi mnie marudzenie tych którzy tam zaglądają raz na rok, ale dziwią mnie komentarze tzw. stałych bywalców.
Tęsknicie za sraniem "na Małysza"? wielu jednak nadal tak się zachowuje, widząc odciski butów i nawalone na deskę...

pozdrowienia dla wszystkich kochających Tatry "Bo są"

_________________
www.klubpodroznikow.com
slajdowiska w każdy poniedziałek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N gru 28, 2014 10:56 am 
Zasłużony

Dołączył(a): Pt lut 18, 2011 10:34 pm
Posty: 252
Ali7 napisał(a):
To jest właśnie tzw. "klimat", za którym płacze się tu i ówdzie na forach. Taki sam lament był, jak przyszło nowe na Mizową czy Markowe Szczawiny, alb jak wyremontowano parę dróg w Bieszczadach pozwalając przejechać bez połamania felg.


Dla stałych bywalców Mcdonalda takie zmiany muszą powodować tylko radość. Z tym że takim właśnie ludziom, powinno się uprzykrzać wejścia do jakichkolwiek PN a nie zachęcać coraz to nowymi wygodami, wyciągami i atrakcjami rodem z wesołego miasteczka, bo równie dobrze frytki i piwo mogą sobie zjeść na Krupówkach. Oni góry i tak mają w nosie.
Miziowa, Markowe, tam już przecież prawdziwy człowiek gór w ogóle nie zagląda, ba nawet mija te hotele szerokim łukiem. Stawy dalej mają swój klimat no ale ta lada rodem z Popradzkiego... ni w dąb ni w ząb. Żal.

Cytuj:
Widocznie brud, smród i ubóstwo musi mieć w sobie jakiś urok

Przemawia przez Ciebie jakiś kompleks z dzieciństwa? Kibel na Małysza ma same zalety w stosunku do obecnych sedesów - naturalna, zdrowa pozycja, łatwiejsze utrzymanie czystości, bardziej higieniczny. Brud i smród zależy tylko od poprawnych instalacji i częstości sprzątania.
Generalnie w dzisiejszych czasach należałoby odważnie odgórnie na szczeblu Państwowym zakazać wszystkim schroniskom prowadzenia działalności gastronomicznej, bo czasy gdy prawdziwym miłośnikom przyrody i gór zależało na powiększeniu ruchu turystycznego dawno już minęły.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N gru 28, 2014 11:14 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 12, 2011 7:46 am
Posty: 2195
wojt_ napisał(a):
Miziowa, Markowe, tam już przecież prawdziwy człowiek gór w ogóle nie zagląda

Nie wiem czy jestem prawdziwym człowiekiem gór, ale te miejsca omijam, a jak już muszę przejść obok, to robię to szybko.

wojt_ napisał(a):
Generalnie w dzisiejszych czasach należałoby odważnie odgórnie na szczeblu Państwowym zakazać wszystkim schroniskom prowadzenia działalności gastronomicznej.

Utopia. Ale gdyby było głosowanie, byłbym na TAK.

_________________
SPROCKET
viewtopic.php?f=11&t=17068


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N gru 28, 2014 11:17 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 10, 2007 8:21 pm
Posty: 4336
Lokalizacja: Kraków
Jakub napisał(a):
ja p*****

Stary, daj spokój. Przecież przy Twojej stulejce nie wyp****sz nawet pogodynki przed telewizorem.

_________________
Te linki okazują mowę nienawiści lub dyskryminację wobec chronionej grupy osób z powodu rasy, wieku lub innych naturalnych cech.
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBagiew_(organizacja)
https://pl.wikipedia.org/wiki/A_quo_primum


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N gru 28, 2014 12:58 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pn sie 20, 2012 9:47 pm
Posty: 2380
Lokalizacja: Kraków
Ja tam nie jestem prawdziwym człowiekiem gór. Lubię ciszę, spokój i wygodę w noclegowni. W Miziowej to akurat miałem pokój z łazienką i TV i bardzo mi się podobało.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N gru 28, 2014 1:29 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Pt lut 18, 2011 10:34 pm
Posty: 252
Generalnie w dzisiejszych czasach należałoby odważnie odgórnie na szczeblu Państwowym zakazać wszystkim schroniskom prowadzenia działalności gastronomicznej.
sprocket73 napisał(a):
Utopia. Ale gdyby było głosowanie, byłbym na TAK.


30lat temu też większość Polaków na zdanie że będą żyli w innym systemie, mówili: utopia. Była jednak garstka ludzi, która wierzyła że to da się zmienić, zmienić na lepsze. Sama już realizacja była daleka od ideału ale dali radę. Dziś jak widzę, jak w niektórych miastach buduję się ścieżki rowerowe lub działa przeciwko idiotycznym igrzyskom, to widzę że da się świat i swoje otoczenie przekształcać w dobrym kierunku nawet jak wokół jest umysłowy "beton".

ALi: kibla na Małysza nie mam w domu, bo wymagałoby to sporych wydatków i przebudowy. No i w odróżnieniu od schroniska w domowym kiblu nie ma problemu z deską sedesową, którą w schronisku często strach w ogóle ruszać, nie mówiąc już o siadaniu na niej. Korki "na małysza" zapewne także były dużo mniejsze niż dziś. Stary kibel w Stawach miał obskurny wystrój (klimat był do dupy ;) i był zaniedbany, nieodnawiany stad bierze się przeświadczenie większości, że na małysza to syf, brud kiła i mogiła.

Stefan: "prawdziwy człowiek gór" to można różnie rozumieć, ogólnie chodzi mi o to, że ludzie, którzy nie lubią gór, nie czerpią z nich radości, adrenaliny, spokoju itp. są dla nich obojętne, nie plątały się po górach. No bo PO CO? Lepiej przelecieć przez Krupówki, napić się browca na dyskotece i przekimać w dowolnie wybranym hotelu w dolinie i zamknąć się w czterech ścianach w wąskim gronie przed TV.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N gru 28, 2014 1:46 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pn sie 20, 2012 9:47 pm
Posty: 2380
Lokalizacja: Kraków
Nie rozumiem po co tak zero-jedynkowo grupować kategorie ludzi gór. Ja lubię góry i włóczęgę po nich, ba, mam frajdę jak zdarzy się kimka pod chmurką i klocek w kosówce. Nie ma to jednak żadnego związku z tym, że jak mam możliwość wygodnego noclegu to korzystam z przyjemnością.
A ci co nie lubią i jeżdżą tam nie wiem po co to mnie nie interesują.
Sralnie na małysza to ja miałem w liceum i nie wspominam tego jako "klimat" tylko jako syf, bida i zacofanie cywilizacyjne. To mi się kojarzy z jakimś kołchozem.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N gru 28, 2014 4:31 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Pt lut 18, 2011 10:34 pm
Posty: 252
Po co grupować ludzi gór? By zmniejszyć naturalnie ich ilość (głownie w Tatrach) Niech Ci którzy nie czerpią z nich przyjemności nie chodzili po nich. Tak jak na stadion piłkarski nie chodzą fanatycy speedwaya dla których akurat kopana jest nudna jak flaki.

"Lolal i jego cennik" ma przeogromny wpływ na przekrój ludzi którzy którzy doń zaglądają. Tak jak w dobrym barze mlecznym trafisz na cały przekrój społeczeństwa, tak do wykwintnej restauracji będzie chodzić tylko 1% społeczeństwa posiadająca 90% kapitału, tak do obskurnego lokalu pójdzie tylko "menelstwo" aby się spić. Schroniska coraz bardziej upodabniają się do tych wykwintnych restauracji i cennikowo są już dla większości ludzie nie do przyjęcia, dobitny przykład to maszkarada nad Wielickim Stawem oferująca zarówno kosmiczne ceny jak i kompletny brak wrażliwości na brzydotę. Jakich ludzi tam spotkasz? Miłośników górskich czy tych którzy chcą zrealizować kolejny "cel", zachciankę swojego życia, czyli wejście z przewodnikiem na Geralach?

Sralnie na sedesa to ja miałem w podstawówce i również był syf, bida i zacofanie cywilizacyjne... Wystarczyło pewnie pomalować, dać nowe oświetlenie i jest teraz tam pewnie "XXI" BTW jeszcze gorsza była Biblioteka i dojście do niej ciemnymi schodami gdzieś na poddasze. Nawet w najlepszych horrorach nie widziałem takiej atmosfery jaka wówczas tam panowała. No i przymusowo trzeba było coś wypożyczać a odrażająca bibliotekarka przepytywała czy faktycznie się przeczytało czy tylko przetrzymywało... ;) Do 25 roku życia bałem się i nielubiałem, już nawet nowoczesnych i ładnych bibliotek a co za tym idzie czytania książek. Tak działa uprzedzenie i strach który się przeżyło.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N gru 28, 2014 9:39 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
Stefan 1856 napisał(a):
Nie rozumiem po co tak zero-jedynkowo grupować kategorie ludzi gór.

Żeby się poczuć lepszym od innych. Proste.

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N gru 28, 2014 10:01 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5456
Lokalizacja: Białystok
piomic napisał(a):
Żeby się poczuć lepszym od innych. Proste.


A to zwykle wynika z kompleksów.

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn gru 29, 2014 10:31 am 
Kombatant

Dołączył(a): Pt wrz 27, 2013 2:48 pm
Posty: 604
Stefan 1856 napisał(a):
Ja tam nie jestem prawdziwym człowiekiem gór. Lubię ciszę, spokój i wygodę w noclegowni.


Stefan, stałem się Twoim idolem :wink:
Poza tym, "klocek w kosówce" wymiata!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn gru 29, 2014 10:33 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
_Sokrates_ napisał(a):
piomic napisał(a):
Żeby się poczuć lepszym od innych. Proste.


A to zwykle wynika z kompleksów.

Czyżby temat zmierzał w stronę ptaszka? :mrgreen:

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn gru 29, 2014 12:25 pm 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
spacetech1 napisał(a):
Tęsknicie za sraniem "na Małysza"? wielu jednak nadal tak się zachowuje, widząc odciski butów i nawalone na deskę...



Czy wszędzie trzeba wstawiać "uśmieszki", aby podkreślić to że się akurat żartuje ?
Ja osobiście za kiblem "na Małysza" specjalnie nie tęsknię, tak samo jak za spaniem na schodach (co miałam nieprzyjemność robić) też nie tęsknię.

Inna sprawa, że przy takim tłoku jaki tam zazwyczaj panuje trudno jest utrzymać higienę w sposób inny niż za pomocą gumowego węża.

_________________
-------------------------------------------------
Studenckie Koło Przewodników Górskich "Harnasie" w Gliwicach zaprasza na kurs przewodnicki :)
http://www.skpg.gliwice.pl/kurs/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn gru 29, 2014 3:34 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pn sie 20, 2012 9:47 pm
Posty: 2380
Lokalizacja: Kraków
Pancernik napisał(a):
Stefan, stałem się Twoim idolem

Doprawdy? Nic o tym nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn gru 29, 2014 8:52 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N paź 05, 2008 8:16 pm
Posty: 1359
Lokalizacja: silesia
wojt_ napisał(a):
Schroniska coraz bardziej upodabniają się do tych wykwintnych restauracji i cennikowo są już dla większości ludzie nie do przyjęcia, dobitny przykład to maszkarada nad Wielickim Stawem oferująca zarówno kosmiczne ceny jak i kompletny brak wrażliwości na brzydotę. Jakich ludzi tam spotkasz? Miłośników górskich czy tych którzy chcą zrealizować kolejny "cel", zachciankę swojego życia, czyli wejście z przewodnikiem na Geralach?

Chyba po prostu drażni Cie to, że pokój za 200zł jest poza Twoim zasięgiem. Pewnie wolałbyś noclegować w pokoiku zapchanym trzydziestoma pierdzącymi w nocy dupami, ale za to za pół darmo - no bo przecież człowiekowi gór się należy.

PS Czy ma ktoś zdjęcie Stefana w kosówce? :D

_________________
I was blind but now I can see...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn gru 29, 2014 8:56 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
Zboczeniec!

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL