Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz mar 28, 2024 9:09 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 214 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn lut 20, 2006 11:06 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 24, 2006 8:30 pm
Posty: 234
Lokalizacja: Warszawa
17 lutego, godzina 8.00 rano.

IV stopien zagrozenia lawinowego. Wlewam wrzatek do termosu, zaparzam herbate i zabieram sie za sniadanie. Nie chce spedzic calego dnia w Murowancu, wiec postanawiam wybrac na Kasprowy. Pakuje plecak, zabieram sprzet i wychodze na szlak. Nadal pada snieg, ktorego zalega juz sporo.

Szlak jest calkowicie nieprzetarty, wiec ciesze sie, ze jestem tu pierwszy i ze bede mogl sprawdzic swoje mozliwosci w pokonywaniu zwalow sniegu. Snieg siega duzo powyzej kolan, a w wiekszosci miejsc po pas. Dla wiekszej frajdy zbaczam nieco z przyjetej trasy i oddalam od tyczek. Chce zahaczyc o pobliskie wybrzuszenia, na ktore podejscie w tych warunkach daje satysfakcje. Snieg jest luzno zwiazany. Czekan wbijam gleboko, lecz nie trzyma zbyt dobrze, wiec musze sobie pomagac rekami i kopac w bielej masie, ktora osuwa sie spod butow. Im wieksze trudnosci, tym pokonanie kazdego nastepnego odcinka daje wieksza satysfakcje. Na ostatnim odcinku juz mocno odsuwam sie od szlaku i zamiast przy trasie narciarskiej kopie sie w sniegu w okolicach punktu widokowego. Udalo sie. Po 5 godzinach torowania drogi jestem na szczycie.

Gdy wracam, ktos zartuje krzyczac z wyciagu:
- Czlowieku, skadzes sie tu wzial bez nart?
- Czasem tak trzeba :) – odpawiadam i ide dalej znow zapadajac sie co krok.

Pod koniec wedrowki w Doline schodzi juz mgla.

Obrazek

18 lutego, godzina 8.00 rano.

Nadal lawinowa czworka. Zachecony wczorajszym dokonaniem postanawiam wybrac sie w ambitniejsza trase. Pogoda jest juz znacznie przyjemniejsza. Za oknem pojawia sie slonce i blekit tatrzanskiego nieba.

Obrazek

Opuszczam Doline Gasienicowa zostawiajac w tyle urzekajacy widok.

Obrazek

Swoje kroki kieruje w kierunku Boczania.

Obrazek

Widoki na Doline tego dnia zachecaja do ciaglego przystawania.

Obrazek

Na szlaku spotykam jednego z ratownikow TOPRu. W tym momencie w mojej glowie nie rodzi sie jeszcze mysl, ze z TOPRem bede mial dzis jeszcze do czynienia.

Obrazek

Mija 10.00. Docieram do Kuznic. Krotka przerwa na odpoczynek i posilek. Zachecony ladna pogoda postanawiam wrocic do Murowanca przez Kasprowy.

Obrazek

Przez gory majestatycznie zaczynaja przelewac sie chmury, ale nie zwracam na to jeszcze uwagi zauroczony spektaklem natury.

Obrazek

Docieram do Myslenickich Turni. Zaczynaja sie pierwsze klopoty. Stawiam noge w sniegu i zapadam sie po pas. Nad glowa przesuwa sie kolejka na Kasprowy. Przede mna nie widac zadnych sladow. Korzystajac z pomocy GPSa zaczynam isc zgodnie z jego wskazaniami. Docieram do pierwszego trasera. Dzieki temu wiem, ze jestem na dobrej drodze i zachecony tym drobnym zwyciestwem postanawiam przec dalej. Mam dziwne przeczucie, ze w taki wlasnie sposob spelnia sie sen o wchodzeniu na schody, gdy nogi staja sie coraz ciezsze i zatapiaja jak w gestej smole.

Wskazania GPSa nie daja pewnosci co do kierunku torowania drogi. Trafiam na nawisy sniezne, przez co zapadam sie w snieg powyzej pasa i probuje wydostac z tej pulapki. Na szczescie ulatwia mi to pobliskie drzewo zanurzone w sniegu.

Obrazek

Nie widze wokol zadnych oznaczen szlaku, lecz zauwazam zanurzona w sniegu drewniana barierke. Podazam w jej kierunku. Zapadam sie coraz glebiej i kilkakrotnie probuje odnalezc wlasciwy tor marszu, przekopujac polacie sniegu.

Obrazek

Zaczynam isc na kolanach, aby zwiekszyc powierzchnie ciala majaca stycznosc ze sniegiem. Czekanem badam teren przed soba, nie majac pewnosci, co kryje sie pod sniegiem. Ide tam, gdzie wyczuwam twardsze podloze. Tym sposobem udaje mi sie przejsc kilkaset metrow.

Nagle spostrzegam ludzi zjezdzajacych na deskach. Pytam, czy tedy dojde na Kasprowy. ‘Jasne, wlasnie zjedzamy z Kasprowego.’ Podazam wiec sladem, ktory pozostawili. Snieg nadal sie zapada. Po chwili slad sie urywa, gdyz zacierany jest przez wiejacy coraz silniej wiatr.

Obrazek

Zauwazam kolejna tyczke, wiec podbudowany jej widokiem zaczynam podazac w tym kierunku. Wiatr wciaz wzmaga na sile. Docieram w okolice Suchej Czuby. Na trawersie spotykam narciarza, a za nim turyste, ktory podobnie jak ja po pas brodzi w sniegu podazajac w podobnym kierunku. Dowiaduje sie od niego, ze dalej czeka mnie to samo i jeszcze chwile bede mogl podazac po jego sladach. Chwila ta nie trwa jednak dlugo. Wzmagajacy wiatr robi swoje. Niebo nad szczytami gor wyglada coraz grozniej.

Obrazek

Kolejna tyczka dodaje mi odwagi i podazam w jej strone. Idac prawie na czworaka mijam Sucha Czube. Moim oczom ukazuje sie sniezne pole. Na chwile wracam, aby schowac sie za skala, gdyz snieg zaczyna sypac mi w oczy i przestaje widziec to, co znajduje sie przede mna. Nadciaga coraz wiecej chmur.

Obrazek

Postanawiam isc dalej. Nie chce wracac, gdyz pamietam stromizne prowadzaca w dol oraz zwaly sniegu, ktore przy czwartym lawinowym nie daja mi pewnosci, ze nie zjade razem z nimi. Brodze wiec w sniegu zapadajac sie po pas. Podazam w kierunku mrocznej pogody. Robie ostatnie zdjecie. Aparat przestaje lapac ostrosc, bo zaczyna schodzic mgla. A ja przestaje myslec o robieniu zdjec.

Obrazek

Oddychanie w zamieci staje sie coraz trudniejsze. Co chwile przestaje taranowac snieg i odwracam sie, aby nabrac powietrza. Na rzesach zaczynaja osiadac mi krysztalki lodu. Przecieram oczy rekawica i kieruje wzrok ku kolejnej tyczce. Dosc dziwnie wbita jest w snieg. Wydaje mi sie, ze znajduje sie dosc nisko, jakby postawiona za snieznym nawisem. Postanawiam ja ominac. Zaczyna zapadac zmrok. Jest coraz ciemniej. Idzie sie coraz ciezej. Ide w koncu na czworaka, dodatkowo kladac czekan plasko na sniegu, aby wywierac jak najmniejszy nacisk. Czasem sie udaje. A czasem znow wpadam po pas i probuje isc dalej. Mija kolejna godzina.

Zapadaja juz calkowite ciemnosci. Pech, ze nie mam przy sobie czolowki. Zapakowany do plecaka Maglite na niewiele zda sie w tych warunkach. Potrzebuje rak, aby utrzymac rownowage. W ciemnosciach zaczynam badac snieg czekanem. Snieg na szczescie staje sie coraz twardszy i moge stanac na nogi. Jestem kompletnie wyczerpany.

GPS pokazuje, ze trzymam sie szlaku. Zasilanie jednak zaczyna szwankowac. Podswietlenia nie da sie uruchomic. Mroz zaczyna wykanczac juz zapasowa pare baterii, ktore wzialem ze soba. Wylaczam GPSa i zostawiam go na pilne potrzeby.

Po raz kolejny wbijam czekan, aby utrzymac rownowage – ustanie na wlasnych nogach po szesciu godzinach zapadania sie po pas staje sie zbyt trudne. Slysze znajomy dzwiek i trafiam na skale. W tej chwili zdaje sobie sprawe, ze nie mam na nogach rakow. Za pozno. Nie moge sie obrocic, zdjac plecaka i odczepic od nich rakow, a tym bardziej ich zalozyc. Nie moge wyrabac w sniegu stopnia czubkiem buta. Przed soba widze wystajaca skale. Lapie sie jedna reka, druga stoje na zmarznietej trawie, a czekanem szukam kolejnego punktu zaczepienia. Patrze w dol i nie wyglada to ciekawie. Obawiam sie, ze moge zleciec na dol. Po chwili daje mi sie wdrapac wyzej na w miare plaski teren. Znow czuje grunt pod nogami i wielka ulge.

Przede mna znow biel sniegu, skaly oraz zmarzniete trawy. Wyciagam latarke i probuje znalezc kolejna tyczke, ktora wskaze mi kierunek marszu. Jest! Podazam w jej kierunku. Jestem tak wyczerpany, a wiatr wieje tak mocno, ze dojscie do tyczki zajmuje mi wieki. Oprocz ciemnosci i zamieci pojawia sie jednak rowniez i gesta mgla. Nie widze kolejnej tyczki. Snieg sypie mi w oczy. Zaczynam tracic orientacje. Probuje uruchomic GPSa. Baterie sa na wyczerpaniu. Zostalo mi ponad poltora kilometra do Kasprowego. Chce sprawdzic, czy nie lepiej wrocic do Myslenickich Turni. Nie moge manipulowac przyciskami GPSa w rekawicy. Po jej zdjeciu palce mi natychmiast dretwieja. Nie wiem, co lepsze – wracac, czy brnac w to dalej? Kompas GPSa kaze mi wracac na skaly, na co nie mam juz odwagi. Nie chce zwalic sie ze wszystkim w przepasc.

Nie widze kolejnej tyczki. Mgla wszystko zaslania. Wiatr wieje jak oszalaly. Snieg wokol dziko tanczy drazniony jego podmuchami. Nie wiem dokad isc. Nie wiem, w ktorym kierunku podazac. Zaczynam tracic orientacje.

Jest coraz zimniej, a lodowaty wiatr wzmaga to uczucie. Probuje wykopac czekanem prowizoryczne schronienie w sniegu. To na nic. Szybko trafiam na skaly i zmarzniete trawy. Nie ma sie gdzie schowac. Chyba, ze sie poloze za skalami. Nie zamierzam jednak tego robic – jestem tak wymeczony, ze skutki moga byc tragiczne.

Postanawiam dac spokoj z ta nierowna walka i zadzwonic po pomoc. Dretwiejacymi palcami wybieram numer do TOPRu. Kaza mi wracac po sladach. Problem w tym, ze sladow juz nie ma, a ja jestem przerazony mysla o kolejnych godzinach torowania drogi w sniegu. Postanawiaja wyslac ekipe. Podaje przyblizona lokalizacje. Sprawe ulatwia to, ze jestem przy jednej z tyczek, wiec wiedza, ze jestem gdzies na szlaku miedzy Kasprowym a Myslenickimi Turniami. Maja byc za dwie godziny.

Czas dluzy sie niemilosiernie. Jest coraz zimniej i zimniej. Wypijam ostatni kubek herbaty z termosu. Zjadam kolejna czekolade. Cale szczescie – mam jeszcze trzy tabliczki. Wyciagam z plecaka dodatkowy polar. Nie da sie go jednak zalozyc. Po wypraniu nie wysechl do konca i na rekawach zgromadzila sie woda. Teraz to dwie kostki lodu. Proba zalozenia go i tak nic nie daje. Wiatr wieje porywiscie, ze zaczyna wyrywac go z rak.

Na dole dostrzegam swiatla. To ratraki. Zwezam maksymalnie strumien swiatla latarki i kieruje go w tamta strone. Jeden z ratrakow kieruje swiatla w moja strone. Wyglada tak, jakby mial zaczac podjezdzac pod gore. Za chwile znika. Zaczynam wiec omiatac okolice snopem swiatla, aby w razie czego zauwazyli go ratownicy. Spogladam na komorke. Ktos do mnie dzwonil. To TOPR. W ratrakach zauwazyli swiatlo latarki. Wiedza, gdzie jestem. Ratownicy maja wjechac ratrakiem na Kasprowy i zjechac na nartach.

Mija godzina. We mgle zauwazam swiatla. Okazuje sie, ze to swiatla czolowek ratownikow. Zjechali na nartach. Szykuje sie na niezly ochrzan. Zamiast tego dostaje jednak pod kurtke pakiet rozgrzewajacy i rakiety sniezne na nogi. W koncu moge isc normalnie. Po jakims czasie dochodzimy do trasy narciarskiej. Docieramy do ratrakow. Zjedzamy na dol. Pozniej dostaje z powrotem plecak ze sprzetem i przesiadam na skuter. Pozostaje jeszcze przejazdzka samochodem terenowym do centrali TOPRu. Tam moge zjesc cieply posilek i ratownicy daja mi schronienie do rana. Rano dziekuje im za pomoc i w duchu ogromnie ciesze, ze na nich trafilem. Super ludzie i z super podejsciem do czlowieka. Oby wiecej takich ludzi wokol nas.

Z calego zdarzenia pozostaje mi kilka pamiatek. Na szczescie mocne zamglenie prawego oka przez przymrozenie sypiacym sniegiem nastepnego dnia ustapilo. Za to zostaje mi karta z opisem wypadku na grani pomiedzy Myslenickimi Turniami a Kasprowym. Powod – zabladzenie i brak znajomosci terenu. Zostaja mi tez pamiatkowe wzmianki:

http://www.topr.pl/index.php?str=6,1&id_news=212
http://www.tygodnikpodhalanski.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=2231

Najwazniejsze jest jednak to, co zostaje w glowie – pamiec o tym, co sie wydarzylo i wielka nauka na przyszlosc. Ze czasem trzeba dac odpust checi dotarcia do celu i trzeba sie wycofac. Wrocic, gdy beda lepsze warunki. Ze trzeba przewidywac konsekwencje juz w momencie stawiania pierwszego kroku. Zostaje doswiadczenie na wlasnej skorze czegos o czym czytalo sie tylko w ksiazkach, przewodnikach albo slyszalo od tych, ktorzy wiedza wiecej. To cenne doswiadczenia, za ktore jestem wdzieczny losowi. Dzieki nim nie wpakuje sie w wieksze bagno. Pozostaje tez wielka wdziecznosc dla ludzi, ktorzy pomogli swoim doswiadczeniem, profesjonalizmem i zyczliwoscia.[/b]

_________________
Marcin Lisiecki
http://gallery.inspiration.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lut 20, 2006 11:38 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 14, 2005 4:40 pm
Posty: 6853
Lokalizacja: WOŁOMIN
Marcin extra fotki!!! 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)
Przeżycia niesamowite (poznałeś fajnych ludzi)... :twisted: Pozazdrościć... ;) :jupi:

Pozdrawiam!
Bartek :D

_________________
Wchodzi Kaczyński do sklepu a tam wszędzie WINA TUSKA :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lut 20, 2006 11:43 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N mar 27, 2005 9:30 pm
Posty: 2745
Lokalizacja: Katowice
KWAQ9 napisał(a):
Pozazdrościć... ;)


:shock: :scratch: Ja to bym wolał spotkać Toprowców w takich okolicznościach jak Ty w listopadzie spotkałeś A. Maraska albo ja pana Józka :wink:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lut 20, 2006 11:44 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 14, 2005 4:40 pm
Posty: 6853
Lokalizacja: WOŁOMIN
dresik napisał(a):
:shock: :scratch: Ja to bym wolał spotkać Toprowców w takich okolicznościach jak Ty w listopadzie spotkałeś A. Maraska albo ja pana Józka :wink:


Bardzo miło spotkanie z przesympatycznymi ludźmi... 8)
Ale w śniegu też fajno... 8)

Pozdrawiam!
Bartek :D

_________________
Wchodzi Kaczyński do sklepu a tam wszędzie WINA TUSKA :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lut 20, 2006 11:57 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pn paź 10, 2005 9:36 pm
Posty: 600
Lokalizacja: Rybnik
Czytałem to naprawdę z zapartym tchem...
Najważniejsze, że wyszedłeś cało z tej przygody. A fotki zaiste cudne, szczególnie te z Gasięnicowej.
Chciałem jeszcze zapytać - co się stało z tym turystą, ------>

Cytuj:
a za nim turyste, ktory podobnie jak ja po pas brodzi w sniegu podazajac w podobnym kierunku.

_________________
http://www.flickr.com/photos/marchew/sets


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 21, 2006 12:00 am 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 24, 2006 8:30 pm
Posty: 234
Lokalizacja: Warszawa
KWAQ9 napisał(a):
Marcin extra fotki!!! 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)
Przeżycia niesamowite (poznałeś fajnych ludzi)... :twisted: Pozazdrościć... ;) :jupi:

Pozdrawiam!
Bartek :D


Dzieki. Cale szczescie, ze chociaz fotki wyszly :)

_________________
Marcin Lisiecki
http://gallery.inspiration.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 21, 2006 12:01 am 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 24, 2006 8:30 pm
Posty: 234
Lokalizacja: Warszawa
marchew napisał(a):
Czytałem to naprawdę z zapartym tchem...
Najważniejsze, że wyszedłeś cało z tej przygody. A fotki zaiste cudne, szczególnie te z Gasięnicowej.
Chciałem jeszcze zapytać - co się stało z tym turystą, ------>

Cytuj:
a za nim turyste, ktory podobnie jak ja po pas brodzi w sniegu podazajac w podobnym kierunku.


Dzieki. A co do turysty, to male sprostowanie - on szedl nie w 'podobnym' ale 'przeciwnym' kierunku. Schodzil z Kasprowego.

_________________
Marcin Lisiecki
http://gallery.inspiration.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 21, 2006 12:06 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11081
Lokalizacja: Poznań
no i dobrze ze nic się nie stało
pogoda jednak potrafi się zmieniać momentalnie
chodzenie samemu zimą to nienajlepszy pomysł

_________________
Tatrzańskie szlaki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 21, 2006 12:10 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N mar 27, 2005 9:30 pm
Posty: 2745
Lokalizacja: Katowice
ml napisał(a):
Dzieki. Cale szczescie, ze chociaz fotki wyszly :)


To fakt, fotki warte takiego grzechu :wink:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 21, 2006 1:18 am 
Całe szczeście, że nic się Tobie nie stało i że jestes cały. Przygody pewnie nigdy nie zapomnisz. A fotki super ;) Wiem, że nie miałabym nigdy odwagi iść sama zimą w góry.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 21, 2006 1:19 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N wrz 11, 2005 1:39 am
Posty: 1740
Lokalizacja: Zamość
To wyżej to moje Zapomniałam się zalogować :D

_________________
A my zmieniliśmy jawę w sny
Jesteśmy jak rosa, jak pył!
Ukradliśmy siłę gwiazd
I dla nas zatrzymał się czas


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 21, 2006 6:32 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 16, 2005 6:13 am
Posty: 1049
Lokalizacja: Krakow
ml

Chcę Ci tylko powiedzieć że chodzenie w pojedynkę w tych warunkach to nie jest dobry pomysł moim zdaniem. Reszta jest super. I cieszę się, że Ci mogę o tym dzisiaj powiedzieć a Ty mi możesz odpowiedzieć.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 21, 2006 7:35 am 
admin

Dołączył(a): Wt gru 09, 2003 11:08 pm
Posty: 1692
Lokalizacja: Warszawa
Cieszę się, że wszystko skończyło się dobrze, ale mam pytanie.
W Tygodniku napisali, że nie miałeś sprzętu. Za to Ty piszesz o czekanie i rakach... jak to było? Bo o jaki sprzęt chodziło? O rakiety? Nie znam osób, które w Tatry zabierają rakiety. Chyba, że chodziło o czołówkę?

_________________
https://portal.turystyka-gorska.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 21, 2006 7:42 am 
admin

Dołączył(a): Wt gru 09, 2003 11:08 pm
Posty: 1692
Lokalizacja: Warszawa
KWAQ9 napisał(a):
dresik napisał(a):
:shock: :scratch: Ja to bym wolał spotkać Toprowców w takich okolicznościach jak Ty w listopadzie spotkałeś A. Maraska albo ja pana Józka :wink:


Bardzo miło spotkanie z przesympatycznymi ludźmi... 8)
Ale w śniegu też fajno... 8)

:shock: :wow:
Reeety, Bartek...
To był taki żart?

_________________
https://portal.turystyka-gorska.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 21, 2006 7:47 am 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 24, 2006 8:30 pm
Posty: 234
Lokalizacja: Warszawa
Konrad napisał(a):
Cieszę się, że wszystko skończyło się dobrze, ale mam pytanie.
W Tygodniku napisali, że nie miałeś sprzętu. Za to Ty piszesz o czekanie i rakach... jak to było? Bo o jaki sprzęt chodziło? O rakiety? Nie znam osób, które w Tatry zabierają rakiety. Chyba, że chodziło o czołówkę?


Cos chyba panowie w tygodniku pokrecili. Pisali, ze wybralem sie tam bez sprzetu na wlasnych nogach, wiec pewnie chodzilo im o to, ze nie mialem rakiet. Czekan byl, raki byly, ubior byl. Zreszta TOPR w karcie dzialan jako przyczyny w ogole nie zaznaczyl 'Braku/zagubienia sprzetu,' a wpisal 'Zabladzenie, brak znajomosci terenu.'

_________________
Marcin Lisiecki
http://gallery.inspiration.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 21, 2006 8:36 am 
Weteran
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 09, 2005 8:45 am
Posty: 133
Lokalizacja: Tarnów
fajnie ze wyszedles calo z tej przygody.

ja mam tylko jedna uwage - kiedys piszac o wybieraniu sie do murowanca, napisales ze masz sprzet - tzn czekan, raki itd. pomyslalem sobie wtedy, ze jak bedziesz mial snieg po pas to raki nic ci nie dadza. nawet mialem wpisac ten komentarz ale mi ucieklo jakos....

ktos powyzej napisal ze nie widzial nikogo kto by w tatry z rakietami chodzil. zapoznienia wynikaja zapewne z tradycji kulturowych :wink: ale moze czas na wprowadzenie nowych zwyczajow? oprocz mody na raki, czekan i czolowke, moze i lansowac rakiety?

co o tym sadzicie?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 21, 2006 9:04 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr lut 16, 2005 8:51 am
Posty: 2378
Lokalizacja: Nowy Sącz
normalnie zatkalo mnie.... ale podziwiam za odwage! niech to bedzie nauczka dla Ciebie i dla innych ktorzy planuja takie wycieczki.

P.S. super fotki i jeszcze lepszy opis :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 21, 2006 9:11 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 05, 2005 9:12 am
Posty: 6269
Lokalizacja: Warszawa/Skierniewice
Calkiem niezla przygoda. Foteczki rewelacyjne a ten Koscielc :) jak jak chcialbym tam teraz byc...
Pozdrawiam

_________________
Pozdrawiam
Jacek
Obrazek

___________
..Umiem być ciszą, Kończę się w twoim śnie, Ostatnie echo jest ciszą to miejsce gdzie kończy się twoje spojrzenie..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 21, 2006 9:19 am 
admin

Dołączył(a): Wt gru 09, 2003 11:08 pm
Posty: 1692
Lokalizacja: Warszawa
mycyr napisał(a):
ktos powyzej napisal ze nie widzial nikogo kto by w tatry z rakietami chodzil. zapoznienia wynikaja zapewne z tradycji kulturowych :wink: ale moze czas na wprowadzenie nowych zwyczajow? oprocz mody na raki, czekan i czolowke, moze i lansowac rakiety?

co o tym sadzicie?

Co Ty opowiadasz?
Jeśli dla Ciebie raki, czekan i czołówka w środku do moda, to co uważasz za niezbędny sprzęt? Piersiówka?

_________________
https://portal.turystyka-gorska.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 21, 2006 9:59 am 
Weteran
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 09, 2005 8:45 am
Posty: 133
Lokalizacja: Tarnów
nie zrozumiales mnie. nie uwazam ze czekan, czolowka czy raki to tylko moda i sa zbedne na szlaku. tylko mam wrazenie ze czesto dla niektorych te "przyrzady" to zarazem gwarancja. nic zlego mi sie nie przydarzy bo mam raki wiec moge wedrowac w zimie. ja mowie o tym wlasnie.

a na przykladzie kolegi ml'a okazalo sie ze np raki choc przydatne, nie zalatwia wszystkiego.

do tego komentarz kogos, ze w tatry nikt nie chodzi w rakietach. i tu wlasnie moje zapytanie do innych bardziej doswiadczonych w zimowych wedrowkach - czy nie lansowac "nowej, swieckiej tradycji" takiej jak rakiety sniezne. wyraz lansowac moze nie jest na miejscu, bo takie rzeczy powinno sie kupowac z rozsadku a nie dla mody, ale wiadomo ze czesc ludzi kieruje sie stereotypami.

o to mi chodzi. mam nadzieje ze tym razem wyrazilem sie jasno.

i prosze o opinie doswiadczonych - jak oceniacie przydatnosc rakiet w zimowych warunkach tatrzanskich, czy uwazacie ze powinny wejsc w sklad wysposazenia zimowego turysty?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 21, 2006 10:05 am 
admin

Dołączył(a): Wt gru 09, 2003 11:08 pm
Posty: 1692
Lokalizacja: Warszawa
OK. W takim razie przepraszam.
Moim zdaniem rakiety w Tatrach (przynajmniej wysokich) są zbędne. Jest zbyt stromo, aby w nich podchodzić. Na lagodnych, długich podejściach lub łagodnych graniach mogą się przydać. Ale IMHO są bardziej przydatne w Beskidach.

_________________
https://portal.turystyka-gorska.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 21, 2006 10:07 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N mar 27, 2005 9:30 pm
Posty: 2745
Lokalizacja: Katowice
O rakietach to tutaj:

http://www.turystyka-gorska.pl//forum// ... php?t=1262


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 21, 2006 10:31 am 
admin

Dołączył(a): Wt gru 09, 2003 11:08 pm
Posty: 1692
Lokalizacja: Warszawa
sorry :oops:

_________________
https://portal.turystyka-gorska.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 21, 2006 10:36 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N mar 27, 2005 9:30 pm
Posty: 2745
Lokalizacja: Katowice
Porządek musi być :!: :wink:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 21, 2006 11:58 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pn wrz 19, 2005 9:17 am
Posty: 1076
Lokalizacja: Gdańsk
W swoich notkach Topr chyba troche przesadził , bo również nie rozumiem co miał na myśli pisząc , że nie miałeś odpowiedniego sprzętu. To faktycznie cenne doświadczenie , i cieszę się , że bezwstydnie się nim podzieliłeś bo z całego zdarzenia wnioski wyciągniesz nei tylko Ty , ale wszyscy czytający . Mój tok rozumowania niestety często jest taki , że nie ma góry na której się nie da stanąć , i mam nadzieje , że jesli nei na własnych błedach , to nauczę sie kiedyś uczyć i analizowac czyjeś błędy .

POZDRAWIAM !

_________________
POZDRAWIAM !

-Gofer-


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 21, 2006 12:56 pm 
<font color = red><i>Szarik</i></font>

Dołączył(a): Pn sie 01, 2005 5:21 pm
Posty: 2908
Gofer napisał(a):
jesli nei na własnych błedach , to nauczę sie kiedyś uczyć i analizowac czyjeś błędy .

POZDRAWIAM !


:brawo:

P.S. tak jak w MOku? :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 21, 2006 1:22 pm 
Swój
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 15, 2006 6:09 pm
Posty: 80
Lokalizacja: Kraków
Oglądam cudowne zdjęcia nadesłane przez kolegę i trochę się zdziwiłem... Od kiedy na Karczmisku są nowe drogowskazy? Ja byłem ostatnio w dn. 29-30 października 2005 i jeszcze były stare...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: debilizm
PostNapisane: Wt lut 21, 2006 1:45 pm 
zolffik napisał(a):
normalnie zatkalo mnie.... ale podziwiam za odwage! niech to bedzie nauczka dla Ciebie i dla innych ktorzy planuja takie wycieczki.

P.S. super fotki i jeszcze lepszy opis :D



odwage? dla mnie to szczyt glupoty i narazanie innych na niebezpieczenstwo. nie zycze sobie, zeby z moich podatkow oplacano akcje ratownicze po takich pomylencow jak ty kolego


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 21, 2006 1:48 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N mar 27, 2005 9:30 pm
Posty: 2745
Lokalizacja: Katowice
W listopadzie też były jeszcze "stare" . TPN kosztowne inwestycje poczynia :twisted:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: debilizm
PostNapisane: Wt lut 21, 2006 1:49 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 14, 2005 4:40 pm
Posty: 6853
Lokalizacja: WOŁOMIN
Piter napisał(a):
odwage? dla mnie to szczyt glupoty i narazanie innych na niebezpieczenstwo. nie zycze sobie, zeby z moich podatkow oplacano akcje ratownicze po takich pomylencow jak ty kolego


Po co odrazu aż takie ataki na Marcina??? Ulżyło Ci??? :?
Swoje przeszedł, zrozumiał, wysnuł wnioski i więcej nie będzie...

Pozdrawiam!
Bartek :D

_________________
Wchodzi Kaczyński do sklepu a tam wszędzie WINA TUSKA :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 214 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL