Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 16, 2024 12:40 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn mar 07, 2016 10:00 am 
Swój

Dołączył(a): Śr maja 28, 2014 9:15 am
Posty: 76
Witam;
mam dwa pytanka i proszę o odpowiedź:

1. Chata pri Zelenom plese - Czy jest tam jakieś miejsce gdzie można sobie samemu zagotować wodę (np czajnik lub inny patent na którym można sobie zrobić wrzątek, a może dają z kuchni, już nie wspominam o miejscu gdzie można by sobie coś zagotować na paliku)? Czy jest w ogóle akceptowalne spożywanie własnych posiłków? Druga sprawa to samo spanko, czy trzeba zarezerwować sobie wcześniej łóżko, czy można przyjść "z biegu" i dostanie się podłogę?

2. Chciałbym podchodzić od... no właśnie gdzie można zostawić vozidlo na noc/ dwie noce? Czy wskazane jest korzystanie z parkingów w Tatranskiej Lomnicy np. przy kolejce na Skalnate Pleso i wyjazd do 1/2 czyli do Stanicy o ile można kupić bilet do Stanicy? Czy można zostawić na parkingu przy wlocie do doliny? Jak radzicie? I tutaj też są dwie możliwości: pierwsza to Biela Voda przy żółtym szlaku, druga to parking przy hotelu "Hutnik" przy niebieskim? Który wariant polecacie?

Dzięki za odpowiedzi
Paweł


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn mar 07, 2016 12:58 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11090
Lokalizacja: Poznań
1. Chyba, że się coś zmieniło ale nocowanie i przebywanie w schroniskach słowackich wiązało się zawsze z koniecznością zakupu jedzenia czy picia w schronisku. Niemile widziane było np. rozgoszczenie się przy schroniskowym stole i wyciągnięcie swoich kanapek i herbaty i nie skorzystanie ze schroniskowego bufetu. Tam jest inaczej niż po polskiej stronie. Czasem przymkną oko ale pod warunkiem, że coś jednak kupujesz w bufecie.
No chyba, że w ostatnim czasie nastąpiły jakieś zmiany. W Zielonym Plesie spałem tylko raz i jedzenie kupowałem w schronisku.

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn mar 07, 2016 3:14 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Pt lut 18, 2011 10:34 pm
Posty: 252
Palnik można odpalić na schodach wejściowych do schroniska (pod zadaszeniem) i pewnie w kibelku ;) Ja zawsze robiłem żarcie w chatce poniżej schroniska latem (nie wiem jak zimą - czy otwarte). Swoje kanapki możesz zjeść na pewno bez problemu w holu wejściowym lub na werandzie za jadłodajnią. Brykę stawiasz przy wylocie doliny - na płatnym lub przy Hutniku za free.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn mar 07, 2016 5:58 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pn sie 20, 2012 9:47 pm
Posty: 2380
Lokalizacja: Kraków
Też odpalałem na schodkach, ale to raczej ze względu na tłumy w środku. Natomiast nigdy w schronach SK nic z garmażerii nie kupowałem, zawsze wcinam swoje i mam gdzieś ich "niemilewidziane". W Terrym spotkałem się z przeganianiem od stolika kanapkowiczów.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn mar 07, 2016 9:17 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
Pan Maciek napisał(a):
W Terrym spotkałem się z przeganianiem od stolika kanapkowiczów.

Czy to nie zależy od "sytuacji ruchowej" w schronisku? Ganianie kanapkowiczów, gdy obiekt jest zatłoczony i chcący skorzystać z bufetu nie mają gdzie usiąść chociaż mają talerz/miskę bo kanapkowicz zajmuje cenny stolik w pełni rozumiem, to jest sensowne i logiczne. Przy pustej sali sam coś jadłem (batony) i piłem z własnego termosa, inni tez tak robili i nikt mnie nie ganiał. Z tym "niemile widziane" dotyczy kupowanie noclegu bez śniadania :-).
Co do wrzątku to na Słowacji wygląda to trochę inaczej niż po polskiej stronie, gdzie praktycznie w każdym schronisku wrzątek jest dostępny za darmo i to czasami całą dobę i w trybie "samoobsługowym", i "od zawsze" tak było.
W Téryego każą płacić za wrzątek, w Zamkovskym dostałem za darmo (ale wcześniej kupowałem obiad w bufecie - być może to miało jakieś znaczenie).
W sumie wrzątkowa różnica między PL a SK jest logiczna, bo w wyżej i trudniej dostępnych schroniskach ktoś musi wnieść na plecach paliwo by litr takiego wrzątku zagotować, po polskiej stronie nikt tego na plecach nie nosi. Czajniki i wrzątek za free dostępny jest nad Popradskim Stawem, ale to jest bardziej trochę hotel górski, trochę schronisko.

Co do gotowania w Zamkovskym przed schroniskiem widziałem kolesi gotujących na własnym sprzęcie i obsługa nie miała żadnych zastrzeżeń, więc trudno uogólniać zakaz gotowania sobie samemu na całe SK. Tylko trzeba mieć na czym :-).

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr mar 09, 2016 8:48 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Pt lut 18, 2011 10:34 pm
Posty: 252
W zbójnickim jest(a przynajmniej była parę lat temu) dostępna kuchenka 4 palikowa gazowa, więc jak widać, da się. Generalnie słowackie schroniska są wyplute z klimatu a ich nastawienie na działalność hotelarsko-gastronomiczną każe mi z nich korzystać tylko w ostateczności jako przeczekania w popołudniowe burze.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz mar 10, 2016 3:00 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 10, 2007 8:21 pm
Posty: 4336
Lokalizacja: Kraków
Generalnie, to samo można napisać o Czeskich. Albo nazwa schronisko przez zbyt szeroką grupę straciło pierwotne znaczenie, bo już o większości Polskich przecież też.

_________________
Te linki okazują mowę nienawiści lub dyskryminację wobec chronionej grupy osób z powodu rasy, wieku lub innych naturalnych cech.
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBagiew_(organizacja)
https://pl.wikipedia.org/wiki/A_quo_primum


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 33 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL