Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Wt cze 25, 2024 8:10 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt lis 09, 2007 6:26 pm 
Nowy

Dołączył(a): Pt lis 09, 2007 6:21 pm
Posty: 1
witam, zastanawiam sie nad pisaniem pracy licencjackiej na temat
"Rozwój turystyki w Tatrach" lub "Walory przyrodnicze i kulturowe Tatr" no wlasnie co wybrac? moze jakies sugestie? jakie ksiazki polecacie?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lis 09, 2007 7:55 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
Ech... chyba nie myslisz, że ktoś będzie lepiej wiedział na jaki temat chcesz pisać i w którym się lepiej czujesz...
Według mnie oba tematy są jak lokata ;) . Pisząc jedną pracę licencjacką nie jesteś w stanie opracować tak rozległych tematów - to pierwsze. A po drugie to już tyle zostało o tym napisane, że możesz tylko powielać to co inni powiedzieli. O tym, że niewiele jesteś w stanie napisać od siebie świadczy twoje pytanie o książki.
Po co w ogóle pisać taką pracę???? Jak marną wizytówkę możesz sobie wystawić pisząc na oklepany temat i to w oparciu o cudze książki? Napisać pracę na podstawie tego co odwalili inni potrafi dziecko z podstawówki.

A tak w ogóle, to proponuję :google: Nie przewalaj roboty na innych, ja np. osobiście napisałem już dwie prace dyplomowe i na razie mi to wystarczy, nie wiem jak inni.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lis 09, 2007 8:19 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
Kaytek napisał(a):
O tym, że niewiele jesteś w stanie napisać od siebie świadczy twoje pytanie o książki.
Po co w ogóle pisać taką pracę???? Jak marną wizytówkę możesz sobie wystawić pisząc na oklepany temat i to w oparciu o cudze książki? Napisać pracę na podstawie tego co odwalili inni potrafi dziecko z podstawówki.

Nie znam się na obecnych zasadach ale za moich czasów na poziomie licencjackim (który wtedy praktycznie nie istniał bo wszyscy szli na magisterkę) nikt od nikogo nie oczekiwał niczego odkrywczego. Nawet na poziomie magisterium raczej nie oczekiwano nic nowatorskiego i większość pracy była de facto oparta na już istniejących publikacjach / teoriach / opracowaniach / projektach. Dopiero na poziomie doktoratu zaczynały się prawdziwe badania i odkrycia ...

_________________
Obrazek TG


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lis 09, 2007 8:30 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
No to po co w ogóle pisać pracę dyplomową??????
Powinna ona być wykładnią wiedzy którą student/uczeń zdobył podczas nauki.
Jeśli się przeklepie coś co już ktoś napisał to na co to komu? Pisać i czytać uczymy się w podstawówce.
Owszem, pewnych rzeczy się nie wymyśli i trzeba zajrzeć do bibliografii, ale nie zaczynać pracę od pytania o książki.
Pisząc na jakiś temat uważam, że trzeba mieć na tyle pojęcie o wybranym zagadnieniu, żeby chociaż znać tytuły książek z których się chce skorzystać.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lis 09, 2007 9:42 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 01, 2006 8:07 am
Posty: 214
Lokalizacja: Warszawa Rembertów
Myślę, że gość mógłby zacząć od przejrzenia Tatr. Na pewno dużo znajdzie o walorach przyrodniczych. A temat dot. rozwoju turystyki.... no cóż taki sobie ni jaki. Rzeczywiście licencjat to nic odkrywczego, ale tematy można ciekawiej sformułować.

_________________
http://piohal.fotosik.pl/albumy/79684.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lis 09, 2007 9:43 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 01, 2006 8:07 am
Posty: 214
Lokalizacja: Warszawa Rembertów
Kaytek napisał(a):
No to po co w ogóle pisać pracę dyplomową??????
Powinna ona być wykładnią wiedzy którą student/uczeń zdobył podczas nauki.
Jeśli się przeklepie coś co już ktoś napisał to na co to komu? Pisać i czytać uczymy się w podstawówce.
Owszem, pewnych rzeczy się nie wymyśli i trzeba zajrzeć do bibliografii, ale nie zaczynać pracę od pytania o książki.
Pisząc na jakiś temat uważam, że trzeba mieć na tyle pojęcie o wybranym zagadnieniu, żeby chociaż znać tytuły książek z których się chce skorzystać.


Dużo jest głosów za likwidacją licencjatów. I chyba słusznie. Z reguły są tak mierne że szkoda czasu i papieru. Albo są tak dobre że odpowiadają wymogom magisterek.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lis 10, 2007 9:11 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 20, 2006 3:56 am
Posty: 2343
Lokalizacja: Warszawa/Pruszków
Oba tematy są zbyt ogólne jak na pracę licencjacką. Nie uda Ci się w nich zawrzeć wszystkiego. Poszukaj jakiegoś zagadnienia szczegółowego, które da się ładnie zaprezentować na szerszym tle :)

_________________
Powolutku do przodu, mamy już stronę !!! :) :arrow: http://pomagamoli.pl/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lis 10, 2007 11:09 am 
Nowy

Dołączył(a): Pt lis 09, 2007 1:47 am
Posty: 3
Lokalizacja: Polonia Warszawa
Licencjat to fakt, prace krotkie i ogolnikowe.
Magisterka to fajna rzecz, wiecej szczegolow, tez nic odkrywczego ale wiekszosc ksiazek nawet niektore naukowe to poprostu powielanie tyle ze np; z roszerzeniem innych rzeczy, tak samo i tu. A z dobrej magisterki moze powstac szerokie zrodlo w jednym.

Cytuj:
Powinna ona być wykładnią wiedzy którą student/uczeń zdobył podczas nauki.
Jeśli się przeklepie coś co już ktoś napisał to na co to komu? Pisać i czytać uczymy się w podstawówce.
Owszem, pewnych rzeczy się nie wymyśli i trzeba zajrzeć do bibliografii, ale nie zaczynać pracę od pytania o książki.


Wiekszych bzdur nie slyszalem w danym temacie.
Wykladnia wiedzy ale w danym temacie/zagadnieniu z calosci, piszac prace mgr bierzemy jeden temat z calosci tego co mielismy przez lata.
Od biblografii zbierania materialow zaczyna sie kazda praca nawet doktorska.
Z calych studiow zapamietalem niewiele dopiero cos dala mi wlasnie praca magisterska a nie durne wkowanie na egzamin.

_________________
w górach jest piękno
Obrazek


Ostatnio edytowano So lis 10, 2007 12:28 pm przez Streetovs, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lis 10, 2007 12:16 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 21, 2007 9:28 pm
Posty: 2176
Lokalizacja: Litwini wracali?
Z reguły jest tak, że część teoretyczna to przegląd tego "co już było" plus własne wnioski, a empiryka to już własny wkład; niestety nie każdy temat pozwala na drugą część i obróbkę statystyczną... chociaż, gdyby się uprzeć... ;)

_________________
I'd rather be riding my motorcycle thinking about God than sitting in church thinking about my motorcycle.

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lis 10, 2007 1:51 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 26, 2007 2:46 pm
Posty: 384
Lokalizacja: Łódź
stefan_jez napisał(a):
"Rozwój turystyki w Tatrach"

To wydaje się być dość prosty temat. Zaczynasz od austryjaków, którzy wiele dla Tatr zrobili następnie poprzez dekadentów, PRL i III RP. Jakieś wnioski do poszczególnych etapów + ostateczne podsumowanko i praca gotowa.
A co do wypowiedzi Kaytek to chyba troszkę, żeś przesadził, nie sądzisz?
Przecież to praca licencjacka, czyli najniższa rangą z wyższych wykształceń.

Kaytek napisał(a):
osobiście napisałem już dwie prace dyplomowe i na razie mi to wystarczy

Czyli obie są twórcze i opierałeś je wyłącznie na swoim doświadczeniu i wiedzy? Żadnych cytatów, bibliografi itp.?

_________________
Czym wyżej, tym te góry jakieś mniejsze!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lis 10, 2007 5:21 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
Streetovs napisał(a):
Powinna ona być wykładnią wiedzy którą student/uczeń zdobył podczas nauki.


Streetovs napisał(a):
Wykladnia wiedzy ale w danym temacie/zagadnieniu


No i co Ci tu nie pasuje? Wiedzę w danym zagadnieniu zdobył podczas czego??????

Streetovs napisał(a):
Od biblografii zbierania materialow zaczyna sie kazda praca nawet doktorska


Kaytek napisał(a):
Pisząc na jakiś temat uważam, że trzeba mieć na tyle pojęcie o wybranym zagadnieniu, żeby chociaż znać tytuły książek z których się chce skorzystać.


No i co Ci znowu tu nie pasuje??? Ja również sam nie napisałem całej pracy "z głowy" lecz korzystałem z innych opracowań. Ale 90% mojej dyplomówki to była moja praca. Może teraz to wygląda inaczej. Bibliobrafia służyła tylko do tego aby nie wyważać drzwi już otwartych.

Streetovs napisał(a):
Z calych studiow zapamietalem niewiele dopiero cos dala mi wlasnie praca magisterska a nie durne wkowanie na egzamin.

A ja ze studiów wyniosłem choćby umiejętność samodzielnego dotarcia do odpowiednich źródeł. Może teraz ją zastąpił internet.


tatrzański_miś napisał(a):
Czyli obie są twórcze i opierałeś je wyłącznie na swoim doświadczeniu i wiedzy? Żadnych cytatów, bibliografi itp.?


Na polibudzie moja praca dyplomowa polegała w uproszczeniu na wyprowadzeniu Widzewskich Zakładów Odlewniczych z czasów ołówka kopiowego i pożółtej karteczki z niebieskimi rubryczkami i wprowadzeniu w czasy komputerów. Oczywiście nie w całym zakresie produkcyjnym i technologicznym, lecz tylko w zakresie symulowania kosztów produkcji na konkretniej linii produkcyjnej. Inni studenci z tego co się orientuję przygotowywali inne zagadnienia.
Mogłem więc posłużyć się gotowymi wzorami, normami itp. Wcześniej nikt się w tej odlewni nie zajmował takimi sprawami, więc sorka - zerżnąć nie było skąd.

Edit.
jakby co to rysunki techniczne również musiałem rapitografami... :(

Edit II:
No ale ok. przyjmijmy, że nie znam założeń czegoś takiego jak praca licencjacka...


Ostatnio edytowano So lis 10, 2007 5:29 pm przez Kaytek, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lis 10, 2007 5:25 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 21, 2007 9:28 pm
Posty: 2176
Lokalizacja: Litwini wracali?
Kaytek, specyfika i tematyka Twojej pracy jest inna niż ta, z którą zamierza zmierzyć się autor tematu; Ty się mogłeś empirycznie wyszaleć :)

_________________
I'd rather be riding my motorcycle thinking about God than sitting in church thinking about my motorcycle.

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lis 10, 2007 5:30 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
magda napisał(a):
Ty się mogłeś empirycznie wyszaleć

A mogłem ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lis 10, 2007 5:32 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 21, 2007 9:28 pm
Posty: 2176
Lokalizacja: Litwini wracali?
stefan_jez napisał(a):
Walory przyrodnicze i kulturowe Tatr

Po empiryce w tym zakresie miałbyś trudności z utrzymaniem rapidografu... ;)

_________________
I'd rather be riding my motorcycle thinking about God than sitting in church thinking about my motorcycle.

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lis 10, 2007 8:48 pm 
Weteran
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2005 9:00 am
Posty: 129
Lokalizacja: z Jury
O!
Witam przyszłego licencjata i na tym forum... :D
Wygląda na to, że jednak byłeś miłośnikiem przerw i wagarów w szkole... :mrgreen:
Ciekawe na ile trudu naukowego było Cie jeszcze stać i na ilu jeszcze forach znajdę Twój post?
_______________
:devil2: Stefan, chyba przyciągasz mnie jak magnes


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lis 16, 2007 8:19 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 29, 2007 8:31 pm
Posty: 3189
Lokalizacja: Nowy Sącz
Proponuję króciutki temat - Geneza Zlepieńca Koperszadzkiego w Tatrach.

_________________
http://naszczytach.cba.pl/ Aktualizacja 2023 - nowe: Góry Skandynawskie, Taurus w Turscji, Alpy Julijskie, Kamnickie, Ennstalskie, Tatry Bielskie, Murańska Planina, Haligowskie Skały i wiele innych. Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lis 16, 2007 8:33 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 01, 2006 8:07 am
Posty: 214
Lokalizacja: Warszawa Rembertów
Swoją drogą, ciekawe jak mu idzie pisanie ????

_________________
http://piohal.fotosik.pl/albumy/79684.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lis 17, 2007 9:52 am 
Swój

Dołączył(a): Pt lip 21, 2006 6:11 pm
Posty: 76
Lokalizacja: Przemyśl
No to sie przylacze do dyskusji. Kaytek po co meczysz chlopaka pytaniami o sens pisania pracy licencjackiej? Z tego ci mi wiadomo to chyba nie jest kaprys studenta a wymog narzucony przez uczelnie. Fakt, nie jestem przekonany do sensu ich pisania, ale poki co nie ma wyboru. A i generalnie praca licencjacka w swoim zalozeniu nie moze byc praca odkrywcza, wiec powielanie prac innych ( w dozwolonej formie oczywiscie) jest jedyna forma napisania pracy. Temat moze i rzeczywiscie zbyt ogolny, ale jak mu promotor pozwoli pisac cos a`la ulotka informacyjna, tylko ze na jakies 50 stron to czemu nie. Co do ksiazek...no coz, trzeba pojsc do biblioteki zamiast oczekiwac ze zrobia to inni za Ciebie stefan_jez bo temat rzeka. Sadze ze gdyby bylo to zagadnienie niszowe, do ktorego trudno byloby znalezc materialy ot pytanie byloby na miejscu. Ale jesli juz to goraco polecam COTG w Krakowie oraz ich biblioteke.
Ja pisalem prace pt. "Górskie schroniska Polskiego Towarzystwa Turystyczno-krajoznawczego w Tatrach" Szczerze mówiac, byla to dla mnie wielka przyjemnosc, mimo ze nie dotarlem do wszystkich materialow jakie chcialem zamiescic.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lis 17, 2007 10:52 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
Ok, ustaliliśmy, że nie znam się na pracach licencjackich. Nie było tego przez wiele lat i dla mnie może tego nie być dalej.

Grzesiek C napisał(a):
Ja pisalem prace pt. "Górskie schroniska Polskiego Towarzystwa Turystyczno-krajoznawczego w Tatrach" Szczerze mówiac, byla to dla mnie wielka przyjemnosc, mimo ze nie dotarlem do wszystkich materialow jakie chcialem zamiescic.

No to pewnie odwiedziłeś je i mogłeś coś napisać od siebie. Twoja praca oprócz materiałów źródłowych może zawierać mnóstwo subiektywnych obserwacji i pod tym kontem choćby powstało sto takich materiałów każdy może być inny. I w twoim przypadku akurat uważam, że odpowiednio moderowany wątek na takim forum jak to mógłby być na miejscu, bo mógłbyś dotrzeć do subiektywnych opinii innych osób niż Ty, które po opracowaniu mogły by być rzeczywiście przydatne i wartościowe.

Z resztą gdyby kolega Stefan starał się poprowadzić wątek w sposób taki, aby wywiązała się dyskusja dotycząca konkretnego zagadnieniai chcial wykorzystać nasze uwagi i spostrzeżenia - nie miałbym uwag i chętnie bym się do jakiejś konstruktywnej wymiany zdań przyłączył.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 41 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL